PDA

View Full Version : Lajme nga Ekonomia


Llapjani_HH
05-07-09, 13:06
Kosova me 400 milionė borxhe

Kosova ka pranuar se ka mbi 400 milionė dollarė borxhe tė jashtme. Serbia pretendon se borxhet e Kosovės kapin shumė prej 1.1 miliard dollarė.

Derisa Serbia pretendon se Kosova ka mbi 1 miliard e 100 milionė dollarė borxhe tė jashtme, analizat e palės kosovare tregojnė se vendi ynė ka mbi 760 milionė dollarė borxhe tė jashtme.

Nėse llogariten kėstet qė do tė duhej tė kthehen nga Serbia nė vitet ‘90, atėherė Kosova mund t'i ketė aktualisht prej 400 deri nė 500 milionė dollarė borxhe dhe thuhet se kjo shumė nuk paraqet ndonjė problem pėr buxhetin e Kosovės.

Ndonėse kanė kaluar njė vit e gjysmė nga bėrja e Kosovės shtet, njė proces tejet i rėndėsishėm pėr ndarjen e kėtyre dy shteteve ende nuk ka filluar. Derisa Serbia pretendon qė tė bartė te Kosova borxhet e jashtme, pala kosovare kėrkon njė proces sukcesioni ndėrmjet dy shteteve ku duhet tė pėrfshihet edhe pasuria e pėrbashkėt.

Muhamet Mustafa, drejtor i Institutit “Riinvest”, ka qenė pjesė e delegacionit tė Kosovės pėr bisedime me palėn serbe gjatė negociatave pėr statusin nė vitet 2006-2007, kur ėshtė diskutuar pėr ēėshtjen ekonomike dhe procesin e sukcesionit.

Ai tha pėr KosovaLive se pala kosovare ka pretenduar qė nė procesin e sukcesionit tė pėrfshihen edhe shkatėrrimi i sistemit buxhetor dhe financiar i Kosovės nga Serbia, dezinvestimi, humbjet e pagave tė njerėzve tė pėrjashtuar nga puna pėr shkak tė pėrkatėsisė kombėtare, shkatėrrimi i sistemit pensional, plaēkitja e kursimeve devizore tė kosovarėve, kompensimi i dėmeve tė luftės nė pronėn private dhe publike, deri te zhdėmtimi i familjarėve tė atyre qė janė vrarė nga Serbia.

Ai tha se Serbia pretendon se Kosova ka mbi 1 miliard e 100 milionė dollarė borxhe tė jashtme, mirėpo analizat tona tregojnė se Kosova ka mbi 760 milionė dollarė borxhe tė jashtme, ndėrsa nėse hiqen kėstet e viteve ’90, borxhi arrin prej 400 deri 500 milionė dollarė.

Lidhur me ēėshtjen e borxheve tė jashtme, Bedri Hamza, zėvendėsministėr i Ekonomisė dhe Financave, tha pėr KosovaLive se edhe ngjatė negociatave qė janė zhvilluar nė Vjenė, delegacioni i Kosovės ka pas qėndrim se do t'i pranojė tė gjitha pėrgjegjėsitė e veta si shtet dhe tė gjitha marrėveshjet ndėrkombėtare tė nėnshkruara nga institucionet e Kosovės, me tė drejtėn qė tė ketė qasje nė dokumentet burimore.

Hamza tha se Qeveria konsideron se Kosova ka qenė pjesė e asaj federate dhe pėrveē borxheve, njėkohėsisht kėrkon ndarjen e pasurisė sė pėrbashkėt, siē ka ndodhur me republikat e tjera tė ish-Jugosllavisė. Lidhur me ēėshtjen e sukcesionit ėshtė prononcuar edhe Zyra e Bankės Botėrore nė Prishtinė, nėpėrmes zėdhėnėsit Lundrim Aliu.

Ai tha pėr KosovaLive se pas anėtarėsimit tė Kosovės nė Bankėn Botėrore, Kosova ka marrė pėrsipėr tė gjitha obligimet e anėtarėsimit nė pajtim me praktikėn e tė gjithė anėtarėve tė tjerė tė rinj tė institucionit. Drejtori i Institutit “Riinvest”, Muhamet Mustafa, thotė se baza juridike pėr sukcesionin e Kosovės dhe Serbisė duhet tė gjendet nė praktikat ndėrkombėtare tė krijimit tė shteteve tė pavarura.

Ai tha se Kosova pa tė drejtė ėshtė lėnė jashtė procesit tė sukcesionit tė njėsive tė ish-Jugosllavisė, i cili ka ndodhur nė vitin 2001 nė Vjenė dhe atje janė pėrqafuar disa parime, siē janė pjesėmarrja nė ndarjen e aseteve dhe borxheve
Gazeta expres

Bllokohen n’mish

Opozita, tenderin pėr import tė mishit e ka cilėsuar si praktikė komuniste. E, propozimin e kryeministrit Hashim Thaēi pėr ndryshim tė udhėzimit, e kanė konsideruar si mashtrim publik. Mishtarėt po presin prej Qeverisė qė ta anulojė tenderin, ndėrsa Qeveria pret se ēka do tė sjellė java e ardhshme.

Ende s`ėshtė gjetur zgjidhja se kush do tė importojė mish nė Kosovė. Pavarėsisht se kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka ndėrruar mendje qė ta ndryshojė pak udhėzimin, opozita dhe mishtarėt janė tė bindur se prapė do tė fitojnė tė pėrkėdhelurit e Qeverisė.

Prodhuesit dhe pėrpunuesit e mishit presin qė deri tė hėnėn, ashtu siē u ka premtuar kryeministri, tė fillojė ndryshimi i Udhėzimit administrativ 07/2009. Megjithatė, pėr ta nuk do tė jetė i pranueshėm asnjė ndryshim nėse nuk hiqet neni 7 dhe 8 i kėtij udhėzimi, i cili autorizon vetėm kompanitė ndėrkombėtare pėr import tė mishit.

Opozita nuk mjaftohet vetėm me ndryshimet, tė cilat i quan kozmetike, por kėrkon tė fillohen hetime ndaj sponsorizuesve tė kėtij udhėzimi, nė kėtė rast Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit tė Kosovės. “Dje, kryeministri Hashim Thaēi pas protestave tė fermerėve ka bėrė disa modifikime kozmetike, me tė cilat pretendon se janė evituar gabimet teknike dhe keqkuptimet e mundshme tė Udhėzimit administrativ7/2009”, ka thėnė Avni Arifi nga Aleanca pėr Ardhmėrinė e Kosovės.

Sipas tij, ky dokument nuk ka tė bėjė me probleme teknike dhe as me keqkuptime, por pėrkundrazi ėshtė njė dokument i keq me pėrmbajtje dhe qėllim tėrėsisht favorizues pėr individė tė caktuar. Arifi deklaroi se ndryshimet e deklaruara nga Qeveria pėr ndryshim udhėzimi, janė tendencė pėr mashtrime publike. Prapėseprapė, tha ai, procedurat do tė shkojnė nė atė drejtim qė tė zgjidhet kompania paraprakisht e pėrcaktuar.

Si kėrkesė e AAK-sė ėshtė qė Qeveria tė anulojė tėrėsisht urdhėresėn administrative dhe tė vendosė menjėherė dialog tė drejtpėrdrejtė me kompanitė vendore nė kushtet qė ata i kanė kėrkuar. Zėdhėnėsi i Qeverisė sė Kosovės, Memli Krasniqi, ka thėnė se gjatė javės sė ardhshme do tė dihen detajet pėr ndryshimet nė udhėzim. Ai pohon se do tė intervenohet nė tė gjitha ato pika tė cilat janė kontestuar nga prodhuesit dhe pėrpunuesit e mishit.

“Aty ku teknikisht ka pasur probleme, si te neni 8, do tė adresohen disa ēėshtje qė kanė nevojė tė pėrmirėsohen”, ėshtė shprehur Krasniqi. Pėr kėtė ēėshtje thotė se janė pajtuar me Odėn Ekonomike tė Kosovės dhe Aleancėn Kosovare tė Biznesit si pėrfaqėsues tė komunitetit tė biznesit. Ai ka kėrkuar nga bizneset qė merren me kėtė veprimtari, tė mos bien pre e lojėrave politike, duke aluduar nė Aleancėn pėr Ardhmėrinė e Kosovės, tė cilėn e ka quajtur parti qė nuk di tė bėjė asgjė tjetėr, pos tė akuzojė.

Edhe kryetari i mishtarėve tė Kosovės, Burim Piraj, pranon se pas protestės sė tė premtes, tė gjithė prodhuesit dhe pėrpunuesit e mishit janė pajtuar qė tė diskutojnė me Qeverinė pėr ndryshime tė neneve 7 dhe 8, ndėrsa pjesėn tjetėr tė udhėzimit thotė se e pranojnė nė tėrėsi. “Vendim unanim ėshtė qė ky udhėzim administrativ ėshtė i pranueshėm, pa nenin 7 dhe nenin 8”, thotė Piraj. Sipas tij, tė gjithė mishtarėt janė tė pajtimit pėr ngritje tė standardeve nė import tė mishit dhe pėr kushte mė tė mira higjieniko-sanitare.

Kundėr Udhėzimit administrativ kanė dalė edhe zyrtarė tė Partisė Reformiste ORA. Nėnkryetari i kėsaj partie, Besnik Krajku e ka quajtur skandaloz vendimin e Qeverisė, duke thėnė se kėto metoda nuk zbatohen mė as nė shtetet totalitare, ku pushtetmbajtėsit i kanė shndėrruar shtetet e tyre nė prona private, e lėre mė nė shtetet e zhvilluara, pėr tė cilat pretendohet tė shpallet tender pėr eksport tė produkteve nė Kosovė. “Fali Zot se s’janė tu ditė se ēka po bajnė”, ka thėnė me ironi Krajku. ORA kėrkon qė ky udhėzim tė tėrhiqet menjėherė. Nė javėn tjetėr pritet tė merret vesh ēdo gjė mbi kėtė ēėshtje.
Gazeta expres

Llapjani_HH
05-07-09, 13:09
Mes vendimeve tė vėshtira

Nė ditėt nė vijim, Qeveria e Kosovės pritet ta shpallė vendimin e saj mė tė rėndėsishėm ekonomik dhe mjedisor pėr tė ardhmen e vendit. Planet pėr termocentralin mė tė madh tė linjitit kanė mbetur peng i betejės mes Bankės Botėrore dhe Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės, dhe nėngrupimeve tė ndryshme tė Qeverisė sė Kosovės.

Kryeministri Hashim Thaēi dhe ministri i Ekonomisė dhe Financave, Ahmet Shala shkuan nė Uashington kėtė javė pėr tė nėnshkruar anėtarėsimin nė Bankėn Botėrore dhe Fondin Monetar Ndėrkombėtar.

Pranimi i Kosovės nė kėto institucion gjerėsisht u cilėsua si njė ngjarje e rėndėsishme pėr zhvillimin ekonomik tė vendit, por ndoshta edhe ngjarja mė e rėndėsishme qė ndodhi gjatė kėsaj vizite premtuese prapa dyerve tė mbyllura.

Debatet e fundit u ngritėn nė mes tė ministrave udhėheqės, Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Bankės Botėrore, nė raundin e fundit tė garės qė e ndau komunitetin ndėrkombėtar dhe Qeverinė e Kosovės. Balkan Insight kuptoi se ėshtė marrė njė vendim pėr rezervėn mė tė rėndėsishme natyrore pėr tė ardhmen e Kosovės – linjiti- dhe tė ardhmen e prodhimit tė energjisė. Javėn tjetėr pritet lėshimi i njė shpalljeje, e cila ka mundėsi tė sjellė fundin e debatit katėrvjeēar.

Prej ēlirimit tė saj nė vitin 1999, Kosova nuk ka qenė nė gjendje tė prodhojė energji elektrike tė mjaftueshme pėr ta mbuluar kėrkesėn. Pėrkundėr 800 milionė eurove qė sektori i energjetikės i pranoi si ndihmė ndėrkombėtare, KEK, Korporata publike Energjetike e Kosovės ėshtė dėmtuar nga termocentralet e vjetruara, nė gjendje tė pariparueshme dhe inkasimi i mjerueshėm – me vetėm gjysmėn e energjisė sė pėrdorur qė paguhet.

Nė tė njėjtėn kohė, Qeveria e Kosovės rregullisht duhet t’i nxjerrė 150 deri nė 200 milionė euro ēdo vit nga buxheti i saj, pėr ta mbajtur KEK-un nė kėmbė dhe Kosovėn tė ndriēuar. 700,000 banorė qė jetojnė nė rajonin pėrreth termocentraleve tė linjitit nė Kosovė, Kosova A dhe Kosova B, dhjetė kilometra larg nga Prishtina, janė dėshmitarė tė 200 tonė pluhurit qė lirohet nė ajėr pėr ēdo ditė. Lirimi i dyoksidit tė sulfurit, oksidit tė azotit dhe dyoksidit tė karbonit, i tejkalojnė kufizimet standarde tė BE-sė.

Nė vitin 2006, Ministria pėr Energji e Kosovės zbuloi planet pėr zgjidhjen e krizės energjetike dhe mjerimit ekonomik nė Kosovė me anė tė njė termocentral tė linjitit me kapacitet prej 2100 MW. Nuk ishte ēudi qė Kosova po i eksploronte potencialet e saj energjetike dhe ekonomike me linjit. Pėr nga rezervat e linjitit, Kosova radhitet e pesta nė botė, me njė sasi qė kap rreth 14 miliardė tonė.

Ky projekt, i njohur si Kosova C, u zhvillua nė konsultime tė ngushta me: Bearing Point, njėra ndėr firmat mė tė mėdha pėr konsultime nė menaxhment dhe teknologji, e angazhuar nga USAID-i pėr ta kėshilluar Ministrinė e Energjetikės dhe atė tė Ekonomisė sė Kosovės pėr zhvillimin e saj ekonomik nė njė ēmim prej 20 milionė dollarėsh.

Banka Botėrore po ashtu ka filluar tė punojė nė zhvillimin e kėtij plani madhor, duke dėrguar ekspertė dhe kėshilltarė nė vlerė prej 10 milionė dollarė. Me njė investim gjigant prej 3.5 miliardė euro, kjo marrėveshje mund tė jetė projekti mė i madh i investimit privat qė Kosova ka pasur ndonjėherė. Ėshtė lansuar si marrėveshje qė do ta transformojė Kosovėn prej njė shteti tė varfėr nė njė vend qė eksporton rrymė nė Ballkan.

Fituesi i kėtij tenderi tė madh duhej tė shpallej nė fund tė vitit 2007 dhe termocentrali i parė duhej tė pėrfundohej deri nė vitin 2012. Sidoqoftė, disa faktorė e ndaluan kėtė projekt. Fillimisht, qytetarėt dhe ambientalistėt, nė krye me organizatėn kosovare, Forum 2015, filluan fushatėn kundėr kėtij projekti, duke pyetur pėr aspektin mjedisor dhe atė afarist pėr Kosovėn C.

Mė vonė Banka Botėrore gjithashtu i pa problemet, duke krijuar pėrēarje nė mes tė ndėrkombėtarėve tė pėrfshirė. Nė fund, erdhi ajo qė e prishi marrėveshjen nė nėntor tė vitit 2007, kur PDK-ja i fitoi zgjedhjet e pėrgjithshme parlamentare dhe e formoi qeverinė e re, duke u betuar pėr rivlerėsimin e projektit Kosova C nė tėrėsi.

Njė vit e gjysmė mė vonė, kryeministri Hashim Thaēi del se ka marrė njė vendim pėr elementet kyēe tė Kosovės sė Re, ashtu si quhet tani oferta pėr termocentralin e ri. Kėshilltarėt e pėrkrahur nga USAID-i dhe Ambasada amerikane kanė lobuar pėr njė plan tė ngjashėm me propozimin origjinal. Nė prill tė vitit 2008, USAID-i pati njė prezantim, nė tė cilin ata e ripėrsėritėn pėrkushtimin e tyre pėr opsionin Kosova C.

Banka Botėrore ka debatuar pėr ndėrtimin e njė termocentrali mė tė vogėl fillimisht, me mundėsi tė rritjes deri nė 2100 MW me termocentrale tė reja nė tė ardhmen, dhe njė koncept tė decentralizuar pėr investim dhe pronėsi pėr sektorin e energjisė sė Kosovės. Ministrja e Energjisė, Justina Shiroka Pula pėrkrah planin e Bankės Botėrore, pėrderisa zėvendėsministri i Ministrisė sė Financave, Bedri Hamza pėrkrah propozimin amerikan.

Planet garuese

Njė prej mosmarrėveshje kryesore nė mes tė Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės dhe Bankės Botėrore ėshtė nė lidhje me madhėsinė e termocentralit qė do ta pėrfshijė kjo marrėveshje. Amerikanėt fuqimisht kėmbėngulin se termocentrali 2100 MW duhet tė tenderohet dhe tė ndėrtohet, njė termocentral me kapacitet 1000 MW pėr pesė vitet e ardhshme dhe njė termocentral tjetėr me kapacitet 1100 MW tė ndėrtohet pėr 10 vjet. Kjo, sipas tyre, do t’i zėvendėsojė termocentralet ekzistuese tė vjetra, Kosova A dhe Kosova B, tė cilat kanė njė kapacitet tė pėrbashkėt prej 1500 MW, por prodhojnė vetėm nė mes tė 645 dhe 710 MW dhe krijojnė kapacitet pėr ta eksportuar energjinė e tepėrt, me ē’rast e stimulojnė ekonominė e Kosovės.

Banka Botėrore, e shqetėsuar pėr nevojėn fillestare pėr njė termocentral kaq tė madh dhe aftėsinė e Kosovės pėr t’i pėrmbushur standardet e BE-sė pėr emisionin e dyoksidit tė karbonit, propozon njė marrėveshje tė negociueshme pėr 1000 MW nė ofertėn e tanishme dhe jep mė shumė kohė pėr vlerėsimin e nevojės dhe ndikimit tė njė termocentrali tjetėr tė madh nė tė ardhmen.

Njė fushė tjetėr garuese ėshtė edhe pėrfshirja e termocentraleve ekzistuese, Kosova A dhe Kosova B, nė ofertėn ekzistuese. Pozita amerikane ėshtė qė pėrfshirja e kėtyre dy dinozaurėve nė njė marrėveshje ekzistuese ėshtė mėnyra mė e mirė pėr t’i hequr nga buxheti i Kosovės.

Banka Botėrore, megjithatė insiston se pėrfshirja e kėtyre termocentraleve nė njė marrėveshje do t’i komplikojė negociatat dhe pėrfundimisht kėrcėnon me fundosje tė marrėveshjes nė tėrėsi. Ēdo interesim i shfaqur ėshtė e mundur qė do tė jetė gjithashtu edhe barrė pėr operatorin e rezervave tė pahapura tė linjitit nė Sibovc, tė cilat pėrkrahen edhe nga amerikanėt edhe nga Banka Botėrore.

Rezervat kapin njė sasi prej 1 miliardė tonė tė linjitit, qė ėshtė gati e mjaftueshme pėr punėn e njė termocentrali me kapacitet 2100 MW pėr 40 vjet, qė njėherėsh ėshtė edhe kohėzgjatja e propozimit pėr marrėveshjen qe amerikanėt duan ta nėnshkruajnė.

Amerikanėt dhe Banka Botėrore dallojnė po ashtu edhe nė atė se si do tė negociohen pagesat e Kosovės, pėrderisa Banka Botėrore propozon qė marrėveshja tė nėnshkruhet nė bazė tė ēmimit qė operatori do ta paguajė shtetin pėr ton tė linjitit tė eksploatuar, amerikanėt thonė se njė aranzhim i tillė do tė ēojė nė ēmime mė tė larta tė energjisė pėr konsumatorėt dhe se marrėveshja duhet tė bazohet nė pagesat qė i paguhen shtetit pėr kilovat tė energjisė sė prodhuar.

vazhdon-->

Llapjani_HH
05-07-09, 13:10
vazhdimi -->

Pėrfitimet ekonomike

Forumi 2015 kėmbėngul se oferta e tanishme e kėshilltarėve ndėrkombėtarė tė Kosovės joproporcionalisht i shėrben interesave tė operatorit privat nė vend se interesit tė Kosovės. Luan Shllaku nga Forumi 2015 tha: “Me mėnyrėn se si marrėveshja duket nė modelin e Kosovės C, pėr 40 vjet operim, Kosova do tė fitojė afro 5 miliardė euro nė pagesa dhe taksa, pėrderisa investitori privat, varėsisht nga trendet afatgjate tė tregut, do tė fitojė 80 miliardė mė shumė.”

Shllaku beson se Kosova duhet tė jetė partner nė investimet pėr ta ndarė fitimin afatgjatė, duke e pėrdorur minierėn e Sibofcit si kapital. Por ideja ėshtė vėnė poshtė nga disa ndėrkombėtarė tė pėrfshirė nė marrėveshje, tė cilėt mendojnė se sektori i energjisė ėshtė njė biznes kompleks, i cili mė sė miri duhet tė lihet nė duar tė ekspertėve dhe se njė marrėveshje e tillė nuk do tė ishte po aq tėrheqėse.

Ajo qė ėshtė e qartė ėshtė se situata globale ekonomike ka pėsuar ndryshime drastike prej se projekti pėr Kosova C ėshtė tėrhequr. Eksperti i ekonomisė dhe njėherėsh edhe drejtori i Institutit kosovar pėr Studime tė Avancuara, GAP, Shpend Ahmeti ėshtė i brengosur nėse konzorciumi i interesuar nė Kosovėn C tani do ta ketė mė tė vėshtirė t’i mbledhė paratė pėr njė projekt kaq tė madh.

“Ata nuk kanė miliarda euro nė duar. Pėr ta pėrmbushur kėtė investim, investitorėt duhet tė shkojnė nė banka, tė cilat mė nuk janė nė gjendje tė japin kredi shumė tė mėdha,” tha ai. Anėtari i opozitės nga Parlamenti i Kosovės dhe njėherėsh edhe ish-ministri i Energjetikės, Ethem Ēeku, kampioni i projektit Kosova C, fajėson qeverinė e tanishme pėr dėmtim tė zhvillimit ekonomik tė Kosovės.
“Kur unė e shpalla shprehjen e interesit pėr planin Kosova C, ne kishim nė dorė timonin,” reflekton Ēeku. Ka opinione edhe pėr kontrollin dhe operimin e konsoliduar, tė promotuara nga kėshilltarėt e USAID-it dhe nga vizioni mė i decentralizuar i Bankės Botėrore, qė nėnkupton ndarjen e sektorit tė energjisė sė Kosovės nė garues tė vegjėl. Kėshilltarėt amerikanė e kundėrshtojnė kėtė model, duke thėnė se Kosova ėshtė treg shumė i vogėl pėr t’u ndarė.

Opsioni i SHBA-sė pėrkrahet nga zėvendėsministri i Ministrisė sė Financave, Bedri Hamza. Ai i tregoi Balkan Insight-it se qasja ‘big bang’ do t’i heqė termocentralet Kosova A dhe Kosova B nga kontrolli i Qeverisė dhe do tė lejojė fillimin e grumbullimit tė fitimit nga shitja e shpejtė e energjisė, duke ndihmuar kėshtu nė balancimin e bilancit tregtar tė vendit.

Ndikimi mjedisor

Ndikimi mjedisor i njė termocentrali tė mundshėm tė linjitit ėshtė po ashtu pjesė e njė debati tė mprehtė. Linjiti njihet si shkalla mė e ulėt e thėngjillit, shpesh i njohur si “Thėngjilli ngjyrė kafe” dhe forma e djegies qė ndot mė sė shumti.

Anėtarėt e Forumit 2015 lansuan njė libėr dhe njė film dokumentar nė vitin 2007, tė quajtur Njė pėrrallė moderne, e cila tregoi skenarin e njė degradimi afatgjatė tė mjedisit dhe problemet shėndetėsore prej njė termocentrali tė thėngjillit me kapacitet 2100 MW, tė ndėrtuar shumė afėr kryeqytetit tė Kosovės.

