PDA

View Full Version : Po, kėta janė hebrenjtė e Kaballės


hasanmehmeti
09-01-09, 10:05
Umberto Eko: Po, kėta janė hebrenjtė e Kaballės

... hebrenjtė nė mesjetė kanė ngrėnė fėmijė: shumė njerėz e kanė thėnė dhe e kanė shkruar kėtė...


Shkruan: Shevki Sh. Voca"Prej neve nuk do tė kėrkohen dėshmi pėr tė pohuar se atė shkallė tė shoqėrisė Trėndafili dhe Kryqi me shkathtėsi e kanė futur shefat e masonerisė...Identiteti i doktrinės dhe urrejtjes sė saj, si dhe praktikės sė pėrdhosjes me atė nė Kaballė,Gnosticizėm dhe Maniheizėm, na tregohet nė identitetin e autorit, ndėrsa ata janė vetė Hebrenjtė dhe Kaballistėt." (Mons. Leon Meren, D. I. "Frank-Masoneria", Sinagoga e Satanės, Paris, Reto, 1893, faqe, 182).

Umberto Eko nuk ėshtė emėr i pa njohur nė letėrsinė dhe filozofinė botėrore qė nga gjysma e dytė e shekullit XX-tė dhe tė fillimit tė shekullit XXI. I lindur nė vitin 1932, nė qytezėn piemonteze Aleksandria, ndėrsa aventura e tij grandioze intelektuale nis me njė seri punimesh tė rėndėsishme qysh nė fillim tė viteve 60. Eko-ja ėshtė njė nga teoricienėt, shkrimtarėt dhe nė pėrgjithėsi, intelektualėt mė tė fortė italianė dhe mė gjerė. Ėshtė profesor mjaft me ndikim i semiologjisė (shkenca mbi studimin e shenjave SH. V.) nė Bolonjė, ndėrsa jeton nė Paris dhe Milano. Titulli, citati i mėsipėrm si dhe shkrimin tė cilin do ta paraqesim mė poshtė e kemi shkoqitur nga romani i tij "Lavjerrėsi i Fukosė", tė cilėn autori e ka nda nė dhjetė pjesė me 120 kapituj, ndėrsa kapitulli tė cilin ne do ta prezantojmė ėshtė i 95-ti i radhės qė i takon pjesės sė VI-tė. Libri ka gjithsejtė 550 faqe. Ēdo kapitull fillon me ndonjė citat, pėr tė cilat autori thotė: se ato (citatet) qė gjenden nė fillim tė ēdo kapitulli nuk janė fjalėt e mia personale, por ato janė fjalė qė i ka thėnė dikush dhe citohen pėr t'ia veshur realitetit grotesken, tė pabesueshmen dhe ēmendurinė. Shumica e lexuesve kėtė roman tė Ekos e ēmojnė si gjeniale. Nė te Eko flet pėr shumė sekte tė tipave tė shoqatave tė fshehta dhe teorive konspirative. Ai nė pyetjen e njė gazetari pėr romanin "Lavjerrėsi i Fukosė" , se a ekzistojnė kėto sekte ende dhe ju a i keni takuar ndonjėherė anėtarėt e kėtyre sekteve...etj., Eko thotė: "...Do tua shpjegoj: gjėrat qė i kam treguar nuk janė "tė vėrteta" nė kuptimin qė ėshtė e vėrtetė se Parisi ėshtė kryeqyteti i Francės. Por janė tė vėrteta nė tė njėjtėn mėnyrė siē ėshtė i vėrtetė tregimi se hebrenjtė nė mesjetė kanė ngrėnė fėmijė: shumė njerėz e kanė thėnė dhe e kanė shkruar kėtė, krejt ēka thonė personazhet e mia i ka thonė dikush...

Kur shfaqen Fshehtėsitė e popullit, jezuitėt e shohin se Normat po iu pėrshkruhen atyre, atėherė ata i kapen taktikės sė vetme ofensive tė cilėn ende askush nuk e ka shfrytėzuar dhe, pėrsėri duke shtie nė dorė letrėn e Simeonit, ato Norma ia pėrshkruajnė Hebrenjve.

Nė vitin 1869, nė shekullin XIX, Guzhno de Muso i njohur si autorė i dy librave me pėrmbajtje magjike, pėr Hebrenjtė, hebraizmin dhe hebraizimin e botės krishtere, shpalli njė proklamatė nė tė cilėn flitej pėr Hebrenjtė si shfrytėzues tė Kaballės dhe adhurues tė djallit, meqė njė lidhje e fshehtė dhe e drejtė pėr drejtė e lidhte Kainin me gnostikėt, Tempullarėt, dhe masonėt. De Muso nė mėnyrė tė veēantė u bekua nga Piu i IX.

Sado qė nuk ishin jezuit plani tė cilėn e romanizojė Siu i dytė gjithashtu ndėrroj. Njė tregim i mirė bulevardin qė ka ndodhur shumė mė vonė ekzistonte. Me paraqitjen e Protokolleve, tė cilat shumė seriozisht u pranuan nė vitin 1921, Tajms-i zbuloi se si njė ēifligar monarkist rus pasi qė ishte strehuar nė Turqi kishte blerė prej njė ish nėpunėsi tė policisė sekrete ruse i cili asokohe fshihej nė Kostandinopojė njė grumbull librash tė vjetra nė mesin e sė cilave gjendej edhe njėra pa kopertina, ku anash saj vetėm mund tė lexohej "ZHOLI", me parathėnien qė mbante datėn e vitit 1864., e cila dukej si tė ishte njė literaturė burimore e Protokolleve. Nė Muzetė Britanike Tajms-i bėri hulumtime serioze me ē'rast zbuloi librin origjinal tė Moris Zholi-t, Dialogu nė skėterrė nė mes Monteskues dhe Makiavelit, Bruksel (por me shėnimin Gjeneva, 1864). Moris Zholi nuk kishte pasur kurfarė lidhje me Kretino-Zholin, me gjithė qė analogjia binte nė sy, e cila gjithsesi na bėnte me dije se duhej tė kishte ndonjė kuptim.

Libri i Zholit ishte njė pamflet liberal kundėr Napoleonit III ku Makiaveli i cili paraqiste cinizmin e diktatorit, diskutonte me Monteskuen. Pėr shkak tė kėsaj iniciative revolucionare, Zholi u mbajt pesėmbėdhjetė muaj nė burg dhe nė vitin 1878 u mbytė. Programi i Hebrenjve nė Protokollet gati nė tėrėsi ėshtė marr nga ajo qė Zholi ia pėrshkruante Makiavelit (qėllimi i arsyeton mjetet), dhe prej kėtij Napoleonit. Mirėpo Tajms-i nuk e kishte vėrejtur (ndėrsa ne po) qė Zholi ato lirisht i kishte marr nga dokumenti i Siut, e cila i paraprinte tė paktėn shtatė vjet mė parė.

Njė autore antisemite, qė ishte njė besnike e pasionuar e teorisė mbi komplotet e Fuqive tė Panjohura, para kėtij fakti e cila i shpėrkėndiste Protokollet nė njė kopje tė dobėt dhe banale, nė mėnyrė tė jashtėzakonshme na pasurojė me parandjenja tė qarta, tė cilat mund ti ketė vetėm njė nismėtarė i vėrtet, apo njė gjahtar i tyre. Zholi ishte i shuguruar, dhe kishte njohuri pėr planin e Fuqive tė Panjohura andaj pėr shkak urrejtjes ndaj Napoleonit III atij ia pėrshkroi, por kjo nuk donė tė thotė se plani nuk ekziston i pavarur nga Napoleoni. Meqė plani i prezantuar nė Protokolle saktėsisht pėrputhet me atė qė thjeshtė hebrenjtė veprojnė, ashtu pra ajo edhe ishte njė plan i Hebrenjve. Neve nuk na mbeti tjetėr gjė pėrveē se me logjik tė njėjtė ta korrigjojmė zonjėn Vebster (Eko kur e cek zonjėn Vevster, mendon pėr amerikanen Nasta Vebster, njohėse e madhe e shoqatave tė fshehta dhe autore e shumė librave me tema te ngjashme, njėra prej tyre qė ėshtė mė e njohura dhe mė e lexuara nė tė cilėn edhe Ekoja mbėshtetet ėshtė "Shoqatat e fshehta dhe lėvizjet subversive" botuar nė vitin 1920 nė Amerikė, ekziston versioni i pėrkthyer nė serbo-kroatishte i kėtij libri, Plotėsim SH. V.): pasi qė ky plani saktėsisht i pėrgjigjej asaj qė me doemos duhej tė mendonin Tempullarėt, atėherė ajo edhe ishte plani i Tempullarėve.

Pastaj logjika jonė ishte logjikė e fakteve. Ngjarja qė ndodhi gjatė njė varrimi nė Pragė shumė na pėlqeu. Ajo ishte rrėfimi i njėfarė Hrman Getsheu-t, njė nėpunės i thjeshtė i postės prusiane. Ai i kishte botuar disa dokumente tė rrejshme me qėllim tė diskreditimit tė demokratit Valldet, duke e akuzuar kinse ka dashtė me vra mbretin e Prusisė. Mbasi u demaskua, u bė redaktor i gazetės sė konservatorėve ēifligar, Gazeta e Kryqit Prusian. Pastaj me emrin Gjon Retklif filloi tė shkruaj romane sensacionale, nė mesin e tė cilėve "Bearici-n", nė vitin 1868. Kėtu e pėrshkruan njė skenė okultiste e cila ishte zhvilluar nė varrezat e Pragės, qė i ngjante shumė tubimit tė Iluministėve tė cilin Dima e kishte pėrshkruar nė fillim tė Xhozef Balsami-t, ku Kalastroja shefi i Fuqive tė Panjohura, nė mesin e tė cilėve ishte edhe Svedenborgu, thuri njė komplot me gjerdanin e mbretėreshės. Nė varret e Pragut mblidhen pėrfaqėsuesit e dymbėdhjetė fiseve izraelite tė cilėt i vėnė nė dukje planet e tyre pėr pushtimin e botės.

Nė vitin 1876, njė pamflet rus e prezantojė njė skenė nga Bearic-i, thua se me tė vėrtet kishte ndodhur. Njėjtė vepron nė vitin 1881 Bashkėkohėsi nė Francė. Dhe thuhet se ky lajm vjen nga burimet e sigurta, nga diplomati anglez Gjon Retklif. Nė vitin 1896, njėfarė Burnani e botoi njė libėr me titull "Hebrenjtė bashkė kohanikėt tanė", nė tė cilėn bėnė fjalė pėr ngjarjet nė varret e Pragės, duke theksuar pėr fjalimin rrėnues tė cilėn e mbajti rabini i madh Gjon Retklif. Njė transmetim i mė vonshėm, nė tė kundėrtėn, do tė thotė se Redklifi i vėrtet ishte dėrguar nė varret fatale nga ana e dhėndrit tė Marksit, Ferdinand Llasalli.

Ndėrsa kėto plane pak a shumė janė ato tė cilat disa vjet mė parė mė 1880, janė pėrshkruar, nė Revistėn pėr Mėsime Hebraike (antisemite) e cila i botoi dy letra nė tė cilat tregohet se ēka i pėrshkruhet Hebrenjve tė shekullit XV. Hebrenjtė nga Arllati kėrkojnė ndihmėn e hebrenjve tė Kostandinopojės sepse janė tė pėrndjekur, ndėrsa ata iu pėrgjigjen:-Tė dashur vėllezėr nė Mojsiun, nėse mbreti francez ju detyron qė tė bėheni krishterė, ju bėhuni, sepse tjetėr mundėsi nuk keni, por nė zemrat e juaja ruajini ligjet e Mojsiut. Nėse ju privojnė nga tė mirat e juaja, pėrpiquni qė fėmijėt tuaj tė bėhen tregtar, ashtu qė pak nga pak ju do t'i privoni ata nga tė mirat e tyre. Nėse e keni jetėn nė pyetje, shkolloni fėmijėt e juaj pėr mjek dhe farmacist, nė atė mėnyrė qė ata tua marrin jetėn krishterėve. Nėse i rrėnojnė sinagogat e juaja, detyroni fėmijėt e juaj qė tė bėhen klerik- priftėrinj, nė mėnyrė qė ata tua rrėnojnė faltoret e tyre. Nėse ju keqtrajtojnė nė mėnyra tjera, bėni nga fėmijėt e juaj avokat dhe noter dhe le tė inkuadrohen nė punėt e tė gjitha shteteve, ashtu qė duke i futur ju krishterėt nėn zgjedhėn tuaj, ju do tė sundoni me botėn dhe do tė hakmerreni pėr tė tjerėt."Marrė nga Umberto Eko,"Lavjerrėsi Fukoos", faqe 407-408.

hasanmehmeti
10-01-09, 16:48
Pse e urrejnė kaq shumė Perėndimin?


