PDA

View Full Version : Me 24 shkurt "Kometa e gjelbert" i afrohet Tokes!


~AnnA~
25-02-09, 16:23
http://cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Po_vjen_Lulin_Kometa_e_gjelber.jpg

Ditėt nė vijim te muajit shkurt do tė jenė spektakulare pėr ata qė e duan qiellin me yje, sepse kėto ditė kometa Lulin do tė duket edhe pa ndihmėn e ndonjė teleskopi apo dylbive.

Tani e njohur edhe me nofkėn “kometė e gjelbėr” pėr shkak tė ngjyrės sė gazit qė liron, siē edhe duket nė kėtė foton e bukur tė cilėn e ka bėrė astronomi italian Paolo Candy. Jemi duke folur pra pėr kometėn Lulin e cila u zbulua ne vitin 2007 gjatė njė kolaborimi tė astronomėve kinezė dhe atyre te Tajvanit, qė tashmė ėshtė duke iu afruar planetit tonė Tokės.

“Siosfera” e 24 shkurtit 2009 do tė jetė dita kur kometa Lulin do ti afrohet Tokės mė se shumti me njė largėsi prej 60 milionė kilometrash. Kėtyre ditėve do ta arrijė njė ndriēim tė mrekullueshėm me 4a deri nė 5a magnitudė dhe kėshtu qė do tė na mundėsohet ta shikojmė pa anėn e teleskopit apo dylbive por vetėm me shikimin e syrit.

Askush nga astronomėt dhe astrofizicientėt nuk jep njė shpjegim pėrse Lulin ėshtė hera e parė qė viziton sistemin tonė diellor dhe nė njėfarė mėnyre - askush nuk di edhe si ta trajtojė njė ngjarje te tillė.

Pra kėtu do tė kėtė vend edhe pėr ndonjė surprizė tė mundshme. Kjo kometė supozohet se pėrmban sianogjen njė gaz qė ėshtė shumė i shpeshtė, pothuaj se ne tė gjitha kometat e njohura deri mė tani si dhe biatomik tė karbonit. Qė tė dyja kėto substanca sė bashku me ndriēimin e Diellit japin njė shkėlqim tė gjelbėr kėsaj komete. Pėr ta parė, tashmė duhet shikuar tek horizonti qiellor, nė mesin e yjeve plejadė tė Peshores.

Kometėn Lulin pra do tė kenė mundėsi ta shohin te gjithė qytetaret e Kosovės dhe mbarė Universi, kometė e cila disi na ka zėnė nė njė surprizė krejtėsisht mahnitėse pėr tė mos than tė ēuditshme, por siē mėsohet nga eksperienca nė astronomi duhet tė ketė gatishmėri pėr ēdo befasi tė mundur.

Nga: Avni Jashari & Liridon Kadriu