Brenga ishte ripėrsėritur nga pėrfaqėsuesi i Bankės Botėrore nė Kosovė, Ranjit Nayak, i cili nė fillim tė vitit 2008 kishte thėnė se plani Kosova C ka ngritur “njė sėrė ēėshtjesh mjedisore, tė cilat duhet tė adresohen, duke pasur parasysh rėndėsinė e mjedisit nė zhvillimin ekonomik dhe shoqėror.” Nayak shtoi: “Kosova duhet t’u bindet standardeve evropiane tė mjedisit.”

Pėr tė zbatuar standardet e BE-sė, shtetet duhet ta ulin pėrdorimin e tanishėm tė energjisė nga mbetjet fosile pėr 20 % deri nė 2020, dhe ta zėvendėsojnė me 20 % tė energjisė alternative, tė ripėrtėrishme. Pėrkrahėsit e modelit tė termocentralit Kosova C me kapacitet 2100 MW, besojnė se ndotėsit e vėrtetė janė termocentrali Kosova A dhe mė pak termocentrali Kosova B.

Termocentrali i ri, pėr tė cilin ata garantojnė se do ta ketė teknologjinė mė tė fundit tė filtrimit tė pluhurit dhe gazrave, do tė mundėsojė mbylljen e termocentraleve tė vjetra dhe do ta pėrmirėsojė mjedisin nė Kosovė. Megjithatė, njė gaz i cili nuk ėshtė filtruar me sukses ose qė akoma nuk ėshtė pėrfshirė nė njė situatė mė tė madhe, ėshtė dyoksidi i karbonit, njė prej gazrave tė dėmshme pėr natyrė.

Dhjetorin e ardhshėm, shtete tė botės do tė takohen nė Konferencėn e Kopenhagės pėr Ndryshimet Klimatike pėr t’u pajtuar nė rregullore pėr emisionin e dyoksid karbonit dhe taksave qė duhet vėnė nė gazrat e emituara. Edhe nėse ulet ose jo Kosova nė kėtė tryezė, ajo sigurisht se do tė obligohet ta adaptojė protokollin qė del nga Kopenhaga, nėse ajo pretendon t’i bashkohet BE-sė.

Njė faktor tjetėr mjedisor i shumėdebatuar pėr pėrcaktimin e madhėsisė dhe kapacitetit tė njė termocentrali tė ri termoelektrik, ėshtė furnizimi me ujė qė nevojitet pėr ftohjen e termocentralit. Robert Muharremi, ish-pėrfaqėsues i Qendrės pėr Energji dhe Zhvillim tė Pasurive Natyrore, e tani ligjėrues nė Universitetin Amerikan nė Kosovė, tha: “Banka Botėrore ka pėrfunduar se do tė ballafaqohemi me problem tė furnizimit me ujė tė njė termocentrali [2100 MW] dhe minierėn e Sibofcit.”

Ish-ministri i Energjisė, Ethem Ēeku, mė parė ministėr i Mjedisit, thotė se janė bėrė studimet pėr ndikimin mjedisor, tė cilat qartazi tregojnė sa Kosova ka ujė tė mjaftueshėm pėr ftohjen e njė termocentrali me kapacitet 2100 MW dhe se tė gjitha standardet e BE-sė do tė mund tė zbatohen. Sipas hulumtimeve tė bėra deri tani pėr energjinė alternative tė mundshme nė Kosovė, nuk ekziston asnjė burim i bollshėm i energjisė sė ripėrtėrishme.

Kosova ka linjit dhe edhe ata qė kėrkojnė pėrdorim mė tė madh tė energjisė sė ripėrtėrishme, pajtohen se njė termocentral i ri termoelektrik duhet tė ndėrtohet nė afat tė shkurtėr. Komisioni i BE-sė ėshtė kritikuar pėr mungesėn e rolit udhėheqės nė diskutim, duke pasur parasysh rėndėsinė e vendimit pėr tė ardhmen evropiane tė Kosovės. Zyra ndėrlidhėse e Komisionit Evropian nė Kosovė, tha se nuk merr qėndrim pėr madhėsinė e cilitdo termocentral tė ri tė planifikuar nė vendet qė kandidojnė pėr anėtarėsim ose nė vendet me potencial pėr tė hyrė nė BE.

Ajo shtoi: “Komisioni megjithatė insiston qė Kosova – kur planifikon dhe ndėrton termocentralin e ri – ta zbatojė legjislacionin e BE-sė nė sektorin e mjedisit, ēėshtjeve sociale dhe prokurimit publik. “Sa u pėrket termocentraleve ekzistuese, Komisioni mirėpret vendimin e Qeverisė pėr ta dekomisionuar termocentralin Kosova A deri nė 2017, kjo duke qenė obligim qė del nga direktiva pėr Termocentralet e Mėdha Djegėse dhe Traktatin e Komunitetit pėr Energji.”

Mirėpo nė komentet e mėparshme nė njė konferencė nė vitin 2007, Komisioni Evropian theksoi se, “projekti do tė jetė ēėshtje e madhe politike, duke nėnkuptuar privatizimin e pasurisė sė vetme natyrore tė Kosovė.”

Beteja praps skenės

E ndodhur nė mes tė kėshillave kontradiktore nga tė dy aleatėt kyēė tė Kosovės, sipas Shpend Ahmetit, Qeveria nė masė tė madhe e ka pėrkrahur debatin, duke pritur pajtimin e dy partnerėve tė saj. Ai tha: “Pse kjo ēėshtje nuk po debatohet nė Parlamentin e Kosovės? Pse po vendoset nė Uashington?”

Dy ministritė kyēe tė pėrfshira nė kėtė marrėveshje – ajo e Energjisė dhe ajo e Financave – nuk po mund tė pajtohen mbi kėtė ēėshtje. Justina Shiroka Pula, ministrja e Energjetikės, publikisht ka vendosur pėrkrahjen e saj pėr planin e Bankės Botėrore. Por zėvendėsministri i Financave, Bedri Hamza tha pėr Balkan Insight: “Ēdo opsion i ka anėt pozitive dhe negative, por unė e pėrkrah opsionin amerikan.”

Nė mėnyrė qė tenderi tė dalė nė qarkullim, duhet ta nėnshkruajnė edhe kryeministri edhe ministrja Pula. Nuk ėshtė e qartė nėse Pula do ta nėnshkruajė propozimin amerikan. Thaēi nuk do t’i hidhėrojė amerikanėt, superfuqinė aleate tė Kosovės, apo Bankėn Botėrore, e cila Kosovės sapo ia ka hapur dyert e kėsaj organizate ndėrkombėtare.

Ėshtė e paqartė nė cilėn rrugė ka shkuar kryeministri, por Shllaku nga Forumi 2015 tha: ”Ndodh qė do tė jemi dėshmitarė tė njė mrekullie politike – tė cilėn kryeministri 100 % do ta pėrmbyllė sa mė afėr qėndrimit tė opozitės sesa tė Ministrisė sė tij tė Energjetikės.”

Ofertuesit
Para se projekti Kosova C tė kthehej pėrsėri, procesi i pėrzgjedhjes qe zvogėluar nė katėr ofertues:
1. Firma ēeke CEZ dhe AES nga SHBA-ja
2. Grupi italian ENEL dhe Sencap, njė konzorcium i Korporatės Publike tė Energjisė nė Greqi dhe U.S ContourGlobal.
3. RWE e Gjermanisė.
4. Shėrbimi gjerman EnBW, bashkėpronė e EDF nga Franca dhe WGI tė bazuar nė Amerikė.
Bisedat joformale thonė se ofertuesit janė akoma tė interesuar pėr tė garuar pėr projektin Kosova e Re.
Gazeta expres

Llapjani_HH
05-07-09, 16:41
Thaēi premton heqjen e TVSH-sė pėr prodhuesit e qumėshtit

Qeveria e Kosovės ėshtė nė fazėn pėrfundimtare tė nxjerrjes sė vendimit dhe konsultės pėr heqjen e TVSH-sė pėr tė gjithė prodhuesit e qumėshtit nė Kosovė, ka thėnė kryeministri i vendit, Hashim Thaēi.

Ai kėtė deklaratė e ka bėrė gjatė njė vizite qė i ka bėrė komunės sė Dragashit ku sė bashku me kryetarin e komunės Salim Jonuzin kanė vizituar edhe qumėshtoren “Sharri” nė fshatin Kuk.

Kryeministri ndėr tė tjera ka thėnė se komuna e Dragashit ėshtė shembull i mirė pėr jetėn tolerante dhe pėr shumė-etnicitetin.

Ndėrsa kryetari i kėsaj komune Salim Jonuzi ka thėnė se do tė investoj nė ēdo lokalitet qė banorėt tė ndjejnė sa ma afėr pushtetin.

Pėr sukseset e arritura nė kėtė komunė ai ka thėnė se pa ndihmėn e qeverisė nuk do tė ishte e mundur ngase komuna nuk ka buxhet tė mjaftueshėm.
KTV

Llapjani_HH
06-07-09, 18:43
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/10785/cache/jetmir.idrizi_aeroport1-490x320.jpg


Rreth e rrotull, mė lirė
Kosovarėt nga diaspora po e shmangin fluturimin drejt Prishtinės, pėr shkak tė ēmimeve jashtėzakonisht tė larta tė biletave. Ata po i bien rreth e rrotull, pėr tė zbritur nė vendlindje. Pėr shembull, udhėtimi Zvicėr-Turqi-Kosovė ėshtė 50 pėr qind mė lirė sesa Zvicėr-Kosovė.

E detyruar t`u ikė ēmimeve astronomike, Hidajete Dermaku, pėr tė ardhur pėr pushime nė Kosovė, ka zgjedhur njė rrugė jo fort tė zakonshme. Pėrmes kompanisė Turkish Airlines, ajo ka udhėtuar me familjen e saj nga Cyrihu pėr nė Stamboll. Ka fjetur me familje atė natė nė Stamboll, pėr t`u nisur tė nesėrmen pėr Kosovė. Me tė njėjtėn kompani dhe biletė, ka arritur nė Prishtinė. Gjithashtu, familja Dermaku, me tė njėjtėn rrugė dhe ēmim ėshtė kthyer pėr nė vendin ku ajo jeton nė Zvicėr. Krejt udhėtimi, pėr person, Hidajetes i ka kushtuar 400 franga. Pėrkthyer nė para, asaj i bie qė ka paguar 400 franga mė pak, apo 50 pėr qind mė pak sesa do tė paguante nė linjėn direkte qė mbajnė kompanitė operuese nė Kosovė.

Me kėtė ēmim, thotė ajo, pėrveē udhėtimit i ka pasur tė paguara edhe hotelin nė Stamboll, pėr 1 natė. Edhe pse udhėtimi ka zgjatur 2 ditė, ajo pohon se ėshtė e kėnaqur me tretmanin qė i ka bėrė kompania turke.

“Kur kemi arritur nė Stamboll, kompania na ka siguruar bartjen deri nė hotelin qė kemi fjetur 1 natė. Pastaj tė nesėrmen na kanė marrė dhe na kanė dėrguar nė aeroport pėr tė shkuar nė Kosovė. Tė gjitha kėto shpenzime, me 400 franga tė biletės kthyese qė e kam ble nga kjo kompani”, shprehet Hidajetja.

Pėr t’iu ikur ēmimeve tė shtrenjta tė biletave, ajo vitin e kaluar ka zgjedhur autobusin si mjet transporti pėr tė ardhur pėr pushime nė vendlindjen e saj. Sivjet, rrėfen Hidajetja, pasi kishte parė ofertėn nga kjo kompani, ka vendosur tė vijė nė Kosovė me tė, pėrkundėr zgjatjes sė udhėtimit pėr 2 ditė. Ajo i quan ironike vlerėsimet e aviokompanive, tė cilat mburren me ēmime shumė tė shtrenjta pėr pasagjerėt.

“Ironia me e madhe ėshtė se kėta tė agjencive dalin e flasin pėr profesionalizėm, e kėndej ēmimet i kanė tepėr tė shtrenjta”, thotė ajo.

Madje, duke i krahasuar ēmimet, Hidajetja tha se me 800 franga sa kushton bileta pėr Kosovė, ajo me familjen e saj me kėtė ēmim, pėrveē biletės, mund t’i kaloj edhe pushimet nė Marok.

“Me 800 franga mundesh me shku nė Marok pėr pushime, ndėrsa, pėr nė Kosovė kaq tė kushton vetėm bileta”, tha ajo.

Ndryshe, kompanitė ajrore vendore, kėto ēmime i arsyetojnė me faktin sė tregu i aviacionit nė Kosovė ėshtė monopolizuar nga kompanitė e huaja. Kėto tė fundit e shfrytėzojnė sezonin veror pėr tė sjellė udhėtarė nga vendet e ndryshme, duke ua imponuar ēmimet e biletave kompanive vendore.

Remzi Ejupi, pronar i Eurokohės, thotė sė kompanitė e huaja e kanė gjetur nė Kosovė njė treg tė leverdishėm pėr ta dhe kėto ēmime janė tė imponuara nga to.

“Problematika nė aviacion ėshtė se nė Kosovė nuk ka rregulla pėr me u mbrojtė tregu i Kosovės. Ne kompanitė vendore, edhe sikur tė bėhemi tė gjitha bashkė, nuk mund tė barazohemi me Turkish Airlines”, tha ai.

Ejupi thotė se kompanitė e huaja qe 10 vjet nuk paguajnė tatime dhe kanė gjetur nė Kosovė njė treg “budalla”. Edhe pse Ministria e Transportit pati hartuar mė herėt disa rregulla pėr to, por ato nuk u zbatuan.

“E kuptoj qė qytetarėt janė tė shqetėsuar, por kėto kompani qė na e kanė marrė tregun, po imponojnė ēmime tė larta. Duhet dikush tė caktojė kritere edhe pėr to”, shtoi Ejupi.

Nga kompanitė e huaja, Ejupi pėrmendi kompaninė Turkish Airlines, Adria Airways dhe Austria Airlines. Sipas tij, kompanitė vendore as qė mund tė krahasohen me ndonjėrėn prej tyre, edhe sikur tė bashkoheshin dhe, shumė shpejt mund tė ndodhė qė tė jemi shėrbyes tė tyre.

Nė dijeni pėr kėtė ėshtė edhe Ministria e Transportit, e cila sė fundi e ka nxjerrė Ligjin pėr aviacionin civil, nė bazė tė tė cilit ėshtė krijuar Autoriteti i Aviacionit Civil tė Kosovės. Duke u bazuar nė kėtė ligj, ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj ka marrė njė vendim me tė cilin obligohen kompanitė e huaja tė paguajnė njė garanci bankare prej 500 mijė eurosh. Rregullorja vlen pėr ato kompani qė funksionojnė si “tour operatorė”.

“Rregullorja pėr kompanitė e huaja, tė cilat dėshirojnė me operu si “tour operatorė” pėrcakton njė garanci bankare pėr kompaninė prej 500 mijė euro. Kjo pėr arsye se nėse kompania bėn parregullsi, atėherė pasagjerėt duhet tė kompensohen”, tha Endrit Shala, kėshilltar nė MTPT.

Pėrveē kėsaj, Kosova prej vitit 2006 ėshtė anėtare e Hapėsirės sė Pėrbashkėt Evropiane tė Aviacionit.
Gazeta expres

Ekspertėt kundėr Termocentralit


"Kjo nuk do tė ishte nė interesin e Kosovės dhe popullit tė saj madje do tė kishte pasoja tė rėnda pėr ekonominė e Kosovės nė pėrgjithėsi dhe do tė reflektohej edhe nė gjeneratat e ardhshme tė Kosovės. Ata vlerėsuan se Kosova i duhet vetėm edhe njė central prej 200, 300 apo 500 MW dhe Kosova i ka mundėsitė e realizimit tė tij"

Qė nga hapja e kėtij debati, ekspertė tė ndryshėm tė Kosovės kanė shprehur shqetėsimin e tyre pėr mėnyrėn dhe drejtimin qė po merr kjo ēėshtje si nga qeveria e kaluar (tani opozitė), ashtu edhe qeveria e tanishme.

Po pėr kėtė arsye, nė lokalet e Hotelit “Grand” njė grup i ekspertėve tė energjetikės mbajtėn njė tryezė nė tė cilėn shprehen kundėrshtimin e tyre me qeverinė dhe opozitėn nė lidhje me Termocentralin “C” apo “Kosova e Re”. Ekspertėt deklaruan se Kosovės nuk i duhet njė termocentral 2100 MW dhe gjithashtu shprehen kundėrshtinė e tyre pėr dhėnia e minierės sė Sibofcit me koncesion pėr 40 vjet.

Lėvizja pėr Bashkim e mbėshtetė pa rezerva qėndrimin e ekspertėve tė ndryshėm tė shprehur nė lidhje me kėtė ēėshtje dhe bashkohet me shqetėsimet e tyre. Lėvizja pėr Bashkim deklaron se dhėnia e minierės sė Sibofcit me koncesion pėr dyzet vjet dhe shfrytėzimi i saj me kapacitet prej 2100 MW do tė thotė praktikisht falje e pasurisė kombėtare nga ana e Qeverisė sė Kosovė dhe shkatėrrim i papėrgjegjshėm i kėsaj pasurie. Ky veprim do ta godas rėnd dhe drejtpėrdrejt sistemin energjetik tė Kosovės, ndėrsa anasjelltas do t’i japė grushte tė rėnda industrisė dhe bujqėsisė edhe ashtu tė pazhvilluara tė Kosovės", thuhet nė komunikatėn e kėtij subjekti.

Me kėtė veprim sipas tyre ėshtė duke, duke u goditur pėr vdekje ekonomia e Kosovės, i jepet edhe grushti pėrfundimtar sovranitetit tė Kosovės.

Lėvizja pėr Bashkim thėrret qytetarėt e Kosovės pa dallime politike e partiake qė ta kenė vėmendjen e pėrqendruar rreth kėsaj ēėshtjeje dhe tė pėrpiqen tė gjejnė forma pėr ta penguar shpėrdorimin e pasurisė kombėtare.
Telegrafi

Llapjani_HH
06-07-09, 18:47
Kėrkohet pengimi i dhėnies me koncesion te Termocentralit “Kosova e re”


Njė grup ekspertėsh kosovarė iu kanė drejtuar sot me njė letėr tė hapur drejtuesve tė institucioneve tė Kosovės, duke kundėrshtuar vendimin qė Termocentrali “Kosova e re” t’i jepet me koncesion investitorit tė huaj. Pėrmes kėsaj letre, ata kėrkojnė nga udhėheqėsit e vendit qė tė mos lejojnė ndėrtimin e kapacitetit tė paralajmėruar prej 2 mijė e 100 megavatesh.
Kosova ka nevojė pėr kapacitete tė reja gjeneruese nė energji, por ekspertėt vendorė thonė se ndėrtimi i termocentralit “Kosova e re” me kapacitetin e paralajmėruar prej 2 mijė e 100 megavatesh, nuk do tė jetė nė interes tė vendit.

Pėr kėtė arsye njė grup ekspertėsh tė fushave tė ndryshme iu kanė drejtuar sot udhėheqėsve shtetėrorė pėrmes njė letre tė hapur, duke ua tėrhequr vėrejtjen qė tė mendojnė mirė pėrpara se tė marrin njė vendim rreth tij. Kėshtu tha Naim Hoxha, inxhinier i elektroteknikės, nė njė konferencė pėr media.

“Mendojmė se njė koncept me 2100 megavat ėshtė jorealist, nuk mbėshtetet mbi nevojat e Kosovės dhe ka para sė gjithash nė epiqendėr interesin e investitorėve tė huaj tė cilėt do tė bėjnė nė Kosovė njė biznes tė mirė”, tha Hoxha.

Hoxha u shpreh se personat vendim-marrės duhet tė pengojnė dhėnien me koncesion tė minierės sė Sibovcit pėr 40 vjet, pėr shkak se nuk ėshtė nė dobi pėr Kosovėn.

Ai kėmbėngul se menaxhimin e projekteve sic ėshtė termocentrali i ri, duhet ta bėjnė kosovarėt, pėr shkak se vetėm nė atė mėnyrė mund tė arrihet zhvillimi ekonomik dhe hapja e vendeve tė reja tė punės.

Hoxha thekson pėr kėtė ēėshtje do tė duhej tė shpallej referendum, pėr shkak tė rėndėsisė sė madhe tė projektit dhe ndikimit tė tij tė madh pėr gjeneratat e ardhshme.

Ndėrkaq pėr zgjidhjen e problemit aktual tė furnizimit me energji, madje edhe pėr periudhėn e ardhshme 15 vjeēare, do tė mjaftonte njė bllok i tretė i termocentralit Kosova B, prej 300 deri nė 600 megavatesh, dhe hidrocentrali i Zhurit, shprehet inxhinieri i makinerisė, Avni Kurshumliu, kėshilltar profesional pėr energji i KEK-ut.

“Zhuri edhe njė B 3 do tė ishte e mjaftueshme, ndėrsa as mėnyra e financimit nuk do tė paraqiste problem, po tė shikoheshin rezervat e Kosovės, nuk do tė ishte problem ndėrtimi i njė 500 megavatėshi”.

Kurshumliu, potencon se nė bllokun e Kosovės B, do tė mund tė punėsoheshin edhe njė pjesė e punėtorėve qė do tė mbesin pa punė pas mbylljes sė Termocentralit Kosova A nė vitin 2017.

Kėtė letėr, ekspertėt ua kanė drejtuar krerėve tė institucioneve, kryetarit Sejdiu, kryeministrit Thaēi, kryeparlamentarit Krasniqi dhe deputetėve, si dhe ministrit tė ekonomisė, Ahmet Shala dhe asaj tė energjisė, Justina Shiroka –Pula.
RTK

Llapjani_HH
07-07-09, 17:38
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/10859/cache/01_petrit_rrahmani___mishtotre2-490x320.jpg


Mishtarėt pėrsėri tė pakėnaqur


Pas ndryshimit tė udhėzimit administrativ nga Qeveria e Kosovės nė mbledhjen e djeshme, shoqata e prodhuesve dhe pėrpunuesve tė mishit tė Kosovė mban konferencė pėr gazetarė rreth ndryshmit tė propozuar nga qeveria nė urdhėresėn administrative. Konferenca do tė mbahet nė Odėn Ekonomike tė Kosovės ku mishtarėt pritet tė dalin me qėndrimi ne tyre pas ndryshimit tė udhėzimit.

Ndryshimet e papranueshme
Qeveria e Kosovės ka ndryshuar nenin 8 tė Udhėzimit administrativ 07/2009, me tė cilin rregullohet importi i mishit nė Kosovė. Kryeministri Hashim Thaēi ka thėnė se Qeveria ka nxjerrė pėrfundimin mė tė mirė tė mundshėm, duke hequr nga udhėzimi fjalėn ndėrkombėtare dhe duke u dhėnė tė drejtė tė gjithėve tė konkurrojnė nė tenderin pėr import tė mishit.

Megjithatė, kjo nuk i ka kėnaqur prodhuesit dhe pėrpunuesit kosovarė tė mishit, tė cilėt kanė pritur se do tė fshihen komplet nenet 7 dhe 8 tė kėtij udhėzimi. Ndėrkaq, zėvendėskryeministri Hajredin Kuēi ka thėnė se ndryshimi qė ėshtė bėrė nė kėtė udhėzim iu jep tė gjithėve tė drejta tė barabarta me rastin e shpalljes sė tenderit.

“Pas konsultave me pėrfaqėsues tė bizneseve ėshtė bėrė njė ndryshim nė nenin 8, qė ka qenė njė lėshim. Tani ndryshimi u jep tė drejta tė barabarta tė gjithėve”, ėshtė shprehur Kuēi. Ai ka shpjeguar se mė herėt nė kėtė nen ka qenė se autoriteti kompetent i Republikės sė Kosovės, pėrmes tenderit ndėrkombėtar, do tė bėjė pėrzgjedhjen e kompanisė ndėrkombėtare, kurse tani ky nen thotė se autoriteti kompetent pėrmes tenderit ndėrkombėtar do tė bėjė pėrzgjedhjen e kompanive pėr importimin e mishit.

