PDA

View Full Version : Mardhėnjet Amerik-rusi/kush E Sundon Botėn ?


Pupi
08-07-09, 19:04
Derisa lexoja njė ditėsh njė far Libri tė Xhim Marrs-it kujtohėsha nė vete sa mund tė ketė tė drejtė autori i librit derisa pohon se ėshtė krejtėsisht tjetėr kush ai qė e sundon Botėn nga ajo qė neve shohim e mendojm.


Pėr ti dhėnė tė drejtė autorit ishin pamjet para kamerave tė burrave tė botės Barack Obamės dhe Medvedjev Putinit ku nuk dinin zgjidhje aty pėr aty dhe heshtnin para milionave syve tė botės.

Ēka u fol prapa perdeve ?

Kush nuk e mbajti premtimin ?

A do tė kemi zvoglim tė forcave nukleare nė tė ardhmėn ?

KUSH (nė tė vėrtetė) E SUNDON BOTĖN ???

Fshatari
08-07-09, 20:52
Derisa lexoja njė ditėsh njė far Libri tė Xhim Marrs-it kujtohėsha nė vete sa mund tė ketė tė drejtė autori i librit derisa pohon se ėshtė krejtėsisht tjetėr kush ai qė e sundon Botėn nga ajo qė neve shohim e mendojm.


Pėr ti dhėnė tė drejtė autorit ishin pamjet para kamerave tė burrave tė botės Barack Obamės dhe Medvedjev Putinit ku nuk dinin zgjidhje aty pėr aty dhe heshtnin para milionave syve tė botės.

Ēka u fol prapa perdeve ?

Kush nuk e mbajti premtimin ?

A do tė kemi zvoglim tė forcave nukleare nė tė ardhmėn ?

KUSH (nė tė vėrtetė) E SUNDON BOTĖN ???

Nje ekpsert rus per ēeshtje sigurie sjell disa "biseda te koridoreve" lidhur me kete takim Obama/Mjalthengers. Sipas tij, Obama ka kerkuar qe rusia te distancohet nga Irani dhe nga Kosova; Washingtoni do te distancohej nga Ukraina dhe nga Osetia dhe Abkazia.
Ky ka qene aspekti politik i atij takimi.
Natyrisht se nafta, gazi natyror, armet berthamore dhe sundimi i botes ne zona te caktuara kane zene vend te veēante ne takim...!

Sa per sundimin e botes, kete e bejne SHBA-te e jo rusia.

Pupi
08-07-09, 21:02
Pėr tė mos u shėndrruar Tema nė "dialog" mes teje e meje, dhe pėr tė mos i bėrė qejfin njėri tjetrit (panevoj) unė nuk mendoj qė e tėra rodhi aq thjeshtė.

Kriza ekonomike e inicuar nga Amerika vetė, besoj qė ishte njė gabim i madhė i Amerikės (jo tash s'paku). Ende "pa kryer punė" si duhet nė Irak, dhe pa ja nisur fare nė Iran (as qė egziston nė Agenden 10 vjeqare njė gjė e tillė mė) Amerika u gjend nė njė pozicion jo edhe aq tė lakmueshem pėr dikė qė pretendon tė "Sundoj Botėn".
Ish ushtari i shėrbimit sekret Rus (kgb) dhe pioneri i tij Medvedjev duket se u trimruan nga mos "efikasiteti" i armatės Amerikane, dhe nga pamjet (e ngrira) qė ofruan dukej qė biseda nuk ishte (aspak) miqėsore.

Shpati
09-07-09, 22:05
Pėr tė mos u shėndrruar Tema nė "dialog" mes teje e meje, dhe pėr tė mos i bėrė qejfin njėri tjetrit (panevoj) unė nuk mendoj qė e tėra rodhi aq thjeshtė.

Kriza ekonomike e inicuar nga Amerika vetė, besoj qė ishte njė gabim i madhė i Amerikės (jo tash s'paku). Ende "pa kryer punė" si duhet nė Irak, dhe pa ja nisur fare nė Iran (as qė egziston nė Agenden 10 vjeqare njė gjė e tillė mė) Amerika u gjend nė njė pozicion jo edhe aq tė lakmueshem pėr dikė qė pretendon tė "Sundoj Botėn".
Ish ushtari i shėrbimit sekret Rus (kgb) dhe pioneri i tij Medvedjev duket se u trimruan nga mos "efikasiteti" i armatės Amerikane, dhe nga pamjet (e ngrira) qė ofruan dukej qė biseda nuk ishte (aspak) miqėsore.

Sundim te Botes vetem nga nje Shtet ,nuk ka pasur as do te ket ndonjehr.
Edhe pse ne kohe te caktuara ndonje ose disa Shtete kan pas ndikim shume te madhe.
Si do te duket e ardhmja dhe kush do te dominoj ne Bote esht Enigme.
Edhe pse Shtetet me ndikim ,bejn gjith qka esht e mundur per te ruajtur ndikimin, por ndodhin edhe te paparitura.
E te papriturat mund te jen Luftrat, Katstrofa natyrore, Klima,Smundje-Epidemi,Kriza te mbrendshme politike,Ekonomike ,Financiare,etj.
Esht e mundur deri ne vitin 2030 te dominojn SHBA-te, me ndimen e Aleateve, e mandej mund te perzihen Letrat.
Psh. mund te paraqitet ne sken Kina.
Vendet e tjera mund te ken vetem ndikim regjional.

lirik
10-07-09, 10:24
kombet duhet te ken barabarsi dhe jo sklalveri por dinjitet e te drejta te njeriut te lirive njerzore e fetare -
por kur esht fjala per intresin tonė nacional kombtarė te shqiptarve kam deshirė qe amerika te jet ma e fortė shum ma e fortė se rusija e kina qe jna te dyja kundershtare te mdha te kombit shqiptarė-
pa dyshim jam ne anen e amerikes por jo qe amerika te na sklalvroj ne sklavri per sklalveri ne epatem serbinė perse ta ndrroninm ather q ete ns akllavrojn tte tjeret jo ne asnji menyrė por rusiaj esht kobi i shqiptarve dhe rreziku i zhdukjes s e tyre -
ne mes te serbve rusve e shqiptarve ka armiqsi te pa riparueshme -
prandaj pansllavizmi esht rreziku nuemr nji per shqiptart pansllavizmi duhet te dobsohet e jo te forcohet ket rrezik e ka diktuar edhe amerika por jo europa -
per qudi nga njiher europa me disa veprime ndaj shqiptarve me duket sikur vepron ne anen e pansllavizmit

Uragani_99
10-07-09, 10:44
Dakordohem plotesisht me mendim e juaj z.Lirik,qe eshte shume i sakte dhe i argumentuar.Shpetimi i shqiptareve mbeshtetet sic thuani dhe ju vetem tek SHBA-te.Shqiptaret besimin me te madhin e kan tek amerikanet,kjo s'do koment,a po jo.Pershendetje z.Lirik.....me nderime Uragani_99

Makresh
10-07-09, 11:04
Shqiptaret vuajn nga semundja e skizofrenis. Per kete edhe i jap te drejt Lirikut perderisa nuk auto-sherohemi.

lirik
10-07-09, 14:32
kombet duhet te ken barabarsi-

dhe jo skllavėri por dinjitet e te drejta te njeriut te lirive njerzore e fetare -

por kur esht fjala per intresin tonė nacional kombtarė te shqiptarve-

kam deshirė qe amerika te jet ma e fortė shum ma e fortė se rusija e kina qe jan te dyja kundershtare
te mdha te kombit shqiptarė-

pa dyshim jam ne anen e amerikes -
por jo qe amerika te na skllavroj ne skllavri per skllaveri ne e patem serbinė perse ta ndrronim-

at'her q e tė na skllavrojnė tė tjerėt -
jo ne asnji menyrė jo skllaveri -


por rusiaj esht kobi i shqiptarve dhe rreziku i zhdukjes s e tyre -

ne mes te serbve rusve e shqiptarve ka armiqsi te pa riparueshme -

prandaj pansllavizmi esht rreziku nuemer nji per shqiptarėt -

pansllavizmi duhet te dobsohet e jo te forcohet -

ket rrezik e ka diktuar edhe amerika por jo europa -

per qudi nga njiher europa me disa veprime ndaj shqiptarve me duket sikur vepron ne anen e -pansllavizmit

lirik
10-07-09, 14:41
Dakordohem plotesisht me mendim e juaj z.Lirik,qe eshte shume i sakte dhe i argumentuar.Shpetimi i shqiptareve mbeshtetet sic thuani dhe ju vetem tek SHBA-te.Shqiptaret besimin me te madhin e kan tek amerikanet,kjo s'do koment,a po jo.Pershendetje z.Lirik.....me nderime Uragani_99


------------------------
Pa dyshim dhe te falenderoj -

ne duhet tė bėjmė pėrpjekje maksimale qe te imponohemi per poziten tonė jo skllaveri -

e jo te nenshtrohemi ne asnji formė ne asnji menyrė-

ne aleanca e rreshtime duhet luftuar me kembngulje mbrenda aleances ne poziten sa ma te mirė-
edhe nese luftojmė me aleat bej shembull me amerikan-

me armė ne konflikt -

perseri mund te pajtohemi e te behemi aleat kunder sllavo kinezve -

edhe nse pergjakemi me amerikan qka nuk do te deshiroja kurr -

perseri ne mund te ju themi a po bashkohemi -

perseri -

se kemi armiq te perbashkt pansllavizmin -

por un perseri do te luftoj me ty per poziten time sa ma te mirė-

deri sa ta kutpon aleati se kursesi ne at aleancė nuk dua pozitė te ligė inferiore-

te pa barabart -

aleati nuk ka pse me te dobsu ty -

nese ti je mik natyral i tij-

dhe nuk ka rrezik prej teje vetem mirsi-

por disa shqipfolsa tanė qe duhet me ua tregua vendin-

ne burg-

ata po na skllavrojnė sespe jan te ult ne karakter-

ata me nji ligsi e dobsi na i shesin minierat si feroniklin -
na sklalvrojnė na i shesin pasuritė e na varfrojnė

sepse ata e shesin edhe baben me ju ardh rasti -

ndersa aleati sa ta sheh se ti nenshtrohesh je e i lig ai mezi pret me ken padron i yti -

e nese e sh eh se ti je i qendrueshem ai krijon konsideratė dhe te afron ma teper
afer vetes sepse edhe je alet por lufton per vlerat dhe poziten

lirik
10-07-09, 14:50
Per Shembull Ne Bashkimin Europian Ne Do Te Hynim Vetem Si Partner I Barabart-
Ne Diskutimet E Ma Parshme Shum Kush Ka Menduar Se Un Jama Rmik I Feve I Rainti E Ku E Di Unė Irani Le Te Ket Fe E Aleanca Te Duhura Properendimore -
Nuk Me Pelqen Rrshtimi I Tij As Modeli As Regjimi I Ahmadinegjadit As Radikalizmi Fetarė I Talibanit Vendet Arabe E Talibanin I Mendoj Ne Anen Perendimore Te Modernziuar Me Reforma Fetare Reforma Shoqerore Esht Ky Ideal L I Imi Modern Ne Te Mnenduarit Modern Ku Jeta E Iranit Irakut Arabve Dhe Afganistanit Mund Te Jet Nji Dubai E Shkuar Dubait Me Bukuri Te Papershkruara E Me Njerz Te Emancipuar Te Kthyer Me Shpoirtė E Me Gjith Qenjen Kah Perendimi As Kurr Te Mos Mendoj Irani As Iraku Se I Rrezikohet Feja Islame Nga Amerika E Perendimi Ajo Mund Ti Rrezokohet Vetem Nga Ruset E S Erbet-
E Kinezėt

lirik
10-07-09, 14:59
perendimi ka hall vetem se mos radikaliziohet f eja islame -

dhe mos po futė ndonji mjet te rrrezikshem atomik ne dorė-

ndonji atom qe rrrezikon boten-

dhe natyrisht fanatizmi fetarė ai nuk pyet per vlerat e per liri -

as per boten -
ai nga fanatizmi e qet atomin ne civilizim dhe shkatrron civilizimin -

ketu e ka hallin perendimi amerika-

por jo te urrejtja fetare islame -

e ka keqintepretuar dikush me qellim qe ti ndaj ė
me armiqsi amerikanėt dhe islamikt -

shoqeria iraniane sistemi duhet te reformohen-

si dhe talibanet te ndrrojnė pamje-

e sjellje -

te modernizohen pastaj ata do ta ken jeten si ne prralla -

ata nese reformohen dhe shkojnė si duhet me perendimin do te jetojn

pa kriza pa uri e varfri e pa luftra -

ashtu siq e ka dubai e kuvajti-singapori -jeten si ne prralla -


mendoj se vetem reformat rrenjesore mund te sjellin bukuri jete andej -
ne disa vende radikale islamike

rusija me qellim qet gjithfar ligjesh barbare aty -

e perkrahė egersinė e radikalizmit -

forcon njeriun ekstremist panislamik -

ajo i genjen ia mshtron muslimant ne menyrė qe ti shkattrroj deri ne themel-

duke i hasmuar me amerikene ne mes vete duke i perqa -


me keto forma te veprimeve te saja dinake ajo arrinė qellimin edhe ti pozicionoj keshtu kunder amerikes -

e vet ti arrij qellimet e saja duke ecur -bashk me kinen


ne keto menyra ajo e ben islamin q e te ken gjithnji duart e zėna me ameriken e ameriken me islamin-


ne menyr q e kta dy gjith jeten te ken kriza

e ajo rusija me kinen pastaj te arrij qellimet e veta


ne anen tjeter me kinen ne veprime te mshefta-vepron kunder interesave te te tjerve i kan duart e lira e amerika e islami gjithnji ne luftė q kuptim ka kjo

kjo esht straegjija e rusisė-
por islami nuk duhet me ra ne kto gracka

por duhet te pajtohet me ameriken -

sepse jan qe te dy aleat natyrorė te dy e kan kundershtarė rusinė-

dhe kinen por kan edhe kundershtarė tjerė te rrezikshem

Pupi
10-07-09, 19:12
Pėr tė mos u shėndrruar Tema nė "dialog" mes teje e meje, dhe pėr tė mos i bėrė qejfin njėri tjetrit (panevoj) unė nuk mendoj qė e tėra rodhi aq thjeshtė.

Kriza ekonomike e inicuar nga Amerika vetė, besoj qė ishte njė gabim i madhė i Amerikės (jo tash s'paku). Ende "pa kryer punė" si duhet nė Irak, dhe pa ja nisur fare nė Iran (as qė egziston nė Agenden 10 vjeqare njė gjė e tillė mė) Amerika u gjend nė njė pozicion jo edhe aq tė lakmueshem pėr dikė qė pretendon tė "Sundoj Botėn".
Ish ushtari i shėrbimit sekret Rus (kgb) dhe pioneri i tij Medvedjev duket se u trimruan nga mos "efikasiteti" i armatės Amerikane, dhe nga pamjet (e ngrira) qė ofruan dukej qė biseda nuk ishte (aspak) miqėsore.

Nuk e desha nanen ,tash m'duhet me duru njerken.

Presidentit Amerikan Barack Husein Obamas nuk i mjaftoi muhabeti i Moskės, e as ai i Afrikės, kėtyre ditėve do tė qėndroi edhe nė Evropė, saktėsisht nė Vatikan.

Rruga e nisur nga Qeveria e Obamės nuk jam edhe aq i sigurt qė do tė sjellė far efikasiteti, kur dihet kush qėndron nė anėn e kundėrt. Jo qė Obama nuk i dinė dredhit e tė tjerėve, por ėshtė mėnyra e qasjes qė do ta bėjė atė tė dėshtoi nė arenen ndėrkombėtare(nga kjo edhe arsyeja pse unė mė shumė e desha BUSHIN).

Tetė vite janė tė mėdhaja nė arenen ndėrkombėtare, njė PAT pozicion i Amerikės do tė sillte pasoja tė kqija pėr aleatėt, neve jemi mėsuar tė "Udhėhiqemi" tash e sa kohė nga Amerika dhe nuk e dijė nė do ti'a dilnim vetėm, as edhe vendet mė mė zhvillim bile!

lirik
10-07-09, 19:28
Nuk e desha nanen ,tash m'duhet me duru njerken.

Presidentit Amerikan Barack Husein Obamas nuk i mjaftoi muhabeti i Moskės, e as ai i Afrikės, kėtyre ditėve do tė qėndroi edhe nė Evropė, saktėsisht nė Vatikan.

Rruga e nisur nga Qeveria e Obamės nuk jam edhe aq i sigurt qė do tė sjellė far efikasiteti, kur dihet kush qėndron nė anėn e kundėrt. Jo qė Obama nuk i dinė dredhit e tė tjerėve, por ėshtė mėnyra e qasjes qė do ta bėjė atė tė dėshtoi nė arenen ndėrkombėtare(nga kjo edhe arsyeja pse unė mė shumė e desha BUSHIN).

Tetė vite janė tė mėdhaja nė arenen ndėrkombėtare, njė PAT pozicion i Amerikės do tė sillte pasoja tė kqija pėr aleatėt, neve jemi mėsuar tė "Udhėhiqemi" tash e sa kohė nga Amerika dhe nuk e dijė nė do ti'a dilnim vetėm, as edhe vendet mė mė zhvillim bile!

--------------
jo vetem nuk ja dalim ne nuk kemi se si te ja dalim vetem nuk po ja dalin te tjeret se jo ma ne edhe jemi ne nivel per te ja dalur -
duhet aleanca te forta duhet bashkpunime te mdha duhen diplomat te aft shqiptarė qe shfrytzojn hapsirat botrore jo njerz te pa ndjenja kombtare-
por gjithqka u bė biznes dhe kalkulime tash veshtir do ta ket kosova e shqiperia

Artisti
10-07-09, 19:30
Mardhėnjet Amerik-rusi/kush E Sundon Botėn ?
Kosova


.

Pupi
10-07-09, 19:35
Mardhėnjet Amerik-rusi/kush E Sundon Botėn ?
Kosova ose Izraeli !!!


.

:wink: ...........................

Pupi
10-07-09, 19:37
Edhepse rasti nuk ėshtė pėr tu mahitur, (valla bila) unė jam i mendimit qė nuk jan mirė tu "sundu botėn", ka ardh koha m'duket pėr prijės tė rinjė, nė radhė janė
SHQIPTARĖT

Shpati
10-07-09, 21:47
Stili i veprimit te Bushit te ri dhe Obames ndryshon ne forme por je ne esenc.
Ajo qka ka ndryshuar esht, se me askush nuk akuzon tash SHBA-te per lufte.

Jo se nuk ka deficite ne politiken e Obames por SHBA-te jan ne ofenziv.
Veshtro!
Probleme te ndyshme jan ne zgjedhje e siper!
Problemet ekonomike dhe financiare te vendit po menaxhohen me sukeses.
Por!
Edhe Luftes ne Irak po i afrohet fundi, edhe ne Avganistan do te kemi nje situat te ngjashme.
Ne te ardhmen e afert mund te kemi nje Njohje te Palestines si Shtet. Nje Njohje e till SHBA-es do ti siguroj simpati.
Ajo qka vlen te thekesohet esht edhe POLITIKA EKOLOGJIKE E OBAMBES!
Insistimi i Obames ne nje lloj Ekonomie Ekologjike ,duhet te shiqohet si strategji e dyfisht!
Pamvarsim nga resuret e tjereve por edhe te tjeret te mos perfitojn nga ato resure.

Ne qofte se dikush mendon , se SHBA-te do te hekin dor nga perdorimi i forces ,gjat kohes sa do te jet Obama gabon thell.
Ata qka srrin rahat mundin me ngron edhe ma zi.

premium
10-07-09, 23:21
Nuk ka dyshim se Krijuesi i botrave ėshtė Sunduesi i botrave dhe Ligjėdhėnėsi i vetėm. Ai krijoi popuj tė shumtė me qėllim qė tė njihen ndėrmjet veti. ...
Kursesi jo as Amerika -as Rusija

shfletuesi_
10-07-09, 23:34
Per kush e sundon Boten e ka then Premium...

Po te thoshit keshtu Kush ben trazira dhe turbullira ne Rajon - Bote... jan USA dhe Rusia.... Keto dyja Luajn nje Loje sikur qe eshte Loja e Shahut... Rusia filloj te ngritet bukur mire dhe te perparoj deri ne ate moment ka luajtur mire Lojen... Mire po kundershtari USA e verejti qe po forcohet dita dites dhe qfar beri... Ja Kriza Ekonomike ku shume Miliardera Rus te gjitha paret qe i kan pas ne Rusi i kan terhekur nga aty per shkak te siguris dhe i kan bartur ne banka tjera me te sigurta... Eh Ky ka qen Potez tjeter i USA- USA Per lodra perdor Evropianet dhe Ballkanin Ndersa Rusi vetem Disa vende te Lindjes....

pirro
11-07-09, 12:35
Tani per tani veq se dihet kush po e sundon Boten, patjeter qe eshte SHBA.
Mendoj qe gjate historise gjithnje kane qene disa faktor kyq qe nje vend te jet dominues ndaj vendeve tjera, keta faktor jan:

1. Ushqimi- Nje vend qe eshte ne gjendje qe ti siguroj vetvetes ushqimin ai mund te u bej balla edhe shume rreziqeve tjera. SHBA-t e kane kete fuqi.
2. Popullsia- nuk don te thot qe nje vend qe te jet i par ne bote me numer te popullsise, po ashtu te jet edhe vendi me i fort ne bote. Mirepo popllsia ne nje numer te konsiderueshm eshte faktor kyq qe nje vend te jet dominues ndaj vendve tjera.
3.Pozita gjeografike dhe hapsira- po ashtu eshte faktor kyq, nje vend i vogel me territor nuk mund te jet dominues ndaj vendeve tjera sikurse nje vend tjeter me territor te madh. Po ashtu faktor determinues eshte edhe pozita gjeografike se cfare e ka nje vend dhe sa e pershtatshme eshte ajo ne nje kohe lufte, po ashtu edhe kete e ka SHBA, mirepo e kan edhe vendet tjera..
4.Morali- eshte nje faktor shume i rendesishem mirepo qe nuk mund te jet ne nivelin me te larte kur ka presinone dhe deshtime.
5.Diplomacia e jashmte dhe cilesia e larte
6. Cilesia e forcave ushtarake
. Industria e rende dhe lenda e pare.

Une mendoj qe shumicen apo te githa keta faktor i ka SHBA-ja dhe per momentin eshte superfuqia me e madhe ne bote, dhe dhasht zoti vazhdon te et edhe ne te ardhmen.

4peace
11-07-09, 13:52
*

Kush po e sundon boten, po na pyet Pupi,a?

Boten (ende) eshte duke e sunduar paraja/materializmi/kapitalizmi...Keshtu, se paku, ka qene me deri me paraqitjen e krizes financiare boterore...e cila do te thellohet deri ne pembysje/shkaterrim te te gjitha sistemeve (shoqeroro-ekonomike) te deritashme. Ne fillim, deri me te ashtuquajturen "renie e komunizmit", u shkaterrua sistemi politik - totalitarizmi (politik).
Qe nga tetori i vitit te kaluar radhen e ka shkaterrimi i sistemit ekonomik, gjegjesisht shkaterrimi i kapitalizmit, te cilin ne (ende po) e quajme demokraci.

Ashtu sic eshte zhbere Bashkimi Sovjetik, duke u shkeputur disa nga republikat e saj dhe pavaresimi i tyre, e qe ky pavaresim do te vazhdoje tutje, ne te njejten menyre do te zhbehen edhe vendet tjera, sic jane SHBA-te, Mbreteria e Bashkuar...kur dhe do te sundoje arsyeja njerezore (jo Rusia, Kina, SHBA-te apo sikush tjeter). Pra, ne te ardhmen, do te [B]sundoje arsyeja e shendoshe njerezore apo do te shkojme te gjithe tok drejt humneres, nese mendojme, flasim e veprojme me te njejten mendesi sikur disa ketu e gjetiu, ane e ken botes mbare.

Eshte rasti i fundit te mblidhemi mend.***

Murgesha
11-07-09, 15:40
Edhepse rasti nuk ėshtė pėr tu mahitur, (valla bila) unė jam i mendimit qė nuk jan mirė tu "sundu botėn", ka ardh koha m'duket pėr prijės tė rinjė, nė radhė janė
SHQIPTARĖT

Valla o Pupi pernime te rinj i kemi keta prijesit tan e bash ju ka hije me e sundu edhe boten. Ne mos sundim tjeter boll qe e kishin mesu krejt boten si mi ndreq frizurat me gell.http://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

Shpati
11-07-09, 21:46
Per kush e sundon Boten e ka then Premium...

Po te thoshit keshtu Kush ben trazira dhe turbullira ne Rajon - Bote... jan USA dhe Rusia.... Keto dyja Luajn nje Loje sikur qe eshte Loja e Shahut... Rusia filloj te ngritet bukur mire dhe te perparoj deri ne ate moment ka luajtur mire Lojen... Mire po kundershtari USA e verejti qe po forcohet dita dites dhe qfar beri... Ja Kriza Ekonomike ku shume Miliardera Rus te gjitha paret qe i kan pas ne Rusi i kan terhekur nga aty per shkak te siguris dhe i kan bartur ne banka tjera me te sigurta... Eh Ky ka qen Potez tjeter i USA- USA Per lodra perdor Evropianet dhe Ballkanin Ndersa Rusi vetem Disa vende te Lindjes....

Krahasim jo adekuat,
SHBA-te kan produktin social se paku 15 her me te madhe se sa te Rusis.
Po te llagarit edhe te Vendeve te tjera qe jan ne anen e SHBA-se ,mund te flitet per nje ane e cila se paku 30 her me e forte se sa Rusia.
Pra nuk mund te krahasohet sot Rusia me SHBA-te.
Edhe kriza financiare nuk ka te bej fare me qeshtje ndikimi.
Por kemi te bejm me kriz te sistemit Kapitalist,e kjo krize esht shkallzue nga 11.Shtatori 2001.

Pupi
11-07-09, 22:22
Krahasim jo adekuat,
SHBA-te kan produktin social se paku 15 her me te madhe se sa te Rusis.
Po te llagarit edhe te Vendeve te tjera qe jan ne anen e SHBA-se ,mund te flitet per nje ane e cila se paku 30 her me e forte se sa Rusia.
Pra nuk mund te krahasohet sot Rusia me SHBA-te.
Edhe kriza financiare nuk ka te bej fare me qeshtje ndikimi.
Por kemi te bejm me kriz te sistemit Kapitalist,e kjo krize esht shkallzue nga 11.Shtatori 2001.

Derisa percjillja sot Obamen ne Ghana, dhe dėgjoja pėr ndikimin dhe konkurrencen e Amerikės nė kontinentin e zi, vėrtetė edhe mua mė vjenė ta rishqyrtoj titullin, duke e shėndrruar atė nė: Amerika apo Kina ? derisa kjo "do ta sundojn botėn" patjetėr duhet tė mbetet i thuani " 4peace-s".

Nga ana tjetėr bėhet e ditur qė numri i popullsis botėrore po rritet me pėrmasa marramendėse (168 pėr sekond) dhe se nė vitin 2050 do tė kemi afėr 10 miliard banor nga 6,5 qė e kemi tash.
E gjitha kjo i takon tė "menagjohet" si duhet :wink: dhe vetėm ai qė do tė dijė ta bėjė kėtė, (ka mundėsi) do ta "sundoj Botėn".

shfletuesi_
11-07-09, 22:28
Derisa percjillja sot Obamen ne Ghana, dhe dėgjoja pėr ndikimin dhe konkurrencen e Amerikės nė kontinentin e zi, vėrtetė edhe mua mė vjenė ta rishqyrtoj titullin, duke e shėndrruar atė nė: Amerika apo Kina ? derisa kjo "do ta sundojn botėn" patjetėr duhet tė mbetet i thuani " 4peace-s".

Nga ana tjetėr bėhet e ditur qė numri i popullsis botėrore po rritet me pėrmasa marramendėse (168 pėr sekond) dhe se nė vitin 2050 do tė kemi afėr 10 miliard banor nga 6,5 qė e kemi tash.
E gjitha kjo i takon tė "menagjohet" si duhet :wink: dhe vetėm ai qė do tė dijė ta bėjė kėtė, (ka mundėsi) do ta "sundoj Botėn".

Prap USA... te gjitha blerjet qe behen behen me blerje Dollari Amerikan........... Kur don e ngrit kur don e zbrit...

Shpati
12-07-09, 21:57
Derisa percjillja sot Obamen ne Ghana, dhe dėgjoja pėr ndikimin dhe konkurrencen e Amerikės nė kontinentin e zi, vėrtetė edhe mua mė vjenė ta rishqyrtoj titullin, duke e shėndrruar atė nė: Amerika apo Kina ? derisa kjo "do ta sundojn botėn" patjetėr duhet tė mbetet i thuani " 4peace-s".

Nga ana tjetėr bėhet e ditur qė numri i popullsis botėrore po rritet me pėrmasa marramendėse (168 pėr sekond) dhe se nė vitin 2050 do tė kemi afėr 10 miliard banor nga 6,5 qė e kemi tash.
E gjitha kjo i takon tė "menagjohet" si duhet :wink: dhe vetėm ai qė do tė dijė ta bėjė kėtė, (ka mundėsi) do ta "sundoj Botėn".


Une mendoj se 4pace-se ka hetuar problemin dhe zgjedhje nuk kerkon ne Forc as te te Fortit por te e Drejta.
Edhe une i takoj te njetes Teori!
Une angazhohem per nje Bote ku Shtetet /Popujt te ken te Drejta te njeta ,e jo te Drejta simbas Forces ,Ekonomis, etj.
Ashtu sikurse qe kan te gjith Njerzit te Drejta te njeta, e keto te drejta nuk jan te lidhura ne madhesin, Pasurin, Racen ,Gjinin, etj.
Nje zgjedhje e till duhet te vlej edhe per Shtetet.

Zgjedhjet tjera jan te perkohshme!
Shembull:
Nje Shok Turk gjat nje bisede nje her me tha!
Ne e kemi mbajt 600 Vite ,e Gjermanet 6 vite...
Ndikimi pra esht i kufizuar ,dhe ata qka mendojn ne te njeten menyr thjesht nuk kan zgjedhje afatgjate.
Turqit kan ndikuar 600 vite ,por mabas 600 viteve Turqit qe mbeten jashta Shtetit Turk te njetit filluan te vuajn.
Qe te mos vin ndonjeher Femijet e Femijve tan, ne nje situat te till, un perkrahi nje Bote ku te gjitha Shtetet te kan te Drejta te njeta.

