PDA

View Full Version : Semundjet e tmerrshme vdekjeprurese...


Jana
19-01-09, 02:19
Sėmundje tė ndryshme e kanė shoqėruar njerėzimin qė nga fillimet e tij e deri nė ditėt tona. Shumė prej tyre janė vėnė nėn kontroll, disa janė reduktuar plotėsisht, por mbeten akoma ato sėmundje, tė cilat janė akoma tė tmerrshme nė forcėn e plotė tė tyre.

Qė nga vitet 1970 janė mė shumė se 20 sėmundje, tė panjohura mė parė, pėr tė cilat ende nuk ėshtė identifikuar njė trajtim i plotė dhe efektiv. Raste tė tyre shihen nė ēdo vend tė botės, mjekėsia po monitoron zhvillimin dhe po pėrpiqet ēdo ditė e mė tepėr ta kufizojė pėrhapjen e sėmundjeve tė tilla, si dhe tė zbulojė vaksina e kura tė reja, pa pėrmendur kėtu zhvillimet mė tė fundit nė progres: si inxhinieria gjenetike, zbulimi i plotė i gjenomit njerėzor (harta e gjeneve), manipulimet cito-molekulare e deri te nanoteknologjia nė ndihmė tė mjekėsisė. Mė poshtė radhiten mė tė rėndėsishmet prej kėtyre sėmundjeve, tė cilat janė ndėr mė tė rejat, tė cilat sjellin frikė te ekspertėt e mjekėsisė si dhe nė mbarė popullatėn.


1.Virusi NIPAH

Ky virus e merr emrin nga vendi i zbulimit tė tij nė Nipah, Malajzi nė vitin 1999. Megjithėse ka shkaktuar pak "shpėrthime" aftėsia e tij pėr t'u shndėrruar dhe lėvizur nėpėrmjet kafshėve e njerėzve dhe vdekshmėria e lartė e bėn kėtė virus nga mė tė tmerrshmit e sėmundjeve tė reja. Mendohet se bartės ėshtė lakuriqi i natės, por sėmundja ėshtė parė edhe tek derrat, qentė e macet. Njerėzit e marrin kėtė virus duke u ushqyer me mishin e kafshės sė infektuar ose nga gėrvishtjet e tyre. Periudha e inkubacionit ėshtė 4-18 ditė dhe nė fillim duket si grip. Pastaj vazhdon e prek trurin, duke sjellė konvulsione e mė pas gjendje kome. Gjysma e tė sėmurėve vdesin sepse pėr kėtė sėmundje nuk ka trajtim pėr tė. Deri tani 109 njerėz kanė vdekur.


2.H5N1- Avian Flu

Nė maj 1997 ekspertėt botėrorė tė gripit u frikėsuan se mos po pėrhapej njė epidemi e madhe gripi, e njė masiviteti tė tillė tė paparė qė nga koha e Gripit Spanjoll i vitit 1918. Si shkak njihet njė djalė 3 vjeēar nė Hong Kong, tė cilit i kish rėnė gripi i pulave. Normalisht virusi i gripit pėson ndryshime (mutacione) gjatė kalimit nga shpendėt te derrat e mė pas tek njerėzit. Por ky tip kishte kapėrcyer barrierėn e specieve, duke sjellė njė tip tė ri virusi tė gripit pėr tė cilėn njerėzit nuk kanė rezistencė natyrale. Pėr kėtė tip gripi nuk ka kurė dhe as vaksinė. Ky tip gripi u ra 18 vetėve, prej tė cilėve 6 vdiqėn. Pas therjes dhe groposjes sė 1.4 milionė pulave, sėmundja u vu nėn kontroll.3.Lyssavirusi Australian i lakuriqit tė natės

Nė nėntor tė vitit 1996, njė grua 39-vjeēare nga Queensland-i qė sa kish filluar tė kujdesej pėr lakuriqėt e natės, u sėmur rėndė. Ajo humbi ndjeshmėrinė nė krahun e majtė dhe gradualisht kaloi nė koma e mė pas vdiq. Kjo ėshtė e para qė vdiq nga njė sėmundje e cila prek tė gjithė popullatėn e lakuriqėve tė natės nė Australi. Njė tjetėr person vdiq dy vjet me vonė. Deri tani nuk ka kurim pėr kėtė sėmundje.4.HHV8 Virusi i Sarkomes Kaposi. Kanceri i lėkurės

