PDA

View Full Version : A ndjehet kriza ekonomike nė vendin ku ju jetoni?


Maxi
22-07-09, 20:11
Kriza globale dhe rajoni
Ekspertė financiarė kanė shprehur shqetėsim se kriza e sistemit tė kredive do tė ndikojė edhe mbi vendet e varfėra dhe vendet nė zhvillim.

http://www.shqip1.net/foto/artikujt/origjinale/20090722185325.jpg
Qytetarėt janė tė detyruar qė tė marrin kredi, pasi iu nevojiten tė mbulojnė shpenzimet e tyre, duke shpresuar se do tė bėhet mė mirė dhe do tė mund t’i kthejnė prap borxhet!
Njė pjesė e borxheve bėhet edhe nga kartelat kreditore me njė pėrqindje mjaft tė lart....tė kamatės.


Cili ėshtė shkaku qė qytetarėt mė shum se kurrė jan zhytur nė borxhe dhe kredimarrje?!
A ėshtė mėnyra e vetme pėr tė mbijetuar,marrja kredi edhe me pėrqindje tė lartė?
A ėshtė niveli i kamatave aty ku ne veprojm nė pėrputhshmėri dhe korrelacion direkt me lėvizjen e tregut?
A ndjehet kriza ekonomike nė vendin ku ju jetoni......?

teutaA
22-07-09, 20:13
deri diku por jo edhe aq sa flitet ne media

Tomori
23-07-09, 09:25
JO...se ktu gjithmone ka cene keshtu situata.e jemi kalite me varferine ...

premium
23-07-09, 14:24
I vetmi shtet i Kosovės ėshtė qė nuk e ndikoj kriza ekonomike globale ... kėshtu ka informu njeri ynė i shtetit Hashim Thaqi ??

Jana
23-07-09, 23:36
Jo nuk ndihet sepse ku jetoj une gjithmon ka qen dhe eshte kriz...

shfletuesi_
23-07-09, 23:37
Jeni tranu pasha mue... po qfar krzie more a jeni nveti ju.... kurr sdi qka eshte me shku ndeti se gjithe krize... sivjet kesh 2 here edhe 1 here mendoj me shku.... buke e patligjana u knaqem.....

~AnnA~
24-07-09, 00:10
Kriza ekonomike ka shfaqur shenjat e para kudo ne bote..
Edhepse vendi ku jetoj une nuk eshte i rrezikuar drejtperdrejte nga kriza ekonomike,shtrengimi i kritereve te kredidhenies, tregon se bankat jane duke marre masa per minimizimin e efekteve te saj ne vend...
Shkaqet mund te jene nga me te ndryshmet...bankat ndoshta jane hallka me delikate ne ekonomi.Marrja kredi dhe moskthimi i parave ,shpien deri ne shtrengim te kritereve..

Krizat jane pjese perberese e sistemit, ato s’eleminohen, por njekohesisht s’mund te lihen te vetendreqen sepse kane edhe aftesi vetevazhduese.

premium
24-07-09, 17:11
Jeni tranu pasha mue... po qfar krzie more a jeni nveti ju.... kurr sdi qka eshte me shku ndeti se gjithe krize... sivjet kesh 2 here edhe 1 here mendoj me shku.... buke e patligjana u knaqem.....
Bukė e patlixhona haha , sa pushim tė kėndshme apo???
Esidomos ka raste se po ngritin kredi nga banka mos tė mbesin pa deti ?!.
pėr kthimin e kredis , thuanin hajt se shendosh e paguajm ngadal-dale... sa interesante apo?

shfletuesi_
24-07-09, 17:59
Bukė e patlixhona haha , sa pushim tė kėndshme apo???
Esidomos ka raste se po ngritin kredi nga banka mos tė mbesin pa deti ?!.
pėr kthimin e kredis , thuanin hajt se shendosh e paguajm ngadal-dale... sa interesante apo?

hahaha... o premium shuj hiqmu kredis allahile... me kan me i ardh era kredis si i vjen pe dini ju kujt.... ne toke s'kishim mujt mi ba balle eres t'keqe.....

E ka rrok krize ama krizen e kemi sjell vet ne njerzimi... qdo dytin person e degjon a Katastrof u ba nuk shkon keshtu... A qka ban per me ndal katastrofen asgja veq ja ndihmon katastrofes... per kete u ardh krize... e bejm njehere kriz me fjal ja ndjellim para 2 apo 3 vjete perpara... e pas 3 vjete prite pastaj krizen reale.... Kriz per ata qe punon nuk ehste kurr................ Pike.

4peace
28-07-09, 22:39
Kriza globale dhe rajoni
Ekspertė financiarė kanė shprehur shqetėsim se kriza e sistemit tė kredive do tė ndikojė edhe mbi vendet e varfėra dhe vendet nė zhvillim.

http://www.shqip1.net/foto/artikujt/origjinale/20090722185325.jpg
Qytetarėt janė tė detyruar qė tė marrin kredi, pasi iu nevojiten tė mbulojnė shpenzimet e tyre, duke shpresuar se do tė bėhet mė mirė dhe do tė mund t’i kthejnė prap borxhet!
Njė pjesė e borxheve bėhet edhe nga kartelat kreditore me njė pėrqindje mjaft tė lart....tė kamatės.