GURI SYLAJ
12-07-09, 22:31
Boten e ka sundu dhe do e sundoj "Ligji i Forces" i mbeshtjelle me letra te ndryshme "dekoruese"!
Pikrisht ky "Ligj " tregon se ,megjitheate ,kemi trasheku (mesu) dicka nga bota shtazore!!!

lirik
13-07-09, 09:49
Mu Ne Mes Te Ktyre Dy Garave Mu Ne Mes Te Garave Te Superfuqive
Gjendet Fati I Jonė I Popujve Te Vegjel -
Cili Nga Keta Fiton E Merr Ne Dorė Fatin Tonė Te Shqiptarve-
Ruset Dhe Sllavet I Provouam Deh Bashkjetesen Me Ta E Provuam Stalinizmin Eprovuam Shoveniszmin Sllav Dhe Fytyrene Tyre Epamė Tash Na Mbetet Te Shohim Edhe Te Amerikes E Te Perendimit -
Popujt E Vegjel Duhet Te Luftojn Ne Aleanca Ne Mes Tyre Qe Te Mos Mbeten Ne Duart E Popujve Te Mdhej-
Pra Rrnoftė Aleanca E Popujve Te Vegjel Qe Duhet Ta Ken Ne Mes Tyre Perse Te Mos Ken Aleanca Zvicra Austria Danimarka Shqiperia Malta Suedia Etj
Pra Popujt E Vegjel Bashk Ne Aleancė Per Te Mos Mbetur Skllever Te Popuijve Te Mdhej Shtegu Ma I Mir Esht Ky

lirik
13-07-09, 09:50
Per Ta Fituar Lirinė Dhe Pamvarsinė Nga Diktai I Te Mdhejve Esht Shum Veshtirė

Pupi
13-07-09, 09:51
Boten e ka sundu dhe do e sundoj "Ligji i Forces" i mbeshtjelle me letra te ndryshme "dekoruese"!
Pikrisht ky "Ligj " tregon se ,megjitheate ,kemi trasheku (mesu) dicka nga bota shtazore!!!

Jo pet doeket....

lirik
13-07-09, 14:14
nese fiton rusija ne keto gara ne trojet shqiptare do te ket vetem padron rus e shkie e shtepija publike te femrave shqiptare ku qetnikt ruso shkje do te shkojn me i shfry epshet e tyre shovene -
secili shqiptarė qe nuk esht me ameriken ai esht shka dhe duhet te largohet nga etnija e jonė pa kurfar diskutimi
o me hater o me zor le te ikė prej trojeve tona etnike menjiher le te thyej qafen ne mosk♪7 e ne teheran

Shpati
13-07-09, 21:43
Boten e ka sundu dhe do e sundoj "Ligji i Forces" i mbeshtjelle me letra te ndryshme "dekoruese"!
Pikrisht ky "Ligj " tregon se ,megjitheate ,kemi trasheku (mesu) dicka nga bota shtazore!!!

Njerzit kan kopjuar Nje-Per -Nje formen e sundimit nga Kafshet!

Luani si Mbret i Shtazeve ka nje Zon /Territor ku sundon . Kohe pas kohe, Luani ven kufijt e Shtetit te tij ,neprmjet Urines se tij.
Luejt tjer, e din se atje sundon dikush dhe nuk futen fare ne ate Territor /Zone .
Ne qofte se futen aty, plas lufta .
Nje forme e ngjashme aplikohet edhe nga Superfuqit, te njetat kan Territore te ndikimit ose qe jan nen kontroll te tyre.

Edhe Luejt por edhe Superfuqit e hetojn kur duhet ta ulin Koken dhe Bishtin...
Luejt e ulin Koken kur plaken ose e shef se duhet te ndeshet me nje grup Luejsh.
Nje forme e ngjashme esht edhe te Superfuqit (kur nje Superfuqi e heton se forca e saj ka ra ,ose kur te ndeshet me disa Fuqi ateher zbrapset)...

Nje Luan nuk mund ta sundon ,ter Gjunglen!
E as nje Shtet nuk mund ta sundon ter Boten.
Pra Titulli nuk esht ADEKUAT.
Sot as dhjet Fuqi te medha nuk mund ta sundojn Boten.

4peace
14-07-09, 10:05
Stili i veprimit te Bushit te ri dhe Obames ndryshon ne forme por je ne esenc.
Ajo qka ka ndryshuar esht, se me askush nuk akuzon tash SHBA-te per lufte.

Jo se nuk ka deficite ne politiken e Obames por SHBA-te jan ne ofenziv.
Veshtro!
Probleme te ndyshme jan ne zgjedhje e siper!
Problemet ekonomike dhe financiare te vendit po menaxhohen me sukeses.
Por!
Edhe Luftes ne Irak po i afrohet fundi, edhe ne Avganistan do te kemi nje situat te ngjashme.
Ne te ardhmen e afert mund te kemi nje Njohje te Palestines si Shtet. Nje Njohje e till SHBA-es do ti siguroj simpati.
Ajo qka vlen te thekesohet esht edhe POLITIKA EKOLOGJIKE E OBAMBES!
Insistimi i Obames ne nje lloj Ekonomie Ekologjike ,duhet te shiqohet si strategji e dyfisht!
Pamvarsim nga resuret e tjereve por edhe te tjeret te mos perfitojn nga ato resure.

Ne qofte se dikush mendon , se SHBA-te do te hekin dor nga perdorimi i forces ,gjat kohes sa do te jet Obama gabon thell.
Ata qka srrin rahat mundin me ngron edhe ma zi.

Mire qe e ke kuptuar ate cfare kam dashur te them, Shpat, e qe Pupi (si shpeshhere) e kupton te kunderten e mendimeve te mia.

Kurse, ate qe e thash, e thash jo vetem nga bindjet e mia personale por edhe nga ajo cfare eshte situata sot, te cilen shume pak njerez e kuptojne.
Njeriu, qe nga lindja e tij, lind per te punuar, per t'u zhvilluar i lire...per te vdekur ne menyre te natyrshme. Jo per t'iu nenshtruar dikujt (me te fortit) e per te jetuar si rob i atij. E njejta vlene edhe per shtetet.
Eshte interesant nje "fenomen" qe mbreteron ne mesin tone, ne pjesen me te madhe te popullit. Ky "fenomeni" ka te beje (aktualisht) me SHBA-te. Ne koherat e mehershme ka qene e njejta: ne Serbine, Jugosllavine, Krajlin, Perandorine Otomane, Bizantin, Romaket...Kjo deshmon se ne jemi popull servil. Servil ndaj cdo okupatori e qe ne, me gjith kenaqesi, e quajme mik, clirimtar e keshtu me radhe.
Tash t'ua perzi pakez edhe me religjion.
Tek religjioni, tema "Shenjat e Kijametit", para pak kohesh kam shkruar se shenjat ose kan ndodhur ose jane ne ndodhje e siper. Per te mos e zgjatur shume, neve, pra, faktikisht jemi ne "Kijamet"/Apokalipse. Kijameti/Apokalipsa, ne kuptimin e saj te plote ka domethenien e fundkohes (Nese ka nevoje mund t'ua shpjegoj edhe kete me gjeresisht). Fundkohe d.t.th. fund i nje epokeje dhe fillim i nje epoke te re. Neve, pra, jemi me njeren kembe ne epoken e re. Jemi ne nje epoke ku jo vetem qe nuk do te kete sundim te me te fortit (sic e hapi Pupi temen me "Kush do ta sundoje boten ne te ardhmen") por nuk do te ket edhe shume gjera tjera. Nuk do te ket as lider shteteror e as lider partiak, klanor. Sikur qe nuk do te ket as shtet Lider (sic edhte [ende] SHBA-ja). Per rrjedhoje, presidenti aktual i SHBA-ve mund te jet presidenti i funit i SHBA-ve. Ne te ardhmen do te ket vetem presidium (disa anetaresh) qe do ta udheheqin shtetin.
Sa i perket presidentit Obama, me gjithe deshiren e tij per te ndryshuar dicka ne drejtim te drejte dhe ne drejtim te kundert te presidenteve te mehershem, ai, pa ndihmen dhe perkrahjen e te tjereve, se bashku edhe me Partine Republikane, nuk ka gjasa per te ndryshuar dicka pozitivisht.
Kriza ne SHBA, sikurse edhe ne gjithe boten, jo qe eshte zgjidhur, por ajo eshte thelluar dhe do te thellohet edhe me tutje. Masat qe jane ndermarre deri sot, megjithese disa po i quajne si zgjidhje te krizes apo ndermarrje me zgjidhjen e saj, ato masa jane te perkohshme dhe shume afatshkurtera...

...ndoshta nje here tjeter dic me shume...


***

Pupi
14-07-09, 16:30
Bota Qeveriset nga personazhe krejt tė tjerė nga ata qė mendohen, Personazhe tė cilėt veprojn nė Fshehtėsi.ki pa than njani

Nėse do tė mė propozonit (apo edhe qortonit) qė titullin kėshtu ta emroja (kush e sundon boten) e jo Amerika apo Rusia do ta sundojn botėn ? Atėher do tė dakordohėsha.

Ju lutėm Njerz!

Po ju jap njė "paralajmrim".

Po qe se jeni plotėsisht tė qetė dhe tė kėnaqur me kėndvėshtrimin e veqantė qė keni pėr njerzimin, fenė, historinė dhe botėn nė tėrėsi, at'her mos u lodhni tė shkruani kėtu...
...Por, nė qoftė se hyni ndėr ata miliona njerėz qė shohin lajmet e pėrditshme dhe kruajn kokėn me habi e shtrojn pyetjen :" Ēfar po ndodhė nė Botė ?" ; ose nė qoftė se ju interesojnė ēėshtje tė tilla qė kanė tė bėjnė me atė se kush jemi, nga vijm dhe ku po shkojm, ju do tė vuani tė njėjtėn pasoj si dikush qė niset tė udhėtoj me njė makin tė vjedhur...

Pra keni dy alternativa:

Jeni tė kėnaqur me" botėn " u kry !
S'jeni tė kėnaqur me botėn , shruani kėtu?

shfletuesi_
14-07-09, 16:40
Femrat...... :P

Pupi
14-07-09, 20:19
Sa shohė unė duket tė jeni tė gjithė tė kėnaqur me "rrjedhat" qė i pėrmenda mė lart.
Unė, nuk jam ama !

"Muhabeti" qė unė kam nisur ka tė bėjė me sekretet qeveritare, me histori dhe besime tė fshehta; me sekretet e pasuris, tė pushtetit dhe tė kontrollit; Sekrete qė rrallėherė janė pėrmendur nėpėr tekstet e historis, dhe qė nuk janė zėnė nė gojė asnjėherė nga mediat.

Nga friga pėr detaljet qė do ti shpalos, pėr dikė mundė tė jenė shqetėsuese dhe trazuese...


A egzistojn vėrtet shoqėrit e fsheta ?
A ka vėrtet njė qeveri tė fsheht ?
A ka njė komplot mbarėbotror qė priret pėr tė pėrmbysur lirin dhe demokracinė ?
Apo njė diskutim i tillė ėshtė thjesht pėrēartje absurde "teoricienėsh tė konspiracionit" ?!Pra nga ta dimė se cila ėshtė e vėrteta dhe cila nuk ėshtė ? Ēfar ėshtė e rėndėsishme dhe ēfar jo ? Cili ėshtė nė tė vėrtetė pėrgjegjės ? A ka veprime konspiracioni qė ushtrojn njė ndikim dėmtues mbi tė gjithė ne ?
A KA KOMPLOTE QĖ MUND TU GJENDET BURIMI ?

.....dhe dhe dhe.....

hajdeni pak hajdeni mos pritoni ...

Urata
14-07-09, 21:06
boll do t'vetme t'mira i paske parashtru ti lum Pupi...!

e kush i din pergjigjet...?

Makresh
14-07-09, 23:09
Ja kush i din pergjigjėt.

Videoja e me poshtme eshte fjalimi i JFK, 10 ditė para vdekjės.

56IY0NWrZTM

lirik
15-07-09, 14:03
makresh nuk kam besuar se talibani ka njez kaq te menqur si ti
vetem edhe nji si ti ta kishte pasur -
talibani do ishte vendi ma i zhvilluar ne botė -


shum ma i zhvilluar se japonia-

mirėpo per fat te keq nuk po ta dijn adresen-

talibanikrejt problemi esht ky -

se nuk poe dijn se ku jeton-
se kan nevojė shum per aftesitė tua te jashtzakonshme

Pupi
15-07-09, 20:51
Ja kush i din pergjigjėt.

Videoja e me poshtme eshte fjalimi i JFK, 10 ditė para vdekjės.


56IY0NWrZTM
Nė vitin 1991 kur presidenti i posazgjedhur Bill klinton e kishte emruar mikun e tij tė ngusht dhe tė besueshem Uebster Habell-in si zėvendės prokuror tė pėrgjithshėm tė ministris sė drejtėsis i kishte thėnė: (citon habell nė librin e tijė "MIQT NĖ POZITAT E LARTA") Shiqo Ueb, dua qė tė mi kryesh dy detyra: E para kush e vrau Xhon Kenedin ? dhe e dyta a ka jashtėtoksor ?
Nė fillim kujtova qė mahitej vazhdon Habelli, por kur ai njė dite trokiti nė deren time nė mengjesin e hershem e pash qė e kishte me gjithė mend!
Kisha bėrė hetime me ditėra tė tėra e nuk kisha lėnė kėndė pa e "angazhuar" por u ndjeva pak i kėnaqur nga rezultatet qė m,ora.
Pėr fund, Presidenti dhe i emruari i tijė kryesor nė Ministrin e Drejtėsis nuk mundėn tė gjenin njė pėrgjegjie tė drejtė ? kush qe pėrgjegjės pėr kėtė ?

shfletuesi_
15-07-09, 21:31
Nėse do tė mė propozonit (apo edhe qortonit) qė titullin kėshtu ta emroja (kush e sundon boten) e jo Amerika apo Rusia do ta sundojn botėn ? Atėher do tė dakordohėsha.

Ju lutėm Njerz!

Po ju jap njė "paralajmrim".

Po qe se jeni plotėsisht tė qetė dhe tė kėnaqur me kėndvėshtrimin e veqantė qė keni pėr njerzimin, fenė, historinė dhe botėn nė tėrėsi, at'her mos u lodhni tė shkruani kėtu...
...Por, nė qoftė se hyni ndėr ata miliona njerėz qė shohin lajmet e pėrditshme dhe kruajn kokėn me habi e shtrojn pyetjen :" Ēfar po ndodhė nė Botė ?" ; ose nė qoftė se ju interesojnė ēėshtje tė tilla qė kanė tė bėjnė me atė se kush jemi, nga vijm dhe ku po shkojm, ju do tė vuani tė njėjtėn pasoj si dikush qė niset tė udhėtoj me njė makin tė vjedhur...

Pra keni dy alternativa:

Jeni tė kėnaqur me" botėn " u kry !
S'jeni tė kėnaqur me botėn , shruani kėtu?

Ske ku te shkosh dhe po qe s'jemi te kenaqur.....

Tinky-Winky
15-07-09, 21:59
mare as piken e piks sjam i knaqun me boten se qikjo far bota apo dyjeja ish konen e flliqt e kejt qita qi pi sundojn pe flliqin me qasoshne far atomska bomba e me tyrlifar luftash e po na zalibatin me qato far barela tnafts edhe tonashile mule se kriza globale se po tju kaj nonen sundusve tleshit.shnetje

Makresh
16-07-09, 08:06
Nė vitin 1991 kur presidenti i posazgjedhur Bill klinton e kishte emruar mikun e tij tė ngusht dhe tė besueshem Uebster Habell-in si zėvendės prokuror tė pėrgjithshėm tė ministris sė drejtėsis i kishte thėnė: (citon habell nė librin e tijė "MIQT NĖ POZITAT E LARTA") Shiqo Ueb, dua qė tė mi kryesh dy detyra: E para kush e vrau Xhon Kenedin ? dhe e dyta a ka jashtėtoksor ?
Nė fillim kujtova qė mahitej vazhdon Habelli, por kur ai njė dite trokiti nė deren time nė mengjesin e hershem e pash qė e kishte me gjithė mend!
Kisha bėrė hetime me ditėra tė tėra e nuk kisha lėnė kėndė pa e "angazhuar" por u ndjeva pak i kėnaqur nga rezultatet qė m,ora.
Pėr fund, Presidenti dhe i emruari i tijė kryesor nė Ministrin e Drejtėsis nuk mundėn tė gjenin njė pėrgjegjie tė drejtė ? kush qe pėrgjegjės pėr kėtė ?

"Zyra presidenciale eshte perdorur per te ven ne kemb nje komplot shkatrruese te lirisė sė popullit amerikan, dhe para se te leshoja zyrėn, mė eshte dashur ti informoj qytetarėt pėr kete gjendje kaq kritike"

JFK N'universitetin e Kolumbis, n'63-tėn.

Shoferi i tij vdic 3 jave me von nga nje kancer i shpejt si rrufeja. Dhe si shume te implikuar ne aferen e Kenedis u bėn viktima te vdekjeve brutale pas ndodhive te ngjashme (aksidente rrugore ne shumicen e rasteve).

Un besoj qe nga Obama e deri tek Johnsoni e kan ditur shkakun e vdekjės sė tij. Deri von per publikun eshte menduar qe vdekja e tij ka te bej me luften e ftoht, por ishte gabim dhe mund te dihet se nga rrjedhin keto "gabime" qe sherbejn vetem per ta manipuluar popullin per ti dirigjuar aty, ku keto shoqata sekrete mendojn. Keto shoqata lidhėn edhe me FE. Feja islame ka treguar per nje periudhe te till e cila do te vie, prandaj nuk i zihėt besė as Amerikes e as Rusijės e besa as disa shteteve me shumic muslimane sic eshte Egjipti, Algjeria, Tunizia apo ishte edhe Turqia e Ataturkut ku opozita me e ashper ndaj ketyre shoqateve ka qen levizja e vllezėrve musliman ne Egjipt te dirigjuar nga (shehidi) Hassan el Banna.

premium
16-07-09, 19:27
nese fiton rusija ne keto gara ne trojet shqiptare do te ket vetem padron rus e shkie e shtepija publike te femrave shqiptare ku qetnikt ruso shkje do te shkojn me i shfry epshet e tyre shovene -
secili shqiptarė qe nuk esht me ameriken ai esht shka dhe duhet te largohet nga etnija e jonė pa kurfar diskutimi
o me hater o me zor le te ikė prej trojeve tona etnike menjiher le te thyej qafen ne mosk♪7 e ne teheran
Nė asnjė mėnyrė nuk pajtohem me sllavo-ruso-serbet , por vetėm me njė aspekt pajtohem ....
mirė e dijmė se Kosova para luftės sė fundit ishte nėn kontrollin sa e pėrket : prostitucionit, drogės,kontrabandės, hajnijes etj etj .. ndėrsa pas moderizimit tė Kosovės nga ana e Amerikanėve u lindėn tėgjitha kėqijat qė nė atė kohė nuk mundenim tė paramendonim se ēfare ndodhet sot nė Kosovėn e Amerikanizuar ......
Njė fjalė popullore thuhet..... katilin mbyte e hakun mos ja haje. faktikisht realiteti ishte kėshtu ????
Lirikut jau ka tek Amerika eshtė Zoti i tij phiii.

lirik
16-07-09, 22:00
Nė asnjė mėnyrė nuk pajtohem me sllavo-ruso-serbet , por vetėm me njė aspekt pajtohem ....
mirė e dijmė se Kosova para luftės sė fundit ishte nėn kontrollin sa e pėrket : prostitucionit, drogės,kontrabandės, hajnijes etj etj .. ndėrsa pas moderizimit tė Kosovės nga ana e Amerikanėve u lindėn tėgjitha kėqijat qė nė atė kohė nuk mundenim tė paramendonim se ēfare ndodhet sot nė Kosovėn e Amerikanizuar ......
Njė fjalė popullore thuhet..... katilin mbyte e hakun mos ja haje. faktikisht realiteti ishte kėshtu ????
Lirikut jau ka tek Amerika eshtė Zoti i tij phiii.
Edhe ather ka pasur dukuri te kqija
qe me i numru un dalin sa te duash -
por ma vonė filloj te rritej djallzija
e njeriu te njoh sa ma shum menyra te reja te ideve te pista

qe at'her nuk i njihte AQ SHUM DJALLEZITė SEPSE TRURI I NJERIUT NUK KISHTE ARRITUR TE DJALLZOHEJ AQ SHUM

se edhe ather do ti bente-
zoti im nuk esht amerika ketu po gaboni por amerika na shpetoj nga zhdukja -
definitive serbet dhe ruset deshten te na zhduknin -
ata kan dhunuar dhe kan bė aq punė te pista
ne shqiptarė sa q e kurr nuk do te hatrrohen

premium
16-07-09, 22:54
Megjithse politikėn e mbrendshme Amerikane nuk i njofim fare ...
vetėm se mundem tė shprehem nė mėnyrė amatorike .....
kush i sjelli shqetėsimet e shumė shteteve ???
kush na dėrgoi gjakpirsin Millosheviq...
si janė radikalizu disa shtete Arabe , dhe nė krye tė asaj shteti kush janė ... nga kanė ardhur ... kush e dėrgoi pėr destabilizim???
kėtu janė disa shenjat e dyshimit pėr shtetasit Millosheviq-Bin-Laden-Gorbaqov etj qė Amerika ka aritur tė ushtron kėto pijumet e shahut pėr destabilizimin e rajonit.

-Duhet tė kemi kjart se, Amerika nuk mund tė jeton nėse nuk ngacmon shtetet e tjera ...
duhet ta dijmė se SHBA -ja ėshtė ngritur me interesin e tij duke grabitur pasurit e tjerėve dhe duke shitur armatim tė tjerėve ,, mė nė fund kėrkon nga ai shtet pėr zhdukjen e armatimit ( nėse jo -sulmon-ket pasqyrė kemi parė nė Irak).

SHBA-ja ėshtė njė kontinent i cili vet e pregadit fitilin e zjarrit ... mė von vet e hyn pėr tė fikur...
SHBA-ja ėshtė njė kontinent i cili ngadalės dotė tėrhiqet nga Evropa ngase krebilitetin dhe besimin ėshtė duke humbur nga Evropa )))

lirik
17-07-09, 07:24
ne fakt ne realitet pozicioni i popullit tonė esht shum i rrezikuar ne qfardo aleancash sepse ka shum hile ndaj nesh por nes e hyjm ne aleanca me rusinė dhe kinen perfundimisht mund te shuhemi si
komb dhe nuk do ekzistojm ma ne ballkan e ne europė
secili shqiptar qe flet shqip

duhet ta dij ket fakt prandaj me perendimin sa do ku do ka ma shum siguri
sepse perendimi edhe pse nuk besoj se ka simpati per shqiptarė megjithat nuk i nenshtrohet krejtesisht interesve te kines e te rusisė-

rusija para qet rrezikun ma te madh per ekzistencen tonė kombtare si komb greku dhe serbi e rusi jan dushmant armiqt eperjetshem te pa ndryshueshem dhe te rrezikshem per ne -
ndersa ne shqiptart neve na mungojn aftesit organizative per te ju ballė si dihet ketyre shovenistve barbar

Uragani_99
18-07-09, 00:34
Botėn do t'a sundon kush ėshtė mė i forti,dihet se kush....SHBA_tė,pa koment......me dnerime.... Uragani_99

krijuesiii
18-07-09, 15:53
...Einshteini ka thene se lufta e 4 do te behet me shpata, kurr nuk dihet se kush del ma i forti edhe bushi mendoj se do ta pushton shpejte Irakun e do te hy ne Iran po qe tash po duhet mu terhjek edhe prej Irakut...

...Une lus Zotin Inshalla veq rusi edhe kina nuk behen me te forta se kuku per njerzimin qa ka me e gjete...


...pajtohem me teorin e 4peace.... (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13679)tungiii

Shpati
18-07-09, 22:39
...Einshteini ka thene se lufta e 4 do te behet me shpata, kurr nuk dihet se kush del ma i forti edhe bushi mendoj se do ta pushton shpejte Irakun e do te hy ne Iran po qe tash po duhet mu terhjek edhe prej Irakut...

...Une lus Zotin Inshalla veq rusi edhe kina nuk behen me te forta se kuku per njerzimin qa ka me e gjete...


...pajtohem me teorin e 4peace.... (http://www.dardania.de/vb/upload/member.php?u=13679)tungiii

Bota ndryshon ,por nje sundim nga Kina ose Rusia nuk do te ndodhe.
pse?
Shekulli XX deshmon si humben ndikimin, thuaja te gjitha ish Superfuqit/Fuqit e medha.
Pra sundues te perhershem ska.

Por ne te ardhmen si fuqi te medha do te jen vendet qe kan me shume se 200 milion Banor dhe siperfaqe mbi 1 milion Km kateror.
Cilat vende mund te jen?

1.Ne Kontinentin Amerikan : SHBA dhe Brazili si fuqi Meksika.

2.Ne Evrop: Ne qofte se arrin te funkesionoj EU si nje Shtet ,mund te jet si Superfuqi ose Fuqi e madhe. Perndryshe vendet Evropiane do te humbin ndikimin.

3. Ne Afrik: Ne qofte se arrijn te bashkohen Arabet mund te behen Superfuqi,por mund te rritet edhe ndikimi i Nigeris.
4.Ne Azi: Kinezet , Ruset ,India ne qofte se arrin te mbes si Shtet, Turqia dhe disa vende ku ka ndikim. Por vende me ndikim mund te jen si Pakistani, Irani, Japonia , Indonezia etj.

Pse tash nje vend nuk do te arrij te dominoj gjat?
Globalizimi e ben te mundur qarkullimin e Dijes shume shpejt.
Ne rrethana te sotme esht e pa mundur qe nje vende te ket perparsi ne Dije/Shkenc/Teknoligji etj, nga vendet tjera.
Pra Bota do te sundohet nga shume Aktor.

Isinqerti25
18-07-09, 22:41
Shum her eshte folur qe Rusia kohve te fundit ka perparuar`shum por sipas mendimit tim une ende nuk mundem te besoj se do mund ta sundon boten nje rusi..........

lirik
19-07-09, 09:43
Shum her eshte folur qe Rusia kohve te fundit ka perparuar`shum por sipas mendimit tim une ende nuk mundem te besoj se do mund ta sundon boten nje rusi..........

---------------

kthesave historike nuk ju dihet asnjiher -
bota esht kafshat e madhe per ta sunduar vetem nji shtet i vetem -

por ai behet ne lidhje boshtesh siq ishte boshti romė berlin tokio ne luftene dyt botrore -

numri i banorve po rritet ne glob -

por per te sunduar boten duhen tri shtete ne koalicion ose ma teper -

per shembull ket mund te bejn kina rusija dhe irani me kompromiset e tyre -

ne koalicion-

me numer te madh banoresh dhe teritor te madh -

por kuptohet nese bie fuqia e amerikes -

nji miliard e treqindmiljon kinez mbi 200 miljon rus dhe mbi 70 miljon iranian ne bashkpunim paraqesin rrezik per boten -

sepse numri i kinezve me njerz mjafton ta mbuloj boten ne teritor -
me prezenca te bazave te armatosura ushtarake -

po ashtu ruset kan potencial njerzorė ndersa irani mund te pushtoj ne rrethet e veta ndonji irak apo arabi saudite etj

premium
19-07-09, 12:07
Shkurt sot Boten sundon financa-ekonomia ..... si varijanta e dyte sulmet atomike ,, sepse Botes i ka ardh mo afati i skadimit ,, mjaft na mbajti ky toke tulifare njerzish :biggrin:

Pupi
19-07-09, 19:39
Faleminderit per pjesmarrje bashkdiskutues te nderuar, por njeherit edhe njė lutje tė vogėl.

Jetojm nė kohėra kur edhe fėmijėt po lindin me fakultet, tė rriturit pretendojn tė jen bo veq "Akademik" !

Mundėsisht shkruani ma pak, mos i bini fort rreth e rrotull, sillu pshtillu, tė njėjtat fjalė.

Mundėsisht tė jeni ma kompakt nė shkrime.....ju lutem !

Fshatari
19-07-09, 20:48
Faleminderit per pjesmarrje bashkdiskutues te nderuar, por njeherit edhe njė lutje tė vogėl.

Jetojm nė kohėra kur edhe fėmijėt po lindin me fakultet, tė rriturit pretendojn tė jen bo veq "Akademik" !

Mundėsisht shkruani ma pak, mos i bini fort rreth e rrotull, sillu pshtillu, tė njėjtat fjalė.

Mundėsisht tė jeni ma kompakt nė shkrime.....ju lutem !

SHBA-te.

panta_rhei
19-07-09, 21:47
ghėė ghėėėėė
uoo ti gjal bre ku mete... qitnaj edhe kaj ēaj ej

Pupi
19-07-09, 21:50
Une thash shkurt, veq ama kaq shkurt ?

Pupi
19-07-09, 21:50
ghėė ghėėėėė
uoo ti gjal bre ku mete... qitnaj edhe kaj ēaj ej

Kur ti rrumllakojsh 100 copa !!!

panta_rhei
19-07-09, 22:04
Kur ti rrumllakojsh 100 copa !!!

jo tybe pup, nime fort e ngreh ēajin edhe duhanin n qisi muhabete t rana... ani me mujt diqysh me e ba si tullug prej tymit qi mos mu pa hiq deri t sarihmi mir tu i dhan zor me i pleqnu hallet e amerikes edhe t rrusis... aaajjtt burrat e botes bre... uoo ti gjaal q'u bane bre dreq, qitnaj more edhe ka njo mos i le mu ftof kta virana :biggrin:

Pupi
19-07-09, 22:10
jo tybe pup, nime fort e ngreh ēajin edhe duhanin n qisi muhabete t rana... ani me mujt diqysh me e ba si tullug prej tymit qi mos mu pa hiq deri t sarihmi mir tu i dhan zor me i pleqnu hallet e amerikes edhe t rrusis... aaajjtt burrat e botes bre... uoo ti gjaal qu bane bre dreq, qitnaj more edhe ka njo mos i le mu ftof kta virana :biggrin:

Ktu edhe asht "forja" me mujt mju ra n'fije atyne qe s'kallzojn publikisht, se ata cka e shkrun gazeta let me knue.

