PDA

View Full Version : Nje fenomen i papare.4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren!


~AnnA~
27-04-09, 17:00
http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/macs_labeled_420.jpg

Astronomet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.

Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, Chandra qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 miliarde vite drite larg, nje zone e pasur me shume galaktika. MACSJ0717.5+3745 quhet zona e pasur me galaktika qe rrezikon zhdukjen pas kesaj perplasje qe pritet te ndodhe.
Pa kete teknologji do ta kishim te pamundur te informoheshim me mire rreth ketij fenomeni ku galaktikat ngaterrohen mes tyre, sepse ngjarja ndodh shume miliarda vite vrite larg nesh, shpjegon shkencetari Harald Ebeling.
Me interesant eshte fakti se me kete zbulim vertetohen edhe perllogaritjet matematike te bera me pare, cka do te thote se metodat teorike mund te perdoren edhe per pjese te tjera te Universit.
Marre nga: top-channel.tv (http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=149137)
Foto Credit: Chandra (http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/)
Perplasja do te shkaktohet nga rrip galaktikash, gazi, dhe lende te erret me nje gjatesi prej 13 milion vite drite, i njohur ndryshe si filament. Ne figure shihet drejtimi i levizjes se galaktikave dhe shpejtesia e 3 prej tyre e simbolizuar nga gjatesia e shigjetes.
Nje animacion i vendodhjes se galaksive mund ta shihni duke klikuar ketu (http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/animations.html).

Idila
27-04-09, 18:30
Aman moj Anna se n`a vdiqt para kohe me kto t dhna skandaloze!

~AnnA~
27-04-09, 22:53
Aman moj Anna se n`a vdiqt para kohe me kto t dhna skandaloze!

Idila,ky fakt nuk eshte rrezik per token xhanem :smile: eshte shume larg nesh (3 miljarde vite drite). Kjo eshte, sikur te mbjellet bari ne Afrike e te ndikoje gjelbrimi ne Shqiperi :smile:
Kjo do vrehet vetem nga Teleskopet dhe do studjohet nga Astronomet...nuk do kete ndikim negativ per token, pa merak ;)

Guri i madh
01-05-09, 01:24
http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/macs_labeled_420.jpg

Astronomet kane identifikuar nje fenomen qe deri tani nuk ishte vene re asnjehere. 4 galaktika te ndryshme do perplasen me njera-tjetren, cka pritet te shkaktoje nje shperthim shume te madh ne Univers.

Duke perdorur fotografite e teleskopit te NASA-s, Chandra qe ndodhet ne Hubble, astrologet kane vene re kete fenomen ne nje largesi prej 5.4 miliarde vite drite larg, nje zone e pasur me shume galaktika. MACSJ0717.5+3745 quhet zona e pasur me galaktika qe rrezikon zhdukjen pas kesaj perplasje qe pritet te ndodhe.
Pa kete teknologji do ta kishim te pamundur te informoheshim me mire rreth ketij fenomeni ku galaktikat ngaterrohen mes tyre, sepse ngjarja ndodh shume miliarda vite vrite larg nesh, shpjegon shkencetari Harald Ebeling.
Me interesant eshte fakti se me kete zbulim vertetohen edhe perllogaritjet matematike te bera me pare, cka do te thote se metodat teorike mund te perdoren edhe per pjese te tjera te Universit.
Marre nga: top-channel.tv (http://www.top-channel.tv/new/artikull.php?id=149137)
Foto Credit: Chandra (http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/)
Perplasja do te shkaktohet nga rrip galaktikash, gazi, dhe lende te erret me nje gjatesi prej 13 milion vite drite, i njohur ndryshe si filament. Ne figure shihet drejtimi i levizjes se galaktikave dhe shpejtesia e 3 prej tyre e simbolizuar nga gjatesia e shigjetes.
Nje animacion i vendodhjes se galaksive mund ta shihni duke klikuar ketu (http://chandra.harvard.edu/photo/2009/macs/animations.html).
hyra tek nen forumi astronomia krejt temat i kish hap ANA tash po na tregon se edhe kjameti nuk po u vonojka ,jo une as me flejt nuk mundem se ne koken time veq kjamet e furtuna te mdha me bresher po sillen

Makresh
01-05-09, 07:23
Eshte nje fenomen qe nuk do te prodhohet :)

Guri i madh
01-05-09, 21:23
Eshte nje fenomen qe nuk do te prodhohet :)nuk e di a prodhohet qe nji jav nuk po muj me flejt prej kti fenomeni nja tri postava i shkuva duke u rrotullue ,edhe prap nuk po largohet nga koka KY FAR KJAMETI

Murgesha
01-05-09, 22:17
nuk e di a prodhohet qe nji jav nuk po muj me flejt prej kti fenomeni nja tri postava i shkuva duke u rrotullue ,edhe prap nuk po largohet nga koka KY FAR KJAMETI

O Guri leri "postavat" rehat se deri sa te vije tek ne ky kiamet duhen miliarda vjet, e qaq jet shyqyr nuk kemi as un e as ti.

Ps: Tybe kiameti me brina nuk o hahahahahahahaahahahah.

lovely
01-05-09, 22:21
O Guri leri "postavat" rehat se deri sa te vije tek ne ky kiamet duhen miliarda vjet, e qaq jet shyqyr nuk kemi as un e as ti.

Ps: Tybe kiameti me brina nuk o hahahahahahahaahahahah.


a po thu qe nuk paska brina a? une pej brinave tu u tut mas shumti hahahahahahahahahahahahaahhaa

Guri i madh
01-05-09, 22:25
O Guri leri "postavat" rehat se deri sa te vije tek ne ky kiamet duhen miliarda vjet, e qaq jet shyqyr nuk kemi as un e as ti.

Ps: Tybe kiameti me brina nuk o hahahahahahahaahahahah.
une kam fol atje lart shum kisha me jetue nese nuk bahet naj kjamet