PDA

View Full Version : Rrezikohet Toka nga Asteroidi “Apophis”


~AnnA~
08-01-09, 13:14
Asteroidi “Apophis” rrezikon Token
Njerezimi duhet t’u bjere kembanave te alarmit, pasi Toka rrezikohet seriozisht nga nje asteroid gjigand qe mund te perplaset me planetin tone ne vitin 2036.

Asteroidi i quajtur “Apophis” ka shume pak mundesi per t’u perplasur me Token, por sipas OKB-se ky nuk eshte nje justifikim, i cili duhet te na pergjume.

Mundesite qe “Apophis” te perplaset me planetin tone jane 1 ne 450 mije dhe nese nje gje e tille ndodh, atehere shperthimi qe do shkaktoje impakti me Token, do te jete me i fuqishem se sa ai i nje bombe berthamore.

Alarmi eshte dhene gjate nje samiti te organizuar nga nje komision i vecante i OKB-se, i mbledhur ne Londer./Topchannel/

http://cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Asteroidi_Apophis_rrezikon_Token.jpg