Nuk kishe me kan ti panta_rhei mos me kan i ksishen, pe din ti...:biggrin:

panta_rhei
19-07-09, 22:32
Ktu edhe asht "forja" me mujt mju ra n'fije atyne qe s'kallzojn publikisht, se ata cka e shkrun gazeta let me knue.

Nuk kishe me kan ti panta_rhei mos me kan i ksishen, pe din ti...:biggrin:
hehehe mos je tu menu najsen kshtu "fukulieren" :biggrin:
nejse,

hajt pup nime me ta ba ni pytmje:

Pse n'Amerikė nuk ka kurrė kriza t'pushtetit, as kriza sociale e politike, as trazira, as lufta t'brendshme???!!!

Pupi
19-07-09, 22:37
hajt pup nime me ta ba ni pytmje:

Pse n'Amerikė nuk ka kurrė kriza t'pushtetit, as kriza sociale e politike, as trazira, as lufta t'brendshme???!!!

A e me ta zgjatė pak pėrgjegjien (e me lan per neser)?
A me ti ra shkurt : ATJE KA SHTET

panta_rhei
19-07-09, 22:43
A e me ta zgjatė pak pėrgjegjien (e me lan per neser)?
A me ti ra shkurt : ATJE KA SHTET

Shtet ka edhe gjermani bre pup, po atje kputen tu sha spd edhe cdu, e kur tvjen puna ja kan me ba koalicion ja kan me hy n kriz t thell t pushtetit, nuk kan qare se jo qe duhen... qashtu edhe britania asht shtet po veq gordon browni e din qka asht tuj hjek me e majt qeverin... qashtu rusia asht shtet po me 1000 probleme... qashtu krejt shtetet e botes me probleme t brendshme...

Nuk ja ke qillu dmth! :biggrin:

Pse veq amerika nuk ka kriza politike kurrė???

p.s. provoje edhe niher, e tani m kallzon a me t kallzue

Pupi
19-07-09, 22:52
Shtet ka edhe gjermani bre pup, po atje kputen tu sha spd edhe cdu, e kur tvjen puna ja kan me ba koalicion ja kan me hy n kriz t thell t pushtetit, nuk kan qare se jo qe duhen... qashtu edhe britania asht shtet po veq gordon browni e din qka asht tuj hjek me e majt qeverin... qashtu rusia asht shtet po me 1000 probleme... qashtu krejt shtetet e botes me probleme t brendshme...

Nuk ja ke qillu dmth! :biggrin:

Pse veq amerika nuk ka kriza politike kurrė???

p.s. provoje edhe niher, e tani m kallzon a me t kallzue


Oj "zemer" ti mue me m'kallzue hahahahahahaha..... ma qite gazin n'gjys t'nates.

Shiqo titullin n'krye, hiqja fjalet: Mardhenjet Amerik-Rusi e lexoje edhe njiher si po tė del titulli.
Pasi ta kesh lexuar kthehu edhe nji her, dhe kshtu me radhė dhjetė herė!

Pasi ta kesh lexuar dhe pėrseritur dhjetė herė fjalin "Kush e e Sundon Botėn ?" Do tė vijshė nė pėrfundimin qė je duke kėrkuar :wink:

panta_rhei
19-07-09, 22:55
Oj "zemer" ti mue me m'kallzue hahahahahahaha..... ma qite gazin n'gjys t'nates.

Shiqo titullin n'krye, hiqja fjalet: Mardhenjet Amerik-Rusi e lexoje edhe njiher si po tė del titulli.
Pasi ta kesh lexuar kthehu edhe nji her, dhe kshtu me radhė dhjetė herė!

Pasi ta kesh lexuar dhe pėrseritur dhjetė herė fjalin "Kush e e Sundon Botėn ?" Do tė vijshė nė pėrfundimin qė je duke kėrkuar :wink:

uo pup, a e din pėrgjigjen konkrete a nuk e din?
po ose jo! qy a po t vjen inati a?

thujem ti mu, unė t kallzoj

Pupi
19-07-09, 23:00
uo pup, a e din pėrgjigjen konkrete a nuk e din?
po ose jo! qy a po t vjen inati a?

thujem ti mu, unė t kallzoj

Shiqo se ti ta nxjerr guhen kerkun mos me pas men.

N'amerik nuk ka politik parlamentare (Politik parlamentare, vendosja nė parlament) N'amerik gjanat kurdisen (s'paku) dhjetė vjetė para.
A t'mjafton, apo don hala ?

panta_rhei
19-07-09, 23:06
Shiqo se ti ta nxjerr guhen kerkun mos me pas men.

N'amerik nuk ka politik parlamentare (Politik parlamentare, vendosja nė parlament) N'amerik gjanat kurdisen (s'paku) dhjetė vjetė para.
A t'mjafton, apo don hala ?

le pup se kerkah hiē nuk je... nejse as kurr nuk je kan ti... aspak nuk m ki zhgėnjye :biggrin:
me m ngu mue ti me sonten e len politiken me ka krejt

Ngo mir tash:

Nė Amerikė nuk ka kurrė kriza politke, as konflikte tė brendshme, sepse nė territorin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nuk ka Ambasadė amerikane, as nuk ka Ambasador amerikan.

futja gjum tash, se qitu e ki edhe pėrgjigjen kush e sundon botėn :wink:

Pupi
19-07-09, 23:13
le pup se kerkah hiē nuk je... nejse as kurr nuk je kan ti... aspak nuk m ki zhgėnjye :biggrin:
me m ngu mue ti me sonten e len politiken me ka krejt

Ngo mir tash:

Nė Amerikė nuk ka kurrė kriza politke, as konflikte tė brendshme, sepse nė territorin e Shteteve tė Bashkuara tė Amerikės nuk ka Amabasadė amerikane, as nuk ka Ambasador amerikan.

futja gjum tash, se qitu e ki edhe pėrgjigjen kush e sundon botėn :wink:

Pėrgjegjia ma absurde qe munet njeri me marr n'kėtė gjys nate. Po tue e dit qė vjen nga kush, at'her edhe nuk ėshtė prit ma shumė.

Pse nė territorin Rus e Kinez apo edhe Gjerman ka Ambasada Ruse apo Kineze apo Gjermane ?

Ndėrsa unė nuk tė kėshilloj ta lėsh politikėn, sepse nuk i ke ardh nė skaj sikur unė, ke pėr tė mėsuar ende, shfrytzo rastin kur unė them dicka e mėsohu, nuk ėshtė e munduar ta kuptosh aty pėr aty, por pasi ta kesh fjetur nji natė dhe ta kesh "pėrpunuar" mirė e mirė do ta marrish vesh meselen de facto !

panta_rhei
19-07-09, 23:19
Pėrgjegjia ma absurde qe munet njeri me marr n'kėtė gjys nate. Po tue e dit qė vjen nga kush, at'her edhe nuk ėshtė prit ma shumė.

Pse nė territorin Rus e Kinez apo edhe Gjerman ka Ambasada Ruse apo Kineze apo Gjermane ?

Ndėrsa unė nuk tė kėshilloj ta lėsh politikėn, sepse nuk i ke ardh nė skaj sikur unė, ke pėr tė mėsuar ende, shfrytzo rastin kur unė them dicka e mėsohu, nuk ėshtė e munduar ta kuptosh aty pėr aty, por pasi ta kesh fjetur nji natė dhe ta kesh "pėrpunuar" mirė e mirė do ta marrish vesh meselen de facto !

hahahahahahhaahhaaaaaaaa oh kuku pėr mu me kon jam tu folė

o pup, a e ke ni ambasadorin e rusisė ose tė kinės tu folė nė shqipėri pėr zgjedhjet ose pėr ndonji problem najher?
Po nė Kosovė?
Politikėn e tė gjitha shteteve tė botės e kontrollojnė dhe e komandojnė ambasadorėt amerikanė nė shtetet pėrkatėse. Kur nuk mujnė, ja q.jn nanen e kallin atė shtet... ose e qesin nė dy gjunjė.

Uragani_99
20-07-09, 13:33
Faleminderit per pjesmarrje bashkdiskutues te nderuar, por njeherit edhe njė lutje tė vogėl.

Jetojm nė kohėra kur edhe fėmijėt po lindin me fakultet, tė rriturit pretendojn tė jen bo veq "Akademik" !

Mundėsisht shkruani ma pak, mos i bini fort rreth e rrotull, sillu pshtillu, tė njėjtat fjalė.

Mundėsisht tė jeni ma kompakt nė shkrime.....ju lutem !Sundues i botės - SHBA-tė po kush tjetėr,BABA I BOTŹS....me nderime Uragani_99

luckyman
20-07-09, 16:53
Sunduesit e botes jane *Hebrejt*, ata ta sundoj ,SHBA,Rusin,..e qebesa edhe gjysen e bankave Kineze i kan nen kontroll!

Skull&Bones.

premium
20-07-09, 18:01
O' mos e zgjatni shumė pėr sundimin e Botės ...kush - kush -kush :smile:
Botėn i kam qit nė shitje :biggrin: ,, kush don letė lajmrohen te une ... po i japi me hekter pėr 99 vite :confused:

Pupi
20-07-09, 20:10
hahahahahahhaahhaaaaaaaa oh kuku pėr mu me kon jam tu folė

o pup, a e ke ni ambasadorin e rusisė ose tė kinės tu folė nė shqipėri pėr zgjedhjet ose pėr ndonji problem najher?
Po nė Kosovė?
Politikėn e tė gjitha shteteve tė botės e kontrollojnė dhe e komandojnė ambasadorėt amerikanė nė shtetet pėrkatėse. Kur nuk mujnė, ja q.jn nanen e kallin atė shtet... ose e qesin nė dy gjunjė.

Muhabete- Konspiracion hesapi.

Konspiracioni kish qenė njė kohė tė gjatė "mallkim" i madhė tek amerikanet, sepse tė ngratit kishin qenė tė kushtėzuar nga mediat tė besojn qė komplotet kunder dikujt egzistojn vetėm nė Republikat e bananeve ose nė vendet komuniste.

Me demek na jemi tė paster, tė tjerėt janė ata qė i kurdisin tė ligat.

E kshtu e kshtu e kshtu...... sa i pėrket "conspirare"
Paj tash conspirare me perkthy spo dojki me than gjo tjeter veq "tė marrim frym bashakarisht", ti bashkrendojm gjanat sė bashku e qeshtu diqysh.

Hėėė.... Mirpor nė kohrat moderne kjo fjal paska gjet edhe nji zavendėsim tė ri, me njė ngjyrė tė re:

tė kurdisėsh njė plan nė mėnyrė tė fsheht (sidomos pėr kryerjen e njė puneje tė lig ose tė paligjshme).
tė kurdisėsh njė plan ose njė komplot nė fshetėsi.
D.m.th. kemi njėrin pėrkufizim tė keq, tjetrin mė pak se aq.

Phyyyyyy... telashe boll me i ra n'fije dyjes a ?

panta_rhei
20-07-09, 21:44
Muhabete- Konspiracion hesapi.

Konspiracioni kish qenė njė kohė tė gjatė "mallkim" i madhė tek amerikanet, sepse tė ngratit kishin qenė tė kushtėzuar nga mediat tė besojn qė komplotet kunder dikujt egzistojn vetėm nė Republikat e bananeve ose nė vendet komuniste.

Me demek na jemi tė paster, tė tjerėt janė ata qė i kurdisin tė ligat.

E kshtu e kshtu e kshtu...... sa i pėrket "conspirare"
Paj tash conspirare me perkthy spo dojki me than gjo tjeter veq "tė marrim frym bashakarisht", ti bashkrendojm gjanat sė bashku e qeshtu diqysh.

Hėėė.... Mirpor nė kohrat moderne kjo fjal paska gjet edhe nji zavendėsim tė ri, me njė ngjyrė tė re:

tė kurdisėsh njė plan nė mėnyrė tė fsheht (sidomos pėr kryerjen e njė puneje tė lig ose tė paligjshme).
tė kurdisėsh njė plan ose njė komplot nė fshetėsi.
D.m.th. kemi njėrin pėrkufizim tė keq, tjetrin mė pak se aq.

Phyyyyyy... telashe boll me i ra n'fije dyjes a ?
Po krejt tema qė e ke hap ti thėrret pėr konspiracion, o pupil

plus po thu kallzoni najsen qė nuk shkrun naper gazeta... e tani kur spo mundesh me e bajtė... po kcen si plesht....

a e din bile ti pėr veti n kit jetė "ēka don"?

p.s. pije naj ēaj qaty pash familen... qata dini ju burrat e djegur pėr vatan (tė cilin kurrė nuk keni me e gjetė)

Pupi
21-07-09, 09:26
Po krejt tema qė e ke hap ti thėrret pėr konspiracion, o pupil

plus po thu kallzoni najsen qė nuk shkrun naper gazeta... e tani kur spo mundesh me e bajtė... po kcen si plesht....

a e din bile ti pėr veti n kit jetė "ēka don"?

p.s. pije naj ēaj qaty pash familen... qata dini ju burrat e djegur pėr vatan (tė cilin kurrė nuk keni me e gjetė)

Me tahmin te preka ma teper se qe parashihja. E kuptoj, mundė tė jetė dozė e rėndė pėr njė paqavėr si ti, tė harruar edhe nga zoti (nga robi ka kohė).

O lesh fol qaty, e mos lyp me u sqaru me detale, kush mu(o)ri vesh muri. Kush jo, ski ēka paraqitesh franqez ti ktu.
Tarabuki bacit, a pe sheh qe po kcen qysh pi bijė une (pa e hetuar fare), tash mos u prek me qa si fmija le le le le......

Shko vet n'tiron ēka po t'thojn ku asht vatani (....e hapun) e eja na kallzo!

panta_rhei
21-07-09, 13:21
Me tahmin te preka ma teper se qe parashihja. E kuptoj, mundė tė jetė dozė e rėndė pėr njė paqavėr si ti, tė harruar edhe nga zoti (nga robi ka kohė).

O lesh fol qaty, e mos lyp me u sqaru me detale, kush mu(o)ri vesh muri. Kush jo, ski ēka paraqitesh franqez ti ktu.
Tarabuki bacit, a pe sheh qe po kcen qysh pi bijė une (pa e hetuar fare), tash mos u prek me qa si fmija le le le le......

Shko vet n'tiron ēka po t'thojn ku asht vatani (....e hapun) e eja na kallzo!

:biggrin:
...mekanizmin e projektimit tė cilėsive e ki tė njėjtė me atė tė dhelprės qė nuk e arrin dot rrushin

nime pupil (anglisht i bjen nxėnės, sjam tuj t'than kupil jo se e dij qė ti qaty e ki dobėsinė):wink:

Optimisti e maron aeroplanin.
Pesimisti e maron parashutėn.
Cili prej kėtyre shkon nė Hėnė?!

ps. pi ēaj se veq ēaji qe munet me ta hjek t nxehtin a :tongue:
pėr me nejt pak n temė: na kan pshtu bre rust me qit ēaj, beso

Pupi
21-07-09, 20:16
:biggrin:
...mekanizmin e projektimit tė cilėsive e ki tė njėjtė me atė tė dhelprės qė nuk e arrin dot rrushin

nime pupil (anglisht i bjen nxėnės, sjam tuj t'than kupil jo se e dij qė ti qaty e ki dobėsinė):wink:

Optimisti e maron aeroplanin.
Pesimisti e maron parashutėn.
Cili prej kėtyre shkon nė Hėnė?!

ps. pi ēaj se veq ēaji qe munet me ta hjek t nxehtin a :tongue:
pėr me nejt pak n temė: na kan pshtu bre rust me qit ēaj, beso

Jo me m'pas than kupil une ta kisha sha motren. (veq sa pėr dijeni a!)

Tue dasht me kon gjithmonė nė qender tė vėmendjes, pja hup bukurin edhe vetit, edhe prej nji djali simpatik, po bahesh pis i madh a(karakteristika kėto qė me vite po i bart me vehte, po ku ndryshon magari breeeee, edhe une nime).

p.s. Tema:
Po shka me u bo ruseve, tash e kan lidh edhe me Kinen, zaten qajrat kineze ndikuakan mė mirė nė trunin rus, kshtu qė mos ta ha nama e pju merr lakmi edhe ti, sepse pėr nga "mentaliteti" (dėshira pėr tė sunduar mbi tjetrin) pak dallon ti nga ata. Bile bile kjo ra edhe ja pat sherrin e u bot pik e pes !

GURI SYLAJ
21-07-09, 21:14
...nje pasqyrim shume i sinqert dhe real . Po u pa me nje sy kritik nuk do te kete nevoje fare te shtrohet pyetja pse shqiptaret nuk mund t'a sundojn boten dhe pse jan keshtu pike e pese tash e dymije vjet !!

lirik
22-07-09, 09:11
Jo me m'pas than kupil une ta kisha sha motren. (veq sa pėr dijeni a!)

Tue dasht me kon gjithmonė nė qender tė vėmendjes, pja hup bukurin edhe vetit, edhe prej nji djali simpatik, po bahesh pis i madh a(karakteristika kėto qė me vite po i bart me vehte, po ku ndryshon magari breeeee, edhe une nime).

p.s. Tema:
Po shka me u bo ruseve, tash e kan lidh edhe me Kinen, zaten qajrat kineze ndikuakan mė mirė nė trunin rus, kshtu qė mos ta ha nama e pju merr lakmi edhe ti, sepse pėr nga "mentaliteti" (dėshira pėr tė sunduar mbi tjetrin) pak dallon ti nga ata. Bile bile kjo ra edhe ja pat sherrin e u bot pik e pes !

EH MORE PUPI PO KY GJITHMONė KA KEN I TILLė ASNJIHER NUK KA KEN DJALė I MIR

Pupi
22-07-09, 16:46
EH MORE PUPI PO KY GJITHMONė KA KEN I TILLė ASNJIHER NUK KA KEN DJALė I MIR
Lirik lum djali, mos u perzi ti ktu, nuk ėshtė qėllimi imė tė lidhė "aleanca virtuale"(pėrndryshe do tė kisha dalė me emen e mbiemen, dhe fotografi) nuk jemi kėtu pėr tu bėrė "jarana" mes veti, por pėr ti thėnė opinjonet tona, duhet tė jemi tė pėrgaditur, Si dhe tė vetėdijshėm, qė jo gjithmonė do tė rrjedhė nga goja e tjetrit "sheqer".
Miqėsisht Pupi

lirik
22-07-09, 17:45
Lirik lum djali, mos u perzi ti ktu, nuk ėshtė qėllimi imė tė lidhė "aleanca virtuale"(pėrndryshe do tė kisha dalė me emen e mbiemen, dhe fotografi) nuk jemi kėtu pėr tu bėrė "jarana" mes veti, por pėr ti thėnė opinjonet tona, duhet tė jemi tė pėrgaditur, Si dhe tė vetėdijshėm, qė jo gjithmonė do tė rrjedhė nga goja e tjetrit "sheqer".
Miqėsisht Pupi

------------------------------------


ME KCYE SI ZOGU DEGė Mė DEGė E ME QIT TEMEN PREJ KODRE NE BREG VEQ HAJT SE PO E THEM NJI MENDIM TE DEL KU TE DEL

NUK ESHT MIRė


PER NJE QESHTJE QE PER MUA NUK KA HIQ RENDESI


UN AS NUK TE NJOH AS NUK TE KAM NJOHUR

NE JETEN TIME

AS TY PUPI
AS KET PHANTA RHEI DHE NUK ME INTRESON KJO ASPAK

KUSH QKA QET PER GOJE NUK ME INTRESON

SE VEQ VETEN E TREGON SECILI-

SE UN NUK E KAM BA KURR PUNEN ME QIT DIKUSH DIQKA KEQ PER GOJE PER MUA SE UN KURR KORI NUK I KAM LANė ATDHEUT AS FISIT

POR GJITH JETEN AQ SA KAM MUND KAM KONTRIBUAR PER ATDHE SHOQERI E FAREFIS

E KURR NUK ESHT KORIT EMRI IM

DHE NUK ME INTRESON MUA KJO HIQ SE QK A KA BAGLITUR PER GOJE KY PHANTA RHEI

SE KY NUK KA VLER PER MUA ASPAK DHE QENDROJ PRAN KTI MENDIMI

PER SHKAK SE UNE THASH NJI MENDIM TIMIN SE KY

NUK ESHT DJAL I MIR PHANTA RHEI
ASPAK

UN EKAM KET BINDJE PER KET NJERI

KSHTU
DHE KJO ESHT BINDJE E IME-


E THASH DHE E THEM NDAJ KTI BINDJEN TIME

DHE MENDOJ SE NUK ESHT KURGJA PUNA E TIJ

PER VEQ SE NJI BERLLOG I THJESHT ESHT

QE NUK KA KURFAR VLERE HIQ


AS NUK PO LYPI ALEANCA AS JARANA -

SE UN E KAM JETEN TIME DHE DREJTIMIN TIM KAM JARANA E ALEANCA E SHOKė E MIQ

SA TE DUASH AS NJE NJERI NUK EKAM NJOHUR PERMES INTERNETIT AKOMA QE ME EPI NJE KAFE ME TE


JU AS NUK JU NJOH AS NUK JU KAM PA KURR O PUPI

AS NUK E DI KUSH JENI

DHE NUK ME KA NDODHUR AKOMA TE NJIHEM NEPER MES INTENETIT ME DIKEN E TE KONTAKTOJ PASTAJ

DERI ME SOT JO ASNJIHER

PRA TASH BESOJ SE E KE TE KJART PUPI APO JO


POR E KISHIT ZAKON ME QIT VULA E MENDIME QE TI VULOSNI

PA KEN TE SIGURT SE SI ESHT FAKTI-


UN E THASH DHE PO E THEM

KY ASPAK NUK ESHT KURFAR DJALI I MIR HIQ

DHE MBETEM PRAN KTI MENDIMI PER KET PHANTA RHEI
E TI PERSERI DIL E FUTJA KODREAS E BREGUT E LIDHI TEMAT ME SHKUP E ME SHKODER
DIL PREJ NJI TEME PER LISA E KALO NE NE THERRA

lirik
22-07-09, 18:56
por edhe nese ka llomotitur per mua ky phanta rhei nuk esht gjė tjeter per veq se ndonji i biri i ndoj titisti apo komunisti te ish jugosllavisė tejetr diqka nuk mund te jet ky-
poashtu edhe nezir myrta odisea i dardanis i pa kurriz titisti qe i ka kenduar titos vargje

Shpati
22-07-09, 22:09
Bota ndryshon ,por nje sundim nga Kina ose Rusia nuk do te ndodhe.
pse?
Shekulli XX deshmon si humben ndikimin, thuaja te gjitha ish Superfuqit/Fuqit e medha.
Pra sundues te perhershem ska.

Por ne te ardhmen si fuqi te medha do te jen vendet qe kan me shume se 200 milion Banor dhe siperfaqe mbi 1 milion Km kateror.
Cilat vende mund te jen?

1.Ne Kontinentin Amerikan : SHBA dhe Brazili si fuqi Meksika.

2.Ne Evrop: Ne qofte se arrin te funkesionoj EU si nje Shtet ,mund te jet si Superfuqi ose Fuqi e madhe. Perndryshe vendet Evropiane do te humbin ndikimin.

3. Ne Afrik: Ne qofte se arrijn te bashkohen Arabet mund te behen Superfuqi,por mund te rritet edhe ndikimi i Nigeris.
4.Ne Azi: Kinezet , Ruset ,India ne qofte se arrin te mbes si Shtet, Turqia dhe disa vende ku ka ndikim. Por vende me ndikim mund te jen si Pakistani, Irani, Japonia , Indonezia etj.

Pse tash nje vend nuk do te arrij te dominoj gjat?
Globalizimi e ben te mundur qarkullimin e Dijes shume shpejt.
Ne rrethana te sotme esht e pa mundur qe nje vende te ket perparsi ne Dije/Shkenc/Teknoligji etj, nga vendet tjera.
Pra Bota do te sundohet nga shume Aktor.

Supermacioni ne Teknologji i garanton SHBA-se edhe shume kohe dominim.Vendet tjera se paku 30 vite jan mbas SHBA-se ne Teknologji te Armeve...
Por per nje sundim te vetem vetem armet nuk mjaftojn.
Teoricent te ndryshem flasin per te ardhem per nje Lloj Qeverie Boterore.
Esht e mundur qe Bota te qeveriste nga nje Qeveri Boterore.

lirik
22-07-09, 23:04
Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin Ti Ndryshoj Ligjet Te Kontrolloj Paranė Te Shtoj Prodhdimin Dhe Vendet E Punes
Pastaj Me Shqiptar Duhet Te Bashkpunoj Shum Ma Ngusht Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi Ne Jemi Te Rrezikur
Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi

panta_rhei
24-07-09, 17:17
por edhe nese ka llomotitur per mua ky phanta rhei nuk esht gjė tjeter per veq se ndonji i biri i ndoj titisti apo komunisti te ish jugosllavisė tejetr diqka nuk mund te jet ky-
poashtu edhe nezir myrta odisea i dardanis i pa kurriz titisti qe i ka kenduar titos vargje

Pyetje:

Nuk e dij nėse ia kam lypė motrėn apo ēikėn pėr nuse ndokujt ksajde pari?

Ose:

Nėse ndokujt i ka shku mendja pahiri me m'ba mik sh'pie pėrshkakse paska pas kujtu qė jam djalė i mirė? Asnjėherė nė postimet e mija nuk kam pretenduar tė jem djalė i mirė. Kėshtuqė "marojeni qull".

Nuk vuaj kurrė pėr faktin nėse unė apo postimi im do t'i pėlqejė dikujt ose jo (aq mė pak qiftave tė pupit dhe tė atyre qė nė forum u digjet zemra pėr me ia citu dikush postimin duke i thėnė "pajtohem me postimin tėnd"... zaten me bo mos me i lavdu tri herė nė ditė, vetėlargohen nga forumi duke mallkuar stafin dhe moderatorėt pėr "jolojalitet":)!

Nejse,
pajtohem edhe unė, janė gjėra shumė tė parėndėsishme kėto...
gjithsesi "show must go on"!

p.s. lirik, ti pėr veti thu "unė jam patriot edhe kam punu shumė pėr atdhe" (!!!)
dmth ti e livdon vetin nėpėr forum(e).
A po t'kujtohet?

jadore
24-07-09, 17:28
Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin Ti Ndryshoj Ligjet Te Kontrolloj Paranė Te Shtoj Prodhdimin Dhe Vendet E Punes
Pastaj Me Shqiptar Duhet Te Bashkpunoj Shum Ma Ngusht Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi Ne Jemi Te Rrezikur
Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi

postim i dekades ..

lirik
24-07-09, 19:00
Pyetje:

Nuk e dij nėse ia kam lypė motrėn apo ēikėn pėr nuse ndokujt ksajde pari?

Ose:

Nėse ndokujt i ka shku mendja pahiri me m'ba mik sh'pie pėrshkakse paska pas kujtu qė jam djalė i mirė? Asnjėherė nė postimet e mija nuk kam pretenduar tė jem djalė i mirė. Kėshtuqė "marojeni qull".

Nuk vuaj kurrė pėr faktin nėse unė apo postimi im do t'i pėlqejė dikujt ose jo (aq mė pak qiftave tė pupit dhe tė atyre qė nė forum u digjet zemra pėr me ia citu dikush postimin duke i thėnė "pajtohem me postimin tėnd"... zaten me bo mos me i lavdu tri herė nė ditė, vetėlargohen nga forumi duke mallkuar stafin dhe moderatorėt pėr "jolojalitet":)!