Cili ėshtė shkaku qė qytetarėt mė shum se kurrė jan zhytur nė borxhe dhe kredimarrje?!
A ėshtė mėnyra e vetme pėr tė mbijetuar,marrja kredi edhe me pėrqindje tė lartė?
A ėshtė niveli i kamatave aty ku ne veprojm nė pėrputhshmėri dhe korrelacion direkt me lėvizjen e tregut?A ndjehet kriza ekonomike nė vendin ku ju jetoni......?Une personalisht ende nuk e ndjej ne ate menyre sic kam pare rreth e perqark. (Rreth e perqark) kė ta takosh, thuajse behte garė cili do te zhytet me thelle ne borxh. Ende s'kam takuar njeri pa borxh. Edhe ata qe s'kane marre kredi apo, sic eshte tek ne ne vendlindje) reket, atehere ose nuk ka paguar me vite rryme, ose nuk ka paguar tatimet per aq kohe sa qe s'mund ta shlyeje borxhin kurren e kurres.

"S'mund te jesh i lire perderisa te tjeret jetojne ne roberi". Kjo vlene edhe per mua: nese une nuk ndjej krize, kurse, ne anen tjeter, jane te goditur nga kriza te afermit e te njohurit e mi, s'mund ta quaj veten te pa krize.


***

>>{SpOnGeBoB}<<
28-07-09, 22:51
Ev 4 peace mara ti po mendojshe qishtu globalisht per krizen e tane dynjejes mara. Kush ka ka mara, e kush nuk ka ishalla mara edhe qata bajne sikur qita qe kane edhe bahet kvit te tane jesin qisht te knaqun edhe qat krizen ekonomike me ta nxjerren ne shkelma e grushta edhe mi thane hup mara, mos ti shofim syte qishtu kurre e perjete.

shfletuesi_
28-07-09, 22:56
Jo sa te eshte 1 minut 1 cent 2 minuta 2 cent ska krize...

teutaA
28-07-09, 23:05
Jo sa te eshte 1 minut 1 cent 2 minuta 2 cent ska krize...

e te lumt ju qe jetoni qaty ku nuk ndihet kriza se kriz eshte gjith me ba me i pas 3 cent minutin qka boni se per qushtu ju se nieni:wink:

4peace
28-07-09, 23:11
Ev 4 peace mara ti po mendojshe qishtu globalisht per krizen e tane dynjejes mara. Kush ka ka mara, e kush nuk ka ishalla mara edhe qata bajne sikur qita qe kane edhe bahet kvit te tane jesin qisht te knaqun edhe qat krizen ekonomike me ta nxjerren ne shkelma e grushta edhe mi thane hup mara, mos ti shofim syte qishtu kurre e perjete.


Spongi...(s'di me ta shkru emnin oriGjilan, sorry)
...njashtu ka qene deri para pak koheve, ama tash kriza eshte e thelle shume. Nja 4-5 raste qe i mora gjat pushimit tu Kosova ishin per t'u qajte e per t'u vajtue. Asnjehere s'kam pare njerez kaq te pashprese sikur kesaj here.
5 veta, nje rroge prej 120 €, prej saj (rroges) edhe kredi...beje pak matematiken! Po t'i pershkruaj edhe personat vec e vec...mund te bie te fiket.
Fjala eshte per te aferm te mi. Keshtu jetojne mbi 70% te popullsise shqiptare, e vjen Pupi e me fillozofon gjana (perralla) te moēme t'atyneherave...

Shnetje!

***

>>{SpOnGeBoB}<<
28-07-09, 23:15
Spongi...(s'di me ta shkru emnin oriGjilan, sorry)
...njashtu ka qene deri para pak koheve, ama tash kriza eshte e thelle shume. Nja 4-5 raste qe i mora gjat pushimit tu Kosova ishin per t'u qajte e per t'u vajtue. Asnjehere s'kam pare njerez kaq te pashprese sikur kesaj here.
5 veta, nje rroge prej 120 €, prej saj (rroges) edhe kredi...beje pak matematiken! Po t'i pershkruaj edhe personat vec e vec...mund te bie te fiket.
Fjala eshte per te aferm te mi. Keshtu jetojne mbi 70% te popullsise shqiptare, e vjen Pupi e me fillozofon gjana (perralla) te moēme t'atyneherave...

Shnetje!

***

Sha zoten e pava edhe une qesi hovi qe ish marue mara schlim qatje, ani kur e lexova me nji gazete qishtu kishin thanen qata kongatarat e tu Kosoves, sha zoten qikjo osht sahi se qishtu e kam lexue, se po japim koncerta demek po kendojna fale se pe kuptojkana mara krizen qe e ka kapen popllin. Sha zoten fill jav kendova kojken, amo tekstin nuk pe kallezoj qitash.

Leje mara ti Pupin se qaj kish bizhnis po shitke kerra edhe qysh niva as steuerin nuk po ja pagujke Merkelkes a ne nxafte sha zoten ka me pagujten edhe per kancellarin e ardhshum shteuer :tongue:
Shnetje