PDA

View Full Version : Ē“farė fati na ėshtė pėrcaktuar neve?


~AnnA~
21-12-08, 17:13
ASGJĖ S`NDODHĖ PA ARSYE

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet ta ndjekim nė mėnyrė qė ne tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė, megjithatė, ne nuk ua vėmė shumė veshin kėtyre sinjaleve dhe, bile shpesh, i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur mes veti dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

Qė nga momenti qė ne bėhemi tė vetėdijshėm pėr botėn qė na rrethon, e pyesim vetėn se ku ėshtė vendi ynė nė tė? Ē“farė fati na ėshtė pėrcaktuar neve?

Nė moshėn e fėmijėrisė ne e parafytyrojmė tė ardhmen si njė letėr e bardh, mbi tė cilėn ne e shkruajmė historinė e jetės sonė. Mundėsit na shfaqen si tė pakufizuara dhe jeta na duket mė e kėndshme e mė e lirė. Por, sapo tė rritemi e ta arrijmė moshėn e pjekurisė, fillojmė t`i pėrjetojmė pėrkufizimet dhe shikimi ynė drejt sė ardhmes ngushtohet. Ajo ēka mė herėt na dukej e lirė dhe me mundėsi tė pakufizuara, fillon tė na shfaqet mė e ngushtė e mė e errėt.
Megjithatė ėshtė e mundur qė ta kthejmė kėnaqėsinė e potencialitetit tė pakufizuar dhe ta jetojmė jetėn tė lumtur. Ky potencialitet i pastėr na mundėson qė ta jetojmė jetėn qė kemi dėshirė dhe tė ecim lirshėm drejt qėllimit qė ia kemi dhėnė vetes.
Hapi i parė pėr ta rikthyer jetėn nė duart tona ėshtė ta kuptojmė esencėn e tri fushave te ekzistencės.


FUSHA 1:
Zona fizike

Fusha e parė e ekzistencės ėshtė zona fizike apo materiale d.m.th. universi qė ne e shohim. Kjo ėshtė fusha tė cilėn ne mė sė shumti e njohim dhe tė cilėn ne e pėrshkruajmė si bota reale. Ajo pėrmban materie dhe objekte tė kufizuara, gjithēka 3 dimensionale, ēka ne mund ta perceptojmė me shqisat tona, d.m.th. ēka ne mundė tė shohim, tė dėgjojmė, tė prekim, tė shijojmė dhe tė nuhasim. Kėsaj zone i pėrket trupi ynė, era, toka, uji, gazrat, kafshėt, mikrobet, molekulat dhe ekrani i kėtij kompjuteri ku ju po i lexoni kėta rreshta. Nė kėtė zonė 3 dimensionale futet edhe koha si dimensioni i katėrt e cila na duket se po rrjedh ne njė vijė tė drejtė dhe pėrfshinė tė kaluarėn, tė tashmen dhe tė ardhmen. Kjo do tė thotė se gjithēka nė zonėn fizike apo materiale ka njė fillim, njė mes dhe njė fund apo mbarim. Pra, gjithēka fizike lind dhe vdes. Edhe bjeshkėt e kanė njė fillim e dikur do tė shndėrrohen nė pluhur. Bota fizike tė cilėn ne e pėrjetojmė ėshtė e sunduar nga ligjet fizike, si p.sh. ligji i gravitetit apo ai i tėrheqjes. Dhe kėto ligje janė aq tė sakta sa qė ne mund tė parashikojmė ngjarje nė tė ardhmen,
Ligji i tėrheqjes na thotė se gjithēka ēka ne mendojmė dhe besojmė, e tėrheqim dhe ajo krijohet nė realitetin tonė. Ky ligj ėshtė i njėjtė pėr tė gjithė dhe nuk bėnė asnjė dallim. Nė njė pikėpamje mė tė thellė mund ta paramendojmė njeriun si njė nga magnetet mė tė mėdhenj nė natyrė. Dhe ju e dini se magnetet mund tė tėrheqin gjėrat. Kėshtu ndodhė edhe me ne. Ajo ēka ne e besojmė dhe e themi me mendjen e me fjalėt tona, po atė edhe do ta tėrheqim e do ta pėrjetojmė nė realitetin tonė.


