PDA

View Full Version : irani me raketė berthamore deri ne 2000 kilometra


lirik
20-05-09, 16:11
Siq merret vesh irani ushtroj hedhjen e raketes berthamore
me gjuajtje precize ne cak ku goditja ishte e sakt dhe profesionale-
raketa sejl me rreze te mesme veprimi qe irani arriti ta lansioj esht shqetsim per
shtetet e bashkuara te amerikes dhe europen
-teknologjija e iranit dhe pasurimi me uranium esht shqetsim-
per shum shtete te botes sipas tyre paqja dhe siguria po rrezikohet ne botė pas zhvillimit te teknlogjisė raketore te iranit-

lirik
20-05-09, 16:12
largsija prej 2000 kilometrash qe do te thot se mund ta godas izraelin para qet shqetsim per izraelin dhe shum vende te botes te cilat me vemendje jan duke per cjellur veporimet eiranit si dhe armatosjen e kesaj republike islamike -

lirik
20-05-09, 16:18
Si pas mendimit te shteteve te perendimit dhe shum ekspertve tjerė Irani paraqet ambicje dhe planin per ndertimin e bombes atomike duke shtuar gjithnji e ma teper pasurimin e sasisė me uranium -
shqetsimi i uashingtonit i cili paraqet planin per instalimin e sistemeve raketore ne poloni per mbrojtjen e europes nga ndonje sulm eventual gjithnji e ma teper po paraqitet nevoja e nji projekti te tillė simbas deklaratave te disa vendeve te perendimit -
per shkak se irani esht duke pregaditur nje teknologji te re raketore -
me raketa balistike me mbushje deri ne nji mij kilogram nder sa per disa vjet para shihet edhe bomba nukleare me aftesi goditse deri ne uashngton -
qka sheqtsimi amerikan gjithnj e ma teper poshtohet ndersa durimi i shte tit izraelit por
po vejn duke mbaruar per shkak te perparimit teknologjik te iranit ne sistemin raketorė e berthamorė si dhe te armatimit te tillė qe paraqet rrezik per paqen ne botė dhe njerzimin

valiii
20-05-09, 17:03
Pse rezik per Boten ???

Pse izraeli mikroskopik te posedon arme te nivelit te njejte kurse Iranit mos t'i lejohet ???

pirro
20-05-09, 18:58
Per qata Amerika i vendos raketat ne europe edhe nuk lejon qe gjithkushi me e rreziku.

lirik
20-05-09, 20:34
Pse rezik per Boten ???

Pse izraeli mikroskopik te posedon arme te nivelit te njejte kurse Iranit mos t'i lejohet ???
-----------------------------

PLANETI PER ASNJI QMIM NUK RREZIKOHET-
JETA J TAKON NJERZVE NEJRZIMIT PER AS NJI IDEOLOGJI APO RENDė FE OSE IMPONIM DIKTAT SISTEM NUK JA VLENė TE ORISHET JETA E NJERZVE DHE SECILI
NUK DUHET TE KET MUNDSI E GJITHQKA NE DORė SEPSE TE GJITH NE E DIJM SE SIKUR TE KISHTE SERBIA ARMATIM SE Q MUND TE BENTE ME NJI POPULL -
OSE SIKUR TE KEN RADIKALT FETARė OSE TALIBAN FANATIK SE Q MUND TE BEJNė NE CIVILIZIM -

ATA MUND TA PERMBYSIN NJERZIMIN DHE JETEN MBI TOKė BOTANIKEN DHE KOMPLET QENJET E GJALAL PER HIRė TE NJE IDELOGJIJE-

BOTA AKOMA NUK KA VIZION MENQURIE E JETESE AS IDEALE TE MIRFILLTA PER MIRQENJEN
DHE FINALEN PER SE NJERIU DUHET TE JETOJ-
PRANDAJ SECILI NUK DUHET ME PASė ARMė QE RREZOKON BOTEN
SEPSE NUK KA VIZIONE TE KONCEPTIT TE ARSYEVE PSE DUHET JETUAR NJERZIMI
POR PER TE SJELL NE FUQI E IMPONIM NJI IDEOLOGJI TE TYRE E SHUAJN BOTEN
PER SHEMBULLL SI FASHIZMI TALIBANIZMI MILLOSHEVIQIZMI ETJ
QE NUK PYESIN PER ASNJI RRETHANė DHE NUK NJOHIN AS NJI ARSYE POR JAN NJERZ JASHT ARSYYEVE ATA LLOJ ANTINJERZISH MUND TE SHAUJN BOTEN PRA

PRANDAJ DUHET KUFIZUAR NE ARMMė DHE DUHET NDALUR GAREN E ARMATIMIT

valiii
20-05-09, 21:41
Pajtohemj me ty per krejt cka ke thene me larte, porse pyetja ime ishte :"pse izraeli te posedon arme te shkaterimit ne mase" apo me mire te themi me cfare te drejte izraellcat me nje popullsi sa 3 mahalla te Teheranit te posedojne kurse Irakut mos t'i lejohet ???

Pyetje e thjeshte eshte kjo !

valiii
20-05-09, 21:48
Per qata Amerika i vendos raketat ne europe edhe nuk lejon qe gjithkushi me e rreziku.
Pikerishte...
Bravo Pirro keshtu mendoje edhe une dhe kjo ka qene interesi me i madhi i Amerikes qe e ka bombarduar serbine se jo sepse ne jemi burra t mire apo kemi patur alamet miqesie me ta. Sepse amerikanet kane qene te vemendshem sepse po s'krijuan baze te tyre ne KS, ate do ta bente rusia .

lirik
21-05-09, 09:25
Pikerishte...
Bravo Pirro keshtu mendoje edhe une dhe kjo ka qene interesi me i madhi i Amerikes qe e ka bombarduar serbine se jo sepse ne jemi burra t mire apo kemi patur alamet miqesie me ta. Sepse amerikanet kane qene te vemendshem sepse po s'krijuan baze te tyre ne KS, ate do ta bente rusia .
---------------------------------
Sigurisht qe armėt nukleare nuk kan te drejt me i pasė asksuh ne botė sepse paraqesin rrezik por ju a e dini se kush ishin izraelitet ata ishin njerzt ma te menqur ne botė sa e sa shkrimtarė sheknctar kan qitur filozof dijetare biznesmen-
ata me kohė kan pasė vizione menquri strategji ata e kan sjlelur boten ndrsa
amerken ne dorė e kan po thuajse edhe qeverisjen e bisznesin
prandaj nuk duhet te befasoheni perse jan kaq te aft edhe sot ata gjithmonė ishin-
por un flas per armet nukleare ato jan shum brengosese
-rusija perseri po forcohet dhe nuk po lshon pe me qka nji dit mund te shperthej diqka e hatashme ne mes te kombeve me potenciale nukleare -
deh ky do te jet fundi i civilizimit -
popujt njerzit nuk jan te vetedijshem se sa te rrezikshme jan sjelljet e tillla dhe mos kompromiset e mosmarrveshjet e qka mund te sjhellin ato qfar pasojash-
bota mvaret tash prej disa butonave qe mund te preken dhe per disa minuta i vjen fundi
prandaj jan brengosese te gjitha garat ne armatim-
duke u bazuar mbi disa ideologji fe ekstreme bota nuk ka siguri as ardhmeri nese keto ekstreme shkojn e thellohen kunder njera tjetres-krahas me garat e armatimit

Makresh
21-05-09, 11:22
At here pse te jeni kunder intelegjences Iraniane ? Nźse ata e ndertojn nje bombe te tille, kjo dmth qe i kan zbuluar formulet e duhura dhe nuk jan shqiptaret ata qe do i kishin zbuluar, larg, shume larg jem ne.

lirik
27-06-09, 23:49
At here pse te jeni kunder intelegjences Iraniane ? Nźse ata e ndertojn nje bombe te tille, kjo dmth qe i kan zbuluar formulet e duhura dhe nuk jan shqiptaret ata qe do i kishin zbuluar, larg, shume larg jem ne.


-------------------
Nuk jam kunder intelegjences iraniane nuk jam kunder asnji populli-
por iranianet jan kunder aletve tanė qe na shpetuan jan kundeer amerikanve-
amerikant jan miq tonė te shtrejt dhe qe na mbrojn ne shqiptarve nga shfarosja -
e serbve dhe rusve prandaj jamne anen e amerikanve sepse shüetuan popullin tim-ndersa irani ka kahje tjeter ka kahje antiamerikane dhe proruse -
sikur irani te ishte si pakistani aleat i amerikes dhe perendimit nuk do te kundershtonim qe irani te kishte perparim teknike-
por ne shqiptart nuk jemi ne anen e rusisė dhe interesat tona me iranin nuk perputhen-
prandj duhet nji regjim tjeter iranian properendimorė qe rreshtohet ne aleancė me perendimin siq esht turqia qe sa e sa vite perse nuk po behet edhe irani-
mik dhe aleat amerikan dhe properendimorė feja duhet te ndahet nga shtetit secili shtet fetarė rrezikon njerzimin dhe jeten mbi tokė e civilizimin-
nuk ka gjė ne botė qe zevendson njeriun prandaj jeta mbi tokė e njeriut esht ma e rendesishme se qdo raketė a tomike assksuh nuk ka te drejt ti rrezikoj jetrat e popujve ne botė per shkkak te ideologjive feve etj

4peace
28-06-09, 09:35
Ketu eshte dashtė te perēohet lajmi drejte:
"Irani ka lancuar raketė me rreze te mesme veprimi" (deri ne 2000 km).
Jo "raketė bėrthamore" por "raketė, e cila mund tė pajiset me kokė berthamore.
Mirepo, kur lajmi eshte tendencioz, atehere edhe vet titullin e lajmit e quajme sipas deshirave/tendencave tona...
...dhe ne kete menyre lajmi shnderrohet ne perralle.
Si rrjedhoje paraqiten perrallaxhinj te tjere dhe sejcili prej tyre ia shton edhe ndonje bisht me shume...


***

GURI SYLAJ
28-06-09, 09:44
Ketu eshte dashtė te perēohet lajmi drejte:
"Irani ka lancuar raketė me rreze te mesme veprimi" (deri ne 2000 km).
Jo "raketė bėrthamore" por "raketė, e cila mund tė pajiset me kokė berthamore.
Mirepo, kur lajmi eshte tendencioz, atehere edhe vet titullin e lajmit e quajme sipas deshirave/tendencave tona...
...dhe ne kete menyre lajmi shnderrohet ne perralle.
Si rrjedhoje paraqiten perrallaxhinj te tjere dhe sejcili prej tyre ia shton edhe ndonje bisht me shume...


***


Shume reagim me vend dhe ne vend !
E ate qe ju i that prralle (nga modestia dhe miresjelleja ) une po e quaj ashtu sikur edhe e ka emrin- RRENE !

lirik
28-06-09, 16:45
Nuk jam kunder intelegjences iraniane-
nuk jam kunder asnji populli-
por iranianet jan kunder aletve tanė qe na shpetuan jan kunder amerikanve-
amerikanėt jan miqt shpetimtarėt tonė te shtrejt-

dhe qe na mbrojnė ne shqiptarve nga shfarosja -

e serbve-
dhe rusve pansllav -

prandaj jam ne anen e amerikanve-

sepse amerikanėt -
shpetuan popullin tim-amerikanėt i shpetuan shqiptarėt nga asgjesimi defintiv i shpetuan nga gllabrimi sllav ket nuk e bėri as irani as askush perv q amerika askush tjeter-

ndersa irani ka kahje tjeter ka kahje antiamerikane anti perendimore dhe proruse prosllave -
qė ėsht nė kundershtim me interesat tona kombtare te shqiptarve thjesht me kahjet e iranit nuk na perputhen interesat dhe aleancat jetike kahjet drejtimet e aleancave politike jemi ne taborre dhe rreshtime te kunderta -sikur irani te ishte si pakistani dhe truqia aleat i perhershem i amerikes-

dhe perendimit-

nuk do te kundershtonim qe irani te kishte perparim teknologjike -

por ne shqiptarėt nuk jemi ne anen e rusisė -

dhe interesat tona me iranin nuk perputhen-sepse irnianet jan te rreshtuar kah aleanca ruse serbe sllave -

prandj duhet nji regjim tjeter iranian-
regjim properendimorė proamerikan -
qe rreshtohet ne aleancė me perendimin-

siq esht turqia e rreshtuar ne anene perendimit -
qe sa e sa vite-
perse nuk po behet edhe irani-i tillė me rreshtime properendimore praomerikane -
mik dhe aleat amerikan dhe properendimorė-

feja duhet te ndahet nga shteti -

secili shtet fetarė rrezikon njerzimin dhe rendin per shkak te fanatizmit ekstrem fetarė-
dhe jeten mbi tokė e civilizimin-

nuk ka gjė ne botė qe zevendson njeriun -njeriu esht gjithqka dhe vlera per te cilin dedikohet jeta dhe civilizimi ndersa disa fe ekstreme nuk bregnosen shum per qenjen nejrzore por per kahjet fetare dhe sktremiste me qka e shtojn brengen prandaj popujt eperendimin tremben nga ekstremizmat fanatik fetarė-

jeta mbi tokė e njeriut esht ma e rendesishme liria dhe demokracia ekzsitenca njerzore-

se qdo raketė a tomike dhe gjithqka berthamore dhe armet
shkatrrimtare -
askush nuk ka te drejt ti rrezikoj jetrat e popujve ne botė per shkkak te ideologjive feve etj
feja dhe kisha duhet te ndahen nga shtetit qdo kund ne botė e jo te hyjn ne fuqi shtete eligje fetare ne shtet ai shtet pastaj shikohet me antipati dhe parashihet rrezik prej tij dhe regjimeve te tilla pa marr para sysh esht shtet fetar fashist komunist diktatorial prandaj luindin krizat dhe kundershtimet qe sjellin e dhe konflikte

Fshatari
28-06-09, 17:23
Paj mire e ke mi lirik po e sheh se prania e kgb-se eshte shume e dendur ne Teheran. Nuk largohen lehte ruset nga ajo pozite aq strategjike. As perendimi nuk leshon pe, e ne mes dy vatrave, ndodhet populli i Iranit qe beson se eshte i pamposhtur... medet per ta!

Shpati
28-06-09, 22:21
Paj mire e ke mi lirik po e sheh se prania e kgb-se eshte shume e dendur ne Teheran. Nuk largohen lehte ruset nga ajo pozite aq strategjike. As perendimi nuk leshon pe, e ne mes dy vatrave, ndodhet populli i Iranit qe beson se eshte i pamposhtur... medet per ta!

I di Meta punet e veta.
Liriki ja kish rras kot, sikurse q'do here.
Politika si Zanat e ka perjardhejn nga Persia,te njetit jam i bindur se din te "gjinden" .

Qaq sa kan ndikim Amerikanet ne Iran aq kan edhe Ruset ketu Fshatar sja ke qillue.

Irani ska nevoi per asnjerin,Nafta esht ajo qka i garanton zhvillim.
Munden me shit e me ble ka te doje mos dasht Perendimi mbe ble e me shit Perset i shesin Kines...

E per mbrojtje!
Ne qofte se dikush i gjuhet ne Qafe te njetit e din si duhet vepruar, (para dy mij veteve her beheshin me nje Qyetet/Shtet Grek e her me tjeterin ).

Esht e drejt e secilit Popull vete te jetoj si don ,e kjo vlen edhe per Iranin.
Askush nuk mund te i predikoj Iranaseve si te jetojn, as Liriki!

Esht naivitet te thuhet se ne jemi ne anen e Amerikes e kunder Iranit!
Pse?
Ndima e Amerikes pa marr parasysh per qka esht ber,nuk mund te jet kusht per perkrahje per qdo veprim te Amerikes.
Askush sot nuk din se a e nderrojn neser Amerikanet politiken kunder Iranit.
Nuk di pse pi theni Dhembet kote.

lirik
28-06-09, 23:19
Sigurisht qe armėt nukleare nuk kan te drejt me i pasė askush ne botė-
sepse paraqesin rrezik permanent per njerzimin --
por ju a e dini se kush ishin izraelitėt neper shekuj -

ata ishin njerzt ma te menqur ne botė sa e sa shkrimtarė sheknctarė kan nxjerr ata e dijetarė-----

filozof dijetarė biznesmen-


ata me kohė kan pasė vizione menquri strategji-

ata e kan sjellur boten ndersa
amerken ne dorė e kan po thuajse---

edhe qeverisjen e bisznesin amerikan -----


prandaj nuk duhet te befasoheni perse jan kaq te aft -----

ata gjithmonė ishin-

por un flas per armet nukleare ato jan shum brengosese -
per mbarė njerzimin-----


-rusija perseri po forcohet dhe nuk po lshon pe-----

me qka nji dit mund te shperthej diqka e hatashme ne mes te kombeve me potenciale nukleare -dhe ky do te jet fundi i civilizimit -popujt njerzit nuk jan te vetedijshem se sa te rrezikshme jan sjelljet e tillla---

dhe mos kompromiset e mosmarrveshjet e qka mund te sjellin ato qfar pasojash-
fatale per njerzimin

bota mvaret tash prej disa butonave qe mund te preken -----

dhe per disa minuta i vjen fundi---


prandaj jan brengosese te gjitha garat ne armatim-


duke u bazuar mbi disa ideologji fe ekstreme-----

bota nuk ka siguri as ardhmeri-----

nese keto ekstreme shkojn e thellohen kunder njera tjetres-krahas me garat e armatimit---
fundi i njerzimit nuk esht larg pa dyshim

lirik
28-06-09, 23:31
I di Meta punet e veta.
Liriki ja kish rras kot, sikurse q'do here.
Politika si Zanat e ka perjardhejn nga Persia,te njetit jam i bindur se din te "gjinden" .

Qaq sa kan ndikim Amerikanet ne Iran aq kan edhe Ruset ketu Fshatar sja ke qillue.

Irani ska nevoi per asnjerin,Nafta esht ajo qka i garanton zhvillim.
Munden me shit e me ble ka te doje mos dasht Perendimi mbe ble e me shit Perset i shesin Kines...

E per mbrojtje!
Ne qofte se dikush i gjuhet ne Qafe te njetit e din si duhet vepruar, (para dy mij veteve her beheshin me nje Qyetet/Shtet Grek e her me tjeterin ).

Esht e drejt e secilit Popull vete te jetoj si don ,e kjo vlen edhe per Iranin.
Askush nuk mund te i predikoj Iranaseve si te jetojn, as Liriki!

Esht naivitet te thuhet se ne jemi ne anen e Amerikes e kunder Iranit!
Pse?
Ndima e Amerikes pa marr parasysh per qka esht ber,nuk mund te jet kusht per perkrahje per qdo veprim te Amerikes.
Askush sot nuk din se a e nderrojn neser Amerikanet politiken kunder Iranit.
Nuk di pse pi theni Dhembet kote.


---------------------
Ndegjo ti wahab fundamentalist i mjerė ti as nuk i njeh rrėnjıt e historisė as veprimet politike aleancat dhe rreshtimet dhe je mosmirnjohs ndaj perendimit-
un nuk e di ndoshta je anadollak me rrėnjė i vendosur se bashku me perandorinė osmane ne prizren-

dhe prandaj gjithqka qka esht kunder perendimit dhe kultures perendimore ti e perkrahė -

gjithqka qka esht islamiste ti antiamerikane anti perendimore ti je ne anen e islamit -

un nuk e urrej islamin as kombet arabe -

por ti nuk je i vetedijshem as i kompletuar ne njohuri dhe lexime as ne percjellje kronologjike te ngjarjeve ne histori e ne politikė-

islami esht kryesisht me aleancen pansllave --
dhe ne dėm te interesave tona shqiptare-


ishte poashtu ajo truqia qe na i shiti tokat me 1912 ---

dhe lidhi marrveshje paqen me sllav -


paqe rusija me me turqi pasi ju ra gjahu mir sllaveve i moren tokat shqiptare -

pas pes shekuj qe na demtoj tuqia na shiti me 1912 -

e tash ka filluar te na perkrahė --
sepse esht antare e natos nen ndikimine amerikes---

punon e bashkpunon me ameriken qe 50 vite e ma teper

dhe shqiptart aty ne truqi kan ndikim-

si ne qeveri si ne ushtrin turke-

dihet rroli i ataturkut dhe gjeneralve shqiptar ne truqi e kokave te menqura shqiptare -

por kutpohet e gjith politika dhe drejtimi i saj jan produkt i amerikes -


pra gjithkqa qka ben turqija bėn ne kordinim me politiken amerikane -

dhe konsultim me ta nuk them se nuk i jam mirnjohs turqisė per njohjene kosoves
-
por pes shekuj dėmtime te pa lllogaritshme qe ju shkaktoj shqiptarve -

dhe nji shekull lėnje nen sundimin sllav kur ajo iku nga ballkani -

e ti nuk e njeh fare historinė-

lirik
28-06-09, 23:36
gjithmonė puthe ameriken ne ballė -

nese je gjak shqiptari -

sepse ndikimi i saj te ka mbajt gjallė -

perndryshe ne do te ishim nji pjesė te masakruar-

nga serbosllavet e ruset vrases pushtues grabitqarė -
ndersa pjesa tjeter ne shkretirat e arabis diku te shperndar -

e ne shkretirat e anadollit-

e kahdo neper botė deri ne australi ---

do te ishim te humbur ndersa kosova e shqiperia do te ishin serbi e rusi falenderoje ameriken per shpetimin tonė -

qe nuk ka tokė as qiell qe e mohon o mendje e cekt shkurtmjerė

lirik
28-06-09, 23:40
te gjith mendje shkurtet e mjerė qe nuk e dijn se qfar planesh ndertonte serbija e rusija per qfarosjen tonė e ne nga askush nuk kishim perkrahje e vetmja ishte amerika qe kundershtonte -
mjaft ma mjaft o wehab fundam,entalist islamik shqipfolsa u mugjahedina -

se islami as nuk na ka shpetuar asnjiher por vetem amerika dhe zoti zoti ne qiell e amerika ne tokė per ndryshe o wahab ne do te ishim ne sham e l sharif duke folė arabisht ne zallė si shum shqiptar qe jan atje o te mjerė
tregoni s epaku njiher mirnjohje o te gjorė se disa njerz nuk jan mirnjohs ndaj shpetimtarit

lirik
28-06-09, 23:48
nuk jam kunder lirisė se palestines -

as kunder popujve arab-

as kunder feje---

por jam kunder rreshtimeve te gabuara ne alenca -
shum arab dhe qeveri te tyre -

jan rreshtuar gabueshem ne anen e pansllavizmit-

dhe ky fakt i pengon amerikes dhe shqiptarve -
edhe irani ka nji rreshtim te gabuar antiperendimorė d he prosllav po mendoj qeveria e tij -
dhe kjo i pelqen amerikanve amerika nuk don ndikim rus ne iran disa njerz e dijn
se si ishte situata ne irak para luftes para intervenimit amerikan -
iraku ishte lidhur me disa shtete qeveri antiamerikane si francen rusinė e disa shtete tjera qe -
i qitnin cunga nen rrota amerikes ne ato anė shum te rendesishme per ameriken -
ne te gjith edijm se rreshtimi i fuqive blloqeve dhe superfuqive ekziston qysh se ka fillu njerzimi luftrat per dominime e pushtime -dhe ka pasur rendesi se kah je i rreshtuar rreshtimi i duuhur ka sjell fitore rreshtimi i gabuar ne aleanca ka sjell humbje ne edijm edhe nga boshti berlin romė tokio-
sikur te ishte japonia ne rreshtimin e amerikanve ndryshe do te kishte poziten

- dhe nuk do ti hidhej bomba atomike ne hiroshimė dhe nagasaki-
pra rreshtimet aleancat dhe lidhjet kan luajtur rrol te madh dhe vendimtarė ne ngjyrjee histori

lirik
28-06-09, 23:54
antiamerikanizmi ne iran u ashpersu me ardhjjen e homeinit ne iran ne pushtet i cili ndejti shtat vjet ne azil ne francė dhe nga qeveria franqeze u perkrah ne bashkpunim dhe marrveshje moskė paris -
u dergua te bej revolucion islamik ne iran pikrisht rrymė radikale fetare te mbushur me plot helm antiamerikanizmi i pregatitur dhe i nxitur nga qarqet antiamerikane-
pa dyshim ne te gjith edijm se amerika ne kundershtime me francen hapur doli kohet e fundit sidomos gjat luftes ne kosovė dha tha me ashpersi se do ti rishikojm te gjitha gjėrat deri ne detale me francen qka nenkupton se franca do t ejet na anen tonė ne aleanc me ne dhe nuk do te lejohen franqezt qe ne bashkpunim me ruset ti qesin cunga nen rrota amerikes -
tash franca ka ndryshuar dhe nuk esht ma aleate e rusisė se paku kshtu po sillet dhe me njohjene kosoves si dhe disa ndryshime tjera po e deshmon se tani franca rreshtohet ne anen e amerikanve -
qka gjithnji ishte kunder per shkak te rivalitetit me anglinė dhe gjermaninė -

lirik
28-06-09, 23:59
M rreshtimine kinse dhe rusisė ne aleanca ne nji anė ne anen tjeter franca u rreshtua ne aleancen amerikane qeveria sarkozy e deshmon deri me tani ket disponim-
si duket franca eka kupttuar se esht rrshtuar gabimisht si dhe kina e rusija tash ma paraqesin rrezik te madh per europen-
i vetmi shpetim e vetmja shpresė si gjith per ta esht amerika ku ka aleat ma te sigurt e ma te fortė pra
pikrisht ketu qendron tash urtesia e frances dhe ri rr eshtimi me amerikan -
ne alenca politike etj per ndryshe cilat do te ishi arsyet motivet tjera per veq se u pa se rusija ndryshoj dhe ja paraqet rrezikm per europen e cila u rreshtua ne alencė me kinen me nji potencial qe paraqet rrezik aq te madh per europen dhe perendimin-

lirik
29-06-09, 00:01
BLLOQET TE CILAT JAN NDA TASH JAN RRESHTUAR DHE PO LUFTOJN PER DOMINIM-
qe qeveritė e atyre shteteve te rrehtohen ne aleanca -
ne ket rrreshtim edhe irani u rreshtua per shkak te hasmerisė dhe urrejtjes ndaj izraelit -
dhe poltikes amerikane ne lindjen e afert e ne palestinė irani u distancua nga amerika dhe ju afrua gjithnji e ma teper rusisė

Shpati
29-06-09, 07:52
---------------------
Ndegjo ti wahab fundamentalist i mjerė ti as nuk i njeh rrėnjıt e historisė as veprimet politike aleancat dhe rreshtimet dhe je mosmirnjohs ndaj perendimit-
un nuk e di ndoshta je anadollak me rrėnjė i vendosur se bashku me perandorinė osmane ne prizren-

dhe prandaj gjithqka qka esht kunder perendimit dhe kultures perendimore ti e perkrahė -

gjithqka qka esht islamiste ti antiamerikane anti perendimore ti je ne anen e islamit -

un nuk e urrej islamin as kombet arabe -

por ti nuk je i vetedijshem as i kompletuar ne njohuri dhe lexime as ne percjellje kronologjike te ngjarjeve ne histori e ne politikė-

islami esht kryesisht me aleancen pansllave --
dhe ne dėm te interesave tona shqiptare-


ishte poashtu ajo truqia qe na i shiti tokat me 1912 ---

dhe lidhi marrveshje paqen me sllav -


paqe rusija me me turqi pasi ju ra gjahu mir sllaveve i moren tokat shqiptare -

pas pes shekuj qe na demtoj tuqia na shiti me 1912 -

e tash ka filluar te na perkrahė --
sepse esht antare e natos nen ndikimine amerikes---

punon e bashkpunon me ameriken qe 50 vite e ma teper

dhe shqiptart aty ne truqi kan ndikim-

si ne qeveri si ne ushtrin turke-

dihet rroli i ataturkut dhe gjeneralve shqiptar ne truqi e kokave te menqura shqiptare -

por kutpohet e gjith politika dhe drejtimi i saj jan produkt i amerikes -


pra gjithkqa qka ben turqija bėn ne kordinim me politiken amerikane -

dhe konsultim me ta nuk them se nuk i jam mirnjohs turqisė per njohjene kosoves
-
por pes shekuj dėmtime te pa lllogaritshme qe ju shkaktoj shqiptarve -

dhe nji shekull lėnje nen sundimin sllav kur ajo iku nga ballkani -

e ti nuk e njeh fare historinė-

Ty me nje Bonbon te mashtron gjithkush.
Dikush ketu kish perdor nje thenje:
Ne politik ska miq ,as armiq te perhershem.
Irani gjat luftes Kosoves i ka ndimuar ,ushtarakisht as Shqiperia sna ka ndimuar ,por nuk e dua askend me shume se Shqiperin.
Te ndimon ai qka munden, e jo ai qka do, e ai qka munden te ndimon se ka interes.