Ja, edhe njė herė, Izraeli ka hapur dyert e ferrit pėr palestinezėt. Gati 50 tė vrarė brenda njė dite. Jo keq pėr punėn e njė nate nė Gaza, pėr njė ushtri qė beson nė “pastėrtinė e armėve”. Po pse duhet tė befasohemi? I kemi harruar vallė 17500 tė vdekurit, shumica civilė, pjesa mė e madhe fėmijė dhe gra nė pushtimin izraelit tė Libanit, 1700 civilėt e vdekur palestinezė nė masakrėn Sabra-Chatila, masakrėn e Qanas tė 106 refugjatėve libanezė nė vitin 1996, 1100 tė vdekurit dhjetė vjet mė vonė nė pushtimin e Libanit, pothuajse tė gjithė civilė? Ajo qė ėshtė e mahnitshme, ėshtė se ka kaq shumė udhėheqės tė Perėndimit, presidentė dhe kryeministra, dhe kam frikė qė edhe shumė redaktorė e gazetarė “e hėngrėn” rrenėn e vjetėr, qė izraelitėt kujdesen pėr tė shmangur vdekjet e civilėve. “Izraeli bėn ēdo pėrpjekje qė tė shmangė vdekjen e civilėve”, tha edhe njė ambasador tjetėr i Izraelit, vetėm pak orė para masakrės sė Gazės. Dhe secili president dhe kryeministėr, i cili pėrsėriti kėtė gėnjeshtėr si njė arsyetim qė tė shmanget njė armėpushim, e ka gjakun e kasapit nė duart e tyre. Nėse Xhorxh Bush do tė kishte guximin qė tė kėrkonte njė armėpushim tė menjėhershėm 48 orė mė herėt, ata 40 civilė, tė moshuarit dhe gratė e fėmijėt, do tė ishin gjallė tani. Ajo qė ndodhi nuk ishte vetėm e turpshme. Ishte pafytyrėsi. A do tė ishte shumė i fuqishėm pėrshkrimi “krim lufte”? Sepse ashtu do t’i quanim kėto krime, nė qoftė se do tė kryheshin nga Hamasi. Ndaj kam frikė se ishte njė krim lufte. Pasi mbulimit tė aq shumė vrasjeve masive nga armiqtė e Lindjes sė Mesme, nga ushtarėt e Sirisė, Irakut, Iranit, Izraelit, ma merr mendja se cinizmi duhet tė jetė reagimi im. Por Izraeli thotė se po e lufton luftėn tonė kundėr “terrorit ndėrkombėtar”. Izraelitėt thonė se po luftojnė nė Gaza pėr ne, pėr idealet tona perėndimore, pėr sigurinė tonė, me standardet tona. Me kėtė jemi duke marrė pjesė nė egėrsinė qė po ushtrohet tani nė Gaza. Masakrat Sabra-Chatila u kryen nga aleatėt e sė djathtės sė Izraelit, falangistėt libanezė, gjersa ushtarėt izraelitė, ashtu si zbuloi vetė komisioni hetues i Izraelit, shikuan pėr 48 orė dhe nuk bėnė asgjė. Kur u fajėsua Izraeli, qeveria e Menachem Begin-it e akuzoi botėn pėr shpifje tė pėrgjakjes. Pasi artileria izraelite kishte goditur bazėn e OKB-sė nė Qana, nė vitin 1996, izraelitėt thanė se Hezbollahu i armatosur fshihej nė atė bazė. Ishte njė gėnjeshtėr. Mbi 1000 tė vdekurit e vitit 2006, njė luftė qė nisi kur Hezbullahu kapi dy ushtarė tė Izraelit nė kufi, thjesht u shpėrfillėn si pėrgjegjėsi e grupit libanez. Izraeli tha se trupat e fėmijėve tė mbytur nė masakrėn e dytė nė Qana mund tė ishin marrė nga varrezat. Ishte edhe njė gėnjeshtėr tjetėr. Masakra e Marwahinit kurrė nuk u fal. Populli i fshatit u urdhėrua tė ikte dhe iu bind urdhrave tė Izraelit, e pastaj u sulmua nga ushtria e Tel Avivit. Refugjatėt i morėn fėmijėt e tyre dhe i vendosėn pėrreth kamionit me tė cilin po udhėtonin, nė mėnyrė qė pilotėt e Izraelit tė shihnin se ishin tė pafajshėm. Pastaj helikopteri i Izraelit i vrau pėr sė afėrmi. Vetėm dy mbijetuan, duke u bėrė si tė vdekur. Izraeli as qė kėrkoi falje. Unė i mbulova tė gjitha kėto mizori, i hulumtova tė gjitha, fola me tė mbijetuarit. Ashtu bėnė edhe disa kolegė tė mi. Fati ynė, natyrisht, ishte njė shpifje nga mė tė pėrgojuarat: ne u akuzuam se ishim antisemitė. Dhe e shkruaj kėtė gjė pa asnjė dyshim: do t’i dėgjojmė kėto fabrikime skandaloze sėrish. Ne do ta kemi gėnjeshtrėn ku fajėsohet Hamasi, por Zoti e di, pasi ka mjaft gjėra pėr tė cilat mund tė fajėsohen edhe pa ua shtuar kėtė krim, dhe ndoshta edhe do ta kemi gėnjeshtrėn e trupave nga varrezat dhe definitivisht do ta kemi gėnjeshtrėn se Hamasi ishte nė shkollėn e OKB-sė. Ne do ta kemi gėnjeshtrėn antisemitizėm. Atėherė udhėheqėsit tanė do tė murmurisin dhe do t’ia pėrkujtojnė botės se Hamasi nė fillim e shkeli armėpushimin. Por nuk ishte kėshtu. Izraeli e shkeli sė pari mė 4 nėntor, kur bombardimet e tij vranė gjashtė palestinezė nė Gazė dhe pastaj sėrish mė 17 nėntor, kur njė tjetėr bombardim vrau katėr palestinezė tė tjerė. Po, izraelitėt meritojnė siguri. 20 izraelitė tė vdekur brenda 10 viteve pėrreth Gazės ėshtė njė numėr i pamėshirshėm. Por 600 palestinezė tė vdekur nė vetėm njė javė, me mijėra gjatė viteve qė nga viti 1948, kur masakra izraelite nė Deir Yassin, ndihmoi nė fillimin e ikjes sė palestinezėve nga ajo pjesė e Palestinės qė do tė bėhej Izrael, ėshtė nė njė shkallė tėrėsisht tjetėr. Kjo kujton jo njė pėrgjakje normale tė Lindjes sė Mesme, por njė ligėsi nė nivelin e luftėrave tė Ballkanit nė vitet ‘90. Dhe natyrisht, kur njė arab mbushet me tėrbimin e papėrmbajtur dhe nxjerr mllef tė verbėr ndaj Perėndimit, ne do tė themi se s’ka tė bėjė me ne. Pse na urrejnė, do tė pyesim? Por tė paktėn tė mos tė themi se nuk e dimė pėrgjigjen


Nga: Robert Fisk

Marrė nga: www.independent.co.uk (http://www.independent.co.uk/)

hasanmehmeti
14-01-09, 02:27
Gaza: Komshiu i keq

Gabimi i komshiut tė keq dhe i shokėve tė tij nė mėhallėn tjetėr
ishte: Kėta njerėz zgjodhėn partinė e gabuar.
E diel, 11 Janar 2009 22:02
Nga: Rolf Verleger

Ēfarė do tė bėnit ju – kėshtu shkruante mė 31.12. historiania
izraelite Prof. Fania Oz-Salzberger nė gazetėn Frankfurter Allgemeine
– nėse komshiu juaj do tė hidhte vazhdimisht gurė dhe molotovė nė
banesėn tuaj? A nuk do tė kapnit dikur armėn pėr t'i dhėnė fund kėsaj
gjendjeje? Dhe nėse komshiu do tė rrethohej me fėmijėt e tij, qė ju
mos ta qėlloni dot, a nuk do tė merrnit atėherė njė armė snajper?
Kėshtu si ky komshiu sillet Hamasi nė Gaza, kur sulmon qytete
izraelite me raketa. Prandaj edhe lufta e tanishme e Izraelit kundėr
Gazės qenka njė luftė e drejtė.

Pėr kėtė shembull me komshinj i jam shumė falėnderues zonjės
Oz-Salzberger, sepse me tė mund tė shpjegohet shumė. Pėr arsye
thjeshtėsie le t'ju quajmė ju dhe familjen tuaj tė terrorizuar aq
poshtėr nga komshiu i keq, pronarėt e shtėpisė dhe tė vėrejmė gjendjen
e ēuditshme nė mėhallė. Banesa e komshiut ėshtė Gaza.

1. Para tre vjetėsh i keni marrė komshiut ēelėsat. Pa pėlqimin tuaj si
pronar shtėpie familja e komshiut s'guxon tė dalė nga banesa e saj, as
pėr tė punuar, as pėr tė studiuar, as pėr tė udhėtuar, as pėr tė bėrė
pazar. Pa pėlqimin tuaj si pronar shtėpie komshiut nuk i vjen as
posta, as ushqim, as rrymė elektrike, as gaz, as vizita: Banesa ėshtė
e kyēur, ju si pronar shtėpie keni ēelėsin, kurse komshiu i keq s'ka
nga t'ia mbajė. Dhe kjo gjendje vazhdon qė nga viti 2006, gati tre vjet.

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

Gabimi i komshiut tė keq dhe i shokėve tė tij nė mėhallėn tjetėr
ishte: Kėta njerėz zgjodhėn partinė e gabuar.

Ndėrkohė qė ju ishit aq tė sjellshėm, saqė para 4 vitesh, nė 2005,
dolėt me dėshirėn tuaj nga ballkoni i tij me pamje nga deti, tė cilin
ia kishit marrė dikur. Por, kur dolėt, natyrisht qė nuk denjuat t'i
hidhnit asnjė sy, as t'i thoshit ndonjė fjalė atij tipit. Kurse
mobiliet e ballkonit i shkatėrruat. Ēfarė u bėmė ne, qė tė flasim me
fqinjėt tanė?

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

2. Pėrpara dy vitesh, nė 2007-ėn, ju dhe shokėt tuaj amerikanoveriorė
nga sindikata e pronarėve tė shtėpive i dėrguat komshiut nė banesė njė
trupė tė fortėsh, bandėn e Mohamed Dahlanit, me qėllim qė t'i merrnin
komshiut shtėpinė. Pėr ters komshiu u mbrojt kundėr kėtij puēi. Aty
juve ju mbeti hatri, dhe pastaj tentuat t'u mbushnit mendjen tė
tėrėve, se komshiu i keq ka marrė pa asnjė tė drejtė pushtetin nė
banesėn e tij dhe se nuk ėshtė i legjitimuar pėr kėtė. Ju u habitėt
edhe vetė se sa shumė gazetarė e pėrhapėn kėtė gėnjeshtėr.

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

3. Ju ia keni llogaritur komshiut koston e mbajtjes sė banesės nė
mėnyrė jokorrekte. Prej vitesh, taksat doganore, tė cilat i pėrkasin
administratės autonome tė banesės, nuk paguhen nė kohė dhe plotėsisht.

4. Ju keni vrarė shumė persona nga banesa e komshiut. Kjo ndodhi nė
vitin 2006. Vdiqėn me qindra veta. Meqė ra fjala, kjo ishte kapsolla e
luftės nė Liban, pasi Hizbollahu donte tė hakmerrej ndaj Izraelit pėr
kėto bėma.

5. Prej kohėsh ju i keni marrė komshiut makinėn e tij. Komshiu kishte
dikur njė aeroport – ndėrtuar me para nga BE-ja. Kurse ju e prishėt:
Komshinjtė e kėqij nuk kanė nevojė pėr aeroport.

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

6. Ju i morėt komshiut punėn e tij. Komshiu dikur dilte pėr tė kapur
peshk. Kėtė ju ia ndaluat. Dikur ai kishte fabrika. Nė 2006 ju ia
bombarduat. Dikur ai kishte bujqėsi. Ju e shkatėrruat duke ndaluar
eksportin. Komshiu i keq, i cili tani do tė qėllojė, nuk duhet tė
peshkojė, tė punojė, tė lėrojė tokėn. Komshiu i keq duhet tė qėllojė
mbi ju, me qėllim qė ju tė mund tė qėlloni mbrapsht. Dhe ai kėshtu veproi.

7. Gjykatat i kanė dhėnė tė drejtė komshiut tė keq. Shumė specialistė
tė sė drejtės sė fqinjėsisė, si Amnesty International, ekspertė tė
Kombeve tė Bashkuara, marrės tė ēmimit Nobel pėr paqen, kanė thėnė
qartė, se sjellja juaj si pronar shtėpie ndaj komshiut tuaj bie ndesh
prej vitesh me tė drejtėn dhe ligjin.

Pėr fat tė mirė, kėta njerėz nuk kanė polici, pėr tė zbatuar tė
drejtėn dhe ligjin. „Sa divizione ka Papa?" bėnte humor Stalini.