FUSJHA 2:
Zona e kuanteve

Nė fushėn e dytė tė ekzistencės pėrbėhet gjithēka nga informacioni dhe energjia. Kjo fushė pėrshkruhet si zona e kuanteve. Gjithēka nė kėtė fushė ėshtė jomateriale dhe nuk mundė tė preket apo tė perceptohet nga shqisat tona. Mendja e juaj, mendimet e juaja, Egoja e juaj, janė pjesė e vetes suaj, tė cilat ju i ndjeni si normale. Kėto tė gjitha janė pjesė pėrbėrėse tė zonės sė kuanteve. Kėtu nuk kemi tė bėjmė me materie apo diēka qė mundė tė preket, megjithatė ju e dini dhe jeni tė sigurt se mendja juaj dhe mendimet e juaja ekzistojnė. Nė tė vėrtetė ėshtė gjithēka qė ne e shohim nė Universin material asgjė tjetėr pėrpos manifestim i energjisė dhe informacioneve nga zona e kuanteve. Bota materiale ėshtė njė nėnrenditje e botes sė kuanteve. Gjithēka nė zonėn fizike pėrbėhet nga informacioni dhe energjia. Formula e njohur e Albert Ajnshtajnit (Albert Einstein 1879 – 1955) E = mc2 na tregon se energjia (E) ėshtė e barabartė me masėn (m) shumėzuar me shpejtėsinė e dritės nė katrorė (c2). Kjo do tė thotė se energjia dhe materia (masa) janė tė njėjta dhe shfaqen nė trajta tė ndryshme.
Ne kemi mėsuar nė orėt e kimisė nė shkollė se trupat e ngurtė pėrbėhen nga molekulat e pastaj molekulat pėrbėhen nga njėsit edhe mė tė vogla tė quajtura atome. Ne kemi mėsuar qė karriga mbi tė cilėn ne jemi ulur, e cila na duket aq e fortė, ėshtė e pėrbėrė nga atomet qė janė aq tė vogla sa qė mund tė shihen vetėm me mikroskop tė veēantė. Mė vonė kemi mėsuar se si atomet pėrbėhen nga grimcat ndėrbėrthamore, tė cilat nuk janė tė forta apo tė ngurta. Ato janė paketa tė vogla apo valė tė cilat pėrbėhen nga informacioni dhe energjia. Kėshtu qė edhe karriga mbi tė cilėn ju tani jeni ulur, nuk ėshtė asgjė tjetėr, pėrveē se energji dhe informacion.
Nė fillim ndoshta ju duket e vėshtirė pėr ta kuptuar dhe pranuar kėtė fenomen dhe sigurisht se do ty pyesni vetėn, se si ėshtė e mundur qė ne t’i perceptojmė valėt qė pėrbėhen nga energjia dhe informacioni si trupa tė ngurtė? Pėrgjigja ėshtė se kėto ndodhi zhvillohen nė zonėn e kuanteve me shpejtėsinė e dritės (300.000 km/s – d.m.th. 300 000 kilometra nė sekondė) dhe shqisat tona nuk kanė aftėsi ti perceptojnė ato. Nė sytė e tonė ekziston dallimi mes njė objekti dhe objektit tjetėr, sepse mėnyra dhe frekuenca se si njėri objekt manifestohet ne natyrė, apo dridhjet e valėve tė energjisė sė tij, dallojnė nga frekuenca e objektit tjetėr dhe mėnyra e dridhjeve se si ai manifestohet nė natyrė. P.sh. unė e kam lėshuar radion nė valėt FM 103.2 MHz dhe dėgjojė muzikė popullore ndėrsa ju e keni lėshuar radion nė valė tjera dhe dėgjoni Rock `n`Roll. D.m.th., energjia i pėrshtatet informacionit dhe manifestohet nė botė pėrmes valėve.
Pra, bota fizike, bota e objekteve dhe materies, pėrbėhet nga informacionet tė cilat janė tė ruajtura si energji me frekuencė dhe dridhje tė ndryshme. E vetmja arsye pse ne nuk e shohim botėn si njė rrjet jashtėzakonisht i madh i energjisė ėshtė, sepse kjo energji dridhet me frekuenca shumė tė madhe pėr sytė tanė.
Sytė tanė dhe shqisat tjera janė ashtu tė programuara qė ne t’i shohim objektet si 3 dimensionale dhe t’i perceptojmė ato si tė ndara. Nė tė vėrtetė, nė zonėn e kuanteve nuk ekziston kjo ndarje fare.
Mendja jonė ėshtė pra njė fushė e energjisė dhe e informacionit. Ēdo ide ėshtė po ashtu energji dhe informacion. Trupi ynė dhe e gjithė bota fizike janė vetėm nė parafytyrimin dhe mendjen tonė tė ndara dhe dallojnė njėra me tjetrėn. E ku mundė ta ketė pra mendja pikėnisjen e saj, e cila ėshtė pėrgjegjėse pėr tė gjitha kėto?