Nejse,
pajtohem edhe unė, janė gjėra shumė tė parėndėsishme kėto...
gjithsesi "show must go on"!

p.s. lirik, ti pėr veti thu "unė jam patriot edhe kam punu shumė pėr atdhe" (!!!)
dmth ti e livdon vetin nėpėr forum(e).
A po t'kujtohet?jo phanta rhei po rren ti shum po rrenė un i kam treguar disa raste te vuajtjeve te mia kur un ne temperatira nen 25 gradė kam mbetur perjashta neper borė e ka pas raste ne malet e huaja te kroacis e te sllovenisė nga ikja e udbashve kur te tjeret shkonin neper lukse -
po ti po rren po rrejshe shum mua me njohin shum njerz bile ka pas raste kur me thonin eme tregue nji diqka qe mua me kishte ndodhur e un e kapecejsha e thosha hajt brel lene se nuk esht me rendesi lene at punė se hajt ma ka kalue tash mo na e kujto pra ishte ngjarje qe dikush do te renqethej nga ajo vuajtje por nuk ekam treguar
sepse thjesht nuk doja nuk kisha vullnet me folė per dia gjana edhe sot nuk flas per disa perjetime se dikush mund te hap gojen e te htot ja se si lavdrohet -
per ata na ka mallkuar zoti neve se ne te till jemi ne vend se te ja besojm njeri tjetrit
mjerimin perjetimin detyrohemi te ndryjm ne zemer nji diqka qe ka ndodhur vetem e vetem qe tjetri te mos tallet me ty sepse jemi te namur -
mua me pqelen te jem shqiptar se shqiptar jam lindur por nganjiher ka diqka qe nuk me pelqen te ne sepse vetem vetem vetes ja beson vuajtjet por jo tjetrit u pa kjo edhe me rastin e masakrave ne kosovė ku dikuj ju tha zemra e ata qe nuk kan perjetuar masakren i binin muzkes e dallues deri ne kup te qiellit-
per shkak te drejtesis shpeshher kan pas disa njerz antipati per mua

sepse e kam folur te drejten por drejtesia filimin eka te idht e fundin te embel -

pas sa vitesh njerzit qe kan pasur antipati e ju ka dal fjala ime me kan shikuar ndryshe porr ishte vonė ather un i dukem dikuj ndryshe meqense flas ma hapur -

lirik
24-07-09, 19:11
sa per lavdi o phanta rhei ti qe po qet dokkrra pa lidhje un edhe ne veprimtari kur kam qit parolla naten dhe takohesha me shokt ma te ngusht e ene familje nuk i kan ditur veprimet e mia nga njiher
vetem kam dalur per te shkruar parolla ne kohrat e regjimit te titos

familje ime kur ka degjuar aktakuzen ne gjygj u befasua sepse kzr me pyesnin ku ishe
ju thosha po isha me do shok mbrme por ne fakt nuk isha dhe pse sepse nuk ekam pas zakon as ne familje as ne farefis me u fry e me thanė bėra at ose bėra ket dhe shum her kam pas vrejtje nga familja pse nuk i tregoj disa gjėra por ne natyren time nuk ishte hiq kjo qe ti po llomotit -
pra nuk shkon njeriu drejt vdekjes e rreziqeve per kapuq te madh siq po zhurmon ti po ta merr me miza me ken ashtu e kisha zgjedhur rrugene hoteleve e lśkseve si shum kush
kam pasur njimij her shansa ma te mdha se ata njeriu nuk shkon ne rreziqe per kurfar lavdi

por ti je duke ja futur kot dhe pake dal me kso far llafesh bajate jo nujk deshta ta bej diken mik e

un flas ashtu ekeshtu pa marr para sysh a i peqlen dikuj a jo po keto jan budalleqe tua -
llafe boshe dhe do far deklarimesh fminore se mua nuk me prish punė hiq
a flet ti keq apo mirė per mua sepse un nuk fitoj pare nga llafet -
por realitetit ka rendesi objektivitetit mua kurr nuk me rritet mendja un mbetem ky qe jam edhe sikur e gjith bota te flas per mua edhe kina amerika e medait botrore mua aspak nuk ma ndryshojn
te qenshmen time ky qe jam as nji milimeter nuk luaj prej pozicioni sepse nuk me len vetedija ime
dhe konstatimi sepse e di sa vlej nese me quajn te gjith mbret un vet me vete them jo nuk jam
kjo nuk qendron pra njeriu qe nuk emat veten se sa e deri ku qfar shkalle te vleres ka

ai nuk din me matė nuk ka vetedije kurfare esht i varfer ne intelgejgncė ne maturi -

GURI SYLAJ
24-07-09, 19:32
...e cfar ka te beje e tere kjo me Temen???

lirik
24-07-09, 19:41
NESE MUA ME QUaN DIKUSH I KEQ

OSE MA NGJET NJI DIQKA nji etiketim

QE NUK E KAM PRAP SE PRAP UN NDALEM DHE ANALIZOJ

E KAM APO NUK EKAM KET VETI OSE PO MA NGJET KY :

DHE KUR TE KONSTATOJ ME VETVETEN QE NUK E KAM E PO MA NGJET ATHER REAGOJ


pra ne asnje menyr nuk fluturoj me nder me thanė me hu ne prapanicė

pa e kontrollu vehten se edi se kush jemi e sa jemi un mendoj shum gjerė ne sferen e jetes jo ngusht

ky esht shkaku kryesor qe edhe e gjith bota nese ma japin vendin ma te lartin ne botė

kur un ndalem e pyes veten
a je mor djalė ky qe thonė kta apo jo


dhe them jo valla nuk je bre lirik ky qe kta po thonė nuk je e kan gabim-

i them vetes pra njerz qe nuk diskutojn me vetveten ata nuk mund te diskutojn as me ndergjegjen

kjo me shtyn te mos levizi drejt asaj qe nuk esht reale e drejt mendjemadhsis hiq se hiq se ate ekonsideroj si nama ma e madhe


gjakovari ka thanė nama ma e madhe bacė turrritt mendja ka lanė fjalė gjakova pasha zote me vulė qe shekujt nuk e qesin kurr poshtė se namė ma e madhe se mendjemadhsia nuk ka


pra drejt mendjes se madhe nuk eci un kollaj

por as te shkelem nuk lejoj aq sa mundem -qendroj-

pra lavdi mua nuk me levizė kurr prej vendi


as qeroikun nuk ma luan hiq

edhe me ma rrit mendjen superfuqit ma botrore un nuk ja rriti vetes nuk e lejoj at rrezik per veten

sepse nuk me lejon kontrolli im ndergjeja

ky esht shkaku qe nuk ka bir nane q e ma rrit mendjen

sepse un vetem aq sa ndjehem vet gjykoj

dhe jam i vetedijshem se ne ket botė jam nje qenje e thjesht ne materje asgja ma teper hiq

kur un isha nje her ne deti ne nji stuhi ne udhtim

dhe deshti te na mbytej anija

isha me famileje me grue e fmi

dhe per fat nuk u praptua n emejdis deti naten anija

dhe thash me vete a e sheh njeri se qka je sa i vogel je

kush je

sa i pa fuqishem je pra un gjithnji mendoj gjersi te ndryshme e bej krahasime ne mund te mbyteshim aty ne mes te detit si mizat pra aq te vegjel ishim e te pa fuqishem

prandaj nuk e dua mendjemadhsinė


pra ne te gjitha rstet un e mas veten

nuk jam si dikush veq hajt pa llogari mos me ja dit vetit hallin

un kam kandare origjinale ne mbrendi -


njiher me kujtohet ne aeroplan kur e pash vehten ne hapsira ne naltsi


dhe hapsira aq te mdha thahs ja se sa i vogel esht njeriu


nuk kishte fund bota posht sa e quditshme dukej


e sa i vogel dukej njeriu

sa i pa fuqishem duke i matur qudirat poshtė dhe hapsirat pra un gjithnji mendoj se njeriu esht i vogel e krahasim me hapsirat ka gjėra qe te bejn te ndjehehs i vogel


pra un gjithkund kam matur

se ku e qka je o qenje njerzore
nuk e kam lejuar veten ashtu pa kontroll te lshohem ne mendjemadhsi

sepse di me matė neper situata


se kush je e ku e ke vendin o vetvetja

pra nuk vuaj hiq prej komplekseve te mdha as mendjes se madhe


e te lavdis

e mendjemadhsis -

sepse me vjet me me lavdrue ti

un prap kthehem e them jo more ky e ka gabim

nuk me ma ka matur si duhet


se nuk jam un qysh po thot ky hiq


ky ka shkue larg dhe po gabon

pra hi q nuk ma rrit mua mendjen kurkush se e kam vehten nen kontroll

a more vesh ti phanta rhai edhe ti po gabon po ti po gabon me qellim
te kombinuar me pa dije ky je tipra kur shkoj aeroplani lart thash

e more lirik e more njeri a e sheh se sa i vogle je ne hapsiren

e zotit

as sa nje miz nuk je
ne shum vende ne jeten time kam menduar ma teper kah thjeshtsia e nuk e lejoj vete me u rrit prej mendje veq ti phanta rhai pa analizu mir po u mundojshe me ardh deri te nji definicion

prandaj edhe kur njeriu ashtu vepron pa mendu mir gabon

lirik
24-07-09, 20:21
Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin ne shtet

korrupcionin duhet ta largoj demagogjinė propagandistike mashtrimin

dhe sjelljen vetem me shum lalfe pa mbulesa ne punė e ne inovvacione e cilsi prandaj edhe i ra dolla
ri

dhe ne afera skandale e kontrolle bankash duhet te ket kujdes sepse shum njerz ne amerikė nuk japin kurfar llogarie e keqperdorin miliarda

amerika duhet te shtrengoj ligjin dhe te kontrolloj

ne aventuriert shperdoruesit e miliardave

duhet te ket kontroll teper te rrept dhe te jet ma sociale

anarki ne mashtrime te hatashme ka ne amerikė shplarje e parasė


duhet shtrebguar ligje t
dhe te mos i privilegjoj shum disa feudal kapitalist anarkist teper te privilegjuar

e disa ti diskriminoj pamshirshem ndersa popullin shqiptar duhet ta bej aleat in ma te pasur ne botė pa dyshim dhe pa konkurencė sepse esht aleat i sinqert
ti msoj qytetart ne amerik te ndjejn ma shum pergjegjsi dhe te kuptojn rrezikun ruso kinez
ne menyr qe ata te kontribojn ma shum per ameriken te mosj popullin te dalloj rrezikun dhe te propapagandoj ma shum rreth armiqve e te paraqes ne amerik sa ma shum aleatin e vertet shqiptarin e ta ndihmoj qe te behet vendi ma i pasur shqipnija etnike

amerika me kujdes duhet te shikoj gjanat

ndaj zhvillimit te shtetit para ktryre garave rus kineze ete tjerve ne boten e hapave te pa mshirshem

ku ne kanosemi te humbim para vrapit ruso kinez


nese amerika don te mbetet fuqi e pa mposhtur karshi kines dhe rusisė-
ajo duhet

Ti Ndryshoj Ligjet -

Te Kontrolloj Paranė-

mallrat shperdorimet te shtoj investimet te siguroj progresistet

pasta j te mbrohet me ligje te rrepta dhe qdo gja ta shikoj mikroskpokisht ne kto rrethana nuk ka ma kohė per leshime anglo amerika nuk jan ma si dikur bota po ndryshon nuk jetohet prej fame e mashtrimeve kalkulimeve sepse ne kohrat sot te gjith jan te zgjuar dhe paraqitet rrezok me humbė

prej konkuruesve tjerė

prej mashtrimeve


nuk jetohet mashtrimeve duhet dhen fund punen dhe vetem punen eprodhimin inovacionin

por prej kualitetitt te punes cilsive jetohet

dhe sukseseve ne tregje ne amerikė ka shum kalkulime
e mashtrime dhe sabotime


duhet sukses i cilsis se

e mallrave inovacioneve


cilsive kulitetit dhe ti iket se paku 50 vite me teknologji rusve e kinezve


Te Shtoj Prodhimin e cilsinė e saj

dhe te kontrolloj secilin individ

sepse ka anarki e pshtjellime

lloj anarkie utopi mos veprime dhe dhenje te parave pa mbulesa

edhe anglia po bjen dhe po shihet se ka kriza

sepse nga demagogjija nuk jetohet


por nga kualitetit dhe puna e cilsia e sasia dhe cilsia perben forcen -

Gjermaninė e qmoj se asnjiher nuk e shihte suksesin nepermes te mashtrimeve

dhe llafeve boshe sabotimeve dhe anarkive

por ne
kryerjen e punes e detyres kualitetit sasisė dhe cislsisė


me kualitet te lartė duke shmnagur sabotime dhe burokracinė

ajo me punen e sajė arriti ne zhvillim dhe industri

ndersa befason korea me qudira teknologji e prodhime
tash


korea e cila nuk ishte askun

por doli ne siperfaqe


ja se qka do te thot rregulli punsimi cilsia kulitetit

sasia disciplina inovacioni mos keqperdorimi i parasė mengjaimi i mirė

dhe kultura e kontrolli

se si mund te perparoj nji shtet mbrenda nji kohe te shkurter


amerika duhet te inkuadroj gjith popullin e saj ne

Vendet E Punes dhe ne disciplina


Pastaj amerika Me Shqiptar Duhet Te Bashkpunoj Shum ma ngusht

por jo te na shoh si nji fmi te lanun pas dore ne rruget e ballkanit sepse kjo nuk perben ma alencen

duke mos n a marr seriozisht e duke na varfruar

e duke u sjellur me hile sepse aleanca ka shperblime jo demtime

jo vetem psime

siq po psojm ne shqiptart ne katastrofa kataklizma varfrije


sa per psime ne e kishim jugosllavinė

ku psuam mjaft por duam perparime progrese

pra amerika pa dyshim me shqiptar me bashkpunu ma ngusht do te jet ma mirė per ne


sepse ne jemi aleat te sinqert


e jemi ne kriza absurde te pa perballueshme

ne te cilat mund te thyhet vullneti per aleancen e shqiptarve me perendimin

dhe kjo esht tragjike vertet

sepse n a ka hy mosbesimi per shkak te varfris e keqtrajtimit

Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi

Ne Jemi Te Rrezikuar dhe shum te varfer

Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi

GURI SYLAJ
24-07-09, 21:02
....Mire e ka .... jadore !

lirik
25-07-09, 07:22
Amerika Duhet Te Shtoj Kontrollin absolut e ne shtet e ne individ pra ne secilin njeri

korrupcionin duhet ta largoj absolutukisht-
demagogjinė propagandistike mashtrimin

dhe sjelljen vetem me shum llafe pa mbulesa-

dke kalkuluar shum me llafe epropapaganda -te cilat i shpenzuan miliarda por nuk i sollen dobi-
sepse ka ardhur koha kur bota jan bė te zgjuar dhe nuk blejn ma gjithqka qka shet amerike asp teknikė te cilen mendon ajo ta shes as llafe reklamuese propagandė-
prandaj amerika forcat e saja duhet ti angazhoj te gjitha ne tekknikė ne inovacion

ne punė e ne inovacione e cilsi -

prandaj edhe i ra dollari nga sjelljet dhe verdallisjet kot vetem me llafe kalkulime pa mbulesa dhe teknologjija qe nuk i shitej as mallrat -pastaj ka shum afera skandale miliardert kan shum liri luksoze te pa fre e pa kontroll i qojn paratė ne banka jasht amerike kahddo i mshefin dhe kshtu demtohet shtetiti pasuria -
dhe nuk ka investime se pse ka sabotim jashtzakonisht te madh


amerika duhet ti kontrolloj bankat nji nga niji dhe te gjitha institucionet duhet ti kontrolloj
per shperdorim dhe korrupcion-
kerret duhet ti prodhoj me naftė ma kursyese ne botė nese don shitje te pa konkurencė-

kontrolle bankash

absolute duhet te ket
duhet te ket kujdes sepse shum njerz ne amerikė nuk japin kurfar llogarie e keqperdorin miliarda

amerika duhet te shtrengoj ligjin dhe te kontrolloj gjithqka dhe dhe duhet te ndrrroj sistemin -
duhet te zbatoj taktiken ma speciale qe te gjith potencialin e vet ta organizoj ne punsim
duhet te ket kujdes e te jet syelė

ne aventuriert shperdoruesit e miliardave

duhet te ket kontroll teper te rrept dhe te jet ma sociale por kryesisht shtetit duhet te ju siguroj punė te gjith qytetarve -
qe shtetit te mos rrij si anarkist dhe si i huaj ne amerikė por shtetit duhet te jet sa ma aktiv ne punsimin e njerzve-

duhet te jet sa ma e kujdeshsmeanarki e mashtrime te hatashme ka ne amerikė shplarje e parasė

me triliarda


duhet shtrenguar ligje t aq shum
dhe te mos i privilegjoj shum disa feudal kapitalist faraon anarkist teper te privilegjuar

e disa ti diskriminoj pamshirshem

ndersa popullin shqiptar duhet ta bej aleat in ma te pasur ne botė pa dyshim

dhe pa konkurencė

sepse esht aleat i sinqert


ti msoj qytetart ne amerik te ndjejn ma shum pergjegjsi


dhe te kuptojn rrezikun ruso kinez seriozisht


ne menyr qe ata te kontribojn ma shum per ameriken

te msoj popullin te dalloj rrezikun dhe nga kush kend e ka armik e kend mik


dhe te propapagandoj ma shum rreth armiqve por edhe miqve

e te paraqes ne amerik sa ma shum aleatin e vertet shqiptarin

e ta ndihmoj qe te behet vendi ma i pasur shqipnija etnike

amerika me kujdes duhet te shikoj gjanat

e zhvillimet e shtetit para ktryre garave ruso kineze e te tjerve ne boten e hapave te pa mshirshem -


ku ne shqiptart dhe amerika kanosemi te humbim para vrapit ruso kinez


nese amerika don te mbetet fuqi e pa mposhtur karshi kines dhe rusisė-
ajo duhet

Ti Ndryshoj Ligjet -

Te Kontrolloj Paranė-

mallrat shperdorimet-

te shtoj investimet ne seksionet e pa konkurencė
te siguroj progresistet te gjith qytetaret edhe njeriun e fundit

pasta j te mbrohet me ligje te rrepta kontrolli nga amqit e mbrendshem dhe te jashtem

dhe qdo gja ta shikoj mikroskpokisht -

ne kto rrethana nuk ka ma kohė per leshime-

anglo amerika duhet ta dij se bota nuk jan ma si dikurė naive dhe shkurtpamse secili i ka qel sytė mashtrimet nuk shiten ma aq leht por puna dhe kualitetit -

bota po ndryshon -

nuk jetohet prej fame e mashtrimeve kalkulimeve-

sepse ne kohrat sot te gjith jan te zgjuar dhe paraqitet rrezik me humbė

prej konkuruesve tjerė

prej mashtrimeve me llafe pa mbulesa


nuk jetohe t prej mashtrimeve duhet dhėnė fund investimit te parave per qellime mashtruese -
propaganda mallrash qe nuk shiten e nuk jan te pershtatshme per boten -
punen dhe vetem punen e prodhimin inovacionin cilsinė dhe mbrpjtjen sekrete te mallrave

ketu duhet te koncentrohet amerika

dhe duhet te jetohet prej cilsie

e prej kualitetit te punes prej cilsive jetohet jo nga llafet e shumta boshe qe shkojn kot me miliarda si propaganda

jetohet nga cilsia e mallrave dhe prej sukseseve ne tregje-

ne amerikė ka shum kalkulime llafe boshe dhe anarki
e mashtrime dhe sabotime katastrofale ashtu edhe ne angli
ku shum faraon modern shessin zotnillėk e llafe
shpenzohen miliarda pa mbulesa
duhet pra te ndrrohet regjimi sistemi


duhet sukses i cilsis se

e mallrave inovacioneve


cilsive kualitetit dhe ti iket se paku 50 vite me teknologji rusve e kinezve


Te Shtoj Prodhimin e cilsinė e saj

dhe te kontrolloj secilin individ

sepse ka anarki e pshtjellime

lloj anarkie utopi iluziuone dhe llafe shum pa mbulesa kalkulime qe dematojn shum ameriken

ato kalkulime nuk kontrollohhen fare nga shtetit po thuajse

ka anarki dhe

mos veprime dhe dhenje te parave pa mbulesa qe nuk dihet as kah shkojnė me trliarda ne vend qe te investohet ne punsim e teknologji inovacioni

edhe anglia po bjen

dhe po shihet se ka kriza

sepse nga demagogjija fryerja e madhe pa mbulesa nuk jetohet


por nga kualiteti dhe puna e cilsia e sasia sasia dhe cilsia perben forcen -

Gjermaninė e qmoj se asnjiher nuk e shihte suksesin nepermes te mashtrimeve

dhe llafeve boshe sabotimeve dhe anarkive

por ne
kryerjen e punes e detyres kualitetit sasisė dhe cislsisė


me kualitet te lartė duke shmangur sabotimet dhe burokracinė

ajo me punen e sajė arriti ne zhvillim dhe industri

ndersa befason korea me qudira teknologji e prodhime
tash


korea e cila nuk ishte askun as nuk figuronte mbi dhe

por doli ne siperfaqe me qudira


ja se qka do te thot rregulli punsimi cilsia kuliteti kontrolli teknologjia menagjimi i rregullt

sasia disciplina inovacioni mos keqperdorimi i parasė mengjaimi i mirė

dhe kultura e kontrolli vlera

se si mund te perparoj nji shtet mbrenda nji kohe te shkurter


amerika duhet te inkuadroj gjith popullin e saj ne

Vendet E Punes dhe ne disciplina te rregullta punesimi


Pastaj amerika Me Shqiptarė Duhet Te Bashkpunoj Shum ma ngusht

por jo te na shoh si nji fmi te lanun pas dore ne rruget e ballkanit
sepse kjo nuk perben ma aleancen tonė te sinqert

duke mos n a marr seriozisht e duke na varfruar

e duke u sjellur me hile sepse aleanca ka shperblime e jo demtime

jo vetem psime

siq po psojm ne shqiptart ne katastrofa kataklizma varfrije


sa per psime ne e kishim jugosllavinė

ku psuam mjaft por duam perparime progrese integrime

pra amerika pa dyshim me shqiptar me bashkpunu ma ngusht dhe te organizoj investime kolosale
do te jet ma mirė per ne


sepse ne jemi aleat te sinqert


e jemi ne kriza absurde te pa perballueshme

ne te cilat mund te thyhet vullneti per aleancen e shqiptarve me perendimin

dhe kjo esht tragjike vertet

sepse n a ka hy mosbesimi per shkak te varfris e keqtrajtimit

Sepse Ne Nuk Pajtohemi Me Ket Pozitė Kaq Te Mjerė Qe E Kemi

Ne Jemi Te Rrezikuar dhe shum te varfer

Nga Varfria Papunsia Mos Zhvillimi mjerimi sabotimi agjenturat -
na kan lanė nen mshiren e fatit t e te furtunave katatsrofale te cilat nuk i perballojm vetem pa ndihmen enji aleati te sinqert qe te ecim bashk drejt civilizimit

lirik
25-07-09, 07:29
me falni per gabimet ortografike po me rreshqasin nga njiher kur po kam telefonata e termine po e harroj germen dikun dikun nga mos koncentrimi por do t i permrisoj artikujt -
besoj se nuk ka problem

4peace
28-07-09, 08:17
*

Nese nuk dini ta "lexoni" historine...
...merrni mesim nga sporti i boksit.
Ne boks, shampionet vijne e shkojne, pastaj vijne te rinjte, behen shampionė...edhe keta shkojne, zevendesohen me te rinje.
Shampionet jane sunduesit e kohes (Dinastite Kineze, Egjiptasit e vjeter, Mongolet,British Empire, USA...).

E vetmja gje (nga boksi) qe ndryshon per te ardhmen eshte se shampion nuk do te ketė mė. Shampion i vetem do te jet arsyeja (e shendoshe) njerezore ose, ne te kunderten, shkaterrimi total i mbare njerezimit.

Kemi te bejme, pra, me ndryshim te plote te mendesise/mentalitetit njerezor/e. Sepse kemi te bejme me nje epoke te re.

Rruges drejt kesaj epokeje kemi ngadhenjyer ndaj njeres nder pengesat kryesore - komunizmit/totalotarizmit politik. Pengese e radhes eshte "demokracia", gjegjesisht ekonomia/kapitalizmi.

Megjithese ende mbisundon mendimi se "paraja e sundon boten" (e qe eshte kapitalizmi), shumica nga ju ende s'jane ne gjendje ta kuptojne se jemi pikerisht ne fazen e shkaterrimit te kesaj te keqeje - kapitalizmit. (Lexoni me teper rreth krizes financiare boterore).

Bota po ndryshon. Per te mire apo per te keq? Ne shikim te pare per te keq. Po t'i hyjme me thelle kesaj, ka shume ndryshime pozitive ne bote, megjithese ende nuk dominojne kundrejt ndryshimeve negative.

I thash gati te njejtat gjera sikurse edhe heren e pare. Ishte sa per perkujtim...


***

GURI SYLAJ
28-07-09, 08:51
Dhasht Zoti qe forcat pozitive dhe te arsyeshme te dominojne dhe sundojn boten por nese nisemi nga natyra e njeriut dhe orjentimi i tij shkatrrues une nuk besoj se bota do te mbetet pa sundues cfare kishte deri tash!
Per nga natyra njeriu eshte i pangieshem ,po pat mundesi tere boten e fute ne hambaret personal: kjo pangishmeri eshte shkaku i te gjitha lufterave dhe vrapit mbas fronit te sunduesit!
Nese puna e beri njeriun njeri atehere arsyeja thote qe PUNA te sundoj boten !
Ne Shqiperi e kan nje thenje te shkelqyeshme;

"O Zot,
ndihmoj ati qe rrin kot
se ai qe punon
vet e fiton"!!

shfletuesi_
28-07-09, 15:33
Dhasht Zoti qe forcat pozitive dhe te arsyeshme te dominojne dhe sundojn boten por nese nisemi nga natyra e njeriut dhe orjentimi i tij shkatrrues une nuk besoj se bota do te mbetet pa sundues cfare kishte deri tash!
Per nga natyra njeriu eshte i pangieshem ,po pat mundesi tere boten e fute ne hambaret personal: kjo pangishmeri eshte shkaku i te gjitha lufterave dhe vrapit mbas fronit te sunduesit!
Nese puna e beri njeriun njeri atehere arsyeja thote qe PUNA te sundoj boten !
Ne Shqiperi e kan nje thenje te shkelqyeshme;

"O Zot,
ndihmoj ati qe rrin kot
se ai qe punon
vet e fiton"!!

Thenje te mire kan....A thua e kan kuptuar qe jan duke qendruar kot....:wink:

Zeqiri
28-07-09, 17:44
boten kan me sunu femnat e bukra edhe rraspillanat hahahhahaaaa

Pupi
28-07-09, 17:49
*

Nese nuk dini ta "lexoni" historine...
...merrni mesim nga sporti i boksit.
Ne boks, shampionet vijne e shkojne, pastaj vijne te rinjte, behen shampionė...edhe keta shkojne, zevendesohen me te rinje.
Shampionet jane sunduesit e kohes (Dinastite Kineze, Egjiptasit e vjeter, Mongolet,British Empire, USA...).

E vetmja gje (nga boksi) qe ndryshon per te ardhmen eshte se shampion nuk do te ketė mė. Shampion i vetem do te jet arsyeja (e shendoshe) njerezore ose, ne te kunderten, shkaterrimi total i mbare njerezimit.

Kemi te bejme, pra, me ndryshim te plote te mendesise/mentalitetit njerezor/e. Sepse kemi te bejme me nje epoke te re.

Rruges drejt kesaj epokeje kemi ngadhenjyer ndaj njeres nder pengesat kryesore - komunizmit/totalotarizmit politik. Pengese e radhes eshte "demokracia", gjegjesisht ekonomia/kapitalizmi.

Megjithese ende mbisundon mendimi se "paraja e sundon boten" (e qe eshte kapitalizmi), shumica nga ju ende s'jane ne gjendje ta kuptojne se jemi pikerisht ne fazen e shkaterrimit te kesaj te keqeje - kapitalizmit. (Lexoni me teper rreth krizes financiare boterore).

Bota po ndryshon. Per te mire apo per te keq? Ne shikim te pare per te keq. Po t'i hyjme me thelle kesaj, ka shume ndryshime pozitive ne bote, megjithese ende nuk dominojne kundrejt ndryshimeve negative.

I thash gati te njejtat gjera sikurse edhe heren e pare. Ishte sa per perkujtim...


***

Kqyre "zemer" po munohna me ta ngllatis pak shul-ship.
,
Elitat, jo masat e qeverisin Boten.

Nė njė epok industriale, shkencore edhe Bėrthamore (ndaqit), jeta nė demokraci, ashtu si nė njė shoqeri totalitare, e merr trajten nga njė grusht njerzish.
Tashti pavarsisht nga ndryshimet nė pėrqasjen sė tyre ndaj "studimeve" tė pushtetėve nėpėr botė, Klikerashat politik (Studiusit shkencor) janė ra n'ujdi me mendimin se : 'Vendimet kyqe qė kanė tė bėjnė me politikėn, ekonomin dhe shoqerin, merren nga njė pakic shumė e vogėl njerzish' kapishi ?

Aha !


Mos koft thon prej meje, veq sipas nji studimi qe kishin pas boe do kopila, (veq mos tuti a...) 2 % e disa njerzėve n'dynjo, thuhet se kanė nė dorė pėrafėr 60 % tė pasunis botnore !
Luje maqorr kryt e bullit... e qė nė pėrkthim i bjen: ti thyejm dhėmbėt ne kėtu se edhe ashtu skemi mundsi ma shumė.

panta_rhei
28-07-09, 17:57
ghėė ghėėė
uo ti dreq bre ku mete... qitnaj more edhe kaj ēaj se marum ej

Pupi
28-07-09, 18:01
ghėė ghėėė
uo ti dreq bre ku mete... qitnaj more edhe kaj ēaj se marum ej
Moti ta kom qit, po je vonue e tu ka ftof...

pirro
28-07-09, 18:09
Mos nguti mos nguti, kqyrne tash reagimin e tije sa thelbesor ka me kane .... ngojeni

panta_rhei
28-07-09, 18:20
Moti ta kom qit, po je vonue e tu ka ftof...
nuk t thash ty more... ti maje ballin e oxhakut edhe pleqnoje sa ma kfjellt fatin e botės... n dor tane jemi a

Pupi
28-07-09, 18:34
nuk t thash ty more... ti maje ballin e oxhakut edhe pleqnoje sa ma kfjellt fatin e botės... n dor tane jemi a
Qy nuk t'thash thotė.
ti m'ki thonė edhe Xhavit Haliti e su bo nami, e me m'thon qitma ni caj

Maxi
28-07-09, 18:46
Qy nuk t'thash thotė.
ti m'ki thonė edhe Xhavit Haliti e su bo nami, e me m'thon qitma ni caj

Sa herė qė lexoj postimet tua mendoj se ėshtė ka shkruan Haxhi Merxha....je tepėr i qartė si Ai :tongue:

panta_rhei
28-07-09, 18:49
Qy nuk t'thash thotė.
ti m'ki thonė edhe Xhavit Haliti e su bo nami, e me m'thon qitma ni caj
ueeee, unė t kom thanė a?

veq, kur te kqyrsh n kit anėn tjetėr, morali, dinjiteti, dhe shpifjet dhelparake nė paraqitjet e tua nuk tė dallojnė prej atij krimineli ordiner aq shumė...

qitash t'thash pak a, e pranoj

Pupi
28-07-09, 18:49
Sa herė qė lexoj postimet tua mendoj se ėshtė ka shkruan Haxhi Merxha....je tepėr i qartė si Ai :tongue:
e pro, edhe nji dite kur ta arrij edhe Shefqet Krasniqin, kini me pa !

Maxi
28-07-09, 18:53
e pro, edhe nji dite kur ta arrij edhe Shefqet Krasniqin, kini me pa !

Se di as qė e njoh bile....ku tė ket qejfin le tė arrij...:tongue:

pirro
28-07-09, 18:54
e pro, edhe nji dite kur ta arrij edhe Shefqet Krasniqin, kini me pa !

Pupi smundesh me e mrri kurrr Shefqetin Krasiqin ti. Ai eshte teologu ma i mire ne ballakan ne daq me e dite ( garant nuk e ke pas ket info.)

Maxi
28-07-09, 19:00
Pupi smundesh me e mrri kurrr Shefqetin Krasiqin ti. Ai eshte teologu ma i mire ne ballakan ne daq me e dite ( garant nuk e ke pas ket info.)
Jo besa ty me Pupin e mrrini dhe e kaloni Obamėn dhe Putinin.....:biggrin:

Ps. Jeni nė "Arenėn ndėrkombėtare":wink: Mos pėrzini persona kombėtar e fetar kėtu....se i prishet qejfi Putinit....opssss pardon Pupit.

4peace
28-07-09, 19:30
Kqyre "zemer" po munohna me ta ngllatis pak shul-ship.
,
Elitat, jo masat e qeverisin Boten.

