PDA

View Full Version : Si furmohet Krepsi/Tumori...


Jana
09-12-08, 18:18
Genet te cilat i kena ne trupin ton,ne gjak,na asht,dhe ne lekur,duhet ti ruajsh shumė!
Shumė her e pyesim veten se si mundem te ruajm vetveten dhe mendoim se Zoti vendos per kėto gjera e jo ne,eshte e vertet se Zoti lun rrol ne ket,por edhe ne duhet te dim se si te sillem me trupin tan dhe te ndalojn qe nje Genė mos te ndryshoi nga Genet e tjera!
-te kujdes nga rrezet Infra-Rot dhe rreze UV/Ultraviolle.
-te hajm me shumė perime dhe fruta.
-te kem mjaft gjakė ne trup (te qarkulloj 5.75l ne ditje gjak)
-Te ruhemi nga Monunuklerosa (infektimi i gjakut e cila mund te vjen edhe nga infektimi i fytit dhe temperatura)
-te kem kujdes se sport (sidomos meshkujt )
Kur ke nje lendim te vogel duhesh te sqarosh te mjeku se qka esht,nese nuk mirret para medizines aj Genė mund te ndryshoi dhe te furmohet si gogel e vogel(Kreps)e cila ndyshon mishin ne trup.
Nga dy llojet e Tumorit dallojm Tumorin:Feminor dhe Mashkullor
Tunori Mashkullor: esht nje Tomor qka nuk deporton ne organe te tjera te trupit,rritet shum me ngadal,dhe nuk furmon Metastazen(copa te tumorit),dhe mund te sherohet me nje operation qe e hekin vetem atė Genė i cili ka ndryshua.
Tumori Femino: esht nje Tumor i cili rritet shum me shpejt dhe verehet shum vonė sepse nuk ka dhimbje dhe mund te bėhet deri me 15cm ne te njejtin vend,ky Tumor formon edhe metastazen ne organe te tjera dhe fillimisht deporton ne Mushkeri.Zemra esht i vetmi organ se nuk e merr nje gje te till!
Nese nuk zgjat me vite te tera edhe ky lloj Tumori mund te sherohet me Operacion aty ku formohet per te paren her,dhe pas Operacioneve behet Chemoteraphia dhe Rrezatimet nese jan te nevojshme!

Une ju kisha proferua te gjith Femrave qe te kontrollohen rregullisht ne kontrollen e vitit tek Gjenekoloki dhe te gjith Meshkujve qe te bejn kontroll ne vit tek Urologi!

~AnnA~
11-12-08, 11:12
"Vaji i ullirit dhe 5 ore ushtrime ne jave, luftojne kete semundje.. "

Asnje substance kancerogjene e veēuar nuk mund te jete shkaku direkt i kancerit.Kanceri(Tumorri) nuk eshte semundje e trasheguar.Nese ndonje i familjes vuan nga kjo semundje,nuk dmth qe jemi dhe ne te rrezikuar,ose anasjelltas,nese asnje nga familja nuk eshte i prekur(dhe nuk ka qene) nga kjo semundje,nuk dmth qe dhe ne jemi te mbrojtur nga Kanceri...Ka faktore te ndryshem qe sjellin deri tek Tumorri.Deri me sot, shkencetaret kane identifikuar rreth 24 substanca kimike, qe ne kushte te veēanta, mund te shkaktojne kancerin ne trupin e njeriut. Kjo liste shtohet gjithnje me vazhdimin e kerkimeve qe behen dhe ajo permbledh edhe mbeturinat industriale, tymin e makinave, helmeve te ndryshme bujqesore dhe disa prej materialeve te ndertimit,duke mos harruar te shtoj ne kete liste dhe nikotinen(ato qe pine duhanin) :)dhe rrezet diellore, sidomos rrezet X dhe ato atomike.

I kthehem dhe njehere fjalise qe thash ne fillim:Vaji i ullirit eshte madheshtore dhe mbron nga kanceri i gjirit.kjo per shkak te acidit oleik qe gjendet ne vajin e ullirit. Testet laboratorike mbi qelizat kanceroze te gjirit, treguan se ky acid e bente me te efektshem medikamentin qe perdoret kunder kancerit dhe rriste prodhimin e proteinave qe lufton tumoret. Keshtu grate qe ushqehen me vaj ulliri duket se jane te mbrojtura nga ky lloj kanceri...
Tamoxifen perdoret si ilace standard per te kuruar Kancerin,por koheve te fundit eshte nje ilace,qe e zevendeson Tamoxifenin dhe eshte me i efektshem-Arimidex,vecanerisht,nese Kanceri shfaqet pas menopauzes ka efekt edhe me te mire...

Nese jam jo e qarte dikund,mund te korrigjohem nga ato qe jan ne dege te mjekesise apo dicka te ngjashme...:)
Ju pershendes dhe ju deshiroj shendet te plote-Anna!