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

8. Ju po dėboni prej vitesh shokėt e komshiut tė keq nga banesat e
tyre. Fatkeqėsisht, komshiu i keq ka akoma celularė dhe telefona.
Prandaj ai e merr vesh ditė pėr ditė, se si ju dėboni nga banesat e
tyre shokėt dhe tė afėrmit e komshiut tė keq nga mėhalla e Bregut
Perėndimor. Mjeti kryesor pėr kėtė ėshtė muri i madh, tė cilin ju e
keni ndėrtuar mes pėr mes mėhallės. Sepse ju nuk e keni ndėrtuar kėtė
mur, i cili nė fakt duhet t'i shėrbente sigurisė suaj, rreth banesės
suaj, por pėrmes banesave tė kėtyre shokėve. E ē'u duhen atyre dy
dhoma banimi? Njė del e tepron! Tek tjetra le tė banojnė mė mirė
shokėt tuaj! E edhe kur ata vetė brenda banesės sė tyre tė zvogėluar
detyrohen tė kalojnė mes njė kontrolli sigurie ndėrsa shkojnė nga
dhoma e ndenjjes nė banjo, nuk ka ndonjė gjė: E gjithė jeta ėshtė njė
dhomė pritjeje! E kush guxon tė demonstrojė nė mėnyrė paqėsore mund tė
marrė nė Gjermani ndonjė ēmim paqeje, kurse nė shtėpi gaz lotsjellės,
ose kur ka fat tė keq ekzekutohet pėr demonstrim me arsye
„vetėmbrojteje" . Natyrisht qė shokėt e komshiut tė keq vajtėn para
Gjykatės Ndėrkombėtare nė Hagė pėr shkak tė murit qė kalon mes pėr mes
banesės sė tyre, por ministri i atėhershėm i jashtėm gjerman, njė
burrė i ngathėt i quajtur Fischer, e quajti kėtė hap „jo tė
ndihmshėm". Natyrisht qė gjykata u dha tė drejtė shokėve, por pėrsėri
nuk ka polici, e cila mund ta zbatojė tė drejtėn.

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

9. Pėrpara 60 vjetėsh, ju i morėt komshiut pronėsinė e shtėpisė.
Pėrpara shumė kohėsh, gjyshi i komshiut ishte pronari i tė gjithė
shtėpisė. Atėherė, gjyshėrit tuaj erdhėn nė kėtė shtėpi, tė frikėsuar,
tė pėrndjekur. Kjo ishte njė strehė e mirė prej furtunės. Shpejt ata
ndėrtuan njė banesė nė oborr. Oborri nuk i pėrket askujt, apo jo? Epo,
arabė janė. Herė pas here vinte ndonjė ėndėrrimtar humanist i quajtur
Achad ha'Am, Martin Buber, Hannah Arendt e disa tė tjerė, qė thoshin
se duhet jetuar nė miqėsi me pronarin e shtėpisė. Por, pėr hir tė
Marksit, kėta arabėt ishin shumė primitivė pėr tė ndėrtuar
socializmin. Me katundarė tė tillė nuk mund tė lidhėsh miqėsi. Kurse
mė vonė, kur Marksi doli nga moda, atėherė thanė: Pėr hir tė Zotit,
kėta arabėt kanė fenė e gabuar, ēfarė kėrkojnė kėtu nė Shtėpinė e
Shenjtė? Ka sa tė duash shtėpi ku mund tė shkojnė. E pastaj, mė 1947,
prindėrit tuaj u morėn prindėrve tė komshiut tė keq pjesėn mė tė madhe
tė shtėpive, ndėrkohė qė ata iknin nė panik nga frika e terrorit tė
prindėrve tuaj tė armatosur. Kurse sot, shumė pasardhės tė kėtyre
njerėzve jetojnė nė atė njė shtėpi, nė atė copėz toke mė tė
mbipopulluar tė globit, nė Gaza. Po pėrse ėshtė kaq e mbipopulluar?

Dhe ja ku komshiu i keq u inatos.

10. Pasthėnie.

Kur sionistėt e parė ēifutė erdhėn nė Izraelin e sotėm rreth vitit
1890, ata kishin ikur nga diskriminimi nė perandorinė cariste, nga
zjarrvėniet dhe vrasjet e pogromeve, nė kėrkim tė njė jete tė lirė, tė
vetėvendosur, e cila nuk iu mundėsua nė vendlindjen e tyre tė vjetėr.
Ky nuk ishte njė konflikt i sė mirės kundėr tė keqes, por zėnka pėr
njė copė tokė, e cila pėr arabėt palestinezė ishte vendlindje, kurse
tė ardhurve u dukej si atdheu i vetėm i mundshėm. Kėtė konflikt e
fitoi ana ēifute, me ēmimin e gjendjes sė pėrhershme tė luftės. Por
plani i paqes ka shumė kohė qė ėshtė mbi tavolinė. Ai qėndron nė
zgjidhjen dyshtetėshe nė kufijtė e 1967-ės, nė njė marrėveshje tė
ndėrsjellė tė problemit tė refugjatėve, nė njė marrėveshje tė
ndėrsjellė mbi Jerusalemin. Kėtė zgjidhje i kanė ofruar dhe ribėrė
sėrishmi Izraelit nė vitin 2002 shtetet anėtare tė Ligės Arabe.
Izraeli nuk bie dakord me kėtė, sepse Izraeli nuk mund tė vendosė,
nėse do ta mbajė dhe ta zgjerojė tokėn e pushtuar pa tė drejtė nė
Bregun Perėndimor. Pėr sa kohė Izraeli nuk thotė "po, duam mė mirė
paqe, heqim dorė nga pushtimi", pėr kaq kohė nuk do tė ketė paqe.

Pozicioni i Gjermanisė nė kėtė konflikt ėshtė i pavendosur. Por a
mundet fakti, qė ne ēifutėt evropianė u bėmė viktima tė njė
padrejtėsie tė shkaktuar nga Gjermania, t'i japė shtetit ēifut tė
drejtėn t'u shkaktojė tė tjerėve padrejtėsi? A besojnė politikanėt
gjermanė me tė vėrtetė, se ėshtė njė dėmshpėrblim pėr vrasjen e
paraardhėsve tė mi ēifutė, qė tani Izraeli tė bėjė ēdo gjė qė i pėlqen
pa kufi dhe pa detyrime. Pėrkundrazi, Izraelit do t'i bėnte
pafundėsisht mirė, sikur ta nxirrnin nga pozicioni i fantazuar i
viktimės sė pėrjetshme dhe tė integrohej nė sistemin kontrollues
ndėrkombėtar si ēdo shtet tjetėr. Kjo do tė thotė, qė pushtimi ilegal
i Bregut Perėndimor dhe bllokada prej vitesh e Gazės nė kundėrshtim me
ligjin ndėrkombėtar duhen ndaluar. BE-ja duhet ta masė Izraelin nė
hapat e tij drejt respektimit tė ligjit ndėrkombėtar dhe tė tė
drejtave tė njeriut, siē mat Turqinė dhe Serbinė. Vlerėsimi ligjor i
rastit Olmert duhet tė ndiqet, njėsoj si rasti Millosheviē, nė Hagė.

Autori Prof. Dr. Rolf Verleger ėshtė psikolog nė universitetin e
Lübeck-ut. Ai ka ngritur bashkėsinė ēifute tė qytetit Lübeck dhe ėshtė
qė nga viti 2006 i deleguar nė kėshillin qendror tė ēifutėve nė Gjermani.

Nga gjermanishtja: Egin Ceka
Marrė nga: Hintergrund

Makresh
17-01-09, 09:37
Qofshin tė mallkuar kėta hebrenj me gjithė ata tė cilėt i perkrahin nė luftėn kundėr civilėve !

Zoti ia kthevt edhe mė keq e me rend (nese egziston) !!

pirro
17-01-09, 16:16
Une pajtohem qe Izraeli nuk kujdeet shume per kujdesjen e e civilve palestinez , mirpo ne te njeten kohe per kujdesje te civilve palestinez nuk kujdeset as Hamasi. Une mendoj qe Izraeli po zhvillon lufte kunder Terrorizmit dhe e zhvillon me te drejt dhe gjdo shtet kishte per ta zhvilluar po te sulmohej nga terrorist me raketa nga nje territor tjeter.
Shume e thjesht palestinezet jane viktima te Hamasit.

Kercovari
17-01-09, 17:28
po pirro
edhe milosheviqi dhe serbia vrisnin "terorist" ne Kosove!

pirro
17-01-09, 17:42
Kercovari

Ti e din shume mire se nuk krahasohen HAMASI edhe UCK-ja skemi nevoj per me e diskutu ngjashmerine ne mes te ketyre organizatava, kjo nuk behet. Mund te folim per tjera qeshtje mirpo jo per kety te dyja.
Hamasi ka cak civilet ( hyn ne autobus dhe explodon) UCK-ja asnjehere nuk e ka ber nje gje te till, perveqese serbia eshte mundu me e shti ne nje rang ashtu siq po mundohesh ti krahasosht ti keto dy organizata.

jadore
17-01-09, 17:59
pa keqkuptime ..!
sa qesharake mu duk ne momentin kur lexova kete teme ,
nga vine komenten ne kete teme dhe mbrohet me fanatizem nga secili , nga kendeshtrimet e formuara nga komentet gazetareske apo edicionet e lajmeve ...!!
ishte ndonjeri atje te provoj ne lekure rolin dhe rendesin e aktit te revoltes apo paknaqesie dhe pergjigjen se pse veprohet ne menyre te tille , ma merr mendja qe jo ..!!!

P:S:
kerkoj falje per nderhyrje , ishte vetem nje cast meditimi i shkruar dhe lidheshmerije kur botes qe njihja u mundoja ti tregoja problemet tona madhore dhe nuk na kuptonin.. po e komentonin sipas verzionit zhurnaleske...

Intelektual
17-01-09, 19:23
Luftrat jane mizorit me te tmerrshme te njerzimit,vrasja e civilve eshte e papranushme qe meriton denim dhe ndeshkim nga mbare shoqrite,fatkeqsija me e madhe eshte se palestinezet jane te rreshtuar ne anen e mbrapshte,Hamasi vepron nen instruksjone ruse,para se izraelitet te marrin ket sulm ishin te provokuar nga hamasi,ruset shiten disa raketa hamasit dhe keta te fundit nga euforija sulmonin teritorin e izrajelit.Cmimi i keti veprimi ishte i shtrejte,me qindra civile te vrare.Kjo eshte nje cmenduri e udheheqesis se hamasit,mungesa e strategjis,durimit,nenqmimi ndaj izrajelit,mos parashikimi i pasojave.
Pegjegjsin per keto veprime c'njerzore bine mbi qeverin izraelite dhe hamasin.

Edhe serbet u rreshtuan nga ana e rusve dhe u shperblyn me 3 luftra te humbura.Fati per ne punoj qe perqafuam perendimin se sa per ruse e shtete islame do ishim zhdukur pa gjurme!

Makresh
17-01-09, 19:58
Une pajtohem qe Izraeli nuk kujdeet shume per kujdesjen e e civilve palestinez , mirpo ne te njeten kohe per kujdesje te civilve palestinez nuk kujdeset as Hamasi. Une mendoj qe Izraeli po zhvillon lufte kunder Terrorizmit dhe e zhvillon me te drejt dhe gjdo shtet kishte per ta zhvilluar po te sulmohej nga terrorist me raketa nga nje territor tjeter.
Shume e thjesht palestinezet jane viktima te Hamasit.


Kur Familja e Jasharajve u vra nga terrori i policisė serbe, presidenti yt, qė e lavdėron kaq shumė nuk i doli ne mbrotje dhe mbajti te njejten version me ate qe ke ti.

Un te perkujtoj qe Hamasi konsiderohet si parti politike, dhe me an te votės ėshtė sjellur ne pushtet. Tani qfar eshte "terrorist" per ty ? Ai qė vret ? A e din ti qe nuk ishte hamasi ai i cili ja filloj luftės, u vran mbi 200 palestinez nė ditėt e para, dhe pas nje jave 3 "izraelit" ??? A s'mendon ti apo flet sipas qejfit tend ? Un e di qė gėzohesh ne keto dit, je i lumtur qė njerez te pa fajshėm vdesin vetėm pse nuk besonin nė pėrrallat e tua te krishtera ! Se po te kishe vetem pakes fuqi, do te beshe edhe me keq mbi popullatėn Shqiptare ! Ti i pabes, mos ja lejo vetės te flasėsh keshtu sepse nuk ke perjetuar luftra ne jeten tende, nuk e din q'eshte te vrasin femin ne krah, te vrasin nene e babe, vella e motėr, nuk e din q'eshte ti humbesh shpresat ! Nuk e din q'eshte ti kapesh armėt nė dorė dhe ti dalėsh krah vatanit ! NUk e di, e din pse nuk e din ? Sepse je i krishter ! Dhe tė krishterėt jan tė nje mendimi me sionistėt ! Vrasja e muslimanėve nė cilin do shtet qofshin ata ! Dhe tė kesh me dije qė edhe kur tė hash, te pish dhe ta perkdhelesh femin tende, nė fund te ndergjegjes tende i ke duart e pergjakura nga njerez te cilet nuk duan as me shum e as me pak se PAQE !

Mallkimin qė e permenda me lart, qoft edhe mbi ty Pirro.

Konti1
17-01-09, 20:25
Allahu xh.sh i shkatrroft te gjithe ata qe e perkrahin popullin te cilet jan njerzi qe shkatrrojn paqen ne bote te cilt i ka mallkuar Allahu

http://www.mesazhi.com/news_detail.php?id=8951

Nese doni me dite a qan Konti, kur sheh video te tilla krime qe behen... qan me lote...

Allahu i mallkoft te gjithe ata qe i perkrahin apo i mbrojn jahudit qe bejn krime..., Allahu ju shkatrroft juve qe e perkrahni izraelin... prej mendjemadhsie, hiq pa frik se Allahu ka me ju shkatrrue... o njerzi te prisht pa zemer.