Por ne qofte se edhe dikush te ndimon, nuk don te thot te behesh bashk me te kunder dikuj.
Ndima nuk beht me kushte.
Pra mundish me ja kthye ndimen, me kusht ne qofte se sulmohet ,por jo ne sulm.
Ish- Kanzelari Gjerman Gerhard Shröder nje moment gjat kundershtimit te invazionit Amerikan ne Irak ka pas then:
"ne duhet te kujesemi te mos na futin te tjeret neper luftra".,,
Pra mtrus bythen qatje ku je .

4peace
29-06-09, 08:13
***

O Shpat...

...mos e nguc erifin. Ky po lyp rreshtime, rresht per nji. Dhe, kush nuk rreshtohet ka aj qi dominon e ka honger uki... Kshyr edhe ti banu rresht dikund, kofte edhe si i mrami n'rresht se, nese s'rreshtohesh dikah vaj halli edhe per ty. Gjeje nja t'forte e rreshtohu se, kush nuk rreshtohet n'rreshtin e ktynve s'je me ta. Kush s'asht me ta asht tradhtar, anmik...
Kujdes!
Kur t'mrrish n'krye t'rreshtit po u dashka me e puthė n'b....


***

pirro
29-06-09, 17:59
Ishalla ja sheh hajrin asaj rakete

lirik
29-06-09, 20:31
Ty me nje Bonbon te mashtron gjithkush.
Dikush ketu kish perdor nje thenje:
Ne politik ska miq ,as armiq te perhershem.
Irani gjat luftes Kosoves i ka ndimuar ,ushtarakisht as Shqiperia sna ka ndimuar ,por nuk e dua askend me shume se Shqiperin.
Te ndimon ai qka munden, e jo ai qka do, e ai qka munden te ndimon se ka interes.

Por ne qofte se edhe dikush te ndimon, nuk don te thot te behesh bashk me te kunder dikuj.
Ndima nuk beht me kushte.
Pra mundish me ja kthye ndimen, me kusht ne qofte se sulmohet ,por jo ne sulm.
Ish- Kanzelari Gjerman Gerhard Shröder nje moment gjat kundershtimit te invazionit Amerikan ne Irak ka pas then:
"ne duhet te kujesemi te mos na futin te tjeret neper luftra".,,
Pra mtrus bythen qatje ku je .

--------------------------------
NESE MUA ME KA MASHTRUA MUA AMERIKA ME NJI BOMBON-

TI JE MASHTUAR PER NJI FEREGJE E LECKA E ZAKONE TE HUAJA TALIBANE PRIMITIVE -
QE NUK KAN VEND NE TRUALLINE EUROOPES KULTURORE-

U MBUSH KOSOVA WAHAB E TALIBAN PROARAB SI DIKUR ME PROSERB NE KOHEN E VLLAZRIM BASHKIMIT SERB QE QOJSHIN KUMARI EPIJSHIN RAKI ME SHKIE TASHE DREDHEN E LAN RAKINė E U KUMARUEN MA WAHAB TUE MARR PAKETA PREJ WAHABISTANI QOKOLLADA TE SKADUARA EBUK TY MYKUR VEQ ME I QU BOTH PERPJET KISHE PÜO FALEM RREJSHEM TUE BA KABULL NJI FAR PAGESE RROGTARE HARAM PA PUNUE -
VEGEL HESAPI E RADIKALIZMIT ISLAM QE NUK JAN TE AFT AS ATE ME EMBAJT VEQ ME HANGER BUK BADIHAVA -
SE ME MBAJT ATE DUHET ME SHTRENGUE SHUM PERMBAS E TALIBANI NUK I JEP PES PARE NDERSA KTA TALIBANT TONė E KAN VEW ME MARR DIQKA PA PARE SE NUK JAN SI ATA TALIBANT ORIGJINAL-

POR DO TE VJEN DITA KUR DO TE JU NDJEKIM JU TALIBANVE FALLCO -

NE SHKRETIRAT E TALIBANISė E GJINGISTANIT SE JU NUK E KENI VENDIN NE EUROPė SI PRIMITIV QE JENI E NA SJELLNI KULTURA TE HUAJA KENDEJ DUKE E SHIT KULTUREN ELASHT SHQIPTARE -
SE VEND NE KOSOVė AS NE SHQIPTARE ME TALIBANIZEM NUK KENI-
NE QOFT SE DONI LIGJIN E SKRETIRAVE DHE BESTYTNIVE TE SHKRETIRAVE-

QE JU MASHTROJN ME DO LECKA TE PA VLERA E PRRALLA PER FEMIJ-
PER T E JU KTHYER NE KOHEN E SHPELLAVE TE DINGLI MAJMUNIT -PSE NUK PO SHKONI NE TALIBAN E NE IRAN ME JETU QKA PO KEKRONI NE TRUALLINE EUROPES -
HUPNI SHKONI ATJE M;E WAHAB E ME QKA KA QE NA SOLLET TELASHE TE REJA TE GJITH WAHABT E KOOSVES NE SHERBIM TE SERBIS JAN-PER NE SHQIPTART E VERTET EUROPA DHE AMERIKA ESHT ARDHMERIJA E JONė-

ME TE TJERET PO ASHTU DUAM TE KEMI RAPORTE PAQEJE-

POR NUK DUAM TE BIEM NE NDIKIMIN E KULTURES DERVISHE TALEBE WAHABE -

NE KEMI MODERNINė TONė AUTOKTONE NEPER SHEKUJ IDENTITETIN KULTURORė -
DHE NUK KEMI ASGJE TE PERBASHKT ME SHRETIRAT E ARABIS E TE IRANIT AS TE TALIBANISė QE JU AQ SHUM PO E DASHURONI -
JU KURR NUK DO TE NDRYSHONI DARDANINė TONė AS SHIPERINė MėMė KOT EKENI SHKONI NE TALIBAN THENI QAFEN SE VEND NUK KENI NE TROJET ETNIKE SHQIPTARE -
DHE DO TE FILLOJ EDHE PER JU NJI DIT SKETERRA DO TE PENDOHENI PER KET PRO AARABIZEM E TALIBANIZEM MOSMIRNJOHSA QE JENI KUNDER PERENDIMIT E AMERIKES QE NA SHPETOJ PREJ ARMIQVE SHEKULLOR QE AS NE ENDERR NUK E KEMI PA -
PO QKA DINI JU QKA ESHT LIRIJA E ATDHEU JU PER PES PARE TALIBANE BINI NE GJUJ-
TE MJERET JU O TE SHKRETė QE DO TE SHKONI NE SHKRETIRAT ANDEJ SE SHPEJTI DO TE VJEN KJO DITė KUR DO TE MERREN MAS AKUNDER TE GJITH POSHTERSIRAVE TALIBANISTE NE TROJET ETNIKE- SHQIPTARE RRNOFT LIRIJA DHE MODERNIZMI SHQIPTARė E EDUKATA E JON EUROPIANE PERENDIMORE RRNOFTė SHQIPERIA ETNIKE DHE PROAMERIKANE POSTė RRYMAT E EGRA SHPELLORE QE DEMTOJN DHE SAKATOSIN SHPIRTIN E ARBRIT DHE TE KULTURES TONė SHEKULLORE -

DHE PO TE THEM DIQKA PAK SI TEPER E KE QUE HUNDEN PERPJET TI MORE LECKAMAN -

MOS U FRYJ SHUM E ME U SJELL ASHTU ME MUA-

MOR QUNAK I PA TURP-

SE NUK JAM FMI UN SIQ PO TE DUKEM TY QE TE MASHTROHEM ME NJI BOMBON -
MENDOVA SE PO NDALESH ME AT FYERJET ENEQMIMET TUA -

MSOJE KULTUREN E DIALOGUT ME NJERZ O I PA SHKOLLė-

RREBEL I PA EDUKIM I PA MARRE PSE ME THUA MUA ASHTU QFAR BORGJI TE KAM UN TY -
E KQYR PAK ME QFAR KATEGORISH TE NJERZVE PO FLET TE MOS HYN VEHTJA NE HUJ -

FORT -

E ME FYE NJERZ NESE NUK DIN ME DISKUTU E JE ME SHEKUJ MBRAPA -

E AS NUK DIN SE QKA ESHT DIALOGU ME DINJITET E RRESPEKT -
MOS HYN FARE NEPER FORUME ME NENQMUE NJERZ-

SE SHUM PO TU DUKTE VETJA TY DIKUSHI -

KADAL SE PO E PREK QIELLIN ME AT HUNDEN TENDE PERPJETė -

E SJELLU PAK MA MIR ME NJERZ SE NUK JAM FMI UN SIQ PO TE DUKEM TY JO -
AS NUK MASHTROHEM ME NJI BOMBON

lirik
29-06-09, 20:41
***O Shpat...

...mos e nguc erifin. Ky po lyp rreshtime, rresht per nji. Dhe, kush nuk rreshtohet ka aj qi dominon e ka honger uki... Kshyr edhe ti banu rresht dikund, kofte edhe si i mrami n'rresht se, nese s'rreshtohesh dikah vaj halli edhe per ty. Gjeje nja t'forte e rreshtohu se, kush nuk rreshtohet n'rreshtin e ktynve s'je me ta. Kush s'asht me ta asht tradhtar, anmik...
Kujdes!
Kur t'mrrish n'krye t'rreshtit po u dashka me e puthė n'b....***

------------------
PER ATO PUTHJET NE B E ATO MESELE TI SHKO QITI KU JE MSUE
KTO DOKRRA NE AS NUK SHPALLIM ASKEND ARMIK AS NUK JEMI NJERZ QE THRARSIM PER RRESHTIME POR DIKUR KA KEN NJERZI E NDERė KUR TA JEPTE DIKUSH NJI CIGARE -
I THUHEJ FALEMINDERIT E TU RRIT NDERA AMERIKA DH A SHUM PER NE E PO DALIN DISA SHQIPTAR TE MYKT SI DIKUR KUMART E SHKIEVE TASH KUMART E TALIBANVE -
E PO JA JA DHJEJN KALANICEN AMERIKES -
NJERIU DUHET ME KEN MIRNJOHS SE VETEM SUPERFUQIA E MADHE E KOHES E NDALI SERBINė PANSLLAVE S E PERNDRYSH TASH NE DO TE ISHIM NEPER BOTė TE SHPERNDAR SI GABELT NE N MSHIREN E DUARVE TE HUAJA AMERIKA NA BERI EDHE NJIHER ME ATDHE E TROJE NA SHPETOJ SE TARIKATET E ZGJEBARAKT E SHKRETIRAVE QE JU VJEN ERA ME KILOMETRA QE NUK KANAS KUSHTE ELEMBNATRE NJERZOPRE E I GNJAJN QENJEVE NJERZORE TE PARA HISTORISė SI NE PAMJE SI NE SJLELJE -
E JAN LARG ME SHEKUJ E SHEKUJ E SHEKUJ NGA CIVILIZIMI NJERZORė-

KURR HAJRI NUK JU SHIHET ATYRE SA PER ATA NJERZ QE AKOMA NUK KAN MBRRI TE KULTURA ME I LA DHėMBėT E FEMRA NDRYHET NE NJIQND HARRNA E LECKA E NUK E SHEH DRITEN ATA KURR NUK DO TE NA QLIRONIN POR KOKAT NJERZORE TE CIVILIZUARA ME PAMJE SHUM BUKUROSHE NJERZ ZOTERIJ SHKENCTARė DIJETAR QE KAN MBRRI LART NE SHKENCE E NE PERPARIM DHE JAN ME TRU INTELEGJENT ME DITURI E ARRITJE FANTASTIKE :-
DHE UN JU JAM MIRNJOHS NUK JAM I PIRSHT NE SHPIRTė Q ETE JA KTHEJ SHPINEN AMERIKES SE DASHUR E TE SHTREJT BUKURISė DHE DRITES SE CIVILIZIMITZ MBI DHE SI DHE EUROPES ME TE CILEN NE DUHET TE INTEGROHEMI ATY KU ESHT ARDHMERIA E JON POR JE ME SHKRETIRAT E BESTYTNITė E TALIBANIT E WAHABIZMIT

4peace
29-06-09, 21:01
nuk jam kunder lirisė se palestines -

as kunder popujve arab-

as kunder feje---

por jam kunder rreshtimeve te gabuara ne alenca -
shum arab dhe qeveri te tyre -

jan rreshtuar gabueshem ne anen e pansllavizmit-

dhe ky fakt i pengon amerikes dhe shqiptarve -
edhe irani ka nji rreshtim te gabuar antiperendimorė d he prosllav po mendoj qeveria e tij -
dhe kjo i pelqen amerikanve amerika nuk don ndikim rus ne iran disa njerz e dijn
se si ishte situata ne irak para luftes para intervenimit amerikan -
iraku ishte lidhur me disa shtete qeveri antiamerikane si francen rusinė e disa shtete tjera qe -
i qitnin cunga nen rrota amerikes ne ato anė shum te rendesishme per ameriken -
ne te gjith edijm se rreshtimi i fuqive blloqeve dhe superfuqive ekziston qysh se ka fillu njerzimi luftrat per dominime e pushtime -dhe ka pasur rendesi se kah je i rreshtuar rreshtimi i duuhur ka sjell fitore rreshtimi i gabuar ne aleanca ka sjell humbje ne edijm edhe nga boshti berlin romė tokio-
sikur te ishte japonia ne rreshtimin e amerikanve ndryshe do te kishte poziten

- dhe nuk do ti hidhej bomba atomike ne hiroshimė dhe nagasaki-
pra rreshtimet aleancat dhe lidhjet kan luajtur rrol te madh dhe vendimtarė ne ngjyrjee histori

gjithmonė puthe ameriken ne ballė -

nese je gjak shqiptari -

sepse ndikimi i saj te ka mbajt gjallė -

perndryshe ne do te ishim nji pjesė te masakruar-

nga serbosllavet e ruset vrases pushtues grabitqarė -
ndersa pjesa tjeter ne shkretirat e arabis diku te shperndar -

e ne shkretirat e anadollit-

e kahdo neper botė deri ne australi ---
Shikoje tash, Lirik, cfare ke shkruar...
...apo mos po mendon se shpifa une dicka?!


Nese posedon nofke Lirik, mua ma merr mendja se kjo ka te beje dicka me lirinė. Dhe mos harro: Ai qe ia deshiron vetem vetes lirinė duke ia humbur/mohuar atė tjetrit kurrėn e kurrės nuk do tė jet i lirė, anipse mund t'ia beje qejfin vetes (se eshte i lire).

Kurse, ata qe bejne rreshtime, qe rreshtohen per t'i puthur...ata jane te nenshtruar, jane kunder lirise, jane vartes...


Une nuk them se ti e ke gjithmone gabim. Ne shume raste ke te drejte. Por, e ke gabim kryesisht aty s'ku s'ke njohuri apo ata ku ta ka ėndja ty, ku ty te pelqen... Mosnjohja (injoranca), ėndja (ėndja eshte baraz me lakmine) dhe pelqyeshmeria (deshira per te pasur dicka ne dem te tjereve, p.sh. ne dem te atyre qe s'jane rreshtuar drejt sipas teje), te bejne njeri te njeanshem... Njerezit e njeanshem per mua jane njerez te padinjitetshem.


Shkruaj me pak e mendo cfare po shkruan, para se t'i pergjigjesh dikujt me nervozizem!!!


Kalo mire!
***

Shpati
29-06-09, 21:52
Shikoje tash, Lirik, cfare ke shkruar...
...apo mos po mendon se shpifa une dicka?!


Nese posedon nofke Lirik, mua ma merr mendja se kjo ka te beje dicka me lirinė. Dhe mos harro: Ai qe ia deshiron vetem vetes lirinė duke ia humbur/mohuar atė tjetrit kurrėn e kurrės nuk do tė jet i lirė, anipse mund t'ia beje qejfin vetes (se eshte i lire).

Kurse, ata qe bejne rreshtime, qe rreshtohen per t'i puthur...ata jane te nenshtruar, jane kunder lirise, jane vartes...


Une nuk them se ti e ke gjithmone gabim. Ne shume raste ke te drejte. Por, e ke gabim kryesisht aty s'ku s'ke njohuri apo ata ku ta ka ėndja ty, ku ty te pelqen... Mosnjohja (injoranca), ėndja (ėndja eshte baraz me lakmine) dhe pelqyeshmeria (deshira per te pasur dicka ne dem te tjereve, p.sh. ne dem te atyre qe s'jane rreshtuar drejt sipas teje), te bejne njeri te njeanshem... Njerezit e njeanshem per mua jane njerez te padinjitetshem.


Shkruaj me pak e mendo cfare po shkruan, para se t'i pergjigjesh dikujt me nervozizem!!!


Kalo mire!

***I paske dhen nje pergjigje exelente.
Ati spi jap pergjigje por po e tregoi nje Hisotri ,ndoshta ndalet edhe mendon pak!
Kam ndigjuar nje Histori -biesed ,a esht e vertet apo jo nuk e di ,por esht e mundur te jet e vertet.
Iliaz Kurteshi edhe pse sesht Shqiptar, mendoj mos esht Terbesh i kish pas then Gjavit Nimonit ,diku ne ne mes te viteve te tetedhjeta: pse bre po flet qaq keq per Shqiptaret ti je vet Shqiptar.
Gjavit Nimani i kish pas then po une jem i pa shkoll, qeshtu po folin kret po foli edhe une.
Iliaz Kurteshi i kish pas then fol ma pak ose mos fol hiq a po ta din Shkijot a.
Pergjigjen tjeter ja paske dhen ti.

lirik
29-06-09, 21:55
Shikoje tash, Lirik, cfare ke shkruar...
...apo mos po mendon se shpifa une dicka?!


Nese posedon nofke Lirik, mua ma merr mendja se kjo ka te beje dicka me lirinė. Dhe mos harro: Ai qe ia deshiron vetem vetes lirinė duke ia humbur/mohuar atė tjetrit kurrėn e kurrės nuk do tė jet i lirė, anipse mund t'ia beje qejfin vetes (se eshte i lire).

Kurse, ata qe bejne rreshtime, qe rreshtohen per t'i puthur...ata jane te nenshtruar, jane kunder lirise, jane vartes...


Une nuk them se ti e ke gjithmone gabim. Ne shume raste ke te drejte. Por, e ke gabim kryesisht aty s'ku s'ke njohuri apo ata ku ta ka ėndja ty, ku ty te pelqen... Mosnjohja (injoranca), ėndja (ėndja eshte baraz me lakmine) dhe pelqyeshmeria (deshira per te pasur dicka ne dem te tjereve, p.sh. ne dem te atyre qe s'jane rreshtuar drejt sipas teje), te bejne njeri te njeanshem... Njerezit e njeanshem per mua jane njerez te padinjitetshem.


Shkruaj me pak e mendo cfare po shkruan, para se t'i pergjigjesh dikujt me nervozizem!!!


Kalo mire!

***
-------------------------------------
Secili shqiptar qe mendon qe ne ti prishim punet me ameriken dhe europen e me turqinė me kta alet qe per ne jan aleat jetik siguria e vet jetes tonė te tokes tonė atdheut tonė fmijve tanė tersis tonė toksore teritoriale -
ata mendojn shum cekt dhe ose jan thejsht ne anen e dikujt ne anen e armikut tonė shekullorė-
po shihet se qfar presiooni i bėn amerika botes arabe per te na njohur e ata i shmangen kasaj pune aq sa munden perse perse i bejn kto veprime a din dikush te mendoj ma thell-

lirik
29-06-09, 22:13
secli shqiptarė qe mendon qe ne ti prishim punet me nji superfuqi siq esht amerika e shkencave dijeve amerika e superfuqisė dhe proceseve botrore ai ose nuk din te mendoj dhe hyn kot sa per te qu pluhur ose nuk ka aftesi te analizoj thell ne analiza ma te komplikuara e te thella politike-
te gjith ne shqiptart edijm se pa mvarsisht edhe sikur te ishim me krah e drangoj ne pa ndihmen e amerikes as ender lirin nuk do ta shiihnim sepse serbo sallavet dhe ruset do te na shuanin-
ku qendron tani gjith kjo mosmirnjohje ndaj amerikes ku qendron ky shpirtė i zi i deformuar antiamerikan nga kush kush e sjell ne kosoven tonė ket frymė ku ne miqsinė me amerikan duhet ta kalisim per qdo dit sepse shpetimi ynė kombtarė dhe garancioni teritorial mund te sigurohet nepermes natos dhe amerikes perndryshe bazat ruse do te ishin ne adriatik ne vlorė ne durs ne koosovė siq u futen ne aeroprotin e fush kosoves e ne drenicė pa e pyetur askend e amerika i largoj kush tjeter por mosmirnjohja bėhet nga mos dija egoja e te rreshtuarit dikah tjeter dhe interesi-
i cekt se mos na qliruan arabt ose talibant e ju ra nder mend per ne -
un gjithnji kam thėnė sa per fe feja esht fe besim e miku e aleati nuk ka lidhje me fe dhe nuk duhet te perzihen kto koncepte -mund te kesh fe qfare te duash por aleati emiku nuk lshohet aq leht ai duhet te mbahet-
Mua me vjen keq per palstinen dhe vuajtjet e saj dhe dua lirinė e atgij vendi por ne fund te fundit ma teper e dua shpirtin tem e te fmijve te mi e lirinė e trollit tim ne radhė te parė dhe nese gjendemi ne pozicione te kunderta me palestinen per shkak te interesit tim jetik e shpetzimit tim kombtar ė i them palestines zoti te beft qare ta dua lirin dhe shpetimin por ma shum e dua vehten -
ti me kupton i them un nes enuk mbahem me ameriken me zhdukun nga faqja e dheut armiqt qe rrijn nat e dit si qkaj per rreth meje dhe palestina do te me kuptonte -
e jo disa shqipfolsa qe menjiher sa kan hy ne tariqet e wahabve yrysh me ja ktzhye shpinen amerikes-
qfar do feje qe ke shpin a kurr nuk i kthehet amerikes per hirė te asaj qe beri per ne per hir te lirisė dhe djepave e tokes qe te lindi-
amerika nuk urren fe islame jan shpifsit ata e intrigantet e tariqeve qe nuk jan me islamin qe shpifin kunde amerikes amerika esht vend me kokė gjeniale vend i menqur qe eka shpikė demokracinė dhe lirinė fjalene lirė dhe liritė fetare ajo kurr nuk e urrren islamin ajo trembet nga radikalizmi i disa hjavanve te pa mend qe duan ta shkaktojn katastrofen me pasoja per shkak te verbrisė se fundamentalizmit sepse amerika kurr nuk do ta lente rusinė qe ta shfaroste islamin-
ashtu siq nuk e la gjermanin me eshfaros rusinė ashtu siq nuk e la japonin me e shfarosė kinen-
sespe amerika esht vend i lirisė ajo nuk lejon shfarosje se ka logjikė qe ja ka dhuruar vet zoti e aftesi vizionare ajo nuk don fundamentalizmat e rrezikshem e diktaturat dhe esht baraspesha ma e shkelqyeshme e botes garancioni ma i shejt i botes ajo asnji fe nuk e urren por sistemet radikale e bestytnitė qorre te shkretirave primitive radikale qe jan ne gjendje per nji prrakllė te tyre qoree ebesim qorr klanorė ta hedhin globin ne erė nga injoranca e mosdija -
sepse jan te pa civilzuar dhe te pa pregatitur per civilizim

4peace
29-06-09, 22:23
-------------------------------------
Secili shqiptar qe mendon qe ne ti prishim punet me ameriken dhe europen e me turqinė me kta alet qe per ne jan aleat jetik siguria e vet jetes tonė te tokes tonė atdheut tonė fmijve tanė tersis tonė toksore teritoriale -
ata mendojn shum cekt dhe ose jan thejsht ne anen e dikujt ne anen e armikut tonė shekullorė-
po shihet se qfar presiooni i bėn amerika botes arabe per te na njohur e ata i shmangen kasaj pune aq sa munden perse perse i bejn kto veprime a din dikush te mendoj ma thell-

Shiko!edhe nje here, Lirik, mbase per here te fundit (nese vazhdon me mua ne kete menyre).

Nese s'je kujtuar deri sot apo nuk e kupton, po ta bej me dijeni edhe nje gje. Ajo eshte se ka njerez qe s'mbajne ane, kahdoqofte ai drejtim. Une s'jam kycur ne kete teme per ta mbrojtur Iranin ose per ta sulmuar Ameriken apo kudoqofte.
Nese ti mendon ne ate menyre qe, kush s'eshte me Ameriken eshte me Rusine a tjetrin, ose, kush s'eshte me Ameriken eshte kunder Amerikes s'ke cfare te bisedosh me mua. Nuk kam kohė pėr tė ēarė dėrrasa, e aq me pak per spirra.
Ajo qe mua me intereson eshte e verteta, ashtu sic eshte, me pelqeu mua apo jo.
Mua me intereson edhe drejtesia. Une nuk dua as me shume e as me pak te drejta per veten time se sa duan te tjeret. Prandaj edhe s'mund ta puthe askend, as ne balle e as gjetke...S'jam une as puthador, puthakembe e as puthaballe... Kush eshte mesuar te puthe, le ta beje ate. I behet zanat "i mire".

Mua me intereson liria gjithashtu. As me pak e as me shume se te tjeret.

Prandaj, shabllonet sikur "S'je me mua - je me ate", "S'je me Ameriken, ndaj je (sigurisht) me Rusin a Arabin", s'pijne dot uje tek une.

Keshtuqe, kush me njeh sadopak, e din qe me njerez te tille nuk shoh arsye te merrem.

Edhe, t'u kisha lutur, nese hap tema mos shpif. Kjo teme qe ke hapur, vet tema, eshte shpifje. Eshte rrene. Sepse Irani s'posedon me raketa berthamore.

Shpresoj se u kuptuam tash.


***

lirik
29-06-09, 22:49
Nese ju mendoni se un flas drejt emirė per ameriken jam aq proamerikan deri ne padrejtesi gaboni-
puthjet ne ballė simbolizojn diqka tjeter -
nuk do ta pranoja kurr nenshtrimin as shkeljen e askuj as te amerikes por amerika esht -
ne anene shqiptarve ajo po na ben shtet shqiperi etnike ajo po e ben endrren shqiptare te shkeujve realitet

lirik
29-06-09, 22:51
M evjen keq pper popullin liridashs te iranit dhe kulturen perse te lashtė ku ka shum intelektual dhe profeesor dijetarė qe nuk e deshirojn nji sistem diktatorial te mullahve por eduan fjalene lirė dhe feja te ndahet nga shteti

lirik
29-06-09, 22:55
Perse Irani Te Mos Jet Ne Miqsi Te Perhershme Me Ameriken -

Si Aleat I Perhershem -

Por Me Rusi-

Ne E Shohim Se Qfar Veprimesh Makabre Kan Ba Sllavt Gjat Gjith Historisė-
Ruset Per Shembull Kan Dhunuar Ne Gjermani Dy Miljon Femra Gjermane -pas Hyrjes Se Ushtris Ruse Ne Teritorin Gjerman Ne Luftene Dyt Botrore -

Vllezrit E Tyre Serb Poashtu Ne Bosnje Kroaci Kosovė Kan Dhunuar Kan Bė Kerdi
Jan Te Pa Shembullt A Veprimet Makabre Te Slalveve Ne Civilizim Qe Kan Llahtarisur Njerzimin Qka I Lidh Arabt Me Rsu Per Veq Se Antiamerikanizmi-:
Ruset Po Ashtu Ne Qeqeni Bėnė Kerdi Ne Dhunimin E Femrave Muslimane

lirik
29-06-09, 22:58
Muslimanėt Dhe Amerika Duhet Te Lidhen Ne Pakt Miqsorė Dhe Te Pa Ndashem Ne Aleancė Te Perjetshme -
Amerika Nuk Esht Kunder Fesė Islame Sllavt Po Urrejtjen Qe E Ka Shpernda Kisha Serbe Ruse Greke Kunder Islamit Ata Po Te Vinin Te Mundsia Do Ta Shuanin Islamin Amerika E Edukur Kurr Jo -
Sepse Asaj Nuk I Intereson Shfarosja E Islamit Ajo Isdlamin E Quan Vlerė Dhe Ka Rrespekt Por Grupet E Caktuara Radikale Qe Jan Prorus Dhe Kunder Islamit Poo E Thellojn Hendekun Me Ameriken

lirik
29-06-09, 22:59
Un Jam Me Rrymen Proamerikane Ne Iran Amerika Nuk I Don Diktaturat Dhe Rreshtimet Poltike Kah Kina E Rusija Per Ket Shkak Ka Probleme Irani -
Ket Problem E Kishte Edhe Me Irakun

lirik
29-06-09, 23:04
Ne luften e dyt botrore deshmojn gjermant e vjeter kush do qe i binte ne dorė rusve trajtohej si bisha i dhunohej gruaja qika ndersa amerikanet i trajtonin si njerz roberit gjerman-
pse ua kan kaq inat njerzisė kultures dhe sjelljes se tyre kur ne gjith boten dihet se amerika -
rrezaton sjellje te civilizuara dhe jo shovenizem jo barbari jo diktaturė-
amerika esht i vetmi vend qe esht kundr diktaturave ne botė dhe secilin regjim radikal e kritikon-
dhe ekshillon te mos ushtroj diktaturė por te lejoj fjalen e lirė-
lirinė e fesė askush nuk e garantoj ne kartene kombeve nderkombtare por vetem amerika ishte e para ajo qe kembnguli qe ne karten e te drejtave te njeriut te garantohet edhe e liria e drejta fetare -
pra amerikes le ti falenderohen kombet garantuasja ma e madhe e lirve fetare edhe islami le ti falenderohet pra -
pse keq po jeton dubai e malejzia qe jan aleat me ameriken e kan jeten si ne prralla -
at jetė dikush e endrron por njerzit nuk dijn te meendojn dubai ka liri fetare ka bukuri jete ndersa maklejzia e singapuri jet prallore elir absolute pasuri

lirik
29-06-09, 23:09
Nk ka m ndegjuar asnjiher koment amerikan te urrejtjes fetare dikund-

por njerzt e qarqet e caktuara me qellim e perbaltin ameriken-

si gjoja urrejtse e kti e ati jo kurr nuk qendron kjo-


amerika i trembet diktaturave dhe rreziqeve te ekstremistve-

dhe kjo nuk ka aspak lidhje me fe-


ajo ju trembet aleancave dhe qellimeve djallzore te koalicioneve kinė rusi iran -


te cilat mund ta sulmojn me tradhti e befasi me raketa -

dhe ta shuajn-

sepse fanatizmi i pa besė antinjerzor rusoe serbo pansllav -

e fanatizmi i komunizmit kinez kubanez -

e fanatizmi i radikalve gruporė fundamentalist perputhen -
ne qellime -
si duket disa shqiptar po kan deshirė qe ne shqiptart edhe njiher te futemi ne kthetrat e tmerrit sllavo serbo rus kanibal -
kush esht kunder amerikes se lirisė ket e kerkon ai pa dyshim

eksperti 1
30-06-09, 09:33
Shikoje tash, Lirik, cfare ke shkruar...
...apo mos po mendon se shpifa une dicka?!


