PDA

View Full Version : Gjatė tri viteve tė ardhshme Toka do tė mund tė goditej nga njė "super stuhi diellore


~AnnA~
26-07-09, 23:58
Hulumtimi mė i ri tregon se si gjatė tri viteve tė ardhshme Toka do tė mund tė goditej nga njė "super stuhi diellore", qė qytetėrimin tonė do ta kthente nė kohėn e errėt.

Pas aurorės borealis mė spektakulare gjatė 153 viteve tė fundit dritat do tė shuhen, edhe atė jo ato nė qiell, por nė Tokė. Pjesa mė e madhe e planetit nė orėt e mėngjesit do tė mbetet pa rrymė, ndėrsa diēka pas mesnate do tė fiken edhe interneti dhe tė gjithė telefonat celularė. Tashmė nė ditėn e dytė tėrė qytetėrimi do tė jetė nė kaos. Parashikohet se deri nė fund tė vitit 2013, 100 000 evropianė do tė vdesin nga uria.

Parashikimet shkojnė deri atje sa qė ngarkesa nga kjo „krizė", pėr tė cilėn kriza aktuale ekonomike do tė duket si foshnje e vogėl, do tė zgjasė 20 vjet.

Skenar tė kėtillė tė errėt pėr Tokėn parashikon revista "Neė scientist" dhe e konsideron si njė ndėr kėrcėnimet mė tė mėdha pėr gjeneratėn tonė. Kjo ka ndodhur edhe mė parė, ndėrsa ėshtė llogaritur se mund tė pėrsėritet ēdo 11 vjet.

Stuhitė diellore nė kushte normale nuk shkaktojnė brengosje aq tė madhe. Grimcat e dendura subatomike nuk i brengosin njerėzit, por vetėm astronautėt dhe pronarėt e sateliteve. Njerėzit kėto sulme nuk i ndjejnė meqė i mbronė fusha magnetike e Tokės.

Por gjithmonė kur Dielli do tė hedhė sasi tė madhe tė energjisė, ajo lėvizė me shpejtėsi prej disa milionė kilometrave nė orė dhe kjo mund tė shkaktojė probleme nė Tokė.

"Sulmi i madh" i tillė qė ka ndodhur tė fundėn herė nė Tokė ka qėnė ai i 1 shtatorit tė vitit 1859, kur pėr shkak tė fuqisė sė dritės tė dėrguar nga Dielli, ka qenė e mundur leximi i gazetės nė mesnatė.

Sot, kur qytetėrimi funksionon nė bazė tė super rrjeteve qė mbėshteten nė energjinė elektrike dhe komunikimet, dėmet do tė jenė tė paparashikueshme.

"Pėr ēdo vit teknologjia jonė njerėzore po bėhet gjithnjė e mė e ndieshme", ka shkruar nė fjalimin e vet nė Akademinė amerikane eksperti pėr gjithėsinė Daniell Bejker.

Problemėt do tė vinė pėr shkak tė varshmėrisė sonė nga energjia elektrike dhe mėnyrės nė tė cilėn ajo bartet. Super stuhia e tillė "do tė fryjė" me miliarda gigavatė shtesė nė sistemin, ndėrsa transformatorėt qė rrymėn e intensitetit tė lartė e shndėrrojnė nė atė pėr amvisėri do tė shkrihen.

Shkencėtarėt e parashikojnė kėtė stuhi pėr vitin 2012, meqė kėtė vit, diku gjatė verės ose vjeshtės, parashihet aktiviteti mė i madh i Diellit.

Parashikimet thonė se mė sė lehti do tė kalojnė pjesėt mė tė varfėra tė Tokės, meqė vendet e Botėrs sė tretė janė mė sė paku tė varur nga teknologjia bashkėkohore.

Mėnyra e vetme pėr ta parandaluar kėtė katastrofė, ėshtė dėrgimi i mė shumė satelitėve nė gjithėsi, qė do tė mund tė dėrgojnė paralajmėrime me kohė pėr fuqinė e stuhisė diellore.
Burimi i Artikullit: /Makfaks/

http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/Super_stuhi_diellore_i_kercenohet_Tokes.jpg

shfletuesi_
27-07-09, 00:08
:) Eh shume interesant stuhi diellore akoma skemi pare peveq atyre te shirerave te ndryshme... edhe kjo na mungon por keto jan thjesht paralajmerime nga ai lart qe po behen padrejtesira ne toke....