~AnnA~
21-12-08, 17:14
FUSHA 3:

Zona VirtualeNė zonėn e tretė tė ekzistencės pėrbėhet gjithēka nga inteligjenca dhe vetėdija. Kėtė zonė mund ta pėrshkruajmė si zona virtuale apo zona shpirtėrore, si fusha e mundėsive, si zona e inteligjencės universale. Kėtu lindin informacioni dhe energjia nga njė det i gjerė i mundėsive. Fusha elementare e ekzistencės ėshtė jomateriale. Ajo ėshtė potencialitet i pastėr. Zona virtuale e ekzistencės funksionon jashtė hapėsirės dhe kohės. Nė kėtė zonė, koha dhe hapėsira nuk ekzistojnė. Inteligjenca e fushės shpirtėrore kujdeset pėr atė qė energjia tė grupohet nė njėsi, tė cilat janė tė njohura pėr ne. Ajo i bashkon grimcat kuantike nė atome, atomet nė molekula, molekulat nė strukturė. Ajo ėshtė forca mė e madhe qė qėndron brenda dhe jashtė ēdo gjėje. Pėr shembull gjatė leximit tė kėsaj faqeje janė sytė e juaj ata qė e shohin shkrimin, truri juaj e bėnė pėrkthimin e kėtij shkrimi nė simbole, nė shkronja dhe fjalė dhe pėrpiqet ta gjejė njė domethėnie pėr kėtė. Tani ndoshta e pyesni veten se kush ėshtė ai (ajo) qė e mundėson leximin? Ēfarė vetėdije fshihet pas mendimeve tė mia?

Ndaluni pėr njė ēast e mendoni. Sytė e juaj e shohin shkrimin. Truri e bėnė pėrkthimin dhe analizat. Megjithatė, kush na e mundėson leximin? Pas pak me siguri se do ta keni tė qartė se brenda jush jeton edhe njė forcė tjetėr e cila na e mundėson pėrjetimin. Kjo forcė ėshtė shpirti apo inteligjenca universale e cila i bėnė pėrjetimet e veta nė zonėn virtuale. Ashtu si informacioni dhe energjia qė e krijojnė botėn fizike, ashtu e krijon dhe e orkestron zona virtuale aktivitetin e informacionit dhe energjisė. Nėse ne arrijmė tė lidhim kontakt me zonėn virtuale, atėherė koha dhe hapėsira do ta humbasin domethėnien e tyre pėr ne. Nėse p.sh., unė dhe ju, ndodhemi nė njė lokal tė mbyllur dhe bisedojmė, atėherė ju do ta perceptoni zėrin tim krejt ndryshe nga ajo sikur ne tė ndodheshim diku nė rrugė. Nėse unė do tė jem nė njė largėsi diku rreth 50 metra, atėherė ju vėshtirė se do ta dėgjoni zėrin tim qartė. E nė largėsi edhe mė tė mėdha ju as qė do tė mund tė mė dėgjonit. Por, nėse ne ndodhemi ne zonėn virtuale (shpirtėrore), atėherė ju do tė mė dėgjonit mua pa marr parasysh se nė ēfarė largėsie unė do tė jem, nė cilėn pjesė tė rrugės jam, sa kilometra jam larg juve, apo se ne cilin kontinent ndodhem. Nė zonėn virtuale ne nuk kemi nevojė pėr kohė qė ta kalojmė njė pjesė tė rrugės. Nė kėtė zonė ndodhė gjithēka pėrnjėherė. E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja janė nė njė pikė. Gjithēka ndodhė Tani.

Inteligjenca universale ndodhet kudo dhe ėshtė nė gjendje qė nė shumė vende tė ndryshme tė krijojė rezultate tė ndryshme pėrnjėherė. Gjithēka qė ekziston kontrollohet dhe sinkronizohet nga kjo inteligjencė dhe asgjė nuk ndodhė pa ndonjė arsye. Gjithēka e ka planin dhe qėllimin e vet. Nėse ne mėsohemi ta jetojmė jetėn nė pėrputhshmėri me sinjalet qė na i dėrgon kjo inteligjencė atėherė do tė jemi tė bindur se ne mundė tė krijojmė mrekulli.

