PDA

View Full Version : Asteroidi qė shoqėron tokėn rreth diellit


~AnnA~
27-03-09, 19:15
http://i57.photobucket.com/albums/g220/Redskelter/mathilde.jpg

2009 BD ėshtė njė rast i rrallė i njė trupi qiellor qė rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me atė tė tokės.

Njė asteroid i vogėl me pėrmasa rreth 10 metra, i zbuluar nga Mount Lemmon Survey nė Arizona. rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me tokėn. Asteroidi 2009 BD kaloi tokėn para 2 javėsh.

Distanca e tij me tokėn rreth 642 mijė kilometra,ėshtė gati sa dyfishi i distancės mes tokės dhe hėnės. Njė pėrplasje e kėtij trupi me tokėn do tė kishte shkaktuar njė shpėrthim tė ngjashėm me shpėrthimin e njė bombe atomike (nė varėsi tė shpejtėsisė sė pėrplasjes).

Shumė vrojtues nė tė gjithė botėn kanė filluar tashmė tė studiojnė karakteristikat dhe sjelljen e trupit tė ri qiellor pėr tė cilin nuk dyshohej ekzistenca.
Edhe njė herė zbulimi tregon se nė zonėn tonė qiellore ka asteroide qė rrotullohen nė njė orbitė e cila mund tė konēidojė me globin tonė duke e rrezikuar atė.

(a.k/ Balkanweb)

Alkimisti_ch
27-03-09, 22:55
http://i57.photobucket.com/albums/g220/Redskelter/mathilde.jpg

2009 BD ėshtė njė rast i rrallė i njė trupi qiellor qė rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me atė tė tokės.

Njė asteroid i vogėl me pėrmasa rreth 10 metra, i zbuluar nga Mount Lemmon Survey nė Arizona. rrotullohet rreth diellit nė njė orbitė paralele dhe shumė afėr me tokėn. Asteroidi 2009 BD kaloi tokėn para 2 javėsh.

Distanca e tij me tokėn rreth 642 mijė kilometra,ėshtė gati sa dyfishi i distancės mes tokės dhe hėnės. Njė pėrplasje e kėtij trupi me tokėn do tė kishte shkaktuar njė shpėrthim tė ngjashėm me shpėrthimin e njė bombe atomike (nė varėsi tė shpejtėsisė sė pėrplasjes).

Shumė vrojtues nė tė gjithė botėn kanė filluar tashmė tė studiojnė karakteristikat dhe sjelljen e trupit tė ri qiellor pėr tė cilin nuk dyshohej ekzistenca.
Edhe njė herė zbulimi tregon se nė zonėn tonė qiellore ka asteroide qė rrotullohen nė njė orbitė e cila mund tė konēidojė me globin tonė duke e rrezikuar atė.

(a.k/ Balkanweb)

Interesante Anna edhe une lexova per kete dhe thash me vete, po a nuk e kemi mjafte kete far krizen financiare qe si duket do te prek ēdo cep te botes ...tash edhe asteroidet ja kan nis me u afru...!

Isinqerti25
28-03-09, 09:40
Popo Zor per Allahun nuk eshte.....

~AnnA~
28-03-09, 10:11
Interesante Anna edhe une lexova per kete dhe thash me vete, po a nuk e kemi mjafte kete far krizen financiare qe si duket do te prek ēdo cep te botes ...tash edhe asteroidet ja kan nis me u afru...!

End of the world Alkimisti....
Te pakten keshtu e pershkruan shkenca dhe Isak Njutni.
Sipas shkenctarit anglez kan mbetur me pak se 51 vite deri ne fund te botes( i parashikuar sipas Njutonit ne vitin 2060--edhe pse ne shume libra te astronomise kam lexuar vitin 2012 si fund te botes!!!). Shkenctari i fizikes moderne e formuloi kete profeci ne nje leter te vitit 1704, te zbuluar diten e diel, ne nje ekspozite te Universitetit hebraik te Jeruzalemit te titullar “Sekretet e Njutonit”.
Perse viti 2060??? Njuton shkruan se do te ishte 1200 vite pas vitit 800 pas Krishtit, date ne te cilen restaurohet Perandoria e Shenjte Romake. Mesa duket shkenctari ka arritur ne kete date pas leximit te librit te profetit Daniel, nje nga librat me te kerkuar ,ku gjenden simbolika te panumerta dhe vizione fantastike....

gjithqkadrejt
06-04-09, 14:43
ishallla sa ma shpejt i bjen tokes ki asteroid e kryhen kjo jete e veshtir mo

Idila
24-04-09, 13:07
http://www.youtube.com/watch?v=06fbHVDOJjk (http://www.youtube.com/watch?v=06fbHVDOJjk)

A besoni ju nė kėtė qė shihni?

Unė Jo, nuk dua t`a besoj!!!

lovely
24-04-09, 16:32
http://www.youtube.com/watch?v=HJUAprtVuBY&feature=related


:(:(:(:(:(

Murgesha
25-04-09, 01:20
http://www.youtube.com/watch?v=06fbHVDOJjk (http://www.youtube.com/watch?v=06fbHVDOJjk)

A besoni ju nė kėtė qė shihni?

Unė Jo, nuk dua t`a besoj!!!

As mos e beso e as mos e mendo.

Idila
25-04-09, 08:33
As mos e beso e as mos e mendo.
Tė falėnderoj pėr kėshillėn murgeshė, nuk di pse seriozisht po i trembem, sec kam njė parandjenjė tė keqe...., poashtu dhe ai nėnshkrimi yt po ma shton bindjen se cdo fillim ka dhe njė fund/kush lind edhe vdes!!!! Kjo ėshtė skandaloze!!!! :(

Murgesha
25-04-09, 13:17
Ke tė drejtė qė i trembesh, do tė isha shumė e pasinqertė nėse them se unė nuk i trembem. Por nė ditė tė sotme senzacionet po paguhen shtrejtė, e unė e besoj dhe jam e bindur qė Asteroidi nuk do tė jetė shkatėrruesi i tokės.
Jemi ne shkatėrruesit e saj, por e fortė ėshtė ende e do mbaj edhe shumė vite plagėt qė po ja shkaktojmė ne.

Idila
25-04-09, 13:34
Ke tė drejtė qė i trembesh, do tė isha shumė e pasinqertė nėse them se unė nuk i trembem. Por nė ditė tė sotme senzacionet po paguhen shtrejtė, e unė e besoj dhe jam e bindur qė Asteroidi nuk do tė jetė shkatėrruesi i tokės.
Jemi ne shkatėrruesit e saj, por e fortė ėshtė ende e do mbaj edhe shumė vite plagėt qė po ja shkaktojmė ne.
E po tash ky ėshtė kulmi!!!
Dhe kjo mė duhej tė lexoja! Do tė mė bjen pika nė zemėr!!