Burim Piraj, kryetar i Shoqatės sė mishtarėve, ka thėnė se ky plotėsimndryshim ėshtė i papranueshėm pėr ta dhe pa u fshirė kėto nene, pėrsėri udhėzimi do tė jetė i kundėrligjshėm. “Kemi kėrkuar me u fshi neni 7 dhe 8 dhe Qeveria pa asnjė konsultim me ne po i bėn ndryshimet”, ka thėnė Piraj.

Ai ka pohuar se do tė vazhdojnė me reagimet e tyre dhe presionin ndaj Qeverisė, derisa ēėshtja e importit tė mishit tė rregullohet dhe tė respektohen praktikat e ekonomisė sė lirė tė tregut.
Gjatė ditės sė hėnė, mishtarėt kanė zhvilluar takime edhe me zyrtarė tė ICO-sė dhe presin qė gjatė javės ICO-ja tė dalė me njė qėndrim pėr kėtė ēėshtje.
Gazeta expres

Llapjani_HH
08-07-09, 12:53
Zvogėlohen tė hyrat


Tė hyrat vetjake tė komunės sė Skenderajt kanė pėsuar njė rėnie prej 10 pėr qind nė krahasim me gjashtėmujorin e parė tė vitit tė kaluar, ndėrsa arsyet qė kanė shėnuar kėtė rėnie, deklarimet e Drejtorisė pėr Ekonomi, Financa dhe Zhvillim janė se heqja e granteve stimuluese si dhe mos realizimi i borxheve nga tatimi nė biznes, tatimi nė pronė dhe renta e tokės qė nė total kapin shifrėn e 500 mijė eurove janė arsyet kryesore tė mosinkasimit mė tė madh.

Drejtori i DEFZH`sė Mehmet Berisha tha se nė krahasim me gjashtėmujorin e parė tė vitit tė kaluar, ndryshimi mė i madh negativ vėrehet nė tatimin nė pronė, ku nga 53 mijė euro tė realizuara nė gjashtėmujorin e parė tė vitit 2008, nė kėtė gjashtėmujor janė realizuar vetėm 31 mijė euro ose 60 pėr qind mė pak, ndėrsa nė total inkasimi i tė hyrave ėshtė 207 mijė euro kundrejt 237 mijė apo 10 pėr qind mė pak se sa ishin nė tė njėjtėn periudhė tė vitit tė kaluar. Sipas Berishės, krijimi i komisionit tė posaēėm pėr inkasimin e borxheve nė muajin maj ka dhėnė rezultatet e para vetėm pas njė muaji.

"Kah fundi i muajit maj ėshtė formuar ky komision pėr inkasimin e tė hyrave nga borxhet nė biznes, pronė dhe rentė dhe vetėm pas njė muaji vėrehet njė rritje drastike e tė hyrave pasi qė tė hyrat e muajit qershor janė mė shumė se 60 pėr qind nė krahasim me muajin maj”, tha ai.
Gazeta expres

Llapjani_HH
09-07-09, 17:26
Prodhuesit e mishit do tė protestojnė sėrish nesėr

Prodhuesit dhe pėrpunuesit e mishit do tė protestojnė sėrish nesėr, kundėr udhėzimit administrativ tė qeverisė 07/2009 pėr importimin e mishit. Drejtuesit e shoqatės thanė nė njė konferencė pėr media se kėsaj radhe protesta do tė jetė e qetė dhe do tė zhvillohet nė tri qytete: nė Prishtinė, Prizren dhe nė Pejė. Kryetari i shoqatės, Burim Piraj, njoftoi se sot ia kanė drejtuar edhe njė letėr kryeministrit Thaēi, pėrmes sė cilės kėrkojnė nga ai analizim tė kėtij udhėzimi.

Tė pakėnaqur me trajtimin nga ana e qeverisė, mishtarėt kosovarė do tė protestojnė sėrish kundėr udhėzimit administrativ 07/2009, pasi e kanė konsideruar atė tė paligjshėm dhe nė kundėrshtim me ekonominė e tregut. Kryetari i Shoqatės sė Prodhuesve dhe Pėrpunuesve, Burim Piraj tha se protestėn kėsaj radhe do ta mbajnė nė Prishtinė, Prizren dhe Pejė njėkohėsisht.

”Kemi vendos qė protesta tė mbahet nesėr, ditėn e premte nga ora 11.00 deri nė 12 e 30 minuta, kėshtu qė nė mėnyrė tė qetė, nė mėnyrė dinjitoze, pa pas qėllim me prish rendin ose gjėra qė kanė tė bėjnė me politikėn. Do ta shprehim pakėnaqėsinė tonė nė kėtė formė demokratike, pėr shkak tė prolongimit tė ēėshtjes. E dini qė ka kohė po kėrkojmė takime tė drejtpėrdrejta me qeverinė, ka kohė qė po kėrkojmė mėnyra pėr me dal nga kjo situatė e krijuar, mirėpo pasi nuk po na jepet rasti po e ndjejmė si detyrim tonė nė protesta tė qeta,”tha Piraj.

Piraj tha se ia kanė drejtuar njė letėr kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi, pėrmes sė cilės kėrkojnė qė ai ta analizojė udhėzimin, pasi stafi i tij mund tė ketė bėrė ndonjė lėshim nė tė. Ndėrkohė, ai informoi se nė protestė do tė marrin pjesė kompanitė me njė parakalim tė automjeteve, por edhe me kėmbė, dhe vlerėsoi se Kosova nuk ka nevojė pėr udhėzime administrative, sepse kėtu ėshtė njė ekonomi e tregut tė lirė.

“Nuk ka pas nevojė pėr udhėzime administrativ, zakonisht nė botė udhėzimet administrative nxirren pėr t’ua ēelur rrugėn parazitėve. Ne jemi pėr ekonomi tė tregut, nuk jemi pėr monopol”, tha Piraj.

Drejtuesit e shoqatės ia kanė dėrguar njė kėrkesė edhe Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik, pėr shqyrtimin e kėsaj ēėshtjeje dhe kanė marrė konfirmim se ka lėshime nė tender. Nga ana tjetėr, kryetari i BSPK-sė, Haxhi Arifi tha se do tė pėrkrahė kėrkesat e mishtarėve dhe se Kosova tashmė ėshtė shtet, dhe duhet tė funksionojmė me ligje e jo me udhėzime administrative.

”Brenga e sindikatės ėshtė se kėtu janė tė punėsuar rreth 4 mijė punėtor dhe kjo ėshtė brengosėse se ēfarė po ndodh. Andaj ne jemi partner edhe me qeverinė edhe me Odėn Ekonomike tė Kosovės dhe kemi biseduar me OEK-un qė duhet tė mbėshtesim ēdo iniciativė qė ėshtė nė tė mirėn e kėtij populli dhe nė tė mirėn e kėtyre punėtorėve nė kėtė lėmi, tha Arifi.

Ndryshe, kjo ėshtė protesta e dytė qė do tė mbahet nga Shoqata e Prodhuesve dhe Pėrpunuesve tė Mishit pėr tė kėrkuar anulimin e Udhėzimit Administrativ 07/2009, dhe tenderit tė Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit pėr importim tė mishit nė Kosovė.
RTK

Shpati
09-07-09, 22:32
Prodhuesit e mishit do tė protestojnė sėrish nesėr


Prodhuesit dhe pėrpunuesit e mishit do tė protestojnė sėrish nesėr, kundėr udhėzimit administrativ tė qeverisė 07/2009 pėr importimin e mishit. Drejtuesit e shoqatės thanė nė njė konferencė pėr media se kėsaj radhe protesta do tė jetė e qetė dhe do tė zhvillohet nė tri qytete: nė Prishtinė, Prizren dhe nė Pejė. Kryetari i shoqatės, Burim Piraj, njoftoi se sot ia kanė drejtuar edhe njė letėr kryeministrit Thaēi, pėrmes sė cilės kėrkojnė nga ai analizim tė kėtij udhėzimi.

Tė pakėnaqur me trajtimin nga ana e qeverisė, mishtarėt kosovarė do tė protestojnė sėrish kundėr udhėzimit administrativ 07/2009, pasi e kanė konsideruar atė tė paligjshėm dhe nė kundėrshtim me ekonominė e tregut. Kryetari i Shoqatės sė Prodhuesve dhe Pėrpunuesve, Burim Piraj tha se protestėn kėsaj radhe do ta mbajnė nė Prishtinė, Prizren dhe Pejė njėkohėsisht.

”Kemi vendos qė protesta tė mbahet nesėr, ditėn e premte nga ora 11.00 deri nė 12 e 30 minuta, kėshtu qė nė mėnyrė tė qetė, nė mėnyrė dinjitoze, pa pas qėllim me prish rendin ose gjėra qė kanė tė bėjnė me politikėn. Do ta shprehim pakėnaqėsinė tonė nė kėtė formė demokratike, pėr shkak tė prolongimit tė ēėshtjes. E dini qė ka kohė po kėrkojmė takime tė drejtpėrdrejta me qeverinė, ka kohė qė po kėrkojmė mėnyra pėr me dal nga kjo situatė e krijuar, mirėpo pasi nuk po na jepet rasti po e ndjejmė si detyrim tonė nė protesta tė qeta,”tha Piraj.

Piraj tha se ia kanė drejtuar njė letėr kryeministrit tė vendit, Hashim Thaēi, pėrmes sė cilės kėrkojnė qė ai ta analizojė udhėzimin, pasi stafi i tij mund tė ketė bėrė ndonjė lėshim nė tė. Ndėrkohė, ai informoi se nė protestė do tė marrin pjesė kompanitė me njė parakalim tė automjeteve, por edhe me kėmbė, dhe vlerėsoi se Kosova nuk ka nevojė pėr udhėzime administrative, sepse kėtu ėshtė njė ekonomi e tregut tė lirė.

“Nuk ka pas nevojė pėr udhėzime administrativ, zakonisht nė botė udhėzimet administrative nxirren pėr t’ua ēelur rrugėn parazitėve. Ne jemi pėr ekonomi tė tregut, nuk jemi pėr monopol”, tha Piraj.

Drejtuesit e shoqatės ia kanė dėrguar njė kėrkesė edhe Komisionit Rregullativ tė Prokurimit Publik, pėr shqyrtimin e kėsaj ēėshtjeje dhe kanė marrė konfirmim se ka lėshime nė tender. Nga ana tjetėr, kryetari i BSPK-sė, Haxhi Arifi tha se do tė pėrkrahė kėrkesat e mishtarėve dhe se Kosova tashmė ėshtė shtet, dhe duhet tė funksionojmė me ligje e jo me udhėzime administrative.

”Brenga e sindikatės ėshtė se kėtu janė tė punėsuar rreth 4 mijė punėtor dhe kjo ėshtė brengosėse se ēfarė po ndodh. Andaj ne jemi partner edhe me qeverinė edhe me Odėn Ekonomike tė Kosovės dhe kemi biseduar me OEK-un qė duhet tė mbėshtesim ēdo iniciativė qė ėshtė nė tė mirėn e kėtij populli dhe nė tė mirėn e kėtyre punėtorėve nė kėtė lėmi, tha Arifi.

Ndryshe, kjo ėshtė protesta e dytė qė do tė mbahet nga Shoqata e Prodhuesve dhe Pėrpunuesve tė Mishit pėr tė kėrkuar anulimin e Udhėzimit Administrativ 07/2009, dhe tenderit tė Agjencisė sė Veterinės dhe Ushqimit pėr importim tė mishit nė Kosovė.
RTK

Protesta esht e drejte e Kasapeve ,por te njetit dueht te din se Ligjet nuk i bjen Kasapet.
Do te ishte mir dikush te publikoj Vendimin Adminstativ ,te pakten te dim pse po Protestojn.

Un jam per ate qe Shqipatet te han me shpesh Mish dhe Sigjuka, e jo vetem per Bajram.

Llapjani_HH
10-07-09, 17:25
Diskutohen propozim-vendimet e projektit tė TC “Kosova e Re”

Kryesuesit e ministrive, zyrave tė rregullatorėve, pėrfaqėsues tė institucioneve dhe donatorėve tė cilėt veprojnė nė Kosovė, si dhe ekspertė vendorė e ndėrkombėtarė tė energjisė dhe minierave janė takuar dy herė gjatė kėsaj jave pėr tė diskutuar pikat kyēe dhe propozim-vendimet lidhur me procesin qė do tė sigurojnė investime nė realizimin e projektit pėr ndėrtimin e termocentralit “Kosova e Re”.

Bazuar nė njė njoftim zyrtar tė MEM-it, propozim-vendimet tė cilat janė aktualisht duke u diskutuar do tė specifikojnė modalitetet lidhur me madhėsinė dhe teknologjinė e blloqeve, kapacitetin e termocentralit, zhvillimin e minierės sė re, pjesėmarrjen, kontratat dhe garancitė tė cilat duhet specifikuar pėr implementimin e projektit pėrmes investitorit privat, i cili pritet tė pėrzgjidhet pėrmes tenderit, nga lista e ngushtė e katėr ofertuesve tė para-kualifikuar.

“Anėtarėve tė komitetit drejtues u janė prezantuar propozim-vendimet dhe rekomandimet pėr zgjedhjen mė tė mirė pėr ndėrtimin e “Termocentralit Kosova e Re”. “

Propozim-vendimet sipas MEM-it, bazohen nė studimet e teknike profesionale tė pėrgatitura nga kompanitė prestigjioze, rezultatet e proceseve tė konsultimit, si dhe analizave ligjore dhe financiare tė pėrgatitura nga kėshilltarėt e projektit.

“Gjatė kėtyre diskutimeve janė marr parasysh edhe propozimet dhe shqetėsimet e shoqėrisė Kosovare.

MEM ka njoftuar se nė tė dy takimet nuk ka pas vendime dhe se procesi i vendimmarrjes pėr zgjedhjen mė tė mirė rreth kėtij projekti pėrfshinė disa hapa ku hapi aktual ka tė bėjė me pėrgatitjen e vendimeve tė cilat do tė udhėzojnė kėshilltarėt e projektit nė mėnyrė qė tė finalizojnė draft dokumentacionit e tenderit”.

“Gjatė kėtyre dy ditėve ėshtė bėrė e qartė se termocentrali “Kosova e Re” do tė ndėrtohet nė pėrputhshmėri tė plotė me standardet mjedisore tė BE-sė si dhe do tė udhėzohet nga politikat e Bankės Botėrore pėr tė trajtuar ēėshtjet sociale”.

Takimet do tė vazhdojnė edhe gjatė javės sė tjetėr kur pritet tė finalizohen udhėzimet e Komitetit Drejtues tė Projektit drejtuar kėshilltarėve tė projektit nė mėnyrė qė draft dokumentacioni i tenderit te pėrgatitet sa mė parė.
Telegrafi

OEK kėrkon nga Kryeministri Thaēi anulimin e tenderit pėr import tė mishit

Kėshilli Drejtues i Odės Ekonomike tė Kosovės ka mbajtur sot njė takim nė tė cilin ėshtė diskutuar nė detaje pėr ēėshtjen e udhėzimit administrativ (UA) 07/ 2009, qė rregullon importin e produkteve tė mishit si dhe pėr procedurat e implementimit tė kėtij UA-sė.

Bazuar nė letrėn e Kėshillit Drejtues tė OEK-sė e cila i ėshtė dėrguar edhe Kryeministrit tė Republikės sė Kosovės, Hashim Thaēit, nė kėtė diskutim kanė kontribuar edhe zyrtarėt e lartė tė AVUK-ut, tė cilėt kanė prezantuar qėllimet dhe specifikat e kėtij Udhėzimi Administrativ.

Nė konkludimin e kėtyre diskutimeve janė miratuar qėndrimet dhe rekomandimet e OEK-ut pėr gjetjen e njė zgjidhje qė ėshtė nė harmoni tė plotė me kornizėn ligjore.

Qėndrimet dhe rekomandimet e Kėshillit Drejtues janė se OEK-ja pėrkrah politikat e Qeverisė qė kanė pėr qėllim aplikimin e standardeve Evropiane qė sigurojnė cilėsi pėr produktet qė importohen nė tregun e Kosovės.

“Prandaj konsiderojmė qė procesi i akreditimit tė ndėrmarrjeve qė importojnė produktet e mishit nė tregun e Kosovės, ėshtė legjitim dhe nė harmoni me standardet Evropiane dhe praktikat e mira”.

OEK-ja po ashtu ka vlerėsuar lartė gatishmėrinė e Qeverisė sė Kosovės pėr ndryshimin e neneve tė kontestuara tė kėtij Udhėzimi Administrativ, pėrkatėsisht neni 8, mirėpo pas reagimeve nga komuniteti i biznesit, partnerėt ndėrkombėtar dhe vlerėsimeve nga KRPP-ja dhe AVUK, OEK-ja ka rekomanduar qė tė bėhet anulimi i tenderit ekzistues dhe procedura e akreditimit tė bėhet nė bazė tė procedurave ligjore ekzistuese.
Telegrafi

Prapaskenat e mishit

Prodhuesit vendorė tė mishit po organizojnė protesta kundėr tenderit pėr import tė mishit, e nė anėn tjetėr fshehurazi po bėhen pjesė e konkurrencės nė kėtė tender. Express ka zbuluar se mbi 14 kompani kosovare kanė aplikuar nė tender dhe shumė tjera kanė shkarkuar aplikacionin nė mėnyrė elektronike. Kėtė e ka konfirmuar edhe Agjencioni i Veterinės dhe i Ushqimit tė Kosovės.

Derisa Shoqata e Prodhuesve dhe e Pėrpunuesve tė Mishit po e kundėrshton me kėmbėngulje tenderin e Qeverisė sė Kosovės pėr import tė mishit, 14 kompani prej tyre kanė konkurruar nė kėtė tender.

Express ka siguruar listėn e kompanive qė tashmė kanė marrė dosjet e tenderit nė Agjensionin e Veterinės dhe tė Ushqimit dhe pritet t`i dorėzojnė aplikacionet deri tė martėn, kur edhe pėrfundon afati pėr tenderim.

Nė kėtė listė figurojnė emra tė njohur tė kompanive kosovare dhe ndėrkombėtare, tė cilat do tė hynė nė garė pėr import tė mishit me sistemin e ri tė rregulluar me udhėzimin administrativ 07/2009.

Sa do qė Shoqata e Mishtarėve e mohon pjesėmarrjen e kompanive nė tender, kėtė e ka konfirmuar edhe kryeshefi i AVUK`ut, Qaush Kabashi. Sipas Kabashit, 14 kompani pėrveē qė i kanė marrė dosjet e tenderit nė zyrat e kėtij institucioni, njė numėr i madh i kompanive i ka shkarkuar edhe nė mėnyrė elektronike dosjet e tenderit.

“Mbi katėrmbėdhjetė kompani i kanė marrė dosjet pėr tė aplikuar nė tenderin pėr import tė mishit”, ka thėnė Kabashi. Ai e vlerėson tė pa vend reagimin e Shoqatės sė Mishtarėve tė Kosovės pėr anulim tė udhėzimit administrativ dhe anulim tė tenderit.

Sipas tij, ky udhėzim ka pėr qėllim rregullimin e tregut tė mishit dhe produkteve tė tij nė Kosovė, dhe nuk ka pėr qėllim diskriminimin e kompanive vendėse.

Megjithatė, ai thotė se nuk do tė ketė mė kompani qė merren me mish dhe qė nuk i plotėsojnė standardet.

“Nuk kemi me zgjedhė ma kompani ēfarėdo, por serioze”, pohon Kabashi.

Por, pėr mishtarėt vendimet e qeverisė pėr kėtė ēėshtje nuk janė aspak serioze dhe thonė se janė politizuar nė atė masė sa qė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi po e ka tė vėshtirė t’i bie pishman vendimeve pėr shkaqe politike.

Kreu i Shoqatės sė Mishtarėve, Burim Piraj, ka mohuar tė marrė pjesė ndonjė nga kompanitė qė ai pėrfaqėson nė tender.

“Nėse marrim pjesė nė kėtė tender, do tė thotė se po i pranojmė vendimet qė janė tė kundėrligjshme”, ka thėnė Piraj.

Ata nuk janė mjaftuar as me ndryshimet e propozuara nga qeveria duke hequr nga udhėzimi fjalėn ndėrkombėtare dhe duke u dhėnė tė drejtė tė gjithėve tė konkurrojnė nė tenderin pėr import tė mishit. Piraj thotė se asnjė propozim i qeverisė nuk do tė jetė i pranueshėm nėse nuk do tė fshihen komplet neni 7 dhe 8 i kėtij udhėzimi, tė cilėt sipas tyre, janė nė kundėrshtim me ligjet nė fuqi. Pėrfaqėsuesit e industrisė sė mishit tė enjten nė njė konferencė pėr media, kanė paraqitur njė raport tė Komisionin Rregullativ tė Prokurimit Publik (KRRPP), ku ata thonė se edhe ky institucion ka gjetur lėshime tė mėdha nė tenderin pėr import tė mishit.

Kryetari Piraj tha se ishte breng e tyre se ky tender ishte i paligjshėm, prandaj edhe ia kanė dėrguar njė kėrkesė KRRPP-sė pėr ta rishqyrtuar kėtė tender.

“Tani ne kemi raportin e kėtij institucioni dhe shihet qartė se edhe ata kanė vėrejtur parregullsi dhe nga kėtu mund tė shohim se sa ka lėshime nė tender”, ka deklaruar Piraj.
Ndėrkaq, prodhuesit dhe pėrpunuesit kanė paralajmėruar se do tė protestojnė sėrish tė premten nga ora 11 deri nė 12 e gjysmė, kundėr kėtij udhėzimi.

Ndryshe nga hera e kaluar, protesta do tė mbahet nė tri qytete, Prishtinė, Pejė dhe Prizren. Ata njoftuan se ia kanė drejtuar njė letėr kryeministrit Thaēi, pėrmes sė cilės kėrkojnė anulim tė tenderit dhe heqje tė neneve 7 dhe 8 tė udhėzimit.

Mishtarėt kanė pohuar se do tė vazhdojnė me reagimet e tyre dhe presionin ndaj qeverisė, derisa ēėshtja e importit tė mishit tė rregullohet dhe tė respektohen praktikat e ekonomisė sė lirė tė tregut.
Gazeta expres

Llapjani_HH
11-07-09, 17:36
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/11103/cache/fisnik_dobreci-mishi-protesta0008-490x320.jpg

Tė gjithė kundėr tenderit

Mishtarėt s’po ndalen sė protestuari kundėr tenderit te AVUK`ut pėr import tė mishit. Protestat e tyre, pėrveē Prishtinės, tė premten pėrfshinė edhe Prizrenin dhe Pejėn. Pas Komisionit Evropian, atyre nė krah u ka dalė edhe Oda Ekonomike Amerikane dhe Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik, i cili nė raportin e tij thotė sė tenderi ėshtė i kundėrligjshėm.

Duke parė sė Agjencia e Ushqimit dhe Veterinės s`e ka ndėrmend ta kthejė prapa vendimin pėr shpalljen e tenderit pėr import tė mishit, prodhuesit e pėrpunuesit vendorė tė mishit kanė organizuar edhe njė protestė. Tash edhe mė tė zgjeruar. Pėr dallim nga hera e kaluar, tash mishtarėt pėrveē Prishtinės, zgjeruan protestėn edhe nė Prizren dhe Pejė.

Ata pėr njė orė e gjysmė rresht parakaluan me qindra automjete nėpėr qendrat e kėtyre qyteteve, ku mijėra protestues mbanin nė duar mbishkrime kundėr udhėzimit administrativ tė qeverisė. Mishtarėt kėrkuan edhe njėherė nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, qė tė rishqyrtojė udhėzimin administrativ dhe ta anulojė kėtė tender.