Konti1
17-01-09, 20:28
Makresh, nese me lejon kshille, citim tend me ( nese egziston Allahu ) Allahu xh.sh ekziston dhe eshte i pa fillim dhe i pa mbarim eshte gjithmon, mbykqyrs...

Kto jan vetem sprova nga Allahu

Ndryshoje sepse veq me mendue ashtu del prej fes islame,

Makresh
17-01-09, 20:39
Makresh, nese me lejon kshille, citim tend me ( nese egziston Allahu ) Allahu xh.sh ekziston dhe eshte i pa fillim dhe i pa mbarim eshte gjithmon, mbykqyrs...

Kto jan vetem sprova nga Allahu

Ndryshoje sepse veq me mendue ashtu del prej fes islame,


Pata fjalėn per krimėt.

Allahu ėshtė njė, dhe nuk ka Zot tjetėr pamvarsisht se qfar mendojn besimėt e devijuara.

Konti1
17-01-09, 20:41
Pata fjalėn per krimėt.

Allahu ėshtė njė, dhe nuk ka Zot tjetėr pamvarsisht se qfar mendojn besimėt e devijuara.
Amin.

hasanmehmeti
17-01-09, 21:28
Hebreu i njohur Dibre David shkruan : "Nese jo-hebrenjte do ta dinin se c'mesojme ne kunder tyre, atetehere ata do te na vrisnin."

Lexoni disa ligje te Talmudit:

1. "Vetem hebrenjte jane qenie njerezore. Jo-hebrenjte nuk jane njerez, ata jane egersira". (Talmud: Baba mezia 114b)

2. "Megjithese Zoti i krijoi jo-hebrenjte, ata nuk jane njerez por kafshe ne forma njerezore. Nuk eshte e lejueshme per nje hebre te udhehiqet nga nje kafshe. Po keshtu hebreu nuk mund te udhehiqet nga kafshe me forma njerezore". (Midrasch Talpioth p. 255, Warsaw 1855)

3."Eshte e lejueshme te marresh jeten dhe trupin e nje jo-hebreu" (Sepher ikkarim IIIc 25)

4. "Eshte e ligjshme te vrasesh kedo qe denon Torrahun. Kristianet jane nga ata qe e denojne Torrahun" (Coschen hamischpat 425 Hagah 425. 5)

5. "Cdo hebre qe derdh gjakun e jo-hebrenjve, eshte duke bere nje sakrifice per Zotin" (Talmud: Bammidber raba c 21 & Jalkut 772)

6. "Nje grua shtatzane jo-hebreje nuk eshte me e mire se nje kafshe e mbarsur". (Coschen hamischpat )

7."Shpirtat jo-hebreje jane shpirtra te ardhura nga pislleku dhe quhen derra". (Jalkut Rubeni gadol 12 b)

8. "Akumi (njeriu jo-hebre) eshte si nje qen, por qeni duhet nderuar me shume se nje akum". (Ereget Raschi Erod. 22 30)

9. "Megjithese jo-hebreu ka te njejten strukture trupi me hebreun, ata krahasohen me njeri-tjetrin aq sa krahasohet nje majmun me nje njeri" (Schene luchoth haberith, p. 250)

Kjo eshte nje leter nga Baruch Levy per Karl Marksin(te dy keta hebrenje)
"Te gjithe cifutet si nje trup i vetem do te behen Messia e tyre. Ata do te arrijne te dominojne boten duke shkaterruar rracat e tjera, duke hapur kufijte, duke asgjesuar mbreterite, dhe duke formuar nje republike boterore qe do te komandohet nga cifutet.

Ne kete Rend te Ri Boteror, femijet e Izraelit do te komandojne pa patur opozite. Me krijimin e republikes boterore, qeverite e popujve ne te gjithe boten do te bien pa veshtiresi ne duart e cifuteve. Pastaj do te jete e lehte per cifutet ti skllaverojne njerezit, t'ju heqin lirine dhe pronen private.

Keshtu, do te permbushet premtimi i Talmudit , ne te cilin eshte thene se koha Messianike po vjen, cifutet do te kene te gjithe boten ne duart e tyre".

(Baruch Levy, Letter to Karl Marx, apparently printed by the "La Revue de Paris", page 574, June 1, 1928)

Kjo eshte nje pjese e shkeputur nga libri i vitit 1912 "Nje program rracial per shekullin e 20" i shkrimtarit hebre Israel Cohen , anetar i partise komuniste angleze.(plani i tyre per ti asgjesuar racen e bardhe).


"Ne duhet te kuptojme se arma me e forte e partise sone eshte krijimi i tensioneve rraciale. Duke futur ne ndergjegjen e rracave te erreta se prej shekujsh ata kane qene te shtypur nga te bardhet, ne mund ti afrojme dhe ti brumosim ata me programin e Partise Komuniste.

Ne Amerike, ne duhet te perpiqemi per fitore te lehte, graduale. Duke ndersyer minoritetin afrikan kunder te bardheve, njekohesisht ne do te perpiqemi te fusim ndjenjen e fajit tek te bardhet dhe ti bejme te ndihen fajtore per te kaluaren. Ne do ti ndihmojme te zinjte qe te dominojne ne cdo fushe e jetes, ne profesione, ne boten e sportit dhe te artit. Me kete prestigj, te zinjte do te jene ne gjendje te martohen me te bardhet dhe te fillojne nje proces qe do ta coje Ameriken drejt ceshtjes sone"

Israel Cohen, A Racial Program for the Twentieth Century, 1912. Also in the Congressional Record, Vol. 103, p. 8559, June 7, 1957 top of page (http://www.savethemales.ca/the_book_the_bankers_made_disa.html)

premium
18-01-09, 13:39
ate sinagogen ne saradne shpiken jahudit se ishte i vetemi shtet ne evrop ku ka 0,00001 % hbrej dhe kjo nuk u pelqente atyre ,prandaj vendosen te shpikin sinagogen por data u doli e gabushme dhe tash e kan humb ate fjal njeher perderisa ti rregullojn "faktet" se ajo esht sinagoge .

se data e ndertimit te atij objekti doli me e vjter se izraeli dhe sinagogat ne izrael dhe prandaj u friguan se duheshte te shpallin pastaj edhe genjeshtren qe MUSA moses ka qen nga saranda dhe aty ka ndertuar sinagogen e tij ,por ne ate kohe gjeografikisht shqiperia ishte e ngjitur me izraelin dhe kur moses i ra detit em shkop shqiperia u largua nga izraeli ..

he moj per kete histori mos u habit ti se edhe ket mund ta pjellin ashtu sic e pollen izraelin ne token e shenjt krishtere dhe islame pra ne jeruzalem.

premium
18-01-09, 13:54
A e keni ditur qė tė gjithė ata qė jetojnė nė “Izrael” e nuk janė jahudi nuk munden nė kėtė shtet as tė blejnė tokė e as tė huazojnė atė?
-A e keni ditur qė tabelet e automjeteve tė Palestinezėve janė tė ngjyrosura nė mėnyrė qė tė dallohen nga jahuditė???
-A e keni ditur qė qyteti i Jerusalemit edhe pjesa lindore edhe perėndimore nga gjithė bashkėsia ndėrkombėtare duke pėrfshirė edhe Amerikėn e vlersojnė si teritor i okupuar e jo pjesė tė “Izraelit”???
-A e dini qė “Izraeli” 85% tė resurseve tė ujit i ka nda pėr jehuditė, ndėrsa 15% pėr palestinezėt, pėr shembull nė qytetin e Hebronit 85% e ujit ėshtė e ndarė pėr 400 ardhacakė jehudi ndėrsa pjesa tjetėr 15% ėshtė e ndarė pėr 120000 palestinez qė jetojnė nė qytetin e Hebronit???
-A e keni ditur qė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės ēdo vit ndajnė ndihmė nė lartėsi prej 5 miliard dollarė pėr “Izraelin”?
-A e keni ditur qė ndihma vjetore qė Amerika e ndan pėr “Izraelin” ėshtė mė e madhe se ndima qė ajo ndan pėr krejt kontinentin e Afrikės???
-A e keni ditur qė “Izraeli” ėshtė shteti i vetėm nė Lindjen e Mesme qė posedon armė bėrthamore???
-A e keni ditur qė “Izraeli” ėshtė shteti i vetėm nė lindjen e afėrt qė nuk ka pranuar marėveshjen pėr ēarmatosje nukleare, duke mbyllur kėshtu tė gjithė rrugėt pėr inspektorėt ndėrkombėtar???
-A e dini qė “Izraeli” ka okupuar pjesė nga dy shtete tė pranuara nga bashkėsia ndėrkombėtare; Libanin dhe Sirinė edhe pėrkundėr rezulucionit tė Kombeve tė Bashkuara???
-A e dini qė “Izraeli” me vite tė tėra ka stėrvitur vrasės tė paguar dhe i ka dėrguar nė shtete tė ndryshme nė mėnyrė qė ti likuidojnė armiqtė e “Izraelit”?
-A e keni ditur qė oficirėt ushtarak tė “Izraelit”, nė forcat e mbrojtjes, haptazi kanė urdhėruar qė tė ekzekutohen robėrit e luftės???
-A e dini qė “Izraeli” ka mohuar procesin kundėr ushtarėve qė kanė pranuar se kanė ekzekutuar robėr tė luftės???
-A e keni ditur qė “Izraeli” konfiskon xhirrollogari bankare, biznese dhe pronat e patundshme duke refuzuar tė paguaj damshpėrblim atyre qė u ėshtė konfiskuar pasuria???
-A e keni ditur qė “Izraeli” e ka hudhur nė ajėr pėrfaqėsinė diplomatike amerikane nė Egjipt, dhe qė nė ujėra ndėrkombėtare kanė sulmuar anijen amerikane duke vrarė 33 dhe duke plagosur 177 marinsa amerikanė???
-A e dini qė “Izraeli” egziston edhe pėrkundėr 69 rezolutave tė kėshillit tė Kombeve tė Bashkuara???
-A e dini qė “Izraeli” i ka pėrvetėsuar rreth 400 fshatra tė humbura palestineze duke ju ndryshuar emrat e tyre dhe duke ju ndryshuar dukjen e tyre tėrėsisht???

pirro
18-01-09, 18:15
Makresh dhe Konti,

Une e di qe verberia e juaj fetare shkon shume larg, edhe pse nuk jam njeohes shume i mire i fes Islame, jam i bindur qe feja e juj nuk ju meson qe te urreni nje komb apo nje etni kaq shume sa e urreni ju Izraelin dhe aleatet e tij.
Ju gjate debateve asnjehere skeni qene ne gjendje qe te perballeni drejt per keto probleme ne lindjen e mesme sepse e dini qe e verteta eshte ndryshe dhe fatkeqsisht mendimet tuaja jane aq te errta sa qe ju keni veshtirsi ti thuani publikisht ketu ne forum sado qe qe eshte virtual.
Ju e dini qe Hamasi dhe UCK-ja nuk kane te perbashketa , mirepo prap merrni mundin dhe beni krahasime ( ta krahasojne te tjeret e forumit UCK dhe HAMASIN ).
Ju i dini kerkesat e HAMASIT ... i dini shume mire dhe ka qene mire ti komentoni dhe ti arsyetoni kerkesat e tij. Psh Hamasi kerkon shtetin palestinez. Mire, e kerkon shtetin nje organizate politike-ushtarake qe eshte e njohur nga SHBA Europa si organizate Terroriste, tani a ka qene UCK e njohur si organizate terroriste mu pergjigjeni ju qe beni kesi krahasimesh? Hamasi kerkon shperberjen e shtetit Izraelit dmth qe te mos ekzistoj si shtet Izraeli. tani mu pergjigjeni a mendoni qe eshte e mundur nje gje e till a jo, dhe a jeni edhe ju te keti mendimi? nese jeni
pro kesaj.

Makresh
19-01-09, 00:07
Pirro,

Shteti izraelit eshte ndertuar mbi shtetin palestinez ! Kush ishte ai i cili e krijoj shtetin izraelit ? A nuk ishte "Polak" ?

Palestina nuk deshiron as me shume e as me pak se aq sa i takon ! Pra shteti integral i "izraelit" ! Qe 60 vite qė lindin dhe vdesin njerez neper kampe refugjatėsh, refugjat qė jan debuar njėsoj si populli i kosovės ! Te kujtohet apo jo ?

Hamasi eshte njėsoj si UCK-ja jon ! Ne fillim ishin organizat bamirėse, por duke i par padrejtsit e shumta, ata u detyruan ti kapin armėt dhe ti dalin ne mbrojtje popullit te vet, shtetit te tyre ! PALESTINĖS !

Per mua HAMASI nuk eshte "terrorist", sepse terroristet vrasin femij, gra e pleq ! Hamasi nuk ka luftuar me civil, ashtu siq nuk ka luftuar uck-eja, kurse shteti Izraelit te cilin ti e favorizon dhe e quan si viktimė ? Ka vrar, dhe ka masakruar ashtu siq kan vrar vllezėri e tu te fes mbi popullsin shqiptare !


Qeveria e Amerikėsh eshte vet shtet TERRORIST ! Kėte po e shpalli un duke i par zullumėt qė i benen an e kend botės !

Demokracin e tyre ? Ua ********* n'tė !

pirro
19-01-09, 18:06
Makresh.

`Te them te drejten tani i kam me te qarta mendimet e tua. Mirepo pa dyshim se nuk pajtohem.
Si mendoni ju, nese qohet nje organiztate terroriste dhe kerkon shperberjen e Izraelit ky i fundit vetem duhet qe te mbledh parlamantin dhe te deklaroj shperberjen e shtetit ( shume qesharake)? dmth vetem hamasi e kerkon ndersa qeveria qe ka shumicen e popullit (Abasi) nuk e kerkon nje gje te pamundshme dhe qe dihet qe Abasi ka shumicen e votave te populoit palestinez mirepo per shkak te veprime terroriste detyrohet te jetoj ne WEST BANK dhe te ja len nje territor HAMASIt.
Cte them ty Makresh kur SHBA e quan shtet terrorist pa dashur ti kthemi gjerave qe beri amerika per ne deshte apo jo Amerika ka qene dhe do te jete levizja me e madhe per demokraci ne Bote, normal qe per HAMASIN nuk do te kete rreze drite sa te ekzistoj amerika.
Tani vertet eshte veshtire te behet debat me ty kur ameriken e quan shtet terrorist atehere mund ta quash edhe europen. Tani shtrohet pyetja nga duhet te shkojm ne si komb, dmth nga te rreshtohemi ne keto zhvillime.

Konti1
19-01-09, 23:57
Makresh dhe Konti,

Une e di qe verberia e juaj fetare shkon shume larg, edhe pse nuk jam njeohes shume i mire i fes Islame, jam i bindur qe feja e juj nuk ju meson qe te urreni nje komb apo nje etni kaq shume sa e urreni ju Izraelin dhe aleatet e tij.

Kush e shpiku kombin... ??? me e vjeter eshte feja Librat qe kan zbritur nga Allahu xh.sh apo Kombi ??? qfar udhzojn Librat e shpallura nga Allahu xh.sh zingjiri i pejgamberve te Allahut, ata nuk kan vequar me thene kjo vlen per ty si komb apo per ty si shqiptar, por kan udhzuar per te mire... e ne Kuran Allahu tregon per intrigat e ktyre te sotit qe veprojn sipas librit te talmudit toren gojore te Musait a.s (sipas tyre, qe kjo vlen per popullin jahudi )Pirro, mos i merr rrej zemre ti kush kan e shpall terorist,
FBKSH-AKSH, a jan hy ne listen e zez te Bushit, a jan organizat teroriste sipas teje ???
Cili eshte synimi i tyre,planprogrami i tyre ??? qka po kcen perpjet ti ktu, he... jo hamasi jo Abasi ( rugova i palestines president i moderum )

Qka nuk eshte e jotja kurr smundet te behet e jotja, sen i vjedhur me dhune.. aty gjithmon gjenerohet kriz,dhune...

Fundi i fundit, nese e beson Allahun ashtu si na ka udhzuar, i beson librat e shejta si tevratin,biblen,zeburin dhe Kuranin... e din per qka po bisedojm per cilin popull, nese nuk injeh Librat e Allahut qfar tregon per jahudit.. ateher i qasesh kti problemi vetem qe 40 vjet... dhe gjykon sipas mediumve pro izraelite qe reflektojn at si jan te detyruara nga sionistet qe qendrojn prapa.

Konti1
20-01-09, 00:47
Kudsi-Jerusalemi qyteti i historisė
Mbreti Salim, i cili ishte paqedashės, emėroi kėtė qytet Urusalim qė do tė thotė "Qyteti i Paqes".
E shtunė, 17 Janar 2009 13:57


Shkruan: Samir Lushtaku / Skenderaj

(Vėshtrim i shkurtėr kronologjik)

Jerusalemi, qyteti i shumė Pejgamberėve, kibleja e parė, vendi i tretė i shenjėt, mbarimi i Isras dhe fillimi i Miraxhit tė Muhammedit a.s. nė qiell me urdhrin e Allahut xh.sh.

Tė parėt qė u vendosen dhe e ngritėn qytetin e Jerusalemit janė Kenanet, arab tė ardhur nė Sham prej arabėve tė vjetėr qė sipas tė dhėnave historike thuhet se janė tė ardhur afėr 4000 vjet p.e.s..
Prej Kenanėve me tė njohurit ishin Jebuset,fisi i cili e ndėrtoi qytetin dhe e quajtėn me emrin Jebus.
Mė vonė Kudsi u quajt Urusalim. Kėtė emėr e mori nga mbreti Salim i cili ishte paqedashės dhe kėshtu qyteti u quajt Urusalim qė do tė thotė "Qyteti i Paqes"
Me ngritjen e qytetit nga arabėt,nė kėtė vend pason ardhja e Ibrahimit a.s. dhe pasardhėsve te tij prej jugut te luginės sė lumit Eufrat nė Irak.
Kjo ėshtė ardhja e paraardhėsve ēifut ne vendbanimin arab i ngritur mė shumė se 5000 vjet mė parė.

Pastaj kontrollin mbi arabėt kėtė pjesė e morėn Faraonėt e Egjiptit nė v.1479 p.e.s.,

Hebrenjtė shpėrnguleshin prej njė vendbanimi nė tjetrin.
Kjo ėshtė shpėrngulja e Jakubit a.s. me familje dhe jehudet nė Egjipt tek i biri Jusufi a.s. (Ngjarje kjo e pėrmendur ne Kur'anin Famėlartė). Jakubi a.s. ndryshe ėshtė quajtur edhe Israil, prej nga e marrin emrin izraelitet.

Mė vonė nė kohėn e Profetit Musa a.s. ata (jehudet) dolėn nga Egjipti dhe qėndruan 40 v. pėrreth kodrės Turi Sina.
Mė gjithė insistimin e Musait a.s. sa ishte gjallė qė tė hynin nė Kuds, jehudet nuk kishin njė qėndrim qė tė hynin nė tė, pėr ēka mbeten nė fushė tė hapur pėr 40 vjet (Ngjarje kjo e pėrmendur nė Kur'an), derisa hynė nė tė nėn udhėheqjen e Jusha ibin Nun.
Pastaj kur Profeti Davud a.s. zgjedhet mbret i jahudive nė v.1016 p.e.s. ai hyri nė Palestinė ku mė parė sundonte me Kudsin. Nė kėtė kohė gjysmėn e Palestinės e sundonin fiset arabo-fenikase dhe gjysmėn Davudi a.s.

Pas Davudit a.s. nė pushtet erdhi Sylejmani a.s.
Pas vdekjes sė Sylejmanit a.s. qė kishte njė mbretėrim tė jashtėzakonshėm, u bė invadimi i Palestinės nga ana e Buhtanasrit i cili i dėboi nga aty ēifutet dhe si robėr i dėrgoi nė Babiloni.

Pėrmes Persianeve nė v.538 p.e.s. ēifuteve ju mundėsua qė sėrish tė kthehen nė Urusalim-Kuds.

Nė v.332 p.e.s. Palestinen e invadoi Aleksandri i Madh.

Nė v.63 p.e.s. Palestinen e sunduan Romakėt deri me ēlirimin nga muslimanėt nė v. 638.
Nė kohėn e sundimit tė romakėve ēifutet nuk gėzonin kurrfarė tė drejtash politike. (Nė kėtė periudh Profet tek Izraelitet erdhi Isa a.s.). Romakėt Kudsin e emruan Ilija. Pastaj krishterėt mė vonė e emėruan me emrin Urushalim.

Nė Prill tė v.638 Halifi Omer r.a. personalisht pranoi ēelėsat e Jerusalemit nga paria e qytetit. Muslimanėt nė kėtė qytet tė ndershėm, me dy ndėrprerje (1099-1187 dhe 1228-1239) do tė sundojnė nė 14 shekujt e ardhshėm.

Nė marrėveshjen pėr dorėzimin e qytetit tė Kudsit nė duart e muslimanėve, Patriarku ortodoks dhe populli i Kudsit kėrkoi nga Omeri r.a. qė asnjė ēifut tė mos banjė nė Kuds, gjė qė u pranua kėrkesa e popullit nga ana e Omerit r.a.. Kjo do tė thotė qė Kudsi dhe Palestina nė tėrėsi nuk ishte asnjėherė ēifute. Ēifutet aty ishin vetėm pakicė kombėtare.
Nė vitin 1099 kryqtarėt pushtojnė Jerusalemin, masakrojnė popullin e tij dhe themelojnė aty mbretėrinė Latine.

Nė vitin1187 heroi legjendar Salahuddin Ejjubi korri fitore heroike nė Hittin dhe pas 88 vjetėsh e ēliroi Jerusalemin nga kryqtarėt. Ku u tregua mjaftė tolerant mė tė krishterėt duke u ofruar siguri tė plotė.
Gjatė kohės sa muslimanėt sundonin me Kudsin mbizotėronte toleranca dhe mirėkuptimi me fetė tjera. Pra Jerusalemi ishte vend i bashkėjetesės midis tri religjioneve.

Pas kėsaj Palestina ishte nėn sundimin e dinastisė Memalike e pastaj sundimin nė tė e morėn Osmanlinjtė nė vitin 1517 m. i cili zgjati deri nė fund tė Luftės sė Parė Botėrore.

Pastaj Palestinėn e kolonizoi Britania e Madhe deri nė vitin 1948.

Mė 15 Maj 1948 sionistet e formuan shtetin e tyre mu nė zemėr tė Palestinės nga hebrenj kryesisht tė ardhur nga vendet perėndimore.

Dhe nė vitin 1967 sionistet e okupuan nė tėrėsi Palestinėn.

Makresh
20-01-09, 09:32
Makresh.

`Te them te drejten tani i kam me te qarta mendimet e tua. Mirepo pa dyshim se nuk pajtohem.
Si mendoni ju, nese qohet nje organiztate terroriste dhe kerkon shperberjen e Izraelit ky i fundit vetem duhet qe te mbledh parlamantin dhe te deklaroj shperberjen e shtetit ( shume qesharake)? dmth vetem hamasi e kerkon ndersa qeveria qe ka shumicen e popullit (Abasi) nuk e kerkon nje gje te pamundshme dhe qe dihet qe Abasi ka shumicen e votave te populoit palestinez mirepo per shkak te veprime terroriste detyrohet te jetoj ne WEST BANK dhe te ja len nje territor HAMASIt.
Cte them ty Makresh kur SHBA e quan shtet terrorist pa dashur ti kthemi gjerave qe beri amerika per ne deshte apo jo Amerika ka qene dhe do te jete levizja me e madhe per demokraci ne Bote, normal qe per HAMASIN nuk do te kete rreze drite sa te ekzistoj amerika.
Tani vertet eshte veshtire te behet debat me ty kur ameriken e quan shtet terrorist atehere mund ta quash edhe europen. Tani shtrohet pyetja nga duhet te shkojm ne si komb, dmth nga te rreshtohemi ne keto zhvillime.


Nėse USA nesėr shpall Shqiptarėt "Terrorista", kjo doemos do te jet e vėrtet ?


O i gjori ti,

pirro
20-01-09, 11:38
Konti,

Jo skom nevoj me i marr afer zemre keto gjana, aleatet e Kosoves po triumfojne kudo , po ta bojn edhe jeten ma te mire ty e krejt shqiptarve. Mire osht me u kthy ka e verteta KONTI edhe me i lan anash HAMASIN se ska gja prej ti.

pirro
20-01-09, 11:40
Makresh,

USA i shpall vetem organizatar qe perhapin friken vrasin civil qe jan jasht rrjedhave boterore e kshtu.
Ndersa shqiptaret mundet me i shpall aleat te amerikes.

Konti1
20-01-09, 12:39
I shpall organizatat dhe qeverit qe jan kunder strategjis se demokracis botrore sipas planit amerikan....
Qka eshte kunder Izraelit&co eshte kunder demokracis dhe civilizimit, kta p oe dijkan me mire se Allahu qe na ka krijuar qka eshte demokracia etj etj

Une i nenshtrohem Allahut xh.sh dhe askujt tjeter as shqiptarit,as amerikanit,jahudis askujt...

Nuk u pergjigje ne pytjen, me e vjeter feja ap Kombi, dhe kush e shpiku kombin ???

Blu_sky
20-01-09, 15:16
Ti japesh Pirros leksion per te vertetn esht e njejt si te shkruash ne akull te ta kthesh kah djelli,(si do qe te jete aj vllau vllaun nuk e e shane )

Konti1
20-01-09, 15:29
Shpresoj se nuk eshte i vulosur, e Allahu ka meshire per te gjithe, dhe pa dyshim se ka meshire,por vetm ai qe sdon... !

pirro
20-01-09, 18:12
Blu sky

Cka me bo, une nuk bahna me fundrrinat e botes, njerz qe kan qellim vetem te vrasin civil dhe te shkaterrojne shoqeri.
Para se gjithash per mua eshte me rendesi ajo qe te kete sa me shume shtete qe e perkrahin shoqerine tone KOSOVEN dhe keto shtete jan Amerika dhe aleatet tjere sikurse qe eshte Izraeli qe prit kryeministrin tone Thaqi

Konti1
20-01-09, 23:20
Ska rendesi qfar behet ne Ks ne emer te demokracis a...qka vjen nga Izraeli&co nen ombrellen e demokracis qe servohet duhet ta perqafojm a... Muslimani i moderuar (nenshtruar ) i Kosoves

Ti njeri nuk ishte kerkund hiq....

pirro
21-01-09, 19:14
Une besoj qe ti Konti nuk i ke serjozisht keto qe thua.

Konti1
21-01-09, 23:46
Pajtohem me ate qka na ka udhzuar Allahu, dhe si perkulem askujt perveq Allahut xh.sh

Lidhje me qka nuk e kam seriozisht ?

Makresh
22-01-09, 00:12
Makresh,

USA i shpall vetem organizatar qe perhapin friken vrasin civil qe jan jasht rrjedhave boterore e kshtu.
Ndersa shqiptaret mundet me i shpall aleat te amerikes.

Pirro, kur t'mė pėrgjigjėsh sipas pytjės, e vazhdojm edhe me tutje.

pirro
22-01-09, 14:39
Makresh

Pergjigjen e ke te tema " edhe kjo ndodhi ne OKB" .

hasanmehmeti
05-02-09, 00:08
Ne i kontrollojmė Amerikanėt e marrė
"Nė Amerikė mund ta kritikoni Zotin, por ju nuk mund ta kritikoni Izraelin"


Njė zėdhėnėse tjetėr e Izraelit, Tzipora Menash, tha se ajo nuk mėrzitej pėr pėrhapjen e efekteve negative qė mund tė kishte sulmi Izraelit nė Gaza nė mėnyrėn se si administrata e Obamės e shef Izraelin.

Ajo u deklarua: "Ju e dini shumė mirė, edhe Amerikanėt marrė e dinė mirė njėsoj se ne kontrollojmė qeverinė e tyre, pavarėsisht se kush ulet nė Shtėpinė e Bardhė. Unė e di dhe ju e dini se asnjė president Amerikan nuk mund tė jetė nė gjendje pėr tė na kundėrshtuar edhe nėse ne bėjmė diē tė papėrfytyrueshme. Ēka mund tė na bėjnė Amerikanėt? Ne kontrollojmė kongresin, mediat, shou-biznesin dhe ēdo gjė nė Amerikė. Nė Amerikė mund ta kritikoni Zotin, por ju nuk mund ta kritikoni Izraelin."

hasanmehmeti
05-02-09, 00:11
Izraeli mund tė hakmirret
Van Crevald: "Izraeli ka mundėsi pėr t'i goditur shumicėn e selive evropiane me armatim nuklear".
Shkruan: Nadim Latki

Paralajmėrimi dhe kėrcėnimi i njė profesori dhe historiani ushtarak nga Izraeli pėr mundėsinė e njė hakmarrjeje ndaj holokaustit dhe tė shfarosjes sė miliona gjermanėve dhe evropianėve.

Nė intervistėn e botuar nė gazetėn Jerusalem Friday, profesori Martin Van Crevald ka deklaruar se Izraeli ka mundėsi pėr ti goditur shumicėn e selive evropiane me armatim nuklear.

Posedojmė disa qindra raketa dhe koka nukleare tė cilat mund t'i lansojmė nėpėr caqe tė tė gjitha drejtimeve, e ndoshta edhe deri te Roma. Shumica e selive evropiane janė caqet e forcave tona ajrore.

Creveldi profesor i historisė ushtarake nė Universitetin Hebre tė Jerusalemit thekson se si "dėbimi kolektiv" i Palestinezėve ėshtė strategji e vetme e paramenduar.

Tė gjithė Palestinezėt duhet tė dėbohen. Njerėzit qė angazhohen pėr kėtė ēėshtje (lexo qeveritarėt izraelit) ėshtė se e presin njeriun e duhur nė kohė tė duhur. Para dy vjetėve vetėm 7 apo 8% tė izraelitėve ishin tė mendimit se kjo ėshtė zgjidhja mė e mirė, ndėrsa para dy muajve kėtė mendim e ndanin 33%. Kurse, tani sipas anketimit tė Gallupit ajo u shtua nė 44%.

Profesori Creveld kishte theksuar se ka qenė i bindur qė kryetari i qeverisė izraelite Ariell Sharoni dėshironte dėbimin e Palestinezėve.

Gjithsesi mendoj se ai dėshironte atė ta bėnte. Ai dėshironte qė konflikti tė zgjerohej. Ai e dinte se ēka do tjetėr qė kishim bėrė nuk kishte me pas sukses.

Nė pyetjen se a ėshtė i brengosur qė Izraeli do tė bėhet "shtet grabitqar", nė rast se i dėbon Palestinezėt, Profesori Creveld citoi fjalėt e ish ministrit tė mbrojtjes izraelite Mosha Dajan i cili kishte deklaruar: "Izraeli duhet tė bėhet si qen i tėrbuar dhe shumė i rrezikshėm pėr tu shqetėsuar."

Creveld pohoi se Izraeli nuk brengosej shumė se mund tė bėhet "shtet grabitqar."

Potenciali jonė ushtarake pėr nga forca nuk ėshtė nė vendin e tridhjetė nė botė, por nė atė tė dytėn apo tė tretėn. Kemi forcė dhe aftėsi qė ta shkatėrrojmė botėn bashkė me ne. Dhe ju premtoj, se ajo do tė ndodhė para rėnies sė Izraelit


Pėrgatiti: Shevki Sh. Voca dhe Abdulnaser Ēuni.
Burimi: pakalert.wordpress.com

hasanmehmeti
07-02-09, 21:42
Dokumentari "Pushtimi 101"

http://video.google.com/videoplay?docid=-2451908450811690589

Shiqim me mendje te shendosh!!!

Shqiptare_ne_Turqi
08-02-09, 14:38
Makresh.

`Te them te drejten tani i kam me te qarta mendimet e tua. Mirepo pa dyshim se nuk pajtohem.
Si mendoni ju, nese qohet nje organiztate terroriste dhe kerkon shperberjen e Izraelit ky i fundit vetem duhet qe te mbledh parlamantin dhe te deklaroj shperberjen e shtetit ( shume qesharake)? dmth vetem hamasi e kerkon ndersa qeveria qe ka shumicen e popullit (Abasi) nuk e kerkon nje gje te pamundshme dhe qe dihet qe Abasi ka shumicen e votave te populoit palestinez mirepo per shkak te veprime terroriste detyrohet te jetoj ne WEST BANK dhe te ja len nje territor HAMASIt.
Cte them ty Makresh kur SHBA e quan shtet terrorist pa dashur ti kthemi gjerave qe beri amerika per ne deshte apo jo Amerika ka qene dhe do te jete levizja me e madhe per demokraci ne Bote, normal qe per HAMASIN nuk do te kete rreze drite sa te ekzistoj amerika.
Tani vertet eshte veshtire te behet debat me ty kur ameriken e quan shtet terrorist atehere mund ta quash edhe europen. Tani shtrohet pyetja nga duhet te shkojm ne si komb, dmth nga te rreshtohemi ne keto zhvillime.


Pirro,besoj se te gjith e dimé qé Amerika si "Super Fuqi" dot bén q'mos pér ta ruajtur at fuqi !! Me ndikimin ( té madh ) e lobit té famshém Jahudite ...
Dhe uné mendoj se,ne Palastiné béhet njé luft shum e ndyt ...Né as njé menyr nuk ésht e pranueshme krimet qé béhen mbi popupullin civil Palastineze ...

Por, siqe e dimé politikat e jashtme té shteteve krijohen vetum e vetum sipas interesave té pérbashkéta,.shohum shum gjéra té quditéshme ne arenen nderkombétaré,...mos té ishte ashtu pilotat Izrael nuk ishen ne Turqi duke u stérvitur ...

Prandaj,ne momentet kritike vendimémarse ,"Udheqésit "e shteteve e krijojné dhe ardhemerin,fatin e popullit dhe shtetit té vet ..

Ne si komb,natyrisht se duhej me shku pas super fuqis,e kunderta ésht q'menduri sipas meje !!

Makresh
08-02-09, 16:03
Ne si komb,natyrisht se duhej me shku pas super fuqis,e kunderta ésht q'menduri sipas meje !!
... ne si popull, nuk duhet ti perkulemi padrejtesis Shqiptare_nga_Truqia.

... Profeti Muhamed (a.s.) Ka thenė qe besimtarėt jan vllezėr ku do qofshin ata, un me i afer jam me palestinezin me te varfer, se sa me amerikanin me te pasur !

... egziston termi per njerzit qe mendojn sipas teoris tende "sahan-lipļrės"

GURI SYLAJ
08-02-09, 16:53
Por mos harro se ne Amerike ka me shume Amerikan te besimit Islam se sa ne Palestine Palestineze te besimit Islam!
Dhe nese deshirojme te gjykojme drejt atehere lufta Izraelito -Palestines me shume eshte lufte nder-Palestineze se sa me Izraelin!!( e kam fjalen per kete te fundit)
Kur mashkujt grinden ne mes veti vjen kojshia e i kryn punet!!
Runa Zot prej mashkujve qe nuk mirren vesh si vllazen .....!??

krijuesiii
08-02-09, 17:05
...eshte nje formul e pergjithshme e poshtuseve terrorriste si izrali si serbia si rusia si te tjeret se veprojne simbas formules "perqaje dhe sundo"...

...Palestinezet gjenden ne nje gjendje te rende vetem Allahu mund ti shperblej per durimin qe po bejne ata njerze, Lus Allahun qe mos te perqaje kete popull qe kreret e tij te gjejne gjuhen e perbashket qofshin te mallkuar per jete tradhetaret...


tungiii

GURI SYLAJ
08-02-09, 17:17
keni te drejte ...
populli thot :
Ku te gjejshe budalle -ha pershesh!!!

Shqiptare_ne_Turqi
09-02-09, 12:38
... ne si popull, nuk duhet ti perkulemi padrejtesis Shqiptare_nga_Truqia.

... Profeti Muhamed (a.s.) Ka thenė qe besimtarėt jan vllezėr ku do qofshin ata, un me i afer jam me palestinezin me te varfer, se sa me amerikanin me te pasur !

... egziston termi per njerzit qe mendojn sipas teoris tende "sahan-lipļrės"


Makresh,ket term e paske si zakon ta pérdor shpesh,"sahan-lipirés" ta thém shum sinqerisht, jo qé e mar pér sipér se uné flas duke u bazuar ne njé realitet,..por nuk ésht e hieshme mé duket me ju drejtua njé femre me terma té tilla, se shiqo shkrimet e mija ne as njé ményr,dhe as kujt nuk i shkruaj fjal té tilla ...po nejse mos té msoj uné si duhej,se ti edin sigurisht mas miri ..

Pra,ti kthehem temes,ti ose nuk don ta kuptojsh qa flitet ose jeton ne njé boté tjeter. Uné e kam pér politika zyrtare té shtetit té Shqipérisé dhe té Kosovés ...

Turqia,shtet me qindra vite dhe,si njé force jo e vogel, e po i duhej me shku pas super fuqis ( USA) oo Makresh !! nuk e sheh ket a ??

Eh, tjeter ésht si vullnetare me ju bashkangjit e me i pérkrah né q'do kusht véllezérit besimtaré.

Né menyr civile kush té don mundet dhe ne front bile me ju dihmua atyre véllezérve,karshi Izraelit,...as kush nuk mundet me ju dal para,veq a jeni asi trima !! ...

Makresh
09-02-09, 12:45
... do ti ndihojm oj Shqiptare, do ti ndihmojm ! Realizimi i premtimit eshte me afer se kurre ! Vetėm "sabėr" ! kurse ju,.. mos ju ndanu amerikes.

Shqiptare_ne_Turqi
09-02-09, 12:52
... do ti ndihojm oj Shqiptare, do ti ndihmojm ! Realizimi i premtimit eshte me afer se kurre ! Vetėm "sabėr" ! kurse ju,.. mos ju ndanu amerikes.