Nė vitin 1995 doktoret vunė re lezione ngjyrė vishnje nė tė zezė, nė lėkurėn ose organet e brendshme tė tė sėmurėve me SIDA. Ishte nje forme e re dhe e rrallė e kancerit tė lėkurės. Faktikisht kjo vjen nga njė variant i virusit herpes dhe nė ata qė kanė sistemin imunitar tė dėmtuar dhe mund tė pėrhapet te gjėndrrat limfatike e mushkėrite me pasoja fatale. E vetmja tentative ngelet Kemioterapia, por rezultatet janė tė pakėnaqshme.5.Virusi Sabia

Nė Gusht tė vitit 1994, njė virolog shkoi nė Klinikėn e Mjekėsisė Tropikale nė Universitetin e Yale (USA) me ethe dhe dhimbje kurrizi. U konstatua se ai kishte njė formė komplet tė re tė njė virusi, tė indentifikuar pėr herė tė parė nė Afrikėn e Jugut, i cili kishte "rrėshqitur" nga njė epruvetė e plasaritur. Vetėm dy raste janė raportuar. Njė vdiq me hemorragji tė organeve tė brendėshme, ndėrsa tjetri mbijetoi pas vuajtjeve tė papėrshkrueshme dhe te tmerrshme. Ky virus njihet fare pak dhe nuk ka trajtim pėr tė.
6.Hepatiti C

Hepatiti C ėshtė infeksion viral i mėlēisė, gjithashtu dhe njė shkak madhor nė sjellen e kancerit tė mėlēisė, verdhėzės e vdekjes nga helmimi i gjakut. Kjo sėmundje u zbulua pėr herė tė parė nė vitin 1989. Hepatiti C pėrhapet nga kontakti direkt me gjakun e njeriut p.sh nga transfuzionet e gjakut apo nga kontakti seksual. Nė mėnyrė globale mendohet se janė mbi 170 milionė persona me kėtė infeksion kronik dhe ēdo vit kėsaj armate i shtohen 4 milionė pacientė tė tjerė. Pėr Hepatitin C nuk ka vaksine. Ndėrsa Hepatiti E ėshtė zbuluar nė vitin 1988, ngjan me Hepatitin C, pėrveē faktit se mund tė transmetohet nga ushqimet dhe ka mė pak shanse tė jetė fatal.
7.HIV-Human Immunodeficiency Virus

Virusi HIV u zbulua nė vitin 1983. Ai ėshtė pėrgjegjės pėr SIDA- n, sindromin e imuno-deficiencės sė fituar. Kjo sėmundje ėshtė identifikuar pėr herė tė parė te burrat homoseksualė nė Amerikė.
Qė atėherė pėrhapja e kėsaj sėmundjeje ėshtė bėrė me virulente ndėrmjet heteroseksualėve, veēanėrisht nė Afrikė e Azi. Ky virus shpėrndahet nėpėrmjet gjakut dhe lėngjeve trupore. Nuk ka kurė dhe as vaksinė pėr tė, por njė formė e re trajtimi me ilaēe e quajtur "terapia treshe" po jep rezultate inkurajuese.
8.Escherichia coli 0157: H7 (diarre)

Ky variant i rrezikshėm i Escherichia coli u zbulua pėr herė tė parė nė vitin 1982 pas njė shpėrthimi tė njė diarreje tė tmerrshme me gjak, me origjinė nga hamburger-ėt e kontaminuar.
Pas kėsaj, shumica e infeksioneve kanė ardhur nga ngrėnia e mishit tė grirė tė pa gatuar plotėsisht. Tė rriturit e shėndetshėm, zakonisht e marrin veten, por mund tė jetė vdekjeprurėse te fėmijėt e vegjėl e tek tė moshuarit.
9.Virusi Sindromes Pulmonare - HSP