“E lusim kryeministrin qė ta rishqyrtojė vendimin e tij dhe tė kuptojė shqetėsimin e mijėra punėtorėve qė dolėn nė rrugė”, tha kryetari i Shoqatės se Mishtarėve, Burim Piraj.

Shoqata e Mishtarėve nė pamundėsi qė tė takohet direkt me kryeministrin e Kosovės, Hashim Thaqin, po gjen mėnyra tjera pėr t’i treguar qeverisė sė udhėzimi administrativ dhe tenderi i shpallur ėshtė i paligjshėm. Tash ata kanė marrė pėrkrahje edhe nga Komisioni Evropian, ambasada amerikane, ICO`ja dhe sė fundi nga Komisioni Rregullativ i Prokurimit Publik (KRPP). Nė raportin e KRPP-sė drejtuar Agjensionit tė Ushqimit dhe Veterinės tregohen shumė shkelje tė AVUK-ut me rastin e shpalljes sė tenderit. Raporti tregon se si ka qenė shumė e vėshtirė tė kuptohet se cila ka qenė lėnda e tenderit, pastaj nė tender nuk janė pėrcaktuar standardet evropiane apo standardet tjera qė aplikohen pėr akreditimin e njė furnizuesi. Madje KRPP e vė nė dyshim se a duhet tė shpallet tender pėr import tė mishit.

“Ėshtė nė pikėpyetje nėse ka nevojė pėr ndonjė tenderim, sepse nuk ėshtė e qartė nėse akreditimi do tė realizohet nga nėpunėsit e qeverisė si njė shėrbim i brendshėm apo nėse akreditimi do tė kryhet nga njė konsulent i jashtėm nė emėr tė qeverisė”, thuhet nė raport.
Me tej raporti shpjegon se precizimi nė tender se vetėm ndėrmarrjet jashtė Kosovė mund tė marrin pjesė nė tender dhe mund tė akreditohen, ėshtė shkelje e parimeve themelore tė prokurimit.

Ndėrkaq, tenderi i shpallur nga AVUK mbyllet ditėn e martė dhe pohimet e AVUK`ut sė nė tender kanė marrė pjesė edhe kompani vendore tė mishit, i hodhi poshtė Shoqata e Mishtarėve, i cili kategorikisht e mohoi njė gjė tė tillė.
Ndėrsa, kryeshefi ekzekutiv i AVUK-ut, Qaush Kabashi, deklaroi pėr Express se tenderi do tė shkojė deri nė fund, pėrkundėr pakėnaqėsive tė vendorėve.

“Mendoj qė do tė shkojė deri nė fund, kur edhe ėshtė koha e mbylljes sė tij”, tha Kabashi.
Kundėr tenderit ka dalė edhe Oda Amerikane e Kosovės, e cila udhėzimin e qeverisė e quan diskriminues ndaj kompanive kosovare.

Publikimi i tenderit nga njė agjenci qeveritare, sipas Odes Amerikane, paraqet tendencėn pėr kontroll dhe monopolizim tė tregut kur Kosova ėshtė nė fazėn e hershme tė rregullimit tė infrastrukturės pėr ekonominė e lirė tė tregut.

“Kėrkojmė nga Qeveria e Kosovės qė pėrveē ndryshimit tė nenit 8 tė udhėzimit administrativ 07/2009, ta heqė kushtin pėr tender dhe nė vend tė tij tė prezantojė rregulla tė qarta pėr importin e mishit”, tha Mimoza Kusari Lila, drejtoreshė ekzekutive nė Oden Ekonomike Amerikane. Edhe Oda Ekonomike e Kosovės pėrmes njė letre publike drejtuar kryeministrit tė Kosovės, Hashim Thaqi, ka rekomanduar anulimin e tenderit ekzistues dhe qė procedura e akreditimit tė bėhet nė bazė tė procedurave ligjore ekzistuese.

“Pas reagimeve nga komuniteti i biznesit, partnerėt ndėrkombėtarė dhe vlerėsimeve nga KRPP-ja dhe AVUK-u, rekomandojmė qė tė bėhet anulimi i tenderit ekzistues”, thuhet nė komunikatėn e OEK.

Ndėrsa pėr ekspertėt, tenderi ėshtė konfuz dhe se shumė gjera duhen sqaruar opinionit. Shpend Ahmeti, drejtor i Institutit GAP, tha se nėse qėllimi i qeverisė me kėtė udhėzim ka qenė pėr kualitet tė mishit, atėherė ka ligje tė cilat pėrcaktojnė kritere pėr kėtė. Sipas tij, arsyeja e tenderit ėshtė e paqartė dhe duhet tė sqarohet.

Ndryshe, nėse deri javėn tjetėr nuk ka ndonjė ndryshim, Shoqata e Mishtarėve paralajmėroi se do tė vazhdojė me protesta deri nė plotėsimin e kėrkesave tė tyre.
Gazeta expres

Llapjani_HH
12-07-09, 12:36
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/11160/cache/fisnik_dobreci-mishi-protesta0010-490x320.jpg
S`merren vesh

AVUK-ja, KRPP-ja e, edhe mishtarėt japin informacione krejt tė ndryshme nė lidhje me anulimin apo jo tė tenderit pėr import tė mishit. Me rėndėsi ėshtė se diēka ka lėvizur nė kėtė drejtim. Agjencia e Veterinės deklaron se KRPP-ja ka nisur procedurat pėr anulimin e kėtij tenderi. KRPP-ja mohon se do ta anulojė, por thotė se ka kėrkuar shpallje tė njė forme tjetėr tė tenderit. E, mishtarėt thanė se tenderi ėshtė anuluar.

Pas shumė kritikave, akuzave dhe protestave, ka nisur tė lėvizė diēka pėr anulimin, pezullimin apo rishpalljen e tenderit pėr import tė mishit. AVUK-ja ka deklaruar se KRPP-ja ka filluar procedurat pėr anulimin e kėtij tenderi. Nė anėn tjetėr, KRPP-ja ka mohuar se ėshtė duke punuar nė kėtė drejtim, por konfirmon se ka kėrkuar nga Qeveria qė tė shpallė njė tender tė njė forme tjetėr, e jo sipas ligjeve tė prokurimit publik.

Ndėrsa, prodhuesit e mishit me plot bindje thonė se tenderi ėshtė anuluar. Qė tri ditė, krejt institucionet janė ēuar peshė pėr kėtė tender. Pėrfundimi i kėsaj amullie, pritet tė sqarohet nė fillim tė javės sė ardhshme kur nė Kosovė do tė jetė edhe kryeministri Hashim Thaēi. Mė herėt, KRPP-ja ka hartuar njė raport me tė cilin u rekomandon bartėsve tė tenderit qė ta shpallin atė tender pėrmes ligjeve tė akreditimit, e jo tė prokurimit publik.

Kėtė e konfirmoi vetė shefi i KRPP-sė, Ilaz Dula, i cili thotė se KRPP-ja vetėm bėnė rekomandime dhe nuk anulon tenderė. “Ne vetėm e japim mendimin tonė se a ėshtė njė tender i ligjshėm apo i paligjshėm. Ėshtė e vėrtetė se i kemi rekomanduar AVUK-sė qė tenderi tė anulohet dhe mos tė shpallet nė bazė tė Ligjit pėr prokurim publik, pasi ėshtė shkelje e tij”, tha ai.

Sipas tij, tenderi nuk do tė duhej tė shpallej nė bazė tė Ligjit tė prokurimit, por mė mirė do tė ishte qė tė shpallej nė bazė tė Ligjit pėr akreditim, pasi askush nuk mund tė shpallė tenderė pėr kompanitė private, duke u thirrur nė Ligjin e prokurimit.
Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotshėm tė gazetės Express.
Gazeta expres

Llapjani_HH
13-07-09, 18:18
Fillimi autostradės - s’ka gjasa sivjet

Edhe pse qeveria ka deklaruar se ndėrtimi i autostradės do tė fillojė sivjet, ekspertėt thonė se ka pak gjasa pėr t`u realizuar ky premtim. Sipas tyre, ende nuk ėshtė caktuar forma e financimit tė projektit, shpronėsimi s’ka nis dhe kompania qė do t`i kryejė punėt nuk ėshtė zgjedhur. Tė gjitha kėto marrin kohė deri nė fillimin e punimeve.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka deklaruar se ndėrtimi i autostradės Vėrmicė - Mėrdare do tė fillojė sivjet.

Tashmė janė ndarė paratė pėr shpronėsimin e pronave andej kah do tė kalojė traseja e autostradės dhe ėshtė hartuar projekti detal. Megjithatė, ekspertėt e ekonomisė thonė se kanė mbetur ende shumė punė pėr t`u bėrė para se buldozerėt tė fillojnė gėrmimin.

Ende nuk ėshtė caktuar forma e financimit tė projektit, shpronėsimi s’ka filluar dhe kompania qė do t’i kryejė punėt nuk ėshtė zgjedhur. Tė gjitha kėto, sipas ekonomistėve, marrin kohė dhe gjasat pėr tė filluar punimet kėtė vit janė tė vogla.

Nė mbledhjen e fundit tė qeverisė, kryeministri Thaēi ka thėnė se janė nė procesin e marrjes sė vendimit pėr fillimin e punimeve pėr autostradėn Vėrmicė - Prizren – Prishtinė - Merdare.

“Ky projekt do tė fillojė sivjet. Qeveria i ka mundėsitė, i ka potencialet. Nė kėtė drejtim, pėr Qeverinė e Kosovė nuk do tė ketė asnjė dilemė”, pati thėnė Thaēi.

Pėr ekspertėt krejt varet se ēka nėnkuptohet qė projekti do tė fillojė kėtė vit, sepse edhe vetė blerja e tokave nėnkupton fillimin e projektit pėr autostradėn.

Drejtori i institutit pėr studime tė avancuara GAP, Shpend Ahmeti, thotė se nuk ėshtė larg mendjes qė projekti mund tė fillojė sivjet, por vetėm me letra, ndėrsa ndėrtimi i ēfarėdo pjese tė autostradės, sipas tij, do tė jetė shumė vėshtirė.

Edhe caktimi i vlerės sė pronave ai thotė se do tė marrė kohė, ashtu sikur edhe procedurat e tenderimit qė nė rastet mė tė mira nuk kryhen mė shpejt se dy muaj. Mandej ėshtė edhe periudha e ankesave qė duhet tė respektohet.

“Ne pėrgjithėsi ka edhe shumė punė tė tjera para se tė fillohet me ndėrtimin e autostradės”, pohon Ahmeti.

Edhe drejtori i institutit pėr hulumtime zhvillimore, “Riinvest”, Muhamet Mustafa thotė se kėtė vit mund tė fillohen vetėm punimet pėrgatitore, eventualisht edhe punėt e dheut nė pjesėn qė deri nė fund tė vitit do tė shpronėsohet dhe qė do tė financohet me para tė buxhetit.

“Mund tė fillojė tė punohet ajo pjesė qė do tė financohet nga buxheti i Kosovės”, thekson Mustafa, duke shtuar se financimi nga burime tjera merr kohė.

Financimi nga Banka Botėrore dhe dhėnia me koncesion janė dy opsionet qė janė pėrfolur mė sė shumti nga qeveria, si mėnyrė e realizimit tė projektit pėr autostradėn, por ende nuk ėshtė pėrcaktuar cila formė do tė zgjidhet.

Ministri i Transportit dhe Postė Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, ka pohuar ditė mė parė se ndėrtimi i autostradės Vėrmicė-Merdare nuk mund tė realizohet me para tė buxhetit tė Kosovės, prandaj po shikohen modalitetet tjera tė financimit.

“Njė gjė ėshtė e sigurt se buxheti i Kosovės nuk ka fuqi dhe mundėsi qė ta realizojė kėtė projekt madhor, sepse ėshtė projekt tepėr i madh pėr mundėsitė buxhetore, por po besoj shumė se jemi nė rrugė tė drejtė pėr tė gjetur forma tė tjera tė financimit”, ka thėnė Limaj.

Por, ende nuk dihet sa do tė jetė kostoja pėr ndėrtimin e kėsaj arterie qė lidh Kosovėn me Shqipėrinė. Sipas njė vlerėsimi tė vitit 2003, kostoja e ndėrtimit tė autostradės Morinė –Merdare ka qenė 649 milionė euro, mirėpo pėr zyrtarėt e qeverisė kjo kosto tashmė mund tė jetė edhe mė e lartė.

Me anėtarėsimin e Kosovės nė Fondin Monetar Ndėrkombėtar dhe Bankėn Botėrore, shancat pėr financim tė kėtij projekti janė rritur. Kėtė e pranon edhe kryetarja e Komisionit pėr Ekonomi, Tregti, Transport..., Myzejene Selmani, megjithėse thotė se deputetėt ende nuk e dinė ka do t’i bie autostrada.

“Nuk munden me u ba qysh mendon kryeministri. Duhet tė dihet sė pari ka do tė kalon autostrada, pasi nuk ėshtė rrugė lokale qė po ndėrtohen do si do”, thotė Selmani.

Sipas saj, vullneti i qeverisė dhe i gjithė qytetarėve tė Kosovės ėshtė shumė i madh pėr kėtė autostradė, por nuk mund tė thuhet se ajo mund tė fillojė tė ndėrtohet sivjet, pasi qė procedurat marrin kohė.

Edhe pse nė Ministrinė e Transportit dhe Postė Telekomunikacionit tė Kosovės ekzistojnė dosje mė skica, urat e tunelet e projektit, zyrtarė tė kėsaj ministrie ende nuk e dinė saktėsisht nga do tė kalojė
traseja e autostradės, pasi qė ende ka nevojė pėr disa intervenime.

Sipas projektit tė hartuar, ajo duhet tė kalojė nėpėr tetė komuna dhe 66 zona kadastrale, nė gjatėsi prej 118 kilometra dhe me asfalt do tė mbulohen 1062 hektarė tokė.

Pėr segmentin prej Vėrmicės deri nė Prizren qeveria ka ndarė 13 milionė euro pėr shpronėsim dhe po pėrgatiten listat me emrat e pronarėve qė kanė toka nė zonat qė janė shpallur me interesit nacional.

Por, ende nuk ėshtė bėrė asnjė hap pėr fillimin e punimeve.
Gazeta expres

Ēdo vit mė keq

Nga 71 mijė hektarė grurė dhe elb tė mbjella kėtė vit, vėshtirė se do tė mbulohen as 70 pėr qind e nevojave tė kosovarėve me miell tė prodhuar nė Kosovė. Reshjet e fundit tė shiut, sipas ekspertėve tė bujqėsisė, kanė dėmtuar deri nė 30 pėr qind rendimentet e grurit. Ata thonė se nė total sivjet do tė ketė rreth 10 pėr qind mė pak grurė se vjet.

Sivjet, hambarėt do tė mbushen pėr mbi 10 pėr qind mė pak se vjet me drithėra pėr shkak tė motit tė lig qė ka mbretėruar gjatė pranverės. Nga 71 mijė hektarė grurė dhe elb tė mbjella kėtė vit, vėshtirė se do tė mbulohen as 70 pėr qind e nevojave tė kosovarėve me miell tė prodhuar nė Kosovė.

Megjithėse fushata e korrje-shirjeve tashmė ka filluar nė Prizren, Pejė e Gjakovė, rendimentet e grurit nuk janė si njė vit mė parė, kur rendimente pėr njė hektar kanė shkuar mbi 5000 kilogramė. Nga njė hektar grurė kėtė vit, nė sipėrfaqet qė tashmė janė korrur, prodhohen rreth 4000 kilogramė. Ekspertėt e bujqėsisė thonė se reshjet e mėdha tė shiut gjatė pranverės kanė qenė katastrofale pėr kulturat bujqėsore nė pėrgjithėsi. Mė sė shumti, sipas tyre, e ka pėsuar gruri, pėr shkak se tė reshurat e kanė goditur nė periudhėn e pjekjes dhe e kanė dobėsuar atė.

Profesor i lavėrtarisė, Imer Rusinovci, thotė se reshjet nė fazėn e pjekurisė sė grurit ndikojnė negativisht dhe shkalla e dėmit do tė jetė nga 15-30 pėr qind nė reduktim tė prodhimit pėrfundimtar. Ai thotė se mungesa e sasive tė mjaftueshme tė drithėrave do tė shtojnė nevojėn pėr tė marrė nga vendet e tjera. Megjithatė, Qeveria e Kosovės mendon se edhe sivjet do tė plotėsohen 70 pėr qind e nevojave tė tregut me prodhim vendės.

“Ky ėshtė njė sezon shumė i mbarė, toka e Kosovės ėshtė mjaft e pėlleshme dhe ne po punojmė gjithnjė mė shumė e mė mirė qė tė kemi rendimente mė tė larta”, pati thėnė kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, nė hapjen e fushatės sė korrje-shirjeve.

Me qėllim qė ēmimi i korrje-shirjeve tė jetė mė i lirė, Qeveria ka ndarė 500 mijė euro, tė cilat do tė ndahen pėr tė mbuluar 30 pėr qind tė shpenzimeve tė naftės pėr autokombajna.

Por, Sylejman Deshishku, fermer, qė nė komunėn e Gjilanit ka tė mbjellė 350 hektarė grurė, thotė se sikur tė gjitha tokat e Kosovės tė mbillen me drithėra, nuk mund tė mbulohen mė shumė se 35 pėr qind tė nevojave tė tregut tė Kosovės.
“Nėse diku bėhet gruri nė beton, edhe nė Kosovė do tė bėhet”, thotė me ironi Deshishku, duke aluduar nė atė se toka e punės ėshtė mbushur me ndėrtime tė vrazhda.

Gjithashtu, kėtė vit ai thotė se korrja e grurit ka filluar me vonesė pėr shkak tė motit jo tė mirė dhe shirat e fundit do tė ndikojnė negativisht nė rendimente, megjithėse pret qė mesatarja tė jetė 4000 kilogramė pėr hektar.
“Ėshtė pėr t’u brengosur sepse mund tė ndikojė nė zbritjen nė peshė tė grurit”, thotė Deshishku. Kėshtu mendon edhe pronari i “Agro Kulturės” nga Klina, Tom Milici, i cili kėtė vit ka mbjellė 120 hektarė grurė. Ai ende nuk ka filluar tė korrė sipėrfaqet e tij me grurė, pasi qė moti nuk ka qenė i pėrshtatshėm.

“Pėr shkak tė kushteve klimatike ende nuk kemi filluar korrje-shirjet. Rendimentet kėtė vit duhet me qenė mė tė dobėta”, thekson Milici.
Ndėrkaq, drejtori i Shoqatės sė mullisėve tė Kosovės, Muhamet Farizi, bėn tė ditur se edhe kėtė vit, kosovarėt nuk do tė mund t’i shmangen importit.
“Tregu i Kosovės gjithnjė ka importuar deri nė 200 mijė tonė grurė nė vit”, thotė Farizi. Ndryshe nga dy vjet mė parė, kur Kosova hyri nė krizė tė miellit, pėr shkak tė shtrenjtimit tė kėtij produkti, ai premton se nuk do tė ketė njė krizė tė tillė. Sipas Farizit, kėtė vit, nė tregun ndėrkombėtar sasia e prodhuar e grurit ėshtė mė e madhe se kėrkesa dhe ēmimet nuk do tė jenė tė larta. Mullinjtė e Kosovės tashmė kanė filluar grumbullimin e drithėrave tė reja, me ēmim shumė mė tė ulėt se vjet. Njė kilogram grurė grumbullohet pėr 16 centė nga mullisėt, derisa vitin e kaluar nė fillim tė sezonit ėshtė paguar 25 centė. Farizi tregon se pjesa mė e madhe e fermerėve grurin e ruajnė pėr nevoja personale dhe pėr ushqim tė kafshėve, qė nuk mjafton pėr tė nxjerrė nė treg.

“Kosova ka sipėrfaqe tė vogėl tė mbjellė me grurė, megjithatė duhet tė jemi tė kėnaqur me atė sasi qė arrijmė ta prodhojmė”, thekson kreu i mullisėve tė Kosovės.

Sipas tė dhėnave tė Ministrisė sė Bujqėsisė, Kosova aktualisht disponon 0.18 hektar tokė pėr banor, qė llogaritet tė ketė 1.50 hektarė pėr fermer me njė pėrqindje prej 50 pėr qind tė popullatės qė merren me bujqėsi. Nėse krahasohet me vendet e tjera tė botės, fermerėt kosovarė janė tė shumtė nė numėr, por kanė njė sipėrfaqe shumė tė vogėl toke bujqėsore.
Gazeta expres

Llapjani_HH
14-07-09, 19:16
Qeveria do ta japė me koncension pėr 40 vjet minierėn e Sibovcit, mėson KTV-ja

Nesėr, pėrfundimisht pritet tė merret vendimi pėr projektin mė tė madh nė historinė e vendit dhe mė tė stėrzgjaturin, atė tė Termocentralit Kosova e Re. Lajmin ua ka kumtuar ministrave, i pari i qeverisė, Hashim Thaēi dhe atė nė pėrfundim tė mbledhjes sė rregullt, pa dhėnė mė shumė detaje.

Gjatė tėrė kohės asnjė nga zyrtarėt e qeverisė nuk ka dhėnė detaje, megjithėse gjatė javės qė lamė pas ėshtė mbajtur takimi i Komitetit Drejtues tė projektit, i cili ka diskutuar propozim-vendimet pėr TC “Kosova e Re”.

Burime brenda qeverisė i kanė thėnė KTV-sė nė kushte anonimiteti se Termocentrali “Kosova e Re”, do tė ndėrtohet sipas modelit 1000+1000, qė do tė thotė se pėr fillim do tė ndėrtohet vetėm 1000 megavat pėr tė vazhduar edhe me 1000 tė tjerė mė vonė.

Madje, ndaj kėtij tenderi ėshtė treguar edhe me e butė qeveria, e cila sipas burimeve tė lartpėrmendura ka vendosur qė kompanisė fituese tė tenderit t’ia japė edhe minierėn e Sibovcit me koncesion pėr 40 vjet, sa edhe parashihet jetėgjatėsia e tij. Ideja e koncesionit 40-vjeēar dhe 2000 megavatėt janė kritikuar vazhdimisht si tė dėmshme pėr Kosovėn nga shoqėria civile, parti opozitare dhe ekspertėt nė kėtė lėmi.

Nė anėn tjetėr, pak orė pas njoftimit tė qeverisė nga gara ėshtė larguar kompania RWE-AG nga Gjermania. Nė njoftimin e lėshuar pėr media thuhet: Procesi tenderues, i iniciuar nė 2006 qė ka pėr qėllim ndėrtimin dhe operimin e termocentralit “Kosova e re”, pėrfshirė edhe minierėn e Sibovcit, duke lejuar njė prodhim mė eficient tė energjisė elektrike, ėshtė ballafaquar me zhvillim mė tė ngadalshėm se plani fillestar.

Ndėrkohė, mundėsi tė reja tė rritjes janė paraqitur pėr RWE-nė. Grupi tash ka rishikuar involvimin e saj nė projekt dhe ka vendosur tė tėrhiqet. Arsyet qė kanė ndikuar nė tėrheqjen nga tenderi janė ēėshtjet e kompleksitetit si dhe nivelit tė pjekurisė sė projektit. Ky vendim, sipas tyre, nuk nėnkupton domosdo tėrheqjen nga Kosova, por thjesht tėrheqjen nga ky projekt specifik.

Tash, gara deri nesėr mbetet mes tri kompanive: Konsorciumi ĒEZ and AES corporation nga Republika Ēeke dhe SHBA-ja, konsorciumi EnBW and WGI nga Gjermania dhe SHBA-ja, konsorciumi Enel and Sencap nga Italia dhe Greqia.
KTV

Mish tė akredituar

Tenderin pėr import tė mishit, kryeministri Hashim Thaēi ka vendosur ta anulojė. Por, nė njė takim me Odėn Ekonomike, ai ka treguar se Qeveria do t`i hyjė njė rruge tjetėr pėr mishtarėt vendorė, asaj tė akreditimit – qė do tė fillojė menjėherė pas anulimit tė kėtij tenderi

Menjėherė pasi u kthye nga Dubrovniku, kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, u takua me Shoqatėn e mishtarėve dhe Odėn Ekonomike pėr tė gjetur njė zgjidhje lidhur me tenderin pėr import tė mishit. Burime tė Expressit tregojnė se vendimi pėr anulimin e tenderit tashmė ėshtė marrė dhe vetėm pritet tė diskutohen modalitetet e tjera se si do tė importojnė mish vendorėt.