Nese posedon nofke Lirik, mua ma merr mendja se kjo ka te beje dicka me lirinė. Dhe mos harro: Ai qe ia deshiron vetem vetes lirinė duke ia humbur/mohuar atė tjetrit kurrėn e kurrės nuk do tė jet i lirė, anipse mund t'ia beje qejfin vetes (se eshte i lire).

Kurse, ata qe bejne rreshtime, qe rreshtohen per t'i puthur...ata jane te nenshtruar, jane kunder lirise, jane vartes...


Une nuk them se ti e ke gjithmone gabim. Ne shume raste ke te drejte. Por, e ke gabim kryesisht aty s'ku s'ke njohuri apo ata ku ta ka ėndja ty, ku ty te pelqen... Mosnjohja (injoranca), ėndja (ėndja eshte baraz me lakmine) dhe pelqyeshmeria (deshira per te pasur dicka ne dem te tjereve, p.sh. ne dem te atyre qe s'jane rreshtuar drejt sipas teje), te bejne njeri te njeanshem... Njerezit e njeanshem per mua jane njerez te padinjitetshem.


Shkruaj me pak e mendo cfare po shkruan, para se t'i pergjigjesh dikujt me nervozizem!!!


Kalo mire!

***eu bre lirik shume qenke nxehur sot ,apo mua me duket ashtu
ngadale ore burre se as amerikanet se mbrojne kaq shume sa mundohesh ti te i mbrojshe ata]
po tani se na cliruna nga serbi a duhet tua kthejme bythet qe te bejne cduan ata me ne??
dhe mos haro ata i kemi ALEAT e jo MIQ
sepse nje dite aleati ta kthen shpinen kur nuk ka interes ,kshu qe mos u nxeh aq shume se vjen koha e te ftohin deri ne -70 grade

Shpati
30-06-09, 09:54
eu bre lirik shume qenke nxehur sot ,apo mua me duket ashtu
ngadale ore burre se as amerikanet se mbrojne kaq shume sa mundohesh ti te i mbrojshe ata]
po tani se na cliruna nga serbi a duhet tua kthejme bythet qe te bejne cduan ata me ne??
dhe mos haro ata i kemi ALEAT e jo MIQ
sepse nje dite aleati ta kthen shpinen kur nuk ka interes ,kshu qe mos u nxeh aq shume se vjen koha e te ftohin deri ne -70 grade

Ky far liriki e ka kush Ali Shukrin.
Edhe ai nje kohe e mbrojke gogja shume Aleancen e vet.

Shpati
30-06-09, 10:19
Ky far liriki e ka kush Ali Shukrin.
Edhe ai nje kohe e mbrojke gogja shume Aleancen e vet.

Liriki mendon se Amerikanet kan ardhe me q'lirue Kosoven!
Realiteti esht ndryshe!
Amerikanet kan luftur per ndikimin e tyre ne Evrop ,e Shqptaret per lirin e tyre.
Secili ka luftuar per interesa te veta.
Gjat kohes se luftes Amerikanet e kan ditur se UQK ka qen e nxeht te fitoj luften.

Per ate edhe iu jan drejtuar UQK me thenjen ne qofte se nuk ne la leni tju ndimojm ne te tjert do ti pengojm tju ndimojn.
Liriki nuk e ka te qart pse kan luftuar Shqiptaret!
O Lirik Shqiptare kan luftuar te jen te pamvarur.
E jo me hi ne Rreshta te tjer.
Kalo mir .

>>{SpOnGeBoB}<<
30-06-09, 20:41
Le se sha zoten ne vend me ja gjujten amerikanve pe gjujna mara tu Kosova edhe sherri i qetina Lirikit me na ba batare.Po leje ma mire te ja gjujne shoq qatyne amerikanve sa e gjujne te na bile te gzohemi edhe nja vjete mara qishtu Liri, Demokraci e Pavarsi deri ne No limit qishtu :biggrin:

Tinky-Winky
30-06-09, 21:41
Le se sha zoten ne vend me ja gjujten amerikanve pe gjujna mara tu Kosova edhe sherri i qetina Lirikit me na ba batare.Po leje ma mire te ja gjujne shoq qatyne amerikanve sa e gjujne te na bile te gzohemi edhe nja vjete mara qishtu Liri, Demokraci e Pavarsi deri ne No limit qishtu :biggrin:
sha je ka flet mara spongibob shoqi po thue qi munen iraniancat mu revoltue me shkrimet tona e me na lshue qat bumen tu kosova a.ej matini fjalt se qaj makreshi llung e kish me homeinin e helbet mos po na shpijunat e po na gjujn bumen neve e po na bojn qerpaz.shnetje

lirik
30-06-09, 23:21
Ky far liriki e ka kush Ali Shukrin.
Edhe ai nje kohe e mbrojke gogja shume Aleancen e vet.

--------
prap ti me sjelljet tua provokuese ali shkriun merre qoe ne shpi po deshte ti dhe mjaft ma -
se un ali shukriun e kilken e tij i urrej ne shoket dhe organizatoret e demoastratave-
te vitit 1981 te rrethines tonė e kemi kapur per fyti ali shukriun kur erdhi te ju flas masave puntore e popullit qe te mos shperhtejn demostratat ne mitrovicė dhe e shpetoj policia perndryshe ishte duke mbetur ne duart tona e ti nese don merre ali shkrinė e qoe ne shpo e boll hangre ma tash -
jepi fund provokimeve tua te qelbura te thash nese don diskuto si njeri nes e nuk don ec baju me gjith provokimet tua akoma nuk je tue dit qka po flet e me ke po flet ti

lirik
30-06-09, 23:25
secili shqiptar qe mendon qe ne ti prishim punet me ameriken -

dhe europen-

e me turqinė me kta aleat qe per ne jan aleat jetik siguria e vet jetes tonė -

te tokes tonė atdheut tonė fmijve tanė tersis tonė toksore teritoriale -

ata mendojn shum cekt-

dhe ose jan thejsht ne anen e dikujt ne anen e armikut tonė shekullorė-

ose jan shum naiv nuk dijn aspak nuk kan kontakt me koken
po shihet se qfar presiooni i bėn amerika botes arabe per te na njohur kosoven sis htet -

e ata i shmangen ksaj pune njohjes se kosoves sepse jan ne anen e sllaveve-

aq sa munden sabotojnė -
perse perse muslimanėt e arabėt i bejn kto veprime antishqiptare a din dikush te mendoj ma thell

pirro
01-07-09, 06:24
Cka osht k bohet me qat rakete te Iranit, a po ja shperthen Izreali ne brenda a jo?? se Iranianve ju mungon inteligjenca dmth menquria.

Makresh
01-07-09, 08:34
Cka osht k bohet me qat rakete te Iranit, a po ja shperthen Izreali ne brenda a jo?? se Iranianve ju mungon inteligjenca dmth menquria.

Iranianeve iu mungon nje pirro kaq intelo per bes ahahahahahaa

O i gjor, a u beri edhe ti per ti gjykuar iranianet a ? :biggrin: :tongue: :biggrin: :tongue:

Makresh
01-07-09, 08:44
secili shqiptar qe mendon qe ne ti prishim punet me ameriken -

dhe europen-

e me turqinė me kta aleat qe per ne jan aleat jetik siguria e vet jetes tonė -

te tokes tonė atdheut tonė fmijve tanė tersis tonė toksore teritoriale -

ata mendojn shum cekt-

dhe ose jan thejsht ne anen e dikujt ne anen e armikut tonė shekullorė-

ose jan shum naiv nuk dijn aspak nuk kan kontakt me koken
po shihet se qfar presiooni i bėn amerika botes arabe per te na njohur kosoven sis htet -

e ata i shmangen ksaj pune njohjes se kosoves sepse jan ne anen e sllaveve-

aq sa munden sabotojnė -
perse perse muslimanėt e arabėt i bejn kto veprime antishqiptare a din dikush te mendoj ma thell


Eh mor lirik,

Se din ti jo qe shqiptareve te thjesht nuk u intereson se qfar dallavere ka amerika me rusin, iranin apo edhe arabin.

Perse mor njeri nuk mund te jetojn shqiptaret te qet, te pavarur duke mos perkrahur te padrejtit vetem pse jan superfuqi ? Qe nga kur shqiptaret qenkan ne planet te huaj ketu qe mos te ken te drejten e jetesės ? Nga vjen kjo erė inferioriteti qe ndieni ndaj evropes, amerikes e gjithe shteteve qe na rrethojn ? Eshte perkeqardhje qe jetoni me shpresa konfuze. Afganistani njihet si VARREZA e Perandorive, aty do te mer fund edhe Amerika e tani ? Ke do ta ADHUROSH si SHPĖTIMTAR ? Rusin ? Indin ? Apo Kinezet miniatura ?

Zoti eshte 1. Zot i Qiejve dhe i Tokes, Ai eshte i vetmi Gjithpushtetės ! Prandaj lereni budallqet e juaja anash e meditoni nese jeni sadopak i zgjuar.

pirro
01-07-09, 09:45
Iranianeve iu mungon nje pirro kaq intelo per bes ahahahahahaa

O i gjor, a u beri edhe ti per ti gjykuar iranianet a ? :biggrin: :tongue: :biggrin: :tongue:

Po tuj marr parasyshe se kan ne perkrahje njerz sikur ti, cka me thon tjeter, kjo i tregon te gjitha hahaahhahha.

Kapu per koke te rakes e shko ne izrael shkatrroje izraelin hahahahaha

lirik
01-07-09, 10:14
Eh mor lirik,

Se din ti jo qe shqiptareve te thjesht nuk u intereson se qfar dallavere ka amerika me rusin, iranin apo edhe arabin.

Perse mor njeri nuk mund te jetojn shqiptaret te qet, te pavarur duke mos perkrahur te padrejtit vetem pse jan superfuqi ? Qe nga kur shqiptaret qenkan ne planet te huaj ketu qe mos te ken te drejten e jetesės ? Nga vjen kjo erė inferioriteti qe ndieni ndaj evropes, amerikes e gjithe shteteve qe na rrethojn ? Eshte perkeqardhje qe jetoni me shpresa konfuze. Afganistani njihet si VARREZA e Perandorive, aty do te mer fund edhe Amerika e tani ? Ke do ta ADHUROSH si SHPĖTIMTAR ? Rusin ? Indin ? Apo Kinezet miniatura ?

Zoti eshte 1. Zot i Qiejve dhe i Tokes, Ai eshte i vetmi Gjithpushtetės ! Prandaj lereni budallqet e juaja anash e meditoni nese jeni sadopak i zgjuar.

-----------
MAkresh si duket shtremeber po e kupton paraqitjen time un nuk kam inferioritete as ne raport me europen as me ameriken a snuk jam kunde feje liritė fetare nuk do te guxonte askuh ti cenonte para syve te mi sikur te kem mundsi ti mbroj per shembull komunizmi nese do ta kisha un fuqi nuk do te leja komunizmin me irrezuar kisha e gjamija por un fetė i dua aty ku e kan vendin jo te jen ne shtet embi ligjin e rendin-
feja esht fe nuk guxon feja me ken shtet un jam per shtet ku feja nuk ka ndikim por
ligjet gjygjet shtetit kombi kultura e feja vetem aty ku eka vnedin-
emriken e kritikoj per qdo veprim te pa drejt dhe europen dhe nese jam ne rreshtimin e perbashkt ne aleancen me ata nuk do te thot se jam kunder kombeve tjera as kunder arabve apo ndonji feje dhe nuk do te kisha lejuar diskriminime dhe duke qen aleat me ta edhe ma me guxim kisha kundershtuar qdo gjenocid apo padrejtesi-por un i trembem pansllavizmit dhe ndikimit te tij prandaj e shoh ardhmerinė e shqiptarve ne siguri ne gjirin e perendimit se nuk cenohet as feja as kombi as lirija dhe nese jam ne gjirin e tyre un nga ai pozicion luftoj ma leht me kritika kunder tyre dhe mospajtime kundershtoj ma leht padrjtesinė dhe nuk pranoj inferioritet por barabarsi ne aleancė ndersa arabt dhe te gjith muslimant bashk me fe e zakone te tyre -
do i kisha dashur ne lidhje aleancash e miqsije me perendimin me europen dhe ameriken

aty ata mund te jen ma te sigurt siq esht dubai arabija saudite kuvajti etj nuk ka nevoj te trembet aspak irani nga amerika ma shum le te trembet nga rusija -
ketu qendrojn dallimet tona ne pozicione qka ju keni keqkuptuar se un po dua ndoj padrejtesi apo diskrimin irani nese miqsohet me ameriken nuk humb asgja vetem perfiton por shum njerz jan duke menduar se rusija ka shum ndikim ne iran ne kubė ne spanje e ne disa shtete latine qe po i qet cunga nen rrota amerikes amerika ka deshir ta bej aleat te vetin iranin mik qe te jet ne anen e saj ne keto gara per dominim qe jan turr kina e rusija amerika po ka qef me pas sa ma shum miq ne anen esaj qe te ua merr forcen dhe peshen e ti domonoj tregjet dhe ndikkimet irani duhet ta kuptoj ket dhe ne iran ka shum intelektual qe e kuptojn ket askush nuk ja prek at fe iranit as kukturen
bile ma shum do ta ruaj ne miqsi me ameriken amerika nuk lendonas nuk poshtron as nuk ngacmon fe dhe si kampione e lirisė ju edini te gjith sa ajo as zakone as fe nuk ngacmon perkundrazi i ruan si vlera te njerzis e demokracisė prandaj e simpatizoj ket mbrojtse te feve ete shqiptarve te lrive ete popujve te vegjel por nuk mendoj ne nen shtrime as diskriminime me ameriken do te jemi te gjith me te perparuar e me te zhvilluar por rusija po trubullon shum liudhje e miqsi neper popuj irani po e keqkupton ameriken ne fakt po e keqkuptojn disa qarqe proruse ne iran por jo ata te tjeret qe e duan ka shum iranian qe duan ameriken perendimin sepse te gjitha liritė jan am te mdha e ushtrimi i fesė e i qdo gjėje ather esht ma i lirė nuk edi se a je shiit apo sunit por dije se sunitet ne iran jan te diskriminuar nese irani behet mik me ameriken te gjitha fetė ma shum do t eken liri me kuptoni drejt tash dhe jo gjithnji shtrember gabimisht

Shpati
01-07-09, 13:26
-----------
MAkresh si duket shtremeber po e kupton paraqitjen time un nuk kam inferioritete as ne raport me europen as me ameriken a snuk jam kunde feje liritė fetare nuk do te guxonte askuh ti cenonte para syve te mi sikur te kem mundsi ti mbroj per shembull komunizmi nese do ta kisha un fuqi nuk do te leja komunizmin me irrezuar kisha e gjamija por un fetė i dua aty ku e kan vendin jo te jen ne shtet embi ligjin e rendin-
feja esht fe nuk guxon feja me ken shtet un jam per shtet ku feja nuk ka ndikim por
ligjet gjygjet shtetit kombi kultura e feja vetem aty ku eka vnedin-
emriken e kritikoj per qdo veprim te pa drejt dhe europen dhe nese jam ne rreshtimin e perbashkt ne aleancen me ata nuk do te thot se jam kunder kombeve tjera as kunder arabve apo ndonji feje dhe nuk do te kisha lejuar diskriminime dhe duke qen aleat me ta edhe ma me guxim kisha kundershtuar qdo gjenocid apo padrejtesi-por un i trembem pansllavizmit dhe ndikimit te tij prandaj e shoh ardhmerinė e shqiptarve ne siguri ne gjirin e perendimit se nuk cenohet as feja as kombi as lirija dhe nese jam ne gjirin e tyre un nga ai pozicion luftoj ma leht me kritika kunder tyre dhe mospajtime kundershtoj ma leht padrjtesinė dhe nuk pranoj inferioritet por barabarsi ne aleancė ndersa arabt dhe te gjith muslimant bashk me fe e zakone te tyre -
do i kisha dashur ne lidhje aleancash e miqsije me perendimin me europen dhe ameriken

aty ata mund te jen ma te sigurt siq esht dubai arabija saudite kuvajti etj nuk ka nevoj te trembet aspak irani nga amerika ma shum le te trembet nga rusija -
ketu qendrojn dallimet tona ne pozicione qka ju keni keqkuptuar se un po dua ndoj padrejtesi apo diskrimin irani nese miqsohet me ameriken nuk humb asgja vetem perfiton por shum njerz jan duke menduar se rusija ka shum ndikim ne iran ne kubė ne spanje e ne disa shtete latine qe po i qet cunga nen rrota amerikes amerika ka deshir ta bej aleat te vetin iranin mik qe te jet ne anen e saj ne keto gara per dominim qe jan turr kina e rusija amerika po ka qef me pas sa ma shum miq ne anen esaj qe te ua merr forcen dhe peshen e ti domonoj tregjet dhe ndikkimet irani duhet ta kuptoj ket dhe ne iran ka shum intelektual qe e kuptojn ket askush nuk ja prek at fe iranit as kukturen
bile ma shum do ta ruaj ne miqsi me ameriken amerika nuk lendonas nuk poshtron as nuk ngacmon fe dhe si kampione e lirisė ju edini te gjith sa ajo as zakone as fe nuk ngacmon perkundrazi i ruan si vlera te njerzis e demokracisė prandaj e simpatizoj ket mbrojtse te feve ete shqiptarve te lrive ete popujve te vegjel por nuk mendoj ne nen shtrime as diskriminime me ameriken do te jemi te gjith me te perparuar e me te zhvilluar por rusija po trubullon shum liudhje e miqsi neper popuj irani po e keqkupton ameriken ne fakt po e keqkuptojn disa qarqe proruse ne iran por jo ata te tjeret qe e duan ka shum iranian qe duan ameriken perendimin sepse te gjitha liritė jan am te mdha e ushtrimi i fesė e i qdo gjėje ather esht ma i lirė nuk edi se a je shiit apo sunit por dije se sunitet ne iran jan te diskriminuar nese irani behet mik me ameriken te gjitha fetė ma shum do t eken liri me kuptoni drejt tash dhe jo gjithnji shtrember gabimisht

A u lodhe,pusho ngapak , a ste ka mesue Mesuesi me vu ndonjeher ndonje prjese , kur te shkruajsh? !
Vene ndonje prejse najher ,merr frym dhe thith Oksigjen.
E kur te thith Oksigjen ndoshta te kjartesohen mendimet.
Qka mendon ti?
Popujt do te vihen nen ndikim/nenshtrim te Shteteve te tjera vetem se ty te pelqen?
Dy miliard Musliman me siguri nuk do te vehen nen Perendimin.
Me kohen bota do te organizohet ndryshe.

lirik
01-07-09, 13:57
Makresh si duket shtremeber po e kupton paraqitjen time -
un nuk kam inferioritete as ne raport me europen as me ameriken -por aleancė shok dhe bararabarsi ne at aleancė jo si skllever por si partner serioz zhvillimi-


a s nuk jam kunder feje -

liritė fetare nuk do te guxonte askush ti cenonte para syve te mi -
nuk dote preanoja per shkak te fetarve te njerzve per hirė te zotit qe un shum e besoj dhe kam dashuri te madhe per zotin pa dyshim-
-
sikur te kem mundsi ti mbroj fe tė gjith do ti mbroja se feja e sht e mirė por jo fanataizmi fetarė-
per shembull komunizmi----- nese do ta kisha un fuqi -nuk do te leja komunizmin me i rrezuar kisha e gjamija-

por un fetė i dua dhe do ti mbroja nuk do ti largoja nga shpirti i popullit-
por do ti radhisja aty ku e kan vendin jo te jen ne shtet e mbi ligjin e rendin-

mbi shtettin -
feja esht fe--- nuk guxon feja me ken shtet--- un jam per shtet ku feja nuk ka ndikim-
por demokracia -----shteti kombi para kombit nuk vejn kurgja ne shprehje pa komb nuk ka atdhe pa atdhe nuk ka fe kurfare -

ligjet gjygjet e shtetit e kombi kultura e feja vetem aty ku e kan vnedin-pra te lira jasht ndikimit shtetrorė-


ameriken e kritikoj-

per qdo veprim te pa drejtė dhe europen por ndjehem thell ne shpirtė aleat i tyre keshtu e dua edhe kombin tim shqiptarė-
dhe nese jam ne rreshtimin e perbashkt ne aleancen perednimore -

bashk me ata pra ameriken dhe perendimin -

nuk do te thot se jam kunder kombeve tjera-

as kunder arabve apo ndonji feje ---

dhe nuk do te kisha lejuar diskriminimin e tjerve -

dhe duke qenė aleat me ta me perendimin edhe ma me guxim kisha kundershtuar-

qdo gjenocid apo padrejtesi-por un i trembem pansllavizmit -dhe ndikimit te tij ne botė prandaj e dua perendimin besoj se shqiptart poashtu e duan ket aleancė shqiperia ka hy ne nato kjo esht aleancė tash edhe zyrtare edhe shpirtrore me perednimin-


si aleancė anti sllave e shoh perednimin naton dhe ameriken -
prandaj e shoh ardhmerinė e shqiptarve ne siguri ne gjirin e perendimit---

se nuk cenohet as feja as kombi as lirija fetare dhe nese jam ne gjirin e tyre te aleances perendimore ma e sigurt esht gjamija dhe kisha katolike ne aleancė perendimor se sa ne at pansllave-

ne shum ma leht japim vrejtje e qortime nga ai pozicion i aleances me perendimin -
japim vrejtje qortojm ma leht me kritik e ju kundervihemi padrejtesive kunder mospajtime ve -
se sa me ken jashta aleances perendimore-

kundershtojmė ma leht padrjtesinė dhe nuk pranojm inferioritet -

por barabarsi parteneritet bashkpunimi miqsi -
ne aleancė perendimore -

ndersa arabt dhe te gjith muslimant bashk me fe e zakone te tyre -
do i kisha dashur ne lidhje aleancash e miqsije me perendimin me europen dhe ameriken-aty ata mund te jen ma te sigurt -

siq esht dubai arabija saudite kuvajti etj -----

nuk ka nevoj te trembet aspak irani nga amerika ------perse !!!!!!!!!

ma shum le te trembet IRANI DHE TE GJITH ISLAMIKT nga rusija -ketu qendrojn dallimet tona ne pozicione

qka ju me keni keqkuptuar se un nuk po dua qe te praktokohet ndonji padrejtesi apo diskrimin
ndaj iranit dhe popullit te ti-
irani nese miqsohet me ameriken -


nuk humbė asgja vetem perfiton bėhet nji dubai i ri-----


por shum njerz jan duke menduar se rusija ka shum ndikim ne iran ---
ne kubė ne spanje e ne disa shtete latine-----

qe po i qet cunga nen rrota amerikes-----
prandaj jan gjith kto probleme sepse amerika nuk e don ndikimin e tjerve aty as te pansllavėve-
kuptojeni drejt ket-


amerika ka deshir ta bej aleat te vetin iranin mik ---

qe te jet irani ne anen e saj ---

ne keto gara per dominim ---

pse jan turrė kina e rusija ne ndikime botrore -

amerika po ka qef me pas sa ma shum miq ne anen e saj per siguri ma te madhe botrore -

qe te ua merr forcen dhe peshen kinezve dhe pansllavo rusve -
e ti dominoj tregjet dhe ndikkimet botrore ---

irani duhet ta kuptoj ket dhe te behet me ameriken-te largohet nga aleanca ruse pansllave ---


dhe ne iran ka shum intelektual qe e kuptojn ket --


askush nuk ja prek at fe islame iranit as kulturen kombtare gjihen perkundrazi perendimi ja ruan ma mir se sllavt -----


bile ma shum do ta ruaj ne miqsi me ameriken---

amerika nuk lendonas nuk poshtron civilizime as fe-----

as nuk ngacmon fe -----

dhe si kampione e lirisė ju e dini te gjith sa ajo as zakone as fe nuk ngacmon-----

perkundrazi i ruan si vlera te njerzis e demokracisė prandaj e simpatizoj ket mbrojtse te feve -----

e te shqiptarve te lirive e te popujve te vegjel -----

por nuk mendoj ne nen shtrime -----

as diskriminime me ameriken as nen ameriken nuk e mendoj ashtu jeten por as amerika nuk mendon ashtu ---

do te jemi te gjith me te perparuar e me te zhvilluar ---

por rusija po trubullon shum situata e popuj neper botė------po prishė shum

lidhje e miqsi neper popuj ---siq e prishin lidhjen irano amerikane ---

irani po e keqkupton ameriken -----

ne fakt po e keqkuptojn disa qarqe proruse ne iran -----

dhe ne irak ----

por jo ata te tjeret qe e duan ameriken-----

ka shum iranian qe e duan ameriken perendimin---

sepse te gjitha liritė njerzore e fetare jan shum te mdha ne perendim ---


e ushtrimi i fesė demokracisė e i qdo gjėje---

perendimi esht ma i lirė---dhe i civilizuar nuk ka fanatizeme radiklalizem as egersi por jan njerz qe merresh vesh me ta mund te besh marrveshje sepse jan te zhvilluar ---nuk edi se a je shiit apo sunit ---

por dije se sunitet ne iran jan te diskriminuar-----

nese irani behet mik me ameriken ---

te gjitha fetė ma shum do t e ken liri ---

me kuptoni drejt tash dhe jo gjithnji shtrember gabimisht


lirik
Shiko Profilin Publik
Dėrgo njė mesazh privat tek lirik
Gjej mė shumė postime nga lirik
Shto lirik nė Listėn e Miqve

eksperti 1
01-07-09, 13:59
perseri liriku nuk ndegjon keshilla

o njeri pusho pak vendos presje sepse ndarja ne srtofa nuk te ndihmon

heheheeheh

lirik
01-07-09, 14:02
ua bėra ma tė lehtė ta lexoni

lirik
01-07-09, 14:03
me sa duket qenka mbushur dardania mullah e fundamentalista ishalla nuk esht ktu edhe bin ladeni-me na hy ne dardani eu mileti im ku nuk te paskam njoft bre

lirik
01-07-09, 14:10
Mua nuk me pelqen republika islamike-
kur ne shqiptart ankoheshim ne politiken fetare kishtare serbe e cila ka luajtur rol ne shfarosjen e shqiptarve -shqiptart bertisnin dhe shanin kishen ortodokse serbe greke- se po perzihet ne politikė dhe esht nacionaliste - shovene me urrejtje fetare -
e tash per iran nuk po del djal nane qe flet shqip e me ju kundervu fashizmit fetarė fundamentalist-sepse secili radikalizem fundmaentalist esh njejt si fashizmi apo ideologji tjeter qe planiifikon perbuzje luftra fanatizma dhe rreziqe per paqen ne mes te popujvve -

fundamentalizmi esht teori dhe praktikė e rrezikshme per njerzimin-
secili edhe ai ortodoks edhe ai katolik edhe ai islamik qe e i ka parapri fashizmit


rusija do te pendohet q e po e perkrah per inat te amerikes fundamentalizmin musliman--
dhe per ti qit amerikes cunga nen rrota ---

por le ta din se do ti kthehet kjo shum keq ma vonė pikrisht asaj-


Mua nuk me pelqejn as republikat islamike as ortodokse as katolike ---nuk me pelqejn regjimet f etare radikale -
sikur te ishte pyetur kisha ne perendim e te mos kishte ekzistu arsyeja kultura dhe civilizimi njerzorė edukata perendimore e butė dhe teper civilizuese -
sot nuk do te ekzistonte njerzimi sot ---sepse fe tė jan akstremisht kunder njera tjetres te edukuara jo tolerante -
por perendimi me logjiken e vet njerzore ndryshe mendon------ fe ja e sht fe dhe shteti shtet-ket do ta kuptoj edhe islami her do kurdo---
islami nuk e ka vendin ne politikė as ne kriza luftrash por ne gjami e ne paqe ne urtsi e jo ne fanatizem radikal jan te jtert ata qe duan ta radikalizojn islamin e cila esht fe krjtesisht paqsore -
islami duhet t e jet i ndar nga shtetti si fe--- secili shtet duhet te ket ligje tjera ligje civile por jo fetare -

Makresh
01-07-09, 16:01
Shtet tė pa-fe nuk duhet egzistuar. Shteti punon per popullin, e populli jeton per Zotin ! Pra : Shteti te kete kujdes ne vendmarrjet e saja qe mos te shkel asnje ligje, po them mir asnje ligje fetar i ciles do fe per ti qeverisur qytetaret e saj ! jo-jo, do ti ben keq vetes deri diten kur te zevendsohen pushtetaret ateist.

lirik
01-07-09, 17:11
Shtet tė pa-fe nuk duhet egzistuar. Shteti punon per popullin, e populli jeton per Zotin ! Pra : Shteti te kete kujdes ne vendmarrjet e saja qe mos te shkel asnje ligje, po them mir asnje ligje fetar i ciles do fe per ti qeverisur qytetaret e saj ! jo-jo, do ti ben keq vetes deri diten kur te zevendsohen pushtetaret ateist.