HSP u gjend pėr herė tė parė nė vitin 1993, pas hetimeve tė bėra pėr njė sėmundje fatale respiratore qė u vu re nė shtetet jugperėndimore tė USA-s. Qė atėherė, 100 raste janė raportuar nė 20 shtete amerikane, shumica nė perėndim. Si veēori e kėsaj sėmundjeje, ndryshe nga shumica e sėmundjeve qė zakonisht sulmojnė njerėzit me mbrojtje (sistem imunitar) tė dobėt, kjo sėmundje ka prekur mė tė shėndetshmit e mė tė fortėt. Ajo vjen nga minjtė e pyllit, veēanėrisht nga i quajturi mi i drerit, pra nga rodentėt. Pasi ekspozohen ndaj feēeve tė kėtyre rodentėve pacientėt kanė ethe e dhimbje muskujsh deri 5 javė mė vonė, e ndjekur kjo mė pas me marrje fryme, pasi mushkėritė gradualisht mbushen me lėng dhe nė raste ekstreme kjo sjell vdekje. Pėr kėtė virus nuk ka akoma njė trajtim kurues. Sėmundja fillon menjėherė. Periudha e inkubacionit varion nga 6 orė - 5 ditė. Pacienti ka ngėrēe abdominale, tė vjella dhe dehidrim. Vdekja vjen nga dehidrimi (humbja e lėngjeve). Antibiotikėt ndihmojnė pėr tė shkurtuar sėmundjen.
10.Virusi Guanarito

Nė shtator tė vitit 1989, doktorėt nė Venezuele filluan tė shihnin njė sėmundje me ethe tepėr tė larta, nė mesin e popullsisė sė fshatit. Shumė nga pacientėt u shtruan nė spitale sepse ethet nuk pushonin, kishin dobėsi tė pėrgjithshme, dehidrim dhe hemorragji tė brendshme. Mbi 100 raste janė konfirmuar dhe rreth 1/3 e pacientėve vdiqėn. Mendohet se sėmundja pėrhapet nga minjtė. Njohuritė pėr kėtė virus janė minimalė.

Sėmundjet mė tė rrezikshme

1-Virusi NIPAH (Njerėzit e marrin kėtė virus duke u ushqyer me mishin e kafshės sė infektuar ose nga gėrvishtjet e tyre).

2--H5N1- Avian Flu (ndryshe njihet si gripi i pulave, ėshtė njė lloj gripi ndaj tė cilit njerėzit nuk kanė rezistencė natyrale).

3. Lyssa virusi Australian i Lakuriqit tė natės (Deri tani nuk ka kurim pėr kėtė sėmundje).

4-HHV8, Virusi i kancerit tė lėkurės. Ėshtė njė formė e re dhe e rrallė e kancerit tė lėkurės. Faktikisht kjo vjen nga njė variant i virusit herpes dhe nė ata qė kanė sistemin imunitar tė dėmtuar dhe mund tė pėrhapet te gjėndrat limfatike e mushkėritė me pasoja fatale.

5-Virusi Sabia. Ky virus njihet fare pak dhe nuk ka trajtim pėr tė. Rasti i parė ka ndodhur nga plasaritja e njė epruvete.

6-Hepatiti C. Ėshtė infeksion viral i mėlēisė, gjithashtu dhe njė shkak madhor nė sjelljen e kancerit tė mėlēisė, verdhėzės e vdekjes nga helmimi i gjakut.

7-HIV-AIDS. Ky virus shpėrndahet nėpėrmjet gjakut dhe lėngjeve trupore. Nuk ka kurė dhe as vaksinė pėr tė, por njė formė e re trajtimi me ilaēe e quajtur "terapia treshe" po jep rezultate inkurajuese.

8-Escherichia coli (diarre). Ėshtė shpėrthim i njė diarreje tė tmerrshme me gjak, me origjinė nga hamburger-ėt e kontaminuar.

9-Virusi i Sindromes Pulmonare. Pėr kėtė virus nuk ka akoma njė trajtim kurues, vjen nga minjtė e pyllit. Sėmundja fillon menjėherė. Vdekja vjen si pasojė e dehidrimit (humbja e lėngjeve). Antibiotikėt ndihmojnė pėr tė shkurtuar sėmundjen.

10- Virusi Guanarito. Edhe pėr kėtė sėmundje mendohet qė origjina tė jetė nga minjtė. Njohuritė pėr kėtė virus janė minimalė ...