Njėra nga format e mundshme qė ėshtė diskutuar nė mbledhjen mes Qeverisė dhe mishtarėve, ėshtė ajo e akreditimit. Por mishtarėt s’po pranojnė as akreditimin si formė, ngase atė e shohin si njė proces taktik qė do t`i eliminojė ata nga tregu.

“Pas anulimit tė tenderit, do tė fillojė procedura e akreditimit”, tha ky burim. Prodhuesit vendorė tė mishit, me tė dėgjuar kėtė lajm, kanė reaguar, duke e konsideruar kėtė si njė taktikė tė Qeverisė pėr t`i larguar ata nga tregu.

“Sa i pėrket akreditimit, ajo ėshtė veē njė formė mė e butė pėr eliminimin tonė nga tregu”, tha Ramiz Kelmendi, pronar i Elkosit. Sipas tij, s’ka nevojė pėr asnjė lloj akreditimi, pasi Kosova ka ligje me bollėk qė rregullojnė ēėshtjen e mishit.

Edhe pse mė herėt ishin tė sigurt se do tė anulohet, Shoqata e mishtarėve tash po pret kur edhe do tė mbyllet afati pėr aplikim. Nėse deri atėherė nuk do tė ketė ndonjė ndryshim, ata kėrcėnojnė sėrish me protesta.

“E lusim Qeverinė qė ta anulojė tenderin, pasi dita e mbylljes sė tenderit ėshtė afruar dhe shihet njė tension te njerėzit qė po presin konfirmim zyrtar. Na mbetet tė presim dhe nėse s’ka diēka konkrete, prapė do tė protestojmė”, tha Burim Piraj, kryetar i Shoqatės sė mishtarėve.

Tensionet e ngritura nė radhėt e mishtarėve po pėrpiqet t’i ftohė Oda Ekonomike e Kosovės, e cila ėshtė duke pritur njė pėrgjigje nga kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, tė cilit ditė mė parė me njė letėr publike iu drejtua kryetari i OEK-sė, Besim Beqaj. Ky i fundit, pas bisedave tė vazhdueshme me AVUK-nė dhe Qeverinė, la tė kuptohet se shumė shpejt pritet tė anulohet tenderi, por pa dhėnė njė datė tė saktė. “Shpresoj se shumė shpejt do tė dalim mė njė lajm se tenderi ėshtė anuluar”, tha Beqaj.

Nė anėn tjetėr, Komisioni rregullativ i Prokurimit Publik pėrmes njė raporti pati njoftuar mė herėt se tenderi i shpallur nga AVUK-ja ėshtė nė kundėrshtim me Ligjin e prokurimit, duke rekomanduar si zgjidhje akreditimin e importuesve vendorė. Shefi i KRPP-sė, Ilaz Dula, tha se tenderi nuk do tė duhej tė shpallej nė bazė tė Ligjit tė prokurimit, por mė mirė do tė ishte tė bėhet akreditimi i vendorėve.

“Askush nuk mund tė shpallė tender pėr kompanitė private duke u thirrur nė Ligjin e prokurimit. Mendoj se herėn tjetėr duhet t’i iket Ligjit tė prokurimit”, tha Dula.

Ndėrkaq, nga Qeveria askush as s’e konfirmoi, e as nuk e mohoi se tenderi ėshtė anuluar. Zėdhėnėsi i saj, Memli Krasniqi deklaroi sė bisedimet me biznesin kanė qenė tė kėnaqshme dhe shumė shpejt do tė ketė edhe konfirmim zyrtar pėr kėtė.

Megjithėkėtė, Shoqata e mishtarėve kėrcėnoi serish me protesta nėse nuk do tė ketė ndonjė ndryshim deri tė martėn, kur edhe ėshtė mbyllja zyrtare e tenderit. Qeveria menjėherė pas kėsaj procedure, do t`ia nisė asaj tė akreditimit.
Gazeta expres

Llapjani_HH
16-07-09, 18:22
Termocentrali, kėrkohet dorėheqja e Kryeministrit

Vendimi i marrė pėr projektin “Kosova C/e Re” nuk ėshtė njė vendim qė ėshtė marrė me nguti dhe qė mund tė rishikohet nga Qeveria e Kosovės apo nga Kryeministri Thaēi. Ai ka ardhur si njė rezultat i njė presioni shumėvjeēar ndaj Kosovės, presion tė cilit nuk i rezistoi dot Qeveria e Kosovės, thuhet ne komunikatėn e Lėvizjes pėr Bashkim.

Vendimi i fundit i Qeverisė sė Kosovės – Kryeministrit Thaēi pėr projektin “Kosova C/e Re” ėshtė njė vendim qė i dėmton rėndė interesat ekonomike tė sė tashmes dhe sė ardhmes sė Kosovės. Pjesa mė e hidhur, mė e dėmshme dhe me efekte tepėr negative edhe nė zhvillimet e ardhshme politike tė Kosovės dhe popullit tė saj ėshtė pjesa e shitjes sė pasurive nėntokėsore tė Kosovės. Shitja po kryet nėn maskėn e dhėnies me koncesion. Dhėnia me koncesion e minierės njė miliardė tonėshe tė thėngjillit pėr 40 vjet dhe shfrytėzimi i saj me kapacitet 2000 MW nuk ėshtė asgjė tjetėr veēse shitje, thuhet tutje ne komunikate.

Sipas saj, pasuritė nėntokėsore tė njė vendi janė pasuri kombėtare dhe ato nuk guxojnė t’iu shiten as pronarėve tė huaj, as atyre vendorė. Ato duhet tė mbeten pasuri kombėtare! Edhe shfrytėzimi i tyre duhet tė bėhet me njė politikė ekonomike racionale tė bazuar nė parimin e zhvillimit tė qėndrueshėm qė merr parasysh ēėshtjet ekonomike, sociale, mjedisore dhe mosshterimin e mundėsive pėr brezat e ardhshėm. Vendimi i djeshėm i qeverisė Thaēi ėshtė nė kundėrshtim tė plotė me kėtė parim dhe rrjedhimisht nė kundėrshtim tė plotė me nevojat e zhvillimit tė Kosovės.
Telegrafi

Kundėrshtohet vendimi pėr TC “Kosova e Re” - “Vetėvendosja” dhe “Ēohu” akuzojnė Thaēin pėr shitje tė pasurisė sė vendit

Nė rrugėt e Prishtinės, gjatė ditėve tė ardhshme, mund tė ketė protesta qytetare kundėr vendimit tė fundit tė qeverisė pėr ndėrtimin e termocentralit Kosova e Re. Disa organizata joqeveritare, tė cilat e kanė kundėrshtuar vazhdimisht procesin, nuk i pėrjashtojnė protestat nėse qeveria vazhdon me kėtė avaz. Lėvizja Vetėvendosje dhe Organizata COHU kanė kundėrshtuar vendimin e fundit tė qeverisė, duke akuzuar kryeministrin Thaēi pėr shitjen e pasurisė sė Kosovės.

Edhe eksperti i ekonomisė, Shpend Ahmeti, e ka vlerėsuar tė ngutshėm vendimin e qeverisė. Sipas tij, logjika e dhėnies me koncesion pėr njė afat tė gjatė e pasurive kombėtare nuk ėshtė e preferueshme edhe nė vendet me zhvillim tė madh ekonomik.

Njė kohė tė gjatė shoqėria civile dhe ekspertė tė ndryshėm nga kjo lėmi kanė dhėnė rekomandime tė tjera pėr ndėrtimin e termocentralit tė tretė nė Kosovė, por qeveria ka vendosur pikėrisht tė kundėrtėn e kėtyre sugjerimeve.

Gjatė ditės Qeveria e Kosovės i ka dhėnė dritėn e gjelbėr vendimit pėr ndėrtimin e termocentralit “Kosova e re” me kapacitet prej 2000 megavat. Mbi njė orė kanė qėndruar tė mbyllur tė gjithė anėtarėt e Komitetit drejtues tė projektit pėr Termocentralin “Kosova e Re”, pėr tė vendosur pėrfundimisht termat final tė projektit.

Me njė grumbull letrash nė dorė, shefi i ekzekutivit ka mbledhur tė gjithė ministrat e tij pėr t’ua kumtuar vendimet e marra, por kėsaj radhe nuk ka preferuar qė atė ta bėjė para kamerave. Gazetarėt kanė mundur tė pėrcjellin pastaj vetėm pjesėn e hapur tė mbledhjes ku Thaēi ka folur pėr atė qė e ka quajtur “me rėndėsi pėr projektin”, me terma pėrgjithėsues dhe pa dhėnė detaje konkrete.

I shoqėruar me disa nga zyrtarėt e institucioneve ndėrkombėtare tė pėrfshira nė projekt, Thaēi u ėshtė drejtuar mediave pėr t’i bėrė publike disa nga detajet e vendimeve pėr projektin mė tė madh energjetik, me tė cilin pėrfundimisht i gjithė sektori energjetik do tė shkojė nė duart e investitorėve privatė. Ai i ka ripėrsėritur tė gjitha detajet qė dje Kohavisioni i ka bėrė publike.

Megjithėse, nuk ka dhėnė asnjė detaj se kur do tė pėrzgjidhet njėra nga 3 kosorciumet qė janė nė garė pėr tė ndėrtuar kapacitetet e reja energjetike, ai ka bėrė tė ditur se ndėrtimi do tė bėhet pranė termocentralit Kosova-B. Pėr Termocentralin Kosova-A, ėshtė marrė vendimi qė ai tė mbyllet deri nė vitin 2015, ndėrkohė qė deri nė fillim tė punės sė termocentralit tė ri, furnizimi me energji elektrike, sipas Thaēit, do tė bėhet pėrmes importit e qė atė shpreson ta realizojė me anė tė ndihmės nga institucionet ndėrkombėtare.

Vendime janė marrė edhe pėr furnizuesin kryesor tė energjisė nė vend termocentralin Kosova-B. Thaēi ka dhėnė garanci se ndėrtimi i tij do tė bėhet me pajisjet e teknologjisė sė fundit, si dhe do tė respektohen tė gjitha normat qė parashihen nga Bashkimi Evropian, sa i pėrket ndotjes sė ambientit. Pėr tė gjitha vendimet e marra, i pari i qeverisė ka pohuar tė ketė mbėshtetje nga zyrtarėt e Bankės Botėrore, FMN-sė, Ambasadės Amerikane, Zyrės sė Komisionit Evropian nė Kosovė dhe ICO-sė, por nuk ka folur pėr mbėshtetjen e ndonjė organizate kosovare.

Me anė tė kėtij vendimi, kompania fituese do tė ketė pėrfitime jo edhe aq tė vogla pasi qė me 2000 megavatet qė do t’i ndėrtojė, mbi 60% tė energjisė sė prodhuar do ta eksportojė. Por, kjo nuk ėshtė e vetmja, pasi qė asaj i ėshtė dhėnė mundėsia edhe pėr eksportim jashtė Kosove tė linjitit nga minierat kosovare.
Telegrafi

Pas trysnive qeveria anuloj tenderin pėr import tė produkteve tė mishit

Ekzekutivi i vendit ndryshon qėndrimin e fuqishėm pėr mosndryshim tė planit pėr pėrzgjedhjen e kompanive qė do ta furnizojnė Kosovėn me produkte tė mishit. Vendimi i marrė ėshtė mbajtur larg kumtimit tė zakonshėm pėr mediat, duke u bėrė publik pėrmes shpalljeve nė disa nga tė pėrditshmet kosovare.

I shpallur nė tri gjuhėt zyrtare nė Kosovė, anulimi i kėtij tenderi sipas shpalljes nė gazetė thuhet tė jetė bėrė pėr shkaqe teknike, ani pse kundėr kėtij vendimi u mbajtėn protesta nga prodhuesit dhe pėrpunuesit vendor tė mishit, si dhe dhanė sugjerime pėr anulim tė tij disa institucione ndėrkombėtare.

As qeveria e as Agjencia e Ushqimit dhe Veterinės nuk kanė dashur tė japin detaje pėr arsyet e anulimit tė tenderit. Nga ana tjetėr, vendimi pėr anulim tė tenderit ėshtė pėrshėndetur nga Oda Ekonomike e Kosovės dhe Shoqata e Prodhuesve dhe Pėrpunuesve tė mishit. Pėrmes njė komunikate pėr shtyp thuhet se OEK-u ka mirėpritur vendimin e Qeverisė mbi anulimin e tenderit pėr importin e mishit dhe prodhimeve tė mishit.

“Kėshilli Drejtues i OEK-ut duke pėrkrahur politikat e Qeverisė pėr aplikimin e standardeve evropiane qė sigurojnė cilėsi pėr produktet qė importohen nė tregun e Kosovės, i ka rekomanduar Qeverisė anulimin e tenderit dhe ka kėrkuar qė akreditimi i importuesve tė mishit tė bėhet nė bazė tė procedurave ekzistuese ligjore”, thuhet nė komunikatė.

Ndėrkohė, Burim Piraj nga Shoqata e Prodhuesve dhe Pėrpunuesve tė mishit ka thėnė se vendimi i qeverisė ėshtė njė lajm i mirė pėr tė gjithė sektorin privat tė kėsaj fushe. Ai ka thėnė se pret nga qeveria qė ēdo vendim nė tė ardhmen ta marrė nė bashkėpunim me prodhuesit e vendit. Vendimi i qeverisė pėr tė angazhuar kompanitė pėrmes tenderit qė tė importojnė produkte tė mishit nė Kosovė, pėrveē qė rrezikonte falimentimin e 100 kompanive tė kėsaj lėmi, ajo po ashtu mund tė shkaktonte edhe largim nga vendet e punės tė rreth 4000 punėtorėve.

Ndryshimi i udhėzimit administrativ dhe tenderi, gjithashtu, ėshtė bėrė nė kundėrshtim me kushtetutėn pasi qė Kosova parashihet tė jetė ekonomi e lirė e tregut e udhėzimi dhe tenderi mundėsonin qė nė kėtė sektor tė mbizotėronte monopoli.
KTV

Llapjani_HH
18-07-09, 18:59
http://www.gazetaexpress.com/images/gexGallery/11589/cache/01_visar_kryeziu_kek-u03-490x320.jpg

ORA: Kosova do tė bėhet vendi mė i ndotur

Dhėnia me koncesion pėr 40 vjet e thėngjillit tė Sibovcit do tė bėjė qė kosovarėt tė jetojnė nė ambientin mė tė ndotur, madje kjo do tė jetė pengesė qė vendi t’i bashkohet Bashkimit Evropian, thanė zyrtarė tė Partisė Reformiste Ora, sot nė njė konferencė me gazetarė.

“Pas 40 vjet eksploatimi do tė mbetet hiri nga djegia e thėngjillit si trashėgimi pėr pasardhėsit e tanė. Dhe pėr 40 vjet nuk do tė mund tė bashkohemi nė BE pasi do te jemi ndotės nė regjion, dhe do tė paguajmė dėnimet pėr ndotje tė ambientit”, tha Luan Pallaska, anėtar i Kryesisė Qendrore dhe Kryetar i Komisionit pėr Energjetikė tė Partisė Reformiste ORA.

Ai theksoi se Qeveria nuk duhet tė marrė vendim tė shpejtė as tė lehtė, por tė menēur lidhur me ndėrtimin e termocentraleve tė reja. “Ndėrtimi i termocentralit tė njė kapaciteti sipas nevojave tė vendit ėshtė gjithsesi i nevojshėm, por duhet tė shikohet mundėsia e ndėrtimit tė centraleve me energji alternative dhe mė miqėsore ndaj ambientit”.

“Ne si shoqėri kemi kapital thėngjillin dhe atė duhet tė materializojmė nė mėnyrėn mė tė mirė. Dhe pse pjesėmarrja kosovare nė kėto investime tė mos jetė 51 %. Ndoshta njė variant i mbledhjes sė tė mjeteve mund tė jetė edhe huaja popullore, ku qytetarėt do tė kishin aksionet e tyre nė Elektroekonomi”, shtoi ai.

“Dhėnia e kėtyre resurseve me koncesion pėr 40 vite do tė thotė se do tė eksploatohet tėrėsisht thėngjilli nė basenin e Sibovcit, do tė mbeten “fosilet” e makinave pėr eksploatimin e thėngjillit, se kosovarėt do te vazhdojnė tė jetojnė nė ambientin mė tė ndotur, dhe do tė vazhdojmė tė thithim ajrin me tė ndotur dhe tė pėrballemi me sėmundjet nga pasojat e kėtij ambienti tė cilat i kemi evidente edhe sot nga ndotja e TC ekzistuese”, thanė zyrtarėt e ORA-s.

Nė konferencėn qė Pallaska dhe anėtari tjetėr i Kryesisė sė ORA-s, Gazmend Hoxha, mbajtėn me gazetarė u tha se me vite tė tėra ekspertėt nga Elektroekonomia ia arritėn tė kundėrvihen me sukses ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja energjetike tė bazuara nė linjitin e Kosovės.

“Ky projekt i cili filloi tė qarkulloji si ide ne vitet tetėdhjeta, mė vonė filloi tė marrė edhe konturat e veta e tė cilat edhe sot pak ndryshojnė nga projektet e bėra me 1985”.

Mė tutje, zyrtarėt e ORA-s thanė se nė atė kohė projekti nuk kishte investitor dhe detyrė te saktė projektuese. “Por nė te gjitha bisedat e Elektro-Ekonomisė sė Jugosllavisė kryesisht flitej se pėr kėtė do tė vendosin strukturat shoqėrore politike. Dhe aty pėrmendet fuqia e kapaciteteve energjetike prej 2.100 MW dhe shfrytėzimi i basenit tė Sibovcit 30 vjet”. Brenga kryesore e referuesve, edhe atėherė, ka qenė ndotja e ambientit nė regjion.

ORA konsideron se e gjithė politika e qeverive tė deri tashme ka qenė qė tė zhvlerėsohen ndėrmarrjet publike dhe tė privatizohen. “Jemi dėshmitarė se sa nga ndėrmarrjet e privatizuara i kanė pėrmbushur obligimet e premtuara me rastin e privatizimit. Me privatizim vetėm sė ėshtė rritur numri i tė papunėve, dhe ėshtė thelluar edhe mė shumė varfėria”, u tha nė kėtė konferencė.
Gazeta expres

Ora, qytetarėt tė jenė aksionarė tė termocentralit

Ne si shoqėri kemi kapital thėngjillin dhe ate duhet tė materiaizojmė nė mėnyrėn mė tė mirė. Dhe pse pjesmarrja Kosovare nė kėto investime tė mos jet 51 %. Ndoshta njė variant i mbledhjes sė tė mjeteve mund tė jet edhe huaja popullore, ku qytetarėt do tė kishin akcionet e tyre nė Elektroekonmi, thuhet nė komunikatėn e partisė ORa

Sipas saj, me vite tė tėra ekspertet nga Elektroekonomia ia aritėn tė kundėrvihen me sukses ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja energjetike tė bazuara nė linjitin e Kosovės.

" Ky projekt i cili fillojė tė qarkulloj si ide ne vitet tetdhjeta, mė vonė filloj tė merr edhe konturat e veta e tė cilat edhe sot pak ndryshojnė nga projektet e bera me 1985. Nė atė kohė projekti nuk kishte investitor dhe detyrė te saktė projektuese. Por nė te gjitha bisedat e Elektro Ekonomisė sė Jugosllavisė kryesishtė flitej se pėr kėte do tė vendosin strukturat shoqėrore politike. Dhe aty pėrmrndet fuqia e kapcitetve energjetike prej 2.100 MW dhe shfrytėzimi i basenit tė Sibovcit 30 vjet", potencon komunikata.

Tutje aty thuhet se ndėrtimi i termocentralit tė njė kapaciteti sipas nevojave tė vendit ėshtė gjithsesi i nevojshėm, por duhet shiku mundėsia e ndėrtimit tė centarleve me energji alternative dhe me miqėsore ndaj ambintit.

" Nėse nė vende tjera kostoja e njė vendi tė punės ėshtė 10.000 €, atėhre ky projekt me vlere prej 3.5 miliard € i cili qarkullon nė opinion sa punėtorė do tė i punėsojė? Ndoshta mė mirė do tė ishte qė tė gjinden projekte ku ēmimi i kostos tė vendit tė punės tė jet mė i ulėt".
Telegrafi

Llapjani_HH
19-07-09, 18:27
Kosova, jashtė statistikave tė Eurostat

Sipas tė dhėnave tė Shėrbimit tė Statistikės tė Komisionit Evropian “Eurostat”, krahasimi i ēmimeve tė mallrave pėr konsumim tė gjerė dhe shėrbime pėr vitin 2008, ka treguar se Shqipėria, Maqedonia, Bullgaria, Bosnja e Hercegovina dhe Serbia janė vendet mė tė lira nė Evropė. Kosova nuk pėrmendet nė asnjė statistikė.

Ēmimet e mallrave tė konsumit tė pėrditshėm nė Shqipėri janė mė tė lira se nė vendet e tjera tė Evropės. Sipas tė dhėnave mė tė fundit nga Eurostat, Shqipėria renditet ndėr vendet qė kanė indeksin e ēmimit tė jetesės mė tė ulėt se vendet e tjera.

Tė dhėnat nga Eurosat bėjnė tė ditur se mesatarja e indeksit tė ēmimit tė jetesės pėr Shqipėrinė arrin nė 53%, nė krahasim me mesataren e pėrgjithshme tė Bashkimit Evropian.

Sipas tė dhėnave nga Eurostat, vendi mė i shtrenjtė pėr jetesė ėshtė Danimarka e cila ndiqet mė pas nga Norvegjia, Zvicra, Finlanda dhe Islanda. Mesatarja e indeksit nė Danimarkė arrin nė 141%, shumė mė tepėr nė krahasim me mesataren e pėrgjithshme tė BE-sė.

Vendi mė i lirė, pjesė e Unionit Evropian ėshtė Bullgaria me 51%, gati gjysmėn e mesatares sė pėrgjithshme. Nivelet e ēmimeve pėr ushqim dhe pije jo-alkoolike nė Shqipėri pėr vitin 2008 arrijnė nė 74% tė mesatares sė pėrgjithshme tė BE-sė, kundrejt 82% tė Serbisė dhe 75% tė Malit tė Zi.

Pėr pijet alkoolike dhe duhanin niveli i ēmimeve varion nga 57% nė Shqipėri, 54% nė Serbi dhe 45% nė Malin e Zi. Nė 27 vendet e BE, ēmimet janė mė ulėta nė Rumani 61% tė mesatares dhe mė e larta nė Irlandė 184%. Sipas Eurostat, ky ndryshim i madh i ēmimeve vjen si rezultat i dallimeve nė taksimin e kėtyre produkteve ndėrmjet shteteve anėtare.

Pėr veshje, niveli i ēmimeve nė Shqipėri ėshtė mė i ulėti ndėrmjet vendeve tė Ballkanit, konkretisht 90%, krahasuar me 113% nė Malin e Zi dhe 104% nė Serbi. Pėr kategorinė e pajisjeve elektronike, Shqipėria e kalon mesataren e pėrgjithshme duke shkuar nė shifrat e 122%, ndėrkohė qė nė vendet e tjera tė Ballkanit nuk kalojnė 100%. Pėr restorantet dhe hotelet, variacionet e ēmimeve nuk ndryshonin shumė ndėrmjet Shqipėrisė dhe vendeve fqinjė.
Telegrafi

PTK shet 10 mijė numra pėr njė javė

Lansimi nė treg i numeracionit tė ri 045 si dhe ndėrtimi i 45 shtėpive pėr raste sociale, dy ngjarje kėto qė ndodhėn javėn qė lamė pas janė vlerėsuar mjaft tė suksesshme nga menaxhmenti i kompanisė mė profitabile nė vend.