Guri i madh
27-07-09, 00:50
amani ju koft mos shkruni per ksifar kjametesh ,qe une tash e tri vjet gjumin rahat nuk mundem me e bae

4peace
05-09-09, 04:11
*

Edhe nje "zbulim" me teper "shkencor".

Qe te jetojme gjithnje ne frike e ankth...


..."shkencetaret" moderne "zbulojne" pa pra ndonje kanosje te re...

...ashtu qe te jemi te ngopur me frike e ankth.


*

>>{SpOnGeBoB}<<
05-09-09, 08:22
*

Edhe nje "zbulim" me teper "shkencor".

Qe te jetojme gjithnje ne frike e ankth...


..."shkencetaret" moderne "zbulojne" pa pra ndonje kanosje te re...

...ashtu qe te jemi te ngopur me frike e ankth.


*

Ev four peace mara. po heret mara tekoke que qiknenaj, a deshte mi kallzu qisajna Annes qe personat qe qohen heret jane fit qishtu :tongue: Sha zoten mara me kish nxanen vone sot e nuk kam munden me dalen me kqyren qysh osht haveja sot.

~AnnA~
05-09-09, 13:05
Ev four peace mara. po heret mara tekoke que qiknenaj, a deshte mi kallzu qisajna Annes qe personat qe qohen heret jane fit qishtu :tongue: Sha zoten mara me kish nxanen vone sot e nuk kam munden me dalen me kqyren qysh osht haveja sot.

:biggrin:
Sponge, njeriu ka problemin e frikes e ti me duket nuk e merr seriozisht :smile:

~AnnA~
05-09-09, 13:08
*

Edhe nje "zbulim" me teper "shkencor".

Qe te jetojme gjithnje ne frike e ankth...


..."shkencetaret" moderne "zbulojne" pa pra ndonje kanosje te re...

...ashtu qe te jemi te ngopur me frike e ankth.


*

4peace, me kalimin e rrezikut, kalon dhe frika :)

Pastaj, e gjithe kjo katastrofe eshte si resultat i moskujdesit te njerezve.


Ajri i ndotur, Toka e ndotur, uji i helmuar jane veper te njeriut te pakujdesshem!!!
S'do shume mend per t'a analizuar...me gjithe keto vepra, njeriu eshte armiku i natyres, por me shume armik i vetes...
E tani, s'kemi pse frikemi kur lexojme lajmet e shkences!

4peace
05-09-09, 22:57
4peace, me kalimin e rrezikut, kalon dhe frika :)

Pastaj, e gjithe kjo katastrofe eshte si resultat i moskujdesit te njerezve.

Ajri i ndotur, Toka e ndotur, uji i helmuar jane veper te njeriut te pakujdesshem!!!
S'do shume mend per t'a analizuar...me gjithe keto vepra, njeriu eshte armiku i natyres, por me shume armik i vetes...
E tani, s'kemi pse frikemi kur lexojme lajmet e shkences!


Nejse, Anna, une fola kryesisht per biznesin qe behet me frikėn, megjithese keto qe i permende jane per t'u shqetesuar.
Une, pra, desha te fokusohem ne keto shpik(f)jet e "shkencetareve". Gati per cdo vit na e lansojne nga nje rrezik...here ndonje komete here "stuhi" diellore, here kesosh e here asosh apokalipsash...

...Kurse, po t'i besonim ketyre "shkencetareve", vetem ne dhjete (10) vitet e fundit do te duhej t'i kishim pasur se pakut nja dhjete perplasje meteoresh e trupash tjere qiellore... permasash katastrofike.

Cili nga prognozat e tyre u realizua/doli i vertete...?
Me sa mbaj mend une - asnjera syresh.

A t'i besojme, pra, edhe kesaj kesaj here...?

Kjo ishte ceshtja...

P.S.

