PDA

View Full Version : Tė fshehtat e jetėve tė kaluara-Astrologjia Karmike


~AnnA~
25-01-09, 23:41
Procesi i shkaqeve dhe i pasojave, i cili emėrtohet si k a r m a, nganjėherė interpretohet si dora e pamėshirshme e Zotit, por nė fakt njeriu vetė e krijon karmėn e tij, ose tė paktėn e liron me veprat e tij tė mira. Zoti ėshtė dėshmitari i pėrjetshėm. Ne vetė, me veprat tona, e pėrcaktojmė fatin tonė.
Ēdo jetė lind me njė personalitet tė caktuar, i cili pėrbėhet nga elementet e matricės sė shpirtit dhe, sikundėr aktorėt, edhe ne luajmė role tė ndryshme, por gjithnjė nė pėrputhje me karakterin tonė. Personaliteti ynė zhvillohet gjatė jetės. Ai pėrparon ose ngec nė varėsi nga fakti se si reagon ndaj rrethanave jetėsore nė tė cilat ndodhet. Ēdo gjė qė na ngjan nė jetė, gėzimet ose fatkeqėsitė, janė veēse mėsime tė cilat duhet t’i marrim nė rrugėn drejt pėrsosurisė dhe lirimit tė shpirtit nga lidhjet me kėtė botė. Pėr aq kohė sa janė dėshirat nė njeriun ėshtė e pamundur tė shmanget lindja e sėrishme. Dėshirat janė ato qė na lidhin pėr kėtė botė. Shpirtrat e lirė vijnė nė planet si mėsues, por nuk janė tė lidhur me kėtė botė.

Shkaktar i tė gjitha problemeve dhe shqetėsimeve ėshtė fakti se e kemi humbur pushtetin mbi ndjenjat tona. I lėmė qė tė shpėrthejnė dhe kėshtu pushojmė tė gjykojmė drejt. Hidhėrimi, mendjemadhėsia dhe ndjesi tė tjera i japin njeriut shprehi demoni dhe nganjėherė madje edhe e bastardojnė deri nė nivelin e kafshės. Sa herė kemi qenė tė pėrfshirė nė veprime tė gabueshme dhe me kėtė edhe mė shumė jemi lidhur me zinxhirėt e karmės. Mllefi ėshtė sikurse droga. Duhet tė bėjmė pėrpjekje qė tė lirohemi nga ai. Pėr ta bėrė kėtė ėshtė e domosdoshme qė ta zbulojmė forcėn e inteligjencės sė lartė, qė fshihet thellė nė ne…

Kur vjen koha e lindjes, zgjidhet njė lloj i veēantė i trupit qė do tė jetė i pėrshtatshėm pėr shpirtin e caktuar. Llojet e ndryshme tė elementeve kimike nga tė cilat pėrbėhet trupi, sikundėr edhe mėnyra se si kombinohen ato, pėrbėjnė realizimin e ndikimit tė sundimtarėve planetarė, ndėrsa lindja bėhet nė momentin kur planetėt ndodhen nė pozitat qė duhet t’i marrin nė pajtim me planin paraprakisht tė caktuar, tė cilin e harton vetė horoskopi. Kėshtu pozitat planetare janė pėrcaktuese tė pėrkryera si pėr trupin qė lindet, ashtu edhe pėr karakterin, /pėr kėtė ėshtė pėrgjegjės Hėna/, i cili do ta pushtojė pėr njė periudhė tė caktuar jetėsore. Pozita e Hėnės nė kohėn e lindjes shpreh tėrėsinė e pėrvojave tė jetėve tė kaluara, ndėrsa Dielli na udhėzon pėr atė se nė ēka duhet tė orientohemi tani, ndėrsa kjo ėshtė rruga drejt vetėdijesimit dhe arritjes sė nivelit mė tė lartė tė vetėdijes nė jetėn e tanishme.

NĖSE JENI TĖ LINDUR NĖ SHENJĖN E:

D A S H I T

Nė jetėt e mėhershme keni qenė emocionalisht tė pavendosur dhe tė varur nga tė tjerėt, kėshtu qė tani pėr ju ėshtė shumė e rėndėsishme qė nė jetėn emocionale ta ndėrmerrni iniciativėn, tė insistoni pėr nevojat dhe dėshirat tuaja, nė mėnyrė qė ta gjeni identitetin tuaj tė humbur. Megjithatė, mos shkoni nė ekstremin tjetėr, nė pavarėsinė e tepruar, e cila mund tė kalojė nė egoizėm. Kėmbėngulėsia dhe besimi nė vete ėshtė ajo qė ju duhet mė sė shumti.

