PDA

View Full Version : Duhanprija pasive dėmton trurin ...


Jana
22-02-09, 00:54
Ekspozimi ndaj sasisė sė madhe tė tymit mund tė shtojė rrezikun pėr shfaqjen e demencės, tregon njė studim i publikuar nė revistėn "British Medical Journal".

Shkencėtarėt kanė analizuar mostrat e pėshtymės tė 5.000 vullnetarėve jo-duhanpirės, tė cilėt kishin qenė mė tė vjetėr se 50 vjeēarė.

Rezultatet kanė treguar se pjesėmarrėsit tė cilėt kishin qenė tė ekspozuar ndaj duhanpirjes pasive, ishin tė rrezikuar pėr tė zhvilluar ērregullime mendore, siē ėshtė demenca.

Ekspertėt kanė shtuar se pirja pasive e duhanit ėshtė e lidhur edhe me shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės dhe goditjes nė tru.

LuLjaa
22-02-09, 23:24
Oj Jana bash te lexu kete qe ke than ti, um erdh me dhez nja :(
edhe pse e di qe s'eshte i mire hiq, por s'po di qysh me lan ee kuku bee :S

Oqeani
22-02-09, 23:25
ahahhaa Lulja une edhe pa e lexuar ja qita tymin !

LuLjaa
22-02-09, 23:45
Oqeani ik prej ketu ma mire, mos t'na nin kush tu than keshtu se na keshin valla :))

Oqeani
22-02-09, 23:50
Tash vjen Jana - !!!

Ani se e mashtrojme disi e bahet e menēur, ( jo bre se harrova, e menēur eshte ajo - si Gjakovare maaaaa)

Jana
23-02-09, 11:10
Tash vjen Jana - !!!

Ani se e mashtrojme disi e bahet e menēur, ( jo bre se harrova, e menēur eshte ajo - si Gjakovare maaaaa)

Hahahahha po qe jam e meqme po i boj kto postime...per juve hahahah

Oj Lule qysh me lon krejt leht...Babushi jem mbas 23 vitev e ka lon...
Zgjohu ne nje mengjes e vendosur edhe thuj vetit qe s'don me pi mo...qikaq...

Jana
23-02-09, 13:29
Duhani ėshtė shkaktari i dytė i vdekjeve nė botė.
Sipas WHO-Organizatės Botėrore tė Shėndetėsi nė botė ka rreth 1 miliard e 360 milionė pirės duhani dhe numri i vdekjeve midis tyre ėshtė shumė i lartė. Ēdo vit nė botė vdesin rreth pesė milionė njerėz si pasojė e tymosjes sė duhanit.

Pejgamberi, alejhi selam, ka thėnė: “Nuk guxohet qė t’i bėhet kurrfarė padrejtėsie askujt (as vetvetes).”
“Tė gjithė pjesėtarėt e ummetit tim do tė jenė tė falur (nga Allahu xh.sh.), pėrveē dėmtuesve me vetėdije”.

Duhet ditur se:
- Nė 90 % tė rasteve bllokimi i gjakut nė damarė vjen si pasojė e pirjes sė duhanit;
- Cigarja ėshtė armiku i vetėm i vitaminave. Pirja e njė cigareje shkatėrron rreth 2.5 miligram vitamina C nė trupin e njeriut. Dihet se mungesa e vitaminės C nė trupin e njeriut ul nė mėnyrė tė theksuar rezistencėn e trupit ndaj sėmundjeve tė ndryshme;
- Nė pėrgjithėsi, nė gjithė botėn, 70 % e zjarreve janė pasojė e pirjes sė duhanit, etj..
- Duhani ėshtė shkaku i 80 % tė rasteve tė lindjeve tė parakohshme dhe dėshtimeve.

Me tė vėrtetė, pirja e duhanit pėrbėn njėrėn nga sėmundjet sociale mė tė pėrhapura nė rruzullin tokėsor. Duhani gjithashtu pėrmban njė numėr tė madh elementesh tė dėmshme pėr shėndetin e njeriut, siē janė: nikotina, katrani, poloniumi radioaktiv, etj.
Mos u mashtro! Nikotina nė cigare dhe duhan shkakton varshmėri.
Nikotina ngushton enėt tuaja tė gjakut dhe krijon ngarkesė shtesė mbi zemrėn tuaj.
Tymosja e duhanit mund tė shkatėrrojė mushkėritė dhe tė zvogėlojė oksigjenin nė dispozicion pėr muskujt, qė pėrdoren gjatė sporteve.
Duhanxhinjtė vrapojnė mė ngadalė dhe nuk mund tė vrapojnė aq larg, duke ndikuar kjo nė performancėn e tėrėsishme sportive.

Tymosja e duhanit pėrlyen dhėmbėt dhe iu shkakton erė tė keqe goje.
Pėrdorimi kohėshkurtėr i duhanit tė llullės, mund tė shkaktojė ēarje buzėsh, njolla tė bardha dhe gjakrrjedhje nė gojė.