Sa i perket shkences se sotme duhet pasur parasysh disa faktore per ta quajtur ate shkence me plot kuptimin e fjales. Nuk i mohoj ne asnje menyre te arriturat e shkences. Madje eshte mire qe ajo eshte duke shkuar para. Ajo qe po me shqeteson me se shumti tek shkenca e sotme eshte sa jene bere shume shkencetare sot. Edhe ate, shkencetare qe meritojne te futen nen thonjeza (pra, "shkencetare"). Sepse numri me i madh i tyre jane pseudoshkencetare, sharllatane te shkences e deri ne funamentalista/ekstremista (edhe me te keqinj se keta "terroristat islamik" qe jemi duke i ndjekur sot, qe eshte bere nje lloj mode...)
Pra, desha te them, jo e gjitha cfare quhet shkence eshte dhe shkence ne at kuptimin e plote te fjales shkence...

***

~AnnA~
05-09-09, 23:59
4peace, ke te drejte.Vertet shume shkenctare mund t'i fusesh nen thonjeza( "shkenectar")
Sa i perket artikullit, mendohet te ndodhe qe pas disa vitesh te shkaktohet nje stuhi diellore, qe do ishte katastrofale per token.
Shkenca ben te mundur hetimin e botes materiale ne te cilen jetojme nepermjet vezhgimeve dhe eksperimenteve. Gjate ketij hetimi shkenca arrin ne konkluzione te shumta te bazuara mbi informacionin e mbledhur nga keto vezhgime dhe eksperimente. Pervec kesaj, cdo dege e shkences gjithashtu ka norma te caktuara te cilat merren si te verteta ose pranohen pa u vertetuar.... Ne literaturen shkencore, kjo bashkesi normash quhet “paradigme”.
Pra, nese nje vezhgim nuk mund te vertetohet, ajo si e tille mbetet nje hipoteze.Ky eshte pra dhe hapi i pare ne kerkimet shkencore- formulimi i nje hipoteze.Nese ky vezhgim vertetohet, atehere ai quhet "ligj" (parim i percaktuar).

Kurse, po t'i besonim ketyre "shkencetareve", vetem ne dhjete (10) vitet e fundit do te duhej t'i kishim pasur se pakut nja dhjete perplasje meteoresh e trupash tjere qiellore... permasash katastrofike.


Viteve te fundit jan organizuar shume misione, te cilet permes sateliteve shmangin nje kolozion te nje Meteori me planetin Toke.
Se di se sa te ka rene rasti te lexosh, ne vitin 2005 ishte toka e rrezikuar nga nje Asteroid(Apokalypse). Shkenca ishte ajo, qe beri shmangjen e ketij asteroidi per t'u ndesh me Token...
Per te mos e zgjat me shume, do e dergoj nje video te ketij projekti...(shpresoj te kuptosh gjuhen gjermane) :)

http://www.youtube.com/v/QExiUJmnfBI&hl=en&fs=1

premium
06-09-09, 01:40
Asgjė nuk ėshtė kjo,, pėrveqse janė ''shenjat e kijametit''.

premium
06-09-09, 01:47
Ajetet dhe hadithet e sakta udhėzojnė nė atė, se ndodhia e Kijametit nuk dihet, ndėrsa paraqitja e shumicės sė shenjave tė Kijametit ėshtė argument se ėshtė afruar dhe se ne jemi nė ditėt e fundit tė kėsaj bote.
All-llahu s.v.t thotė:“Njerėzve u ėshtė afruar koha e llogarisė sė tyre, e ata tė hutuar nė pakujdesi nuk pėrgatiten fare pėr tė.

Allahu ishAllah na fal mėkatet tona ,

4peace
06-09-09, 04:33
4peace, ke te drejte.Vertet shume shkenctare mund t'i fusesh nen thonjeza( "shkenectar")
Sa i perket artikullit, mendohet te ndodhe qe pas disa vitesh te shkaktohet nje stuhi diellore, qe do ishte katastrofale per token.
Shkenca ben te mundur hetimin e botes materiale ne te cilen jetojme nepermjet vezhgimeve dhe eksperimenteve. Gjate ketij hetimi shkenca arrin ne konkluzione te shumta te bazuara mbi informacionin e mbledhur nga keto vezhgime dhe eksperimente. Pervec kesaj, cdo dege e shkences gjithashtu ka norma te caktuara te cilat merren si te verteta ose pranohen pa u vertetuar.... Ne literaturen shkencore, kjo bashkesi normash quhet “paradigme”.
Pra, nese nje vezhgim nuk mund te vertetohet, ajo si e tille mbetet nje hipoteze.Ky eshte pra dhe hapi i pare ne kerkimet shkencore- formulimi i nje hipoteze.Nese ky vezhgim vertetohet, atehere ai quhet "ligj" (parim i percaktuar).Viteve te fundit jan organizuar shume misione, te cilet permes sateliteve shmangin nje kolozion te nje Meteori me planetin Toke.
Se di se sa te ka rene rasti te lexosh, ne vitin 2005 ishte toka e rrezikuar nga nje Asteroid(Apokalypse). Shkenca ishte ajo, qe beri shmangjen e ketij asteroidi per t'u ndesh me Token...
Per te mos e zgjat me shume, do e dergoj nje video te ketij projekti...(shpresoj te kuptosh gjuhen gjermane) :)