Blu_sky
19-01-09, 16:06
Sėmundje tė ndryshme e kanė shoqėruar njerėzimin qė nga fillimet e tij e deri nė ditėt tona. Shumė prej tyre janė vėnė nėn kontroll, disa janė reduktuar plotėsisht, por mbeten akoma ato sėmundje, tė cilat janė akoma tė tmerrshme nė forcėn e plotė tė tyre.

Qė nga vitet 1970 janė mė shumė se 20 sėmundje, tė panjohura mė parė, pėr tė cilat ende nuk ėshtė identifikuar njė trajtim i plotė dhe efektiv. Raste tė tyre shihen nė ēdo vend tė botės, mjekėsia po monitoron zhvillimin dhe po pėrpiqet ēdo ditė e mė tepėr ta kufizojė pėrhapjen e sėmundjeve tė tilla, si dhe tė zbulojė vaksina e kura tė reja, pa pėrmendur kėtu zhvillimet mė tė fundit nė progres: si inxhinieria gjenetike, zbulimi i plotė i gjenomit njerėzor (harta e gjeneve), manipulimet cito-molekulare e deri te nanoteknologjia nė ndihmė tė mjekėsisė. Mė poshtė radhiten mė tė rėndėsishmet prej kėtyre sėmundjeve, tė cilat janė ndėr mė tė rejat, tė cilat sjellin frikė te ekspertėt e mjekėsisė si dhe nė mbarė popullatėn.


1.Virusi NIPAH

Ky virus e merr emrin nga vendi i zbulimit tė tij nė Nipah, Malajzi nė vitin 1999. Megjithėse ka shkaktuar pak "shpėrthime" aftėsia e tij pėr t'u shndėrruar dhe lėvizur nėpėrmjet kafshėve e njerėzve dhe vdekshmėria e lartė e bėn kėtė virus nga mė tė tmerrshmit e sėmundjeve tė reja. Mendohet se bartės ėshtė lakuriqi i natės, por sėmundja ėshtė parė edhe tek derrat, qentė e macet. Njerėzit e marrin kėtė virus duke u ushqyer me mishin e kafshės sė infektuar ose nga gėrvishtjet e tyre. Periudha e inkubacionit ėshtė 4-18 ditė dhe nė fillim duket si grip. Pastaj vazhdon e prek trurin, duke sjellė konvulsione e mė pas gjendje kome. Gjysma e tė sėmurėve vdesin sepse pėr kėtė sėmundje nuk ka trajtim pėr tė. Deri tani 109 njerėz kanė vdekur.


2.H5N1- Avian Flu

Nė maj 1997 ekspertėt botėrorė tė gripit u frikėsuan se mos po pėrhapej njė epidemi e madhe gripi, e njė masiviteti tė tillė tė paparė qė nga koha e Gripit Spanjoll i vitit 1918. Si shkak njihet njė djalė 3 vjeēar nė Hong Kong, tė cilit i kish rėnė gripi i pulave. Normalisht virusi i gripit pėson ndryshime (mutacione) gjatė kalimit nga shpendėt te derrat e mė pas tek njerėzit. Por ky tip kishte kapėrcyer barrierėn e specieve, duke sjellė njė tip tė ri virusi tė gripit pėr tė cilėn njerėzit nuk kanė rezistencė natyrale. Pėr kėtė tip gripi nuk ka kurė dhe as vaksinė. Ky tip gripi u ra 18 vetėve, prej tė cilėve 6 vdiqėn. Pas therjes dhe groposjes sė 1.4 milionė pulave, sėmundja u vu nėn kontroll.3.Lyssavirusi Australian i lakuriqit tė natės

Nė nėntor tė vitit 1996, njė grua 39-vjeēare nga Queensland-i qė sa kish filluar tė kujdesej pėr lakuriqėt e natės, u sėmur rėndė. Ajo humbi ndjeshmėrinė nė krahun e majtė dhe gradualisht kaloi nė koma e mė pas vdiq. Kjo ėshtė e para qė vdiq nga njė sėmundje e cila prek tė gjithė popullatėn e lakuriqėve tė natės nė Australi. Njė tjetėr person vdiq dy vjet me vonė. Deri tani nuk ka kurim pėr kėtė sėmundje.4.HHV8 Virusi i Sarkomes Kaposi. Kanceri i lėkurės