Harxhimi i pasurisė nė blerjen e duhanit ėshtė humbje e pasurisė aty ku nuk ka dobi, madje ai ėshtė shumė i dėmshėm dhe shpenzimi nė kėtė lėmi konsiderohet prej formave tė shkapėrderdhjes tė cilat janė ndaluar me Kur’an dhe Sunnet e ai qė bėn diēka tė tillė ėshtė konsideruar si vėlla i shejtanit. Allahu xh.sh. thotė:
“Ata qė shpenzojnė tepėr (harxhuesit) janė vėllezėr (nė veprim) tė djajve e djalli ėshtė pėrbuzės i madh i Zotit tė tij”. (EL-Isra: 26, 27)

Tymosja pasive e duhanit

Secili ka tė drejtė tė thithė ajėr tė pastėr! – pa tym duhani
Tymosja pasive e duhanit ėshtė thithja e tymit tė duhanit tė konsumuar nga tė tjerėt. Thithja pasive e duhanit shkakton 30 fishin e vdekjeve nga kanceri i mushkėrive tė shkaktuara nga tė gjithė ndotėsit e mbledhur sė bashku.
Tymi i duhanit pėrmban jo mė pak se 4000 pėrbėrės tė ndryshėm kimikė. Shumė nga kėta pėrbėrės janė tė dėmshėm pėr shėndetin, ndėrsa 50 prej tyre tashmė dihet se shkaktojnė kancerin. 15 % e tymit tė njė cigareje thithet nga personi qė pi duhan, ndėrsa pjesa tjetėr, prej 85 %, kalon drejtpėrsėdrejti nė ajėr. Pirja “pasive” e duhanit nuk ėshtė vetėm njė bezdi pėr njerėzit qė ndodhen pėrēark. Ajo paraqet njė rrezik serioz pėr shėndetin. Pirja “pasive” e duhanit:
- Shkakton kollė, ftohje, dhimbje veshėsh dhe ataqe astme.
- I bėn rrobat dhe flokėt me erė tė keqe.
- Prish aromėn dhe shijen e ushqimit.
- Shkakton skuqje, kruarje dhe lotim sysh.
- Mbyt dhjetėra-mijėra joduhanxhinj pėr ēdo vit prej kancerit tė mushkėrive.

Nėse vendosni ta braktisni duhanin:
- pas 20 minutash- frekuenca e zemrės suaj zvogėlohet.
- pas 12 orėsh- niveli i monoksidit tė karbonit nė trupin tuaj kthehet nė gjendje normale.
- pas 2 javėsh deri 3 muajsh- rreziku juaj nga infarkti fillon tė bije. Funksioni i mushkėrive tuaja fillon tė pėrmirėsohet.
- pas 1 deri 9 muajsh- kolla dhe frymėzėnia juaj pakėsohet.
- pas 1 viti- rreziku juaj i shtuar prej sėmundjeve koronare ėshtė sa gjysma e atij tė duhanxhinjve.
- pas 5 vitesh- rreziku juaj nga infarkti ėshtė zvogėluar nė nivel tė atij tė joduhanxhinjve.
- pas 10 vitesh- rreziku juaj nga kanceri i gojės, mushkėrive, grykės, kapėrcellit, fshikėzės, vėshkave dhe pankreasit zvogėlohet.
- pas 15 vitesh- rreziku juaj nga sėmundjet e zemrės ėshtė sėrish sa i joduhanxhinjve.

Mbi gjithēka, braktisja e duhanit kėnaq Allahun xh.sh., Krijuesin tonė tė dashur, i cili gėzohet aq shumė kur krijesat e Tij i kuptojnė mėkatet, pendohen sinqerisht pėr kryerjen e tyre dhe i largohen atyre pėr tė mos u kthyer mė kurrė tek to. Atėherė padyshim qė mėshira e Tij e pakufishme do ta rrethojė robin dhe do t’ia ēelė dyert e pranimit tė pendimi.
JETOJE JETĖN PA DUHAN...

Guri i madh
23-02-09, 20:02
vetem aj i cili nuk e perdor duhanin i din pasojat e duhanit

Gjumashja
23-02-09, 20:29
ju qe e pini mos ejani me na gjuj tym ketu... :tongue:...
shume e vertete eshte kjo, kam fakte reale... :mad:

turisti
09-07-09, 20:24
vetem aj i cili nuk e perdor duhanin i din pasojat e duhanit

http://farm2.static.flickr.com/1420/3352408251_45a68f5368.jpg

turisti
09-07-09, 20:31
Ekspozimi ndaj sasisė sė madhe tė tymit mund tė shtojė rrezikun pėr shfaqjen e demencės, tregon njė studim i publikuar nė revistėn "British Medical Journal".

Shkencėtarėt kanė analizuar mostrat e pėshtymės tė 5.000 vullnetarėve jo-duhanpirės, tė cilėt kishin qenė mė tė vjetėr se 50 vjeēarė.

Rezultatet kanė treguar se pjesėmarrėsit tė cilėt kishin qenė tė ekspozuar ndaj duhanpirjes pasive, ishin tė rrezikuar pėr tė zhvilluar ērregullime mendore, siē ėshtė demenca.

Ekspertėt kanė shtuar se pirja pasive e duhanit ėshtė e lidhur edhe me shfaqjen e sėmundjeve tė zemrės dhe goditjes nė tru.

Simbas titullit te temes dhe fjalorit ,kisha thone qe pirja e duhanit eshte e mire dhe na konvenon .....:biggrin:


Duhanprija pasive dėmton trurin ... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?p=1592985#post1592985)