http://www.youtube.com/v/QExiUJmnfBI&hl=en&fs=1

Shkenca, pak si shpesh e ekzagjeron. Ndoshta, me pak fat, mund t'i shkoje perdore t'ia nderroje drejtimin ndonje asteroidi te vogel...
...ama kurrsesi atyre me te medhenj...
Masandej shtrohet pyetja: Si nuk ndodhi ndonje katastrofe/apokalipse gjat gjithe historise miliona vjecare, perderisa nuk kishte shkencetare te llojit te sotem qe aq shume pretendojne (te dijne e te mundin)?
Sigurisht se ne ta kaluaren ka pasur katastrofa lokale, por kurrnjehere nuk ka pasur ne ate mase qe te ket qene i rrezikuar i gjithe planeti Tokė...

Shkenca, sic e permende ti Anna, studjon anen e dukshme (materiale) kurse nuk e njeh fare te padukshmen (jomaterialen, frymoren), e cila eshte me kryesorja.
Jane pikerisht forcat e padukshme ato qe e kane mbrojtur dhe e mbrojne planetin Tokė. (Te mos dalim serish nga kornizat...ashtu qe te dalim nga tema).

Pak me lart permende se shkencetaret jane ata qe (po) perkujdesen per ta ruajtuar planetin toke. Kjo eshte e vertete dhe eshte e duhet te jet detyre e tyre...
Mirepo, e vertete eshte edhe kjo:
Eshte pikerisht shkenca ajo qe i paraprin rruges drejt shkaterrimit te ketij planeti.
Si eshte e mundur kjo?
Sepse, shkenca e sotme i njeh tri gjendje:
Gjendjen e ngurte
Gjendjen e lenget dhe
Gjendjen e gaztė...
Mirepo, pos ketyre tri gjendjeve ekzistojne edhe kater gjendje tjera. Sejcila me fine se tjetra. Ketu dhe qendron problemi i shkences.
Ne kete menyre shkenca e sotme, meqe nuk i njeh keto kater gjendjet tjera, nuk e njeh rrezikun e vertete, p.sh. kur eshte fjala per energjine nukleare. Shkenca e sotme ende nuk posedon me mjete matese per kontaminimin berthamor (nuklear). Kurse, eshte pikerisht kontaminimi nuklear shkaktari i me teper se 95% te semundjeve kanceroze qe ekzistojne sot.
Ja, ishte nje teme se gjoja kanceri paska te beje me gjenet ne kombinim me pirjen e duhanit. S'eshte e vertete. Duhani si duhan nuk eshte aq i demshem, porse duhani eshte i demshem pikerisht nga fakti se eshte i kontaminuar. Keshtu, edhe shume ushqime qe i marrim qe na bejne dem, jane pikerisht per shkak se jane te kontaminuara (helmuara) nga ndotja nukleare. Ndaj dhe s'eshte aspak per t'u haitur kur popujt e botes jane gjithnje e me teper duke u vetedijesuar per rrezikun qe vie nga energjia nukleare (remebmer: Gorleben).

Edhe me keq. Shkencetare te shumte qe jane te punesuar neper vende ku ka te beje me energji berthamore, shpikin (gjoja) dicka te re, ashtu qe te bejne prova te metutjeshme nukleare...
...megjithese faktikisht nuk kemi te bejme me ndonje shpikje te re, porse behen prova ne ate menyre qe keta shkencetare ta ruajne vendin e tyre te punes...

Prandaj, edhe kjo puna e katastrofes me "stuhine diellore" ka te beje me teper sa per ta ruajtur vendin e tyre te punes ose sa per te marre nje honorar me shume me kete "shpikje" te re.

