PDA

View Full Version : Zemra e parė terėsisht artificiale


Dilaver
29-10-08, 17:44
Tashmė rreh zemra e parė tėrėsisht artificiale

29.10.2008

http://www.blog.kosdir.com/wp-content/uploads/2008/10/zemra_artificiale-300x240.jpg
Zemra e parė tėrėsisht artificiale tashmė rreh nė Francė. Ajo ėshtė plotėsisht identike me atė tė njeriut dhe ėshtė rezultat i punės sė lodhshme 20 vjeēare tė shkencėtarėve, tė drejtuar nga kirurgu Alen Karpantie.
Provat e para tė zemrės artificiale mbi njerėz priten brenda dy viteve. Zemra tėrėsisht artificiale ėshtė dėshirė e shumė shkencėtarėve nė botė. Nė Azi dhe SHBA ka kohė qė punohet nė kėtė drejtim.
Nė spitalin nė Paris “Zhorzh Pompidu” tashmė kanė njė “shpikje” tė tillė e cila merret me tė gjitha funksionet si dhe me zemrėn normale fiziologjike tė njeriut dhe e siguron ritmin e njėjtė. Udhėheqės i projektit ėshtė Alen Karpantie, specialist pėr transplantime tė zemrės.
“Kur nė ordinancė tė vjen njeri me zemėr tė bllokuar si rezultat i sulmit tė fortė, fakti, se nuk mundemi t’ia zėvendėsojmė zemrėn me artificiale, ėshtė mposhtėse pėr kirurgun, i cili synon t’i kthejė njerėzit e sėmurė nė jetėn normale”, konsideron profesori Alen Furnie.
Organi artificial ėshtė punuar me materiale qė organizimi i njeriut shumė mirė i pranon. /Makfaks/

Dilaver
29-10-08, 18:39
A do tė jetė ky njė zbulim epokal apo vetėm edhe njė tentim zbulimi, por pa sukses?

mė tepėr….


http://www.terradaily.com/reports/Total_artificial_heart_to_be_ready_by_2011_researc h_team_999.html (http://www.terradaily.com/reports/Total_artificial_heart_to_be_ready_by_2011_researc h_team_999.html)http://www.nationalpost.com/related/topics/index.html?subject=Alain+Carpentier&type=Person (http://www.nationalpost.com/related/topics/index.html?subject=Alain+Carpentier&type=Person)

lovely
29-10-08, 19:44
E pashe ne lajme sot, shume interesant.

Ishalla kan sukses :)

Murgesha
29-10-08, 21:12
Lovely ti po thua ishalla kan sukses, e unė jam skeptike nė kėtė drejtim.
Arėsyeja, paramendo njė njeri tė krisur qė ka pushtetin nė dorė nė cilindo shtet tė botės, sa do tė dėshironte njė zemėr tė tillė??

lovely
29-10-08, 22:04
Lovely ti po thua ishalla kan sukses, e unė jam skeptike nė kėtė drejtim.
Arėsyeja, paramendo njė njeri tė krisur qė ka pushtetin nė dorė nė cilindo shtet tė botės, sa do tė dėshironte njė zemėr tė tillė??

qe tybe s um paska shku menja per ata t kristit :biggrin: t shpresojm se ata smuhen pej tjeterqkafit e jo veq prej zemre....:P:P


seriozisht, une menova veq per t miren e njerzimit... :smile:

e u nisa prej njerzve qe i du, qka nese ndodh??????? :frown: