PDA

View Full Version : Lidhja e Hėnės me jeten ne Toke!


~AnnA~
11-01-09, 18:35
Nė fillimet e hershme tė krijimit tė Sistemit Tonė Diellor Toka e atėhershme pa praninė e Hėnės rrotullohej shumė vrullshėm. Ditėnata zgjaste vetėm 4 orė.

Sipėrfaqja e Tokės ishte e mbuluar nga oqeanė tė pafundė me valė gjigande tė krijuara si pasojė e kėmbimit tė menjėhershėm midis natės dhe ditės.

Toka nuk kishte njė bosht tė qėndrueshėm ēfarė shkaktonte njė kaos tė vėrtetė ku brenda njė kohe tė shkurtėr ngricat u linin vend tė nxehtit tė madh dhe e anasjellta.

Po tė vazhdonte tė ishte nė kėtė gjendje nė Tokė nuk do tė ishte zhvilluar ndonjė jetė e pasur. Ajo do tė zhvillohej mė sė shumti nė det dhe ne njerėzit nuk do tė ishim. Ndoshta ndonjė lloj likurishtėsh inteligjentė do tė ishte rraca mbizotėruese nė Tokė.

Kjo Tokė e atėhershme gjendej nė mes tė njė vendi me trazira, me shumė trupa qiellorė qė shumė shpejt po bėheshin gjithnjė e mė tė mėdhenj dhe ndesheshin me njėri-tjetrin pėr tė fituar hapėsirė.

Kėshtu sipas teorisė mė tė re me tė cilėn ka ardhur William Hartmann dikur para katėr miljard vjetėsh Toka ėshtė ndeshur me njė trup qiellor me madhėsi sa ajo e Marsit. Toka nė njė farė mėnyre i mbijetoi kėsaj pėrplasjeje.

Copat e shkėputura si pasojė e pėrplasjes u bashkuan duke formuar Hėnėn.

Nė bazė tė llogaritjeve tė bėra duke pėrdorur kompjuterat mė tė fuqishėm qė zotėron ushtria amerikane Jay Melosh ka arritur nė pėrfundimin se kjo teori qėndron.

Ajo qėndron edhe nėse shohim disa fakte tė tjera si provat qė kanė sjellur misionet hėnore ku duket qartė qė Hėna ėshtė e pėrbėrė nga shkėmbinj tė njėjtė me ato tė Tokės.

Fakti tjetėr ėshtė ai qė Hėna dikur ka qenė nė gjendje tė vlueshme dhe kjo shpjegohet me tė nxehtin e madh qė lind si pasojė e pėrplasjes sė trupave.

Me krijimin e Hėnės ndryshoi gjithēka nė Tokė.
Hėna me forcėn e saj tėrheqėse e bėri tė qėndrueshėm boshtin e Tokės tek rreth 23 gradėt. Kjo solli njė qėndrueshmėri edhe nė klimė.

Hėna i largohet Tokės pėrvit me 3,2 cm. Misionet hėnore kanė treguar se atje mund tė ketė hidrogjen ēfarė do tė thonte se mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė ngrirė. Nėse kjo do tė ishte e vėrtetė atėherė ajo do tė bėhej edhe e banueshme.


HermesNews

Blu_sky
12-01-09, 14:54
Nė fillimet e hershme tė krijimit tė Sistemit Tonė Diellor Toka e atėhershme pa praninė e Hėnės rrotullohej shumė vrullshėm. Ditėnata zgjaste vetėm 4 orė.

Sipėrfaqja e Tokės ishte e mbuluar nga oqeanė tė pafundė me valė gjigande tė krijuara si pasojė e kėmbimit tė menjėhershėm midis natės dhe ditės.

Toka nuk kishte njė bosht tė qėndrueshėm ēfarė shkaktonte njė kaos tė vėrtetė ku brenda njė kohe tė shkurtėr ngricat u linin vend tė nxehtit tė madh dhe e anasjellta.

Po tė vazhdonte tė ishte nė kėtė gjendje nė Tokė nuk do tė ishte zhvilluar ndonjė jetė e pasur. Ajo do tė zhvillohej mė sė shumti nė det dhe ne njerėzit nuk do tė ishim. Ndoshta ndonjė lloj likurishtėsh inteligjentė do tė ishte rraca mbizotėruese nė Tokė.

Kjo Tokė e atėhershme gjendej nė mes tė njė vendi me trazira, me shumė trupa qiellorė qė shumė shpejt po bėheshin gjithnjė e mė tė mėdhenj dhe ndesheshin me njėri-tjetrin pėr tė fituar hapėsirė.

Kėshtu sipas teorisė mė tė re me tė cilėn ka ardhur William Hartmann dikur para katėr miljard vjetėsh Toka ėshtė ndeshur me njė trup qiellor me madhėsi sa ajo e Marsit. Toka nė njė farė mėnyre i mbijetoi kėsaj pėrplasjeje.

Copat e shkėputura si pasojė e pėrplasjes u bashkuan duke formuar Hėnėn.

Nė bazė tė llogaritjeve tė bėra duke pėrdorur kompjuterat mė tė fuqishėm qė zotėron ushtria amerikane Jay Melosh ka arritur nė pėrfundimin se kjo teori qėndron.

Ajo qėndron edhe nėse shohim disa fakte tė tjera si provat qė kanė sjellur misionet hėnore ku duket qartė qė Hėna ėshtė e pėrbėrė nga shkėmbinj tė njėjtė me ato tė Tokės.

Fakti tjetėr ėshtė ai qė Hėna dikur ka qenė nė gjendje tė vlueshme dhe kjo shpjegohet me tė nxehtin e madh qė lind si pasojė e pėrplasjes sė trupave.

Me krijimin e Hėnės ndryshoi gjithēka nė Tokė.
Hėna me forcėn e saj tėrheqėse e bėri tė qėndrueshėm boshtin e Tokės tek rreth 23 gradėt. Kjo solli njė qėndrueshmėri edhe nė klimė.

Hėna i largohet Tokės pėrvit me 3,2 cm. Misionet hėnore kanė treguar se atje mund tė ketė hidrogjen ēfarė do tė thonte se mund tė ketė edhe ujė nė gjendje tė ngrirė. Nėse kjo do tė ishte e vėrtetė atėherė ajo do tė bėhej edhe e banueshme.


HermesNews te lumte ne , tash dojm me levize her ne nje planet her ne tjetrin ku te na pelqen

Shqiptare_ne_Turqi
02-02-09, 22:22
Nė njė ngjarje tė veēantė, tė parė nė Singapur dhe vende tė tjera tė Oqeanit Indian, dielli u mbulua pjesėrisht nga hėna.

nga BBC
http://www.bbc.co.uk/worldservice/images/2009/01/200901271609583_45413022_006784569-1.jpg

~AnnA~
04-02-09, 14:50
Nė njė ngjarje tė veēantė, tė parė nė Singapur dhe vende tė tjera tė Oqeanit Indian, dielli u mbulua pjesėrisht nga hėna.

nga BBC


Ky eshte EKLIPSI i diellit...Zenja e diellit nga hena mund te ndodhe disa here ne vit.
Eklipset e Diellit ndodhin ne fazen e Henes se re, nuk ndodhin cdo muaj, por eklipsi mund te paraqitet vetem kur Hena e re gjendet afer ekliptikes qe do te thote afer nyjave te rruges se Henes. Gjate nje viti rregullisht kemi nga 2 zenie te Diellit, mund te kemi 3 dhe 4, por, ne qofte se zenia e pare ndodh ne fillim te janarit, atehere mund te kemi 5 zenie. Nga pikat e ndryshme te siperfaqes se Tokes eklipsi i Diellit shihet ndryshe dhe nuk fillon ne te njejten kohe.

Rreth vitit 2500 p.e.sone Babilonasit per te paren here kishin gjetur ciklin (babi. sharu) e zenies se diellit dhe te henes. Ndersa ne Siri rreth vitit 1223 p.e.sone pershkruhet gjeresisht zenia e diellit (5 mars). Po nje pershkrim te tille te plote na lene edhe babilonasit, por disa qindra vite me vone, me 763 p.e.sone (15 qershor). Pershkrimi i sakte i zenies se diellit nga greket e lashte vije pake me vone, dyqind vite me vone, kur me 585 p.e.sone Talasi i Miletit beri parallogaritjen per daten 25 maj.

shfletuesi_
04-02-09, 15:10
Na knaqet me shkenc , mos na lasht Zoti pa juve..