Bazuar nė njė njoftim zyrtar tė kompanisė, ky sukses vlerėsohet me faktin se pas njė pune bukur tė gjatė dhe negociatave tė mundimshme me Monaco Telecomit, kodin e tė cilėt e shfrytėzon VALA, Kryeshefi Ekzekutiv i PTK-sė, Shyqyri Haxha dhe ekipi i tij arritėn qė tė lansojnė enumeracionin e ri 045.

Numeracioni i ri vjen edhe si rrjedhojė e arritjes nė 900 mijė konsumatorė tė operatorit Vala, me numeracionin 044, duke e shpenzuar atė.

“Kjo ka shtyrė menaxhmentin, qė nė bazė tė kėrkesave tė konsumatorėve, tė rrisim kapacitet tona edhe pėr 900 mijė numra tė tjera, pra me njė kapacitet prej 1.8 milionė konsumatorė”, ka deklaruar Haxha.

Ai tutje ka shtuar se me lansimin e numeracionit tė ri 045 mė baza mujore nė buxhetin e PTK-sė do tė derdhen milion euro tė tjera, qė automatikisht nėnkupton mė shumė tė hyra edhe pėr buxhetin e konsoliduar tė Qeverisė sė Republikės sė Kosovės.

Nė njė njoftim zyrtar tė PTK-sė, thuhet se vetėm javėn qė lam pas janė shitur rreth 10.000 numra tė ri me 045 ēka definitivisht vėrteton interesim tė jashtėzakonshėm tė konsumatorėve.

Nė po tė njėjtin njoftim thuhet se, po gjatė javės qė lam pas PTK dhe Qeveria e Republikės sė Kosovės, kanė nėnshkruar njė Memorandum mirėkuptimi pėr ndėrtimin e 45 shtėpive pėr kategoritė me gjendje tė rėndė sociale.

”Ky memorandum, i pėrkrahur me rreth gjysmė milioni euro nga PTK, u nėnshkrua vetėm njė ditė pas lansimit tė numeracionit 045 dhe ka qenė ideja e Kryshefit Ekzekutiv qė tė ndėrtohet 45 shtėpi si rrjedh e suksesit mė rastin e lansimit tė 045”.

45 shtėpi do tė ndėrtohen pėr invalidėt dhe veteranėt e luftės sė UCK familjet e dėshmorėve, familjet nė gjendje tė rėndė sociale, familjet e viktimave tė luftės.
Telegrafi

Anashkalohet Fondi

Qeveria e Kosovės ka anashkaluar FMN-nė edhe nė rishikimin e buxhetit pėr vitin 2009. Fondi ka porositur qė nuk duhet lejuar asnjė rritje e shpenzimeve me rishikimin e buxhetit ndėrsa Qeveria i ka rritur shpenzimet pėr 109 milionė euro

Rekomandimet e Fondit Monetar Ndėrkombėtar nuk po merren parasysh nga anėtari mė i ri i kėtij institucioni financiar ndėrkombėtar. Qeveria e Kosovės ka anashkaluar FMN-nė edhe nė rishikimin e buxhetit pėr vitin 2009, ashtu sikur nuk i kishte pėrfillur rekomandimet nė hartimin e kėtij buxheti, pėr rritjen e pagave pėr shėrbyesit civil.

Nė raportin e FMN-sė pėr Kosovėn, i cili ėshtė hartuar pas vizitės sė stafit tė Fondit gjatė muajit qershor, thuhet se nuk do tė duhej lejuar asnjė rritje e shpenzimeve, pasi qė do tė vinin nė dyshim politikėn e gjithėmbarshme tė shpenzimeve tė Qeverisė dhe do tė krijonin njė precedent tė rrezikshėm pėr pėrgatitjen e buxhetit 2010.

Ndėrkaq, Qeveria e Kosovės ka miratuar projektligjin e rishikuar tė buxhetit pėr vitin 2009, duke e ngritur nivelin e shpenzimeve pėr 109 milionė euro, nga tė cilat mjete, 55 milionė euro do tė shkojnė pėr investimin fillestar tė ndėrtimit tė autostradės Morin-Merdar.

Kryeministri i Kosovės, Hashim Thaēi, ka thėnė se pėr tė gjitha ndryshimet kanė qenė nė kontakt tė vazhdueshėm me institucionet ndėrkombėtare, por vendimet e Qeverisė duket se nuk janė ndikuar nga kėto kėshillime.

Drejtori i Institutit pėr Studime tė Avancuara (GAP), Shpend Ahmeti, pohon se deri mė tani asnjė rekomandim i FMN-sė nuk ėshtė marrė parasysh nga institucionet e Kosovės.

“Edhe nuk i marrin parasysh rekomandimet, edhe kėrkojnė tė fillojnė negociatat pėr tė pėrfituar financiarisht nga institucionet ndėrkombėtare”, thotė Ahmeti.

Fondi ka rekomanduar se prioritetet pėr shpenzimet duhet tė rivlerėsohen dhe shkurtime tė konsiderueshme tė shpenzimeve janė tė nevojshme pėr tė kthyer qėndrueshmėrinė fiskale. “Bazuar nė ekzekutimin e buxhetit deri nė kėtė moment tė vitit, alokimet e shpenzimeve kapitale duhet tė prioritizohen sėrish pėr tė identifikuar hapėsirėn pėr zvogėlim tė mėtejmė tė shpenzimeve. Shtrirja e kėtyre shkurtimeve duhet tė pėrcaktohet me qėllim tė ruajtjes sė njė niveli tė kėnaqshėm tė bilancit bankar qė mbahet nė Bankėn Qendrore tė Republikės sė Kosovės”, thuhet nė raport.

Mė sė shumti ky institucion e ka kritikuar vazhdimin e financimit tė Korporatės Energjetike tė Kosovės me para tė buxhetit, pasi qė ekziston rrezik potencial qė kėto para tė mos kthehen me kohė nga KEK-u pėr shkak tė gjendjes jo tė mirė tė kėsaj ndėrmarrjeje.

“Gjendja e gjysmėrrėnuar e KEK-ut mund tė rezultojė nė importe tė kushtueshme shtesė tė energjisė”, thuhet nė raport.

Gjithashtu Fondi thotė se kostoja e financimit tė projektit tė autostradės drejt Shqipėrisė, e konsideruar si pjesė e rishikimit tė buxhetit nė gjashtėmujor, nuk ėshtė vlerėsuar si duhet dhe rrezikon qė Qeveria tė marrė pėrsipėr obligime pėr shpenzime tė konsiderueshme nė tė ardhmen.

Por, tė dyja kėto ēėshtje janė anashkaluar nga vendimmarrėsit kosovarė. KEK-ut i janė marrė 50 milionė euro nga kredia 150 milionė euro qė i ishte aprovuar nė fillim tė vitit pėr tė financuar fillimin e punimeve nė autostradėn Merdar-Morin.

Zėvendėsministri i Ekonomisė dhe Financave, Bedri Hamza, nuk pėrjashton mundėsinė se Kosova ka nevojė pėr rekomandime nga institucionet ndėrkombėtare pėr tė mbajtur sistemin fiskal nė rregull. Por, ai thotė se Fondi nuk e ka kritikuar buxhetin ashtu siē po deklarohet nė opinion.

“Megjithatė gjithnjė ka vend pėr pėrmirėsime dhe ne po mundohemi qė tė punojmė nė harmoni me rekomandimet e FMN-sė”, thekson Hamza. Nė anėn tjetėr, rekomandimet qė i janė adresuar Bankės Qendrore, nga Fondi, pėr rrezikun qė mund t’u kanoset bankave komerciale nga kriza ekonomike dhe mungesėn e koordinimi me MEF-nė pėr tė rritur shkallėn e likuiditetit, nga BQK-ja vlerėsohen tė arsyeshme.

“BQK-ja pajtohet me kėto vlerėsime-komente , tė cilat si tė tilla janė vėrejtje qė kanė pėr synim ruajtjen e qėndrueshmėrisė financiare, asaj buxhetore, fiskale si dhe tė likuiditetit nė sferėn e sistemit financiar nė pėrgjithėsi dhe atij bankar nė veēanti”, thekson zėdhėnėsi i BQK-sė, Besnik Kada.

Me legjislacionin aktual, sipas raportit tė Fondit, BQK-ja nuk ka autoritetin pėr tė siguruar likuiditet pėr sektorin bankar. Projektligji i hartuar me asistencėn e FMN-sė, siguron njė autoritet tė limituar pėr BQK-nė nė kėtė drejtim.
Gazeta expres

Llapjani_HH
21-07-09, 18:15
Aeroporti shet xhipa tė UNMIK-ut, institucionet tjera blejnė

Sipas gazetės Kosova Sot, aeroporti ka shitur 10 xhipa dhe pritet tė shesė edhe 50 tė tjerė pėr ti zėvendėsuar me Peugot tė rinj, pėr shkak tė kostos tė lartė tė mirėmbajtjes, 5 mijė euro nė vit, ndėrkaq institucionet tjera janė duke i blerė tani. 10 xhipat e aeroportit janė shitur 50 mijė euro apo 5 mijė euro pėr copė.

Sipas gazetes, veturat e UNMIK-ut, pėrveē ANP-sė, i kishte blerė edhe KEK-u dhe institucionet e tjera. Gazeta disponon njė kontratė tė Korporatės Energjetike tė Kosovės, e cila nė fillim tė vitit kishte blerė xhipa tė tillė nė shumė prej 60 mijė eurove. Mirėpo, disa institucione tanimė janė bėrė “pishman” pėr blerjen e tyre, pėr shkak tė harxhimeve tė mėdha.

Heqim qafe rrangallat

Zyrtarėt e Aeroportit thonė se mezi po presin ardhjen e veturave tė reja, pėr t’i hequr qafe rrangallat.

“I kemi nxjerrė nė shitje 10 xhipa me njė ēmim fillestar prej 2.500 eurove pėrmes procedurės sė ankandit publik. 10 xhipat janė shitur pėr njė shumė prej 50 mijė eurove. Po presim ardhjen e veturave tė reja kėto ditė, pėr tė nxjerrė nė shitje edhe pjesėn tjetėr prej 50 xhipave. Presim qė nga shitja e tė gjithė flotės sė xhipave t’i inkasojmė rreth 400 mijė euro”, tha koordinatori pėr marrėdhėnie me jashtė i ANP-sė, Altin Ahmeti.

Sipas tij, arsyeja e shitjes sė xhipave ėshtė kostoja tė cilėn ai e quan “vrastare” tė mirėmbajtjes vjetore tė njė xhipi tė tillė.

“Blerja e xhipave tė tillė nga ana e ish-menaxhmentit tė kompanisė nė vitin 2005 ka qenė njė vendim jo i qėlluar, megjithėse janė blerė me ēmime tė lira. Nga analiza qė ėshtė bėrė vitin e kaluar kosto e mirėmbajtjes sė njė xhipi tė tillė ėshtė rreth 5 mijė euro nė vit. Nė se kjo shumė llogaritet pėr 60 xhipa tė tillė qė disponon kompania, atėherė del qė shpenzime vjetore vetėm pėr parkun e automjeteve janė mbi 300 mijė euro nė vit”, tha Ahmeti pėr “Kosova Sot”.

Kėta xhipa, tė cilėt tashmė klasifikohen si tė vjetėr, pėr shkak se shumica prej tyre janė prodhuar nė vitet 1998-1999 , si pasojė e vozitjes abuzive dhe nga shumė duar, harxhojnė mesatarisht rreth 25 litra nė 100 kilometra, por edhe prishjet dhe pjesėt e tyre janė shumė tė shpeshta dhe tė shtrenjta.

“Aeroporti dhe Kosova nė pėrgjithėsi karakterizohen si njė vend i rrafshėt. Nė kėtė kuptim blerja e xhipave 4x4 dhe me peshė 3 mijė kubikė nga ish-menaxhmenti, pa llogaritur koston e mirėmbajtjes, duket i pakuptueshėm.
Duke parė kėtė menaxhmenti dhe bordi i ri nė ANP, nė krye me Bekim Jasharin, i cili ka marrė detyrėn mė 15 qershor tė vitit tė kaluar, qysh nė mbledhjen e dytė mori vendim pėr t’i heqė qafe kėto rrangalla”, shtoi Ahmeti.

548 mijė pėr veturat

Menaxhmenti i ANP-sė pret qė kėtė muaj tė furnizohet me veturat e reja, 31 copė ‘Peugot’, tė cilat kanė kushtuar 548 mijė euro. Tenderi ėshtė zhvilluar para 6 muajsh dhe aty kanė konkurruar 5 kompani.

“Veturat janė blerė pėrmes procedurės sė tenderit tė hapur, ku secila kompani ka pasur tė drejtė tė konkurrojė. Nė fund ka fituar kompani ‘Peugot’, e cila ka plotėsuar tė gjitha kushtet e kėrkuara sipas tenderit. Veturat e reja tė cilat do tė vinė janė vetura normale, vetura speciale pėr pistė dhe pėr natyrėn specifike tė punės nė aeroport”, tha koordinatori Ahmeti.

Sipas tij, ēmimet e blerjes sė veturave nuk janė aspak tė shtrenjta. “Vlera e 31 automjeteve tė reja qė ka blerė aeroporti ėshtė 430 mijė euro apo rreth 13-14 mijė euro pėr automjet. Kur kėsaj shumė t’i shtohet edhe tatimi mbi vlerėn e shtuar dhe dogana, atėherė vlera e tyre shkon nė 548 mijė euro.

Ėshtė diēka mė shumė sesa kemi parashikuar t’i inkasojmė nga shitja e xhipave”, tha Ahmeti. Ai ka theksuar qė analiza e menaxhmenti ka treguar qė vlera e automjeteve tė reja kompensohet automatikisht nga dy vjet qė shpenzohen pėr mirėmbajtjen e parkut tė vjetėr tė veturave.

“Kur kėsaj t’i shtojmė edhe siguracionin qė kanė automjetet e reja dhe servisimin pėr 3 vitet e para qė ka ofruar fituesi i tenderit, na del qė automjetet e reja pėr vitet e para kanė njė kosto afėr zeros”, tha ai. /Kosovs Sot/
Telegrafi

S’lėshon pe KEK-u

Korporata Energjetike e Kosovės tė hėnėn ka dhėnė shpjegime pėr ndaljen e energjisė elektrike komunitetit tė Shtėrpcės. Nė njė komunikatė thuhet se konsumatorėve tė kėtij lokaliteti u ėshtė ofruar mundėsia pėr tė rregulluar njėherė e mirė ēėshtjen e furnizimit me energji elektrike, por kėtė e kanė refuzuar.

“Pėrfundimisht, furnizim me energji elektrike do tė ketė vetėm pėr konsumatorėt qė pajtohen tė paguajnė pėr produktin qė e shfrytėzojnė dhe ata tė cilėt nuk e keqpėrdorin atė”, thuhet nė komunikatėn e KEK-ut.

Sipas KEK-ut, ndėrprerja e energjisė elektrike ka ardhur pasi komuniteti i Shtėrpcės nuk e ka pranuar marrėveshjen qė KEK-u ua ofroi tė gjitha komunave me shumicė serbe pėr pagesėn e energjisė elektrike.

“Ne u bėjmė thirrje konsumatorėve nė Shtėrpcė qė tė nėnshkruajnė marrėveshjen e ofruar pėr rregullimin e shėrbimit tė energjisė elektrike dhe tė ndihmojnė KEK-un qė t’iu ofrojė atyre shėrbim cilėsor me energji elektrike”, thuhet ndėr tė tjera nė komunikatė.

Nė tė kundėrtėn, KEK-u nuk ka ndėrmend tė ndryshojė qėndrim dhe do tė mbajė tė shkyēur nga rrjeti i vet tė gjithė konsumatorėt nė kėtė rajon qė nuk paguajnė.
Gazeta expres

Llapjani_HH
21-07-09, 18:15
As tender, as akreditim pėr mishin

Mishtarėt dhe ekspertėt e ekonomisė vlerėsojnė tė pavend akreditimin e importuesve tė mishit. Ka mjaft ligje qė e rregullojnė kėtė treg. Mirėpo, pas anulimit tė tenderit dhe korrigjimit tė Udhėzimit administrativ, Qeveria nuk ka nxjerrė asnjė vendim tė ri. Procedura e importit tė mishit vazhdon pa asnjė ndryshim

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinės (AVUK), pas anulimit tė tenderit pėr import tė mishit, nuk e ka tė qartė se si do ta rregullojė kėtė biznes. Mbi 100 kompani kosovare do tė vazhdojnė tė importojnė mish sipas procedurave tė vjetra, derisa tė ketė njė vendim tjetėr nga Qeveria e Kosovės.

Memli Krasniqi, zėdhėnės i Qeverisė sė Kosovės, ka thėnė se deri tani pėr kėtė problem nuk ka asgjė tė re.

“Deri tani s’ka asnjė vendim, por nėse do tė ketė, kjo do tė jetė transparente. Ēdo vendim i Qeverisė do tė jetė nė pėrputhje me ligjet ekzistuese”, tha ai.

Krasniqi, gjithashtu, tha se Udhėzimi administrativ ėshtė ndryshuar dhe ėshtė i plotfuqishėm. Pikėrisht neni i kėtij udhėzimi, i cili eliminonte nga konkurrenca kompanitė vendore, ishte shkas pėr revoltėn e prodhuesve dhe pėrpunuesve tė mishit.

Ndėrsa, burime tė Express nga komuniteti i biznesit, deklarojnė se Qeveria e Kosovės ka arritur qėllimin qė kishte pasur me shpalljen e tenderit, e mė pas anulimin tij.

“Qeveria ka pasur pėr qėllim tė shpallė tenderin, nė mėnyrė qė mė vonė ta anulojė dhe tė propozojė akreditimin e importuesve vendorė tė produkteve shtazore”, tha ky burim.

Megjithatė, me anulimin e tenderit, gjithēka po shkon me tė vjetrėn. Tani tė gjithė importuesit do tė importojnė produkte shtazore duke u bazuar nė Ligjin mbi veterinėn dhe Udhėzimin administrativ tė korrigjuar. Kryeshefi ekzekutiv i AVUK-sė, Ēaush Kabashi, thotė se deri tani nuk ka asnjė informatė nga Qeveria pėr procesin e akreditimit. Nėse ndodh akreditimi, sipas tij, do tė pėrcaktoheshin rregulla tė forta pėr importuesit, dhe kjo ėshtė arsyeja se pse kompanitė vendore frikohen t’i hyjnė kėtij procesi.

“Zyrtarisht s’kemi asnjė informatė pėr akreditimin. Por, nėse aplikohet ky proces, do tė kėrkojmė standarde evropiane pėr importuesit”, tha Kabashi, duke shtuar se problem nė vete paraqet edhe mosprania e Kosovės nė mesin e vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian.
Nė bazė tė Udhėzimit tė mėhershėm, AVUK-ja kishte obligim tė shpallė tenderin dhe tė drejtėn ekskluzive pėr import tė mishit t’ia japė njė kompanie ndėrkombėtare.

Mbetjen nė fuqi tė Udhėzimit e konfirmoi pėr Express vetė Ēaush Kabashi.

“Udhėzimi administrativ ėshtė ende nė fuqi, vetėm tenderi ėshtė anuluar”, ka thėnė ai.

Sipas tij, Udhėzimi administrativi i plotėsuar pėrcakton disa standarde pėr importuesit dhe deri nė njė vendim tjetėr tė Qeverisė, importuesit do tė pėrballen me masa tė rrepta.

“Tė gjithė importuesit janė tė obliguar qė mallin ta sjellin prej fabrikės ku prodhohet e direkt pėr Kosovė”, tha Kabashi.

Megjithatė, mishtarėt vendorė janė tė bindur se ėshtė anuluar edhe Udhėzimi administrativ. Kėtė ua kanė thėnė edhe zyrtarėt e Qeverisė.
“Nuk ka as tender, as udhėzim administrativ”, tha Burim Piraj, kryetar i Shoqatės sė prodhuesve dhe tė pėrpunuesve tė mishit.

Mishtarėt para anulimit tė tenderit, e hodhėn poshtė akreditimin si mundėsi, duke e parė atė si njė proces taktik pėr eliminimin e tyre nga tregu. Sipas tyre, Ligji mbi veterinėn ėshtė i mjaftueshėm pėr ta rregulluar kėtė treg.

Pėrveē kėsaj, mishtarėt kėtė proces e shohin tė tepėrt pėr faktin se ata nė janar janė licencuar nga AVUK-ja pėr importin e mishit. Tash, pas shtatė muajsh, pėrmendet akreditimi. Pėr ta, kjo formė nuk dallon shumė nga licencimi dhe se nuk ka nevojė pėr tė.

Ndėrkaq, edhe ekspertėt vlerėsojnė se nuk ka nevojė pėr akreditim, pasi qė, Kosova ka infrastrukturė tė mjaftueshme ligjore.

Drejtori i Institutit pėr Studime tė Avancuara (GAP), Shpend Ahmeti, thotė se Qeveria tash duhet tė pėrpilojė njė listė tė shteteve dhe kompanive nga tė cilat mund tė blihet mish.

“Qė pesė vjet nuk ka pasur listė tė shteteve dhe kompanive tė autorizuara nga tė cilat mundet tė blihej mishi. Pėrmes njė procesi tė autorizimit, Qeveria duhet tė pėrpilojė kėtė listė, ndėrsa autorizimin duhet ta fitojnė tė gjitha kompanitė tė cilat i pėrmbushin standardet e cilėsisė sė kėrkuar”, tha Ahmeti.

Tė gjitha kėto janė tė specifikuara nė ligj, prandaj, sipas tij, nuk ka nevojė pėr procedura tė reja, tė cilat shkaktojnė probleme nė konkurrencė, apo krijojnė bindjen se autorizimi do tė jetė privilegj vetėm pėr disa kompani.

Sipas Ligjit mbi veterinėn, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinės duhet tė pėrgatisė njė listė tė shteteve dhe tė kompanive prej nga mund tė importohet mishi, si edhe tė kompanive tė autorizuara qė mund tė sjellin kėtė artikull nė Kosovė.

Mish nga e tėrė bota

Sipas tė dhėnave nga Doganat e Kosovės, mishi nė vend arrin nga njė numėr i madh i vendeve dhe i prodhuesve. Nė total, vjet dhe sivjet deri nė muajin prill u importuan afėr 110 milionė kilogramė mish dhe produkte tė tij nė njė vlerė tė pėrgjithshme rreth 103 milionė euro.

Gjatė kėsaj periudhe janė importuar afėr 39 milionė kilogramė mish dhe tė brendshme tė ngrėnshme tė shpezėve”. Importi mė i madh i kėtij artikulli ėshtė nga SHBA-ja - mbi 17 milionė kilogramė, pastaj nga Brazili - 13 milionė kilogramė, Kanadaja- 3,6 milionė kilogramė, Holanda- 1,8 milion kilogramė, etj.

Janė importuar edhe 4,2 milionė kilogramė mish i freskėt i gjedhėve, ku prijnė Polonia me 2,4 milionė kilogramė dhe Holanda - 1,4 milion kilogramė.

Sasia mė e madhe e mishit tė ngrirė tė gjedhit importohet nga Brazili. Nė totalin prej 10 milionė kilogramėve, ky shtet latinoamerikan merr pjesė me mbi 80 pėr qind. Po ashtu nga ky vend janė importuar 1,5 milion kilogramė mish derri nga 1,9 milion kilogramė sa ėshtė i tėrė importi.

