PDA

View Full Version : Njė nga sekretet e leucemisė


Idila
27-01-09, 17:24
Njė ekip italian ka zbuluar njė molekulė qė i bėn tė pavdekshme qelizat staminale tė kancerit.
Rriten tė pashqetėsuara, tė pavdekshme, i bėjnė shpesh tė pashėrueshėm tumoret. Tani sekreti i forcės sė qelizave staminale tė kancerit - baza dhe burimi i pashtershėm i sėmundjes- ėshtė zbuluar nga njė grup shkencėtarėsh italianė, tė cilėt kanė gjetur nė njė molekulė tė veēantė atė qė mund tė bėhet objektivi i sulmeve farmaceutike tė kėrkuar aq gjatė pėr tė ērrėnjosur tumoret qė nė bazė, duke asgjėsuar qelizat kryesore.
Duke studiuar njė lloj tė veēantė tė leuēemisė (mieloide acuta), ekipi i drejtuar nga Pier Giuseppe Pelicci, Drejtues Shkencor nė Dipartimentin e Onkologjisė Eksperimentale tė Institutit Europian tė Onkologjisė (http://www.ieo.it/italiano/index.asp), nė bashkėpunim me Universitetin e Milanos dhe tė Perugia-s, duket sikur kanė gjetur njė mėnyrė pėr tė ērrėnjosur pėrfundimisht kancerin duke e sulmuar qė nė origjinė.
Nė njė artikull tė publikuar tek Nature (http://www.nature.com/), shkencėtarėt japin njė shpjegim pėr pavdekshmėrinė e qelizave staminale tė kancerit: gjithēka fshihet tek “P21″, njė proteinė e ciklit qelizor qė bllokon pėrkohėsisht shumėzimin e atyre lloj qelizave dhe kėshtu ju jep kohė atyre qė tė riparojnė DNA-nė e tyre mė parė se tė rifillojnė tė prodhojnė qeliza tė tjera tė tumorit.
Duke sulmuar “P21″ nė qelizat staminale tė leuēemisė, ekipi shkencor arriti qė t’i bėnte “tė vdekshme”, pa “P21″ qelizat filluan tė grumbullonin defekte nė gjenomėn e tyre duke humbur kėshtu aftėsitė e pavdekshmėrisė, dhe me vdekjen e tyre vdes dhe i tėrė tumori.
Nė dhjetėvjeēarėt e fundit onkologjia ka bėrė hapa tė rėndėsishėm, duke gjetur ilaēe pėr tė sulmuar shumė tumore, por problemi ėshtė se nė shumė raste kjo nuk mjafton, sepse nganjėherė tumori rikthehet edhe mė agresiv se mė parė. Ėshtė zbuluar se kjo varet nga fakti se, nė dhjetėra milionė tė qelizave tė tumorit qė terapitė shpesh arrijnė tė asgjėsojnė, ngelen tė fshehura njė grup i qelizave staminale tė sėmundjes. Kėto qeliza, edhe pse tė pakta nė numėr nė krahasim me masėn e tumorit tė asgjėsuar, ngelen si serbator dhe janė nė gjendje tė prodhojnė vazhdimisht qeliza tė tjera tė sėmundjes. Kėto nuk influencohen nga ilaēet onkologjike qė pėrdoren deri mė sot, sepse kėto ilaēe janė aktivė vetėm ndaj qelizave qė riprodhohen shpejt si ato tė tumorit, ndėrsa staminalet e tumorit riprodhohen shumė ngadalė dhe kėshtu ju shpėtojnė terapisė.
Ekipi italian vuri re se ngadalėsia me tė cilėn qelizat staminale tė kancerit riprodhoheshin ishte shpėtimi i tyre edhe pėr njė arsye tjetėr, sepse ju siguronte atyre kohėn pėr tė “bėrė revizionin” e gjenomės sė tyre. Proteina “P21″ , praktikisht ju bėn atyre njė “pit stop” gjatė tė cilit ato riparojnė DNA-nė e tyre. Pa kėto pushime, qelizat staminale do tė grumbullonin defekte gjenetike qė do t’i bėnin tė plakeshin dhe tė vdisnin ashtu si gjithė qelizat e tjera.
“Zbulimi ynė - ka komentuar Pelicci - pėrcakton njė metodė pėr tė eliminuar qelizat staminale tė kancerit: iu bllokon atyre sistemin e riparimit tė gjenomės. Nė kėtė mėnyrė kėto qeliza grumbullojnė dėmin gjenomik, plaken dhe vdesin, ashtu siē bėjnė zakonisht dhe qelizat e tjera staminale tė trupit tonė. Ilaēe tė reja qė pengojnė riparimin e DNA-sė sė tyre po hedhin hapat e parė nė eksperimentet klinike tek njeriu. Nė 5-10 vjetėt e ardhshėm mund tė dimė mė me saktėsi se sa tė rėndėsishėm janė nė luftėn kundėr tumoreve”

La Reppublica (http://www.repubblica.it/2009/01/sezioni/scienze/leucemia/leucemia/leucemia.html)