PDA

View Full Version : Etika e pėrdorimit tė Celularit


Naki
04-09-08, 14:47
Etika e pėrdorimit tė Celularit


Celularėt janė bėrė pjesė e pandarė e jetės sonė tė pėrditshme. Sot, mė shumė se njė miliard njerėz komunikojnė me celularė.

Ndėrkohė qė komunikimi me celularė ka shumė anė tė mira, pėrfshi kėtu lehtėsinė, fleksibilitetin dhe sigurinė personale, ngadonjėherė mund tė cėnojė intimitetin e njerėzve tė tjerėve. Pėrdorimi me kujdes i celularit tuaj – apo me fjalė tė tjera pėrdorimi me etikėn e duhur i celularit – ėshtė i rėndėsishėm si pėr konsideratėn ndaj tė tjerėve, ashtu edhe nė ruajtjen e sigurisė tuaj dhe tė personave rreth jush.
Ky shkrimė rradhit disa nga situatat nė tė cilat mund tė pėrdoret etika e celularit.

Vende Publike
Tingėllima e zileve tė celularėve nė ambientet e kinemave, teatrove, restoranteve dhe vendeve tė tjera publike mund tė bezdisė njerėzit qė ndodhen pranė jush.
Do tė ishte ideale ta fikni telefonin dhe tė dėgjoni mesazhet mė vonė. Nė rast se kjo ėshtė e pamundur, vendosni telefonin nė pozicion “pa zė” apo “me dridhje”, nė mėnyrė qė tė mos shqetėsoni tė tjerėt.

Rrugė tepėr tė populluara
Kur ndodheni nė njė rrugė apo hapėsirė publike tepėr tė populluar, ėshtė njė ndjenjė e natyrshme kujdesi ta mbani telefonin tuaj nė njė xhep apo ēantė tė sigurtė pėr tė minimizuar mundėsinė e vjedhjes sė tij.
Nė qoftė se ju duhet tė pėrdorni celularin kur ndodheni nė rrugė, kushtoni kujdes ndaj ēdo gjėje qė ndodh pėrreth jush, sidomos ndaj trafikut dhe kalimtarėve tė tjerė.

Situata Sociale
Tė qenit me dikė i cili vazhdimisht i telefonon apo shkruan mesazhe dikujt tjetėr, mund tė jetė e bezdisshme, madje edhe fyese. Kur ndodheni nė situata sociale, tregoni konsideratė ndaj njerėzve tė tjerė, minimizoni telefonatat apo mesazhet dhe nėse e shihni tė arsyeshme, bashkėbisedoni me personat pranė jush.

Vendi i Punės
Ekziston njė varietet shumė i madh rregullash pėr pėrdorimin e celularėve nė vendet e punės. Nė disa raste mund tė jetė ide e mirė tė ulni nivelin e ziles tuaj, apo ta vendosni telefonin nė pozicion “pa zė”/ “me dridhje” pėr tė evituar shqetėsimin e njerėzve pėrreth jush.

Mjetet Fluturuese
Mjetet Fluturuese pėrmbajnė aparatura elektronike, disa prej tė cilave mund tė jenė tė ndjeshme ndaj interferencave. Sikundėr mund tė jeni njoftuar nga punonjėsit e mjeteve fluturuese, ju duhet tė fikni celularin apo aparatura tė tilla si PC datacard para nisjes sė mjetit fluturues dhe t’i mbani tė fikura gjatė gjithė fluturimit.

Spitalet/Mjekimet
Njerėzve u kėrkohet ta mbyllin celularin nė disa ambiente spitalore, pėr tė evituar interferencat me pajisjet e ndjeshme.

Nė rast pasigurie, vendimi mė i mirė ėshtė fikja e celularit kurdoherė qė vizitoni njė ambient spitalor apo mjekues.
Ju gjithashtu duhet tė ndaloni pėrdorimin e aparaturave tė tjera tė lėvizshme, tė cilat pėrmbajnė radio transmetuese tė ngjashme me atė tė celularėve, siē janė PC datacards.
Nė qoftė se mbani aparat pėr rregullimin e impulseve tė zemrės (stimulues kardiak) apo aparatura mjekėsoret tė implantuara, gjithmonė kėshilloni mjekun tuaj pėr pėrdorimin e celularėve.

Mesazhet e Shkruara (SMS)
Mesazhet e Shkruara (SMS) , janė jo vetėm njė mėnyrė ekonomike komunikimi pėr konsumatorėt, por gjithmonė e mė shumė po rritet pėrdorimi i tyre si mjet biznesi i kujdesshėm dhe i shumėanshėm.
Megjithatė, ėshtė e kuptueshme kufizimi i tekstit nė ēėshtje praktike biznesi, siē mund tė jetė konfirmimi i njė mbledhjeje. Komunikime tė gjata me anė tė tekstit kushtojnė kohė dhe nėse keni diēka tė rėndėsishme apo komplekse pėr tė komunikuar, njė telefonatė nė tė shumtėn e rasteve ėshtė gjithmonė mė efikase.

Kamerat e telefonave
Disa njerėz nuk dėshirojnė tė fotografohen. Gjatė pėrdorimit tė njė kamere telefonike ėshtė e rėndėsishme tė respektoni tė drejtat e tė tjerėve dhe tė mos cėnoni intimitetin e tyre.

Marrė nga Vodafone