Nė njė epok industriale, shkencore edhe Bėrthamore (ndaqit), jeta nė demokraci, ashtu si nė njė shoqeri totalitare, e merr trajten nga njė grusht njerzish.
Tashti pavarsisht nga ndryshimet nė pėrqasjen sė tyre ndaj "studimeve" tė pushtetėve nėpėr botė, Klikerashat politik (Studiusit shkencor) janė ra n'ujdi me mendimin se : 'Vendimet kyqe qė kanė tė bėjnė me politikėn, ekonomin dhe shoqerin, merren nga njė pakic shumė e vogėl njerzish' kapishi ?

Aha !


Mos koft thon prej meje, veq sipas nji studimi qe kishin pas boe do kopila, (veq mos tuti a...) 2 % e disa njerzėve n'dynjo, thuhet se kanė nė dorė pėrafėr 60 % tė pasunis botnore !
Luje maqorr kryt e bullit... e qė nė pėrkthim i bjen: ti thyejm dhėmbėt ne kėtu se edhe ashtu skemi mundsi ma shumė.

Shihe Popo...!
Une po mundohem sa me shkurt, ama per pupa, edhe shkurt eshte gjat!
Ti po flet per te kaluaren (per ty, e kaluara eshte e tashme) kurse une po flas per te tashmen dhe (me shume) per te ardhmen.

Kjo pika qe e ceke ti eshte pikerisht kyēi (ēelėsi) i problemit.
Pup e shul:
Te pasurit po pasurohen gjithnje e me shume (dhe po sundojne), kurse te varferit po varferohen gjithnje e me shume (edhe populli/mileti jot) dhe po iu nenshtrohen ketyre sunduesve. Kjo e ka arritur kulmin... boll ma! Njerezimi, shoku pup, eshte pikerisht ne udhekryq: ose te vazhdoje keshtu e te shkaterrohet ose t'i kthehet alternatives se vetme (qe jam duke e cekur cdo here) - arsyes se shendoshe.
Prandaj edhe thash: "boten do ta sundoje arsyeja".

Mos ta zgjas me teper, se te perzihen serish kabllot!


***

Pupi
28-07-09, 19:49
Shihe Popo...!
Une po mundohem sa me shkurt, ama per pupa, edhe shkurt eshte gjat!
Ti po flet per te kaluaren (per ty, e kaluara eshte e tashme) kurse une po flas per te tashmen dhe (me shume) per te ardhmen.

Kjo pika qe e ceke ti eshte pikerisht kyēi (ēelėsi) i problemit.
Pup e shul:
Te pasurit po pasurohen gjithnje e me shume (dhe po sundojne), kurse te varferit po varferohen gjithnje e me shume (edhe populli/mileti jot) dhe po iu nenshtrohen ketyre sunduesve. Kjo e ka arritur kulmin... boll ma! Njerezimi, shoku pup, eshte pikerisht ne udhekryq: ose te vazhdoje keshtu e te shkaterrohet ose t'i kthehet alternatives se vetme (qe jam duke e cekur cdo here) - arsyes se shendoshe.
Prandaj edhe thash: "boten do ta sundoje arsyeja".

Mos ta zgjas me teper, se te perzihen serish kabllot!


***

Shiqo Lales, Neve shumė mirė po kuptohemi nė njė pikė. Qė mirė nuk ėshtė kėshtu siē edhe ėshtė , ishte, apo edhe do tė jetė edhe nė tė ardhmen. Nė kėtė pikė do tė thotė neve po pajtohemi, kjo edhe ėshtė mrekullia e Popit.
Neve nuk po pajtohemi menjiher pas pikės sė parė, pra nė nėntė pikat e tjera qė vijnė pas:

Ani ēka qe po pasurohen tė pasurit, mos mendove ta ndajn me tė varfėrit ?
Tė varfėrit (nė menje) gjithmonė do ti nėnshtrohen tė pasurve!
Boll ma ? Jo, xhanem boll-a nuk ka tė ndalur, bollė nuk bohet kurrė !
Alejkum Selam Mzuz pėrvoje
E njerzimit thuaj se ka kush tė mendoj pėr ta se kah do ti'a mbajn ata kur u vie pick ,nėpėr autobana e udhėkryqe (kohė pas kohe).
Arsyes sė shėndosh ? gha gha gha gha gha gha gha...... Arsyes sė shėndoshė- kthehuni e bohuni miusliman !
Sukurse tė ishte "hajdeni e bėhuni Shqiptar" ? ishte veq nji pyetje, mfalni a .
Ēelėsin pėr kėtė e maruan dhe ruajn kujdesėshem....
Ata qė nė tashė dhe nė tė ardhmėn do ta SUNDOJN BOTĖN !

4peace
28-07-09, 20:05
Shiqo Lales, Neve shumė mirė po kuptohemi nė njė pikė. Qė mirė nuk ėshtė kėshtu siē edhe ėshtė , ishte, apo edhe do tė jetė edhe nė tė ardhmen. Nė kėtė pikė do tė thotė neve po pajtohemi, kjo edhe ėshtė mrekullia e Popit.
Neve nuk po pajtohemi menjiher pas pikės sė parė, pra nė nėntė pikat e tjera qė vijnė pas:
Pupi, i vockėl je per mua, pasha besen, e me te thene une ty lalė. Por, nejse, zenkat menjane:

Ani ēka qe po pasurohen tė pasurit, mos mendove ta ndajn me tė varfėrit ?Kjo eshte pike per te cilen te fola me heret. Te pasurit, ose do ta ndajne pasurine me te varferit ose do te shkojne para tyre (te varferve) ne humnere.

Tė varfėrit (nė menje) gjithmonė do ti nėnshtrohen tė pasurve!Pra, kusovaret "patriota", sikurse Pupi, nuk po kerkokan pavaresi, sic po e thejne dhembet (tastjeren) neper forume, por pikerisht nenshtrim.
Hajde pupolla na qofte!Boll ma ? Jo, xhanem boll-a nuk ka tė ndalur, bollė nuk bohet kurrė !
Alejkum Selam Mzuz pėrvoje
E njerzimit thuaj se ka kush tė mendoj pėr ta se kah do ti'a mbajn ata kur u vie pick ,nėpėr autobana e udhėkryqe (kohė pas kohe).
Arsyes sė shėndosh ? gha gha gha gha gha gha gha...... Arsyes sė shėndoshė- kthehuni e bohuni miusliman !
Sukurse tė ishte "hajdeni e bėhuni Shqiptar" ? ishte veq nji pyetje, mfalni a .
Ēelėsin pėr kėtė e maruan dhe ruajn kujdesėshem....
Ata qė nė tashė dhe nė tė ardhmėn do ta SUNDOJN BOTĖN
!
Pikat tjera (s'jane pika) s'duan koment per arsye se kane te bejne me te kaluaren dhe me njerez qe numrojne mbrapsht: 2000, 1999, 1998, 1997..., ne vend te 2000, 2001, 2002, 2003...2009, 2010.

p.s.

S'e paskam pasur gabim kur ne nje fare kohe ua uroja pranvarėsinė ca pupave e "patriotave" tjerė. Kete po e deshmoni jo vetem me fjale por edhe me vepra.

Gha gha gha-rit hala pupi!


***

Pupi
28-07-09, 20:15
Shiqo Lalės ta bėjmė njė marrveshje...!
Mė quaj Lale, dhe njėkohėsisht je nė mbrojtjen time pėr tė gjitha tė ligat e mundshme qė mund tė ndodhin. tash, dhe nė botėn e ardhshme (sepse edhe atje sundojm ne).


http://www.youtube.com/watch?v=ubThZdZNaX0

ubThZdZNaX0

jadore
28-07-09, 21:40
[quote=Pupi]Shiqo Lalės ta bėjmė njė marrveshje...!
Mė quaj Lale, dhe njėkohėsisht je nė mbrojtjen time pėr tė gjitha tė ligat e mundshme qė mund tė ndodhin. tash, dhe nė botėn e ardhshme (sepse edhe atje sundojm ne).
Kush ju ..!Cka ne kete bote e cka ne ate bote ...?
(valla pupi mos u idhno veq thash ta zo e para une nje vend sa nuk eshte turr forumi ..)

the godfather
29-07-09, 12:20
Bota nuk udhehiqet as nga USA as nga Russia ajo udhehiqet nga nje grup njerzish te quajtur ILLUMINATI.
Illuminati do te thote te perndriturit,ata jane nje grup qe perbehen nga 13 familje me lidhje gjaku me te njohurat jane ROTHCHILDS dhe ROCKFELLERS,edhe familja Bush ka lidhje me keta bile Bushi i madh dhe Klinton i takojne grupit te Masoneve SKULL&BONES.
Projekti i ketyre edhe Rendi i RI Boteror apo NEW WORL ORDER qe bota qe qeveriset nga nje qeveri fashiste ku gjithqka eshte gati dhe vetem sa nuk kan filluar vetetimat Zoti i ndalte,njeri i pare qe e perdori temin NWO ishte George Bush i madhi me 1 shtator te vitit 1991.

Kush deshiron te dije me teper hyni KETU:

http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=51189

Pupi
29-07-09, 15:07
[quote=Pupi]Shiqo Lalės ta bėjmė njė marrveshje...!
Mė quaj Lale, dhe njėkohėsisht je nė mbrojtjen time pėr tė gjitha tė ligat e mundshme qė mund tė ndodhin. tash, dhe nė botėn e ardhshme (sepse edhe atje sundojm ne).
Kush ju ..!Cka ne kete bote e cka ne ate bote ...?
(valla pupi mos u idhno veq thash ta zo e para une nje vend sa nuk eshte turr forumi ..)

Hiq s'osht problem xhanem, edhe tya ta boj ni ven me t'njofshem, se t'kam t'anes teme.
Ka ama nji parakusht t'vogėl, ėshtė fare i vockėl.
Duhesh qė nė kėtė jetė tė njohtohesh me Kanunin e Pupit.

Pupi
29-07-09, 15:18
Bota nuk udhehiqet as nga USA as nga Russia ajo udhehiqet nga nje grup njerzish te quajtur ILLUMINATI.
Illuminati do te thote te perndriturit,ata jane nje grup qe perbehen nga 13 familje me lidhje gjaku me te njohurat jane ROTHCHILDS dhe ROCKFELLERS,edhe familja Bush ka lidhje me keta bile Bushi i madh dhe Klinton i takojne grupit te Masoneve SKULL&BONES.
Projekti i ketyre edhe Rendi i RI Boteror apo NEW WORL ORDER qe bota qe qeveriset nga nje qeveri fashiste ku gjithqka eshte gati dhe vetem sa nuk kan filluar vetetimat Zoti i ndalte,njeri i pare qe e perdori temin NWO ishte George Bush i madhi me 1 shtator te vitit 1991.

Kush deshiron te dije me teper hyni KETU:

http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=51189

Aty te Forumi Shqiptar vėrtetė dikush kishte marrė mundė tė madhė dhe i ishte qasur kėsaj Teme mė mė shumė "kujdes", ishte pėr tua marrė lakmi. Derisa kėtu shohė tė ngurrojnė njerzia pėr ta zbuluar se kush fshihet pas asajė qe pretendohet ta "Sundojn Botėn".

Pa e pėrzi hallallin me haram nuk ka bereqet

pa e lye politikėn me kallamaz, dhe mi pėrzi pak me humor, gjithashtu nuk shkon.

Eh, tash po nalna e po kujtohna, paj tybe veq ju ka bo njerzeve vesvese se ēfar "konspiracionesh2 e ēfar hamamesh, bota funksionon kėshtu se nryshe nuk bonė, po ku kan kohe njerzia te mirren me shoqeri te fshehta e qesi senesh....
Spe dijė, spe dijė... veq nji gjo u msova n'kėtė dynje qė hap ishin hesapet, e ēka spo dishin njerzia.
.....e ishalla del najkush bre edhe qetu e na fol naj sen pak a shum me na drejtu se qysh pi bjen qekjo punė.....

4peace
29-07-09, 17:16
Bota nuk udhehiqet as nga USA as nga Russia ajo udhehiqet nga nje grup njerzish te quajtur ILLUMINATI.
Illuminati do te thote te perndriturit,ata jane nje grup qe perbehen nga 13 familje me lidhje gjaku me te njohurat jane ROTHCHILDS dhe ROCKFELLERS,edhe familja Bush ka lidhje me keta bile Bushi i madh dhe Klinton i takojne grupit te Masoneve SKULL&BONES.
Projekti i ketyre edhe Rendi i RI Boteror apo NEW WORL ORDER qe bota qe qeveriset nga nje qeveri fashiste ku gjithqka eshte gati dhe vetem sa nuk kan filluar vetetimat Zoti i ndalte,njeri i pare qe e perdori temin NWO ishte George Bush i madhi me 1 shtator te vitit 1991.

Kush deshiron te dije me teper hyni KETU:

http://forumishqiptar.com/showthread.php?t=51189

Eshtė fare lehtė ta gjesh njė adresė e t'ua dėrgosh paketat (fajet) dikujt.

1.Illuminati= i pėrndritur

Ēfarė tė keqe ka njė njeri i pėrndritur, nėse vėrtet ėshtė i pėndritur?

2.New World Order = Rend i Ri Botėror

Ēfarė mund tė thuhet nėse nė njė kaos, nė tė cilin gjindemi tash, sidomos ne shqiptarėt, fillon tė rregullohet diēka, tė ket rend... nėse ai ėshtė Rend i Ri Botėror?

3.Bushi & Clinton

Janė dy tipa krejt tė ndryshėm njerėzish. Ndaj dhe ėshtė vėshtirė tė futen nė tė njėjtin thes.
Ishin kėto tri nga pikat mė kryesore qė tė japin argumente tė forta pėr tė dyshuar nė kėtė teori.

"Pas njė tė vėrtete ekziston njė e vėrtetė edhe mė e lartė"


***

Pupi
29-07-09, 18:22
Eshtė fare lehtė ta gjesh njė adresė e t'ua dėrgosh paketat (fajet) dikujt.

1.Illuminati= i pėrndritur

Ēfarė tė keqe ka njė njeri i pėrndritur, nėse vėrtet ėshtė i pėndritur?

2.New World Order = Rend i Ri Botėror

Ēfarė mund tė thuhet nėse nė njė kaos, nė tė cilin gjindemi tash, sidomos ne shqiptarėt, fillon tė rregullohet diēka, tė ket rend... nėse ai ėshtė Rend i Ri Botėror?

3.Bushi & Clinton

Janė dy tipa krejt tė ndryshėm njerėzish. Ndaj dhe ėshtė vėshtirė tė futen nė tė njėjtin thes.
Ishin kėto tri nga pikat mė kryesore qė tė japin argumente tė forta pėr tė dyshuar nė kėtė teori.

"Pas njė tė vėrtete ekziston njė e vėrtetė edhe mė e lartė"***"Nuk kam ndėrmend ta vė nė dyshim faktin se doktrinat e MENDJENDRITURVE dhe parimet e Jakobinizimit nuk ishin pėrhapur nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Pėrkundrazi askush nuk ėshtė plotsisht mė i kėnaqur se unė pėr kėtė fakt".
Xhorxh Uashingtoni mė 1782

shfletuesi_
29-07-09, 19:04
Shkon nje Turist Amerikan ne Rusi.... Dhe nje qytetare Ruse behet merak ne kete tash spo hy ne detaje.... I thot ajo keti Amerikanit ju Amerikanet i keni Meshkujt e mire... Po i pergjigjet amerikani pasi qe e kemi Gjepin e mire.


Eh thjesht boten e sundon ai qe e ka gjepin plot ne kete rast Amerika ka pasuri dhe nje klime qe se ka qdo vend tjeter...

pirro
29-07-09, 19:13
Edhe nje 10 vjet e Amerika ne fund te pusit ka me ra ... po mendoj qe kjo mbetet deshire e dikuj dikuj, spo permendi emra se ska kuptim

shfletuesi_
29-07-09, 19:16
Edhe nje 10 vjet e Amerika ne fund te pusit ka me ra ... po mendoj qe kjo mbetet deshire e dikuj dikuj, spo permendi emra se ska kuptim


E Talebanave a... asi Al-Qaides... :) hahaha Jo jo o pirro mos tut se Zoti eshte me te Drejtin kur s'ka te drejt tjer edhe nese te gjithe jan Mekatar ai zgjedh nje qe ka Mekate me pak dhe drejtesi me shume qe te sundoj boten... Kshtu qe edhe ndonje dite ndoshta ja ka jap Amerikes... :) :smile:

pirro
29-07-09, 19:21
E Talebanave a... asi Al-Qaides... :) hahaha Jo jo o pirro mos tut se Zoti eshte me te Drejtin kur s'ka te drejt tjer edhe nese te gjithe jan Mekatar ai zgjedh nje qe ka Mekate me pak dhe drejtesi me shume qe te sundoj boten... Kshtu qe edhe ndonje dite ndoshta ja ka jap Amerikes... :) :smile:

Jaaaa Shfletues kurrqysh sbon me fol per ata se kujna ja jep te drejten Zoti me e sundu Boten. Na spo muj i bim ne fije gjendjes reale ne te cilen po jetojm le mo me fol per zotin

pirro
29-07-09, 19:24
haahahhahahaha paramendo Mulla Omarin shef te shtepise se bardh, tuj i paraqit ligjet per miratim para kongresit edhe tuj e planifiku bugjetin vjetor, le mos tuj bo politika socilae hahahahahahah paramendo tuj diskutu me zgjedhes per te drejten e homosexulave per martesa ne mes veti haahahhaahaha

premium
29-07-09, 19:25
Kjo Botė as Sulltan Sulejmanit nuk ka mbet , e nuk dot mbet askujt ...
Tė gjithė jemi misafira tė pėrkohshme...
Mundohuni nė kėtė Botė tė fitoni vetėm mirėbėrjet .... tė jesh sundimtar tė merituar tė Botės sė pėrgjithshme !

shfletuesi_
29-07-09, 19:27
haahahhahahaha paramendo Mulla Omarin shef te shtepise se bardh, tuj i paraqit ligjet per miratim para kongresit edhe tuj e planifiku bugjetin vjetor, le mos tuj bo politika socilae hahahahahahah paramendo tuj diskutu me zgjedhes per te drejten e homosexulave per martesa ne mes veti haahahhaahaha

Ban ban hajgare ti.... Veq boll keq e kan punen edhe keta Amerikanet.. dojn me humb luften edhe ne Lindje siq e humben ne Vietnam kshtu qe nuk i bie me sundu krejt boten qekjo Amerika...

Kush eshte more Omar se spo e njoh haha

premium
29-07-09, 19:47
O Shfletues .... kta jaranat as vet-veten nuk i dojn e leje Amerikanin... shkurt e dojn stilin , parat. e Amerikanit.
Nuk ka edhe njė shtet tjetėr masė shumti qi ka thy tė drejtat njerzore pergjithsi ne Bote

shfletuesi_
29-07-09, 19:52
O Shfletues .... kta jaranat as vet-veten nuk i dojn e leje Amerikanin... shkurt e dojn stilin , parat. e Amerikanit.
Nuk ka edhe njė shtet tjetėr masė shumti qi ka thy tė drejtat njerzore pergjithsi ne Bote

Eh tash mire ke than.

pirro
29-07-09, 21:11
O Shfletues .... kta jaranat as vet-veten nuk i dojn e leje Amerikanin... shkurt e dojn stilin , parat. e Amerikanit.
Nuk ka edhe njė shtet tjetėr masė shumti qi ka thy tė drejtat njerzore pergjithsi ne Bote

heheheh hera e pare qe i ka thy te drejtat e njeriut ka qene bombardimi i serbise ..... normal sipas Rusve.

premium
29-07-09, 21:56
heheheh hera e pare qe i ka thy te drejtat e njeriut ka qene bombardimi i serbise ..... normal sipas Rusve.
Keni haru Hiroshimen /Nagasakin..... Irakun , Afganin etj.

shfletuesi_
29-07-09, 21:58
Keni haru Hiroshimen /Nagasakin..... Irakun , Afganin etj.

Veq ne Afgan s'jam ka e dij pse hyni...

premium
29-07-09, 22:06
Veq ne Afgan s'jam ka e dij pse hyni...
Me siguri pėr tė sjellė njė jetesė moderne si psh, prostitucioni, alkoholi, droga etj . se simbas qafirave jetesa duhet tė jetė kėshtu ?!

shfletuesi_
29-07-09, 22:18
Me siguri pėr tė sjellė njė jetesė moderne si psh, prostitucioni, alkoholi, droga etj . se simbas qafirave jetesa duhet tė jetė kėshtu ?!

Po pra, droga

vet e kulftion me Hektar atje mbjell dhe e qet ne treg neper evrop usa dhe personat e vet i zen gjoja qe ne ndalojm nga e keqja eshte e dembshme dhe i ben terrorista ata njerez ,dhe i quan njerez te rrezikshem per planetin.

the godfather
30-07-09, 17:09
Eshtė fare lehtė ta gjesh njė adresė e t'ua dėrgosh paketat (fajet) dikujt.

1.Illuminati= i pėrndritur

Ēfarė tė keqe ka njė njeri i pėrndritur, nėse vėrtet ėshtė i pėndritur?

2.New World Order = Rend i Ri Botėror

Ēfarė mund tė thuhet nėse nė njė kaos, nė tė cilin gjindemi tash, sidomos ne shqiptarėt, fillon tė rregullohet diēka, tė ket rend... nėse ai ėshtė Rend i Ri Botėror?

3.Bushi & Clinton

Janė dy tipa krejt tė ndryshėm njerėzish. Ndaj dhe ėshtė vėshtirė tė futen nė tė njėjtin thes.
Ishin kėto tri nga pikat mė kryesore qė tė japin argumente tė forta pėr tė dyshuar nė kėtė teori.

"Pas njė tė vėrtete ekziston njė e vėrtetė edhe mė e lartė"***

Ti dyshon por duhet te thellohesh me thell ne kete lemi pastaj te japesh replika.

CKA eshte Rendi i RI Boteror-jo vetem nje kaos por pergjysmimi i popullsise se botes nepermjet luftrave,uris dhe semundjeve,dhe udheheqja e Botes nga nje qeveri FASHISTE dihet se kush eshte ajo qeveri qe po e udheheq Boten.

Te Perndriturit qka jane kush jane mmmmmmmm ketu eshte i gjithe thelbi i kesaj,qka kerkon Piramida me SYRIN e Luciferit apo Dexhallit ne banknoten 1 dollar dhe atu shkruan :Novos Ordo Sekulare-Rend i ri Kohor qe lidhet me NWO kjo eshte konspiracion apo per ne edhe nje fenomen paranormal.

Ndersa Bush dhe Klinton jane kukulla tė tė "Perndriturve" apo 13th Bloodlinesdhe i takojne grupit SKULL & bONES skan dallim asnjeri nuk eshte ndryshe por vetem se jane Mason te drejtuar nga tė tė perndriturit.

Njerezit ndryshojn por politika kurr edhe Obama eshte nje Mason por nuk me kujtohet emri i Llozhes qe i takon.

Rockfellers dhe Rothchilds jane nje nder 13 familjet kryesore se bashku me Morganet,Shrederet etj ndersa edhe Kurora Britanike eshte nje nder me te fortat te ILLUMINATI.

Boten nuk mund ta udheheq nje person siq eshte e Obama apo Medvedev por sigurit nga ELITA BOTERORE qe fola deri me tash per ta,ata zoterojne Banken Boterore,FMN,OKB,CIA,KGB,MI5 ETJ (kjo e fundit MI5 ka simbolin e illuminatit qe gjindet tek 1$ piramiden me sy).

hyni 4 Peace ne www.forumishqiptar.com (http://www.forumishqiptar.com) ku i nderurari Darius ka studiuar per ket fenome,tema gjindet tek shkenca dhe fenomenet paranormale.

kl mir e mos u merrni me rrena te kota jo Amerika jo Rusia lexojeni edhe librin "Komplotet Boterore" dhe shikoni se kush qendron pas ketyre gjerave.

Nje gje e di Zoti na ndihmofte,se nuk e dime se qka po na pret.

THE ILLUMINATI MUST BE DESTROYED

4peace
30-07-09, 17:58
Ti dyshon por duhet te thellohesh me thell ne kete lemi pastaj te japesh replika.

CKA eshte Rendi i RI Boteror-jo vetem nje kaos por pergjysmimi i popullsise se botes nepermjet luftrave,uris dhe semundjeve,dhe udheheqja e Botes nga nje qeveri FASHISTE dihet se kush eshte ajo qeveri qe po e udheheq Boten.

Te Perndriturit qka jane kush jane mmmmmmmm ketu eshte i gjithe thelbi i kesaj,qka kerkon Piramida me SYRIN e Luciferit apo Dexhallit ne banknoten 1 dollar dhe atu shkruan :Novos Ordo Sekulare-Rend i ri Kohor qe lidhet me NWO kjo eshte konspiracion apo per ne edhe nje fenomen paranormal.

Ndersa Bush dhe Klinton jane kukulla tė tė "Perndriturve" apo 13th Bloodlinesdhe i takojne grupit SKULL & bONES skan dallim asnjeri nuk eshte ndryshe por vetem se jane Mason te drejtuar nga tė tė perndriturit.

Njerezit ndryshojn por politika kurr edhe Obama eshte nje Mason por nuk me kujtohet emri i Llozhes qe i takon.

Rockfellers dhe Rothchilds jane nje nder 13 familjet kryesore se bashku me Morganet,Shrederet etj ndersa edhe Kurora Britanike eshte nje nder me te fortat te ILLUMINATI.

Boten nuk mund ta udheheq nje person siq eshte e Obama apo Medvedev por sigurit nga ELITA BOTERORE qe fola deri me tash per ta,ata zoterojne Banken Boterore,FMN,OKB,CIA,KGB,MI5 ETJ (kjo e fundit MI5 ka simbolin e illuminatit qe gjindet tek 1$ piramiden me sy).

hyni 4 Peace ne www.forumishqiptar.com (http://www.forumishqiptar.com) ku i nderurari Darius ka studiuar per ket fenome,tema gjindet tek shkenca dhe fenomenet paranormale.

kl mir e mos u merrni me rrena te kota jo Amerika jo Rusia lexojeni edhe librin "Komplotet Boterore" dhe shikoni se kush qendron pas ketyre gjerave.

Nje gje e di Zoti na ndihmofte,se nuk e dime se qka po na pret.

THE ILLUMINATI MUST BE DESTROYED

Sigurisht qė jam thelluar mė thellė se kujton ti e dikush tjetėr.

Nėse iu kujtohet, edhe unė vet kam postuar pjesėza nga teoritė e konspiracionit para 4-6 vitesh, megjithėse ato i kam studjuar ndoshta edhe para "Darius"-it nga Forumi Shqiptar.
Ēėshtja qėndron aty se kėto teoritė e "Darius"-it unė i kam kalaur dhe merrem kryesisht me burime shumė mė tė sigurta se ai apo dikush tjetėr.

Unė i pėrmenda vetėm tri pika (edhe pse ka dhe shumė tė tjera), tė cilat s'mund t'i demantojė as "Darius"-i, as ti e as dikush tjetėr.

Megjithėse nuk merrem me detaje tė parėndėsishme (pėr arsye kohe) kisha thėnė vetėm kaq:
Iluminati janė njė grup sekret (sekret nė atė kuptim qė kanė anėtarėsinė e qė kryejnė ritualet bashkarisht, pa pjesėmarrje tė dikujt jashta anėtarėsisė) qė praktikojnė rituale shumė tė vjetra. Prandaj dhe mund t'i quajmė sekt, njė lloj sekti fetar. Si sekt i vjetėr, siē tregon edhe historia pėr fetė dhe sektet, edhe ky ka devijuar...
Esenca e gjithė kėsaj ėshtė kėshtu:
Nga tė ashtuquajturit ILLUMINATI ekzistojnė dy LLOZHA:
Llozha e bardhė dhe
Llozha e zezė.
Ky pėr disa ėshtė detaj i parėndėsishėm por, pėr ata qė e njohin kėtė fushė mė thellė, ka peshė jetėsore. Pėr kėtė arsye e pėrmenda Bushin dhe Clintonin. Ky i fundit ėshtė 100% nė Llozhėn e bardhė (sikurse edhe shumė personalitete shumė tė njohura botėrore qė lidhen me Illuminatit nė teoritė e shumta tė Konspiracionin, tė cilat po i studjoaka "Darius"-i me shokė).
Pėrndryshe, unė e kam dokumentin ku dėshmohet se Bill Clinton ka marrė letėr (lutje) nga Asociacioni i Informimit tė Mėsuesit Botėror (shpėtimtarit/Mesihut tė kohės).

Shkurt e shqip, ato tri pikat nuk i kam cekur shkel e shko, porse prapa tyre qėndron punė e gjatė hulumtimesh, studimesh...konstatimesh.

Gjitha t'mirat!

***

the godfather
31-07-09, 13:57
Sigurisht qė jam thelluar mė thellė se kujton ti e dikush tjetėr.

Nėse iu kujtohet, edhe unė vet kam postuar pjesėza nga teoritė e konspiracionit para 4-6 vitesh, megjithėse ato i kam studjuar ndoshta edhe para "Darius"-it nga Forumi Shqiptar.
Ēėshtja qėndron aty se kėto teoritė e "Darius"-it unė i kam kalaur dhe merrem kryesisht me burime shumė mė tė sigurta se ai apo dikush tjetėr.

Unė i pėrmenda vetėm tri pika (edhe pse ka dhe shumė tė tjera), tė cilat s'mund t'i demantojė as "Darius"-i, as ti e as dikush tjetėr.

Megjithėse nuk merrem me detaje tė parėndėsishme (pėr arsye kohe) kisha thėnė vetėm kaq:
Iluminati janė njė grup sekret (sekret nė atė kuptim qė kanė anėtarėsinė e qė kryejnė ritualet bashkarisht, pa pjesėmarrje tė dikujt jashta anėtarėsisė) qė praktikojnė rituale shumė tė vjetra. Prandaj dhe mund t'i quajmė sekt, njė lloj sekti fetar. Si sekt i vjetėr, siē tregon edhe historia pėr fetė dhe sektet, edhe ky ka devijuar...
Esenca e gjithė kėsaj ėshtė kėshtu:
Nga tė ashtuquajturit ILLUMINATI ekzistojnė dy LLOZHA:
Llozha e bardhė dhe
Llozha e zezė.
Ky pėr disa ėshtė detaj i parėndėsishėm por, pėr ata qė e njohin kėtė fushė mė thellė, ka peshė jetėsore. Pėr kėtė arsye e pėrmenda Bushin dhe Clintonin. Ky i fundit ėshtė 100% nė Llozhėn e bardhė (sikurse edhe shumė personalitete shumė tė njohura botėrore qė lidhen me Illuminatit nė teoritė e shumta tė Konspiracionin, tė cilat po i studjoaka "Darius"-i me shokė).
Pėrndryshe, unė e kam dokumentin ku dėshmohet se Bill Clinton ka marrė letėr (lutje) nga Asociacioni i Informimit tė Mėsuesit Botėror (shpėtimtarit/Mesihut tė kohės).