Ja disa shembuj qė na bėjnė ta kuptojmė se vėrtetė ekziston zona virtuale apo inteligjenca universale.

Mendoni njėherė se si funksionon trupi ynė. Trupi ėshtė i pėrbėrė nga njė numėr shumė i madh i qelizave tė cilat janė nė komunikim tė pandėrprerė me inteligjencėn universale. Secila qelizė e din nė ēdo moment se ēka duhet bėrė. P.sh., nėse ju dilni nė park pėr tė vrapuar, atėherė trupit tuaj i duhet mė shumė energji e gjithashtu edhe zemra fillon tė bėjė rrahje mė tė shpeshta. Qelizat janė nė dijeni se ato duhet tė krijojnė mė shumė proteina e qė neve na nevojitet mė shumė energji. E gjithė kjo kontrollohet nga inteligjenca universale dhe ne as qė kemi nevojė mė ta qajmė kokėn fare pėr kėtė. Apo kur ne jemi duke fjetur, tė gjitha organet e kryejnė funksionin e tyre. Zemra rrah, mushkėritė na mundėsojnė frymėmarrjen, lukthi bėnė pėrpunimin e ushqimit e asnjė proces nuk ndalet as pėr njė sekondė.

Si shembull tjetėr mund ta marrim ndodhitė nė natyrėn. Si rriten drunjtė, si lulėzojnė nė pranverė, si bėjnė fruta, si bien gjethet nė vjeshtė e gjithnjė i kalojnė proceset e njėjta sipas stinėve. Si rrjedhin lumenjtė, si lind dielli, si sillet toka rreth boshtit tė saj dhe rreth diellit. Si mbahen planetėt dhe i gjithė sistemi ynė diellorė nė hapėsirė? Tė gjitha kėto janė argumente pėr ekzistimin e njė force jashtėzakonisht tė madhe e qė ajo ėshtė inteligjenca universale (Zoti).

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet ta ndjekim nė mėnyrė qė ne tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė, megjithatė, ne nuk ua vėmė shumė veshin kėtyre sinjaleve dhe, bile shpesh, i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur mes veti dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

A ju ka ndodhur ndonjėherė qė ju keni menduar pėr njė person dhe pas pak ky person ju ka telefonuar apo jeni takuar krejt rastėsisht disa dit mė vonė me tė? Sigurisht se po. A mendoni se kjo ka ndodhur pa asnjė arsye?

Ajo ēfarė ju sot besoni e mendoni ėshtė ajo ēfarė ju do tė jeni nesėr. Ata qė jeni JU sot, ėshtė rezultat i asaj se ēfarė keni menduar e besuar JU dje. Pėrpiquni tė ktheheni pak mbrapa nė kohė dhe mundohuni ta gjeni se ēfarė mendime keni pasur para disa muajve. Cilat ishin dėshirat e juaja nė ato momente? Ēfarė besonit ju? Nėse do tė jeni tė sinqertė me veten, atėherė me siguri se gjendja juaja e tanishme do tė ndėrlidhet ngushtė me atė ēfarė ju keni menduar ca kohė mė parė. E gjithė kjo ka ndodhur si rezultat i mendimeve tuaja, sepse universi vepron nė bazė tė asaj ēfarė ju tani po mendoni.

Nėse ne fillojmė ta shikojmė jetėn nga kjo perspektivė, shumė shpejt do ta kuptojmė se gjithēka nė univers ėshtė njė mrekulli dhe gjithēka ndodhė me njė qėllim dhe shkak tė caktuar. Edhe kėtė artikull qė po e lexoni ka njė arsye tė veēantė. Nuk ka rėndėsi se si ju keni ardhur deri nė kėtė pikė qė ta lexoni kėtė artikull, a jeni futur rastėsisht nė kėtė web faqe, apo ndonjė i afėrm, mik apo shok ju ka bėrė qė tė lexoni, e vėrteta ėshtė se ju jeni ata qė nė njė mėnyrė apo tjetėr e keni tėrhequr kėtė pėrvojė dhe universi iu ėshtė pėrgjigjur kėrkesės suaj. Filloni qysh tani qė tu vėni mė shumė vėmendje sinjaleve qė ua dėrgon universi. Mos hezitoni dhe shumė shpejt do tė vėreni se e gjithė forca universale ėshtė nėn shėrbimin tuaj dhe do tė filloni komunikimin e drejtpėrdrejtė me kėtė INTELEGJENCĖ TĖ PASKAJSHME, kėshtu qė jeta juaj do tė marr kahje krejt tjetėr. Shėndeti juaj do tė pėrmirėsohet, qetėsia shpirtėrore do tė bėhet miku juaj, suksesi nuk do tė jetė mė i largėt pėr ju. Nė jetėn tuaj do tė lulėzojė dashuria e lumturia e ju do tė bėheni pjesė e mrekullive qė ndodhin ēdo moment nė univers.