Veprohet ashtu qysh e don realiteti,per momentin.

hasanmehmeti
01-03-09, 14:14
I kujt do tė jetė Izraeli?
Shkruan:Richard Cohen


Ditėn pasi OKB-ja e krijoi shtetin e Izraelit, presidenti i parė i shtetit, Chaim Weizmann gjeti kohė tė hidhte njė
shkrim nė kujtimet e tij; “Gjyqi dhe Gabimi” Nė tė, ai paralajmėroi udhėheqėsit e Izraelit tė sotėm: “Jam i sigurt se bota do ta gjykojė shtetin ēifut nė bazė tė asaj se ēka do tė bėjė me arabėt”. Ishte 30 nėntor 1947. Ėiezmann ishte njė njeri me arritje mrekulluese, farmacist, diplomat, shtetas, por ndoshta talenti i tij mė i madh ishte si parashikues. Duke e hedhur vėshtrimin nga e ardhmja, ai pa kthesėn e shėmtuar, tė cilėn politika e Izraelit e ka bėrė tani vonė dhe se si tani ėshtė e pranueshme tė flitet nė mėnyrė tė ulėt pėr 1.3 milion arabėt e shtetit. “Nuk duhet tė ketė njė ligj pėr ēifutėt dhe ligje tė tjera pėr arabėt”, shkroi ai.
Paralajmėrimi i Ėiezmannit mund tė mos jetė i njohur pėr Avigdor Liebermanin, njė emigrant nga ish-Republika Sovjetike e Moldavisė dhe tani njėri nga udhėheqėsit mė tė rėndėsishėm tė Izraelit. Partia Yisrael Beitenu e Liebermanit doli e treta nė zgjedhjet e fundit, qė do tė thotė se ai pothuajse me siguri do tė jetė pjesė e qeverisė sė re. Lieberman shpesh quhet njė “nacionalist”. Ndoshta, por ai gjithashtu ėshtė njė demagog antiarab. Arabėt e antipatisė sė Liebermanit nuk janė armiqtė tradicionalė tė Izraelit, as nga Gaza, Bregu Perėndimor apo kudo tjetėr nė Lindjen e Mesme. Ai nė vend tė kėsaj pėrqendrohet tek arabėt e Izraelit, afro 20 pėr qind e popullatės. Ata janė bashkėqytetarėt e tij, disa me besnikėri tė dyshimtė, e vėrtetė, dhe shumica prej tyre me ankesa tė vėrteta, gjithashtu e vėrtetė. Nė thelb, Lieberman dėshiron t’i shkėmbejė kėta me kolonėt ēifutė, tė cilėt tani jetojnė nė mėnyrė provokuese nė Bregun Perėndimor tė okupuar. Ėshtė njė ide gjysmė e mirė. Por ėshtė gjysma tjetėr, ajo e cila do t’i hiqte qafe arabėt nga Izraeli, ajo e cila e ka vendosur Liebermanin nė rangun e pėrparmė tė politikanėve izraelitė. Elektorati izraelit, duke u ndier i rrethuar, ka lėvizur kah e djathta. Partia Kadima centriste fitoi zgjedhjet ngushtė, por ėshtė e djathta ajo e cila fitoi fuqi nė pėrgjithėsi dhe tani, i emėruari pėr kryeministėr, Binyamin Netanyahu, e jo Tzipi Livni e Kadimas, por pėrpiqet tė formojė njė qeveri. Lieberman nuk duhet tė jetė pjesė e saj.
Ēėshtja e arabėve tė Izraelit ėshtė e komplikuar. Ata nuk janė ēifutė, mirėpo nga kėta pritet tė jenė besnikė ndaj shtetit ēifut, ata janė arabė, mirėpo nga ta pritet qė tė heshtin gjersa arabėt e tjerė goditen, ashtu si nė Gazė, nga armėt izraelite. Mirėpo, nė njė mėnyrė tė ēuditshme, arabėt e Izraelit duhet tė pėrfaqėsojnė mė tė mirėt e Izraelit. Ata mund tė votojnė. Ata mbajnė vende nė parlament. Ata kanė mė shumė tė drejta civile nė Izrael sesa qė do tė kishin nė njė shtet arab. Ata duhet tė jenė pikė e krenarisė. Liritė e tyre civile, standardi i tyre i jetesės, pjesėmarrja politike duhet t’i tregojė botės se ēfarė shteti ėshtė Izraeli. Kjo ėshtė ajo qė Wiezermann dėshironte.
Wiezermann nuk ishte ėndėrrimtar. Shekulli i tij, i njėzeti, po bėhej mė i pėrgjakshmi nė histori. Bota sa po pėrfundonte njė orgji tė gjenocidit, spastrimit etnik dhe transferimit tė popullatave, grekėt pėr turq dhe turqit pėr grekė, gjermanėt pėr polakė dhe polakėt pėr gjermanė, njė grindje qė zgjati me dekada dhe e cila kulmoi me Holokaustin dhe u pėrcoll me dėbimin e miliona gjermanėve etnikė nga e tėrė Evropa Lindore. Pakistani dhe India u krijuan nė mėnyrė tė ngjashme, shkėmbim i popullatės prej miliona njerėzish. Kjo ishte mėnyra se si bėheshin gjėrat dikur.
Izraeli gjithashtu mori pjesė nė spastrim etnik, ose pse do t’i kishim tėrė ata refugjatė palestinezė? Por pėrpjekja ishte edhe kaotike dhe ashtu si mund tė shohim tani, jo tėrėsisht e suksesshme. Mė rėndėsishėm, koncepti ishte anatemė pėr anėtarė tė rėndėsishėm tė institucionit sionist, si Ėiezmanni. Mėnyra e botės, eliminimi i minoriteteve etnike, nuk do tė praktikohej nga vetė minoriteti etnik, i cili kishte vuajtur mė sė shumti.
Ėshtė e qartė se bota ėshtė lodhur nga Izraeli. Problemet e saj duken kokėforta, tė pazgjidhshme. Kritikėt e saj sugjerojnė se kjo pėrdor kutinė e proporcionalitetit, predhė pėr predhė, raketė pėr raketė. Pėr tė bėrė ndryshe, do tė ishte “terrorizėm shtetėror”, - siē ka thėnė Bill Moyers. Del se fitorja nuk ėshtė gjithēka; tė humbėsh me hijeshi ėshtė. Retorika e Liebermanit ka ndjellė brenga nė komunitetin ēifut amerikan, por si zakonisht, shumica e udhėheqėsve janė memecė. Ata duhet tė hapin Wiezermannin e tyre, faqen 461 tė jemi tė saktė, dhe tė shohin se ē’kishin nė mendje themeluesit e Izraelit. Izraeli mund tė shkėmbejė tokė pėr paqe, por jo arabė pėr ēifutė. Kjo do tė linte njė hapėsirė tė zbrazėt, jo vetėm aty ku ishin dikur arabėt, por aty ku Izraeli dikur i mbante vlerat e tij.

luckyman
02-03-09, 19:03
Fale Hebrenjve ,tani edhe ne kemi shtet.

hasanmehmeti
18-03-09, 00:18
Shah dhe jo Tavull o Arab


Fatit duhet ti lesh gjithmone nje dritare hapur.

Nje hetues thote: Jane tre gjerat qe ekzaminohen ne vendin e krimit
1-cfare eshte tani qe nuk ishte me pare (ne vendin e krimit)
2-cfare ishte shpare qe nuk eshte me (ne vendin e krimit)
3-e cfare eshte spostuar (nga vendi i krimit)

CFARE I THA SPECIALISTI I STRATEGJIVE BRITANIKE MUHAMED HASENEJN HEJKELIT PER SHAHUN.

Perseritet ne ndegjimin time ndonjehere, jehonat e shprehjeve qe i kam degjuar prej disa muajsh ne Londer, i ka mbledhur kujtesa ime sic duket gjate nje bisede te gjate, e me pas i ka ruajtur lundruese mbi meditimin, te zhytura nen te here pas here, porse sic qartesohem tani nuk kane ikur me harresen kurre.
Ate dite isha ne njerin prej clubeve me te vjetra te kryeqytetit Britanik, mysafir i nje gostie, tek nje mik i ngushte i cili ne te njejten kohe eshte nga yjet me ndritcues te strategjis dhe luftes ne kohen tone. Per me shume eksperienca e gjere dhe e thelle i ka mundesuar qe te kete lidhje nga afer me terrenin e ngjarjeve ne lindjen e mesme, dhe te jete ndjekes i rrjedhjes se ngjarjeve dhe zhvillimit te tyre (evoluimit).
Biseda midis nesh zgjati me ore te tera... 6 ore perafersisht. E ne fund te bisedes erdhi shprehja qe une thash kurre nuk iku nga kujtesa ime.
Me tha duke pire filxhanin e fundit te kafes,i 9 ose i 10 ne ate ndejtjen tone te gjate...
Tha:
- A e din? .. se nga meditimet e gjata kam dal me nje konkluzion per sa i perket perplasjes arabo-izraelite. ..kam arritur ne konkluzionin e pa tundur se loja politike qe zhvillohet midis jush e tyre eshte nga me te cuditshmet loje politike nderkombetare bashkekohore.
Ajo nuk eshte ne te vertet nje loje e vetme.. por dy lojra. Ju luani nje loje.. dhe ato nje loje tjeter.
Ju (si arabet dhe izraelitet) perball jush jeni ne perplasje (ndeshje) por e cuditcmja eshte se cdo pale luan nje loje te ndryshme nga tjetra. Ne qofte se do te me kerkoje qe ta shembelltoja me lojrat e lindjes do te thoja se ju jeni perball tyre duke luajtur "tavell" zare, ndersa ato ne ndeshjen ballafaqohen me ju duke luajtur "shah" dhe kjo eshte pika e fatalitetit ne perplasjen e lindjes se mesme.
Loja politike e juaja eshte tavulla.
Ndersa loja politike e tyre eshte shahu.
E megjithe kete ju dhe ata jeni ne anet e nje loje politike te vetme, pra nje ndeshje.
Loja e tavulles kerkon mjeshteri, por ne esencen e saj mbeshtetet ne goditjen e fatit te cilen e shpreson lojtari, ku ajo mund te te vi ose jo.
Ndersa loja e shahut eshte ceshtje e ndryshme totalisht, baza e saj eshte rregulli i lojes, llogaria dhe levizja.
Ne reagimet tuaja vazhdimishte eshte pritja dhe te mbajturit shpres ne ate te panjohur te zymte. goditja e fatit bjen ose nuk bjen (bardh-zi). e me pas kenaqeni ose deshperoheni. .. qendron ceshtja e aftesis ose jo te lojtarit.. ne fatin e mire ose tersllekun e tij.
Ndersa ne reagimet e tyre nuk ekziston kjo gje.. e vetmja gje qe ekziston eshte ligji i lojes llogaria dhe levizja.
Nuk do keni per ti mundur ato kurre ne qofte se vazhdoni gjithnje lojen tuaje politike karshi tyre "tavullen". Ndoshta do te fitoni mbi to ne qofte se shnderrohet loja politike perball tyre ne "shah".
Ju nuk duhet ta harroni edhe pse me gjithe keto zhvillime e perparime ne shkencat luftarake, se "shahu" eshte paraardhesi besnik i strategjive bashkekohore.
E si per fund ne kete gjendje kriminale, as paqe e as lufte, perserisim ate fjalen e Leninit te njohur: Po cfare te bejme?...
Sikur te kisha deshire te paraprija ditet do thosha me shpejtesi:- me "shah" e jo "tavull"!!

MUHAMED HASENEJN HEJKEL
"Shkoqur, situata As Lufte e As Paqe: Tavulla dhe Shahu"
Gazeta El-Ehram 14 / 7 / 1972

hasanmehmeti
04-04-09, 10:50
Ish ambasadori amerikan nė Arabinė Saudite pesimist pėr mbijetesėn e Izraelit

IRIB- Ish ambasadori amerikan nė Arabinė Saudite ka shprehu dyshime nė lidhje me mbijetesėn e Izraelit nė LM. Charles Freeman, nė njė intervistė me kanalin Tv PressTV deklaroi se nėse Izraeli nuk sillet me respekt me vendet e tij fqinjė nė rajon dhe nė veēanti me Palestinėn, nuk besoj se do tė mund tė mbijetojė pėr njė kohė mė tė gjatė nė rajon. Freeman, duke kritikuar politikat izraelite, shtoi se kėto politika do tė shkatėrrojnė interesat e Amerikės dhe tė vet Izraelit. Freeman i cili gjatė muajit Mars refuzoi propozimin e kryetarit tė Organizatės Informative Kombėtare tė Amerikės Denis Blair pėr tė marrė kėtė post, theksoi se shkaku i kėtij refuzimi ka qenė lobi sionist i cili ka njė ndikim tė fuqishėm nė Amerikė.


"C'do ngritje ne menyre te padrejte ka zbritje dhe nenqmime,por Koha e han Kashten"

Pupi
04-04-09, 18:31
Unė kam njė propozim qė Hasanin ta emrojm Ambasador nė Izrael.
E njeh mirė rajonin, merret me tė natė e ditė, di ti mbrojė interesat Shqiptare, pse jo !

Pra Hasan ke nga Shqiptarėt pėrkrahjen e plot sa i pėrket kėtijė vendimi. kompleto dokumentat ndėrkohė, qė kur tė ndahen postet e ambasadorit pėr Izrael ti tė jesh gati.

Pupi
04-04-09, 20:56
Pupi, hahaha nuk e ka dhene kete deklarat HasanMehmet Kosova,por Ish Ambasadori amerikan ne Lindjen e mesme

A je ne gjendje ndonje her me shkruar pa i nguc muslimant ku do qofshin... ?
Armiqt e Muslimanve ti i ben shok apo i perkrah ne qfardo menyre kushdo qoft qe nje guri mundet me ja gjue muslimanve.. ti ki me perkrah.

Ti, me nje grup prej 4,5 vetve.... keni me sjell forumin ne fund te pusit,edhe kto tema

Ketu mundet me u vrejt drejtsia jote...

Jo, Gabim e ke 100%

Islamin nuk e zhduk dot as Izraeli (armiqt e muslimanve, siqė i ke thėnė ti) e as Pupi me 4 a 5 shokt e tijė.
Pupi nuk e ka nė interes tė zhduket Islami, Por Pupi nuk e ka gjithashtu nė Interes tė bėhet propagand e shėmtume kunder miqėve tė pupit( Miqėve tėShqiptarve).

Tash besoj qė isha pak a shumė i qart.
Islami nuk ėshtė armiku imė, e as i Shqiptarėve, Islami nė pėrgjithėsi nuk ėshtė armiku i askujt !
Ama islami i drejtė e jo ky qė kėtu disa nga "shqiptarėt" predikojn. Kėtė islam ne nuk e njohėm deri mė sot, e tash tė nisim tė njohim edhe njė islam tė ri, kjo ėshtė pak tepėr, dhe e rrezikshme pėr nje Shoqeri sekulare Shqiptare.
Tash ta zėmė sikur edhe tjerėt tė duan diēka mė tepėr nga religjioni i tyre, si thua ti ta kallim luftėn ne mes veti ?
Jo po, ashtu i bie kjo, ndryshe ska edhe si ti bie.