--------------------------
Megjithat ne nuk na pelqen i nderuar makresh.
ne shqiptarve nuk na pelqen aspak dhe jemi kunder qe qfardo ferkimi per keq te kemi me miqt amerikan ---
qe shpetuan jeten tonė ,
ne shqiptart jemi ne anene tyre -
ashtu siq jan shum iranian dhe arab si dhe kombe tjera qe kan shpresa dhe mbeshttje te amerika e lirisė -

ndersa ne shqiptart asnjiher ne histori nuk kemi pasur fat ma te madh se sa gjetjen e nji miku te ri- aleati si amerika i cili siguron lirinė jeten tonė dhe tersin teritoriale -
perndryshe kosova do te ishte nji qeqeni sot- ku do te vazhdonin te dhunoheshin femrat shqiptare--- e zullumi do te ishte sadist ---nders gjendja e popullit tim do te dukej tmerr -
prandaj le te jetoj amerika e lirisė sa te jen shekujt -
ne shqiptarve besnik te saj te aelances dhe miqsisė nuk ka forcė qe ndanė nga aleanca dhe lidhjet jetike me ta-

ne shqiptart zyrtarisht tash jemi edhe ne nato- ne jemi miq te pa ndarė me amerikan me gjerman franqez anglez suedez italian austriak zvicrran -

miqsija e jonė dhe lidhjet tona te perbashkta deri ne flijime- per njeri tjetrin -nuk do te shkeputen- ne do jemi gjithmonė pran miqve tanė- te dashur europian amerikan-
popuj me te cilet do te jemi ne jet te jetve-
me ta te pa ndashem -

besoj se ket drejtim e ka edhe turqia dhe do ta ken edhe arabt e iraniant -

shqiptart asnjiher nuk do te jen ne anen e rusve e serbve as miqve te tyre tradicional-

ata shqiptarė qe jan kunder ksaj lidhje jetike shqiptaro amerikane perendimore me interes jetik kombtarė i tradhtojn intereasat e kombit shqiptar - dhe ne raste lufte ndaj atyre shqiptarve merren masa te ashpra- nga vet populli shqiptarė i cili per asnji qmim nuk i prish mardhenjet me perendimin-

Ne nuk kemi jetė tjeter per veq lidhjeve te forta me miq e aleat -
ketu hyn edhe japonija aleate dhe koreja e jugut australia zelanda kanadaja -
shetet e baltikut hungaria mike ndersa rumania ben pjesė me grupimin sllav -
Me italinė asnjiher nuk do ti turbullojm mardhenjet- italia do te jet dritarja e jonė e madhe drejt perendimit-ndersa spanja me gjasa jo-
Pra kombi shqiptarė e ka ket percaktim miqsorė aleat e shpirtrorė -
keto shpresa keto orientime do ti kemi neper shekuj -nuk duhet vetem te kerkojm shpetim nga amerikanėt e ti sherbejm dikuj tjeter -

por duhet te japim jeten per shpetimtarin aleatin-
deri sa edhe ai po ejep jeten per ty -
shqiptart duhet te dijn se qka esht borgji lidhja dhe pergjegjsia -

dhe ju lutem keto gjėra mos i perzieni e mos i ngatrroni me fe

-Zoti nuk esht vetem i muslimanve prandaj te mos e privatizojn vetem ata zoti esht i te gjith shpirtrave qe i ka krijuar ai prandaj mos beni dallime me fe

lirik
01-07-09, 17:24
Sa per fe shqiptarėt le tė mbajnė fe qfar e te duan -

ndersa aleanca dhe luftrat e perbashkta lidhjet shpetimin e perbashkt-
duhet ta kemi me europen e ameriken -

feja esht e lirė nuk perzihet askush- kisha e gjamija ka sa te duash- ne trojet shqiptare askujt nuk i ndalohet te shkoj aty - ndersa shqiptart si komb shpirtin aleancen duhet ta ken andej kah perendimi- kah amerika e lirisė dhe kah miku qe ta don te miren ta shpeton jeten--- dhe sot ekzistojm ne liri te shtrejt e te dashur ne saje te kti
miku te madh me saje te amerikes -
prandaj shqiptart duhet te kendellen te gjith pa marr para sysh se kah jan te drejtuar fetarisht -

ne token tonė lirin qe e po e gzojm ne sot duhet falenderuar ameeriken-

e shejt per ne-

dhe kjo esht enderr e shejt qe patem neper shekuj lirija e shtrejt-

qe na e solli amerika qe as ne nderr nuk do e kishte pa kombi shqiptar i kosoves sot ---

bashkimi kombtar dhe rruga e hapur me shqiperi ėsht duke e falenderuar ameriken-

dhe europen -

prandaj o popull shqiptar ne shpirtin tuaj kurr mos e pranoni mosmirnjohjen msoni pergjegjsi dhe borgje se kshtu e do zoti njeriun -

e jo te pa falenderueshmin dhe ata q e nuk dijn se kah duhet te rreshtohen ne aleanca e miqsi si dhe gjithqka ngatrrojn me fe -ather pra shqiptart ortodoks po u dashka te shkojn te gjith me serb sipas ju shqiptarve musliman

Shpati
01-07-09, 21:27
perseri liriku nuk ndegjon keshilla

o njeri pusho pak vendos presje sepse ndarja ne srtofa nuk te ndihmon

heheheeheh


Shenjat e pikesimit jan zbuluar per dy shkaqe?
I pari!
Duke i perdor ato, shkruesi thith frym- ajre, ne ajre ka deri 12% oksigjen! Te funksionoi Truri nevoiten 4% .
Pa oksigjen nuk funksionon Truri!
Qelizat e Trurit nuk punojn me shpejtesi ,ne qofte se nuk i furnizohen me oksigjen, nuk te furnizojn me informata.
Si rezultat i mos thithjes se oksigjenit vjen nje shkrim i pakuptimt.
I dyti!
Ne qofte se perdoren me vend shenjat e pikesimit !
Lexuesi e kupton qka ke dashur te thuash.

lirik
02-07-09, 00:02
Shenjat e pikesimit jan zbuluar per dy shkaqe?
I pari!
Duke i perdor ato, shkruesi thith frym- ajre, ne ajre ka deri 12% oksigjen! Te funksionoi Truri nevoiten 4% .
Pa oksigjen nuk funksionon Truri!
Qelizat e Trurit nuk punojn me shpejtesi ,ne qofte se nuk i furnizohen me oksigjen, nuk te furnizojn me informata.
Si rezultat i mos thithjes se oksigjenit vjen nje shkrim i pakuptimt.
I dyti!
Ne qofte se perdoren me vend shenjat e pikesimit !
Lexuesi e kupton qka ke dashur te thuash.

-------
I kupton ti te gjitha - por je andej kah jan disa fundamentalist qe duan ta marrin ne
qafė kosoven.-
njerz si ti qe jan mosmirnjohs ndaj amerikes e cila na solli lirinė-
dhe shpetimin nga asgjesimi kombtarė dhe pastrimi etnik -
ty irani as arabija nuk te ka sjell liri por amerika -

sa per arabet ata do te bekonin heshtur serbinė e rusinė -
per shfarosjen tonė te shqiptarve -
do ta bekonin heshtur gjenocidin -

per shfarosjen tonė pra feja e perbashkt islame me ta nuk po luan kurfar rroli -


ndersa amerika sakrifikoj dhe rrezikoj ndoshta edhe luftė botrore mund te ndodhte
per shkak te kosoves shqiptare muslimane -

por ja mosmirnjohja juaj ju jeni edhe kunder vet zotit -kunder drejtesisė dhe nuk dini as per se jeni fetarė e kah jeni te drejtuar veq dreqi e merr vesh se kush jeni ju talibant e kosves aq te cekt jeni ne mendje sa qe as fetarisht nuk dini se kah jeni te drejtuar njerz te pa kuptimt gjithsesi kunder interesve nacionale dhe me e shiku se perse i beni kto sjellje as vet nuk dini keni hy ne rrugė pa krye -
ka shum shqiptar musliman qe jan me fe e falen ne gjami por kur vjen puna te amerika

me vetedije te plotė kombtare jan ne anene saj ashtu si edhe te krishteret katolik e nji pjes e madhe e ortodoksve shqiptar ndersa ju wahabt e talibant e kosoves nji dreq e merr vesh pse jeni kunder interesave nacionale dhe ja tash po del ne sheh e po kuptohet se kush po kerkon sherre e trazime ne kosovė per ndrrim te kryeqytetit fundamentalistet islamik te koosoves wahab e taliban sekte reja te orientuara kunder gjithqka shqiptare

ja armiqsia ja sjellja e pa shpirt e pa denjė me hile antimkombtare -
thua se vetem ju mbi ket dhe mbani fe ne fakt duke u antasruar ne ket far feje ju keni zgjedhur rrugen kunder kombit dhe interesave te ti kombtare shqiptare

dhe jeni vertet kunder qdo gjė qe sht shqiptare por mos harroni shqiptart e vertet do ken fe dhe miqsi e aleanca me shtete te botes dhe miq ndersa ju kurr jo -
sepse jeni ne pozicionet qe asksuh nuk ka deshir me pas punė me ju as vet ata qe ju kan regrutuar e nxitur ne ket rrugė ju as fetarė nuk jeni as kush nuk e merr veshs e qka jeni ju -
ne nji anė keni qejf te mos na shkattroj serbia e kerkoni menjiher ndihmen e amerikes-

ne anen tjeter menjiher i kunderviheni amerikes dhe kosoves e interesave te kombit doni liri por nuk edini pse nuk e dini a doni fe a serbi as komb a qka doni ne trojet e europes njerz te quditshem fenomen qe per nji far feje qe mendoni se vetem ju keni fe jeni ne gjendje te digjni gjithqka kombatare shqiptare -
ka shqiptarė me fe falen e shkojn ne gjami por kombtarisht jan per atdhe dhe dijn mir se kah duhet e me ke duhet te jen sikur te ishte ashtu qe ata te mos dinin do te ishin te regrutuar te gjith per serbi por ata e dijn se ken e kan armik e dijn se rusinė dhe serbinė e kan armik dhe ameriken mik edhe pse fetarisht nuk e kan at fe qe e ka amerika -
ata ameriken nuik elanė kurr ne balt sepse e duan vatanin ekur e kan vatamin kan edhe fe por ju disa tipa jeni te pa kurfar vetedije

sepse keshtu ju mson shkolla talibane shkolla anti shqiptare -

me keti sjellje antikombtare duke u rreshtuar gabimisht pas njerzve qe nuk kemi kurr hajr prej tyre-

ju i demtoni interesat kombtare shqiptare-


dhe jeni te teper ne trojet shqiptare te demshem

lirik
02-07-09, 00:19
Secili shqiptarė qe shkon ne gjami e kishė duhet te lutet te zoti qe mardhenjet shqiptaro dhe amerikane te mos prishen kurr -

per shkak se vjen perseri serbia e rusija dhe ua dhunon erzin moralin shqiptarve tonė
musliman -
e gjami e kishė e mjekrra e ushkurat e robve e fmijve e grave qikave motrave nuseve shqiptare -

me gjybe e shtofa e harrna e krejt qka keni e me ushkure te motrave e grave ua merr neper kembe -

e ju rrini pastaj me bythė perpjetė duke u lutur per iran e taliban por nuk ndihmon ajo kurgja siq nuk ka ndihmuar -
ju keni tru te mbrapsht dhe drejtim te gabuar mekatarė te mjerė jeni te pa ditur me plot naivitet dhe errsira ne tru qe nuk e dini se as qka do te thot nderi as burrnija as feja as eerzi as namuzi e neperkembja as miku as nuk jeni te sqaruar per asgjė vetem rreshtoheni dikah qe as vet nuk e dini pse -
sepse ne radhė te parė nuk jeni atdhetarė as fetarė -
domethėnė ju vetem pse ju thot talibani e irani e wahabija jeni te gtashem ta permbysni ameriken e djepat tonė nuet tona erzi i jonė perseri te renkoj nen shkja -
syt mos ua pafshim q na duhen ata njerz qe nuk jan patruiot ne radhė te par e ne radhė te parė nuk jan per vend te vet per fe e atdhe per liri demokraci e dinjitet per token e te parve dhe nuk ju bejn pershtypje tragjeditė e gjamet qe nuk i ka dururar as toka as dhimbjete civilve te pafajshem por vetem per interesin etyre sektarė per te ju pershtatur te huajitte shkretirave e per nji pagė mujore jan ne gjendje te shesin gjithqka ju nuk jeni shqiptarė as te fares as te fisit as te gjakut tonė jeni te perjashtuar nga kombi atdheu e kosova -
Nji imam ose hogjė ose prift qe nuk esht patriot dhe ne radhė te parė qe te jet ne gjendje te jap shpirtė per atdhe e pastaj per fe ai nuk esht hogjė a sprift shqiptarė i pranuar te zoti as te kisha as te gjamija ai as nuk esht fetarė as i denj per gjenet e dinjitet as moral fetarė ai njeri qe nuk esht per moral patriotik atdhetarė nujk mun dte jet kurfar patrioti fetarė as qe ja pranon zoti se haram e ka gjithqka -
ne radhė te parė duhet toka ku te renuar koka vatani dheu i te parve gjuha shqipe kombi gjaku -
gjuha jote amtare lirija kombtare dashuria ndaj atdheut toka e jote e dashur ku thirret etnike shqipni-

ejo per nje fe te mos me e dit qka je

Uragani_99
02-07-09, 00:56
Po c'far i duhet raketa berthamore nje shteti sic eshte Irani.Asgje,vetem nje "taksirat" per ta vrare vetevehten .Ata me mire do te kishin bere qe te investonin te gjitha ato para per permiresimin e mireqenjes se popullit sesa ne prodhimin e kokave berthamore.SHBA_te nuk jane kundershtare te popullit iranian ,te sistemit diktatorial po.Ne Iran sistemi diktatorjal shqipton denime me vdekje per te rinje dhe te reja .Nuk dua te futem ne thellesi por jane te njohura ato veprime dhe nuk ka nevoje per koment te metejme.Populli iranian eshte i ndare ne besimtar shit dhe suni.Te paret besojne ne pejgamerin te quajtur Hazreti Alia dhe te dytet (suni) ne pejgamerin Muhamedin a.s.Me sa e kam te njohur jane diku mbi dhjete perqind te besimit sunit.Dhe po keta besimtare e deshirojne Ameriken dhe amerikanet por edhe perendimin ne pergjithesi.Jane shume me liberal dhe njerez qe duan me hecur me kohen bashkekohore,duan te bejne reforma ne sistemin shteteror por edhe ne ate fetar.Ndersa shitet jane me konzervativ dhe me teper jane nen ndikimin e Rusise shteteve sllave .Keta pranojne nje sistem diktatorjal sepse vetem keshtu krijojne forcen mbizoteruese ne Iran.Egziston dallim ne mes gjinive .Gjinia femerore sipas tyre eshte e rendit te dyte apo trete ,me probleme te perditeshme ,pa te drejta te mjaftueshem per te vepruar e lire dhe pa frike.Amerikanet kane ide te mire qe t'a nxjerrin nga kriza dhe ta zhvillojne,t'a zhdukun mbrapambeturine.Nuk do te j'u kishte rene keq ,sepse me permiresimin e maredhenjeve me SHBA-te do te permiresonin gjendje e tyre ekonomike.Do te ulnin varferin dhe do te ngritnin mireqenjen e atij populli te shume pervuajtur.Nuk flas me urrejtje ,perkundrazi me dhimbset ai popull qe po vritet neper rruget e Teheranit pa nevoje .Thjeshte politika e Iranit eshte pansllave.Kjo politike pansllave u tregua edhe ne muajet e fundit kur Irani ishte nje prej atyre shteteve qe do te deshmoj ne Gjygjin e Hages ne favor te Serbise dhe kunder Kosoves.Po, nje shtet qe vertet nuke don shtetin tim ,perse t'a dua un ate ?Vetem pse jan te besimit mysliman.Jo more s'me ka marrur koka ere akoma,jo.Absurd i te gjitha absurdeve ,te perkrahi politiken e nje vendi qe me gjykon se gjoja paskemi shkel ligjshmerin e OKB-se kur kemi shpallur pavaresin dhe un si shqiptare t'a perkrahi ,assesi.Dhe kush te akuzon ?Irani bashkpunetori i Serbise dhe Rusise .O me mire do te ju vijne punet t'i bashkangjiten shtetit te mirefillte sic eshte SHBA-ja sesa te qendroj me Rusin dhe Kinen.Sa me heret qe e kuptojne politikanet ne Teheran aq me mire do te jet per ata dhe ate popull te mjere qe u sakatua nga ai regjim diktatorjal.Plotesisht ka te drejt z.Liriku ne komentet e bera enkas per ket problematike te Iranit.Besoj se ne vet shtetin e Iranit do te dalin forca qe do t'a orientojne ate populle nga e mbara ne drejtim te shtetit i cili ua don te miren,zhvillimin ,demokracine,prosperitetin ,pra ne drejtim te SHBA-es.Me nderime Uragani_99

4peace
02-07-09, 08:00
***


Ev shoq, Uragan-99
Ia paske tejkaluar atij te parit (qe ka shkruar pak para teje)me fantazi.
Gjith ate merakosje per Iranin pa e ditur hallin tone.
Eshte nje "shkence" e cila ndihmon shume si njesi matese/ krahasuese. Kjo eshte shkenca e proporcioneve.
Irani ka potencial disa fish (1 fish=100%, 2 fish=200%...) me te madh ne krahasim me ne:
Ne aspektin ekonomik
Aspektin kulturor/intelektual
Aspektin ushtarak.
Irani eshte nder ato vende qe kane shtim ekonomik ne vit me shifra dyshifrore (deri mbi 10%). Ne te njejten "liste" bejne pjese edhe: Brazili (e ca shtete tjera te Amerikes Latine), Kina, Rusia, Turqia...
Per krahasim:
Shtetet e zhvilluara Perendimore do te kishin kenduar kenge nese do te arrinin 2% shtim ekonomik. Shembull Gjermania: Prognoza e vitit te kaluar per shtim ekonomik vitin e kaluar ka qene nen 2%. Sivjet, pas krizes financiare boterore, gjermanet do te ishin tejet te kenaqur nese shpetojne me -6%.
Edhe nje krahasim (per t'i mesuar proporcionet).
Ne samitin e G20 (20 vendet me te zhvilluara) morri pjese edhe Turqia. Kjo deshmon se Turqia eshte nje nder 20 vendet me te pasura ne bote. Ne krahasim me Turqine Irani ka potencial edhe me te madh.
Krahasim me ne:
Perderisa Truqia e Irani bejne pjese nen 20 vendet me te zhvilluara/pasura...ne s'jemi as nder 200 vendet. Pra deri dhjete fish apo 1000%.
Irani, pra, s'ka nevoje per ta puthur Ameriken ne balle. As Rusin e as Kinezin. Ai don te jetoje ne menyren e vet - i pavarur. S'ka nevoje as te rreshtohet pas dikujt por deshiron te bashkepunoje e te ket marredhenie ne te njejtin nivel shikimi, e jo ne nivelin e puthadorit, perkulurit...
Edhe nje here: Irani nuk posedon kurrfare rakete nukleare. Ende jo. Pikė.
Amerika:
Kete, sot, mund ta krahasojme me boksierin tone te mirenjohur Luan Krasniqi. Edhe Luani don t'i kthehet edhe nje here ringut. Ndodhta edhe kthehet, nese i jipet rasti. Ceshtja qendron ne ate se, edhe nese fiton ndonje meē pas kthimit sa do te mund te qendroje per ta mbrojtur titullin.

Bota po ndryshon. Edhe ate po ndryshon shume ne drejtim te kundert te asaj qe presin mendesite e vjetra tonat. Ne kete bote s'do te ket me te drejtat te me te fortit por te drejta ne kuptimin e plote te fjales.***

Shpati
02-07-09, 08:31
Irani nga Revoucionit Islamik deri sot!
Irani esht i vetmi vend ne bote ku Religjioni ka ber Revolucion.
Nga ajo dit der me sote Irani ka nje rritje te madhe ne aspektin ekonomik,kulturor ,shkencor,demografik,etj.
Nga Revoucioni deri me sot ,popullata e Iranit nga 30 milion esht shtuar ne 90 milion.
Ne aspektin kulturor dhe shkencor ky vend mund te llogaritet se esht futur ne mesin e vendeve te zhvilluara.
Resuret natyrore keti vendi i bejn te mundeshme rritje te vazhdueshme.
Roli i Iranit ne ekomonin boterore esht shume i madhe e sidomos ne rast te nje konflikti te mundeshem!
Simbas eksperteve ne rast te nje konflikit nafta mund te shtrejtohet deri ne 700 $ per barel.
Do te thot qmimi i naftes do te shtohet 10 here ,(askush ska interes real per nje koflikt me Iranin).
Intersat e Iranit!
Resuret e Iranit tregojn se ky vend vend deshiron te futet ne mesin e vendeve me ndikim.
E jo te nje vendi nen ndikim.

Makresh
02-07-09, 08:40
Eshte koha e nje revolucioni te dyt per iranin. Dhe me pas, per ter gadishullin arabik.

lirik
02-07-09, 11:36
Po po revolucione islamike--- ku do qe feja perzihet ne politikė shkakton shovenizem fetarė---- dhe rrezik nga fanatizmi fetarė diktaturė-


prandaj kosova ka pasur dhe ka simpati ne botė sepse nuk ka fanatizem fetarė ---

dhe askund nuk vinte ne shprehje qe feja te perzihet ne politikė -


perzierja e fesė ne politikė ---

ne e kemi pa te kisha serbe se qfar tmerresh shkakton---
e luftra te pergjakshme balkkanike masakra kanibale

tmerre te zeza-

hata te zeza katatsrofa njerzore -

shembull e kemi inkuzicionin kishtarė mesjetarė e te me vonshem-

kur shkenctart digjeshin ne druj si galileo-

dhe ma vonė kur kisha nuk e ngriti zerin kunder regjimit mortajes hitleriane-

e fashizmit -

qe shkaktoj katastrofen njerzore te permasave botrore -


se qfar kobesh sjell radiklalizmi fetarė fanatik---

ku mshefet maska revolucion gjoja revolucion islamik ---

ne fakt esht dikaturė fetare me rrezik -

feja asnjiher nuk e ka vendin ne politikė---

dhe mua askush nuk mund te me akuzoj se jam kunder feje por un jam kundershtarė i madh qe ajo te mos luaj rrol sherresh ne njerzi -

po mendoj ne shtet ne politikė -

sepse esht zjarr i rrezikshem qe e djeg globin esht kob i madh i njerzimit-


q' mendoni ju nese ksiha ben po ket revolucion si revolucioni islamik-

ather bota merr fund -

sepse nga kundershtimet fanatike fetare globi jo vetem merr zjarr por i del vullkani -


permbi nga perdrimet e atomeve-

per shkak te urrejtjeve e teorive fetare te cilat nuk kan zgjedhje -


mua ather personalisht me pelqente shum sjellje e muslimanve shqiptar ne kosovė -

sepse aty ka ken nji modernizem nji falje ne gjami shum e edukuar-

dhe pa radikalizma pa ekstremizma -

tamam fe me edukim -

qe nuk rrezikonte civilizimin--- dhe ishte shum moderne--- dhe as nuk ishte aspak kunder te krishterve--- as kunder rendit njerzorė e botes--- ajo falej lutej dhe ne pamje ishte mjaft e butė ---e moderne-nuk rrezikonte askend as nuk perzihej ne politikė--- ishte e ndarė nga shteti kjo me pelqen mua-- dhe secilit njeri qe ka mend ne krye---

por kohet e fundit agjentet rus serb dhe ata botrorė----

duke e pa se shqiptart jan popull paqsorė dhe jo fanatik fetarė--

e feja e tyre nuk ka perzierje ne politikė shtetrore ---filluan ti pjellin disa rryma radikale -

fetare per t e ja krijuar imazhin e keq kosoves ---

edhe pse ne numer jan te vogel---

ata mjafton se ata jan te drejtuar kah kahjet e gabuara ---

por jo kah kahjet kombtare moderne ---

e te sigurisė as te ardhmerisė se brezave shqiptar ė
por as te njerzimit.


Diktatura fetare apo qfare do qoftė diktatura ajo gjithmonė esht kob rrezik-

dhe destabilizuese ndersa fanatizmi fetarė dhe verbria e fanatizmit fetarė-

te cilet me bomba shkojn ne ajr -

duke menduar se ne at bote ne parajsė te sherbejn hyrijat -

nese shkon shehit -

te njejtit mendojn se nese e hjedhin raketen atomike do ti sherbejn hyrijat ne at dynja -

shtat hyrija e do te gjejn gjenetin parajsen -


keto gjėra me fanatizem ne edukim te mbrapsht jan rrezik i madh per boten d he njerzimin---


asnji fe nuk guxon ta privatizoj zotin---

e te privilegjohet- sepse automatikisht lindin kryqzatat---

qe nuk kan fund -

me pergjakje te llahtarshme e fundin tragjik.--- ku sjellin mjerime te pa fund gjak e lot e luftra-

qe nuk marrin fund deri sa zoti asnjiher nuk del ne qiell-

e te tregoj se cilen fe e do dhe cila fe esht ajo qe duhet te jet mbretresh e botes

lirik
02-07-09, 11:50
Bestytnija besimi i kotė se ka parajsė e se nese bjen deshmorė shehit do te sherbejn shtat hyrija te bukura ndaj nji mashkulli un them se si ne ket botė si ne at botė njeriut i takon vetem, nj e
grua zerma e njeriut esht ndertuar nga zoti vetem per nje grua ma teper nuk ka vend aty -
shtat gra jan per mua prostitucion per mendimin tim dhe nuk mepelqen fare ky ligj kush doq e te jet -
ISLAMI GJITHNJI ESHT ANKUAR KUNDER KRUISHTERIZMIT PER PADREJTESI
ndersa ne iran vet ka fillau te ndertoj forcen qe esht ne rrugen e padrejtesisė-
ndersa sa i perket diktatures diskriminimet qe behen ne iran nga at qe mendojn ndryshe me ka ra
mua vet te takohem me disa profesor rianian te ikur ne ekzil ne europė se si e spjegonin ata diktaturen
ne iran rrenqethej njeriu qka ndodhė aty enuk dihet ne opinion -
edhe ma zi se dikatura kineze

lirik
02-07-09, 12:12
Irani nga Revoucionit Islamik deri sot!
Irani esht i vetmi vend ne bote ku Religjioni ka ber Revolucion.
Nga ajo dit der me sote Irani ka nje rritje te madhe ne aspektin ekonomik,kulturor ,shkencor,demografik,etj.
Nga Revoucioni deri me sot ,popullata e Iranit nga 30 milion esht shtuar ne 90 milion.
Ne aspektin kulturor dhe shkencor ky vend mund te llogaritet se esht futur ne mesin e vendeve te zhvilluara.
Resuret natyrore keti vendi i bejn te mundeshme rritje te vazhdueshme.
Roli i Iranit ne ekomonin boterore esht shume i madhe e sidomos ne rast te nje konflikti te mundeshem!
Simbas eksperteve ne rast te nje konflikit nafta mund te shtrejtohet deri ne 700 $ per barel.
Do te thot qmimi i naftes do te shtohet 10 here ,(askush ska interes real per nje koflikt me Iranin).
Intersat e Iranit!
Resuret e Iranit tregojn se ky vend vend deshiron te futet ne mesin e vendeve me ndikim.
E jo te nje vendi nen ndikim.