D E M I T

Jetėt e kaluara, tė cilat i kemi lėnė pas, nė aspektin emocional kanė qenė jostabile dhe tė ashpra. Keni njohur shkatėrrimet e vuajtjes, frikės dhe ndjenjave tė mėdha. Jeta e tanishme ju ėshtė dhėnė si njė rast qė tė stabilizoheni dhe tė shkelni nė tokė. Stabiliteti, qėndrueshmėria dhe lidhja e veprave dhe praktikės pėr ju janė tė njė rėndėsie tė veēantė. Ėshtė koha qė t’ia lejoni qenies suaj shpirtėrore qė tė manifestohet nėpėrmjet punės, nė mėnyrė qė tė mund tė piqet dhe ta mėsojė atė qė diku nė rrugėn e jetėve tė kaluara e ka harruar.

B I N J A K Ė V E
Problemet nė jetėn e kaluar pėr ju kanė qenė probleme qė kanė lindur si pasojė e komunikimit tė keq me njerėzit e tjerė. Kjo jetė pėrbėn njė rast qė tė bindeni se sa ėshtė e rėndėsishme tė thuhet ajo qė ndihet…Korrigjoni rastet e humbura nė mėnyrė qė ta realizoni kuptimin emocional dhe harmoninė. Posesiviteti, largimi nga njerėzit e tjerė dhe tėrheqja nė botėn vetjake tani do tė duhej tė kapėrceheshin me modelin e ri tė pėrgjigjes emocionale dhe komunikimit tė drejtė.

G A F O R R E S

Nė kėtė jetė mėsoni qė tė bėheni besnikė dhe stabilė, qė sipėrfaqėsinė dhe paqėndrueshmėrinė nga jeta e kaluar tani ta ktheni nė qėndrueshmėri dhe pėrkrahje si pėr tė tjerėt, ashtu edhe pėr veten. Pavarėsisht se si veproni nga jashtė, natyra juaj e brendshme ėshtė e butė, sikur guaskė. Mėsimet e shumta nga kjo jetė ju udhėzojnė qė t’i kuptoni drejt marrėdhėniet familjare dhe mu pėr kėtė pėr ju janė shumė tė rėndėsishėm prindėrit dhe fėmijėt. Megjithatė, nuk bėn qė ta harroni edhe veten!

L U A N I T

Nė mishėrimet (inkarnimet) e kaluara keni mėsuar qė tė doni nė mėnyrė tė paanshme, qė tė mos i veēoni njerėzit, por tani duhet tė mėsoni qė energjinė tuaj emocionale dhe forcėn t’i orientoni drejt njerėzve tė caktuar dhe fushave tė jetės, tė cilat janė tė rėndėsishme pėr ju. Keni pothuajse aftėsinė fėmijėrore qė ta pėrjetoni lumturinė nė situatat kur tė tjerėt ju falėnderojnė dhe kur jeni nė qendėr tė vėmendjes…, por mos u zemėroni kur nuk ju kushtojnė vėmendjen dhe respektin e duhur. Mėsimi juaj nė kėtė jetė ėshtė vetėbesimi dhe respekti pėr veten.

V I R G J Ė R E S H Ė S

Jeta e tanishme ju mėson ta keni tė drejtėn e zgjedhjes tė asaj qė ju kėnaq, si dhe faktin se emocionet e vėrteta ndėrtohen shkallė-shkallė, gur, gur bėhet mur…Duhet tė mėsoheni qė tė mos mbėshteteni nė tė tjerėt, por vetėm nė veten, madje kėtė do ta arrini kur tė mėsoheni qė plotėsisht ta pranoni veten me tė gjitha tė metat dhe cilėsitė. Ndjenja e fajit ju pėrcjell nga jetėt e kaluara…lirohuni nga ia! Edhe mė tej brengoseni pėr njerėzit e tjerė, fatin e tyre dhe pėr atė se si do tė mund t’i ndihmonit.