Musliman Shqiptar Pupi ju donė sikurse tė gjithė tjerėt Shqiptar tė konfesionėve tė ndryshme, vėni gishtin nė kokė e uluni tensionet, feja ishte, ėshtė dhe le tė mbetet qėshtje private, familjare e Shqiptarėve.
Gjithēka tjetėr qė kalon nė extreme ka pėr tė na bėrė dėmė, e unė nuk kam mė dėshirė tė kthehem nė robėri, sepse pata hjekur shumė keqė, tė mė ndjeni a !
E tash ju lė Selamet mė vllazrore tė gjithėve ju Shqiptarė tė dashur e tė nerum !

hasanmehmeti
04-04-09, 22:46
Une ne ate rajone njohe vetem Palestinen!!Atje mund te behem Ambasadore por pasi te jete bere Palestina si para gjysmes se shek. te kaluar.Dhe pa "duartrokitjet dhe propozimet miradashese" tujat!

Gjdo zullumqari duhet treguar vendin ,por kjo merre kohe, megjitheate duhet te jeme pjese e procesit qe ne token e Zotit te kete Drejtesi!

Shqiptaria ka mjafte miq tjere,nuk ka nevoj per zullumqare(qe historikisht si kemi pas miq kurre ngase neve kemi histori te gjate , e ky klonim perendimore eshte pjelle dhjetravjeqare)!!

ps/mos e merre peshen e krejt shqiptareve mbi supet tuaja, fole ne veten njejes p.sh:" ke propozime nga une ...",neve kemi miliona "Hasana e Pupa", qe secili eshte i vetedishem te flas per veten e tij pa pergjithesime,ngase eshte pune takati dhe nuk eshte e shendeteshme shume!!

Pupi
07-04-09, 10:08
Do ta kthej nje pergjegjie te meritume, posa ti kem me teper se dhjet min. kohe. sepse sot jam i zene me portin detar te shqipris.

Makresh
07-04-09, 10:50
Pupi ka te frye Eraaaaa...... deri dje komunist i perbetuar per shfarosjen e Islamit, kur sot Qeveria e re Amerikane deklarohet si dashamire e Islamit, Pupi i han fjalet e tia ! U be veshtir me kta njerzi, s'jan met te gjorit as mish e as peshk, Mėrrsh !

legjionari
22-05-09, 16:01
Zoti na rujt prej vehtes tonė . . . se me qeto mend na as prej vehtit as prej gjetit

hasanmehmeti
07-12-09, 11:24
Po , keta jane hebrente e Kaballes

8kdwruiL0eI

Dardani_K1
08-12-09, 14:43
jahudit i kritikojn Gjermanet dhe nacistat se kane vra e kane masakru jahudi po ne anen tjeter se shohin se ata vet jane duke ba edhe ma shume masakra dhe te zeza se Gjermanet dhe Hitleri shikoni lufta ka perfundu qe 70 vite gati dhe ata dojne me e shkerry Gjermanin me te holla ende kerkojn kompenzime sikurse tashe rasti i fundit kure po kerkojn nga Gjermanet qe nje Anije Luftarake me e ble e 2 anije me i marren falas a nuk ashte kjo e tepert a sashte kjo marrezi dhe tmerr e ku po e merr te drejten Pirro me thanen se Jahudit kane te drejt e palestinezet jane ne Gabim apo mos ishim ne Shqipetaret ne Gabim qe e formuam UQK-n me u mbrojten nga Serbet apomos po don me thanen se edhe UQK-ja ishte terroriste se luftoi kunder Serbeve per mendimin tim Palestinezet kane te drejt te luftojn kunder Jehudeve per ta shliruau vendin e tyne kane te drejt te jen te pamvarun kane te drejt ta ken shtetin dhe ushtrin e tyre pa pasur frik qe naten i sulmon Jahudi.
Pastaj po thoni se Amerika ashte shtet Demokratik oh ju lutem mos e genjeni veten mos ja boni qefin vetes se Amerika sashte fare hiq Demokrate se a e dini sa
e sa Zezaket i ka vra i ka shiten si shtazez e i ka masakrru pastaj ku e merr te drejten qe me i tregu Iranit se a ka te drejt me pasen arm berthamore a jo kure Izraelit ja lejon armet berthamore pse Izraeli me pasen Aeroplana Luftarak njajt si Amerika e Irani e shtetet Arabe jo e kete e quan Ti Pirro Demokraci hahaha te lutem mos u ba qesharak se edhe femijet ja fillojn me qesh me ty po ta lexojn se qka po shkeruan me sa po duket ti je i besimit Katolik Pirro por asje ty e diten se Jahudit ju urrejn ma shume ju katolikeve sesa Muslimanet Jahudit e kane qellimin qe duke i perdor shtetet e Krishtera qe me fuqin e tyre ata vet me i shkaterrue ashtu siq bane kancerri ne trupin e njeriut.
E mos u bani naiv po qelni syte sa sju ka shkaterruar Jahudija se po i qelet syte von ateher perfondon qdo gje.

Dardani_K1
08-12-09, 14:49
Ah edhe diqka harrova mos po harron sesa e sa Indianet e Amerikes jane zhdukur e a e dine si i kane zhdukur .
Duke i vra duke i masakrru duke i mbyllur ne rezervate si shtazet nje kohe ishin me miliona e tashe sjan as 400.000 indian ne tere ameriken i zhvendosin sa her te ju teket i dergojn neper terrenet ku qeveria Amerikane ka ba ose ka me ba naj testim te armeve te saja te rrezikshme e andaj Pirro mos na trego sesa jane Amerikanet Demokrata se syte jane me pa sote ne ditet e sotshme skemi nevoj me na tregu askush per dikend se te gjithe dime me mendu me lexu dhe me shiqu lajme ne TV e Internet.

AlbaSoft
08-12-09, 14:58
l0aEo59c7zU

premium
08-12-09, 15:28
Une pajtohem qe Izraeli nuk kujdeet shume per kujdesjen e e civilve palestinez , mirpo ne te njeten kohe per kujdesje te civilve palestinez nuk kujdeset as Hamasi. Une mendoj qe Izraeli po zhvillon lufte kunder Terrorizmit dhe e zhvillon me te drejt dhe gjdo shtet kishte per ta zhvilluar po te sulmohej nga terrorist me raketa nga nje territor tjeter.
Shume e thjesht palestinezet jane viktima te Hamasit.
Qeto qė paske fol ,, a'tėkan ndi vesht ore Pirro ???
ma mer mendja se nuk je me mendimin e njejtė.

Hamas-Kosova
serbia-israeli ,,, njė politiken e ngjajshme kan udhėheq .... ti pak mendo e perkrahe njerin nga kėto .

murrizi
08-12-09, 16:16
Pupi ka te frye Eraaaaa...... deri dje komunist i perbetuar per shfarosjen e Islamit, kur sot Qeveria e re Amerikane deklarohet si dashamire e Islamit, Pupi i han fjalet e tia ! U be veshtir me kta njerzi, s'jan met te gjorit as mish e as peshk, Mėrrsh !
Pupi tė paska mbet "borxh" qebesa, ja unė do ta paguaj nė vend tė tijė, se e kom jaran t'fort.

Qeveria e re Amerikane macresch,apo mė mirė tė themi kryetari i saj ėshtė njė burrė thatanik, e me flok tė thinjura:tongue: , por ama i dėgjueshėm :wink: !

Ndėrsa sa i pėrket asaj sa, dhe si ti e ndihmon Islamin, ktu paksa dyshojė nė qėllimin e mirė tėndin.

E dijė qė shkrova pak me shifra pėr trurin tėndė, por ka gjėra qė vetėm kėshtu shkruhen e kurrsesi ndryshe.

Makresh
08-12-09, 16:37
Pupi tė paska mbet "borxh" qebesa, ja unė do ta paguaj nė vend tė tijė, se e kom jaran t'fort.

Qeveria e re Amerikane macresch,apo mė mirė tė themi kryetari i saj ėshtė njė burrė thatanik, e me flok tė thinjura:tongue: , por ama i dėgjueshėm :wink: !

Ndėrsa sa i pėrket asaj sa, dhe si ti e ndihmon Islamin, ktu paksa dyshojė nė qėllimin e mirė tėndin.

E dijė qė shkrova pak me shifra pėr trurin tėndė, por ka gjėra qė vetėm kėshtu shkruhen e kurrsesi ndryshe.

I degjueshem, eshte edhe qeni im por hec e besoj birit t'qenit ?

Simbol i paqės ky i fundit, a ? I paralizuar nga kolonit e reja ēifute ne Jerusalemin e lindjes, dhe ne favor te vazhdimesis se luftės ne afganistan. E ku mos te lulezoj tani Islami ? E ku mos te jem un, ky qė jam kur njerez te till i bejn flliqsirat e botes ?

Po apete me duhet te jem optimist, se e di qe nje dit do bohet mir ei bon selam pupit ei thue qe krejt sipas teoris oshte duke shkuar, ligji i gjungllės eshte duke u aplikuar, i forti vazhdon duke shtypur te lishtin e ket, deri ne diten e bekuar.

hasanmehmeti
21-12-09, 12:07
Izraeli ka pranuar marrjen e organeve nga viktimat

Nga Express mė 21.12.2009 nė ora 11:44
Izraeli ka pranuar se nė vitet e 90-ta patologėt kanė nxjerrė organe nga trupat e pajetė, pėrfshirė kėtu edhe nga palestinezėt, pa kėrkuar paraprakisht lejen e familjeve tė viktimave.

Kjo ēėshtje doli nė sipėrfaqe, pas publikimit tė intervistės, sė bėrė me kryesuesin e atėhershėm tė Institutit Abu Kabir, doktorin Jehuda Hiss.

Intervista ishte bėrė nė vitin 2000 nga njė akademik amerikan, i cili e publikoi atė, pėr shkak tė kundėrthėnies sė madhe qė shpėrtheu gjatė verės, pasi qė njė gazetė suedeze kishte ngritur akuzat se Izraelit kishte vrarė palestinezė, pėr t’ia u marrė organet. Izraeli kishte kundėrshtuar me ashpėrsi kėtė akuzė.

Njė pjesė e intervistės sė Hissit u publikua gjatė fundjavės nga kanali televiziv izraelit, Channel 2. Nė kėtė intervistė, Hiss kishte thėnė:”Filluam tė marrim pėlhurat e syve. Ēdo gjė qė ėshtė bėrė ka qenė joformale. Me kėtė rast nuk kemi kėrkuar leje nga familjet”.

Nė raportin e Channel 2 u theksua se ekspertėt nė Abu Kabir kishin larguar lėkurėn, pėlhurat e syve, valvulet e zemrės dhe eshtrat nga ushtarėt izraelitė, qytetarėt izraelitė, palestinezėt dhe punėtorėt e huaj, pa kėrkuar paraprakisht lejen e familjeve tė viktimave.

Duke reaguar ndaj raportit tė Channel 2, ushtria izraelite konfirmoi se janė shfrytėzuar kėto praktika. “Kėto praktika janė ndėrprerė para njė dekade”, u theksua nė kumtesėn e ushtrisė.

AlbaSoft
22-12-09, 00:23
http://i47.tinypic.com/2n7ec5f.jpg
Izraeli ka pranuar se nė vitet e 90-ta, ėshtė marrė me trafikimin e organeve te personave tė vdekur palestinez pa lejen e familjarėve tė tyre.

Izraeli mė parė kishte mohuar qe kanė bėrė trafikimin e organeve tė palestinezėve kur gazeta suedeze Aftenbladet botoi artikullin nė lidhje mė kėtė gjė.

Por tani ēėshtja doli pėrsėri nė pah pas publikimit tė njė interviste me ish shefin e Institutit Izraelit Abu Kabir, Dr Jehuda Hiss.

Intervista ishte mbajtur nė vitin 2000 nga njė akademike Amerikane, e cili e publikoi atė pėr shkak tė polemikės sė madhe qė shkaktoi raporti nga gazeta Suedeze ku thuhej se Izraeli po vriste Palestinezėt qė tė merrte organet e tyre pėr qėllime trafikimi.
Po ashtu nė Aftonbladet raportohej se tė rinj palestinez ishin kidnapuar nga ushtria Izraelite, dhe kur trupat e tyre ktheheshin organe tė tyre mungonin.
Disa pjesė tė intervistės u transmetuan nė Kanalin II tė Izraelit gjatė kėsaj fundjave.

Nė pėrgjigje tė kėtij reportazhi televiziv ushtria Izraelite pranon se ka bėrė vjedhjet e organeve.
"Ky aktivitet ka pėrfunduar para njė dekade dhe nuk do tė ndodhė mė," thonė ushtria duke u munduar tė mbrojė vetveten.

Akademikja dhe profesoresha e antropologjisė nė Universitetin Berkeley tė Kalifornisė, Nenci Shefer Hughes thotė se ajo vendosi ta bėjė publike intervistėn pas raportit nė Aftonbladet.

Ministria Izraelite e shėndetėsisė thotė se tėrė kėto vjedhje tė organeve ishin bėrė "me leje."