LABI
21-12-08, 17:32
Kjo pikepamje filozofike njifet si LIGJI I TERHEQJES (ate cfare kerkojm, perftyrojme nga ndjesia dhe teresia qe na rrethon dhe preokupon ---> eshte si nje lloj thirrje dhe urdher per FORCAT PERCAKTUESE TE FATIT dhe konsiderohet si e bere ; thirrje PER FOCEN E UNIVERSIT , PERENDISE, ZOTIT e keshtu me radhe qe t'a realizoj, jep forme nje gjendjeje disponimit dhe preokupimit tone shpirteror ) !!

PRANDAJ MENDONI POZITIVISHT (think pozitiv) dhe do t'a terheqeni ate.

Sipas kesaj filozofie : aty ku shkon me mendje, do shkosh dhe me trup.

Cdo gje qe idealizon ( perftyron ) dhe e materializon .

Shqiptare_ne_Turqi
26-12-08, 20:52
FUSHA 3:

Zona VirtualeNė zonėn e tretė tė ekzistencės pėrbėhet gjithēka nga inteligjenca dhe vetėdija. Kėtė zonė mund ta pėrshkruajmė si zona virtuale apo zona shpirtėrore, si fusha e mundėsive, si zona e inteligjencės universale. Kėtu lindin informacioni dhe energjia nga njė det i gjerė i mundėsive. Fusha elementare e ekzistencės ėshtė jomateriale. Ajo ėshtė potencialitet i pastėr. Zona virtuale e ekzistencės funksionon jashtė hapėsirės dhe kohės. Nė kėtė zonė, koha dhe hapėsira nuk ekzistojnė. Inteligjenca e fushės shpirtėrore kujdeset pėr atė qė energjia tė grupohet nė njėsi, tė cilat janė tė njohura pėr ne. Ajo i bashkon grimcat kuantike nė atome, atomet nė molekula, molekulat nė strukturė. Ajo ėshtė forca mė e madhe qė qėndron brenda dhe jashtė ēdo gjėje. Pėr shembull gjatė leximit tė kėsaj faqeje janė sytė e juaj ata qė e shohin shkrimin, truri juaj e bėnė pėrkthimin e kėtij shkrimi nė simbole, nė shkronja dhe fjalė dhe pėrpiqet ta gjejė njė domethėnie pėr kėtė. Tani ndoshta e pyesni veten se kush ėshtė ai (ajo) qė e mundėson leximin? Ēfarė vetėdije fshihet pas mendimeve tė mia?

Ndaluni pėr njė ēast e mendoni. Sytė e juaj e shohin shkrimin. Truri e bėnė pėrkthimin dhe analizat. Megjithatė, kush na e mundėson leximin? Pas pak me siguri se do ta keni tė qartė se brenda jush jeton edhe njė forcė tjetėr e cila na e mundėson pėrjetimin. Kjo forcė ėshtė shpirti apo inteligjenca universale e cila i bėnė pėrjetimet e veta nė zonėn virtuale. Ashtu si informacioni dhe energjia qė e krijojnė botėn fizike, ashtu e krijon dhe e orkestron zona virtuale aktivitetin e informacionit dhe energjisė. Nėse ne arrijmė tė lidhim kontakt me zonėn virtuale, atėherė koha dhe hapėsira do ta humbasin domethėnien e tyre pėr ne. Nėse p.sh., unė dhe ju, ndodhemi nė njė lokal tė mbyllur dhe bisedojmė, atėherė ju do ta perceptoni zėrin tim krejt ndryshe nga ajo sikur ne tė ndodheshim diku nė rrugė. Nėse unė do tė jem nė njė largėsi diku rreth 50 metra, atėherė ju vėshtirė se do ta dėgjoni zėrin tim qartė. E nė largėsi edhe mė tė mėdha ju as qė do tė mund tė mė dėgjonit. Por, nėse ne ndodhemi ne zonėn virtuale (shpirtėrore), atėherė ju do tė mė dėgjonit mua pa marr parasysh se nė ēfarė largėsie unė do tė jem, nė cilėn pjesė tė rrugės jam, sa kilometra jam larg juve, apo se ne cilin kontinent ndodhem. Nė zonėn virtuale ne nuk kemi nevojė pėr kohė qė ta kalojmė njė pjesė tė rrugės. Nė kėtė zonė ndodhė gjithēka pėrnjėherė. E kaluara, e tashmja dhe e ardhmja janė nė njė pikė. Gjithēka ndodhė Tani.

