PDA

View Full Version : Mungesa kronike e gjumit sėmundje e kohės moderne ...


Jana
06-01-09, 03:34
Nė kohėn moderne njerėzit flenė mė pak se kurrė, ndėrsa fajtori kryesor ėshtė mėnyra dhe stili jetėsor i kohės sė sotme. Edhe pse mungesėn e gjumit mund ta kompensojmė gjatė vikendeve, megjithatė pasojat tė cilat i lė pagjumėsia nė shėndet, do tė vėrejmė mė vonė.
Njė hulumtim i realizuar kėtė vit nė SHBA ka treguar se tė rriturit flenė mesatarisht 6 orė e 48 minuta brenda natės, pavarėsisht se rekomandimet shkencore janė qė njeriu tė flejė tetė orė nė ditė.

Njė tjetėr element negativ sa i takon fjetjes, ėshtė koha e gjumit. Shuam njerėz si pasojė e mėnyrės sė tyre jetėsore, nuk flenė tėrė natėn ndėrsa flenė ditėn. Duke pasur parasysh faktin qė gjumi mė kualitativ bėhet natėn, kjo mėnyrė jetėsore mund tė shkaktojė ndryshime metabolike. Shkencėtarėt kėtė veti e kanė emėrtuar si “sindroma e shtyrjes sė gjumit”.

Nė kohėn kur jetojmė, nė shumė vende tė botės ekziston e ashtuquajtura “bulimi a gjumit”. Kjo ėshtė gjendje e tillė kur njeriu fle mesatarisht pesė apo gjashtė orė nė ditė ,ndėrsa gjumin e humbur e kompenson gjatė vikendeve. Njė veprim i tillė aktualisht ėshtė i pranueshėm edhe pėr mjekėt, pasi qė ata nuk e dinė se ēka ndodh me njė person, i cili mund tė jetojė me vite tė tėra nė mungesė kronike tė gjumit.

Urata
06-01-09, 15:24
...e gjej veten ketu!