-------------------------------
nafta do te hiqet nga perdorimi teknologjija perendimore po e mendon zgjedhjen qe gjithqka tė bėhet me rrrymė elektrike dhe sisteme solare -
nafta ėsht faqja e zezė e ksaj toke dhe biznesi i djallit ku perfitojn vetem disa njerz per interesa te veta te mallkuara-
me heqjen enaftes nga perdorimi bota do te ndryshoj -
njeriu i ri i civilizimit do ti hypė makines dhe do te shkoj per qejft te vizitoj kinen e mbarė rruzullin pa pasur nevojė te ndalet neper pompa benzine ku plaqkitet s i treg i mjerė njeriu i civilizimit per hesap te disa feudalve te pa mshirė te ksaj bote te mallkuar te mashtrimit e te tgreu tte interesit

lirik
02-07-09, 12:15
Eshte koha e nje revolucioni te dyt per iranin. Dhe me pas, per ter gadishullin arabik.
----------

Dhe mė pas per mbarė boten e trojet shqiptare revolucion islamik apo jo -

e sa te mjerė jeni -

e sa te cekt ne kokat tuaja te mjeruara qfar te menduari keni te pa kuptimt-

permbysje te botes neper mes diktatures fetare -

neper mes feje revolucioneve fetare qe feja te behet shkaktar i fundit te botes -

perse ather jeni kunder komunizmit edhe ai fundamentalist ishte-

dhe modelin fanatik diktatorial nga ai e keni marr

lirik
02-07-09, 12:17
vertet befasues te menduarit e disa shqipolsve qe te befasojn dhe tash po bindem se qfar rreziqesh kan hy ne trojet tona etnike qe nes e nuk marrim masa qe ti rrijm gati trejeve -
ky rrezik do te na shkakton dėme te mdha kombtare ne te ardhmen

lirik
02-07-09, 12:28
***
Ev shoq, Uragan-99
Ia paske tejkaluar atij te parit (qe ka shkruar pak para teje)me fantazi.
Gjith ate merakosje per Iranin pa e ditur hallin tone.
Eshte nje "shkence" e cila ndihmon shume si njesi matese/ krahasuese. Kjo eshte shkenca e proporcioneve.
Irani ka potencial disa fish (1 fish=100%, 2 fish=200%...) me te madh ne krahasim me ne:
Ne aspektin ekonomik
Aspektin kulturor/intelektual
Aspektin ushtarak.
Irani eshte nder ato vende qe kane shtim ekonomik ne vit me shifra dyshifrore (deri mbi 10%). Ne te njejten "liste" bejne pjese edhe: Brazili (e ca shtete tjera te Amerikes Latine), Kina, Rusia, Turqia...
Per krahasim:
Shtetet e zhvilluara Perendimore do te kishin kenduar kenge nese do te arrinin 2% shtim ekonomik. Shembull Gjermania: Prognoza e vitit te kaluar per shtim ekonomik vitin e kaluar ka qene nen 2%. Sivjet, pas krizes financiare boterore, gjermanet do te ishin tejet te kenaqur nese shpetojne me -6%.
Edhe nje krahasim (per t'i mesuar proporcionet).
Ne samitin e G20 (20 vendet me te zhvilluara) morri pjese edhe Turqia. Kjo deshmon se Turqia eshte nje nder 20 vendet me te pasura ne bote. Ne krahasim me Turqine Irani ka potencial edhe me te madh.
Krahasim me ne:
Perderisa Truqia e Irani bejne pjese nen 20 vendet me te zhvilluara/pasura...ne s'jemi as nder 200 vendet. Pra deri dhjete fish apo 1000%.
Irani, pra, s'ka nevoje per ta puthur Ameriken ne balle. As Rusin e as Kinezin. Ai don te jetoje ne menyren e vet - i pavarur. S'ka nevoje as te rreshtohet pas dikujt por deshiron te bashkepunoje e te ket marredhenie ne te njejtin nivel shikimi, e jo ne nivelin e puthadorit, perkulurit...
Edhe nje here: Irani nuk posedon kurrfare rakete nukleare. Ende jo. Pikė.
Amerika:
Kete, sot, mund ta krahasojme me boksierin tone te mirenjohur Luan Krasniqi. Edhe Luani don t'i kthehet edhe nje here ringut. Ndodhta edhe kthehet, nese i jipet rasti. Ceshtja qendron ne ate se, edhe nese fiton ndonje meē pas kthimit sa do te mund te qendroje per ta mbrojtur titullin.

Bota po ndryshon. Edhe ate po ndryshon shume ne drejtim te kundert te asaj qe presin mendesite e vjetra tonat. Ne kete bote s'do te ket me te drejtat te me te fortit por te drejta ne kuptimin e plote te fjales.
***do te behemi te gjith me mjekrra eshedu bilah te gjith do te ecim me gjybe e tlina te bezit neper qarshi e si te vejne ra trrupit pa u la ne pik te vapes e mjekrra plot morra do t embushet pa u rrue ne mustaqe do te mbeten shum qyrra te terura sepse i
nuk ka nevoj per tu la e per tu pastruar-
pastaj gratė eh gratė ne burrat do te jemi te privilegjuar-
e gratė nuk ka per ti pa ksuh ma jashta feregjeve te zeza ekonomija e shkretires do te dominoj ne kosova nuk ka nevoj te mbjellim domate se do ne jep revpolucioni islamik gjithqkla paketa edhe ma te mira se te perendimit me skadim pak ma te vonshem por njese rendesi ka qe te jemi islamik te revolucionit -
sa mir u bė more disa njerz te revolucionitt e vonua“r demokratiko komunist te ish bashkim vllazrimit kaluan ne revolucion te vonuar islamik te iranit hajde shqiptari hajde -
her me vllezrit rus her me vllezrit kinez her me vllezrit iranian e her me vllezrit taliban -
po qka do ti bejm kines vllezerve kinez qe rritja e tryre po shkon 1000 perqind sa mija her ma shum se iranit -
mandej ne kemi nevojė edhe per vllezrit eskimez sepse ata e kishin zakonin edhe me te qmuar me shku musafir atje po te detyrojshin me fjet me grue te tyre detyrimisht kshtu i kishin bestytnitė -
nese nuk pranon po te vrisnin me sopatė e kur te na vijn ata ne vizitė bol vshtir per ne me ja kthy nderen qysh me e mbajt bashkim vllazrimin me ta e me i qu te gruja me fjet kur ne te kalojm ne revolucionin islamik e ti marrim ka shtat gra kemi me pas probleme neper kto ndryshime

lirik
02-07-09, 12:41
Bile vllezrit eskimez po dojshin edhe ata me ba nji revolucion te vonuar-

grendlanda esht shum e madhe dhe parashihet nes e shkrihen akujt ajo do te jet toka ma madhe -


e do te ket rritje te madhe te perqindjes -

pastaj ne kemi nevoj pak per ndrrim kilmash -

nga shkretirat e iranit duhet teshkojm ne pushime ne borė te vllezrit eskimez-


sa e sa ndrrime do te behen dhe ne -

shpirti i shqiptarit do bej ndryshime neper kto pershtatje -por problemi qendron se kur te shkojm te eskimezt duhet te heqim gjyben e te hyjm ne veshjene eskimezve-


pastaj vjen revolucioni i vonuar afrikan i cullakve -

kur parashihet te heqen te gjith a teshat-


edhe aty do te kemi reforma dhe rritje ekonomike afrika esht potencial i zhegut dhe ka ardhmeri-


esht vend i bananeve i nxehtė nepermes bananave do te behet nami i tregtisė-

qeshtja esht vetem si ti perballojm diellit-

se lakuriq gjithsesi do te pershtattatemi -

rendesi ka qe te mos e marrin vesh mullaht s e kemi bashkpunuar gjveshur me afrikant
sepse na e qesin koken ne sater -

sigurisht q e te gjitha revolucioneve ne do ti pershtatemi -

ashtu siq ju pershtatem latinve turqve shkieve grekve bullgarve -

vetem shqiptar ne kurr nuk do te mbesim -
irani paska te drejt te jetoj ne menyren e vet i pa varur-

e ne shqiptart nuk paskemi menyra tona te edukimit tonė ilir shekullorė -

veq u dashka te hyjm ne feregjet e zeza iraniane-se paska dikush revolucion islamik e

ndryshime edhe ne duhet te hyjkm ne tarikun e ti hajde larukė hajde te menduar i larukes

i thonė ksaj sa her te hyn dikush ne revolucione duhet te hyjme dhe ne shqipot bile vrap

te hyjm ne nji te anglisė -

se nuk ka dy jav qe dolen ne gara cullak lakuriq neper londer ishte interesant me i pa -

burra e gra e ka qit televizori


kqyrni te hjym disi edhe ne at revolucion-

se mos po na vonohet e dhe ky revolucion -

kush hyn ne te i merr nga pesqind euro ne muaj pa punu si ne revolucionet tjera

disa shtofe feregje gjybe qarshafa mbulesa te islamikveqe edhe vampirit ja shtijn hatanė-

kur shihen ne pik te vapes te zeza ashtu -


medet qfar mendesia e mugjahedinve qfar kulture vetvrasese paraqesin disa shqiptar

lirik
02-07-09, 12:45
Ne as nuk i kemi asgjė ata iraniant as me fis e as me farė as me kulturė as me kurfar afersije -
perse te hyjm ne ne modat e tyre ene zakonet etyre ne format e tyre dikatoriale te revoluciooneve islamike

lirik
02-07-09, 13:00
Na knaqi duke na prrallisė ky mugjahedin shpati me rritjen ekonomike dhjet perqind te iranit -


kur ne iran nese merret statistika sipas disa shenimve qe i gjeta njiher para disa muajve as dhjet


dollarė nuk vijn te ardhuratne iran per kokė banori-

ka vende ku shkretirat jan te pashkelura -


ku nuk ka fare energji as urbainizm-ku na ka civilizim nuk ka rrugė shkola spitale as ambulanta nepr fshatra-

as rrrjet elektrik as kurfar gjurme te civilizimit neper fshatra-

shkojn me magarė ne shkullin e 21 e dikund me kuaj fhsati esht katastrofė e vertet ku duhen ndoshta dy mij vjet pune per te urbanizuar e me fut civilizim

lirik
02-07-09, 13:09
Ky esht ai gabimi i madh kur ne nuk patem shtet e sitė as muri as mburojė -

ku ne trojet etnike shqiptare

na u filtruan te huajt
agjenturat fetare rekrtuan me fe shqiptar te mjer duke shfrytzuar skamjen tonė dhe kohen ton tragjike

na i verbuan me fanatizem prapanik antimdern -


shumm qytetar tanė te kosoves e shqiperisė-

ne nji anė greku me kishen e ndrrimin e emrave

ne anen tjeter fundamentalisti aziatik te gjitha kto veprime jan ba me pare e per pare asgjė ktu nuk ka te vullnetit


dhe psuam dėme ne vend qe ne ne trojet etnike -demtime kombtare te kultures tonė qe ma von ka me pas pasoja

ata nuk na lan si duhet


te koncentrohemi ne jeten tonė moderne te perparimit


ndersa te regrutuarit

per shkak te pesqind eruove ne muaj-qe i marrin pa punue duke u pershendetur kahdo qe shkojn

me nji selam alejkum alejkum selam


shum njerz u regrutuan ne ato fe dhe do te kemi pasoja -

jetsore ne te ardhmen prej tyre edhe pse nuk jam kunder islamit ne fakt te mos me keqkuptoj dikush por ne fakt nuk mund ti akceptoj disa njerz qe para kombit qesin fe

lirik
02-07-09, 13:12
Po c'far i duhet raketa berthamore nje shteti sic eshte Irani.Asgje,vetem nje "taksirat" per ta vrare vetevehten .Ata me mire do te kishin bere qe te investonin te gjitha ato para per permiresimin e mireqenjes se popullit sesa ne prodhimin e kokave berthamore.SHBA_te nuk jane kundershtare te popullit iranian ,te sistemit diktatorial po.Ne Iran sistemi diktatorjal shqipton denime me vdekje per te rinje dhe te reja .Nuk dua te futem ne thellesi por jane te njohura ato veprime dhe nuk ka nevoje per koment te metejme.Populli iranian eshte i ndare ne besimtar shit dhe suni.Te paret besojne ne pejgamerin te quajtur Hazreti Alia dhe te dytet (suni) ne pejgamerin Muhamedin a.s.Me sa e kam te njohur jane diku mbi dhjete perqind te besimit sunit.Dhe po keta besimtare e deshirojne Ameriken dhe amerikanet por edhe perendimin ne pergjithesi.Jane shume me liberal dhe njerez qe duan me hecur me kohen bashkekohore,duan te bejne reforma ne sistemin shteteror por edhe ne ate fetar.Ndersa shitet jane me konzervativ dhe me teper jane nen ndikimin e Rusise shteteve sllave .Keta pranojne nje sistem diktatorjal sepse vetem keshtu krijojne forcen mbizoteruese ne Iran.Egziston dallim ne mes gjinive .Gjinia femerore sipas tyre eshte e rendit te dyte apo trete ,me probleme te perditeshme ,pa te drejta te mjaftueshem per te vepruar e lire dhe pa frike.Amerikanet kane ide te mire qe t'a nxjerrin nga kriza dhe ta zhvillojne,t'a zhdukun mbrapambeturine.Nuk do te j'u kishte rene keq ,sepse me permiresimin e maredhenjeve me SHBA-te do te permiresonin gjendje e tyre ekonomike.Do te ulnin varferin dhe do te ngritnin mireqenjen e atij populli te shume pervuajtur.Nuk flas me urrejtje ,perkundrazi me dhimbset ai popull qe po vritet neper rruget e Teheranit pa nevoje .Thjeshte politika e Iranit eshte pansllave.Kjo politike pansllave u tregua edhe ne muajet e fundit kur Irani ishte nje prej atyre shteteve qe do te deshmoj ne Gjygjin e Hages ne favor te Serbise dhe kunder Kosoves.Po, nje shtet qe vertet nuke don shtetin tim ,perse t'a dua un ate ?Vetem pse jan te besimit mysliman.Jo more s'me ka marrur koka ere akoma,jo.Absurd i te gjitha absurdeve ,te perkrahi politiken e nje vendi qe me gjykon se gjoja paskemi shkel ligjshmerin e OKB-se kur kemi shpallur pavaresin dhe un si shqiptare t'a perkrahi ,assesi.Dhe kush te akuzon ?Irani bashkpunetori i Serbise dhe Rusise .O me mire do te ju vijne punet t'i bashkangjiten shtetit te mirefillte sic eshte SHBA-ja sesa te qendroj me Rusin dhe Kinen.Sa me heret qe e kuptojne politikanet ne Teheran aq me mire do te jet per ata dhe ate popull te mjere qe u sakatua nga ai regjim diktatorjal.Plotesisht ka te drejt z.Liriku ne komentet e bera enkas per ket problematike te Iranit.Besoj se ne vet shtetin e Iranit do te dalin forca qe do t'a orientojne ate populle nga e mbara ne drejtim te shtetit i cili ua don te miren,zhvillimin ,demokracine,prosperitetin ,pra ne drejtim te SHBA-es.Me nderime Uragani_99--------------------------------------

Po edhe helmimin kunder nxenesve shqiptar ne irak e ka pas marr serbia -
nese ju kujtohet athere sepse tito renegati pansllav qe un e quaja qeni me bisht ne parolalt e mia prej regjimitte cilit kam psuar vet ai i bėri lidhjet sekrete pansllave aleancat e mshefta me vendet arabe dhe atij ja pamė sherrin qe islamikt jan afruar me sllav sepse te gjitha aleancat ai i lidhi edhe me kinen -
i ka nenshkruar mardhenjet qe edhe sot ato nenshkrime e marrveshja jan shtetrore qe i trashgon beogradi -

lirik
02-07-09, 13:29
Disa njerz mendojnė dhe keqkuptojnė se amerika e ka ne mendje diskrimimin e vendeve muslimane-
qka un personalisht nuk besoj-
amerika e ka ne qellim madhorė jetik qe iranin dhe vendet arabe ti shmangė nga aleanca sllavo kineze dhe rreziqet tjera grupore qe po paraqiten ne botė dhe rreuizkojn jo vetem interesat e amerikes por te mbarė civilizimit-
sikur te ishte koalicioni iranian arab aleanca me ameriken rusiaj dhe kina as qe do te guxonin me e que koken as qe do te ishin kurfar faktori me renddsi sikur vendet islamike te ishin te gjitha-
te bashkuara rreth amerikes dhe ti jepnin ushtar amerikes -
e jo ta sabotojn ameriken sepse rreziqet q epo paraqiten jan gjithnji e ma te mdha -
ja per shembulll rraca ee verdhė esht ne prag te suksesit me bomben atomike koreja kina qe jan aleate te rusisė jan potencial rrezik edhe per turqinė dhe vendet arabe -
kush do ti garantoj iranit se ne té ardhmen nuk do te pushtohet nga kina rusija e koreja -
do ta kekroj irani ndihmen e amerikes dhe te gjith arabt por do te jet vonė do te pendohen iraniant dhe te gjith muslimant per sjjelljen mosmirnjohse ndaj amerikes se lirisė e cila asnji fe nuk e diskrimonon as nuk don ta shuaj nuk e kuptoj perse ather disa islamik i tremben kaq shum amerikes -

meqense un personalisht jam per lirinė e palestines njohjen shtet menjiher dhe pa diskutim

lirik
02-07-09, 13:32
Un Asnjiher Nuk Pajtohem Me Roberinė E Palestines As Me Kolonizimine Cionistve
Te Asaj Toke As Me Shfarosjen E Palestinezve -
Un I Kuptoj Arabt Shum Drejtt E Cilt Jan Te Revoltuar Nga Perkrahja E Vazhdueshme Qe Amerika Ja Jep Izraelit Ne Dem Te Palestines -
Amerika Nese Don Aleat Ne Vendet Islamike Duhet Ta Perkrah Menjiher Dhe Ta Shpall Shtettin E Palestines Dhe Ti Rregulloj Mardhenjet Me Te Gjith Muslimanet-
Zgjedhje Tjeter Nuk Do T Eket Amerika Per Veq Se Te Ju Afrohet Muslimanve Me Dashamirsi

Makresh
02-07-09, 13:34
----------

Dhe mė pas per mbarė boten e trojet shqiptare revolucion islamik apo jo -

e sa te mjerė jeni -

e sa te cekt ne kokat tuaja te mjeruara qfar te menduari keni te pa kuptimt-

permbysje te botes neper mes diktatures fetare -

neper mes feje revolucioneve fetare qe feja te behet shkaktar i fundit te botes -

perse ather jeni kunder komunizmit edhe ai fundamentalist ishte-

dhe modelin fanatik diktatorial nga ai e keni marr

Me fal o poet, po ēfar eshte deshira yte ? Impunimi i demokracis i hartuar nga disa shoqata sekreto-sektare judeo-kristiane ???

E ke gabim, shum gabim kur nisėsh nga diktatura e nje feje sic ishte ajo diktatura e krishter per ti gjykuar te tjerat, e ne vecanti fejėn Islame duke perdorur nje grusht burrash qe luftojn ne trojet e tyre kunder imperializmit amerikan. Edhe ti do kishe luftuar, edhe un edhe tjetri e tjetri.

Ti nuk mund ta pershkruash nje embelsir qe as eren e as shijen nuk e ke kerkue. Pra ti flet vetem me pasion, me ndjenja te nje materialisti. Per ty nje musliman i moderuar, i modernizuar eshte nje musliman shqiptar qe as nuk falet, as nuk agjeron, as nuk meson e as nuk e njeh fen e tij. Kurse ata qe praktikojn fen e tyre jan t'etiketuar si "talibana"Wehaba" e po kaloj qe goja yte si duket s'din gje ndryshe pos ketyre termeve qe ti ka mesuar bushi.

Po te them nje gje, ne demokraci nese nje parti fetare i fiton mbi 50.01% te votave, ajo mund te vendos edhe per nje revolucion Fetar sic ka ber Irani. Kjo mund te ndodhe tek ne edhe me prezencen e trupave te kforit. Sigurisht, kjo ndodhe diten kur feja izolohet ne te gjitha sferat e shoqeris sikurse kishte ndodhur ne iran dikur.

lirik
02-07-09, 13:51
Un Asnjiher Nuk Pajtohem Me Roberinė E Palestines -

As Me Kolonizimin e Cionistve-te tokave arabe

Te Asaj Toke qe esht epalstines

As nuk pajtohem me vuajtjet e masakrat e palestinezve -

Me Shfarosjen E Palestinezve nga ana e judejve -
Un I Kuptoj Arabt Shum Drejt

te cilt Jan Te Revoltuar Nga Perkrahja E Vazhdueshme qe Amerika uashingtoni -
ia Ja Jep Izraelit si teper te tepruar nė Dėm Te Palestines -


Amerika Nese Don Aleat Ne Vendet Islamike -

Duhet Ta Perkrah Menjiher Dhe Ta Shpall Shtettin E Palestines-

Dhe Ti Rregulloj Mardhenjet Me Te Gjith Muslimanėt-
kjo esht menyra e vetme dhe shtegu i portes per hyrje te amerikes ne zemrate muslimanve -
dhe ne aleanca politike me ta nese palestines amerika ja jep lirinė dhe pamvarsinė-
e njeh si shtet te pavarur me te drejta ne okb -
Zgjedhje Tjeter Nuk Do T E ket Amerika Per Veq Se Te Ju Afrohet Muslimanve Me Dashamirsi

lirik
02-07-09, 13:54
nji miliard musliman i duhen amerikes si aleat potencial treg ushtarė -

qe te perballoj kinen dhe rusinė ket potemcial e ka nuhatur rusija dhe ben qmos qe ti largoj muslimant s ama shum nga emrika dhe ta satanizoj ameriken te muslimant e botes -
amerika duhet te ndryshoj kursin dhe te ju qaset muslimanve me veprime konkrete duke njohur shtetin e palestines perndryshe nuk do t eket aleanca te mirfillta dhe lidhje te forta miqsije e bashkpunimi ne mes te amerikanve dhe muslimanve -
ndersa te gjitha keto ngatrresa dhe nyje te lidhura rusija po i shfrytzon m e mjeshtri

Makresh
02-07-09, 13:57
A thua cfar do ti ofroj Amerika atyre 600'000 refugjateve palestinez qe jan lindur e rritur qe tashme 60 vjet neper kampe ? A mendon se amerika eshte e gatshme qe ata njerez ti kthej ne folen e tyre ku sot kolonet izraelit jetojn ?
* ----|---- *

lirik
02-07-09, 14:03
amerika i ka diku rreth njiqind e dhjet fabrika atomike-

ndersa izraeli posedon dikund rrreth dyqind bomba atomike -
e koka berthammore

nese edhe irani prodhon ato -

shperthimi i nji lufte ne at rajon me pasoja katastrofale ne lindjen e mesme -

do te jet i demshem per ameriken dhe iranin e izraelin -

prej te ciles do te perfitojn kina dhe rusia-

prandaj ma mir do te ishte qe keta tre izraeli amerika irani te gjith te jen aleat dhe miq -

e te bashkpunojjnė qe ti kundervihen rritjes dhe fuqisė se koalicionit kinė rusi -

e nes e fiton kina dhe rusija

paramilitaret serb prap do te kpusin ushkure te nuseve shqiptare e dhuna e zija do t e mbulj token tonė shqiptare dhe trojet etnike -

do te quhemi populli pa atdhe sepse do te jemi ne forma biblike te perndjekur-

ballkani do te behet rusi e serbi deri ne durrs dhe nga harta di te zhduket emri shqipni

lirik
02-07-09, 14:07
amerika ushtarakisht esht nji shekull para bote prandaj nuk duhet me hy vendet muslimane ne aventura -pamvarsishts e amerika nuk ka ushtarė ka teknologji ka aviacion-
por nuk do te kisha deshirė qe irani te perjetoj fatin e irakut anarkinė dhe luften e tmerrshme -
por me bisedime te hyjn ne mikruzptim me ameriken-
pa pas nevojė q e te krijohen katastrofa

lirik
02-07-09, 14:08
A thua cfar do ti ofroj Amerika atyre 600'000 refugjateve palestinez qe jan lindur e rritur qe tashme 60 vjet neper kampe ? A mendon se amerika eshte e gatshme qe ata njerez ti kthej ne folen e tyre ku sot kolonet izraelit jetojn ?
* ----|---- *