Inteligjenca universale ndodhet kudo dhe ėshtė nė gjendje qė nė shumė vende tė ndryshme tė krijojė rezultate tė ndryshme pėrnjėherė. Gjithēka qė ekziston kontrollohet dhe sinkronizohet nga kjo inteligjencė dhe asgjė nuk ndodhė pa ndonjė arsye. Gjithēka e ka planin dhe qėllimin e vet. Nėse ne mėsohemi ta jetojmė jetėn nė pėrputhshmėri me sinjalet qė na i dėrgon kjo inteligjencė atėherė do tė jemi tė bindur se ne mundė tė krijojmė mrekulli.

Ja disa shembuj qė na bėjnė ta kuptojmė se vėrtetė ekziston zona virtuale apo inteligjenca universale.

Mendoni njėherė se si funksionon trupi ynė. Trupi ėshtė i pėrbėrė nga njė numėr shumė i madh i qelizave tė cilat janė nė komunikim tė pandėrprerė me inteligjencėn universale. Secila qelizė e din nė ēdo moment se ēka duhet bėrė. P.sh., nėse ju dilni nė park pėr tė vrapuar, atėherė trupit tuaj i duhet mė shumė energji e gjithashtu edhe zemra fillon tė bėjė rrahje mė tė shpeshta. Qelizat janė nė dijeni se ato duhet tė krijojnė mė shumė proteina e qė neve na nevojitet mė shumė energji. E gjithė kjo kontrollohet nga inteligjenca universale dhe ne as qė kemi nevojė mė ta qajmė kokėn fare pėr kėtė. Apo kur ne jemi duke fjetur, tė gjitha organet e kryejnė funksionin e tyre. Zemra rrah, mushkėritė na mundėsojnė frymėmarrjen, lukthi bėnė pėrpunimin e ushqimit e asnjė proces nuk ndalet as pėr njė sekondė.

Si shembull tjetėr mund ta marrim ndodhitė nė natyrėn. Si rriten drunjtė, si lulėzojnė nė pranverė, si bėjnė fruta, si bien gjethet nė vjeshtė e gjithnjė i kalojnė proceset e njėjta sipas stinėve. Si rrjedhin lumenjtė, si lind dielli, si sillet toka rreth boshtit tė saj dhe rreth diellit. Si mbahen planetėt dhe i gjithė sistemi ynė diellorė nė hapėsirė? Tė gjitha kėto janė argumente pėr ekzistimin e njė force jashtėzakonisht tė madhe e qė ajo ėshtė inteligjenca universale (Zoti).

Inteligjenca universale ėshtė gjithnjė nėn shėrbimin tonė dhe vepron nė pėrputhshmėri me atė se ēfarė ne besojmė. Besimi ėshtė forca qė e vė nė lėvizje gjithė universin. Kjo forcė na dėrgon gjithnjė sinjale se cilėn rrugė duhet ta ndjekim nė mėnyrė qė ne tė arrijmė mė lehtė tek qėllimi ynė, megjithatė, ne nuk ua vėmė shumė veshin kėtyre sinjaleve dhe, bile shpesh, i pėrshkruajmė edhe si rastėsi. Nė univers nuk ndodh asgjė rastėsisht. Gjithēka ėshtė e lidhur mes veti dhe e sinkronizuar shumė mirė nga inteligjenca universale.

A ju ka ndodhur ndonjėherė qė ju keni menduar pėr njė person dhe pas pak ky person ju ka telefonuar apo jeni takuar krejt rastėsisht disa dit mė vonė me tė? Sigurisht se po. A mendoni se kjo ka ndodhur pa asnjė arsye?