Nė vitin 1995 doktoret vunė re lezione ngjyrė vishnje nė tė zezė, nė lėkurėn ose organet e brendshme tė tė sėmurėve me SIDA. Ishte nje forme e re dhe e rrallė e kancerit tė lėkurės. Faktikisht kjo vjen nga njė variant i virusit herpes dhe nė ata qė kanė sistemin imunitar tė dėmtuar dhe mund tė pėrhapet te gjėndrrat limfatike e mushkėrite me pasoja fatale. E vetmja tentative ngelet Kemioterapia, por rezultatet janė tė pakėnaqshme.5.Virusi Sabia

Nė Gusht tė vitit 1994, njė virolog shkoi nė Klinikėn e Mjekėsisė Tropikale nė Universitetin e Yale (USA) me ethe dhe dhimbje kurrizi. U konstatua se ai kishte njė formė komplet tė re tė njė virusi, tė indentifikuar pėr herė tė parė nė Afrikėn e Jugut, i cili kishte "rrėshqitur" nga njė epruvetė e plasaritur. Vetėm dy raste janė raportuar. Njė vdiq me hemorragji tė organeve tė brendėshme, ndėrsa tjetri mbijetoi pas vuajtjeve tė papėrshkrueshme dhe te tmerrshme. Ky virus njihet fare pak dhe nuk ka trajtim pėr tė.
6.Hepatiti C

Hepatiti C ėshtė infeksion viral i mėlēisė, gjithashtu dhe njė shkak madhor nė sjellen e kancerit tė mėlēisė, verdhėzės e vdekjes nga helmimi i gjakut. Kjo sėmundje u zbulua pėr herė tė parė nė vitin 1989. Hepatiti C pėrhapet nga kontakti direkt me gjakun e njeriut p.sh nga transfuzionet e gjakut apo nga kontakti seksual. Nė mėnyrė globale mendohet se janė mbi 170 milionė persona me kėtė infeksion kronik dhe ēdo vit kėsaj armate i shtohen 4 milionė pacientė tė tjerė. Pėr Hepatitin C nuk ka vaksine. Ndėrsa Hepatiti E ėshtė zbuluar nė vitin 1988, ngjan me Hepatitin C, pėrveē faktit se mund tė transmetohet nga ushqimet dhe ka mė pak shanse tė jetė fatal.
7.HIV-Human Immunodeficiency Virus

Virusi HIV u zbulua nė vitin 1983. Ai ėshtė pėrgjegjės pėr SIDA- n, sindromin e imuno-deficiencės sė fituar. Kjo sėmundje ėshtė identifikuar pėr herė tė parė te burrat homoseksualė nė Amerikė.
Qė atėherė pėrhapja e kėsaj sėmundjeje ėshtė bėrė me virulente ndėrmjet heteroseksualėve, veēanėrisht nė Afrikė e Azi. Ky virus shpėrndahet nėpėrmjet gjakut dhe lėngjeve trupore. Nuk ka kurė dhe as vaksinė pėr tė, por njė formė e re trajtimi me ilaēe e quajtur "terapia treshe" po jep rezultate inkurajuese.
8.Escherichia coli 0157: H7 (diarre)

Ky variant i rrezikshėm i Escherichia coli u zbulua pėr herė tė parė nė vitin 1982 pas njė shpėrthimi tė njė diarreje tė tmerrshme me gjak, me origjinė nga hamburger-ėt e kontaminuar.
Pas kėsaj, shumica e infeksioneve kanė ardhur nga ngrėnia e mishit tė grirė tė pa gatuar plotėsisht. Tė rriturit e shėndetshėm, zakonisht e marrin veten, por mund tė jetė vdekjeprurėse te fėmijėt e vegjėl e tek tė moshuarit.
9.Virusi Sindromes Pulmonare - HSP