-----------
Natryisht qe amerika duhet dhe eka obligim qe ta krijoj shtetine palestines dhe ti kthej refugjatet e ta fitoj simpatinė dhe besimin e muslimanve

lirik
02-07-09, 14:55
irani nuk po krijon shtet demokratik as shtet paqsorė as ligjorė -
me sistem e ksuhetetutė garantuese -
se paku qe bota te bindet see armet berthamore nuk do te perdoren kunder njerzimit

qe te mund te binddtte boten se -se per qellime paqsore po e perdor uraniumin
armet berthamore nuk po i krijon per shkatrrime ne masė as per rreziqe tjera te luftes -
ku mund te rrezikohet paqja e rajoni -
kur nji president shtetti deklaron se izraeli duhet te fshighet nga haarta ather deshmon s elogjika terroriste dhe shfarosese dominon n e kokat e mullahve radikal logjika e tillė ekstremne radikale esht brengosese ndersa per ne shqiptart veqmas orientimi pansllav i iranit ku pa rezerva perkrahet serbia ky regjim gjithsesi esht ne dem te interesave tona kombtare shqiptare dhe duhet te ndrrohet regjimi ne iran dhe te vjen regjim qe i perkrahė intereat e shqiptarve pa rezerva jo te sllaveve

lirik
02-07-09, 15:07
800 miljon kinez -
do te sulen ne dretjim te amerikes-
pat deklaruar njiher me kercnim kina kunder amerikes kur amerika ja bombardoj ambasaden ne beograd-
800 miljon jerz kinez po nese behen ne koalicion me rus korean brazil venezuel kubė iran -
serb ukrain bullgar grek bjellorus irakian ne shqiptart dhe amerikanet nuk kemi vend ne planet -
ne token e zotit siq po thot makreshi a kemi te drejt nen ket qiell te jetojm perse nuk e qorton makreshi asnjiher pansllavizmin dhe te tjeret diktatura shoveniste kercnuese si kina dhe sulmin terrorist ne kullat binjake ne amerikė si dhe rreziqet tjera ekstremiste por vetem ameriken e sulmojn e akuzojnė

lirik
02-07-09, 15:11
Kush kend e sulmoj me pa besi gjat luftes se dyt botrore japonija ameriken apo amerika japoninė ja pra edhe ky nji fakt shum mer ednesi se sa po te forcohet i pa besi te sulmon-
kush garanton se ameriken nuk do ta sulojn ne befasi kina rusija dhe ekstremistet islamik-
amerika ka pervoja ne kto befasi e pa besi e cila pastaj u detyrua -
te hedh bomben atomike ne nagasaki e hiroshimė-
prandaj pikrisht amerika ka arsye te trembet nga terrorizmi pa besia dhe befasia dhe forcimi-
i shteteve shoveniste radikale terroriste pansllave pushtuese te pa prirje per demokraci e civilizim por te gatshme te shuajn te tjeret nga faqja e dheut po poshtersia serbe e veprimit me te poshter ndaj shqiptarve dhunimi i mija e mija femrave shqiptare -
hė si thoni ė prandaj edhe shqiptart duhet te ken bomben atom ike apo jo

lirik
02-07-09, 15:36
me vjen keq dhe dote kisha deshirė qe iranin ta kemi aleat -
irani dha poet filozof idalist dijetarė edhe sot ata befasojn boten kan prirje dhe intelegjencė-
nese ky popull ndryshon regjimin dhe kalon ne emancipim dhe largon diktaturen islamike -
mund te ket shum ma shum hov zhvillimi ku edhe femra iraniane mund te inkuadrohet ne potenciale shoqrrore-
ndersa sot femra ne iran jo vetem qe nuk ka barbarsi por jeton ne zakonin e kohrave mesjetare ne n diktat e cila nuk mund te jap per shoqeri-
do te deshiroja nji iran demokratik shum partiak parlamentarė ku feja te ndhaet nga shteti dhe
te lulzoj demokracia ndrsa aleanca dhe rreshtimi te jet me ne shqiptart qe ne shqiptart dhe irani te jemi ne nji taborr politik ushtarak siq esht sot turqia shqiperia amerika gjermania italia ne nato edhe turqia esht muslimane por kjo nuk e pengoj te jet aleate e perendimit qfar te keqe ka turqia qe esht stabile qe sa vite qe nga kohrat e kemal ataturkut nuk ka luftra -
dhe po e rritė mirqenjen edhe psee dhe aty ka tendenca te diktatures islamike qe ne fakt vetem deme mund ti sjellin turqisė ne truqi lulzon feja turizmi shteti dal ngadal e stabiliteti -
turqia me menquri veproi qe u rreshtua me aleancen atlantike -
merreni me mend sikur turqia te ishte antare e paktiti te varshaves ne aleanca me pansllavizmin-
sa edemshme do te ishte kjo per ne per shqiptart ameriken europen

lirik
02-07-09, 15:46
Mbas luftes se dyt botrore pa ra se truqia te hynte ne nato nendetset dhe amrina ruse vezhgonin ne detine zi dhe detin egje mundesitė e zbarkimit pushtimit ushtarak ne turqi dhe nuk pyesnin fare per
shtettin turk nendetset ruse kalonin pa leje ne bosfor dhe ishte qeshtje kohe kur do te sulmohej stambolli nga rusija serbia bullgaria greqia ukraina -
por me hyrjen e turqisė ne nato ndryshoj gjithqka -
rusija nuk guxonte te hynte e te delte pa leje sa her donte me nendetset e anijet luftarake te mbushura me koka berthamore pra amerika vetem vepra te ira bente kahdo ne dobi te muslimanve -
dhe paraqitej si shpetimtare e islamit shpetimtare e fesė islame gjamijave teritorit qe te mos e pushtonin ruset -
prandaj bota sllave u egersua aq shum qe nuk mundi ta pushtoj turqinė nji nder skelet ma te rendesishme te botes qe deshti te je mball udhen dhe tregjet perendimit emrikes eruopes dh eshqiptarve por ti o dani e makresh pak dini te mendoni thell dhe ne strategji largpamse -

dani edhe po me akuzon se nuk di te falem por po i them danit se po thuajse te gjitha llojet e librave fetare i kam lexuar ne detale deri ne imtesi kuran bibel kam lexuar per jehovet wahabet ortodokset masonieret mormonet dhe prejardhjet e feve te tyre prandaj te mos merakoset dani hiq per shehadetet e dovet se te gjith a i di permendsh por un po flas se jam i brengosur per demokracinė ne iran gjithnji duke menduar ne liritė fetare qe ato te jen te pa prekura si duket e gjith dhimbja e danit dhe makreshit esht se mos po preeku ne fe ne iran si duket nuk jan ne gjendje te me kuptojn se ku po dua me dal me shkrimet e mia ne kto analiza -

te ke e fundit ne nuk vendosim asgjė vetem po diskutojm po japim mendime te lira sepse vendos tjeter kush

lirik
02-07-09, 15:46
Mbas luftes se dyt botrore pa ra se truqia te hynte ne nato nendetset dhe amrina ruse vezhgonin ne detine zi dhe detin egje mundesitė e zbarkimit pushtimit ushtarak ne turqi dhe nuk pyesnin fare per
shtettin turk nendetset ruse kalonin pa leje ne bosfor dhe ishte qeshtje kohe kur do te sulmohej stambolli nga rusija serbia bullgaria greqia ukraina -
por me hyrjen e turqisė ne nato ndryshoj gjithqka -
rusija nuk guxonte te hynte e te delte pa leje sa her donte me nendetset e anijet luftarake te mbushura me koka berthamore pra amerika vetem vepra te ira bente kahdo ne dobi te muslimanve -
dhe paraqitej si shpetimtare e islamit shpetimtare e fesė islame gjamijave teritorit qe te mos e pushtonin ruset -
prandaj bota sllave u egersua aq shum qe nuk mundi ta pushtoj turqinė nji nder skelet ma te rendesishme te botes qe deshti te je mball udhen dhe tregjet perendimit emrikes eruopes dh eshqiptarve por ti o dani e makresh pak dini te mendoni thell dhe ne strategji largpamse -

dani edhe po me akuzon se nuk di te falem por po i them danit se po thuajse te gjitha llojet e librave fetare i kam lexuar ne detale deri ne imtesi kuran bibel kam lexuar per jehovet wahabet ortodokset masonieret mormonet dhe prejardhjet e feve te tyre prandaj te mos merakoset dani hiq per shehadetet e dovet se te gjith a i di permendsh por un po flas se jam i brengosur per demokracinė ne iran gjithnji duke menduar ne liritė fetare qe ato te jen te pa prekura si duket e gjith dhimbja e danit dhe makreshit esht se mos po preeku ne fe ne iran si duket nuk jan ne gjendje te me kuptojn se ku po dua me dal me shkrimet e mia ne kto analiza -

te ke e fundit ne nuk vendosim asgjė vetem po diskutojm po japim mendime te lira sepse vendos tjeter kush pa dyshim

lirik
02-07-09, 15:50
un jam per nje iran modern me zhvillim e liri demokraci ku potenciali nacional do te vehej ne sherbim-
telirisė ku shqiptari do te mund te jet partner aleat ne at shtet te ket liri te hyrjes e e daljes si ne truqi te ket mikpritje ashtu siq e pret turqia te ket tregje e tregti te ket aleancė ashtu siq ka me trukun -
shqiperia dhe truqia jen ne nat
dhe me gzon ky fakt miqsije e pakti do te ishte mrekulli sikur edhe irani e iraku te hynin ne nato -
si dhe te gjitha shtetet arabe

lirik
02-07-09, 16:18
perveq asaj sektet muslimane nuk kan po thuajse aspak unitet gjersa sektet krishtera katolik evangjelist mormonist nuk bejn konflikte te pergjakshme
sunit she shiit po luftojn me ashpersi ne mes vete dhe nuk nuk kan unitet -
dhe kjo mund te reflektohet edhe te ne ne trojet etnike
pranimi i feve dhe kulturave te ndryshme grupeve fetare nxisin ferkime dhe shkaqe konfliktesh-
per ta dominuar njera tjeteren deri ne antagonizma e ne probleme te pa kapaerceshme -
keto dukuri i shfrytzojn a gjenturate huaja pastaj-
dhe nji nder shkaqe esht edhe kjo brenga qe me shtynė te shkruaj sidomos brenga per kombin dhe atdheun tim pozicionin e tij dhe aleancat shtigjet tregjet lidhjet pozita e garantuar

eksperti 1
02-07-09, 18:38
akoma ti lirik?

a nuk u lodhe a?

hahahah

mer fryme thelle njehere dhe pusho pak :)

lirik
02-07-09, 19:16
akoma ti lirik?

a nuk u lodhe a?

hahahah

mer fryme thelle njehere dhe pusho pak :)

--------------------
heu bre qka u ba e gjith bota po diskuton e po shkruan e veq mua po me drejtohni
atyre qe po shkruajn me vjet ktu hiq nuk po ju thoni kurgja e mua pse -
a kopil jam un nuk jam shqiptar i kosovas a qka

Llapjani_HH
02-07-09, 19:43
-------------------------------
nafta do te hiqet nga perdorimi teknologjija perendimore po e mendon zgjedhjen qe gjithqka tė bėhet me rrrymė elektrike dhe sisteme solare -
nafta ėsht faqja e zezė e ksaj toke dhe biznesi i djallit ku perfitojn vetem disa njerz per interesa te veta te mallkuara-
me heqjen enaftes nga perdorimi bota do te ndryshoj -
njeriu i ri i civilizimit do ti hypė makines dhe do te shkoj per qejft te vizitoj kinen e mbarė rruzullin pa pasur nevojė te ndalet neper pompa benzine ku plaqkitet s i treg i mjerė njeriu i civilizimit per hesap te disa feudalve te pa mshirė te ksaj bote te mallkuar te mashtrimit e te tgreu tte interesit
lirik gabim e kie kur thue se nafta do tė hiqet nga pėrdorimi.
Ngase pėr momentin nuk ka kurrfar alternative qė ta zėvendėsoj naftėn,e as nė t'ardhmen nuk pritet njė gjė e tillė.

Automjetet vetėm me rrymė elektrike nuk mund tė lėvizin, ngase nuk ka bateri qė mund ta lėviz njė automjet nė distancė 500km, e pėr 5minuta tė rimbushtet komplet pėr distancėn tjetėr.
As me energji solare nuk ka mundėsi dhe kapacitet tė bėhet kjo.

Si do tė kishin fluturuar Aeroplanėt pa naftė (kerozinė), apo si do tė lėviznin tė gjitha mjetet ushtarake pa pėrdorimin e naftės, ose si do lansoheshin anijet kozmike apo satelitėt e ndryshėm pa naftė, e shumė e shumė gjėra tjera?

Ėshtė mirė tė flasim/shkruajm realitetin e jo tė shohim ėndrra me sy qel.

Kalofshi mirė.

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-09, 20:31
--------------------
heu bre qka u ba e gjith bota po diskuton e po shkruan e veq mua po me drejtohni
atyre qe po shkruajn me vjet ktu hiq nuk po ju thoni kurgja e mua pse -
a kopil jam un nuk jam shqiptar i kosovas a qka

sha zoten mara ti Lirik ruju se nuk i ngjef qita harapt e Iranit, sha zoten ta shkrujne denimin me vdekje sikur qatina Selmanit te Ruzhdijes qe ja pati shkrujten Homeini.

Leje le te shkojne shoq teposhte qatje ta kallin atomin e ti dalin edhe flaka qasajna naftes edhe sha zoten bile mos te kene ma per kerkond mara se shume e kane bo shtrejte qita pisat, tana mos te kete per kerkan mara.

pirro
02-07-09, 20:58
--------------------
heu bre qka u ba e gjith bota po diskuton e po shkruan e veq mua po me drejtohni
atyre qe po shkruajn me vjet ktu hiq nuk po ju thoni kurgja e mua pse -
a kopil jam un nuk jam shqiptar i kosovas a qka


ahahahahahahahaha oo Lirik hajt o burr mos u merzit, Irani qysh osht qashtu i ka punt. Cka me thon ishalla me qet udheheqje kurr ma mire si bahen punt. ka me u bo si korja veriore , kan me hanger rraj lisash per ushqim, pse a merzitet per popull aa qeverisa e tynve aa?

lirik
02-07-09, 21:15
sha zoten mara ti Lirik ruju se nuk i ngjef qita harapt e Iranit, sha zoten ta shkrujne denimin me vdekje sikur qatina Selmanit te Ruzhdijes qe ja pati shkrujten Homeini.

Leje le te shkojne shoq teposhte qatje ta kallin atomin e ti dalin edhe flaka qasajna naftes edhe sha zoten bile mos te kene ma per kerkond mara se shume e kane bo shtrejte qita pisat, tana mos te kete per kerkan mara.


-----------------------------------------
Eu spongi po dreqi qe je ti qysh i nxitė sherret ani qysh ua qet ndermend -
po i mson a po ju thu vrajeni lirikun -

ani spoongi ani

veq msoj ti -

veq o spongi un nuk po shkruaj diqka -prej vetes time se un kurr ne iran nuk kam ken por sipas inform,imeve te shtypit -

qe kam lexuar -

sipas shtypit botrorė sipas gazetes sipas komenteve botrore -

qe i kam lexuar sipas informimeve te ndryshme ne literaturen e shtypit t e huaj-

q e e kam lexuar -

un i lexoj edhe gazetat e huaja se ne iran po shkelen te drejtat e njeriut-
per shkak te diktatures se regjimit -
kjo eshte vertetė dhe nese vritem per ket te vertetė le te vritem shpallem martir i fjales se lirė siq isha martir burgjeve te diktatures jugosllave me vite po o spongi bre nuk e merr vesh ti politiken thell po me doket -
mua bre spongi nuk po me pelqen hiq aleanca e disa vendeve islamike me rusinė-
po mendoj regjimet e tyre edhe egjipti politikė pro jugosllave ka edhe libija -
sepse tito ish presidenti jugosllav agjent rus shkoj ne ato vende e i la vezt e dreqit aty ne lindjen e mesme ku do ne irak ne libi ne egjipt e kahdo andej
e i bėri regjimet e tyre aleat te sllaveve perndryshe po e shifni se aspak nuk ju ka pelqye kosova e pa varur as egjiptit as libisė aa iranit -
prandaj o spongi kundershtaret e interesave shqiptare nuk i dua hiq -
sa per mua le te mbajn qfar do regjimi te duan po deshten -
nese shumica e atij populli e don at regjim
veq interesat nacionale te shqiptarve te mos i demtojnė-
ketu me dhemb mua ma tepermi dhe gjith hallin e kam se regjimi i iranit ka shum mardhenje te ngushta me rusi -
ndersa rusija esht armiku ynė shekullorė-
deshirė do te kisha qe irani komplet si komb e si shtet te jet ne anen e shqiptarve jo te sllaveve -
nee dijm se tito agjenti i rusve shkoj ne egjipt e pervetsoj president naserin-

dhe e drejtoj kah bashkpunimi e aleanca e lidhjet me sllav pra per te ja ngritur jugosllavis forcen eprestigjin e shqiperis per te ja kthyer shpinen
timonin aleat kah jugosllavija satelitja e rusisė -deri ather ne egjipt ishte treqind vjet

>>{SpOnGeBoB}<<
02-07-09, 21:24
-----------------------------------------
Eu spongi po dreqi qe je ti qysh i nxitė sherret ani qysh ua qet ndermend -
po i mson a po ju thu vrajeni lirikun -

ani spoongi ani

veq msoj ti -

veq o spongi un nuk po shkruaj diqka -prej vetes time se un kurr ne iran nuk kam ken por sipas inform,imeve te shtypit -

qe kam lexuar -

sipas shtypit botrorė sipas gazetes sipas komenteve botrore -

qe i kam lexuar sipas informimeve te ndryshme ne literaturen e shtypit t e huaj-

q e e kam lexuar -

un i lexoj edhe gazetat e huaja se ne iran po shkelen te drejtat e njeriut-
per shkak te diktatures se regjimit -
kjo eshte vertetė dhe nese vritem per ket te vertetė le te vritem shpallem martir i fjales se lirė siq isha martir burgjeve te diktatures jugosllave me vite po o spongi bre nuk e merr vesh ti politiken thell po me doket -
mua bre spongi nuk po me pelqen hiq aleanca e disa vendeve islamike me rusinė-
po mendoj regjimet e tyre edhe egjipti politikė pro jugosllave ka edhe libija -
sepse tito ish presidenti jugosllav agjent rus shkoj ne ato vende e i la vezt e dreqit aty ne lindjen e mesme ku do ne irak ne libi ne egjipt e kahdo andej
e i bėri regjimet e tyre aleat te sllaveve perndryshe po e shifni se aspak nuk ju ka pelqye kosova e pa varur as egjiptit as libisė aa iranit -
prandaj o spongi kundershtaret e interesave shqiptare nuk i dua hiq -
sa per mua le te mbajn qfar do regjimi te duan po deshten -
nese shumica e atij populli e don at regjim
veq interesat nacionale te shqiptarve te mos i demtojnė-
ketu me dhemb mua ma tepermi dhe gjith hallin e kam se regjimi i iranit ka shum mardhenje te ngushta me rusi -
ndersa rusija esht armiku ynė shekullorė-
deshirė do te kisha qe irani komplet si komb e si shtet te jet ne anen e shqiptarve jo te sllaveve -
nee dijm se tito agjenti i rusve shkoj ne egjipt e pervetsoj president naserin-

dhe e drejtoj kah bashkpunimi e aleanca e lidhjet me sllav pra per te ja ngritur jugosllavis forcen eprestigjin e shqiperis per te ja kthyer shpinen
timonin aleat kah jugosllavija satelitja e rusisė -deri ather ne egjipt ishte treqind vjet


Po jo be lirik qfare mara, sha zoten qitash me ba me shkue ne Irante qajo upozita, qysh nuk jane te kenaqun me zgjedhjet qe ja vjedhen mara votat o sha zoten, be po te baj qe ishim ra ne atom te iranit sha zoten kishin eksplodu edhe qato planetat ne hava po hiqju qetyna. Ev shoq ishalla po demokratizohet Irani e na hjekin vizat e me shkue nihere me tu gjujten ne grumbull qaty si kamikaz, vetum me marren raketen me vehte a qito barutin edhe kallu, kallu amerike :biggrin:

http://is.blick.ch/img/gen/M/s/HBMsV5KO_Pxgen_rc_500xA,500x314+0+0.jpg

lirik
02-07-09, 21:25
Ne egjipt deri ather ishte dinastija e farukut shqiptari qe endryshoj egjiptin-
na i kan marr te gjith aleatet e miqt ne lidnjen emesme muslimant njerzit e fesė tonė i kan mashtru sllavt e i kan kthy prej veti m e na i kan kthy prej veti-
me na lan ne shqiptarve pa miq e aleat-
a nuk ke sy me pa se qfar veshtirsije po paraqitet te pamvarsija e kosoves ku pikrisht shtetet muslimane e penguan kosoven ma teper se shtetet e krishtera -
qka ua pamė hajrin ne atyre deri me sot -
ata per serbi neve na gjujn ne flakė sepse tito mashtuesi me kohė e ka ndertu qerdhen sllave aty -
me diplomaci kopile mashtruese jan nenshkrue shum marrveshje e bashkpunime -ne mes te tyre -
tash ne shqiptart me ushtru 500 vjet diplomaci e me e provu qe aleancat ti kthejm nga vetja -
nujk mud te ja kalojm tito kopilit qe mashtrimet e tij arriti te na demtoj ne shqiptarve deri aty sa qe vendet muslimane te mos e njohin kosoven-
e pse pra ather shqiptart neper shekuj vuajten nga europa dh e sllavt per shkak se mbajtene kishin fe muslimane perse ather ne te mbajm fe muslimane kur muslimani te perbuzė te vret te urrenė te largon nuk te ndihmon nuk te njeh te ka kundrshtar shoqerohet me tjetrin qe ka tjeter fe e don ma shum ate s e ty qe je i te njejtes fe-
per q arsye pra ne shqiptart paskemi vuajtur kaq shum neper shekuj kur po rrezikojkam nga vet islami-

lirik
02-07-09, 21:50
[quote=>>{SpOnGeBoB}<<]Po jo be lirik qfare mara, sha zoten qitash me ba me shkue ne Irante qajo upozita, qysh nuk jane te kenaqun me zgjedhjet qe ja vjedhen mara votat o sha zoten, be po te baj qe ishim ra ne atom te iranit sha zoten kishin eksplodu edhe qato planetat ne hava po hiqju qetyna. Ev shoq ishalla po demokratizohet Irani e na hjekin vizat e me shkue nihere me tu gjujten ne grumbull qaty si kamikaz, vetum me marren raketen me vehte a qito barutin edhe kallu, kallu amerike :biggrin:

http://is.blick.ch/img/gen/M/s/HBMsV5KO_Pxgen_rc_500xA,500x314+0+0.jpg
Ne fakt mua me dhimbsen ata njerz ne iran -
atyre ju nevoitet liri dhe demokraci e paqe ata nuk kan veojė te emdnojn se ne shqiptart
po ju perzihemi ne punet e tyre por ne shqiptart po bejm perpjekje qe te afrohemi me popujt e lindjes dhe lidhjet miqsore me ta lidhjen e alöeances me ta -
ne menyrq e ne shqiptart te sigurojm sa ma pozicion te fortė aleancash-
ne menyr q ete antasrohemi ne okb ne menyr q ete kemi shpinen e mbrojtur-
e ne ket rast per te pasur shpine embrojtur duhen ndryshime ne iran

un ia dua te miren atij populli -por un mbi te gjitha e dua lirinė dhe demokracinė se kam vuajtur per te -

e kam la me shpinė jo si dķkush qe e lanė veq me gojė-

un e kam paguar shtrejt duke e la me shpinė rrast
disa q enuk kan vajtur hiq per te po e gzojn kshtu qenka kjo dynja

sa per kulturen e veshjes muslmane me fergje eshamija te arabve e te iranit iranit por un hapur them se mua nuk me pelqejn feregjet nuk me pelqen-veshja e tillė
as
diktatura -

mua me kujtohet e mbaj ne mend ather ne kohen time kur isha fmi dhe kur shihja gratė shqiptare me shamija neveritesha nga kjo kulturė e huaj e veshjes ne jemi europian dhe mua me pelqen demokracia europiane veshja europiane sjellja europiane liria e mdnimit e fjales -

un kur i shihja disa femra shqiptare me shamija ne kokė krijoja nji far neverije dhe nervozohesha

Shpati
02-07-09, 22:02
[quote=>>{SpOnGeBoB}<<]Po jo be lirik qfare mara, sha zoten qitash me ba me shkue ne Irante qajo upozita, qysh nuk jane te kenaqun me zgjedhjet qe ja vjedhen mara votat o sha zoten, be po te baj qe ishim ra ne atom te iranit sha zoten kishin eksplodu edhe qato planetat ne hava po hiqju qetyna. Ev shoq ishalla po demokratizohet Irani e na hjekin vizat e me shkue nihere me tu gjujten ne grumbull qaty si kamikaz, vetum me marren raketen me vehte a qito barutin edhe kallu, kallu amerike :biggrin:

http://is.blick.ch/img/gen/M/s/HBMsV5KO_Pxgen_rc_500xA,500x314+0+0.jpg
Ne fakt mua me dhimbsen ata njerz ne iran -
atyre ju nevoitet liri dhe demokraci e paqe ata nuk kan veojė te emdnojn se ne shqiptart
po ju perzihemi ne punet e tyre por ne shqiptart po bejm perpjekje qe te afrohemi me popujt e lindjes dhe lidhjet miqsore me ta lidhjen e alöeances me ta -
ne menyrq e ne shqiptart te sigurojm sa ma pozicion te fortė aleancash-
ne menyr q ete antasrohemi ne okb ne menyr q ete kemi shpinen e mbrojtur-
e ne ket rast per te pasur shpine embrojtur duhen ndryshime ne iran

un ia dua te miren atij populli -por un mbi te gjitha e dua lirinė dhe demokracinė se kam vuajtur per te -

e kam la me shpinė jo si dķkush qe e lanė veq me gojė-

un e kam paguar shtrejt duke e la me shpinė rrast
disa q enuk kan vajtur hiq per te po e gzojn kshtu qenka kjo dynja

sa per kulturen e veshjes muslmane me fergje eshamija te arabve e te iranit iranit por un hapur them se mua nuk me pelqejn feregjet nuk me pelqen-veshja e tillė
as
diktatura -

mua me kujtohet e mbaj ne mend ather ne kohen time kur isha fmi dhe kur shihja gratė shqiptare me shamija neveritesha nga kjo kulturė e huaj e veshjes ne jemi europian dhe mua me pelqen demokracia europiane veshja europiane sjellja europiane liria e mdnimit e fjales -

un kur i shihja disa femra shqiptare me shamija ne kokė krijoja nji far neverije dhe nervozohesha

Qka te pelqen sosht kuj ka intereson.
Shqiptaret jan nje nje Popull Musliman ,mbi 80% jan musliman dhe kemi kultur orientale.

lirik
02-07-09, 23:39
[quote=lirik]

Qka te pelqen sosht kuj ka intereson.
Shqiptaret jan nje nje Popull Musliman ,mbi 80% jan musliman dhe kemi kultur orientale.

-------------------------
E mor shpat po vertet qenke njeri qe nuk meriton me shkelė ne token tonė shqiptare -
kultura e jonė esht kulturė europiane -AUTOKTONE TEPER E LASHTė DHE ME VLERA
ne duam ta kemi mirė me europen e ameriiken-
por edhe me popujt arab e te lindjes ME IRAKUN IRANIN
pastaj me australi e malejzi e te tjerė pa pengesa -

por identitetin kulturorė qe u krijua nga ilirt me shekuj mos e gjuaj ne balt se nese ke kulturė identitet je dikushi pse gjermani franqezi shkon ne iran prezentohet me kulturen e vet pa u turpru perse te truprohem un-
nese un shkoj ne iran me veshje si europian e bisedoj me iranian per ndoj problem kulturė apo biznes nese eci rrugve te teheranit mullahve nuk duhet te ju intersoj veshja ime as sjellja ime sepse jam europian -
deri sa nuk i intreson per veshjene sjelljene franqezit e te gjermanit perse iraniani te ket mendim apo paragjykim tjeter per mua-
ne nuk jemi aziatik ne mund te kemi raporte aleance e tregtare e diplomatike me popuj-
por nuk mund te ndryshojm sipas qejfit te gjith kuj kur shkoj ne taliban te behem si talibani kur shkoj ne afrikė te behem si afrikani kur shkoj ne iran te paraqitem si ata me veshje me gjybe si ata -
qka je tue fol o shpat mjerani -
po a ti paske propzu prizrenin kryeqytet te kosoves a medet per ne shqiptrt o njeri pro
oriental. -

lirik
02-07-09, 23:44
Ne fakt mua me dhimbsen ata njerz ne iran -

atyre ju nevoitet liri dhe demokraci e paqe ata nuk kan nevojė te mednojn se ne shqiptart
po ju perzihemi ne punet e tyre-

por ne shqiptart po bejm perpjekje qe te afrohemi me popujt e lindjes-

dhe lidhjet miqsore ti ndertojm me ta lidhjen e aleances me ta -
se paku qe rusija te mos ket ndikim andej por ne shqiptart -
sepse e paguam haraqin e fesė muslimane neper shekuj mu ne mes te europes e kemi hanger shpines
per ket vajtje tonė shekullore arbt dhe irani duhet te paguajn se poo ua mbajm fenė islame ne mes te europes -
e nuke ndrruam ne kurfar rrethanashh edhe pse u masakruam e dhunuam nga serbi-

iranie muslimant tjerė ma se tepermi duhet te paguajn kosoven sepse ne mbajtem fe islame ne mes te europes ne mes te rrezikut

tash ne kur po kerkojm qe vllezrit e fesė te na ndihmojn ata po an e kthejn shpinen


ne menyr q e ne shqiptart te sigurojm sa ma pozicion te fortė aleancash-

ne menyr q ete antasrohemi ne okb ne menyr q ete kemi shpinen e mbrojtur-
e ne ket rast per te pasur shpine embrojtur duhen ndryshime ne iran

un ia dua te miren atij populli -por un mbi te gjitha e dua lirinė dhe demokracinė se kam vuajtur per te -

e kam la me shpinė jo si dķkush qe e lanė veq me gojė-

un e kam paguar shtrejt duke e la me shpinė rrast
disa q enuk kan vajtur hiq per te po e gzojn kshtu qenka kjo dynja

sa per kulturen e veshjes muslmane me fergje eshamija te arabve e te iranit iranit por un hapur them se mua nuk me pelqejn feregjet nuk me pelqen-veshja e tillė
as
diktatura -

mua me kujtohet e mbaj ne mend ather ne kohen time kur isha fmi dhe kur shihja gratė shqiptare me shamija neveritesha nga kjo kulturė e huaj e veshjes ne jemi europian dhe mua me pelqen demokracia europiane veshja europiane sjellja europiane liria e mdnimit e fjales -

un kur i shihja disa femra shqiptare me shamija ne kokė krijoja nji far neverije dhe nervozohesha

Uragani_99
03-07-09, 01:35
[quote=4peace]
-------------------


------------------
Se pari ne nuk kemi asgje te perbashket me Iranin, ne jemi shqiptar - europjan ,ata jan aziatik, nuk na lidhe asgje me ta.Thua se paskam shkruar fantazira per Iranin??!!!Me tregon edhe per shkence te proporcioneve,per ligjin e proporcionalitetit!!!!! Falemnderit i nderuar se nuk me duhet ajo shkence ne realitet ai ligj ,fare .Respekt,mbaje per vedi se te duhet per me vone sigurisht .Te vriten njerez ,te persekutohen ,te varen adoleshent pa asnje shkas ,te rejat mbyten me gure duke i gjuajtur drejte e ne koke , shume nga ato nen moshen 18-vjecare,besoj se nuk jane fantazira por realitet qe poe sheh e tere bota.Njeriu ka te drejte te shprehe shqetesim kur ndegjon ,lexon dhe sheh skena te tilla rrencethese ,skena te tilla qe edhe per kohen e mesjetes do te ishin te paparamenduara.Pastaj,te besh krahasim te zhvillimit ekonomik ne mes te Kosoves dhe Iranit,eshte dicka irelevante per mendimin tim.Irani eshte shtet me vite ,ndersa Kosova ka dy vite te shtetesise dhe dhjet vite te dalura nga lufta shkatrruese e Milloshevicit. Po pse nuk bere nje krahasim ne mes te SHBA-ve ,Kanadase ,Japonise,Anglise dhe Irakut,dhe do te shihnit se kush ku mbetet,ne c'pozite mbeten ato dhe ne c'far mbetet Irani, a po jo.SHBA-aja "babai i botes" ,shteti me i forte ne pikepamje ekonomike dhe ushtarake ,te krahasohet me forcen e bokserit shqiptare Luan Krasnicit ,a me beso u mbyta se qeshuri dhe nuk deshiroj te futem me ne thellesi per ta diskutuar.Habi!!!Me tej potenconi,se bota do te ndryshoj dhe se ne ket bote nuk do te ket me te drejtat e me te fortit por te drejta ne kuptimin e plote te fjales.Nuk besoj qe do te ndryshoj dicka rrenjesore ,SHBA-te do te kene forcen kryesore dhe mire qe e kan ket force ,se perndryshe vaj halli per popujt e vegjel.Nese ke mendimin qe do te ndryshojne raportet e forces dhe ne krye do vijne forca si Irani,Rusia,Kina ,do t'a quaja tragjedi boterore ,vullkani me i rrezikshem i te te gjitha koherave,shkaterrues per njerezimin,mos pyet per vegjeline se do i zhdukin pa rene vesa e mengjesit,se jane te pashpirte.Shembull,Irani ka pakica te vetat: belush,kurd turkmen,arab dhe dihet si i trajton ,me zi se serbi qe n'a trajtoj ne ne Kosove .Per Rusine ,Kinen e Serbine skemi c'te flasim.Egzistojne te tille( pa keqkuptim,nuk kam mendimin ne ju zoteri,assesi ) qe deshirojne qe SHBA-te te humbin forcen udheheqese dhe te vije ne krye nje Iran apo Pakistan ,Rusi,apo Kine.....por eshte dicka e pa arritshme. .Pershendetje ,dhe suksese ,Uragani_99
__________________________________________________ _______