Mishi i deleve dhe i dhive vjen nga Australia dhe Zelanda e Re, prej nga janė importuar 94 mijė kilogramė.
Gazeta expres

Llapjani_HH
24-07-09, 18:24
Askush s’i pyet

Fshatrat Palaj, Lajthishtė, Hamidi dhe Sibofc nga Kastrioti shuhen me hapjen e minierės sė Sibofcit. Banorėt atje janė tė shqetėsuar qė s’po i pyet askush. Mirėpo, Qeveria tashmė ka vendosur pėr hapjen e minierės dhe ndėrtimin e objektit tė ri afėr TC Kosova B dhe kėto fshatra duhet tė shpėrngulen. Shpenzimet do t’i bartė investitori.

Vendimi i Qeverisė se Kosovės pėr hapjen e minierės sė Sibofcit dhe ndėrtimin e termocentralit “Kosova e Re” ka shqetėsuar banorėt e disa fshatrave tė komunės se Kastriotit. Fshatrat Palaj, Lajthishtė, Hamidi dhe Sibovc do tė ndajnė fatin e njėjtė me Haden, nė kėmbim tė ndėrtimit tė kapaciteteve tė reja energjetike.

Banorėt atje frikohen se mos po pėrsėritet rasti i Hades, ku shumė familje ende nuk janė kompensuar dhe disa tė tjera kanė mbetur brenda fshatit duke pritur shpronėsimin. Ata akuzojnė Qeverinė se po i merr vendimet pa i pyetur fare ata qė zhvillimin energjetikės do ta pėrjetojnė nė lėkurėn e vet.
Familja e Haki Dedincės, qė nga viti 1800 jeton nė fshatin Lajthishtė dhe shpėrngulja pėr tė do tė jetė e dhimbshme. Fshati ka mbi njė mijė banorė dhe shumė nga ta as qė dinė se si cili do tė jetė fati i tyre.

“Jemi tė shqetėsuar krejt banorėt e fshatit. Nuk dihet ende ku do tė na vendosin dhe ēfarė kushtesh do tė ofrojnė”, thotė Hakiu. Ai me nostalgji pėrshkruan jetėn nė fshat dhe frikėn se do ta kenė shumė tė vėshtirė tė gjejnė rehatinė nė njė vend tjetėr. Fatin e njėjtė do ta ketė edhe fshati Palaj, qė gjendėt nė lokacionin ku do tė jetė miniera dhe afėr vendit ku do tė jetė termocentrali i ri. Banorėt e kėtij fshati thonė se nėse kompensohen nė mėnyrė tė drejtė, janė tė gatshėm ta lėnė vendin e lindjes, pasi janė lodhur nga pluhuri i termocentraleve ekzistuese.

“Jemi lodhė nga pluhuri. Nėse na kompensojnė, do ta lėmė fshatin tonė. S’na kanė lėnė zgjidhje tjetėr”, tha Nexhmedin Avdiu, banor i fshatit Palaj.
Avdiu shprehet skeptik lidhur me projektin, duke marrė shembull fshatin Hade, nė tė cilin shumė familje kanė mbetur duke pritur kompensimin e pronės sė tyre.
Nė vitin 2005, Qeveria kishte vendosur qė banorėt e fshatit Hade tė shpėrnguleshin gradualisht. Ishte thėnė se po rrezikohen nga rrėshqitja e dheut,e nė fakt kėto sipėrfaqe duheshin pėr tė hapur shtresat e reja tė qymyrit. Mirėpo, deri tash nuk ėshtė shpėrngulur as ēereku i banorėve dhe ka pasur shumė probleme rreth kompensimit, njoftojnė zyrtarė komunalė nė Komunėn e Kastriotit.

Drejtori i administratės nė kėtė komunė, Mustafe Rushiti, thotė se atje ėshtė shpallur zona e interesit nacional, prandaj Qeveria vendos pa i pyetur fshatarėt. Me tė dėgjuar lajmin pėr minierėn dhe termocentralin, banorėt e fshatrave vijnė ēdo ditė nė Komunė pėr tė kėrkuar sqarime. Ai thotė se fatin e Hades do ta ndajnė edhe 4 fshatra tė tjera.

“Ndėrtimi i termocentralit tė ri pėrfshin dislokimin e fshatrave Lajthishtė, Hamidi, Palaj dhe Sibovc. Banorėt e kėtyre fshatrave janė nė njė situatė amullie dhe ēdo ditė vijnė e ankohen”, tha Rushiti. Sipas tij, investitorit i konvenon qė ndėrtimi i termocentralit tė bėhet nė kėtė zonė, sepse e ka tė gatshme tėrė infrastrukturėn dhe burimet e qymyrit.

Menaxheri i projektit Kosova e Re, Lorik Haxhiu, thekson se tash Kosova e ka Ligjin pėr eksproprijimit dhe tėrė procedura do tė shkojė sipas kėtij ligji.
“Baza pėr shpronėsim dhe pėr tė gjitha procedurat do tė jetė ligji”, tha Haxhiu. Procedura pėr shpronėsim do tė shkojė gradualisht pas vlerėsimeve tė pasurive nė kėto fshatra. Sipas Haxhiut, e sigurt ėshtė se shpenzimet e shpronėsimit do t’i bartė investitori.

Ndėrkohė, Qeveria ka vendosur tashmė pėr hapjen e minierės nė Sibofc, ndėrtimin e termocentralit me fuqi prodhuese 1000 megavatė, plus 1000 tė tjera mė vonė, TC Kosova B do tė shitet, ndėrsa ai Kosova A do tė shuhet deri nė vitin 2015. Miniera e Sibofcit i jepet me koncesion pėr 40 vjet kompanisė qė do ta fitojė tenderin.
Gazeta expres

Berisha nė Kukės: Rruga e kombit pėr Ramėn ishte rruga e asgjėkundit

‘Sot, unė erdha nė Kukės nėpėrmjet korridorit tė kombit. Duke ardhur mu rikujtua teza famėzezė e humbėsit Edi Rama. Pasi volli vrer, tonelata shpifjesh dhe trillimesh , pasi pėrdori bashkė me tė tjerė nė mėnyrėn mė monstruoze institucionin e akuzės, duke e shndėrruar atė nė njė turp ordiner, nxori tezėn famėkeqe, se kjo ėshtė rruga e asgjėkundit. Dua ti them sot se Kosova ėshtė gjysma e kombit, kurse ti je faqja e zezė dhe turpi i tij. Dua ti them sot se qytetarėt e Kukėsit janė qytetarė tė nderuar tė kėtij vendi” deklaroi Berisha.

“Tė deklarosh se kjo ėshtė rruga e asgjėkundit do tė thotė se ti je hiē i hiēeve, sepse sot nė kėtė rrugė qarkullojnė dhjetėra e mijėra shqiptarė, qarkullojnė mbi 12 mijė.

Unė ju garantoj ju se nuk do tė jetė e largėt dita, qė nė kėtė korridor tė qarkullojnė 20 apo 24 mijė automjete nė ditė. Ky do tė jetė korridori i shqiptarėve, korridori i Ballkanit, i cili do tu ofrojė distancėn mė tė shkurtėr dhe shėrbimin mė tė mirė edhe kombeve fqinj. Por le tė mos merremi me tė, se shqiptarėt e nxorėn atė nė banesėn e harresės dhe humbjes, kurse ne sė bashku le tė vazhdojmė projektin e Shqipėrisė evropiane, tė Kukėsit evropian” shtoi mė tej Berisha.

Nė vijim tė vizitės sė tij nė qytetin e Kukėsit, Kryeministri Berisha mori pjesė nė inaugurimin e rrugės Kukės-Krumė me gjatėsi 27 kilometra dhe vlerė 277 milion lekė. Kryeministri tha se rruga Kukės-Krumė, plotėson njė nga segmentet mė jetikė tė unazės verilindore dhe juglindore tė vendit, qė nis nga Tropoja dhe pėrfundon nė Delvinė, duke i dhėnė njė frymėmarrje mė tė gjerė tė gjitha komunave tė pėrfshira nė kėtė zonė.
Telegrafi

Llapjani_HH
25-07-09, 18:21
Shteti pa arka

Vendosja e arkave fiskale ėshtė duke u zvarritur qė prej vitit 2006. Mungesa e tyre favorizon ekonominė joformale dhe dėmton buxhetin e Kosovės. Bizneset e mėdha lobojnė qė kjo gjendje tė vazhdojė edhe pėr njė kohė. Pėr tė mirėn e tyre, nė dėm tė Kosovės

Premtimi i Ministrisė sė Ekonomisė dhe Financave se tė gjitha bizneset nė Kosovė nga mesi i kėtij viti do tė pajisen me arka fiskale - nuk po pėrmbushet. Sipas pėrfaqėsuesve tė komunitetit tė biznesit, ēdo vonesė e zbatimit tė kėtij projekti e favorizon ekonominė joformale.

Megjithatė, drejtori i ri i Administratės Tatimore tė Kosovės, Behxhet Haliti, premton se do tė angazhohet maksimalisht qė deri nė fund tė vitit t’i vendosė qoftė edhe vetėm dhjetė arka fiskale nėpėr biznese. Ai mohon se janė vonuar me kėtė projekt, por thotė se pėrfshirja e tė gjitha bizneseve nė njė sistem tė ri tė raportimit tatimor nuk do tė jetė e lehtė.

“Ky projekt do tė zgjasė pėr mė shumė vite dhe do tė zbatohet nė faza. Nuk do tė shkojė aq shpejt siē mendohet”, thekson Haliti.

Sipas tij, arkat fiskale janė mekanizmi mė efikas pėr zvogėlimin e ekonomisė joformale dhe rritjen e tė hyrave buxhetore nga burimet e brendshme.

Haliti pohon se qė nga njė gushti i kėtij viti tė gjitha bizneset do tė pajisen me numėr fiskal, i cili do t’ia lehtėsojė administratės t’i identifikojė mė lehtė tatimpaguesit. Nė kėtė mėnyrė, edhe me arkat fiskale, tė gjitha transaksionet e bizneseve do tė regjistrohen nė njė bazė tė pandryshueshme tė tė dhėnave qė monitorohet nga Administrata Tatimore e Kosovės.

ATK`ja bashkė me MEF`in, e kanė formuar grupin punues pėr hartimin e akteve ligjore, me tė cilat detajohen edhe procedurat e zbatimit tė kėtyre arkave. Nga buxheti i Kosovės pėr kėtė vit janė ndarė mbi njė milion euro pėr pėrgatitjen e terrenit para fillimit tė vendosjes sė kėtij mekanizimi fiskal.

Burime tė Express tregojnė se bizneset e mėdha po lobojnė nė Qeveri qė kjo gjendje tė vazhdojė edhe pėr njė kohė.

Pronari i zinxhirit tė supermarketeve “ETC”, Ramiz Kelmendi, e thotė tė kundėrtėn. Sipas tij, sa mė shpejt qė tė vendosen arkat fiskale nė supermarketet e tij, aq mė mirė do tė jetė pėr tė dhe pėr ekonominė e Kosovės. Ai thotė se pėr bizneset e mėdha kjo ėshtė e mirėseardhur, sepse e ndihmon zhvillimin e ekonomisė legale.

“Ēdo vonim nė zbatimin e arkave fiskale ėshtė dėm pėr buxhetin, pasi e favorizon ekonominė joformale”, thotė Kelmendi.

Edhe kryetari i Odės Ekonomike tė Kosovės, Besim Beqaj, vlerėson se pėr bizneset do tė jetė e mirėseardhur vėnia e kontrollit fiskal, pasi qė pėrmes kėtij veprimi do tė ndihmohet eliminimi i ekonomisė joformale. Sipas Beqajt, i tėrė projekti nuk do tė mund tė zbatohet pėrnjėherė, por ai do tė ndahet pjesė-pjesė.

Nė fillim tė vitit, ATK-ja kishte filluar projektin provues qė ėshtė zbatuar nė dhjetė biznese, tė cilat i kanė vendosur vullnetarisht arkat fiskale.

Ndėrkaq, nė mungesė tė deklarimit tė kėnaqshėm tė tatimeve tė bizneseve nė ATK, buxheti i Kosovės vazhdon tė mbushet nga tė hyrat qė grumbullohen nė Doganat e Kosovės. Administrata Tatimore, nė periudhėn tremujore tė kėtij viti ka realizuar 75.8 milionė euro tė hyra.
Gazeta expres

Investitorėt turq, mėsyjnė Ballkanin

Pas Bullgarisė, Maqedonisė e Shqipėrisė, synimi i radhės i investitorėve turq duket se do tė jetė Serbia, bėn tė ditur nė njė analizė "Balkaninsight".

Mė shumė se 10 mijė biznesmenė turq jetojnė dhe punojnė sot nė Rumani, ndėrkohė qė turqit kanė nėn pronėsi operatorė telefonikė nė Maqedoni dhe Shqipėri, si dhe aktivitete tė industrisė sė veshjeve dhe tekstileve nė Bullgari.

Disa vite mė parė, njė kompani turke bleu dy birrari nė Serbi pėr 30 milionė euro, ndėrsa tani, sipas njė diplomati turk nė Beograd, do tė ketė pėr objektiv kryesor Serbinė.

"Ne e kemi tė qartė se nė Serbi kemi investuar shumė mė pak se nė vende tė tjera tė rajonit, por tani ky vend ėshtė prioriteti ynė nė tė gjitha nivelet", thotė Mustala Uludag, pėrgjegjės pėr ēėshtjet ekonomike nė Ambasadėn e Turqisė nė Beograd.

Deri pak vite mė parė, Turqia ishte konsideruar si njė vend i prapambetur nė listėn e vendeve tė botės sė tretė. Por gjatė dy dekadave tė fundit, vendi me 80 milionė banorė ka qenė nė gjendje tė rrisė konsumin e brendshėm dhe tė akumulojė pasuri pėr tė krijuar kompani tė mėdha, tė cilat tashmė po tregohen agresive nė zgjerimin e aktivitetit tė tyre nė rajonet qė dikur qenė pjesė e Perandorisė Osmane.

Turqia ka ekonominė tė gjashtė mė tė madhe nė Europė dhe tė pesėmbėdhjetėn nė rang botėror. Baza e tė ardhurave tė saj nė valutė janė 30 miliardė dollarė qė gjenerohen nga sektori i turizmit, ndėrkohė qė Bashkimi Doganor me Bashkimin Europian kanė krijuar njė treg tė konsiderueshėm pėr prodhimet e lira bujqėsore turke, tė cilat depėrtojnė nė tregjet e Perėndimit pėrmes rrjetit tė bollshėm tė diasporės turke.

Interesi i investitorėve turq pėr Serbinė, e cila nė shumė kuptime ėshtė njė rrugė pėr Turqinė drejt Europės Qendrore dhe Perėndimore, po paraprihet nga njė aktivitet i gjerė politik. Presidenti turk, Abdullah Gyl, pritet tė vizitojė Beogradin nė fund tė kėtij viti.

Turqit janė tė interesuar pėr shitjet me pakicė, ndėrtim dhe industri tekstilesh e veshjesh. Nė shtator tė vitit tė kaluar, kompania turke "Ramstore" njoftoi se kishte nė plan tė hapte njė supermarket nė Nish, por planet u anuluan si pasojė e krizės. Rrjeti turk i supermarketeve "Migros" ka zgjeruar sakaq aktivitetin nė Maqedoni dhe Bullgari.

Turqia filloi pėrgatitjet pėr ekspansion nė rajon gjatė viteve ‘90, por planet e saj u ndalėn kur kriza e vitit 2001 falimentoi pjesėn dėrrmuese tė bankave tė saj dhe vendi u zhyt nė telashe me kreditorėt e jashtėm.

Por kriza duket se e pastroi ekonominė e kėtij vendi nga kompanitė jorentabėl dhe i dha njė nisje tė re.

Reformat politike tė viteve qė vijuan i dhanė Turqisė njė zhvillim tė shpejtė dhe tė gjithanshėm. Nė Shqipėri, kompanitė turke kanė investuar nė telekomunikacion, financa e industri ēeliku. (TCH)
Gazeta expres

Llapjani_HH
30-07-09, 18:23
Pak investime kapitale

Pėr pesė muaj, nga buxheti i Kosovės 105.3 milionė euro janė shpenzuar pėr paga dhe mėditje, 49.4 milionė euro pėr mallra dhe shėrbime, kurse pėr investime kapitale vetėm 46.4 milionė euro

Pesė muajt e parė tė kėtij viti, buxheti i Kosovės ka arkėtuar 342.8 milionė euro, shumė e cila nuk dallon shumė nga gjendja qė ishte para njė viti. Janė
shpenzuar 307.3 milionė euro. Prej tyre, vetėm pėr paga kanė shkuar 105.3 milionė euro, derisa shpenzime kapitale - 46.4 milionė.

Duket se edhe sivjet do tė vazhdojė praktika e vjetėr- sa mė shumė afrohet fundi i vitit, aq mė shumė rriten shpenzimet pėr investime kapitale. Vjet, nė fund tė dhjetorit u tregua se pėr kėtė kategori kanė shkuar 347.1 milionė euro, ose dhjetė herė mė shumė se nė fund tė majit.

Sipas zėdhėnėsit tė Qeverisė, Memli Krasniqi, kjo ndodh pėr shkak se projektet kapitale marrin kohė deri nė realizim.

“Pėr shkak se disa nga projektet janė kontraktuar nė gjysmėn e kėtij viti, tradicionalisht shpenzimet kapitale rriten nė fund tė vitit”, ka thėnė ai.
Kryetarja e Komisionit parlamentar pėr tregti, industri, ekonomi... nė Kuvendin e Kosovės, Myzejene Selmani, thotė se Qeveria mė shumė ka shpenzime nė rroga dhe mėditje sesa qė jep para pėr investime.

“Statistikat janė pėr tė keq. Kjo qeveri mė shumė po shpenzon pėr rroga dhe mėditje”, pohoi Selmani.

Megjithatė, vėrejtjet e fundit tė FMN-sė, pėr rritje tė shpenzimeve nga Qeveria nuk e kanė shqetėsuar fort ekzekutivin e vendit. Qeveria tashmė ka marrė dritėn jeshile nga kuvendarėt pėr rritje tė shpenzimeve me miratimin e projektligjit pėr rishikimin e buxhetit pėr vitin 2009. Ėshtė bėrė alokimi i 109 milionė eurove, prej tė cilave 55 milionė euro do tė shkojnė pėr autostradėn Morin-Merdar.

Nė raportin e FMN-sė pėr Kosovėn, thuhet se nuk do tė duhej lejuar asnjė rritje e shpenzimeve, pasi do tė vinin nė dyshim politikėn e gjithėmbarshme tė shpenzimeve tė Qeverisė dhe do tė krijonin njė precedent tė rrezikshėm pėr pėrgatitjen e buxhetit 2010.

Nė thumb tė kritikave ka qenė Korporata Energjetike e Kosovės, e cila nėse vazhdon tė financohet, sipas Fondit, ekziston rreziku potencial qė kėto para tė mos kthehen me kohė nga furnizuesi i vetėm me energji nė vend. Sipas Selmanit, Qeveria nuk po i merr seriozisht kėto vėrejtje.

“FMN-ja i bėri vėrejtje se do tė kėtė probleme nė kėtė vit fiskal dhe nė projektimin e buxhetit pėr vitin 2010. Tė hyrat do tė jenė mė tė vogla, prandaj s’di se ēka ėshtė kah bėn kjo qeveri me kėto shpenzime”, shprehet ajo.

Sipas saj, dallimi mes vitit 2008 dhe 2009 nė paga dhe mėditje, ėshtė i dukshėm, ndėrkohė brutoprodhimi vendor ėshtė rritur vetėm 3.1 pėr qind.
Gazeta expres

Bllokim rutinor

Lajmėrimin e ekspertėve tė Ministrisė sė Transportit se njėra prej urave tė autostradės Fushė-Kosovė – Sllatinė nuk ėshtė cilėsore, zėvendėsministri Adem Grabovci e konsideron si njė punė rutinore tė laboratorit. Ai thotė se kėto informata janė tė zakonshme dhe tė nevojshme pėr t`i ikur jocilėsisė

Bllokimi disaditėsh i punimeve nė njėrėn prej urave tė autostradės Fushė-Kosovė – Sllatinė, nga drejtuesit e Ministrisė sė Transportit dhe Post–Telekomunikacionit, arsyetohet me sigurinė pėr cilėsi.

Zėvendėsministri Adem Grabovci deklaron se lajmėrimi i laboratorit pėr mungesėn e cilėsisė sė materialeve pėr njėrėn prej kėtyre urave, ka ndikuar qė tė ndalen punimet derisa ėshtė vėrtetuar si cila ėshtė gjendja reale nė kėtė kantier. Raporti i analizave tė mostrave tė dėrguara nė Kroaci treguan se cilėsia nė kėtė urė ėshtė e mirė dhe punimet kanė vazhduar. Ai mohon se lajmėrimet kishin tė bėjnė pėr cilėsinė e materialeve nė tėrė kėtė autostradė. Gjithashtu mohoi se punimet janė bllokuar pėr njė kohė tė gjatė. Ai tha se ndėrtimi ėshtė ndalur vetėm nė kėtė urėn e dytė, derisa kanė ardhur analizat pėrfundimtare pėr cilėsi.

Disa ditė mė herėt, ekspertėt e kėsaj ministrie kanė lajmėruar shefat e kėtij institucioni se cilėsia e punės dhe e materialeve nė urėn e dytė nuk ėshtė e pėlqyeshme dhe ėshtė jashtė standardeve. Pėr shkak tė saj, edhe janė ndėrprerė punimet deri nė studimin dhe konstatimin pėrfundimtar.

Dyshimet, sipas Grabovcit, janė krijuar nga shkaku se mostrat janė marrė pa pritur pėrfundimin e betonimit tė shtyllave tė asaj ure.

“Pasi na janė kthyer analizat nga Kroacia dhe pas disa studime tė tjera nė Kosovė, kemi vėrejtur se nuk ka probleme me cilėsinė e materialit nė kėtė urė”, tha Grabovci.

Ai tregoi se natyra e punimeve nė kėtė rrugė ėshtė paksa komplekse dhe se ato po realizohen me standarde evropiane.

Raportimet nga laboratorėt dhe ato tė ekspertėve tė Ministrisė sė Transportit, ai tha se janė tė pėrditshme dhe tė pėrmbledhura nė baza javore. Pas kėtyre lajmėrimeve, sipas tij, Ministria merret me ēėshtje kryesore dhe merr masa.
“Nė rastin e kėsaj ure ne jemi lajmėruar, kemi ndalur punimet, analizuam si ėshtė gjendja. Tash gjithēka ėshtė nė rregull”, tha Grabovci.

Zėvendėsministri thotė se deri mė tash nuk ėshtė paraqitur asnjė problem nėpėr ura, apo segmente tė tjera tė autostradės. Cilėsinė, deklaron se e kanė tė garantuar nga kompanitė kontraktuese. Ndėrsa, pėr urat tha se kanė njė garanci prej 100 vjetėsh.

Autostrada urbane Fushė-Kosovė – Sllatinė, shtoi zėvendėsministri , ėshtė bėrė sipas parashikimeve dhe projekteve. Shumė shpejt pritet tė bėhet pėrurimi i saj. Qeveria ka njoftuar se autostrada gati ėshtė e pėrfunduar dhe tash po merren me detajet e projektit dhe mė vonė asfaltimin.

Ky segment rrugor, i cili do tė kushtojė mbi 35 milionė euro, ėshtė njėra ndėr veprat mė tė rėnda dhe mė tė komplikuara ndėrtimore qė bėhen nė Kosovė. Ka katėr ura tė mėdha. Punėkryes nė urėn ku kishin dilema ekspertėt e Ministrisė ėshtė “Ingra” nga Zagrebi, me tė cilėn kjo punė ėshtė kontraktuar pėr 3,5 milionė euro.