Shkurt e shqip, ato tri pikat nuk i kam cekur shkel e shko, porse prapa tyre qėndron punė e gjatė hulumtimesh, studimesh...konstatimesh.

Gjitha t'mirat!

***


Edhe un jam thelluar ne keto pune dhe cdo here e me teper bindem ne ate ekziston dikush qe e udheheq politiken boterore,David Rockfeller cdo here eshte ne senat kush eshte ai nuk eshte as senator as nuk i takon ndonje partie?-pse eshte i rendesishem aq shum per qeverine Amerikane?

Gjitheashtu edhe Evelyn de Rothchilds ku keto familje kan me biliona dollar pasuri kush jane keta njerez dhe kane formuar Grupin Bilderberg qe jane edhe anetar te ketij grupi keto familje se bashku me kuroren britanike.

Kush e solli Hitlerin ne pushtet dhe se a vdiq Hitleri ne vitin 1945 dhe pse simboli nazist eshte edhe simbol i Illuminatit dhe Masonerise?

Jane gjera te thella dhe un besoj se dikush e udheheq politiken Globale dhe ky globalizem po shendrrohet ne nje Rend te ri Boteror,kush jane ata njerez sme intereson se si quhen por nje gje e di se ne njerezit jemi duket e shkaterruar vetveten dhe Boten sdo ta sundoj ARSYEJA por inetersat e ELITES BOTERORE.

Nuk jame ithtar i te nderuarit Darius sepse edhe vet kam hyre ne pune qe ndoshta nuk me takojn mua por se ne jemi vetem argat te kesaj ELITE MASONE.

Ajo Elit pa marre parasysh se si quhet ata vendosin per fatin e te dobteve,ndersa ne populli shqiptar dihet kemi pasur shum njerez ne kete Elit ata nuk kan qene vendim marres por sigurshit se kan qene ne Masoneri si Konica,De Rada,I.Qemali e shum e shum te tjere.

Cka kane kerkuar keta ne Masoneri?

4peace
31-07-09, 16:02
Edhe un jam thelluar ne keto pune dhe cdo here e me teper bindem ne ate ekziston dikush qe e udheheq politiken boterore,David Rockfeller cdo here eshte ne senat kush eshte ai nuk eshte as senator as nuk i takon ndonje partie?-pse eshte i rendesishem aq shum per qeverine Amerikane?

Gjitheashtu edhe Evelyn de Rothchilds ku keto familje kan me biliona dollar pasuri kush jane keta njerez dhe kane formuar Grupin Bilderberg qe jane edhe anetar te ketij grupi keto familje se bashku me kuroren britanike.

Kush e solli Hitlerin ne pushtet dhe se a vdiq Hitleri ne vitin 1945 dhe pse simboli nazist eshte edhe simbol i Illuminatit dhe Masonerise?

Jane gjera te thella dhe un besoj se dikush e udheheq politiken Globale dhe ky globalizem po shendrrohet ne nje Rend te ri Boteror,kush jane ata njerez sme intereson se si quhen por nje gje e di se ne njerezit jemi duket e shkaterruar vetveten dhe Boten sdo ta sundoj ARSYEJA por inetersat e ELITES BOTERORE.

Nuk jame ithtar i te nderuarit Darius sepse edhe vet kam hyre ne pune qe ndoshta nuk me takojn mua por se ne jemi vetem argat te kesaj ELITE MASONE.

Ajo Elit pa marre parasysh se si quhet ata vendosin per fatin e te dobteve,ndersa ne populli shqiptar dihet kemi pasur shum njerez ne kete Elit ata nuk kan qene vendim marres por sigurshit se kan qene ne Masoneri si Konica,De Rada,I.Qemali e shum e shum te tjere.

Cka kane kerkuar keta ne Masoneri?Ti, mė duket, ende nuk je duke mė kuptuar.
Unė nuk po e mohoj qė ekzistojnė grupe tė caktuara (Rotschildet etj) qė punojnė pėr forcat e errėta. Ēėshtja qėndron se nėpėr listat e teoreticientėve tė Konspiracionit ekzistojnė edhe emra, tė cilėr kurrsesi nuk mund tė quhen si njerėz tė ligj. Aty figuron edhe emri i Abraham Lincoln-it (dhe dy a tre burėshtetasve tjerė amerikanė), i cili mund tė quhet at i Amerikės. Pastaj figuron Ataturku, i cili, po tė mos kishte qenė ai ēfarė ka qenė sot nuk do ta kishim Turqinė (sepse, kush e njeh historine ashtu siē duhet, shumica e perandorive tė mėhershme janė shkatėrruar krejtėsisht), sikurse qe po figuroakan edhe emrat e De Radės, Faik Konicės...

Fundja, ti po flet pėr teori tė konspiracionit. Kurse teoria me praktikėn janė shumė tė ndryshme. Kėshtuqė nga lista e emrave (ėshtė mjaft e gjatė)qė figurojnė nė librat mbi teoritė e konspiracionit nuk mund tė jemi as 50% tė sigurtė se tė gjithė ata njerėz i takojnė forcave tė errėta, Dexhallit, Antikrishtit apo si t'i quajmė...

"Botėn e sjellin paratė" (10 herė), "...edhe gratė" (1 herė)...
...ka diēka tė vėtrtetė nė kėtė, por s'ėshtė e gjitha. Ka dhe shumė njerėz tė tjerė (edhe nga tė mėdhenjtė) qė nuk sundohen nga paratė (forcat e errėta apo forcat e materialitetit). Pra, duhet ta kesh parasysh edhe kėtė tė fundit.

Tung!


***

Guri i madh
31-07-09, 16:18
po lujn degerxhik se cili po ja bllokojn kokrrat tjtrit ,ose po ja ban shul e vek

Pupi
31-07-09, 20:22
Ti, mė duket, ende nuk je duke mė kuptuar.
Unė nuk po e mohoj qė ekzistojnė grupe tė caktuara (Rotschildet etj) qė punojnė pėr forcat e errėta. Ēėshtja qėndron se nėpėr listat e teoreticientėve tė Konspiracionit ekzistojnė edhe emra, tė cilėr kurrsesi nuk mund tė quhen si njerėz tė ligj. Aty figuron edhe emri i Abraham Lincoln-it (dhe dy a tre burėshtetasve tjerė amerikanė), i cili mund tė quhet at i Amerikės. Pastaj figuron Ataturku, i cili, po tė mos kishte qenė ai ēfarė ka qenė sot nuk do ta kishim Turqinė (sepse, kush e njeh historine ashtu siē duhet, shumica e perandorive tė mėhershme janė shkatėrruar krejtėsisht), sikurse qe po figuroakan edhe emrat e De Radės, Faik Konicės...

Fundja, ti po flet pėr teori tė konspiracionit. Kurse teoria me praktikėn janė shumė tė ndryshme. Kėshtuqė nga lista e emrave (ėshtė mjaft e gjatė)qė figurojnė nė librat mbi teoritė e konspiracionit nuk mund tė jemi as 50% tė sigurtė se tė gjithė ata njerėz i takojnė forcave tė errėta, Dexhallit, Antikrishtit apo si t'i quajmė...

"Botėn e sjellin paratė" (10 herė), "...edhe gratė" (1 herė)...
...ka diēka tė vėtrtetė nė kėtė, por s'ėshtė e gjitha. Ka dhe shumė njerėz tė tjerė (edhe nga tė mėdhenjtė) qė nuk sundohen nga paratė (forcat e errėta apo forcat e materialitetit). Pra, duhet ta kesh parasysh edhe kėtė tė fundit.

Tung!


***

Mashalla mashalla, po nxehet muahabeti po nxehet.

Pupi
31-07-09, 20:30
A i shte Ibrahim Rugova njė MASON me shkronjat "IR", i inkuadruar nė familjen Masonere enkas pėr ēėshtjen Shqiptare ?

jadore
31-07-09, 21:16
Pash nje Zot mos boni hajgare , a e dini funksionin dhe rendesin e kesaj fjale ne radhe te pare ,
jo nima mire e keni , hiq hajgare nuk jeni tuj bo se shqipet mendojne qe Mason do te thote parti politike e Kosoves edhe ate antarsimin tuj e bo kur te pine qaj rusi neper qajtoret e Kosoves ,
sa per kendellje , vetem edhe 2 shqipe heroike nese i jane afruar keti emeri duhet te jemi te kenaqur e te dalldisur e qe do te jene ata Kosovar te dyte hiq qe hiq kjo pune .te jesh mason nuk do te thote te jesh veq i pasur (kjo ke si sypozim per zgjidhje rebusi )

Pupi
31-07-09, 21:26
Pash nje Zot mos boni hajgare , a e dini funksionin dhe rendesin e kesaj fjale ne radhe te pare ,
jo nima mire e keni , hiq hajgare nuk jeni tuj bo se shqipet mendojne qe Mason do te thote parti politike e Kosoves edhe ate antarsimin tuj e bo kur te pine qaj rusi neper qajtoret e Kosoves ,
sa per kendellje , vetem edhe 2 shqipe heroike nese i jane afruar keti emeri duhet te jemi te kenaqur e te dalldisur e qe do te jene ata Kosovar te dyte hiq qe hiq kjo pune .te jesh mason nuk do te thote te jesh veq i pasur (kjo ke si sypozim per zgjidhje rebusi )

Shiqo Jador,
Ka disa organizata, tė cilat qė ndrkohė nuk janė zyrtarisht tė tilla, cilsohen si masone. Ndėr to futen edhe oragnizata sociale ose "argėtimi", tė tilla si urdhėri i lashtė arab i Fisnikėve tė Tempullit Mistik (Tempullarėt), Urdhėri i Yllit tė Lindjes DeMolej, Ndėrtuesit dhe Ylberi. Tash, Kėto grupe janė kryesisht Amerikane, Sepse Masoneve Britanik u ėshtė ndaluar tė hyjnė nė shoqėri tė tilla :wink:


Pra, Ishte IR njė MASON ?

the godfather
31-07-09, 22:49
A i shte Ibrahim Rugova njė MASON me shkronjat "IR", i inkuadruar nė familjen Masonere enkas pėr ēėshtjen Shqiptare ?

Kush e di ndoshta edhe ka qene duke marre parasysh perkrahjen qe ka pas nga perendimi,por sigurisht se edhe Milloshe-viqi mund te jete nga ata sepse sbesoj qe nje njeri deshiron ta shkaterroj shtetin e vet ashtu siq beri VIQI,bile tu pas parasysh vdiq dhe kurr nuk u pa trupi tij si dihet tash mund te jete ne Rusi tu pi ndoj vodka.

I.R edhe po te ishte "Mason" ka mund te jete ndonje mason i grades se ulet pre 1 grade deri ne 10 ngase ishte besimtar ne Zot po te ishte i grades se 33 sigurisht ne do t'i kishim punet pak me mire se paku deri sa te realizohet plani i NWO.

Nuk i dihet sepse Lozha Masone eshte hapur edhe ne Tirane nuk e di qe sa vite por vone eshte hapur,ndoshta ekziston qe 100 vite por haptas tash ka dal vitet e fundit.

Kto mund te jene vetem supozime por i sigrut jam per VIQIN se ai ka qene vegla kryesore per shkaterrimin e perandorise JUGOSLLAVISE se dihet se sa shtet i fuqishem ka qen ateher,ndersa Sllobo e shkaterroj dhe e ndau dhe beri krimet me makabre qe ka njohur Ballkani ne 100 vitet e fundit.

Dihet se plani i Illuminatit-Freemasonry ka qene edhe shkaterrimi i komunizmit perveq KINES sepse tash per tash ekonomia e Kines ka ecur shum perpara dhe po te mos ishte Kina komuniste kush e di se qka do te bente tash por kreret e te te PERNDRITURVE kane lene vende diktatoriale qe te kene arsye per arritjen e qellimit te tyre "Novos Ordo sekulare" apo me RENDI I RI KOHOR qe gjendet tek Banknota 1$.


Me fal se u mundova te jape nje supozim pak per IR por dola pak nga pyetja por kurrsesi nuk dola nga Masoneria,u mundova te perfshij edhe me teper se spo kam edhe aq koh te jem aktiv ne kete teme.

Kush deshiron te dij me teper per Illuminati-Freemasonry hyni ne www.forumishqiptar.com (http://www.forumishqiptar.com) tek rubrika shkenca dhe fenomenet paranormale,aty keni material sa dush aty eshte edhe tema e Teoria Konspirative edhe aty keni shumgjera interesante.

the godfather
31-07-09, 22:54
Pash nje Zot mos boni hajgare , a e dini funksionin dhe rendesin e kesaj fjale ne radhe te pare ,
jo nima mire e keni , hiq hajgare nuk jeni tuj bo se shqipet mendojne qe Mason do te thote parti politike e Kosoves edhe ate antarsimin tuj e bo kur te pine qaj rusi neper qajtoret e Kosoves ,
sa per kendellje , vetem edhe 2 shqipe heroike nese i jane afruar keti emeri duhet te jemi te kenaqur e te dalldisur e qe do te jene ata Kosovar te dyte hiq qe hiq kjo pune .te jesh mason nuk do te thote te jesh veq i pasur (kjo ke si sypozim per zgjidhje rebusi )


Mason i grades se pare (1) mund te behet cdo kush por te arrihet deri te 33-ta mmmmm... problem shum i madh t'i dish shum komplote boterore qe behen nga kreret e Freemasonry.

vetem mi dit njeriu se paku 1% te planeve te tyre nuk do te ishe i kenaqur qe 2 shqipe iu jan afruar atyre.

kl mir

Pupi
01-08-09, 21:16
Tybe spo dij, spo dij, veq nji gjo po e dij qe dikush asht ka na e "lun loken" tinza...


http://img210.imageshack.us/img210/6633/1illuminatixe1.jpg

Pupi
01-08-09, 21:24
Mirė Shumė, Po Islami ?
Si qėndron puna me Islamin sa i pėrket Masoneris ?

<B> Gjykimi i masonerise ne IslamMasoneria ėshtė njė shoqėri politike e fshehtė, qėllimi i sė cilės ėshtė qė t’i japė fund tė gjitha feve dhe normave tė moralit dhe t’i zėvendėsojė ato me ligjet e bėra nga njeriu dhe sistemet jo-fetare (laike). Ajo (Masoneria) pėrpiqet qė tė provokojė dhe tė shkaktojė revolucione tė herė-pas-herėshme dhe ta zėvendėsojė njė regjim me njė tjetėr, duke u bazuar nė thirrjen e saj pėr lirinė e mendimit dhe lirinė e besimit. Kjo ėshtė ajo ēfarė ata kanė deklaruar haptazi.


Kjo ėshtė ajo ēfarė u deklarua nga njėri prej tyre (njė nga Masonėt) nė Konferencėn Studentore qė u mbajt mė 1865 EK nė qytetin e Liezhit, qytet i cili konsiderohet si njė nga qendrat e Masonerisė. Ai ka thėnė:


”Njeriu duhet tė dali mbi Zotin dhe t’i shpallė luftė Atij. Ai (njeriu) duhet t’i rrėzojė qiejt e t’i grisi ata si letėr.”

Thuhet nė Lozhėn e Madhe Masonike (1922, f.98): “Ne do ta forcojmė lirinė e individit me tė gjitha fuqitė, pushtetet qė kemi nė dispozicion dhe do tė shpallim luftė kundėr armikut tė vėrtetė tė njeriut, (armik) i cili ėshtė feja.”

Masonėt thonė se Masoneria e merr shpirtin human (shpirtin njerėzor) si objektin e saj tė adhurimit.
Ata thonė: “Nuk ėshtė e mjaftueshme pėr ne qė tė triumfojmė mbi njerėzit fetarė dhe vendet e tyre tė adhurimit, pėrkundrazi, qėllimi ynė themelor ėshtė qė t’i heqim qafe njėherė e mirė.”
Minutat e Konferencės Masonike Botėrorė, 1903 EK, f.102.

Ata thonė: “Masoneria do tė zėrė vendin e fesė dhe lozhat e saj do tė zėnė vendin e faltoreve…” dhe shumė deklarata tė tjera tė cilat tregojnė qartė pėr thellėsinė e armiqėsisė qė kanė ata ndaj fesė dhe pėr luftėn e tyre pa kompromis me fenė.

Mue mu desh tė shėrbehem nga faqja e Adnanit, ishalla sma merr me inati.
Pėr mė shumė:3 (http://www.vendlindja.com/forum/showpost.php?p=4000&postcount=3)</B>

Shpati
01-08-09, 21:53
Neper vende te ndryshme fitojn pare te majme Teoricentet e Konspiracioneve.
Realiteti esht ndryshe!
Ne Bote, ne te gjithra koherat kan pasur ndikim gurpe te caktuara, por jo se kan sunduar Boten.

Pupi
01-08-09, 22:06
Masonet Shqiptar:

XSlP2Inn16E

Guri i madh
02-08-09, 15:20
Kush e di ndoshta edhe ka qene duke marre parasysh perkrahjen qe ka pas nga perendimi,por sigurisht se edhe Milloshe-viqi mund te jete nga ata sepse sbesoj qe nje njeri deshiron ta shkaterroj shtetin e vet ashtu siq beri VIQI,bile tu pas parasysh vdiq dhe kurr nuk u pa trupi tij si dihet tash mund te jete ne Rusi tu pi ndoj vodka.

I.R edhe po te ishte "Mason" ka mund te jete ndonje mason i grades se ulet pre 1 grade deri ne 10 ngase ishte besimtar ne Zot po te ishte i grades se 33 sigurisht ne do t'i kishim punet pak me mire se paku deri sa te realizohet plani i NWO.

Nuk i dihet sepse Lozha Masone eshte hapur edhe ne Tirane nuk e di qe sa vite por vone eshte hapur,ndoshta ekziston qe 100 vite por haptas tash ka dal vitet e fundit.

Kto mund te jene vetem supozime por i sigrut jam per VIQIN se ai ka qene vegla kryesore per shkaterrimin e perandorise JUGOSLLAVISE se dihet se sa shtet i fuqishem ka qen ateher,ndersa Sllobo e shkaterroj dhe e ndau dhe beri krimet me makabre qe ka njohur Ballkani ne 100 vitet e fundit.

Dihet se plani i Illuminatit-Freemasonry ka qene edhe shkaterrimi i komunizmit perveq KINES sepse tash per tash ekonomia e Kines ka ecur shum perpara dhe po te mos ishte Kina komuniste kush e di se qka do te bente tash por kreret e te te PERNDRITURVE kane lene vende diktatoriale qe te kene arsye per arritjen e qellimit te tyre "Novos Ordo sekulare" apo me RENDI I RI KOHOR qe gjendet tek Banknota 1$.


Me fal se u mundova te jape nje supozim pak per IR por dola pak nga pyetja por kurrsesi nuk dola nga Masoneria,u mundova te perfshij edhe me teper se spo kam edhe aq koh te jem aktiv ne kete teme.

Kush deshiron te dij me teper per Illuminati-Freemasonry hyni ne www.forumishqiptar.com (http://www.forumishqiptar.com) tek rubrika shkenca dhe fenomenet paranormale,aty keni material sa dush aty eshte edhe tema e Teoria Konspirative edhe aty keni shumgjera interesante.e ore qfardo ti kishe me qen i lumtur sikur te kishe pas nderin veq rrugen para shpis sė tė ndjerit me pastru , ju jeni ata qe UDB ja permes AHMET DOBRUNES LUTFI AJAZIT E HALIT TERRNAFCIT ju ka shpall patriota

the godfather
03-08-09, 13:36
e ore qfardo ti kishe me qen i lumtur sikur te kishe pas nderin veq rrugen para shpis sė tė ndjerit me pastru , ju jeni ata qe UDB ja permes AHMET DOBRUNES LUTFI AJAZIT E HALIT TERRNAFCIT ju ka shpall patriota


Kujt i thua UDB-ash shoqo un nuk i perulem asnje krijese e jo ta kem nderin te jem afer lagjes se tij,I.R ka qene vegel e Departamentit te USA ka meritat e veta por jo tash t'i perulem atij se ai eshte krijes e jo Krijues.

U pa politika e tij pas lufte qe shum me ka zhgenjyer populli ka vujt ndersa Rugova & Thaqi me Co e kishin dhe kan jeten luks,lej ato sene se as Rigoves e as Thaqit e as nje prej politikaneve si han per ty e per mu a kem me hanger sonte per darke,krejt hajna jane.

kl mir e mos om shurdho me dashuri ndaj politkanve se krejt hajna jon ata,un e ti duhet mu bo te "zot" e me jan nxan kryt atyne(kur them un e ti po thom populli) se na kan vjedh e po na vjedhin e le jo ska pas me Rugoven e ska me kta e ata hajna kan qen e hajna jan en kurriz te popullit jan pasunu.

Un sjam me asnjo e sbahem me kerkon se krejt i kena provu,e kan pallu krejt popullin hiqu tyne RRENCA jon si Rugova e si kta tjert krejt RRenca hajna jau kan siguru edhe nipave te nipave jeten,u jam per nje Revolucion e du revolucionin por Revolucion i Popullit e jo i individit

the godfather
03-08-09, 13:53
Neper vende te ndryshme fitojn pare te majme Teoricentet e Konspiracioneve.
Realiteti esht ndryshe!
Ne Bote, ne te gjithra koherat kan pasur ndikim gurpe te caktuara, por jo se kan sunduar Boten.

Ndoshta para 10 apo 20 vite kan qene Konspiracione por tash dal nga dal po iu duket edhe fytyra per 1 shtator te vitit 1991 Bushi i Madh thot se Botes i duhet nje Rend i ri Boteror dhe ai Rend ka filluar qe 100 vite e pastaj kalon tek te gjithe Presidentet e USA qe citojNE RRB.

Bush i takon grupit apo lozhes SKULL&BONES qe ka afersi shum te madhe me ILLUMINATIN,gjitheashtu edhe Nikolas Sarkozy eshte ne keto grupe te Illuminatit ku babai i tij Pal Sarkozy ishte i afert me grupin SCOTISH RITE,ndersa Berluskoni eshte i afert me grupin Club of Rome qe eshte nga deget kryesore te ILLUMINATIT.

Keto me nuk jan Konspirancione por jan zbuluar koheve te fundit por sigurisht edhe ajo qe eshte zbuluar mund te jete vetem 10% ngase njerezit e rendomte nuk mund ti afrohen ketyre grupeve,e paramendoni familjeve kryesore Rockfeller e Rothchilds.

Me nuk jane keto vetem Teori por realiteti eshte qe nuk mundesh me teper te zbulohet,mua ma merr mendja se edhe ajo qe dihet tash per Illuminatin jo qe eshte shum e manget por edhe vet Illuminati i cili ekziston 99% ka dashur vetem kaq te zbulohet apo qa qitu trillime vetem e vetem te mos i prishen planet Elites se tyre per te ardhmen.

Bota nuk sillet nga nje President me mandat 4vjeqar as nga nje grup Intelegjent si CIA,KGB apo Mi5 se keto agjencione shpesh zhyten edhe ne krime dhe lehte mund te tradhetojne por keto agjencione jane vegla te forta te ELITES.

Un e quaj Illuminatin ELIT BOTERORE se vetem ashtu ekziston.

Koha do te tregoj planin e tyre por sigurisht qe planet e tyre mund te prishen vetem nga KRIJUESI I GJITHESISE,ngase Ai ka nje plan tjeter sigurisht.

Apokalipsa apo Kijameti nuk do te kete nevoj te vij nga Ai por ne vete njerezit do ta shkaterrojm vetveten.

Shpati
03-08-09, 21:50
Ndoshta para 10 apo 20 vite kan qene Konspiracione por tash dal nga dal po iu duket edhe fytyra per 1 shtator te vitit 1991 Bushi i Madh thot se Botes i duhet nje Rend i ri Boteror dhe ai Rend ka filluar qe 100 vite e pastaj kalon tek te gjithe Presidentet e USA qe citojNE RRB.

Bush i takon grupit apo lozhes SKULL&BONES qe ka afersi shum te madhe me ILLUMINATIN,gjitheashtu edhe Nikolas Sarkozy eshte ne keto grupe te Illuminatit ku babai i tij Pal Sarkozy ishte i afert me grupin SCOTISH RITE,ndersa Berluskoni eshte i afert me grupin Club of Rome qe eshte nga deget kryesore te ILLUMINATIT.

Keto me nuk jan Konspirancione por jan zbuluar koheve te fundit por sigurisht edhe ajo qe eshte zbuluar mund te jete vetem 10% ngase njerezit e rendomte nuk mund ti afrohen ketyre grupeve,e paramendoni familjeve kryesore Rockfeller e Rothchilds.

Me nuk jane keto vetem Teori por realiteti eshte qe nuk mundesh me teper te zbulohet,mua ma merr mendja se edhe ajo qe dihet tash per Illuminatin jo qe eshte shum e manget por edhe vet Illuminati i cili ekziston 99% ka dashur vetem kaq te zbulohet apo qa qitu trillime vetem e vetem te mos i prishen planet Elites se tyre per te ardhmen.

Bota nuk sillet nga nje President me mandat 4vjeqar as nga nje grup Intelegjent si CIA,KGB apo Mi5 se keto agjencione shpesh zhyten edhe ne krime dhe lehte mund te tradhetojne por keto agjencione jane vegla te forta te ELITES.

Un e quaj Illuminatin ELIT BOTERORE se vetem ashtu ekziston.

Koha do te tregoj planin e tyre por sigurisht qe planet e tyre mund te prishen vetem nga KRIJUESI I GJITHESISE,ngase Ai ka nje plan tjeter sigurisht.

Apokalipsa apo Kijameti nuk do te kete nevoj te vij nga Ai por ne vete njerezit do ta shkaterrojm vetveten.


Ne mesazhin time nuk flas per Konspiracion ekzistues ,por per Njerz qe fitojn duke shkruar Libra se kinse ekziston diq e till , te njetit shesin rrena e disa ato i blejn...
Ne te gjitha fazat neper te cilat ka kalue Njerzimi ka pas Njerz ose Grupe qe kan pas ndikim te perkoheshem.
Edhe sot esht ngjashem.
Psh:
Sot nje Miliarder mund te financon nje Parti te vjen ne pushtet e neser e vret veten pse i humb paret, (vetem gjat kesaj krize financiare e kan mbyte veten disa miliarder).
Pse e mbyt veteveten nje Miliarder ?
Pos pareve nuk ka asgje ne dore.

4peace
03-08-09, 22:03
Ne mesazhin time nuk flas per Konspiracion ekzistues ,por per Njerz qe fitojn duke shkruar Libra se kinse ekziston diq e till , te njetit shesin rrena e disa ato i blejn...
Ne te gjitha fazat neper te cilat ka kalue Njerzimi ka pas Njerz ose Grupe qe kan pas ndikim te perkoheshem.
Edhe sot esht ngjashem.
Psh:
Sot nje Miliarder mund te financon nje Parti te vjen ne pushtet e neser e vret veten pse i humb paret, (vetem gjat kesaj krize financiare e kan mbyte veten disa miliarder).
Pse e mbyt veteveten nje Miliarder ?
Pos pareve nuk ka asgje ne dore.

Lėre kėtė se kėtė dhe shumė njerėzve ua kishtė pėrpirė mendjen njėfarė "Darius"-i nga FSH, i cili ishte mė i keq se vet kėta iluminatat qė po i pėrmendin.
Ai (Darius-i) ishte edhe moderator e edhe inspirues i kėtyre gjysmėpėrrallave (qė shiten pak si shumė, siē e ceke edhe ti, krejt bestsellera janė kėto libra) e gjysmė tė vėrtetave.

Ky farė "Darius"-i nuk po lejonte mendime tjera aty, pos mendimin e vet, kėshtuqė mos u habit qė ata qė s'mund tė shprehen atje, vijnė kėtu si nxėnės dhe fansa tė kėtij farė pėrrallėtarit me nofkėn "Darius".

*

Pupi
07-08-09, 19:15
Derisa kėtu me kėtė Temė kisha pėr qėllim ta pėrcillnim Amerikėn dhe Rusin nė tė "sunduarit" e botės, kjo mori nja kahje tjetėr, duke u bėrė shumė mė shumė nė "zbulim" fshehtėsish atyre qė e sundojn botėn, ani ska asigjė tė keqe sikurse tė mos ma kishte nxėnė rrugėn sot Putini me dallaver-allashvereshet e tija.
Dhe ai thotė qė: citoj " Ne jemi ata qė do ta sundojm botėn dhe do tė vendosim njė rend tė ri shoqėror".
U ndal e u kujtova me vete, ėhm !
Prej nji vendi qė gati pati vdekur urie, duakan ta "sundojn botėn" ?

Nuk do ta kisha marr edhe aq serioze kėrcėnimin e z. Putin sikur tė mos i kishte shtuar edhe kėto fjalė. Citoj: Putin hodhi poshtė Kartėn Energjetike Kryeministri rus Vlladimir Putin ka nėnshkruar njė dekret me tė cilin hidhet poshtė pjesėmarrja e Rusisė nė Kartėn Energjetike. Nė kumtesėn e qeverisė ruse thuhet se refuzimi i kėsaj marrėveshjeje ėshtė mbėshtetur paraprakisht nga ministri i energjetikės dhe ai i punėve tė jashtme. Moska nuk ka publikuar detaje lidhur me kėtė, por ka paralajmėruar se dėshiron tė ketė njė plan tė vetin altarenativ pėr ēėshtje tė energjetikės. Rusia ėshtė prodhuesja mė e madhe e energjisė nė botė. Ajo prodhon mė sė shumti gaz se cilido vend tjetėr, ndėrsa pėr prodhimin e naftės rendimet menjėherė pas Arabisė Saudite. Karta Energjetike ėshtė miratuar nė vitin 1991, menjėherė pas Luftės sė Ftohtė, nga 51 shtete. Ajo synon nxitjen e bashkėpunimit nė fushėn e energjisė midis vendeve tė Evropės Lindore dhe ish-BRSS-sė.