P.S.zoteri Lirik mos u brengos fare pse te drejtohen vetem ty.Kjo eshte e kuptuar ,drejtesia i vret shumicen .E keqja ka perkrahje cdohere me shume ne mesin tone.Praktika ka treguar shembull ne luften e fundit te udhehequr nga e madherishmja UCK-ja,ku nje numer bukur i madh ne vend se t'a perkrahnin e akuzonin ,e perbuznin dhe perhapnin propagande qe as shkau nuk i kishte menduar.Tjetra, shiqoje z.Kurti dhe levizjen e tij.Kush e don ,askush ,vetem pse eshte i drejte dhe realist para opinionit ........me nderime Uragani_99

lirik
03-07-09, 05:40
nga shum njerz ne kosovė ka kohė qe un jam i zhgenjyer-
por per shembull te huajt shkojnė e fusin disa sekte ne kosovė pastaj gjithnji na lėnė nė balt-
sa do ku do amrika ka nji vetedije te lartė dhe u angazhua edhe pse me vonesė megjithat shum femrat
shqiptare jan dhunuar nga serbet ai dhemb kjo kujt nga vendet muslimane apo dikuj tjeter ose te krishterve per moralin tonė te kombit te neperkembur-
disa orientalist si ky shpati qe e paska kerkuar prizrenin kryeqytet vetem hyjn ne disa rryma fetare-
por kur vjen punė per te bė diqka per atdhe ikun bishtin dhe mshefen -
ndersa per hesape te huaja te kulturave eshteteve te huaja zhvillojn gjithfar lloj aktivitetesh fetare e ku di un ne fund nuk jan as te vatanit as te hajrit-
i nderur urragani ju keni te drejt kta islamiket e mdhej mugjahedint shqiptarė te ksosoves shiit e wahab e taliban asnji nuk moren pjesė as ne aktivitete patriotike as ne uqk -
as nuk ua pa vatani hajrin keto veprojn kshtu me qellim qe te nxisin ameriken te vetmen mbrojtse te integritetit toksorė te shqiptarve ta nxisin ameriken qe te na e kthej shpinen-
sepse per tu mbrojtur nga serbija ne nuk jemi ne gjendje as nuk jemi fuqi ushtarake akoma na duhet nji aleat i fuqishem e ne ket rast pran nesh mbi dhe tjeter askush nuk esht vetem amerika-
por vendet muslimane kurr as kurren e kurres jo ato do te rrirnin anash te gjitha edhe sikur serbia ta shkyente kosoven muslimane dhe shqiptarin e fundit

lirik
03-07-09, 05:53
sipas nji statistike qe e kam pas lexuar njiher regjimi i titos dhe rankoviqit-

ka pasur mbi njizet mij agjent-
dhe sherbtorė se bashku me familjet etyre ne kosovė -

nese llogarisim te gjith qka kan punuar zyrtarisht nepr sekretariate ne zyre ne komitet lidhjen socialiste etj-
pastaj siq flitet shumica e atyre sherbtorve te zi se bashku me familjet etyre kan kaluar keshtu ne islam ne nji far radikalizmi fetarė islamik jo ne muslimanizem modern tradicional qe ishte ather ne kohen e ish jugosllavisė se titos kus gjamijat tona kishin pamje tjeter dhe ne kosovė kishte pamje tjeter edhe pse esht ruajtur mjaft e vjetra me gjithat disa rryma tjera fetare qe siq dihet provokuan nji rast ne drenas me hogjen qe dihet publikisht dhe ai vet mua personalisht hogja ne nji vend
kur un dhe ai jemi takuar me ka informuar perrryma shum te rrrezikshme radikale qe po vijn nga vendet islamike ne kosovė ku pikrisht nga ato vende ka perpjekje mendihmene rusisė dhe serbisė
qe vendi ynė te ket nji arenė te tillė siq e ka irani dhe iraku-
pra konflikte te pergjakshme ne mes te shqiptarve deri ne shfarosje-
ktyre rrymave po ju projn sot parazitet e dikurshem qe kurr nuk ka ken me asgjė te hajrit ne sherbim te atdheut dhe shqiperisė etnike-
Ju i nderuari urragani mirė thoni se ne jemi vend dhe kulturė europiane por ketu ne dardani ju vet po e shifni se esht e mbushur plot me asi kjoflargt e kur vjen puna per te perklrahur drejtsinė e shqiptarizmin kulturen tonė drejtzimin eduhur kombtarė te suksesit nuk te perkrahin kurr -
ju vet mund ta shihni se sa shum ka ktu mugjahedina -
sa i perket kishes greke e serbe shyqyr q enuk u kujtue me i dhan nga pesqind euro ne muaj parazitve ne kosovė-se nji numer i madh do te kishin kaluar ne ortodoks -
te paret do te kishin kaluar ky shpati dani makreshi e mugjahdin tjerė e taliban sepse paraja u bė babė e nanė ne trojet tona etnike

lirik
03-07-09, 05:56
sipas nji statistike qe e kam pas lexuar njiher regjimi i titos dhe rankoviqit-

ka pasur mbi njizet mij agjent-
dhe sherbtorė se bashku me familjet etyre ne kosovė -

nese llogarisim te gjith qka kan punuar zyrtarisht nepr sekretariate ne zyre ne komitet lidhjen socialiste etj-
pastaj siq flitet shumica e atyre sherbtorve te zi se bashku me familjet etyre kan kaluar keshtu ne islam ne nji far radikalizmi fetarė islamik jo ne muslimanizem modern tradicional qe ishte ather ne kohen e ish jugosllavisė se titos kus gjamijat tona kishin pamje tjeter dhe ne kosovė kishte pamje tjeter edhe pse esht ruajtur mjaft e vjetra me gjithat disa rryma tjera fetare qe siq dihet provokuan nji rast ne drenas me hogjen qe dihet publikisht dhe ai vet mua personalisht hogja ne nji vend
kur un dhe ai jemi takuar me ka informuar perrryma shum te rrrezikshme radikale qe po vijn nga vendet islamike ne kosovė ku pikrisht nga ato vende ka perpjekje mendihmene rusisė dhe serbisė
qe vendi ynė te ket nji arenė te tillė siq e ka irani dhe iraku-
pra konflikte te pergjakshme ne mes te shqiptarve deri ne shfarosje-
ktyre rrymave po ju projn sot parazitet e dikurshem qe kurr nuk ka ken me asgjė te hajrit ne sherbim te atdheut dhe shqiperisė etnike-
Ju i nderuari urragani mirė thoni se ne jemi vend dhe kulturė europiane por ketu ne dardani ju vet po e shifni se esht e mbushur plot me asi kjoflargt e kur vjen puna per te perklrahur drejtsinė e shqiptarizmin kulturen tonė drejtzimin eduhur kombtarė te suksesit nuk te perkrahin kurr -
ju vet mund ta shihni se sa shum ka ktu mugjahedina -
sa i perket kishes greke e serbe shyqyr q enuk u kujtue me i dhan nga pesqind euro ne muaj parazitve ne kosovė-se nji numer i madh do te kishin kaluar ne ortodoks -
te paret do te kishin kaluar ky shpati dani makreshi e mugjahdin tjerė e taliban sepse paraja u bė babė e nanė ne trojet tona etnike-
I ndruar urragani shqiptaria nuk esht as per se afermi ajo qe ishte ne vitin 1981 1985 1990 ka ndryshu shumqka per t e keq jan marr disa drejtime e percaktime te disa njerve e grupeve qe te habisin me sjelljete tyre ndersa shpirti i lig i disa qenjeve qe bejn hije mbi dhe te zhgenjen pa masė-dhe esht brengosese shumqka se si e qka po zvlillohet

lirik
03-07-09, 06:03
se paku te te krishtert esht nji lloj ligji qe kta kur te kthejn ne fenė e tyre marrin pergjegjsi e te mbrojn ė ndjejnė pergjegjsi dhe nuk te lshojn nuk tė lėnė ne balt edhe pse nuk dua qe te behem i krishterė kjo nuk me intereson por po e paraqes realitetin ndersa islamikt ne na kan lanė ne kthetrat e sllavizmit me shekuj pa kurfar mshire e intresimi edhe sot -
shkatrrimet ne islam ne mes te shiitve dhe sunitve nuk japin kurfar shpresash per nje ardhmeri t elumtur perveq qerim hesapesh gjakderdhje radikalizem ekstreme tipike aziatike ne nuk bejm pjesė ne at kulturė te eger ne jemi europian te kultiivuar dhe duam civilizim europian -ne shqiptarėt kurr nuk kem kenė as radikal fanatik as terrorist -
ne kosovė na e soll dikush menyren tinzare te terrorizmit qe ma parė kurr nuk ishte zakon me hjedh bomba as nuk njihej kjo formė e terriszmit ekstremist ne kosovė prandaj un i trmebem ndikimeve te huaja ne popullin tim sepse po mundohet secili e gjithkah gjithkush per vete te sjell do far edukimesh te qoroditura ne popullin tim vee qe nuk ishin ma parė te njohura -

lirik
03-07-09, 06:06
dhe ne fund te fundit ne shqiptart njhemi botrisht per tolerancen fetare -

politikisht jemi ne nato dhe bota muslimane nuk na sheh me sy te mirė edhe tani kur kemi hy ne ket aleancė -
ne shekujt sot te ksaj kohe te hapave te shpejt te civilizimit me pasė probleme per fe -
te ne ne trojet etnike ne trualline europes nuk esht e akceptueshme kjo-
kur ne europė as qe mendohet kjo sepse europa i ka kaluar kto ethe mesjetare -
ajo jeton sot ne principe tjera te menduarit dhe zhvilluarit shoqerorė demokratik e social

lirik
03-07-09, 06:11
diktaturat dhe ekstremet ne truallin e europes nuk jan te pranueshme -

diktattura dhe smundja e fundit ishte fashizmi dhe millosheviqzimi-
i eger kanibal

ndersa disa taliban po mundohen ne trojet tona etnike te sjellin -
adete te ndryshme me veshje te qoroditura e gjybe e shtofra e pamje aziatike

se paku ti kishin veshur triqit tradicional te shqiptarve

por jo kur ne shum raste kur ka kur kaloj neper kosovė e shoh aty ktu ndonje grua me feregje si ne mesjetė veshje qe per kulturen tonė europiane esht katastrofė-
e keto lojra te rrezikshme keto pamje e kan per qellim te na i sjellin disa hugjud nga largsitė e shkretirat e mu ne kopshtin ma te bukur te eruuopes ku quhet shqiperi etnike
edhe nji pikrisht ne zemer te eruopes ne shqiperi etnike

lirik
03-07-09, 06:13
skenat qe i pershkruan i nderuarai urragani dhe i kemi pa te gjith ne iran jan vrasje mizore -
egersia e ashpersia e vrasjeve te rrenqethė ketr esht duke epa e gjith bota vetem kta danat e makreshat e shpatat oriental aziatik nuk po e shohin

lirik
03-07-09, 06:16
diktatrurat e dhunen mbi popullsinė e pafajshme nuk ekam dashur kurr e kam gjykuar dhe urrejtur spese vet persoanlisht isha viktimė e dhunes dhe isha ne demistrata epergjakshme mu ballė per ballė me dhunen serbe kanibaliste para tankeve te tyre njisive special dhe hordhive qetnike ne vitin 1981-
pra asnji lloj dhune ne civil nuk e perkrahu jam kunder dhunes -
ne eikemi pa skenat mizore edhe ne iran nepermes ekraneve botrore

lirik
03-07-09, 06:22
Ka vite kur ia kam pas njiher disa zakone te shiitve kur ata msonin fmijtė e vegjel te rrahnin koken me disa mjete qe gjaku te binte skurrjel mbi kokė e ne fytyrė deri sa te derdhej ne tokė si rit zakon fetar per zotin ku shum kuj i binte te fikt e kishte pasoja -
mos po dojn kta shiitet tane te na sjellin aspo prkatikash aziatike kulturore msime e zakone ne popullin tonė s epak halle kemi ne tjera veq edhe ato po na mungojnė-
do te bjen nji dit qe kta danat makreshat e shpatat e mugjhedin tjer do te na sjellin edhe
zakonine indisė ne kosovė ne menyrq ete shpallim lopen kult ne menyr qe te populli te pres te ndalet komunikacioni ene te biem permbys nga rrespekti deri sa ta kaloj lopa gjaden -
qka nuk mbet pa u transportu ne ket kosovė te mjerė anarkiste ku sallamadija dhe pazaret hyjn kah lindja e perendimi sepse esht vend i i pa zot shpi e pa der e pa dritare -
ku nuk dihet kush kah kalidron mbi shpinen e saj te mjerė qajė o tokė shqiptare ete parve te mi ilirian qajė o kulturė e sakatosur e stergjyshve e teutes e agronit

lirik
03-07-09, 06:26
Eh Keshtu Pra Shqiptaria Emjerimi Nuk Po Kan Fund Marifetet E Terliqeve
Feregjeve Rrymave Talibaniste Shiite Pazaret Pengesat Maskrralleqet E Korrupciont Prishja E Kulture S Kombtare Drejtimet Qe I Caktojn Te Huajt -
Sepse Askush Nuk I Pyet Shqiptart Ne Token Etyre Se Si Ta Ndertojn Rendin Kulturen Civilizimin Jeten E Tyre Moderne Dhe Zhvillimin Sepse Sabotimet Bejn Kerdi E Paraja Qe Hyn Si Rryshfet Korrupti Ne Te Gjitha Anet E Mjera Kosovė E Shqiptari

lirik
03-07-09, 06:30
Ketu Ma Lart Doli Nji Ish Klysh I Komunistve Me Pseudonim Nji Far Phanta Rhei
Dhe Tha Liriku Ta Gerditė Shkrimine Poezinė Natyrisht Se E Ka Marr Malli Malli Per Jarget E Bashkim Vllazrimit Titist -
Ket Far Berllogu E Shum Berlloga Tjerė Qe E Di Un I Njoh Se Si Ju Lpiroseshin Shkieve Dikurė E Sot Jan Shendrru Ne Patriota As Gjasa Nuk Ke Te Ju Afrohesh Me Patriotizem Bile Ne Te Asaj Kohe Qe Vuanim E Bertismnnim Per Atdhe Kur Ata Nat E Dit Sabotonin As Nuk Kemi Gjasa Tash Nuk Kemi Ti Afrohemi Atdhuet Ne Te Stervuiajturit Ete Permalluarit Se Paku Ta Kapim Atdheun Per Qafe Atdheun Per Te Cilin Vuajtem Sepse Nuk Te Lėnė Patriotet E Shumt Me Bateria Qe Jan Shumuar

lirik
03-07-09, 06:38
Kjo Po Ma Qon Mallin Sikur Kur Vinin Disa Patriot Aktivist Nga Kosova Disa Profesor E Shkrimtarė E Njiher Erdh Adem Demaqi Un Si I Burgosur Politik Kisha Deshirė Se Paku Teja Jap Doren Nji Te Burgosuri Politik Qe Jemi Djegur Ne Te Njejtin Zjarrė Por Ishte E Pa Mundur Sepse E Kishin Rrethuar Llumi I Titstve-
Qe Ktu Ne Perendim Dikurė Kunder Seciles Veprimtari Atdhetare Me Sabotime Ishin Angazhuar I Nihja Mirė Dhe Fytyrat E Pjelles Se Dhelperave E Skileve-
Qe Gjithqka Bėnin Me Sabotime Por Kur Vinin Nga Kosova Njerzit E Mdhej Ne Diasporė Ata Sahanlpirs Qyshe Kan Rrethuar Shkjaun M;e Sahanlpirsėri-
Ashtu Nuk Te Leninme Kontaktu Me Njerzit Tonė Un Kisha Deshir Te Bisedoj Me Azem Shkrelinali Podrimjen Fehmi Aganin E Shum Tjerė Qe Vimin Dhe Kur Afrohesha Ata Rruspijat Titiste Gjoja Nuk Me Lenin Deri Sa Me Detyruan Njiher Ta Pshtyj Njerin Ne Surrat E Ta Shtyj Si Qenin Ekuders Te Cilin Enjifasha Si Klysh Te Titos Me Babė E Bab Gjysh -
Ja Pra Se Si Praktikohej Kjo Praktikė Dyftyrshe Ndrsa Sa Shkonin Ata Musafirt Sherbtort E Titos Te Inkuadruar Mbrenda Subjekteve Politike E Shoqatave
Qe Kishin Ndrruar Lekurat Etyre Vazhdonin Perarjet Sabotimet Zvarritjet-
Mirė Thishte Isa Boletini Deri Sa Te Jet E Gjallė Tradhtija Ne Gojė Fyshekun Embanė Alltija Un Po Ja Shtoj Edhe Nji Deri Sa Te Jet E Gjallė Tradhtija Maska E Dyftyrsija Ne Gojė Fyshekun Duhet Me Mbajt Alltija

lirik
03-07-09, 06:42
Si Ka Mundsi Njeriu Meken Kaq Qenje E Ndyrė Kah Emsuan Ket Dyftyrsi -
Sabotonin Per Qdo Askion Kombtarė Kishte Nga Ata Qe Kur Pushimin Vjetorė Nuk Ekan Ba Ne Atdhe Ne Kosovė Te Gruaja E Te Fmijt Por Te Shkina Ne Serbi Sepse Kiste Edhe Te Tillė Qe Jetonin Me Dashnoren Shkinė-
Por Sa Qele Mbyll Syt Veq Kur Shihje Hop E Ne Krye Te Proceseve Patriotike Ete Subjektit Te Shoqates Ne Kry Ete Vendit -
Hajde Shqiptarhane Hajde Zerma Ne Bark Valla Meplaste Prej Padrejtesive Mua Te Gjorit Ish I Burgosur Poltik Dhe Perkrahjet Per Ti Larguar Kta Pleha I Kam Pas Te Vogla Sepse Kta Ishin Lidhur Mir Me Njeri Tjetrin

Me Ket Dua Te Them Se Te Huajt Neper Shekuj Po Na Lidhin Rrjeta Sabotatorėsh Qe Veprojn Kunder Insteresve Tona Kombtare Nepr Kohra Ahstu Siq Vepoi Politika Eish Jugsolllavis

lirik
03-07-09, 21:11
Si Ka Mundsi Njeriu Me kenė Kaq Qenje E Ndyrė ---

Kah E msuan Ket Dyftyrsi -

Sabotonin Per Qdo Askion Kombtarė Kishte Nga Ata shqipfolsa -

Qe Kurrė Pushimin Vjetorė Nuk Ekan Ba Ne Atdhe Ne Kosovė Te Gruaja E Te Fmijt-

Por Te Shkina Ne Serbi -

Sepse Kishte Edhe Te Tillė Qe Jetonin Me Dashnoren Shkinė-


Por Sa Qele Mbyll Syt Veq Kur Shihje Hop E Ne Krye Te Proceseve Patriotike E te Subjektit -

Te Shoqates Ne Kry e te ogjakut -

Hajde Shqiptarhane Hajde Zerma Ne Bark Valla Me plaste-

Prej Padrejtesive-mua te gjorrit

Mua Te Gjorit Ish I Burgosur Poltik -

Dhe Perkrahjet Per Ti Larguar Kta Pleha I Kam Pas Te Vogla-

Sepse Kta Ishin Lidhur Mir Me Njeri Tjetrin

Me Ket Dua Te Them Se Te Huajt Neper Shekuj Po Na Lidhin Rrjeta Sabotatorėsh -

Qe Veprojn Kunder Insteresve Tona Kombtare Nepr Kohra -

Ashtu Siq Veproi Politika E Jugsolllavis titste rankoviqiste ndaj shqiptarve-

lirik
03-07-09, 21:18
Ketu Ma Lart Doli Nji Ish Klysh I Komunistve Me Pseudonim Nji Far Phanta Rhei


Dhe Tha -

Liriku Ta Gerditė Shkrimine Poezinė--- Natyrisht Se ket far phanta rai E Ka Marr

Malli Per Jarget E Bashkim Vllazrimit Titist -dhe i uren ish te burgosurit politik qe te paret filluan e ja lujeten themellet ish jugosllavisė


Ket Far Berllogu E Shum Berlloga Tjerė Qe E Di Un I Njoh Se Si Ju Lpiroseshin Shkieve Dikurė

E Sot Jan Shendrru Ne Patriota


As Gjasa Nuk Ke Te Ju Afrohesh Me Patriotizem tash ktyre


Bile Ne Te Asaj Kohe Qe Vuanim E Bertismnnim Per Atdhe


Kur Ata Nat E Dit Sabotonin ose nuk njiheshin e kurkusha hiq


As Nuk Kemi Gjasa Tash Nuk Kemi Ti Afrohemi atdheut ne te

permalluarit per atdhe

eTa Kapim Atdheun Per Qafe Atdheun Per Te Cilin Vuajtem

Sepse Nuk Te Lėnė Patriotet E Shumt Me Bateria Qe Jan Shumuar

sikur ky far phanta rei maskarai legen “ftyr teneqe e ndryshkur

GURI SYLAJ
03-07-09, 21:20
Shkrimet e tilla fyese dhe denigruese do te fshihen dhe kete ne baze te rregullores.
Ju lusim ,te gjitheve ,per me shume rrespekt dhe dinjitet ne shkrimet qe postoni ne Dardani!!

lirik
03-07-09, 21:28
[quote=4peace]
-------------------------------------


Se pari ne nuk kemi asgje te perbashket me Iranin, ne jemi shqiptar - europjan ,ata jan aziatik, nuk na lidhe asgje me ta.Thua se paskam shkruar fantazira per Iranin??!!!Me tregon edhe per shkence te proporcioneve,per ligjin e proporcionalitetit!!!!! Falemnderit i nderuar se nuk me duhet ajo shkence ne realitet ai ligj ,fare .Respekt,mbaje per vedi se te duhet per me vone sigurisht .Te vriten njerez ,te persekutohen ,te varen adoleshent pa asnje shkas ,te rejat mbyten me gure duke i gjuajtur drejte e ne koke , shume nga ato nen moshen 18-vjecare,besoj se nuk jane fantazira por realitet qe poe sheh e tere bota.Njeriu ka te drejte te shprehe shqetesim kur ndegjon ,lexon dhe sheh skena te tilla rrencethese ,skena te tilla qe edhe per kohen e mesjetes do te ishin te paparamenduara.Pastaj,te besh krahasim te zhvillimit ekonomik ne mes te Kosoves dhe Iranit,eshte dicka irelevante per mendimin tim.Irani eshte shtet me vite ,ndersa Kosova ka dy vite te shtetesise dhe dhjet vite te dalura nga lufta shkatrruese e Milloshevicit. Po pse nuk bere nje krahasim ne mes te SHBA-ve ,Kanadase ,Japonise,Anglise dhe Irakut,dhe do te shihnit se kush ku mbetet,ne c'pozite mbeten ato dhe ne c'far mbetet Irani, a po jo.SHBA-aja "babai i botes" ,shteti me i forte ne pikepamje ekonomike dhe ushtarake ,te krahasohet me forcen e bokserit shqiptare Luan Krasnicit ,a me beso u mbyta se qeshuri dhe nuk deshiroj te futem me ne thellesi per ta diskutuar.Habi!!!Me tej potenconi,se bota do te ndryshoj dhe se ne ket bote nuk do te ket me te drejtat e me te fortit por te drejta ne kuptimin e plote te fjales.Nuk besoj qe do te ndryshoj dicka rrenjesore ,SHBA-te do te kene forcen kryesore dhe mire qe e kan ket force ,se perndryshe vaj halli per popujt e vegjel.Nese ke mendimin qe do te ndryshojne raportet e forces dhe ne krye do vijne forca si Irani,Rusia,Kina ,do t'a quaja tragjedi boterore ,vullkani me i rrezikshem i te te gjitha koherave,shkaterrues per njerezimin,mos pyet per vegjeline se do i zhdukin pa rene vesa e mengjesit,se jane te pashpirte.Shembull,Irani ka pakica te vetat: belush,kurd turkmen,arab dhe dihet si i trajton ,me zi se serbi qe n'a trajtoj ne ne Kosove .Per Rusine ,Kinen e Serbine skemi c'te flasim.Egzistojne te tille( pa keqkuptim,nuk kam mendimin ne ju zoteri,assesi ) qe deshirojne qe SHBA-te te humbin forcen udheheqese dhe te vije ne krye nje Iran apo Pakistan ,Rusi,apo Kine.....por eshte dicka e pa arritshme. .Pershendetje ,dhe suksese ,Uragani_99
__________________________________________________ _______

P.S.zoteri Lirik mos u brengos fare pse te drejtohen vetem ty.Kjo eshte e kuptuar ,drejtesia i vret shumicen .E keqja ka perkrahje cdohere me shume ne mesin tone.Praktika ka treguar shembull ne luften e fundit te udhehequr nga e madherishmja UCK-ja,ku nje numer bukur i madh ne vend se t'a perkrahnin e akuzonin ,e perbuznin dhe perhapnin propagande qe as shkau nuk i kishte menduar.Tjetra, shiqoje z.Kurti dhe levizjen e tij.Kush e don ,askush ,vetem pse eshte i drejte dhe realist para opinionit ........me nderime Uragani_99--------
I nderuar urragani te kam thėnė se je me shum prirje per publicistikė -

dhe u a ftof shum
kuj -si analist

disa teknefecave e disa njerzve qe dalin kot neper forume gjoja po dijm diqka e po analizojm diqka .

ti je profesionist i jashtzakonshem ne publicistikė -

dh flet me fakte te pa mohuara -

e gjith bota vertet i pau masakrat e intervenimet brutale vrasjen e vajzes 26 vjeqare mu ne qender te qytetit para popullit-e vranė ne lulene rinisė kur po nisej te jetonte e vrau fanatizmi dhe kjo paraqet dhimbje te madhe paraqet krim egersi mizori intervenim te eger brutal

vrasjet e adoloshentve intervenimine eger fanatik -


pikrisht me keto sjellje un nuk pajtohem kurr dhe jam nevrikosur jasht mase me kto
sjellje vrasja mizore jam rrenqethur nga kto krime

ju i nderuar urragani keni aftesi politike dėm esht q enuk jen deputet ne atdhe ose i kyqur atje ne institucione -

un i njih aftesitė e juaja jeni mjaft i talentuar dhe sjellni argumente -
dhe keni bė shum mir qe jeni antarsu ne ket forum

lirik
03-07-09, 21:32
Ardhja ne krye e nji kine ose rusije irani qe jan te pa talentuara per demokracinė -

dhe rrezet e gjera te alternativave te civilizimit ne botė esht katastrofė per njerzimin -

sepse nuk kan talent as prirje kto per demokraci-

qfar rusije medet po kjo rusia pansllave esht fund e krye shoveniste e kina ku te drejtat e njeriut sistematikisht shkelen

lirik
03-07-09, 21:37
Ne kinė ka raste qe vetem e marrin njeriun e kidnapojn -

pa e dit familja hiq -

e mbyllin ne punishte nen dhe a mbi dhe ne punsihte burg me punė te detyruar -

e mandej as gjurmt e tij nuk gjenden-

kinezt e kishin zakon po i varrosnin te gjallė njerzit keshtu ekishin traditė neper shekuj

qe nga kohrat ma te lashta zakon mija vjeqarė kinez qe disa kombe pastaj e moren ket zakon barbar-


te kines-

po qfar demokracije ka kina katastrofa -


por o urragani i nderuar ka njerz qe per besė

edhe pse esht etillė kina--- dhe ben veprime te tilla e esht fund e krye me rusinė

ne aleanca -

qe qet veto kunde r kosves


perseri ka shqipfolsa qe duan kinen rusinė serbinė e tjerat por joo kurr shqiptarinė


kjo jetė o i nderuari urragani ishte teper e quditshme -


ka njerz qe e duan bukene kosves e hanė ate por nuk ja duan te miren kosves -


kjo tokė ishte plot qudira perviooja ime jetsore me ka rrenqethė ka shqipfolsa qe e kan

ndrru edhe emrine mbiemrin jan ba serb e kan ik ne serbi qka nuk po mbajke toka o i
nderuar

lirik
03-07-09, 21:47
Intelegjenca e amerikes dhe prirja e sajė per civilizim ku aplikohet demokracija e lirija t drejtat e

njeriut edhe pse edhe atje ka te meta por kursesi jo si ato te kines ee rusisė-


pra proceseve te botes dhe baraspeshave zgjidhjes s ekonflikteve dhe trajtimitte kombeve te vogla

mund ti besohet vetem amerikes -

shtete kaq te mdha si kina dhe rusija me te menduar grabitqarė uzurpues pushtues shkatrrues

asimilues e e mizor per kombe tjera ato nuk duhet te vijnn n e shprehje me at mentalitet qe te ndikojn ne procese botrore -

le te rrijn ne hartė te botes boll e kan dhe te mos perzihen se ehst katastrof perzierja e tyre

katastrofė esht per boten ndikimi i tyre le te diihet pra

Shpati
04-07-09, 22:05
Intelegjenca e amerikes dhe prirja e sajė per civilizim ku aplikohet demokracija e lirija t drejtat e

njeriut edhe pse edhe atje ka te meta por kursesi jo si ato te kines ee rusisė-


pra proceseve te botes dhe baraspeshave zgjidhjes s ekonflikteve dhe trajtimitte kombeve te vogla

mund ti besohet vetem amerikes -

shtete kaq te mdha si kina dhe rusija me te menduar grabitqarė uzurpues pushtues shkatrrues

asimilues e e mizor per kombe tjera ato nuk duhet te vijnn n e shprehje me at mentalitet qe te ndikojn ne procese botrore -

le te rrijn ne hartė te botes boll e kan dhe te mos perzihen se ehst katastrof perzierja e tyre

katastrofė esht per boten ndikimi i tyre le te diihet pra

Lirik,
Pikpamjet e tua jan sikurse te Anadollakeve Shqiptar te fundit te Shek XIX -XX.
Ata ne ate kohe, jo se jepnin gjithqka prej vete ,por thirrnin edhe Shqiptaret tjer te veprojn ngjashem.
Vepirmi i Anadollakeve Shqiptar ka qen i demshem ,sepse Shqiptaret jan demtuar ne substanc (ne njerz dhe ekonomi) duke mbrojtur diqka qe nuk duhej mborjtur ose nuk mund te mbrohej me...