Ja edhe nje shembull me konkret.
Nese shkojme ne shitore te software-ve, na bie ne sy se mbi 90% te tyre jane software te lojerave te ndryshme. Neper media na sugjerohet se lojerat jane te mira per ta mbajtur ne forme trurin (Dr. Kawashimas Gehirn Jogging...he he he), kurse faktikisht eshte e kunderta: s'ka thuajse asgje te mire nga lojerat pos humbja e kote e kohes...Perse atehere shkencetaret na sugjerojne lojen si dicka te mire? Sepse per ate dhe paguhen, marrin paga te majme...

P.S.
Kete filmin nga JoTybe s'ishte nevoja ta rishikoj...e kam pare me dhjeta here...


***

~AnnA~
07-09-09, 13:26
Shkenca e Astronomise po zhvillon kufinjt e dijes cdo dite e me shume.
Sic the dhe me lart 4peace, qe disa e quajn veten gjojase si "shkenctar" dhe pikerisht keto jan ato qe ekzagjerojne gjerat.Kalojne vite te tera per te verifikuar hipotezat e tyre dhe resultati perfundimtar eshte shpenzimi shume i madh dhe ca vite humbje kohe e kote. Pikerisht keto shkenctar i sjellin humbje botes se shkences...


Pak me lart permende se shkencetaret jane ata qe (po) perkujdesen per ta ruajtuar planetin toke. Kjo eshte e vertete dhe eshte e duhet te jet detyre e tyre...
Mirepo, e vertete eshte edhe kjo:
Eshte pikerisht shkenca ajo qe i paraprin rruges drejt shkaterrimit te ketij planeti.
Si eshte e mundur kjo?
Sepse, shkenca e sotme i njeh tri gjendje:
Gjendjen e ngurte
Gjendjen e lenget dhe
Gjendjen e gaztė...
Mirepo, pos ketyre tri gjendjeve ekzistojne edhe kater gjendje tjera. Sejcila me fine se tjetra. Ketu dhe qendron problemi i shkences.
Ne kete menyre shkenca e sotme, meqe nuk i njeh keto kater gjendjet tjera, nuk e njeh rrezikun e vertete

4peace, do te kundershtoj ne kete aspekt.Eshte pikerisht shkenca(Fizika) qe arriti te vertetoje (zbuloje) dhe 4 gjendjet tjera.
1. gjendja e katert qe gjendet mbi ate te gazte e quajtur si "plazma"
2. ajo mbi plazma, qe quhet "rreze"
3.gjendja "zero" dhe
4.gjendja e "vales mentale"
Ja pra, shkenca i din shume mire keto 4 gjendje, dhe fale asaj i kemi mesur une, ti dhe te tjeret...

Ja edhe nje shembull me konkret.
Nese shkojme ne shitore te software-ve, na bie ne sy se mbi 90% te tyre jane software te lojerave te ndryshme. Neper media na sugjerohet se lojerat jane te mira per ta mbajtur ne forme trurin (Dr. Kawashimas Gehirn Jogging...he he he), kurse faktikisht eshte e kunderta: s'ka thuajse asgje te mire nga lojerat pos humbja e kote e kohes...Perse atehere shkencetaret na sugjerojne lojen si dicka te mire? Sepse per ate dhe paguhen, marrin paga te majme...Kjo s'ka te beje me shkencen ne te cilen po diskutojme une dhe ti, por eshte thjeshte per interesat vetjake te Dr. Kawashimas--per te mbush xhepin!!!

4peace
07-09-09, 16:41
4peace, do te kundershtoj ne kete aspekt.Eshte pikerisht shkenca(Fizika) qe arriti te vertetoje (zbuloje) dhe 4 gjendjet tjera.
1. gjendja e katert qe gjendet mbi ate te gazte e quajtur si "plazma"
2. ajo mbi plazma, qe quhet "rreze"
3.gjendja "zero" dhe
4.gjendja e "vales mentale"
Ja pra, shkenca i din shume mire keto 4 gjendje, dhe fale asaj i kemi mesur une, ti dhe te tjeret...!!!

Jo, Anna,

...mos ta ekzagjerojme tash.
Keto qe i ke permendur s'kane te bejne me gjendjet qe i permenda, jane trillime...