HSP u gjend pėr herė tė parė nė vitin 1993, pas hetimeve tė bėra pėr njė sėmundje fatale respiratore qė u vu re nė shtetet jugperėndimore tė USA-s. Qė atėherė, 100 raste janė raportuar nė 20 shtete amerikane, shumica nė perėndim. Si veēori e kėsaj sėmundjeje, ndryshe nga shumica e sėmundjeve qė zakonisht sulmojnė njerėzit me mbrojtje (sistem imunitar) tė dobėt, kjo sėmundje ka prekur mė tė shėndetshmit e mė tė fortėt. Ajo vjen nga minjtė e pyllit, veēanėrisht nga i quajturi mi i drerit, pra nga rodentėt. Pasi ekspozohen ndaj feēeve tė kėtyre rodentėve pacientėt kanė ethe e dhimbje muskujsh deri 5 javė mė vonė, e ndjekur kjo mė pas me marrje fryme, pasi mushkėritė gradualisht mbushen me lėng dhe nė raste ekstreme kjo sjell vdekje. Pėr kėtė virus nuk ka akoma njė trajtim kurues. Sėmundja fillon menjėherė. Periudha e inkubacionit varion nga 6 orė - 5 ditė. Pacienti ka ngėrēe abdominale, tė vjella dhe dehidrim. Vdekja vjen nga dehidrimi (humbja e lėngjeve). Antibiotikėt ndihmojnė pėr tė shkurtuar sėmundjen.
10.Virusi Guanarito

Nė shtator tė vitit 1989, doktorėt nė Venezuele filluan tė shihnin njė sėmundje me ethe tepėr tė larta, nė mesin e popullsisė sė fshatit. Shumė nga pacientėt u shtruan nė spitale sepse ethet nuk pushonin, kishin dobėsi tė pėrgjithshme, dehidrim dhe hemorragji tė brendshme. Mbi 100 raste janė konfirmuar dhe rreth 1/3 e pacientėve vdiqėn. Mendohet se sėmundja pėrhapet nga minjtė. Njohuritė pėr kėtė virus janė minimalė.

Sėmundjet mė tė rrezikshme

1-Virusi NIPAH (Njerėzit e marrin kėtė virus duke u ushqyer me mishin e kafshės sė infektuar ose nga gėrvishtjet e tyre).

2--H5N1- Avian Flu (ndryshe njihet si gripi i pulave, ėshtė njė lloj gripi ndaj tė cilit njerėzit nuk kanė rezistencė natyrale).

3. Lyssa virusi Australian i Lakuriqit tė natės (Deri tani nuk ka kurim pėr kėtė sėmundje).

4-HHV8, Virusi i kancerit tė lėkurės. Ėshtė njė formė e re dhe e rrallė e kancerit tė lėkurės. Faktikisht kjo vjen nga njė variant i virusit herpes dhe nė ata qė kanė sistemin imunitar tė dėmtuar dhe mund tė pėrhapet te gjėndrat limfatike e mushkėritė me pasoja fatale.

5-Virusi Sabia. Ky virus njihet fare pak dhe nuk ka trajtim pėr tė. Rasti i parė ka ndodhur nga plasaritja e njė epruvete.

6-Hepatiti C. Ėshtė infeksion viral i mėlēisė, gjithashtu dhe njė shkak madhor nė sjelljen e kancerit tė mėlēisė, verdhėzės e vdekjes nga helmimi i gjakut.

7-HIV-AIDS. Ky virus shpėrndahet nėpėrmjet gjakut dhe lėngjeve trupore. Nuk ka kurė dhe as vaksinė pėr tė, por njė formė e re trajtimi me ilaēe e quajtur "terapia treshe" po jep rezultate inkurajuese.

8-Escherichia coli (diarre). Ėshtė shpėrthim i njė diarreje tė tmerrshme me gjak, me origjinė nga hamburger-ėt e kontaminuar.

9-Virusi i Sindromes Pulmonare. Pėr kėtė virus nuk ka akoma njė trajtim kurues, vjen nga minjtė e pyllit. Sėmundja fillon menjėherė. Vdekja vjen si pasojė e dehidrimit (humbja e lėngjeve). Antibiotikėt ndihmojnė pėr tė shkurtuar sėmundjen.

10- Virusi Guanarito. Edhe pėr kėtė sėmundje mendohet qė origjina tė jetė nga minjtė. Njohuritė pėr kėtė virus janė minimalė ... un po e shtoj edhe infartin,aj perso qe ka marr goditje ne zemer per te paren her edhe nese ka shpetuar nga aj sulem heret apo von aj ose ajo do te vdes po nga aj sulem qe ka fitua heren e pare.