Punėt nė urėn e parė i janė besuar konzorciumit kosovaro-kroat “Arda Rei – Dinarik”, e treta kompanisė “Famis” tė Suharekės dhe e katėrta, asaj “Trema Inginiering” nga Tirana.
I tėrė projekti duhet tė pėrfundojė pėr 180-200 ditė pune, por jo mė larg se fundi i vitit 2009.
Gazeta expres

Llapjani_HH
31-07-09, 17:45
Fatmir Limaj hap rrugė

Brenda 10 ditėsh nisin punimet pėr vazhdimin e autostradės pėr Pejė, nga Sllatina pėr nė Gjurgjicė, 22 kilometra e gjatė. Paralelisht me tė nis ajo nga Shkabaj pėr nė Milloshevė ,drejt Vushtrrisė. Thotė se janė nė fazėn finale tė projektimit tė autostradave prej Klinės nė Pejė dhe kėsaj pėr Vushtrri e Mitrovicė. Autostradėn, ėshtė i bindur se do ta nisin nė vjeshtė. Ndėrsa, tregon se nė dhjetor pėr Aeroportin do ta nėnshkruajnė kontratėn me koncesionarin. Hekurudhat s`i ka harruar. Fatmir Limaj flet pėr Express.

Ministri i Transportit dhe Post-Telekomunikacionit - Fatmir Limaj, vazhdon tė hapė fronte tė reja. Pas zgjerimit tė rrugės nga Prishtina pėr nė Lipjan, asaj tė Prishtinės pėr nė Fushė-Kosovė dhe vazhdimit tė saj deri nė Sllatinė, ai, brenda dhjetė ditėve do tė nisė projektin edhe mė tė madh – vazhdimin e autostradės Sllatinė – Gjurgjicė. Ai ka pėr synim qė brenda dy apo tri vjetėsh, tė pėrfundojė autostradėn Prishtinė - Pejė, aktualisht rruga mė e frekuentuar nė Kosovė.

Planin dinamik tė zhvillimeve dhe projekteve sivjet i ka ndarė nė dy periudha. Vazhdimin e projekteve nga viti i kaluar qė ka marrė pjesėn e parė tė sezonit apo gjashtėmujorin e parė qė pritet tė pėrfundojnė deri nė fund tė sezonit. E, faza e dytė, ėshtė nisja e projekteve tė pėrfunduara qė ndėrtimi i tyre kryhet nė vjeshtėn e vitit tė ardhshėm. Projekti i parė dhe mė i madh i vitit 2008 – 2009 ėshtė ky i autostradės Sllatinė – Gjurgjicė, e cila ėshtė e gjatė 22 kilometra. Dhe, do tė kushtojė mbi 52 milionė euro. Rreth 44 milionė euro pėr rrugė, ndėrsa mbi 8 milionė pėr ura.

Ministri Limaj, nė njė intervistė pėr Express, ka shpjeguar planet e tij qė i ka nisur pėr Pejė dhe Mitrovicė nė mėnyrė frontale.

“Zgjerimi i rrugės Sllatinė – Gjurgjicė do tė nisė brenda 10 ditėsh dhe do tė pėrfundojė nė vjeshtėn e vitit tė ardhshėm”, tha Limaj. Tash, tregon ai, ka mbetur vetėm qė kompanitė tė pėrgatiten teknikisht.
Ai njoftoi se njėkohėsisht do tė nisė edhe pjesa tjetėr pėr Shkabaj e deri nė Milloshevė, e qė mė pas vazhdon prej Mitrovicės dhe Vushtrrisė.

“Projektimet janė nė fazėn finale edhe tė zgjerimit tė rrugėve prej Gjurgjice nė Kjevė dhe asaj Klinė – Pejė”. Gjithashtu, nė pėrfundim ėshtė projekti i rrugės qė nis nga Millosheva pėr nė Vushtrri dhe Mitrovicė.
“Kėto projekte besoj deri nė shtator do tė pėrfundojnė krejt dhe janė nė plan pėr fillim nė vitin e ardhshėm”, tha ministri i Transportit.

Me kėtė strategji mendon se kanė bėrė punė tė mėdha dhe konkrete duke pėrfunduar njė punė dhe vazhduar menjėherė njė tjetėr. Me kėtė planifikon qė gjithmonė tė kenė njė front tė madh tė hapur. Rruga Sllatinė-Gjurgjicė do tė kushtojė rreth 52 milionė euro. Do tė thotė 44 milionė pėr rrugė, ndėrsa 8 milionė pėr ura. Rreth 2 milionė kilometri. Ura do tė ketė te Kryqi i Komaranit dhe te Kryqi i Arllatit. Kjo lidh edhe parkun industrial nė Drenas qė do tė ndihmojė shumė atė pjesė. Rruga pritet tė pėrfundojė deri nė vjeshtė tė vitit tė ardhshėm.

“Paratė i kemi tė planifikuara pėr kėtė vit dhe pėr vitin e ardhshėm pėr shkak se kėto janė projekte pėr vitin 2009 – 2010 plus me rishikim tė buxhetit kemi marrė edhe 20 milionė, qė edhe ato do t`i fusim nė kėto rrugė”. Limaj foli edhe pėr autostradėn, e cila, sipas tij, ėshtė nė fazėn finale tė fillimit tė ndėrtimit. Puna e vėshtirė nė kėtė projekt, sipas tij, ka pėrfunduar.

“Me autostradėn jemi shumė afėr. Te projektet e rrugės ėshtė njė rregull – problemi ėshtė deri te shpallja e tenderit, pėrcaktuesi i kompanisė ndėrtuese dhe nė momentin kur ne e kemi nisur realizimin e projektit, mandej ajo konsiderohet si e kryer, se ato punė i bėn mandej kompania”, shpjegoi ai. Ai beson se nė shtator do tė fillojnė me ofertat dhe deri nė nėntor dihet se kush do t’i kryejė punėt.
“Kjo mund tė jetė edhe fillimi i autostradės”, tha ai.

Tashmė rruga dihet se kah do t`i bjerė. Sipas njė projekti tė vitit 2003 janė caktuar nė vija tė trasha se kah shkon rruga dhe kėsaj do t`i pėrmbahet kjo ministri.

Ndėrsa, pėr akuzat se cilėsia e rrugėve ėshtė e dobėt, Fatmir Limaj i mohon me ēdo kusht. Ai thotė se ėshtė nė gjendje tė argumentojė pikė pėr pikė tė kundėrtėn.

“Pėr cilėsinė e dobėt qė po akuzohem, nuk ėshtė e vėrtetė aspak. Pėr rrugėt e Dushkajės vetė opozita qė akuzon i ka nisur ato rrugė dhe projekti i Dushkajės ku ne kemi nisur, nuk ka pėrfunduar dhe ato kur t`i pėrfundojmė ne do tė jenė rrugė me standarde evropiane”.

Gjithashtu tha se me standarde do tė pėrfundojė edhe rruga e Carralevės pėr tė cilėn ėshtė akuzuar disa ditė mė parė nga lideri i AAK-sė, Ramush Haradinaj.
Edhe pėr rrugėn Fushė-Kosovė – Sllatinė deklaron se nuk janė vonuar, por pranon se kanė mundur ta kryejnė mė herėt.

“Pranvera ka qenė e vonuar dhe pak shirat e verės dhe besoj se jemi brenda dinamikės sė paraparė. Ne i njehim ditėt e punės dhe jo ditėt kalendarike”, tha ai.

Nė fillim ministri pati premtuar se do tė krijojė listėn e zezė tė kompanive qė do tė punojnė keq, apo nuk pėrmbushin kontratat. Atė e ka krijuar, por nuk e bėn publike.

“Ka disa kompani me tė cilat vitin e kaluar nuk kemi qenė tė kėnaqur dhe i kemi dėnuar, e tash dalėngadalė po ndahen kompanitė qė duhet tė marrin projekte tė mėdha, e cilat tė vogla”.
Sipas tij, klasifikimi po imponohet dhe bėhet vetvetiu.

Sektorin e hekurudhave, i cili ėshtė konsideruar si i harruar nga Ministria qė ai drejton, thotė se shpejt do tė marrė dimension tė ri. Pėr kėtė ka menduar krijimin e Autoritetit Rregullativ pėr Hekurudha, i cili nuk ka ekzistuar mė herėt. Emrat e kėtij autoriteti tregoi se i kanė dėrguar nė Kuvend dhe presin miratimin e saj.

E pėr Aeroportin thotė se i kanė kryer gati krejt punėt dhe shumė mė herėt ėshtė punuar me to sesa me kompanitė e tjera. “Ne tash kemi edhe njė analizė profesionale nga njė kompani tė caktuar. Dhe Qeveria tash ka vendosur qė ta japė me koncesion aeroportin dhe kjo pritet tė pėrfundojė nė dhjetor” - thotė ministri. E pėr PTK-nė, thotė se ėshtė pėrgjegjės mė shumė Ministria e Ekonomisė dhe Financave. Ai nuk di ende se a do tė privatizohet vetėm Vala apo krejt Posta dhe Telekomi. Pėr ministrin e Transportit dhe Post-Telekomunikacionit, Fatmir Limaj, autostrada Vėrmicė – Mėrdar, ajo Pejė-Prishtinė dhe kjo Prishtinė – Mitrovicė janė projekte tė mėdha kapitale pėr Kosovėn dhe mendon qė do t`i pėrfundojė brenda mandatit tė tij
Gazeta expres

Llapjani_HH
02-08-09, 17:48
Aeroporti iu ofron kontrata 4 mujore 120 punėtorėve sezonal

Vendimet strategjike tė menaxhmentit si puna 24 orė, shtimi i numrit tė fluturimeve pėr 17 pėrqind nė gjashtėmujor, rritja e numrit tė udhėtarėve dhe hapja e terminalit VIP, kanė shtuar jashtėzakonisht shumė punėn ne aeroport, ndėrkohė qė numri i punėtorėve aktualisht ėshtė i njėjtė sikurse nė vitin 2006 kur janė shėrbyer vetėm 880 mijė udhėtarė. Tani, stafi i ANP-sė shėrben 400 mijė udhėtarė mė shumė apo 1 milion e 250 mijė udhėtarė nė vit, thuhet nė komunikatėn e kompanisė.

Aeroporti Ndėrkombėtarė i Prishtinės ka vendosur qė tė iu ofrojė kontrata katėrmujore rreth 120 punėtorėve sezonal, pėr shkak tė rritjes enorme tė volumit tė punės nė kompani, nė tė gjithė sektorėt, me ēėllim tė mbajtjes sė shėrbimeve ndaj udhėtarėve dhe kompanive nė nivelin e duhur.

Sipas komunikates rritja e volumit tė punės,- e cila erdhi pėr shkak tė vendimeve strategjike tė menaxhmentit, puna 24 orė nė aeroport, rritja e numrit tė fluturimeve prej 17 pėrqind pėr shkak tė miratimit tė programit nxitės pėr aviokompanitė, rritja e numrit tė udhėtarėve pėr 5 pėrqind, hapja e terminalit VIP etj, vuri nė pozitė kritike shėrbimet ndaj klientėve tė kompanisė sidomos gjatė muajit qershor dhe korrik.

Numri i punėtorėve nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės pėr momentin ėshtė 630, i njėjtė sikurse nė vitin 2006, kur janė shėrbyer 880 mijė udhėtarė, ndėrsa tani numri i udhėtarėve ka kaluar shifrėn prej 1 milion e 250 mijė udhėtarė.

“ Janė rreth 400 mijė udhėtarė mė shumė se nė vitin 2006 tė cilėt shėrbehen nga stafi i kompanisė, ndėrkohė qė numri i punėtorėve ka mbetur i njėjtė. Ėshtė i pamundur vazhdimi i punės nė aeroport me numėr tė njėjtė tė punėtorėve. Shėrbimet ndaj udhėtarėve dhe kompanive gjatė kėtyre muajve, sidomos nė qershor dhe korrik u vunė nė pozita kritike, ēka detyroi menaxhmentin tė marrė njė vendim tė tillė pėr punėsimin e punėtorėve sezonal” tha Koordinatori pėr Marėdhėnie me Jashtė i ANP-sė, Altin Ahmeti.

Sipas tij, qė nga fillimi i punės edhe nė ndėrrimin e tretė, apo 24 orė punė, vendim qė ka rezultuar shumė i suksesshėm pėr shkak se tani rregullisht nė kėtė orar fluturojnė 3 kompani ndėrsa gjatė vikendeve ka nga 7 fluturime, lindi nevoja pėr punėsimin e punėtorėve tė rinj.

“ Prej muajit prill kur nė aeroport filloi puna 24 orė, punėtorėt ekzistues nė operativė kanė punuar pa pushim gjatė vikendeve dhe duke tejkaluar orėt zyrtare tė punės, 172 orė tė rregullta nė muaj dhe 40 orė over-time me pagesė (orė shtesė me pagesė).

Nė shumicėn e rasteve shumė prej punėtorėve kanė arritur deri nė 80 orė overrtime mirėpo kompania nuk ka mundur ti paguaj mė shumė se 40 orė shtesė pėr shkak se ėshtė e ndaluar sipas ligjit. Ju jemi mirėnjohės kėtyre punėtorėve pėr punėn e pakursyer dhe ndihmėn e dhėnė, ndėrsa orėt shtesė tė punuara nga ata do tė kompenzohen me ditė pushimi”, tha tutje koordinatori Ahmeti. Pranimi i punėtorė sezonal me kontrata katėrmujore ėshtė bėrė konform tė gjitha rregullave dhe ligjeve tė Republikės sė Kosovės.

Gjatė muajit prill qe shpallur konkursi nga ana e kompanisė, konkurs nė tė cilin konkuruan rreth 4 mijė persona, ndėrsa procesit tė intervistimit i janė nėnshtruar rreth 500 persona gjatė muajit Maj dhe Qershor.

120 punėtorėt e pranuar nė Aeroportin Ndėrkombėtar tė Prishtinės do tė punojnė nė tė gjitha sektorėt, bagazh, sigurim, restorante, mirėmbajtje, stjuardesa etj.
Telegrafi

ANP, tė hėnėn nė tender

Tė hėnėn shpallet shprehja e interesit pėr koncesionimin e Aeroportit tė Prishtinės. Koncesionari duhet tė investojė rreth 100 milionė euro, tė ndėrtojė njė terminal me kapacitet prej 1.5 milionė pasagjerėve, hapėsirėn pėr parkingje, poligonin e taksive dhe njė fabrikė pėr riciklimin e ujit, bashkė me disa kushte tjera.

Qeveria e Kosovės ka ndėrmend tė zbatojė pikė pėr pikė rekomandimet e kompanisė INOVA pėr dhėnien me koncesion tė Aeroportit Ndėrkombėtar tė Prishtinės.

Kjo kompani, e caktuar para disa muajsh pėr tė nxjerrė analizat pėr koncesionim, i ka rekomanduar qeverisė qė sa mė parė ta zbatojė kėtė proces. Kėshtu edhe ėshtė duke u punuar. Saktėsisht, Kėshilli Ndėrministror pėr Ndėrmarrje Publike, kryetar i sė cilės nė rastin e ANP-sė ėshtė ministri Fatmir Limaj, ka vendosur qė shprehjen e interesit ta shpallė ditėn e hėnė tė javės sė ardhshme.

Rekomandimet e kompanisė INOVA kanė shtyrė qeverinė tė caktojė njė mori kėrkesash dhe kushtesh pėr koncesionarin e ardhshėm tė aeroportit. Ai fillimisht duhet tė pėrgatitet qė nė njė interval kohor prej 20 vjetėsh tė investojė rreth 100 milionė euro. Prej kėtyre investimeve pėrfiton edhe qeveria.

“Nga dhėnia e aeroportit nė koncesion pėr njėzet vjet, buxheti i Kosovės arkėton mbi 400 milionė euro”, ka deklaruar ministri Limaj.

Ministri Fatmir Limaj deklaroi se kjo ėshtė rruga mė e mirė pėr tė zhvilluar aeroportin dhe ndihmuar me krejt kėtė masė parash buxhetin e Kosovės.

“Ne kemi marrė njė analizė shumė profesionale nga kompania konsultuese dhe rekomandimet e saj do t`i zbatojmė me pėrpikėri”, tha Limaj.

Ai tregoi edhe njė mori kėrkesash tjera qė do t`i parashtrohen koncesionarit. Sė pari, tha Limaj, ai duhet tė investojė nė njė terminal tė ri me kapacitet pėr 1.5 milionė pasagjerėsh. Pos kėsaj duhet edhe tė investojė nė parkingje dhe poligone pėr taksitė dhe autobusėt.
Gjithashtu, sipas ministrit tė Transportit, koncesionari duhet tė ndėrtojė edhe njė fabrikė pėr riciklimin e ujit nė atė hapėsirė.

“Aeroporti do tė zgjerohet edhe mė shumė pėr njė hapėsirė tė madhe. Me kėto investime mendojmė se do tė kemi njė aeroport ndėrkombėtar bashkėkohor”.

Ndėr qėllimet kryesore tė ministrit Limaj ėshtė edhe ai qė kjo kompani tė shndėrrohet nė njė institucion identifikues pėr shtetin e ri tė Kosovės. Kjo, pasi qė aeroporti ėshtė pasqyra dhe institucioni i parė i kėtij shteti qė ballafaqohen gjithė ata qė ia mėsyjnė vendin tonė.

“Pėr shkak tė gjitha kėtyre argumenteve, qeveria ka vendosur qė ta japė me koncesion dhe procesi pritet tė pėrfundojė nė dhjetor”, tha ai.

Gjithashtu ministri tregoi se kulla dhe shėrbimi i kontrollorėve mbeten nėn pėrkujdesjen e institucioneve shtetėrore dhe nuk do tė jepet nė asnjė mėnyrė me koncesion. Madje shumė shpejt ato do tė ndahen nga ANP-ja.

“Kulla e kontrollorėve do tė ndahet edhe fizikisht me aeroportin. Do tė ndėrtohet njė objekt shumė i mirė pėr kėtė shėrbim shumė tė rėndėsishėm”.

Kompania INOVA ka rekomanduar gjithashtu qė qeveria tė krijojė kuadro tė reja tė kontrollorėve, pasi qė ka mungesė tė tyre. Ka rekomanduar edhe tė shtojė numrin e punėtorėve nė kėtė njėsi.

Limaj pajtohet me auditorin

Ministri Fatmir Limaj ka komentuar publikisht raportin e auditimit pėr vitin 2008 tė lėshuar nga Auditori Gjeneral. Nė njė konferencė pėr media, ai ėshtė pajtuar me raportin dhe ka deklaruar se ka qenė njė raport real. Limaj deklaroi se kanė marrė parasysh dhe shumė seriozisht rekomandimet e Auditorit Gjeneral tė vitit 2007.

“Ne kemi marrė parasysh rekomandimet e vitit 2007 dhe jemi pėrpjekur qė nė maksimum t`i zbatojmė ato dhe siē ėshtė thėnė edhe nė raport, kemi arritur ta bėjmė”, tha ai. Sipas deklarimeve tė drejtuesve tė kėsaj ministrie, raporti i fundit i auditorit pėr kėtė ministri ka qenė mė i miri qė nga pas lufta.
Gazeta expres

KEK`u ngulfat bizneset

Reduktimet e energjisė elektrike po i godasin rėndė bizneset kosovare - kryesisht atyre nė amvisėri. Rasti i fundit ėshtė ai i mishtores Eco Products nga Gjilani, e cila ka humbur 800 kilogramė mish nga ndėrprerjet e rrymės vetėm nė kėto 4 ditėt e fundit. AKB, e fajėson KEK`un pėr vėshtirėsitė qė po ua sjell bizneseve.

Pronarit tė mishtores Eco Products, Enver Sahitit, reduktimet e fundit tė energjisė elektrike i kanė shkaktuar dėme tė konsiderueshme. Pėr pesė ditė ndėrprerje tė rrymės, atij i janė zhdukur 800 kilogramė mish. Kjo masė e mishit, pėrkthyer nė para i bie rreth 1800 euro. Ai ėshtė i shqetėsuar me ndėrprerjet e rrymės, e cila, sipas tij, nėse vazhdon kėshtu mund ta mbyllė biznesin.

“Rreth 800 kilogramė mish janė prishur nė procesin e fundit tė pjekjes, si rezultat i reduktimeve tė vazhdueshme’, ka thėnė Sahiti. Gjatė procesit tė pjekės se mishit, thotė ai, nėse nuk ka rrymė, atėherė i gjithė mishi duhet tė asgjėsohet. Ky mishtar nga Gjilani tash ėshtė duke menduar se a do ta vazhdojė biznesin e tij. Thotė se atėherė kur ka arritur njė sukses nė tė ardhura, mė kėto ndėrprerje ka ardhur nė situatė tė mendojė pėr mbylljen e mishtores.

Por, sikur ky i fundit janė edhe shumė prodhues tė tjerė vendorė.
Ibrahim Abazi, pronar i mishtores “LGB”, thotė se kur ka ndėrprerje tė rrymės, i gjithė mishi qė ėshtė nėpėr furra, duhet tė riciklohet ose tė asgjėsohet. Sipas tij, ėshtė e vėshtirė tė punohet nė kėsi kushtesh, kur nuk ke qėndrueshmėri tė energjisė elektrike.

Shkrimin e plotė mund ta lexoni nė numrin e sotshėm tė gazetės Express.
Gazeta expres

Llapjani_HH
03-08-09, 17:22
PTK, drejtori Haxha nuk ka marrė asnjė cent bonus


Shyqyri Haxha si kryshef ekzekutiv i PTK nuk ka marrė as edhe njė cent tė vetėm bonus dhe kėtė jemi nė gjendje t’ua dėshmojmė organeve kompetente kurdo qė ato kanė nevojė. Po ashtu e informojmė opinioni publik se PTK sh.a nuk shpenzon parat e taksa paguesve te Republikės se Kosovės, pėrkundrazi PTK sh.a si kompania me fitimprurėse e Kosovės i siguron buxhetit te Republikės se Kosovės taksa nė miliona euro, si dhe divdent apo fitim neto ne miliona euro buxhetit te Republikės se Kosovės, tha nė konferenėn pėr media, zėdhėnsi Menduh Abazi.

Posta dhe Telekomi i Kosovės permes nje konference per media ka reaguar ndaj asaj qe ajo e ka quajtur shpifje e radhės e gazetės “Koha Ditore” pėr shkrimin e botuar, dje me datė 02.08.2009, me titull “PTK, bonuse si nė bahēe tė babės”.

Sipas zėdhėsit Menduh Abazi, ai ka ftuar tė gjitha institucionet qė tė vijnė ta verifikojnė kėtė fakt, duke filluar nga prokuroria e Kosovės.

" Me kėto shpifje tė radhės gazeta nė fjalė po vazhdon pėrpjekjet e saj pėr shkatėrrimin e pasurisė mė tė madhe tė Kosovės, PTK duke penguar zhvillimin e kompanisė mė shkrime intriguese dhe tė porositura nga individė qė bashkė me ta po tentojnė shkatėrrimin e kompanisė. Nė shkrimin e djeshėm gazeta nė fjalė ka lėshuar shpifjen e radhės pa asnjė bazė tė vetme, duke akuzuar kryeshefin ekzekutiv tė PTK, dr.Shyqyri Haxha pėr dhėnien bonos vetes me vlerė 10 mijė euro", tha Abazi.

Sipas tij, PTK do tė vazhdojė tė ndjekė rrugėt ligjore pėrfshirė kėtu edhe padi private penale, pėr shpifje te cilat tashme disa prej tyre e ka deponuar ne gjykatėn kompetente pėr tė demantuar dhe pėr t’i treguar opinionit kosovar veprimet tendencioze, shantazhuese, shpifėse , jo etike , jo profesionale dhe kundėr ligjore.

" Tashmė kemi iniciuar 5 padi ndaj gazetės nė fjalė dhe gazetarėve, te cilėt pėrdorėn pėr interesa personale dhe keqpėrdoren nga pronarėt dhe aksionarėt e grupit koha , ndėrsa me kėtė njoftim duam ta njoftojmė opinion se qysh nesėr nė do tė dėrgojmė nė organet kompetente padinė e radhės pėr shpifjet e djeshme" shtoi Abazi.

Ai ka paralajmruar se kryeshefi ekzekutiv i PTK Shyqyri Haxha do tė ngritė padi ndaj gazetės nė fjalė edhe jashtė vendit.
Telegrafi