Ajo ēfarė ju sot besoni e mendoni ėshtė ajo ēfarė ju do tė jeni nesėr. Ata qė jeni JU sot, ėshtė rezultat i asaj se ēfarė keni menduar e besuar JU dje. Pėrpiquni tė ktheheni pak mbrapa nė kohė dhe mundohuni ta gjeni se ēfarė mendime keni pasur para disa muajve. Cilat ishin dėshirat e juaja nė ato momente? Ēfarė besonit ju? Nėse do tė jeni tė sinqertė me veten, atėherė me siguri se gjendja juaja e tanishme do tė ndėrlidhet ngushtė me atė ēfarė ju keni menduar ca kohė mė parė. E gjithė kjo ka ndodhur si rezultat i mendimeve tuaja, sepse universi vepron nė bazė tė asaj ēfarė ju tani po mendoni.

Nėse ne fillojmė ta shikojmė jetėn nga kjo perspektivė, shumė shpejt do ta kuptojmė se gjithēka nė univers ėshtė njė mrekulli dhe gjithēka ndodhė me njė qėllim dhe shkak tė caktuar. Edhe kėtė artikull qė po e lexoni ka njė arsye tė veēantė. Nuk ka rėndėsi se si ju keni ardhur deri nė kėtė pikė qė ta lexoni kėtė artikull, a jeni futur rastėsisht nė kėtė web faqe, apo ndonjė i afėrm, mik apo shok ju ka bėrė qė tė lexoni, e vėrteta ėshtė se ju jeni ata qė nė njė mėnyrė apo tjetėr e keni tėrhequr kėtė pėrvojė dhe universi iu ėshtė pėrgjigjur kėrkesės suaj. Filloni qysh tani qė tu vėni mė shumė vėmendje sinjaleve qė ua dėrgon universi. Mos hezitoni dhe shumė shpejt do tė vėreni se e gjithė forca universale ėshtė nėn shėrbimin tuaj dhe do tė filloni komunikimin e drejtpėrdrejtė me kėtė INTELEGJENCĖ TĖ PASKAJSHME, kėshtu qė jeta juaj do tė marr kahje krejt tjetėr. Shėndeti juaj do tė pėrmirėsohet, qetėsia shpirtėrore do tė bėhet miku juaj, suksesi nuk do tė jetė mė i largėt pėr ju. Nė jetėn tuaj do tė lulėzojė dashuria e lumturia e ju do tė bėheni pjesė e mrekullive qė ndodhin ēdo moment nė univers.AnnA nese e kam kuptuar drejt, :biggrin: ( e nese sepaskam kuptuar mos ma prish hahahaaa ) ja njé koment nga uné,..

Ju besoj shum sinjaleve té universit,prandaj e luftoj negativizmin...

Shqiptare_ne_Turqi
26-12-08, 20:54
kishe s'me erdh shkrimi i paré :biggrin: tek jan bo dy haha ...

~AnnA~
26-12-08, 20:58
hahahahaahh
ani,se e hoqa njerin,e vrejta qe ishte dy here :biggrin:
shqiptare,e ke kuptuar shume mire shkrimin,,,,pra,trupat qiellore kan shume ndikim ne njerezit...bile dhe ne shpeshhere kemi degjuar se,jo mos e bej kete e mos e bej ate,se Hena nuk eshte e plote apo ku di une ca fjale...kjo eshte,se“hena dhe fazat e saj ndikojne shume tek njerezit..si pozitivisht ashtu dhe negativisht...

Shqiptare_ne_Turqi
26-12-08, 21:12
hahahahaahh
ani,se e hoqa njerin,e vrejta qe ishte dy here :biggrin:
shqiptare,e ke kuptuar shume mire shkrimin,,,,pra,trupat qiellore kan shume ndikim ne njerezit...bile dhe ne shpeshhere kemi degjuar se,jo mos e bej kete e mos e bej ate,se Hena nuk eshte e plote apo ku di une ca fjale...kjo eshte,se“hena dhe fazat e saj ndikojne shume tek njerezit..si pozitivisht ashtu dhe negativisht...Lutem té na ndikon sa mé pozitiv :smile: ani na femra, jem gazep me keto faza e masanej ma gazep,mashkujt me neve hahahhaa....