Per arsye se:
(per kete arsye thash ne postimin e meparshem "te mos dalim nga kornizat")

Po t'i njihte shkenca e sotme keta 4 gjendjet eterike, atehere...
...do ta njihtte (pranonte) Zotin (se Ai ekziston)
...do t'i njihte (pranonte) dhe boterat tjera
...do t'i njihtte (pranonte) edhe jashtetokesorėt (qe kane qene, jane dhe do te jene prezente)

Duhet te kemi gjithmone parasysh faktin se ka gjithnje dicka me te madhe se tjetri. Pra, edhe sa i perket shkences, shkenca nuk eshte e para dhe nuk i paraprine te gjithe proceseve... Porse, ka dicka edhe me te madhe se shkenca... deri atje ku Fillimi s'ka fund dhe Fundi s'ka fillim...

Dhe, te lutem, te mos ma marresh kete per te keq. Sa i perket pjeses tjeter te shkrimit tend, pajtohem.

Gjitha te mirat!

*

BE LK
07-09-09, 22:34
deri atje ku Fillimi s'ka fund dhe Fundi s'ka fillim...*

Nje krijese qe ka nje fillim dhe nje mbarim, nuk mund te arrije pertej vetes se tij, njeriu eshte i kufizuar ne aftesite e tij per te exploruar gjendjet qe dalin jashte aftesise se tij per ti kuptuar dhe prandaj as nuk do arrij ti kuptoj ne kete kohe/gjendje qe eshte tash.
Duhet nje "njeri" tjeter qe te kuptoj ato gjendje per te cilat flisni ju, dhe ky njeri vjen pas disa fazave te cilat ju duhet ti dini !

Ne nuk duhet te shpresojme se do zbulojme dicka qe nuk arrijme ta bejme dot, ne duhet te jemi realist dhe duhet te ecim me kembe ne toke dhe duhet te studiojme dhe te flasim per ato gjendje te cilat i kuptojme dhe mund ti shohim, prekim, ndjejme. Ne kemi keto shqisa dhe shqisat tona nuk dalin dot pertej asaj qe jane te formuara.

Aludimet e shkencetareve te sotem skane lidhje me stuhi diellore apo ndonje asteroid (kokoshke) qe ka nis rugen e tij drejt tokes, keta shkencetaret kane halle te tjera dhe per kete bejme propaganden, ne nje bote komerciale dhe mediokre keto gjera jane normale dhe se skemi pse te cuditemi prej ketyre pohimeve "shkencore".

Njeriu nuk eshte ne gjendje te kuptoj dicka pa fillim, ai nuk e percepton dot mos pasjen e nje fillimi, nuk e kupton dot se si mund te jete dicka pa mbarim. Ne jetojme ne nje bote ku dita dhe nata na ndajne kohen, na tregojne nje fillim/mengjes dhe nje mbarim/mbremje dhe ne e kemi shume te veshtire (te pa mundur) te dalim jashte ketij rrethi vicioz. Jemi te matur ne gjithcka qe bejme dhe nuk mund te dalim jashte ketij kronometri per te cilin jemi krijuar, jemi te perkohshem dhe mund te kuptojme vetem gjerat e perkohsme, ndersa ato pa fillim dhe pa fund jane gjera qe duhet te besohen dhe jo te provohen, pasi ne nuk mund ti provojme.
Ne vendosim doren ne zjarr dhe na djeg, lere ma me shku me tej ne keto lemi...

Gjithsesi, mendoj se keto gjendjet qe flet 4peace me shume jane nen gjendje te nje gjendje se sa gjendje te veqanta !

Tung

~AnnA~
07-09-09, 23:33
Po t'i njihte shkenca e sotme keta 4 gjendjet eterike, atehere...
...do ta njihtte (pranonte) Zotin (se Ai ekziston)
...do t'i njihte (pranonte) dhe boterat tjera
...do t'i njihtte (pranonte) edhe jashtetokesorėt (qe kane qene, jane dhe do te jene prezente)

Duhet te kemi gjithmone parasysh faktin se ka gjithnje dicka me te madhe se tjetri. Pra, edhe sa i perket shkences, shkenca nuk eshte e para dhe nuk i paraprine te gjithe proceseve... Porse, ka dicka edhe me te madhe se shkenca... deri atje ku Fillimi s'ka fund dhe Fundi s'ka fillim...

