PDA

View Full Version : Zbulimi: Nėse mė lė, tė fshij nga kujtimet!


Idila
14-04-09, 01:17
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1239181643-te-harroj.jpg
Shkencėtarėt nė Brooklyn kanė zbuluar njė molekulė tė aftė pėr tė zhdukur shumė gjėra tė padėshirueshme nga kujtesa. Lamtumirė frikėrat kronike, traumat, zakonet e kėqija.
Lajmin e ka dhėnė "New York Times", qė shkruan pėr zbulimin e ri. Kėrkuesit amerikanė kanė deklaruar se janė nė gjendje tė fshihen disa kujtime me njė dozė farmaceutike ende eksperimentale, e cila vepron nė zona tė caktuara tė trurit, qė mbajnė kujtime specifike, si gjendjet e caktuara emocionale. Medikamenti bllokon aktivitetin e njė substance, e cila merret me fiksimin e informacionit nė tru.

Deri tani, njė gjė e tillė ishte testuar nė kafshė, por sipas ekspertėve sistemi i kujtesės duhet tė veprojė nė tė njėjtėn mėnyrė edhe pėr njerėzit.

Zbulimi i molekulės vjen pas vite kėrkimesh qė mė nė fund kanė bėrė tė pamundurėn tė mundur. "Nėse kjo molekulė ėshtė kaq e rėndėsishme sa duket, atėherė duhet tė priten edhe komplikacione"- ka thėnė doktor Todd C.Sacktor, neuroshkencėtari, qė ka udhėhequr studimin e fundit dhe qė ka dėshmuar efektet nė kujtesė.
"Pėr traumat, pėr varėsitė, por edhe pėr tė pėrmirėsuar kujtesėn dhe pėr procesin e tė mėsuarit"- ka shtuar mė tej ai. Por e gjithė kjo ka hapur polemika tė shumta etike, pasi miliona vetė mund tė tentojnė tė fshijnė kujtimet tė padėshiruara. Por cfarė do tė ndodhte nėse bashkė me kėto humbasin edhe kujtime tė tjera shumė tė rėndėsishme?


Gazeta: Shekulli