4peace
08-08-09, 10:07
*
Pupi,
mos ke "harrue" (helbete) se ka mbaru' bota bipolare (dypolėshe) qė nga mbarimi i tė se ashtuquajtures "Luftė e ftohte". "Lufta e ftohte" ka qene ajo qe eshte bere ndermejt Rusise (Traktatit te Varshaves) dhe Amerikes (Pakti i NATO-s). Rusia, qysh atehere (me mbarimin e "luftes se ftohte") ka ra n'ligen e dyte apo te trete... Qe prej atehere boten e sundon Amerika (pakti i NATO-s). Deri kur? S'e ka larg...

Kryesore, sot, nese ka sundim, ai sundim eshte unlateral (i njeanshem). Prandaj edhe shumica e popujve duan t'i bashkangjiten ketij pakti (NATO). Dhe iu kane bashkangjite. E fundit ishte Shqiperia... Ceshtja eshte se cfare dobie ka nga e gjithe kjo? Ku shpie (ēon) e gjithe kjo? Sepse, per te qene i forte (sic eshte p.sh. sot NATO-ja) duhet pasur edhe nje kundershtar te forte (se paku sa per ta deshmuar veten, forcen tende).
Per fat te keq, sot per sot, "kundershtar" i vetem i kesaj aleance (pakti) ka mbetur i ashtuquajturi "terrorizem islamik". Ky "terrorizem" eshte shpikur me shume per arsyen qe e permenda me lart (per ta treguar veten, forcen...). Per fat te keq, ne gjithe kete rremuje e kaos rreth ketij "terrorizmi", me se shumti e kemi henger neve vet, qe, ja, ashtu e ka dashur fati, kemi qelluar muslimane (pa marre parasysh sa eshte e rrenjosur kjo fe ne popull).

Dhe, me e keqja ne gjithe kete eshte ajo se kjo situate me ngjan se tepermi me nje situate qe kemi patur para nje kohe jo edhe aq te gjate (vitet e 80-ta). Pra, sikur viteve te 80-ta ndiqeshin "terroristat, separatasitat e nacionalistat" shqiptarė nga regjimi serb, sot, ne po te njejten menyre ndiqen "terroristat islamik shqiptar" nga "miqte" tane nderkombetar. Une nuk shoh kurrfare dallimi ne keto te dyjat. Kurse, ajo qe me pengon edhe me shume ne gjithe kete eshte se, si atehere, ashtu edhe sot, nuk ishin/jane serbet/"miqte" nderkombetar aq te keqinj sa keta nga radhet e tona.


Gjithmone kishim qene te keqinjte e vetvetes.


Sa i perket temes, eshte nje fjale shume e urte shqipe: "N'daē me e mytė hasmin - myte me pune". Pra, ne vend qe te merremi me ate se kush e sundon boten, duhet te merremi me punet dhe problemet tona. Nese i zgjidhim/bejme ato sic duhet, atehere do te na zhduken edhe brengat per ate se kush (s')e sundon boten.


***

Pupi
08-08-09, 10:25
4Paqe

Se ē'mė erdhi ky shkrim me porosi me ju thanė drejtėn, "me porosi" sepse bash bėhesha gati ta inicoja njė Temė tė rangut ,, Pse u pėrlam me muslimant "

Ata gabuan rėndė qė sulmuan muslimant

Po nga friga qė t'mos shkruaj askush nė tė, dhe helbete t'mos del prej nji kasht gjasht u pėrmbajta. U pėrmbajta deri sot, dhe kėtu. Por tash pasi ti e paske cekur madhėshtin e forcės sė t'fortit, dhe atė me ata qė aq shumė e ndihmuan nė gjithēka pėr tu bėrė kjo qė ėshtė, unė e shohė gabimin mė tė madhė qė mund ta bėjė dikush.
Qė t'jemi edhe mė tė qart, dhe mė tė sinqert (besa kur o fjala te siqeriteti! kam vrejt qe disa nga burrat ktu spo rrijn mo ofline, e mka pelqye shum) nuk ėshtė dashur tė sulmoheshin muslimant, ky qe njė gabim i madhė.
Me shpres qė ti lajm gjynahet, dhe atė sa mė shpejt e sa mė parė, neve duhet ti lėmė rahat vendet Islame, e jo ti largojm siq kemi bėrė deri sot.
Sepse !
Po vazhduam sikur mė tani, mos u ēuditni njė dite kur tė rrebelohet vendi nė radhė Islam, sikurse po ndodhė tash me Iranin ti vishet Rusis.
Dhe ktu, pėr kėtė nuk i ka fajet askush tjeter veqse vete neve qė i prurėm shpirtin te fyti, dhe i detyruam tė aleancohen me dreqin.

4peace
09-08-09, 15:09
*

Paj, n'paēe harrue ti...
...une pjesen me te madhe te kohes ne kete forum e kam humbur me kete teme (qe deshe ta inicojsh ti). Lufte te madhe kam pase si me anetare (kryesisht sosh qe mbronin "Amandamentet Kushtetuese" pas abrogimit te Kushtetutes se Kosoves, te ashtuquajtur "Kushtetuta e '74-shes"). Kesaj lufte (kunder meje) i ndihmonte edhe pjese dermuese e stafit te dardania.de-se...
Prandaj, tash per tash nuk jam i sigurte se a ia vlene te hapet nje teme e tille. Edhe po te hapej nuk pres kthesa te shumta. Sepse njereizit (anetaret) kane mbetur ende te atille cfare kane qene. Per dallim qe tash jane shume me pak aktiv, sidomos ata qe shquheshin per "öpatriotizem" asaj kohe...


***

the godfather
10-08-09, 14:32
Lėre kėtė se kėtė dhe shumė njerėzve ua kishtė pėrpirė mendjen njėfarė "Darius"-i nga FSH, i cili ishte mė i keq se vet kėta iluminatat qė po i pėrmendin.
Ai (Darius-i) ishte edhe moderator e edhe inspirues i kėtyre gjysmėpėrrallave (qė shiten pak si shumė, siē e ceke edhe ti, krejt bestsellera janė kėto libra) e gjysmė tė vėrtetave.

Ky farė "Darius"-i nuk po lejonte mendime tjera aty, pos mendimin e vet, kėshtuqė mos u habit qė ata qė s'mund tė shprehen atje, vijnė kėtu si nxėnės dhe fansa tė kėtij farė pėrrallėtarit me nofkėn "Darius".

*


Me te kallxu drejt at person te betohem en ALLAH qe nuk e njoh personalisht,cfar interesi kam un e ai prej meje qe te jemi nxenes dhe mesues hehehhe.
Illuminati nuk eshte fe dhe as qe dua te jem pjes e "masonerise" une jam kunder ketyreve komploteve atehere me trego se cfar interesi kam une si nje person qe te jem nxenes i tij kurrfar.
Une me temen e Illuminatit dhe Masonerise jam marre shum me perpara dhe kam pas te njejtin material qe e kam lexuar edhe para 3 apo 4 vitesh,por te gatshme apo super te gatshme kane qene ne Forumin Shqipetare dhe aty iu kam rekomanduar te lexoni.

Tek ne Shqipetaret mendojme se Boten ta udheheqin Presidentet e Kryeministrat e fuqive boterore por ata jane vetem lodra.

Boten ta udhehqin parate dhe vetem parate por grupe te caktuara sekrete i kan ne dore keto para dhe manipulojne me fatin e popujve te vegjel dhe popujve te dobet ekonomikisht.

Ju lutem shiqojeni dhe kerkoni neper internet apo ku tua merr menja se kush jane magnantet e naftes,bankave te droges dhe shiqojeni se kush qendron prapa tyre dikur ka qene vete teori por tash te vertetat dalin se dikush qendron sigurisht prapa ketyre komploteve.

me te mira 4peace nuk kemi kurrfar interesi qe ta injorojme njeri tjetrin un te respektoj shum sepse e ke mbrojtur ISLAMIN ne kete forum aq shum nga injorantat e ketij forumi dhe kam 1 repsekt te veqant por skemi nevoj tja masim shkallen e intelegjences askujt,SECILI KA MENDIMIN E VET personal te mendoj cka te doj e jo ta akuzojme njeri tjetrin jo nxenes jo mesues sepse sjam nxenes i askujt dhe mesues i askujt mendimin e mbaj per vete e jap mendimin tim dhe nuk ia imponoj askujt,kshtu qe gjithqka le te jete ne kufirin e vet.


kl mir

Pupi
10-08-09, 14:53
*

Paj, n'paēe harrue ti...
...une pjesen me te madhe te kohes ne kete forum e kam humbur me kete teme (qe deshe ta inicojsh ti). Lufte te madhe kam pase si me anetare (kryesisht sosh qe mbronin "Amandamentet Kushtetuese" pas abrogimit te Kushtetutes se Kosoves, te ashtuquajtur "Kushtetuta e '74-shes"). Kesaj lufte (kunder meje) i ndihmonte edhe pjese dermuese e stafit te dardania.de-se...
Prandaj, tash per tash nuk jam i sigurte se a ia vlene te hapet nje teme e tille. Edhe po te hapej nuk pres kthesa te shumta. Sepse njereizit (anetaret) kane mbetur ende te atille cfare kane qene. Per dallim qe tash jane shume me pak aktiv, sidomos ata qe shquheshin per "öpatriotizem" asaj kohe...


***
Jo edhe une s'kam harrue....
Edhe e dijė qė ka qenė njė far lloji "lufte e ftoft (ndaq edhe e nxeht)" edhe kėtu n'forum. Edhe nuk do tė ishte FAIR qė tė mos e thoja tė vėrtetėn, qė kam bėrė pjes nė ata qė "miratonin" kėtė luftė-ra.
Luftėrat nuk i miratoja pse ato mė sjellin knaqėsi, (e as gjo n'xhep). E as qė kam-kemi mundėsi ato mė i ndalur, kur ato vijnė-ndodhin.
Me rėndėsi ėshtė qė tė dijmė tė radhitėmi nė anėn e duhur, pėr hir tė interesave tė tua-jve (kombėtare). Ktu tash unė nuk jam mė "miku ytė" ndoshta. por kjo nuk do tė na pengoj sė komunikuari kėtu.
Ndėrsa pse unė i kam "ra pishmonit" qė i kam mbrojtė luftėrat e tilla kundėr MUSLIMANĖVE ėshtė e natyrės sa njerzore, sa gjeostrategjike.
Ta lėmė kėtė tė parėn (t'ja lėm zotit) e tja nisim menjiher qė nga e dyta.
Muslimanėt janė mė shumė se ēdo religjion tjetėr tė pėrafėrt me tė Krishterėt, Pėr njė armiqėsi kėtu nuk ka patur nevoj ama bash hiq. Nuk ka patur nevoj sepse pikėrisht kėto vendet me popullsi muslimane "pėrbehen" pasha EVROPEN e Amerikėn.
Amerikės ju kan idhnue pak (pėr momentin) por kjo mund tė ndryshojė shpjet, siē edhe do tė ndryshojė, se s'bėnė ndryshe (nga kjo edhe ardhja e OBAMĖS nė pushtet).
Tash ti, apo dikush tjetėr munet mu ankue n'mua e me thonė, ah ti haxhi pishmon
Mirpor unė edhepse kam +nofk tjetėr, nuk "luaj" flliqt, dhe po ky Pupi dukr qė i "shajke" muslimant sot po u del n'mbrojte,Pse !
Sepse siq po shihet armiqtė tanė tė vėrtetė nuk paskan qenė muslimont, pėrkundrazi nga Miqėsia me ta kemi mundur tė pėrfitojm mė shumė.

4peace
10-08-09, 15:51
Me te kallxu drejt at person te betohem en ALLAH qe nuk e njoh personalisht,cfar interesi kam un e ai prej meje qe te jemi nxenes dhe mesues hehehhe.
Illuminati nuk eshte fe dhe as qe dua te jem pjes e "masonerise" une jam kunder ketyreve komploteve atehere me trego se cfar interesi kam une si nje person qe te jem nxenes i tij kurrfar.
Une me temen e Illuminatit dhe Masonerise jam marre shum me perpara dhe kam pas te njejtin material qe e kam lexuar edhe para 3 apo 4 vitesh,por te gatshme apo super te gatshme kane qene ne Forumin Shqipetare dhe aty iu kam rekomanduar te lexoni.

Tek ne Shqipetaret mendojme se Boten ta udheheqin Presidentet e Kryeministrat e fuqive boterore por ata jane vetem lodra.

Boten ta udhehqin parate dhe vetem parate por grupe te caktuara sekrete i kan ne dore keto para dhe manipulojne me fatin e popujve te vegjel dhe popujve te dobet ekonomikisht.

Ju lutem shiqojeni dhe kerkoni neper internet apo ku tua merr menja se kush jane magnantet e naftes,bankave te droges dhe shiqojeni se kush qendron prapa tyre dikur ka qene vete teori por tash te vertetat dalin se dikush qendron sigurisht prapa ketyre komploteve.

me te mira 4peace nuk kemi kurrfar interesi qe ta injorojme njeri tjetrin un te respektoj shum sepse e ke mbrojtur ISLAMIN ne kete forum aq shum nga injorantat e ketij forumi dhe kam 1 repsekt te veqant por skemi nevoj tja masim shkallen e intelegjences askujt,SECILI KA MENDIMIN E VET personal te mendoj cka te doj e jo ta akuzojme njeri tjetrin jo nxenes jo mesues sepse sjam nxenes i askujt dhe mesues i askujt mendimin e mbaj per vete e jap mendimin tim dhe nuk ia imponoj askujt,kshtu qe gjithqka le te jete ne kufirin e vet.


kl mir

the godfather...
...une nuk desha (te kam thene, me duket, nje here) te te kritikoj. As te prishem apo ndreqem me ty...Vetem tentova te te bej qe ti te mundohesh e ta vesh gishtin ne koke... se kemi te bejme me nje shprehje qe quhet "teori" (e konspiracionit). Dhe, vet si teori (qe s'eshte deshmuar 100% ne praktike) le vend te mjaftueshem per te dyshuar ne to. E kam fjalen per Teorine e Konspiracionit.

T'i permenda ca emra (megjithese ne liste kam edhe shume sosh) per te cilet nuk mund te vertetohet sakte se a jane anetare te ndonje grupi qe luftojne kunder njerezimit...Sepse, pikerisht nje numer i madh njerezish qe permendur ne kete teori jane mu e kunderta e asaj cfare pandehet per (e mbi) ta.


Eshte nje filozofi (e gabuar) kur thuhet : "Armiku i mikut tim eshte armiku im". Me kete rast, ka shume njerez qe hiqen/mbahen si besimtare (kryesisht muslimane) te cilet japin referenca nga keto teori (te konspiracionit), megjithese keta teoriciente s'kane (thuajse) asgje te perbashket me nje religjion te caktuar (me kete rast: islamin). Pra, ka shume anetare te forumeve te ndryshme te cilet e citojne kete farė "Darius"-in, duke harruar krejt se vet ky "Darius"-i, nese ne ate vend ku moderon ai e permend Zotin, ai te denom dhe ose ta jep verejtje e ose te jep a s'te jep fare verejtje dhe ta shlyen postimin, edhe ne rast se ai postim eshte me i vlefshen se te gjitha postimet e bera nga studimet "e gjata e te thella" nga kjo fushe e tij ("Darius"it).

Dyshimi (skepsa) eshte me e mire se besimi symbyllazi ne dicka, qofte edhe...
Pra, edhe atehere kur lexon Librin e Shenjte te fese qe i takon, me mire eshte te dyshosh ne te, ashtuqe pastaj ta lexosh e te bindesh (dalengadale) ne te, se sa ta besosh ende pa e lexuar nje here (edhepse keto Libra nuk lexohen vetem nje here por duhet te lexohen sa here ke kohe per to...ashtu qe te mesosh nga To dhe keshtu te fitosh bindje te thelle, e qe te ndihmon shume ne jete).

Ne internet ka ckamas, duke filluar prej teorive te ndryshme e deri te shpifjet, sajimet dhe genjeshtrat e shumta. Keto te fundit jane shume me shume...

Boten vertet e sundojne te pasurit, por ata nuk e sundojne 100%. Nese e sundojne, atehere e sundojne me se shumti diku kah 51%...keshtuqe perseri mbesin nja 49% qe nuk duan te sundojne apo ia duan te miren njerezimit. Kjo eshte nese boten e shikojme nga prizmi real e qe vlene per gjithe rruzullin. Nese e shikojme nga prizmi shqiptar, atehere perqindja e se keqes eshte dicka me e madhe.


Boten e sundojne diku afro 200 persona per cdo shtet. Keta po pasurohen gjithnje e me shume. Kurse, ne anen tjeter, gjithnje e me shume te varfer (ne numer) po varferohen. Kjo grope, ndermjet te pasurve dhe te varferve, po rritet/zgjerohet aq shume, sa qe e ka arritur kulmin...Keshtuqe eshte koha e fundit te behet kthese ne kete drejtim: ose do te (ri)ndahet pasuria ose na morri dreqi (apo i biri) te gjitheve (si te pasurve ashtu edhe te varferve). Prandaj edhe ne shkrimin tim te pare lidhje me kete teme thash se ose do te sundoje arsyeja (e shendoshe) njerezore ose s'ka me sundim (te ketyre qe jane duke sunduar).

klm


***

4peace
10-08-09, 16:05
Jo edhe une s'kam harrue....
Edhe e dijė qė ka qenė njė far lloji "lufte e ftoft (ndaq edhe e nxeht)" edhe kėtu n'forum. Edhe nuk do tė ishte FAIR qė tė mos e thoja tė vėrtetėn, qė kam bėrė pjes nė ata qė "miratonin" kėtė luftė-ra.
Luftėrat nuk i miratoja pse ato mė sjellin knaqėsi, (e as gjo n'xhep). E as qė kam-kemi mundėsi ato mė i ndalur, kur ato vijnė-ndodhin.
Me rėndėsi ėshtė qė tė dijmė tė radhitėmi nė anėn e duhur, pėr hir tė interesave tė tua-jve (kombėtare). Ktu tash unė nuk jam mė "miku ytė" ndoshta. por kjo nuk do tė na pengoj sė komunikuari kėtu.
Ndėrsa pse unė i kam "ra pishmonit" qė i kam mbrojtė luftėrat e tilla kundėr MUSLIMANĖVE ėshtė e natyrės sa njerzore, sa gjeostrategjike.
Ta lėmė kėtė tė parėn (t'ja lėm zotit) e tja nisim menjiher qė nga e dyta.
Muslimanėt janė mė shumė se ēdo religjion tjetėr tė pėrafėrt me tė Krishterėt, Pėr njė armiqėsi kėtu nuk ka patur nevoj ama bash hiq. Nuk ka patur nevoj sepse pikėrisht kėto vendet me popullsi muslimane "pėrbehen" pasha EVROPEN e Amerikėn.
Amerikės ju kan idhnue pak (pėr momentin) por kjo mund tė ndryshojė shpjet, siē edhe do tė ndryshojė, se s'bėnė ndryshe (nga kjo edhe ardhja e OBAMĖS nė pushtet).
Tash ti, apo dikush tjetėr munet mu ankue n'mua e me thonė, ah ti haxhi pishmon
Mirpor unė edhepse kam +nofk tjetėr, nuk "luaj" flliqt, dhe po ky Pupi dukr qė i "shajke" muslimant sot po u del n'mbrojte,Pse !
Sepse siq po shihet armiqtė tanė tė vėrtetė nuk paskan qenė muslimont, pėrkundrazi nga Miqėsia me ta kemi mundur tė pėrfitojm mė shumė.

Pupi, kjo radhitja, per te cilen po flet, ka tehna...
Kur isha femije, sa here beheshin zėnka, shpeshhere me ka ndodhur te degjoj: "Hajt se e shef ti kur t'i kallxoj vllavit tem", "Ki me e pa ti kur t'vjene babi jem" apo "Hajt se kapercen ti kah dyert e mija". Edhe keto thenie vijne kryesisht nga femijet ngucakeq, te cilet rrihen ne shpine te tjeterkujt (ne shpine te vellaut me te madh e me te forte, te babait, apo te dikujt tjeter te forte), kurse atyre vet s'ua mban b'tha...Pra, edhe s'ua mban edhe ngucen.
Per fat te keq, "femije" te tille (pra, te rritur kemi edhe sot). Me se keqi, te ketillet kurr s'mund te behen te zotet e vetvetes. Sepse keta jane mesuar gjithnje te mbeshteten ne dicka jo vetem sa i perket forces, por edhe pasurise, diturise, punes...
Une, megjithese nuk e kam merak te flas ne veten e pare njejes, as ne femijeri e as sot nuk bej gjera ne krah/shpine te dikuj tjeter. Pra, nuk radhitem ne anen e dikujt per hir te ndonje interesi personal e as kombetar (nese kombi im eshte sikur femijet e larteshenuar) nese ajo radhitje nuk eshte e drejte...


***

>>{SpOnGeBoB}<<
10-08-09, 16:28
Edhe naj dite edhe e kish sosen qajo Schweinagrippa me sundue deri ku te mrrijne edhe me t`ja marue flachlegen kush e ka taksirat qishtu.

Pupi
10-08-09, 17:39
Pupi, kjo radhitja, per te cilen po flet, ka tehna...
Kur isha femije, sa here beheshin zėnka, shpeshhere me ka ndodhur te degjoj: "Hajt se e shef ti kur t'i kallxoj vllavit tem", "Ki me e pa ti kur t'vjene babi jem" apo "Hajt se kapercen ti kah dyert e mija". Edhe keto thenie vijne kryesisht nga femijet ngucakeq, te cilet rrihen ne shpine te tjeterkujt (ne shpine te vellaut me te madh e me te forte, te babait, apo te dikujt tjeter te forte), kurse atyre vet s'ua mban b'tha...Pra, edhe s'ua mban edhe ngucen.
Per fat te keq, "femije" te tille (pra, te rritur kemi edhe sot). Me se keqi, te ketillet kurr s'mund te behen te zotet e vetvetes. Sepse keta jane mesuar gjithnje te mbeshteten ne dicka jo vetem sa i perket forces, por edhe pasurise, diturise, punes...
Une, megjithese nuk e kam merak te flas ne veten e pare njejes, as ne femijeri e as sot nuk bej gjera ne krah/shpine te dikuj tjeter. Pra, nuk radhitem ne anen e dikujt per hir te ndonje interesi personal e as kombetar (nese kombi im eshte sikur femijet e larteshenuar) nese ajo radhitje nuk eshte e drejte...


***
Ncėk, nuk ėshtė (aspak)radhitje e dretjė !

E merrja me mend qė nga ngutia (sapo i pate kthyer the godfather pėrgjegjen) nuk mund ta kesh kuptuar sa duhet "tė radhiturit" apo muhabetin qė kemi nisur qė sa ditė nė pėrgjithėsi.
Shumė mė shumė do tė preferoja ta rilexosh, dhe ta riformulosh mendimin tėndė "tė palėkundshėm".

4peace
10-08-09, 18:19
Ncėk, nuk ėshtė (aspak)radhitje e dretjė !

E merrja me mend qė nga ngutia (sapo i pate kthyer the godfather pėrgjegjen) nuk mund ta kesh kuptuar sa duhet "tė radhiturit" apo muhabetin qė kemi nisur qė sa ditė nė pėrgjithėsi.
Shumė mė shumė do tė preferoja ta rilexosh, dhe ta riformulosh mendimin tėndė "tė palėkundshėm".


S'e kisha nga ngutia por u perqendrova ne nje pjese te theneies sate, ne vcanti tek radhitja (marrja e anės, ti po e njeh anėn, apo jo?). Pra, pergjigja ime ishte e pjesshme. Ate qe me shpetoi pa e thene ishte se, nese Pupi eshte bere "haxhi Pishman", ne rast se ka gabuar me heret, kjo eshte me mire per vet Pupin...
...se sa per mua (apo ndoke tjeter) qe te ndjehem fitimtar kundrej Pupit, ashtuqe ta kapi Pupin para vete (ta bej rezil per perkrahjen e atehershme qe ua ka ba forcave te erreta...ha haha).
Nje pjese tjeter e pergjigjes gjindet tek pergjigja qe ia kam dhene the godfather-it.
Kurse, krejt shkrimit tend nuk do t'i pergjigjem. Se paku jo per momentin (me mungon ideja...ha ha ha).

KLM

*

Pupi
10-08-09, 18:32
S'e kisha nga ngutia por u perqendrova ne nje pjese te theneies sate, ne vcanti tek radhitja (marrja e anės, ti po e njeh anėn, apo jo?). Pra, pergjigja ime ishte e pjesshme. Ate qe me shpetoi pa e thene ishte se, nese Pupi eshte bere "haxhi Pishman", ne rast se ka gabuar me heret, kjo eshte me mire per vet Pupin...
...se sa per mua (apo ndoke tjeter) qe te ndjehem fitimtar kundrej Pupit, ashtuqe ta kapi Pupin para vete (ta bej rezil per perkrahjen e atehershme qe ua ka ba forcave te erreta...ha haha).
Nje pjese tjeter e pergjigjes gjindet tek pergjigja qe ia kam dhene the godfather-it.
Kurse, krejt shkrimit tend nuk do t'i pergjigjem. Se paku jo per momentin (me mungon ideja...ha ha ha).

KLM

*
Ashtu ėshtė, edhe pa e pas thėnur ti, edhe unė e pata gjetė te citimi i Bablokit njė pėrgjegjie edhe pėr vehten, tė pjesėshme kuptohet !
Me fitimtar apo humbės nuk e shohė edhe unė tė arsyeshme kėtu tė garojm. Mėsojm nga njėri tjetri, dhe mendimet janė individuale e personale.
Mendime personale, kjo ėshtė tepėr e nevojshme tė nėnvizohet sepse neve kėtu nuk i pėrkasim asnjė organizate apo ? valla une pėr veti jo e, noshta ka ktu na njo, por nuk besojė!?
Prandaj edhe ajo pėrgjegjia jote para kėsaj ku aludoje te ngucakeqi, nuk qe edhe fortė e "meqme", nuk qe e meqme sepse mu nga kjo arsye, gjithėsicli nga ne rjepet pėr kėmbė t'veten.
Ndėrsa te t'pishmonit, dhe t'palėkundurit, unė e kam gjithmonė para syshė njėfar 4 peac para sa viteve, qysh prej Temes sė "KOMBI MBI TĖ GJITHA". Andaj edhe "jarania" jonė n'hava(ajėr).

4peace
10-08-09, 19:01
*
Njeriu, (ne p.sh.) nganjehere nisem te mesoj dicka tjeter (duke lexuar p.sh) dhe gjej dicka tjeter. Me nje forum, njeri nga anetaret e pat hapur nje teme (afersisht) keshtu:"A keni qeshe ndonjehere me shkrimet e tua te mehershme"? (Kjo i bie sikur ajo thenia "A je shikuar ne pasqyre?").
Edhe une, me siguri kam krijuar nje linje. Dhe ajo linje shkon duke u forcuar/qartesuar...Pra, edhe une kam qeshur me shkrimet e mehershme. P.sh. reagimi im (i pari) ndaj "the godfather" ka te beje pikerisht me kete. Sepse une vet jo qe e kam mbeshtetur Teorine e Konspiracionit porse edhe kam hulumtuar dhe shume tekste qe i kam sjellur ketu (asaj kohe) edhe i kam pergatitur (shumicen i kam perkthyer). Pra, ne njefare menyre jam edhe une vet "Haxhi Pishman".
Pervoja (m'su's Pervoja) me ka mesuar se pas nje te vertete qendron (edhe) nje e vertete me e madhe.
Pra, para (afro) 10 viteve edhe une kam pas menduar se boten e sundojne Iluminatet apo Masonet...Tash e di qe kjo eshte e vertete e pjesshme - nuk eshte e verteta e tere.

Ne kete menyre s'mund te quhem i palekundshem. Sepse, te jesh i palekundshem d.t.th. te jesh i ngurte/i palevizshem. (ne vend qe te jesh i rrjedhshem/levizshem). Kurse njeriu, qe te shkoje perpara duhet te levize...

...se kaluam tek filozofia (apo "Kanuni im" [sikur "...i Pupit]).

Shihemi a cakrrohemi prap!


*

Pupi
10-08-09, 20:31
E po njerz jemi mo: gabojm, gėzohemi, hirdhėrohemi, pajtohemi..... Nuk jemi asnjė tė pėrkryer (evlija jo se jo-"pėrveq meje").

....ajo qė po bėjm mirė ėshtė se prap po e gjejm rrugėn dhe po i kthehemi problemit nė fjalė(temės). Pra vėrtetė nuk di njeri ēka tė besoj mė parė pėr kėtė punė e "SUNDIMIT TĖ BOTĖS". Diēka ka kėtu se bash edhe pa tė smundė tė jetė e gjitha kur disa nga faktet flasni pėr shoqėrit e fshehta qyshė nė kohėrat e lashta.
Ja pėr shembull kemi njė tradit mistike tė hershme tė ROZIKRUCIANĖVE. Kėta ishin njė VLLAZĖRI e fshehtė, njohurit e sė cilės thuhej se i kishin rrėnjėt tej nė lashtėsi.
Disa dokumente qė sot gjenden nė Franc janė nė garė mes tyre se kush ishte i pari.
Sepse kemi faktin e vitit 1188 kur u themelua Urdhėri i kryqit tė Trandafilt nga tempullari paramason Zhan de Gizor, Vazal i mbretit tė Anglis Henry II.
Por ka edhe tė tillė qė guxojn tė pohojn se Masoneria dhe Rozikrucianizmi ishin filozofi tė veēanta, e qė u bashkuan nė fund tė shekullit XVIII ashtu sikur pati ndodhur edhe me ndikimin e Mendjendriturve !
Ka edhe tė tjerė qė kėt e lidhin me masonerin SHKALLĖ. njė pėrshkallzim i ngjanė edhe organizmave tė ndryshėm Bankar financiar.

Njerz !
Unė e kam parasysh qė kjo Temė ėshtė e pshtjellt sa vetė masoneria, dhe tybe me pak fjalė e me dy rreshta si bje n'fije dot. do mund kjo virane, mundė tė madhė, vullnet dhe kohė. Po ju bjeni sa t'mundeni, e mujshmi mja gjet naj far funi najher, se qebesa larg larg jemi yyyhhhhaaaa......

4peace
12-08-09, 08:58
***


Ka edhe mė ndryshe. Kėtu pėrshkruhet se si funksionojnė ca gjėra prapa skenės.