P E S H O R E S
Nė jetėt e kaluara keni pasur probleme nė marrėdhėniet me tė tjerėt, sikurse edhe me gjininė e kundėrt, ndaj edhe nė jetėn e sotme mund t’ju shoqėrojė frika /thellė e fshehur dhe e ndrydhur/ nga njerėzit, refuzimi ndaj ekipit tė punės dhe mosbesimi. Nė mėnyrė qė ta pėrmirėsoni kėtė gabim, kjo jetė do t’ju ofrojė njė numėr tė madh partnerėsh tė dashurisė dhe njė rreth tė gjerė miqsh, ashtu qė tė mėsoni si ta zhvilloni harmoninė me njerėzit e tjerė.

A K R E P I T

Keni krijuar njė pamje tė madhe emocionale dhe intuitive mbi esencėn e jetės. Intuita juaj ofron ndjenjėn e detyrės qė e keni pėrpara dhe udhėzuesin se nė cilėn rrugė do tė duhej tė niseshit, sikundėr edhe elementin e nxitjes qė ėshtė i domosdoshėm pėr t’u nisur nė njė rrugė. Frikat irracionale nga jeta e kaluar janė frika qė shkaktohen nga sėmundja dhe vuajtja, si dhe nga humbja e tė afėrmve, ndaj nė kėtė botė mund tė shkoni nė skajin tjetėr, nė posesivitet ndaj miqve tė afėrm dhe partnerit, ndonjėherė edhe nė mėnyrė tė pavetėdijshme, nė gjakimin qė t’i mbani vetėm pėr vete.

S H I G J E T A R I T
Nė jetėn e tanishme keni ardhur pėr t’i ērrėnjosur paragjykimet tuaja dhe qė tė mėsoni tė bėheni fleksibilė, ashtu qė nė kėtė aspekt tė porsazbuluar tė personalitetit ta gjeni lirinė tuaj. Ērrėnjosja e tė gjitha trajtave tė paragjykimeve dhe pėrhapja e tolerancės ėshtė diēka qė konsiderohet pėrcaktim i jetės tuaj, ndaj edhe jeta do t’ju ēojė nė kėtė drejtim. Prandaj, pėr ju janė tė rėndėsishme udhėtimet, njohja me kultura tė ndryshme dhe me modele sjelljes dhe tė besimit.

B R I C J A P I T

Pėrvojat nga jetėt e kaluara ju kanė shkaktuar konflikt me autoritetet, ndaj nė vete bartni frikėn nga ajo se dikush tjetėr do t’i kontrollojė ose do t’i shfrytėzojė dobėsitė tuaja dhe besnikėrinė ndaj tyre. Nė jetėn e tanishme mėsoni qė vetes t’i bėheni autoritet dhe se si tė bėheni pėrgjegjės ndaj emocioneve tuaja dhe tė tė tjerėve. Kjo jetė ėshtė jetė e stabilizimit dhe e tė kuptuarit tė sė vėrtetės jetėsore, sipas sė cilės tė jesh i pėrgjegjshėm dhe i disiplinuar nuk do tė thotė tė jesh i ftohtė dhe i distancuar.

U J O R I T
Kjo pozitė tregon se nė jetėt e kaluara ka pasur shumė xhelozi dhe posesivitet nė planin emocional. Nxitja e jetės sė tanishme qėndron nė ndarjen nga pasqyrimet e rrejshme dhe xhelozia, posesiviteti dhe gjakimi qė ta drejtojmė atė qė e duam. Duhet t’ia ofroni lirinė vetes dhe tė tjerėve. Detyra e juaj ėshtė qė tė zhvilloni marrėdhėnie miqėsore me tė gjithė, sikundėr qė duhet t’i zhvilloni edhe humanizmin, shpirtgjerėsinė dhe tolerancėn.

P E S H Q V E
Nė jetėn e kaluar nuk keni mundur qė sa duhet ta vlerėsoni emocionin e vėrtetė, ashtu sikurse nuk keni pasur kohė qė t’u dorėzoheni emocioneve…Jeta e tanishme, nėpėrmjet kėsaj shenje tepėr fine dhe intuitive, jua ofron mundėsinė qė “ta prekni fundin” dhe tė mėsoheni t’u dorėzoheni emocioneve, nė mėnyrė qė ta pasuroni veten dhe vetė pėrmbajtjen e jetės. Kėtu jeni qė tė mėsoni se ne tė gjithė jemi pjesė e Njėrit dhe nėpėrmjet kėsaj tė dhėne ta pėrmbyllni ciklin e hapjes emocionale qė ka filluar para shumė jetėve.

Marre nga Telegrafi