PDA

View Full Version : Zbulohet ilaēi kundėr virusit HIV?!


Jana
25-09-08, 11:38
DUKE SHFLETU NE NJE FQE E LEXOVA EDHE KETE....????

Rektori i Universiteti te Jemenit “El-Iman “.Abdul Mexhid El-Zindani ,ka zbuluar barna popullore pėr shėrimin e sėmundjes se Sidas. Ai dhe grupi i tij shkencor kane beret e ditur se 15 persona ,te cilėt ishin trajtuar me terapi mjekėsore,Brenda periudhės disa muajshe ishin shėruar plotėsisht nga virusi HIV.
Ne nje paraqitje ne televizionin “”Al –Jazeera”,para disa ditėsh,dijetari i famshėm u ka bere thirrje kompanive te barnave,te cilat i pėrkasin Organizatės Botėrore te Shėndetėsisė ,qe ta vizitojnė Jemenin dhe te shohin pėr se afėrmi mjekimin dhe rezultatin e analizave te suksesshme,te cilat u kryen ne laboratorėt me te avancuar botėrore. Ai ka refuzuar te jap detaje per barnat dhe vendndodhjen e tyre,si garanci pėr te mos u pėrhapur lajmi pėrpara se ti jepet licenca atij qe e ka zbuluar.
El-Zindani tha se zbulimi i ilaēit nuk ėshtė i rastėsishėm ,por rezultat i njė studimi 15 vjeēar .Ekipi studiues ka marre pėr baze mjekėsinė e pejgamberit Muhamed .El-Zindani beri te ditur se ilaēin se pari e kishte pėrdorur te shtazėt,me ē’rast ėshtė vėrejtur efektshmėria e madhe e eliminimit te qelizave jot e natyrshme. Ai,gjithashtu tha se ekipi hulumtues u kishte bere analiza te panderprera nga kjo sėmundje dhe qelizave te imunitetit dhe pas kontakteve me laboratorėt botėror ,rezultatet ishin pozitive.

Amina
28-09-08, 21:45
DUKE SHFLETU NE NJE FQE E LEXOVA EDHE KETE....????

Rektori i Universiteti te Jemenit “El-Iman “.Abdul Mexhid El-Zindani ,ka zbuluar barna popullore pėr shėrimin e sėmundjes se Sidas. Ai dhe grupi i tij shkencor kane beret e ditur se 15 persona ,te cilėt ishin trajtuar me terapi mjekėsore,Brenda periudhės disa muajshe ishin shėruar plotėsisht nga virusi HIV.
Ne nje paraqitje ne televizionin “”Al –Jazeera”,para disa ditėsh,dijetari i famshėm u ka bere thirrje kompanive te barnave,te cilat i pėrkasin Organizatės Botėrore te Shėndetėsisė ,qe ta vizitojnė Jemenin dhe te shohin pėr se afėrmi mjekimin dhe rezultatin e analizave te suksesshme,te cilat u kryen ne laboratorėt me te avancuar botėrore. Ai ka refuzuar te jap detaje per barnat dhe vendndodhjen e tyre,si garanci pėr te mos u pėrhapur lajmi pėrpara se ti jepet licenca atij qe e ka zbuluar.
El-Zindani tha se zbulimi i ilaēit nuk ėshtė i rastėsishėm ,por rezultat i njė studimi 15 vjeēar .Ekipi studiues ka marre pėr baze mjekėsinė e pejgamberit Muhamed .El-Zindani beri te ditur se ilaēin se pari e kishte pėrdorur te shtazėt,me ē’rast ėshtė vėrejtur efektshmėria e madhe e eliminimit te qelizave jot e natyrshme. Ai,gjithashtu tha se ekipi hulumtues u kishte bere analiza te panderprera nga kjo sėmundje dhe qelizave te imunitetit dhe pas kontakteve me laboratorėt botėror ,rezultatet ishin pozitive.

Ky do te ishte lajm shume i mire per te gjithe ata qe vuajn nga kjo semundje.
Eshte me te vertete e tmerrshme, dhe vertete kam kuptuar sa veshtire eshte ta luftosh dhe procesin qe kjo semundje bene ne organizmin e njeriut.
Nje here ne shkolle kemi mbajt nje referat shume ne detaje per kete semundje.