"Shqiptaret duhet te krijojn Ura e jo Brigje"!
Lirik ti angazhohesh per Brigje me shume vende!?
Ne duhet te perpiqemi te krjojm mardhenje edhe me vende te tjera. Edhe me vendet te cilat nuk kan mardhenje me SHBA-te . Te kesh mardhenje te mira me te tjeret nuk don te thot automatikisht se duhet te kesh mardhenje ta kqija me Aleatet.
Veshtro SHBA-te!
Kan mardhenje te mira me disa Shtete Arabe e ne te njeten kohe bejn Lufte kunder Irakut.
Pra!
Ura te ndertohen !
Mos qaj Koken Lirik,
Mund te ket nderrime te ndryshme ne bote. Disa vende mund te ken ndikim me te madhe ose me te vogel. Per ne Shqiptaret nuk do te luaj rol.
Ne gjendemi ne nje ZON te lir-sigurt.

lirik
05-07-09, 00:37
E more shpati ti po mundohesh me thanė diqka gjithmonė mundohesh me thanė diqka q enuk ka kurfar diagnoze te qelluar por nji far paushallizmi kot -
ne fund te fundit anadollizmin je ti ai qe kemb e krye e perfaqson e un modernizmin dhe kulturen europiane -
kur them kulturė europiane mendoj ne lashtesinė dhe traditen ma te hrshme ilire ku
grekt romakt e shum popujtjer kan marr kultur prej nesh-
sa u perket rreshtimeve strategjike dhe formave politike te veprimit-
me zgjuarsi mbrenda nji aleance ti aspak nuk i kupton keto e as qellimet e mia e as strategjinė
time largpamse qe sheh me shekuj larg e ti sheh jo ma larg se nji koder -

lirik
05-07-09, 00:50
sa i perket rreshtimeve rrshtim un nuk equaj as nenshtrim as puthadorė por aleanca te barabarta -
ne bashkimin europian nuk do t eket ma skllever por te drejta te barabarta pergjegjsi dhe barazi te gjitha ekan kushtetuten gjygjin dhe ne nji far menyre veton pajtimet e mos pajtimet -
ti keto nuk i kupton o shpat dhe ti nbuk e dinse mbrenda nji pozicioni te tillė am leht i mbronė interesat nacionale te kombittend e te dikuj tjeter qe ti don me imbrojt si shtet apo komb popull aleat
etni apo bashksi pra rreshtimin un e quaj rregullin e baraabart jo puthadorėsinė siq po mundojheni ju-
te ma mveshni per qellimet tuaja fundamentaliste-

Ka tre shekujj e ma teper qe serbia sa shekuj e bertet europes e botes per fundamentlaizmin islamik ne kosovė ne trojet shqiptare
ne truallin e europes -

ndersa vet serbia e rusija me shtete islamike i ka aleancat e mshefta kunde r perendimit -


por ne shqiptarve na ka sakatosur me kto parolla e parolla se rupa e ka perkrah serbinė per shkak te fundamentalizmit islam -

sepse europes serbia e rusia i ka qitur gjithnji hi syve -

ju fundamentalistet ja dhat shkakun qe serbia te arsyetohet plotesisht-

se ne trualline eruopes qe quhet kosovė po vijn teroristet islamik-

sa dėm i madh esht ky per interesat tona kombtare -
un brengoosem per ardhmerinė e kombit tim-
serbia dhe europa qdo lajm qe nisin per trojet shqiptare i paraqesin gjamijat dhe njerzt e veshur si ne taliban nese gjejn ndonji aty ktu neper kosovė e ndonje femer me shami ne kokė asnjiher ndryshe nuk e paraqesin kosoven qe do te thot mos u brengosni shum per ta se kta jan fundmaentalist

qe na sjellin te kqija ne europė per ket shkak un i trembem ndikimeve talibane ne trojet tona shqiptare sepse qka esht tepri esht tepri ndrsa per te kalueren ku muslimanizmi dhe gjamija te ne ishte shum me pamje tjeter dhe njerzit kishin pamje tjeter ne gjami sot gjamijat kan nderrtim tjeter arkitektur tjeter dhe po vijn sekte qe ma par nuk ishin ne kosovė sekte te reja -
qe ksova nuk do te ket te mira prej tyre vetem sherre te mdha do te shihni dhe do t ebindeni

lirik
05-07-09, 01:46
irani esht vendi i cili i varė njerzit ne litarė esht vendi ku ma se shumti ekzektuohen njerz sipas numrit thuhet see esht pas kines ku shkelen te drejtat e njeriut por ne fakt sipas numrit te banorve del i pari ne botė per shkak te egersisė se se ligjit nese mund ta quajm ligj ket-
ne si europian nuk pepruthemi askund me mentalitetitn e tyre dhe nuk duam te jetojm ne ato ligje radikale-ekzekutive ku varfria ben kerdi e per nji veprim qfare do njriu vritet varet-
keto ligje te egra ku e drejta e fjales ndalohet ku njeriu nuk llogaritet as si qenje perveq diktatures-
e cila ekzekuton -
ti o makreshe ti o shpati a jeni te vetedijshem se qfar pasojash i sjellni atdheut me perkrahjene ligjeve te tilla te cilat ne shqiperin etnike nuk mund te ken vend kurr -
ne kerkojm starndarde europiane dhe ligje eruopiane demokraci europiane-
liri dhe kushtetuta europiane ne nuk kemiasgje te perbashkt me burtalitetet aziatike as te regjimeve as me kulturate tyre -

lirik
05-07-09, 01:50
Varjet dhe vrasjet qe gjoja behen me gjygj ndersa ka edhe shum pa gjygj te tmerrojn as nuk dihet se qka behet prapa mureve te burgut mjer ai qe hyn ne dorene tyre amnesti international gjith her brengoset dhe proteston ngritė zerin per te drejtat e njeriut ne kinė ne iran-
o shpati e makresh ne iran do te ishit te dyt te varur ju kot per nje fjalė ose veprim te thjeshtė-
prandaj kthehuni kah toka e juaj kultura e juaj edukata e juaj atdheu ku i thonė shqiperi etnike europiane e mos na sjellni mjerime e zakone te traditave aziatike e ligje te tyre fetare fundamentaliste qe nuk i pershtaten europes as natyres tonėa s trojeve shqiptare sepse shqieria dhe koosva jan europė e jo azi

Uragani_99
05-07-09, 02:01
Duhet te jemi te disiplinuar ne ket Forum dhe te kemi respekt per njeri tjetrin pavaresisht dallimeve ne mendime .Jemi njerez , shqiptare ,vellezer te gjakut dhe nuk na ka "hije " ta ngacmojme , ofendojme njeri tjetrin deri ne ekstrem, pse nuk pajtohemi ne mendime .Ky fenomen eshte i pa pranuar.Ketu ne ket Forum ,ne kohen e fundit,po hasi te lexoj shume here kundershtime ,me nje gjuhe jo te zgjedhur ndaj te nderuarit z.Lirikut.Perse valle i behet kjo nga disa ?Une besoj se juve qe e kundershtoni ,deri ne ofendim, ,jam i bindur se nuk e njifni historin e ketij burri fare , por as nga c'far familje rrjedh .Pa keqkuptim , nuk kam qellim qe ta mbroj z.Lirik ,assesi,se ai mbrohet vete ,posedon aftesi mendore te mjaftura per te ju kundervene secilit me argumente dhe fakte te pamohuara.Ju lutem, komentet e tija kerkojne lexim te ngadalshem dhe elaborim te sincert .Une mendoj se e drejte e cdo kuajt eshte me u shprehe i lire ,pa ndonje diktat.Nuk duhet te vazhdohet dhe te sulmohet z.Liriku pa nevoje ,nuk duhet te jete objektiv i juaji ( juve qe e sulmoni pa nevoje) ,vetem kundershtimi.Ai me sa e kuptoj dallon nga juve,nuk ka objektiv fyrjen dhe grindjen ,vetem pse nuk shkruani sipas orekseve te tija,perkundrazi,disa po beni ofendim ndaj tij pse ai nuk shkruan sipas qejfit te juaj .Se pakut ashtu po e kuptoj. Veprimi i keq eshte shum i shemtuar.Nuk duhet ushqyer me urrejtje ndaj askuajt,e ne vecanti ndaj nje njeriu sic eshte z.poeti Lirik, i cili qysh ne lulen e rinise u burgos dhe perjetoj tog mizorish ne burgjet me famkeqe te ish Jugosllavise.Ky njeri duhet te ket respekt,pavaresisht.Shum gjera qe thuhen ketu per z.poetin LIrikun jane ireale,dicka te mjera,deshtake,por edhe qesharake.Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka ,sepse e njohe mire zoteriun por edhe familjen e tije.Me besoni qe ky njeri mua nuk me njeh fare ,por nuk me njeh as familja e tij.Jetoj shume me larg nga vendi ku jeton z.Liriku ,por kam njohuri per veprimet patriotike te tija qysh se kur eshte burgosur .Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka c'ndodhte pas vitit 1981,pas demonstratave te pergjitheshme popullore te asaj kohe.Si behej jeta tek shumica e popullit ne Kosove.Si kalonin ata qe nuk ishin te implikuar ne politike dhe ata qe ishin te implikuar ne politike ,kundershtaret e ish sistemit jugosllav.Ata qe nuk ishin te implikuar festonin festat ne ish Jugossllavi si :festa e Bajramit ,benin dasma dhe ahengje tjera,leviznin te lire ,ndersa familja e ketij patrioti qante( si dhe shum familje tjera patriotike).Nena ,babai ,vellezerit dhe motrat e tija qendronin te stepura ,pa goje cdohere, ne vaj, per djalin ,vellaun e tyre qe si i ri u burgos ( nuk e kam ne memorje te sakt moshen) dhe trupi i tij kalbej ne Goli Otok ,Dubrave te Zagrebit apo Stara Gradishka e Idrizove te Shkupit.Familja e tij ,ishte e izoluar ne ate kohe ,e vrojtuar,e percjellur, nate dhe dite,askush nuk guxonte te ja shkel pragun e shtepise ,ndoshta as te afermit e tij ( te afermit e benin nga frika jo se kishin deshire ),ishte i bojkotuar nga vet shqiptaret,sipas te ashtuquajtures "Platforma e Kosoves per diferencim ideopolitik" qe udheheqja Kosovare e asaj kohe e zbatonte me perpikmeri ndaj popullit te vet te mjere..Nuk eshte njerezore te ofendohet dhe shantazhohet vetem pse zoteriu tenton te mbroj realitetin dhe drejtesin .Mos i jepni vetes te drejte te implikoheni ne gjera pa pasur nevoje ,mos u beni aq naiv te trilloni apo shpifni gjera te shemtuara dhe te orvateni qe sa me shume t'i mbroni te pavertetat.Deklarimet e disave per dhe kunder z.Lirik jane te pavendshme.Keni hasur ne keqkuptime me sa e shoh ne qeshtjen fetare .Zoteriu nuk mohon fene ,jo ore,por tregon per marifetlleqet e pista qe ndodhin dhe po behen ne emer te fese ,gjithnje duke e keqperdore fene .Nuk eshte kundershtar i fese islame ,perkundrazi e respekton fene. Kush i ka lexuar me vemendje komentet e tija do te kuptoj esencen se c'far ka thene .Mendimi i tij me teper lidhet dhe i gjason thenjes se shkrimtarit te njohur Petro Marko.Shkrimtari i njohur Petro Marko shkruan: citoj"Identitetin e vet shqiptari nuk e ka mbeshtetur edhe aq te feja sesa te gjuha,historia,origjina dhe humusi kulturor i perbashket.Ndaj edhe mes bashkesive fetare s'ka pasur probleme madhore.Prandaj edhe shqiperia nuk munde te quhet vend mysliman as ortodoks ,as katolik.Eshte Shqiperi" fund i citatit.Kjo vlen edhe per Kosoven sic vlen per Shqiperine.Zoteri Liriku ka te drejte qe frikohet nga perqarja fetare e shqiptareve dhe perqarja fetare vertet na kushton shtrejt,kjo eshte frika e tij,o te nderuar .Ka sakrifikuar per Kosoven por jo per nje Kosove c'far e kemi sot ,te deshtuar fund e krye,me hajni,korrupcion,kriminalitet,uzurpime e tj etj.Per fund dua te ju pershendes te gjtiheve .E dije se do me kundershtonie pranoj kundershtimin dhe kritiken dhe ju falenderoj per ate .Me kurseni nga sharjet ju lutem.Pershendetje ......Me nderime Uragani_99

Shpati
05-07-09, 06:47
E more shpati ti po mundohesh me thanė diqka gjithmonė mundohesh me thanė diqka q enuk ka kurfar diagnoze te qelluar por nji far paushallizmi kot -
ne fund te fundit anadollizmin je ti ai qe kemb e krye e perfaqson e un modernizmin dhe kulturen europiane -
kur them kulturė europiane mendoj ne lashtesinė dhe traditen ma te hrshme ilire ku
grekt romakt e shum popujtjer kan marr kultur prej nesh-
sa u perket rreshtimeve strategjike dhe formave politike te veprimit-
me zgjuarsi mbrenda nji aleance ti aspak nuk i kupton keto e as qellimet e mia e as strategjinė
time largpamse qe sheh me shekuj larg e ti sheh jo ma larg se nji koder -

Lirik ,
Largpamesia e jote ka nje gjatesi te Hundes qe ke, me larg nuk shef.
Ok.
Anadollaket ateher demtuan Shqiptarin per te mbrojt Turqin.
As Turqin sun e mbojten as veten ,pasi largpamesia e tyre nuk ishte me e gjat se Hunda qe kishin.
E ti Lirik ?
Angazhohesh ngjashem sikurse Anadollaket!
Per mardhenje te kqija me te tjeret ,vetem per te deshmuar besnikerin/nenshtrimin Aleances!!!
Te ti nuk ka kurrfar strategjie por anadollaki.

lirik
05-07-09, 21:11
Lirik ,
Largpamesia e jote ka nje gjatesi te Hundes qe ke, me larg nuk shef.
Ok.
Anadollaket ateher demtuan Shqiptarin per te mbrojt Turqin.
As Turqin sun e mbojten as veten ,pasi largpamesia e tyre nuk ishte me e gjat se Hunda qe kishin.
E ti Lirik ?
Angazhohesh ngjashem sikurse Anadollaket!
Per mardhenje te kqija me te tjeret ,vetem per te deshmuar besnikerin/nenshtrimin Aleances!!!
Te ti nuk ka kurrfar strategjie por anadollaki.

-------------

valla more shpat mugjahdini lum talibani q e te ka ty - e ti sheh larg aq larg pertej kodres se bubrrecit
me pas shkue ne ndonji katun ne taliban te kishin qit ne krye te vendit-
atje kishe mundur me deshmu largpamsi bile kishe mundur me ua tregu edhe punen e rriqnave te malisheves ne kosovė e ata te kishin dnegju me goj hapur -
bile ti kishe pa jo vetem pertej hunde po edhe pertej kthize rrotull me pa dasht me i dredhė pak si me zahmet se kogja do dije e ke -
e kto shprehje anadollak q epo mi vjedh mua ke me shku ne gjehnem -

se nuk duhet me ken hajn i shprehjeve gjej shprehjet tua -


shko ne taliban te qakshurat e tyre mbledhi ata ti jepin -
me nji hugjum i mson tana se me marr vesh talibani q epo vjedh ta prejn doren

lirik
05-07-09, 21:36
Duhet te jemi te disiplinuar ne ket Forum dhe te kemi respekt per njeri tjetrin pavaresisht dallimeve ne mendime .Jemi njerez , shqiptare ,vellezer te gjakut dhe nuk na ka "hije " ta ngacmojme , ofendojme njeri tjetrin deri ne ekstrem, pse nuk pajtohemi ne mendime .Ky fenomen eshte i pa pranuar.Ketu ne ket Forum ,ne kohen e fundit,po hasi te lexoj shume here kundershtime ,me nje gjuhe jo te zgjedhur ndaj te nderuarit z.Lirikut.Perse valle i behet kjo nga disa ?Une besoj se juve qe e kundershtoni ,deri ne ofendim, ,jam i bindur se nuk e njifni historin e ketij burri fare , por as nga c'far familje rrjedh .Pa keqkuptim , nuk kam qellim qe ta mbroj z.Lirik ,assesi,se ai mbrohet vete ,posedon aftesi mendore te mjaftura per te ju kundervene secilit me argumente dhe fakte te pamohuara.Ju lutem, komentet e tija kerkojne lexim te ngadalshem dhe elaborim te sincert .Une mendoj se e drejte e cdo kuajt eshte me u shprehe i lire ,pa ndonje diktat.Nuk duhet te vazhdohet dhe te sulmohet z.Liriku pa nevoje ,nuk duhet te jete objektiv i juaji ( juve qe e sulmoni pa nevoje) ,vetem kundershtimi.Ai me sa e kuptoj dallon nga juve,nuk ka objektiv fyrjen dhe grindjen ,vetem pse nuk shkruani sipas orekseve te tija,perkundrazi,disa po beni ofendim ndaj tij pse ai nuk shkruan sipas qejfit te juaj .Se pakut ashtu po e kuptoj. Veprimi i keq eshte shum i shemtuar.Nuk duhet ushqyer me urrejtje ndaj askuajt,e ne vecanti ndaj nje njeriu sic eshte z.poeti Lirik, i cili qysh ne lulen e rinise u burgos dhe perjetoj tog mizorish ne burgjet me famkeqe te ish Jugosllavise.Ky njeri duhet te ket respekt,pavaresisht.Shum gjera qe thuhen ketu per z.poetin LIrikun jane ireale,dicka te mjera,deshtake,por edhe qesharake.Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka ,sepse e njohe mire zoteriun por edhe familjen e tije.Me besoni qe ky njeri mua nuk me njeh fare ,por nuk me njeh as familja e tij.Jetoj shume me larg nga vendi ku jeton z.Liriku ,por kam njohuri per veprimet patriotike te tija qysh se kur eshte burgosur .Per hire te realitetit dua te potencoj vetem dicka c'ndodhte pas vitit 1981,pas demonstratave te pergjitheshme popullore te asaj kohe.Si behej jeta tek shumica e popullit ne Kosove.Si kalonin ata qe nuk ishin te implikuar ne politike dhe ata qe ishin te implikuar ne politike ,kundershtaret e ish sistemit jugosllav.Ata qe nuk ishin te implikuar festonin festat ne ish Jugossllavi si :festa e Bajramit ,benin dasma dhe ahengje tjera,leviznin te lire ,ndersa familja e ketij patrioti qante( si dhe shum familje tjera patriotike).Nena ,babai ,vellezerit dhe motrat e tija qendronin te stepura ,pa goje cdohere, ne vaj, per djalin ,vellaun e tyre qe si i ri u burgos ( nuk e kam ne memorje te sakt moshen) dhe trupi i tij kalbej ne Goli Otok ,Dubrave te Zagrebit apo Stara Gradishka e Idrizove te Shkupit.Familja e tij ,ishte e izoluar ne ate kohe ,e vrojtuar,e percjellur, nate dhe dite,askush nuk guxonte te ja shkel pragun e shtepise ,ndoshta as te afermit e tij ( te afermit e benin nga frika jo se kishin deshire ),ishte i bojkotuar nga vet shqiptaret,sipas te ashtuquajtures "Platforma e Kosoves per diferencim ideopolitik" qe udheheqja Kosovare e asaj kohe e zbatonte me perpikmeri ndaj popullit te vet te mjere..Nuk eshte njerezore te ofendohet dhe shantazhohet vetem pse zoteriu tenton te mbroj realitetin dhe drejtesin .Mos i jepni vetes te drejte te implikoheni ne gjera pa pasur nevoje ,mos u beni aq naiv te trilloni apo shpifni gjera te shemtuara dhe te orvateni qe sa me shume t'i mbroni te pavertetat.Deklarimet e disave per dhe kunder z.Lirik jane te pavendshme.Keni hasur ne keqkuptime me sa e shoh ne qeshtjen fetare .Zoteriu nuk mohon fene ,jo ore,por tregon per marifetlleqet e pista qe ndodhin dhe po behen ne emer te fese ,gjithnje duke e keqperdore fene .Nuk eshte kundershtar i fese islame ,perkundrazi e respekton fene. Kush i ka lexuar me vemendje komentet e tija do te kuptoj esencen se c'far ka thene .Mendimi i tij me teper lidhet dhe i gjason thenjes se shkrimtarit te njohur Petro Marko.Shkrimtari i njohur Petro Marko shkruan: citoj"Identitetin e vet shqiptari nuk e ka mbeshtetur edhe aq te feja sesa te gjuha,historia,origjina dhe humusi kulturor i perbashket.Ndaj edhe mes bashkesive fetare s'ka pasur probleme madhore.Prandaj edhe shqiperia nuk munde te quhet vend mysliman as ortodoks ,as katolik.Eshte Shqiperi" fund i citatit.Kjo vlen edhe per Kosoven sic vlen per Shqiperine.Zoteri Liriku ka te drejte qe frikohet nga perqarja fetare e shqiptareve dhe perqarja fetare vertet na kushton shtrejt,kjo eshte frika e tij,o te nderuar .Ka sakrifikuar per Kosoven por jo per nje Kosove c'far e kemi sot ,te deshtuar fund e krye,me hajni,korrupcion,kriminalitet,uzurpime e tj etj.Per fund dua te ju pershendes te gjtiheve .E dije se do me kundershtonie pranoj kundershtimin dhe kritiken dhe ju falenderoj per ate .Me kurseni nga sharjet ju lutem.Pershendetje ......Me nderime Uragani_99


----------------
Po ku dijnė more urragani i nderuar keta se qka ėsht patrioti apo patriotizmi e atdheu -
PO TI E JE DUKE E PA
patriotizem te ish bolsheviko titstve qe kaaluan pastaj ne patriotizem ledekeist mandej ramushist patriotizem rugovist patriotizem ramushist ahmadine gjadist iranianist -
ndersa ishin dikur te bijt e tito bashkim vllazrimit a po e sheh ti se sa fe ndrrohen ktu ktu nuk ka dhimbje per dhe e atdhe veq per parti nahije e fe
pra rracizma fetare shiite talibane partiake te nahijeve e te klaneve -
prnadj mor prit nga keta shum o urragani ketu ne dardani kan hy shum rryma te muhagjeerve taliban e gjithfare ka edhe njerz te mirė sa te duash por nji numri ktu ruaju se te sakatosin me ua prekė feregjet politike fetare nahije partiako rraciste -
ketu nuk shihet atdhe ku po sheh ti atdhe ktu i nderuar urragani atdheu ynė ka kohė qe ka hy nen kontrollin e bajraqeve e klaneve e grupeve fetare

Shpati
06-07-09, 10:07
-------------

valla more shpat mugjahdini lum talibani q e te ka ty - e ti sheh larg aq larg pertej kodres se bubrrecit
me pas shkue ne ndonji katun ne taliban te kishin qit ne krye te vendit-
atje kishe mundur me deshmu largpamsi bile kishe mundur me ua tregu edhe punen e rriqnave te malisheves ne kosovė e ata te kishin dnegju me goj hapur -
bile ti kishe pa jo vetem pertej hunde po edhe pertej kthize rrotull me pa dasht me i dredhė pak si me zahmet se kogja do dije e ke -
e kto shprehje anadollak q epo mi vjedh mua ke me shku ne gjehnem -

se nuk duhet me ken hajn i shprehjeve gjej shprehjet tua -


shko ne taliban te qakshurat e tyre mbledhi ata ti jepin -
me nji hugjum i mson tana se me marr vesh talibani q epo vjedh ta prejn doren

Lirik,
Ti duhet te faliminderohesh!
Vrejtjet e mia ndoshta te ndimojn te kthjellohesh nga bota e anadollakut!
Ose, te mos ben gabime te ngjashme ,ne qofte se nuk ke ber deri tash.

Me Anadollak identifikohen, te gjith ata persona qe kan demtuar Popullin Shqiptar per interesa te haja.
Qofte te Turqeve, Italianeve, Gjermaneve, Serbeve ,etj.
Sa deme i kan ber popullit Shqiptar Anadollaket-LKK /UDBA , Kosoves popullit Shqiptar prej Luftes se dyte boteróre der ne vitin 1999?
Ata, ateher dhe sot si mendojn une nuk e di ,por une e di se e kan demtuar Popullin Shqiptar.
Babait tim i ka pas then ateher nje Anadollak/Udabash :kemi me ta prish Djalin!
Aleanca e Udbasheve me Shkijet esht mund ,por demi i ka mbet popullit Shqiptar.

Pse kaq shume gjenerata ,kaq shume njerz kan gabuar ose jan fute ne kurthe?
Populli Shqiptar ka nje thenje!
"Besimtar benu ,por Bes mos i ze kuj".
Shqiptaret ne fillim te shek -XX- i kan besuar Serbis dhe kan marr nga ajo Arme te luftojn Turqin.
E rezultati!
Gjat kryengritjes se Shqiptareve te Kosoves kunder Turqis ,Shqiptaret jan demtuar ne substanc ne Njerz dhe Ekonomi.
E qka ka ndodhe mandej?
Serbia e ka pushtuar me let Kosoven ,pasi Kosova ka qen ekonomikisht dhe ushtarakisht e shkatrrueme.
Qka ky shembull me ty Lirk Anadollaku!
Besimtar benu ,por bes mos i ze kujt.

lirik
06-07-09, 17:20
Nese ti mua me quan anadollak o shpat i pra siq po thue ti demtues armik i kombit -

kur un nji jetė tė tėrė bėra perpjekje per kom b e atdhe -

e te miren ekombit shqiptarė -


pra anadollak nenkuptoj sipas teje armik i kombit demtues -

edhe pse kjo nuk ka kurfar lidhje qka po pshtjell ti e po mundohesh me filozofu diqka e po ngat rron lėmsha ti-
pra nes eket mesele ma qet mua ather je duke u trgeuar i pa drejtė shum se spe un nuk emeritoj kurr asnjiher etiketen demtues i kombit por vetem meremetues qe gjith jeten ia deshta vetem te miren dhe u peprpoqa ne kaqikun tim per interesdin ekti populli -
ne ket rast pra ti je duke bė akuzė e mesele te pa drejtė antikombtare