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23934 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23934)

Kurse kėtu (ky ėshtė shkrim me vlerė shumė tė madhe) tregohet se pėrse s’ėshtė mirė qė paraja e sundon botėn (bota e komercializuar, tė cilės po i afrohet fundi).
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876)

Kėto shkrime s’mund t’i gjejsh askund tė shkruara nė gjuhėn shqipe!!!

***

Pupi
12-08-09, 13:44
***Ka edhe mė ndryshe. Kėtu pėrshkruhet se si funksionojnė ca gjėra prapa skenės.

http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23934 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=23934)

Kurse kėtu (ky ėshtė shkrim me vlerė shumė tė madhe) tregohet se pėrse s’ėshtė mirė qė paraja e sundon botėn (bota e komercializuar, tė cilės po i afrohet fundi).
http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876 (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=16876)

Kėto shkrime s’mund t’i gjejsh askund tė shkruara nė gjuhėn shqipe!!!


***

Unė e kam pas lexuar at'botė tregimin qė pate sjellur ti pėr Economik Hit MAN-in, por mua shumė mė shumė mi ngjante ai njė njeriu qė i ėshtė dhėnė detyrė tepėr e rėndė ngase ai mund ta duroje shpirtėrisht.
Pra ka dy versione qė mundė tė mirren si tė vėrteta kėtu, dhe arsyet e tyre.


Kėtu ose ėshtė matur puls nė arene ndėrkombėtare se sa besohen thashethemet e tilla.
ose ajo qė pėrmenda mė lart, i ka plasur delli dhe s'ėshtė duruar pa e vjellė atė qė e ka ngrėnė me vite.Doja t'ja siguroja vajzės s'ime (tashmė 22 vjeqare) njė botė ma tė sigurt....(ja ke siguru valla mi thonė).

the godfather
12-08-09, 14:12
*
Njeriu, (ne p.sh.) nganjehere nisem te mesoj dicka tjeter (duke lexuar p.sh) dhe gjej dicka tjeter. Me nje forum, njeri nga anetaret e pat hapur nje teme (afersisht) keshtu:"A keni qeshe ndonjehere me shkrimet e tua te mehershme"? (Kjo i bie sikur ajo thenia "A je shikuar ne pasqyre?").
Edhe une, me siguri kam krijuar nje linje. Dhe ajo linje shkon duke u forcuar/qartesuar...Pra, edhe une kam qeshur me shkrimet e mehershme. P.sh. reagimi im (i pari) ndaj "the godfather" ka te beje pikerisht me kete. Sepse une vet jo qe e kam mbeshtetur Teorine e Konspiracionit porse edhe kam hulumtuar dhe shume tekste qe i kam sjellur ketu (asaj kohe) edhe i kam pergatitur (shumicen i kam perkthyer). Pra, ne njefare menyre jam edhe une vet "Haxhi Pishman".
Pervoja (m'su's Pervoja) me ka mesuar se pas nje te vertete qendron (edhe) nje e vertete me e madhe.
Pra, para (afro) 10 viteve edhe une kam pas menduar se boten e sundojne Iluminatet apo Masonet...Tash e di qe kjo eshte e vertete e pjesshme - nuk eshte e verteta e tere.

Ne kete menyre s'mund te quhem i palekundshem. Sepse, te jesh i palekundshem d.t.th. te jesh i ngurte/i palevizshem. (ne vend qe te jesh i rrjedhshem/levizshem). Kurse njeriu, qe te shkoje perpara duhet te levize...

...se kaluam tek filozofia (apo "Kanuni im" [sikur "...i Pupit]).

Shihemi a cakrrohemi prap!


*


Kjo pune eshte shum e thelle sa qe aq shum mundohemi ta zbulojme aq me teper na zgjatet rruga r kurr sun i biejm ne fund apo shkurt e shqip me zbulu te verteten.

Vete fakti se keto shoqeri quhen sekrete atehere si te zbulohet e verteta,edhe une deri para 5-6 vitetve kam menduar se Amerika sundohet nga CIA,por kur ta vendosim trurin ne funksion ateher del 1 teori qe nuk udhehioqet nga CIA por nga dikush qe eshte teper sekret qe pjeserisht mendohet per "ILLUMINATET" por mua me teper me pelqen t'i therras ELIT BOTERORE.

Ka shum fakte qe e mbeshtesin Torine e Konspiracionit por kjo eshte vetem teori dhe asgje praktike,por vet llogoja e MI5 om shtin me dyshu per shoqeri te tilla.

Pastaj grupi BILDERBERG ku anetare te ketij grupi jane edhe presidente e kryeministra por gjitheashtu edhe 3 familjet mos te them me te fuqishmet se si dihet kurre se kush qendron prapa tyre d.m.th ROTHCHILDS,ROCKEFELLER e MORGANET,ku dihet se 2 te parat jane "magnatet" me te medhenj te bankave dhe te naftes kryesisht ne Amerike dhe Evrope.

Hjade t'i themi fantazi emrit "ILLUMINATI" por ELITE sigurisht se seshte fantazi,dhe ti the me heret ne nje shkrim qe mu kishe drejtuar mua se keta eshte e mundur qe ta sundojne boten deri ne 51%,ta veme gishtin ne koke 51 osht nr i madhe,fitorja me e madhe e kesaj Elite ka qene me perfundimin e Luftes se Ftohte qe fatekeqsisht perseri ajo po vazhdon ndermjet 2 superfuqive ushtarake USA/RUSI.Domethone se per 50 vite kan arrit qe ta shtijne doren ne sundim me teper se cne mendojme por cfar do te ndodh edhe per 50 vitet e ardhshme.

Illuminati eshte sekret kurse Masoneria osht shum e pshtjellt sa qe shum pritoj me hi en detaje te tyre.

Une besoj se edhe vete Osama Bin Ladeni osht njeri i pergaditur nga kjo strukture e thelle nga ky komplot,por me teper e qaj faktin se pse Bota Islame qendron aq indifernte ndaj njerzve si Osama.

Edhe vete amerikanet e besojne faktin se 9/11 ka qene nje "INSIDE JOB" dhe Laden sigurisht qe ka qene "kurban" i ketij komploti vetem e vetem t'i arrij qellimet e veta kjo Elite d.m.th kesaj elite i duhet "nafta" e Irakut dhe Arabise Saudite,opiumi i Afganistanit dhe rrethimi i Rusise sepse USA ne cdo kontinent ka bazat e veta.

Ne kete teme ska kurre pergjigje por ka diqka qe mendojme un e ti por kurre sdo ta gjejme te verteten sepse e verteta eshte sekrete.

4peace
12-08-09, 19:12
Unė e kam pas lexuar at'botė tregimin qė pate sjellur ti pėr Economik Hit MAN-in, por mua shumė mė shumė mi ngjante ai njė njeriu qė i ėshtė dhėnė detyrė tepėr e rėndė ngase ai mund ta duroje shpirtėrisht.
Pra ka dy versione qė mundė tė mirren si tė vėrteta kėtu, dhe arsyet e tyre.

Kėtu ose ėshtė matur puls nė arene ndėrkombėtare se sa besohen thashethemet e tilla.
ose ajo qė pėrmenda mė lart, i ka plasur delli dhe s'ėshtė duruar pa e vjellė atė qė e ka ngrėnė me vite.Doja t'ja siguroja vajzės s'ime (tashmė 22 vjeqare) njė botė ma tė sigurt....(ja ke siguru valla mi thonė).
Nėn dy (pika 2.) eshte e vertete.
Tema me titull "Pohimet e nje Economic Hit Man (EHC)", nuk mund te kuptohet nga ata qe nuk i percjellin ngjarjet nderkombetare, se paku 5-10 viteve te fundit. D.m.th., ai qe s'eshte i informuar mbi ngjarjet boterore s'mund ta kuptoje as temen ne fjale.


P.sh. shume vendime te gabuara/te padrejta (Rezoluta) te ndermarra prane Kombeve te Bashkuara... e bejne me te qarte kete teme. Se, p.sh. behen shantazhe (gjermanisht: Erpressung) gjat vendimmarrjeve te shumta qe behen prane KB-se, vecanerisht ne KS (Keshillin e Sigurimit) te KB-se (Kombeve te Bashkuara). Vet Rezoluta 1244 mbi Kosoven eshte e arritur me shantazh. Te mos flasim per dhjeta Rezoluta te gabuara/padrejta qe jane bere lidhje me Izraelin ne disfavor te Palestines...te cilat prapseprap i ka shkelur vet shteti i Izraelit, megjithese te gjithat kane qene ne favor te tyrin.


Rast konkret kemi edhe me Arabine Saudite (qe permendet ne temen e permendur [EHC]). Pra, sa i perket Mbreterise Saudite, jam qind per qind i sigurte se eshte e shantazhuar.


Nuk e di nga kush sakte, sepse s'mund te flas kuturu, por jam me se si sigurte se edhe Qeveria e Kosoves, e Shqiperise, sikurse edhe shume qeveri tjera te Ballkanit jane te shantazhuara ne njeren apo menyren tjeter...Keshtuqe s'duhet te shqetesohemi duke ia lene fajin nje qeverie te caktuar, qofte te Thaēit apo te Berishes, sepse, kushdotjeter qe do te vije ne qeveri i njejti fat e pret!!!


***

4peace
12-08-09, 19:43
Kjo pune eshte shum e thelle sa qe aq shum mundohemi ta zbulojme aq me teper na zgjatet rruga r kurr sun i biejm ne fund apo shkurt e shqip me zbulu te verteten.

Vete fakti se keto shoqeri quhen sekrete atehere si te zbulohet e verteta,edhe une deri para 5-6 vitetve kam menduar se Amerika sundohet nga CIA,por kur ta vendosim trurin ne funksion ateher del 1 teori qe nuk udhehioqet nga CIA por nga dikush qe eshte teper sekret qe pjeserisht mendohet per "ILLUMINATET" por mua me teper me pelqen t'i therras ELIT BOTERORE.

Ka shum fakte qe e mbeshtesin Torine e Konspiracionit por kjo eshte vetem teori dhe asgje praktike,por vet llogoja e MI5 om shtin me dyshu per shoqeri te tilla.

Pastaj grupi BILDERBERG ku anetare te ketij grupi jane edhe presidente e kryeministra por gjitheashtu edhe 3 familjet mos te them me te fuqishmet se si dihet kurre se kush qendron prapa tyre d.m.th ROTHCHILDS,ROCKEFELLER e MORGANET,ku dihet se 2 te parat jane "magnatet" me te medhenj te bankave dhe te naftes kryesisht ne Amerike dhe Evrope.

Hjade t'i themi fantazi emrit "ILLUMINATI" por ELITE sigurisht se seshte fantazi,dhe ti the me heret ne nje shkrim qe mu kishe drejtuar mua se keta eshte e mundur qe ta sundojne boten deri ne 51%,ta veme gishtin ne koke 51 osht nr i madhe,fitorja me e madhe e kesaj Elite ka qene me perfundimin e Luftes se Ftohte qe fatekeqsisht perseri ajo po vazhdon ndermjet 2 superfuqive ushtarake USA/RUSI.Domethone se per 50 vite kan arrit qe ta shtijne doren ne sundim me teper se cne mendojme por cfar do te ndodh edhe per 50 vitet e ardhshme.

Illuminati eshte sekret kurse Masoneria osht shum e pshtjellt sa qe shum pritoj me hi en detaje te tyre.

Une besoj se edhe vete Osama Bin Ladeni osht njeri i pergaditur nga kjo strukture e thelle nga ky komplot,por me teper e qaj faktin se pse Bota Islame qendron aq indifernte ndaj njerzve si Osama.

Edhe vete amerikanet e besojne faktin se 9/11 ka qene nje "INSIDE JOB" dhe Laden sigurisht qe ka qene "kurban" i ketij komploti vetem e vetem t'i arrij qellimet e veta kjo Elite d.m.th kesaj elite i duhet "nafta" e Irakut dhe Arabise Saudite,opiumi i Afganistanit dhe rrethimi i Rusise sepse USA ne cdo kontinent ka bazat e veta.

Ne kete teme ska kurre pergjigje por ka diqka qe mendojme un e ti por kurre sdo ta gjejme te verteten sepse e verteta eshte sekrete.

Te lutem, mos i ngaterro gjerat. Sot shume njeriu eshte i bindur se Bin Ladeni ndiqet nga SHBA-te per shkak te Kullave Binjake (WTC) por per nje hotel/kompleks hotelesh te ngritura ne qiell diku ne Afrike (s'po me kujtohet sakte a aishte ne Nairobi apo diku tjeter...).
Nuk eshte kurrfare sekreti (fshehtesie) se Bin Ladeni dhe Talibanet ne Afganistan kane qene te perkrahur e stervitur nga amerikanet. Kete eshte dashur ta dije sejcili nga ne. Ka qene pikerisht mbeshtetja amerikane (stervitje, armatim) aq qe ka ndihmuar ne largimin e rusėve nga Afganistani...


Sekretet...
...s'kemi nevoje t'i dijme te gjithat. Per mua eshte sekrete edhe ajo se me cka merresh ti. Sikurse qe eshte sekrete per ty ajo se me cfare merrem une. E keshtu me radhe...
Ajo cfare na duhet eshte te mesojme cfare eshte e mire dhe cfare eshte e keqe. Duke i mesuar keto i mesojme edhe gjerat elementare mbi sekretet, madje edhe zbulojme shume sekrete ne pune e siper...
Une veten time s'mund ta quaj shume te ditur por mua me qeteson fakti per ate se e di kush (eshte ai qe) din. Pra, ekzistojne ca njerez ne toke qe i dijne te gjithat, te gjithat qe ndodhin ne kete planet... (Vec mos me thuani se ata na qenkan zotera).

Ne njerezit, ne te shumten e rasteve nuk shohim para hunde. Kerkojme dicka ne qiell, kurse, ate qe e kerkojme ne qiell, faktikisht e kemi para hunde...Qofshim fetare a afetare na preokupon e ardhmja. Na preokupon e ardhmja pa e ditur ku gjindemi tash. Sa shkrimet i ke neper internet dhe mediat tjera dhe cdo vit i shtohen me qinda te reja. Jo Kijameti, Jo Katastrofa, Jo nje Planet ishte nisur kah Toka, jo nje meteor i madh...

Te gjitha keto i kemi para hunde. Cfare kerkon njeriu me Kijamet/Katastrofe se sot? Katastrofa s'do te vije neser por ne katastrofe/Kijamet jemi. Edhe ate me te dyja kembet.
Katastrofen/Kijametin qe po e quajme, ajo/ai faktikisht dhe definitivisht eshte Fundkoha. Fundkoha s'eshte kataklizme totale por eshte fund i nje kohe, i nje epokeje...Epokat, zakonisht, ndodhķn ne cdo 2000-2500 vite...

Boten, pra, (ende) jane duke e sunduar forcat e vjetra (konzervative). Keto qe po i shohim sot jane vetem shpurthjet e fundit te epokes se vjeter...si rezistence e fundit ndaj epokes se re...


***

Pupi
12-08-09, 19:49
Nėn dy (pika 2.) eshte e vertete.
Tema me titull "Pohimet e nje Economic Hit Man (EHC)", nuk mund te kuptohet nga ata qe nuk i percjellin ngjarjet nderkombetare, se paku 5-10 viteve te fundit. D.m.th., ai qe s'eshte i informuar mbi ngjarjet boterore s'mund ta kuptoje as temen ne fjale.


P.sh. shume vendime te gabuara/te padrejta (Rezoluta) te ndermarra prane Kombeve te Bashkuara... e bejne me te qarte kete teme. Se, p.sh. behen shantazhe (gjermanisht: Erpressung) gjat vendimmarrjeve te shumta qe behen prane KB-se, vecanerisht ne KS (Keshillin e Sigurimit) te KB-se (Kombeve te Bashkuara). Vet Rezoluta 1244 mbi Kosoven eshte e arritur me shantazh. Te mos flasim per dhjeta Rezoluta te gabuara/padrejta qe jane bere lidhje me Izraelin ne disfavor te Palestines...te cilat prapseprap i ka shkelur vet shteti i Izraelit, megjithese te gjithat kane qene ne favor te tyrin.


Rast konkret kemi edhe me Arabine Saudite (qe permendet ne temen e permendur [EHC]). Pra, sa i perket Mbreterise Saudite, jam qind per qind i sigurte se eshte e shantazhuar.


Nuk e di nga kush sakte, sepse s'mund te flas kuturu, por jam me se si sigurte se edhe Qeveria e Kosoves, e Shqiperise, sikurse edhe shume qeveri tjera te Ballkanit jane te shantazhuara ne njeren apo menyren tjeter...Keshtuqe s'duhet te shqetesohemi duke ia lene fajin nje qeverie te caktuar, qofte te Thaēit apo te Berishes, sepse, kushdotjeter qe do te vije ne qeveri i njejti fat e pret!!!


***

Kadal kadal po dojm mu marrė vesh sa po e shohė unė.
Edhe 5 shtoja lirishtė e n'mjaftofshin. Paj pėr dikė edhe 50 nuk mjaftojn por unė e kufizova me 15 sa unė mbaj mend qė kqyri televizorin.

E nga ēka nisim ti kuptojm ato qė pohon EHC dhe njeriu qė ka punuar pėr ta.

Nisemi nga ēmimorja e energjis.

A ju kujtohet kur paguanim pėr njė litėr derivati mė pak se 1 Deutschmark deri aty kah vitet e '90-ta.
Qysh at'her pėrflitej qė do tė ketė krizė dhe ēmimi pėr njė litėr (ata t'mdhojt llogarisin me barrel-voza)do tė vijė deri nė 5 Deutschmark.
A nuk e kemi paguar deri mė 1,70 Euro cent njė litėr para sa muajsh, qė i bie mbi 3 deutschmark.
Tash njėherė pėrnjėher kemi njė stabilizim, sespe kshtu shkojn gjanat, para ēdo stuhie ka njė qetsi tė rreme.
Ndėrsa pėr politikėn qė bėhet nėpėr botė, asaj nuk i thojn shantazhim i askujt, thjesht kshtu shkojnė muhabetet n'dynje, kush si ka marrur vesh deri mė sotė.
Qeverit n'ballkan ?
Cilat qeveri allahile ? A po mos e ke fjalėn pėr Kryeministrin Holbrooke me bashkpuntorė.

Pupi
12-08-09, 19:56
Kjo pune eshte shum e thelle sa qe aq shum mundohemi ta zbulojme aq me teper na zgjatet rruga r kurr sun i biejm ne fund apo shkurt e shqip me zbulu te verteten.

Vete fakti se keto shoqeri quhen sekrete atehere si te zbulohet e verteta,edhe une deri para 5-6 vitetve kam menduar se Amerika sundohet nga CIA,por kur ta vendosim trurin ne funksion ateher del 1 teori qe nuk udhehioqet nga CIA por nga dikush qe eshte teper sekret qe pjeserisht mendohet per "ILLUMINATET" por mua me teper me pelqen t'i therras ELIT BOTERORE.

Ka shum fakte qe e mbeshtesin Torine e Konspiracionit por kjo eshte vetem teori dhe asgje praktike,por vet llogoja e MI5 om shtin me dyshu per shoqeri te tilla.

Pastaj grupi BILDERBERG ku anetare te ketij grupi jane edhe presidente e kryeministra por gjitheashtu edhe 3 familjet mos te them me te fuqishmet se si dihet kurre se kush qendron prapa tyre d.m.th ROTHCHILDS,ROCKEFELLER e MORGANET,ku dihet se 2 te parat jane "magnatet" me te medhenj te bankave dhe te naftes kryesisht ne Amerike dhe Evrope.

Hjade t'i themi fantazi emrit "ILLUMINATI" por ELITE sigurisht se seshte fantazi,dhe ti the me heret ne nje shkrim qe mu kishe drejtuar mua se keta eshte e mundur qe ta sundojne boten deri ne 51%,ta veme gishtin ne koke 51 osht nr i madhe,fitorja me e madhe e kesaj Elite ka qene me perfundimin e Luftes se Ftohte qe fatekeqsisht perseri ajo po vazhdon ndermjet 2 superfuqive ushtarake USA/RUSI.Domethone se per 50 vite kan arrit qe ta shtijne doren ne sundim me teper se cne mendojme por cfar do te ndodh edhe per 50 vitet e ardhshme.

Illuminati eshte sekret kurse Masoneria osht shum e pshtjellt sa qe shum pritoj me hi en detaje te tyre.

Une besoj se edhe vete Osama Bin Ladeni osht njeri i pergaditur nga kjo strukture e thelle nga ky komplot,por me teper e qaj faktin se pse Bota Islame qendron aq indifernte ndaj njerzve si Osama.

Edhe vete amerikanet e besojne faktin se 9/11 ka qene nje "INSIDE JOB" dhe Laden sigurisht qe ka qene "kurban" i ketij komploti vetem e vetem t'i arrij qellimet e veta kjo Elite d.m.th kesaj elite i duhet "nafta" e Irakut dhe Arabise Saudite,opiumi i Afganistanit dhe rrethimi i Rusise sepse USA ne cdo kontinent ka bazat e veta.

Ne kete teme ska kurre pergjigje por ka diqka qe mendojme un e ti por kurre sdo ta gjejme te verteten sepse e verteta eshte sekrete.

Aaa "naleta o naleta" ngrih e mos kput i thojn ksajė

4peace
14-08-09, 08:45
Kadal kadal po dojm mu marrė vesh sa po e shohė unė.
Edhe 5 shtoja lirishtė e n'mjaftofshin. Paj pėr dikė edhe 50 nuk mjaftojn por unė e kufizova me 15 sa unė mbaj mend qė kqyri televizorin.

E nga ēka nisim ti kuptojm ato qė pohon EHC dhe njeriu qė ka punuar pėr ta.

Nisemi nga ēmimorja e energjis.

A ju kujtohet kur paguanim pėr njė litėr derivati mė pak se 1 Deutschmark deri aty kah vitet e '90-ta.
Qysh at'her pėrflitej qė do tė ketė krizė dhe ēmimi pėr njė litėr (ata t'mdhojt llogarisin me barrel-voza)do tė vijė deri nė 5 Deutschmark.
A nuk e kemi paguar deri mė 1,70 Euro cent njė litėr para sa muajsh, qė i bie mbi 3 deutschmark.
Tash njėherė pėrnjėher kemi njė stabilizim, sespe kshtu shkojn gjanat, para ēdo stuhie ka njė qetsi tė rreme.
Ndėrsa pėr politikėn qė bėhet nėpėr botė, asaj nuk i thojn shantazhim i askujt, thjesht kshtu shkojnė muhabetet n'dynje, kush si ka marrur vesh deri mė sotė.
Qeverit n'ballkan ?
Cilat qeveri allahile ? A po mos e ke fjalėn pėr Kryeministrin Holbrooke me bashkpuntorė.

Kjo qe shkrove eshte dicka pak me tjeter, megjithese mund te lidhet me kete.

*

Ndoshta te kujtohet kur qeverine e Schröder-it e detyruan t'i hapė kazanet rezerve (te naftes), sepse thuhej qe nuk ka (nuk prodhohet) mė nafte te mjaftueshme ne bote...Kjo ka te beje kryesisht me casino-t boterore (qe quhen burza).

*

Ndersa metoda e EHC-ve eshte pak me tjeter. Keta (ta marrim shembull Kosoven) bejne keshtu:
Te premtojne se do ta ngrisin nje termocentral te madh (Kosova e Re apo Kosova C). Pastaj (ti me siguri ke degjuar se cdo projekt i nisur del deri dyfish me i shtrenjte se eshte planifikuar), pasi ta ndertojne, ēmimi final del me shifra marramendese. Ne kete menyre, pra, Kosova futet aq shume borxh, sa qe s'ka gjasa t'i paguaje ato... Ne kete menyre Kosova behet e varur. Kur te vije koha e kerkohen ushtare per Afganistan, Irak apo gjetke, vjen e te thot: "O Hashim! Ēona kaq e kaq ushtare...po na duhen urgjentisht!" Hashimi s'ka cfare te beje dhe pa bere zė e ben kete. Ose, kur te vije puna per ndonje vendim ne Kombet e Bashkuara per dobi te tyre (pra ne dobi te SHBA-ve), te thot serish: "Hashim! Ēoje gishtin! Voto...!", megjithese vota e tille eshte ne dem te Kosoves...Ky eshte ai shantazhi per cfare e kam fjalen une. Mund te quhet lirisht edhe korrupcion...Keshtu ndodh pothuajse me te gjitha qeverite e botes. Ato qe nuk lozin ashtu izolohen (Kuba, Irani, Korea Veriore, Venecuela...).***

4peace
18-08-09, 08:14
*
Pupi,
mos ke "harrue" (helbete) se ka mbaru' bota bipolare (dypolėshe) qė nga mbarimi i tė se ashtuquajtures "Luftė e ftohte". "Lufta e ftohte" ka qene ajo qe eshte bere ndermejt Rusise (Traktatit te Varshaves) dhe Amerikes (Pakti i NATO-s). Rusia, qysh atehere (me mbarimin e "luftes se ftohte") ka ra n'ligen e dyte apo te trete... Qe prej atehere boten e sundon Amerika (pakti i NATO-s). Deri kur? S'e ka larg...

Kryesore, sot, nese ka sundim, ai sundim eshte unlateral (i njeanshem). Prandaj edhe shumica e popujve duan t'i bashkangjiten ketij pakti (NATO). Dhe iu kane bashkangjite. E fundit ishte Shqiperia... Ceshtja eshte se cfare dobie ka nga e gjithe kjo? Ku shpie (ēon) e gjithe kjo? Sepse, per te qene i forte (sic eshte p.sh. sot NATO-ja) duhet pasur edhe nje kundershtar te forte (se paku sa per ta deshmuar veten, forcen tende).
Per fat te keq, sot per sot, "kundershtar" i vetem i kesaj aleance (pakti) ka mbetur i ashtuquajturi "terrorizem islamik". Ky "terrorizem" eshte shpikur me shume per arsyen qe e permenda me lart (per ta treguar veten, forcen...). Per fat te keq, ne gjithe kete rremuje e kaos rreth ketij "terrorizmi", me se shumti e kemi henger neve vet, qe, ja, ashtu e ka dashur fati, kemi qelluar muslimane (pa marre parasysh sa eshte e rrenjosur kjo fe ne popull).

Dhe, me e keqja ne gjithe kete eshte ajo se kjo situate me ngjan se tepermi me nje situate qe kemi patur para nje kohe jo edhe aq te gjate (vitet e 80-ta). Pra, sikur viteve te 80-ta ndiqeshin "terroristat, separatasitat e nacionalistat" shqiptarė nga regjimi serb, sot, ne po te njejten menyre ndiqen "terroristat islamik shqiptar" nga "miqte" tane nderkombetar. Une nuk shoh kurrfare dallimi ne keto te dyjat. Kurse, ajo qe me pengon edhe me shume ne gjithe kete eshte se, si atehere, ashtu edhe sot, nuk ishin/jane serbet/"miqte" nderkombetar aq te keqinj sa keta nga radhet e tona.Gjithmone kishim qene te keqinjte e vetvetes.

***
[update]
Kush nuk ka mesuar si eshte luftuar/perndjekur "terrorizmi, separatizimi..." ne vitet e tetedhjeta nga vete ne, ja ku i keni shembujt (qe jane aktualizuar dy-tri diteve te fundit tek "Feja e shqiptarit) per te mesuar se si luftohet/perndiqet (edhe sot e kesaj dite) "terrorizmi islamik" shqiptar. Madje me kete pune krenohet i gjithe stafi.


***

GURI SYLAJ
18-08-09, 11:01
[update]
Kush nuk ka mesuar si eshte luftuar/perndjekur "terrorizmi, separatizimi..." ne vitet e tetedhjeta nga vete ne, ja ku i keni shembujt (qe jane aktualizuar dy-tri diteve te fundit tek "Feja e shqiptarit) per te mesuar se si luftohet/perndiqet (edhe sot e kesaj dite) "terrorizmi islamik" shqiptar. Madje me kete pune krenohet i gjithe stafi.


***

Ky mendim eshte shume domethenes dhe kerkon ,vertete ,nje casje shume serioze!
Cdohere kur Kosova Shqiptare nise nje ecje neper nje rruge shpresedhenese piqet "MOLLA E SHERRIT" dhe rrugetimi ngadalsohet rreth kesaj "MOLLE" ...e hager kush e hanger !
Eshte interesant qe kurrnjehere nuk ditem me kalu rreth kesaj "PEME" pa e HANGER !!!!

pirro
18-08-09, 17:52
Doni me na e kthy edhe qet rubrike sikur "Feja Shqiptarit" aaa??

Hajt kallxomni kush po e sundon Boten? A e keni gjet hala a jo?

A e sundon Amerika

Rusia

Europa ( e keni harru pak vemendjen nga Europa, kjo pritet te jet superfuqia e se ardhmes me zhvillimin ekononimik qe e ka sot. Duhet me e dite se Europa si tersi e bashkuar ka zhvillimin me te madh ekonomik ne Bote)

Sherbimet Sekrete

BE LK
31-08-09, 14:06
Doni me na e kthy edhe qet rubrike sikur "Feja Shqiptarit" aaa??

Hajt kallxomni kush po e sundon Boten? A e keni gjet hala a jo?

A e sundon Amerika

Rusia

Europa ( e keni harru pak vemendjen nga Europa, kjo pritet te jet superfuqia e se ardhmes me zhvillimin ekononimik qe e ka sot. Duhet me e dite se Europa si tersi e bashkuar ka zhvillimin me te madh ekonomik ne Bote)

Sherbimet Sekrete Ne fakt Europa pritet te jete Super fuēia e botes, kjo do ndodhe pas hyrjes se shqiperise ne BE !

shfletuesi_
31-08-09, 14:54
Doni me na e kthy edhe qet rubrike sikur "Feja Shqiptarit" aaa??

Hajt kallxomni kush po e sundon Boten? A e keni gjet hala a jo?

A e sundon Amerika

Rusia

Europa ( e keni harru pak vemendjen nga Europa, kjo pritet te jet superfuqia e se ardhmes me zhvillimin ekononimik qe e ka sot. Duhet me e dite se Europa si tersi e bashkuar ka zhvillimin me te madh ekonomik ne Bote)

Sherbimet Sekrete

Eeee keta spo muj bahen bashk ne fjale per 1 Status te Kosoves leje ma me sundu Globin. Kurr nese do i vi radha ndonjehere me sundu boten ato do jen Shtetet Arabe.

Makresh
01-09-09, 07:21
Parja, dhe depsuzat me sy te pa ngopur.