Dhe, te lutem, te mos ma marresh kete per te keq. Sa i perket pjeses tjeter te shkrimit tend, pajtohem.

Gjitha te mirat!

*
4peace, nuk eshte shkenca e tera qe mohon ekzistencen e Zotit, por jan nje grup shkenctaresh te cilet jan fut nen influencen e filozofise materialiste.
Zoti krijoi universin nga asgjeja- kete e besojne shume shkenctare. Cdo gje eshte krijuar per nje arsye te caktuar, cdo gje eshte e krijuar dhe e ndertuar ne menyre perfeke, cdo gje leviz ne baze te nje rregulli, saqe nuk shkakton asnje kaos ne natyre....E gjithe kjo e ndertuar nga nje fuqi mbinatyrore- Zoti (keshtu thote dhe Albert Einstein)
Pra, kjo eshte e verteta absolute qe nuk mund ta mohojme.
Ne Perendim pioneret e te gjitha fushave te shkences( fizika, kimia, astronomia, biologjia apo paleontologjia) ishin njerez te larte te shkences(dhe jo materialiste) qe besonin ne Zot dhe te cilet kerkimet e tyre i kryenin per te eksploruar cfare Ai krijoi....
Einstein gjithashtu pranonte se shkencetaret duhet te bazohen ne burimet fetare dhe ne zhvillimin e objektivave te tyre...
Obsesioni materialist i shkaktoi shkences vetem humbje..Per dekada, nje numer i madh shkencetaresh kane shpenzuar perpjekjet e tyre per te provuar secilen nga pohimet e tyre, por rezultatet gjithmone ishin negative!!!

Einstein dhe shume shkenctare te medhej, per baze morren ate qe shkruan dhe ne librat fetar "Universi u krijua nga asgjeja dhe eshte gjithmone duke u zgjeruar"
Shkenca e vertetoi kete. Ato vrejten qe yjet po largohen nga njeri tjeteri dhe nga planeti Toke...Kjo eshte si rezultat i zgjerimit te gjithesise...atehere, po te kthehemi pas ne kohe ai do ishte me i vogel dhe nese shkojme akoma me shume shohim se cdogje do te mblidhej dhe do te konvergjonte ne nje pike te vetme.
Llogaritjet treguan se kjo pike e vetme duhet te kishte vellim zero.... Universi jone lindi si rezultat i shperthimit te kesaj pike, shperthim ky i cili quhet “Big Beng”.
Ne fakt, emertimi i kesaj pike shperthyese me vellim zero s’eshte gjė tjeter vecse nje shprehje teorike. Shprehja e vellimit zero thjesht tregon “asgjene”. Krejt universi u krijua pra nga “asgjeja”....
Pra, shkenca nuk e mohon, por perkrah ate qe eshte shkruar me pare..

4peace
08-09-09, 00:01
4peace, nuk eshte shkenca e tera qe mohon ekzistencen e Zotit, por jan nje grup shkenctaresh te cilet jan fut nen influencen e filozofise materialiste.
Zoti krijoi universin nga asgjeja- kete e besojne shume shkenctare. Cdo gje eshte krijuar per nje arsye te caktuar, cdo gje eshte e krijuar dhe e ndertuar ne menyre perfeke, cdo gje leviz ne baze te nje rregulli, saqe nuk shkakton asnje kaos ne natyre....E gjithe kjo e ndertuar nga nje fuqi mbinatyrore- Zoti (keshtu thote dhe Albert Einstein)
Pra, kjo eshte e verteta absolute qe nuk mund ta mohojme.
Ne Perendim pioneret e te gjitha fushave te shkences( fizika, kimia, astronomia, biologjia apo paleontologjia) ishin njerez te larte te shkences(dhe jo materialiste) qe besonin ne Zot dhe te cilet kerkimet e tyre i kryenin per te eksploruar cfare Ai krijoi....
Einstein gjithashtu pranonte se shkencetaret duhet te bazohen ne burimet fetare dhe ne zhvillimin e objektivave te tyre...
Obsesioni materialist i shkaktoi shkences vetem humbje..Per dekada, nje numer i madh shkencetaresh kane shpenzuar perpjekjet e tyre per te provuar secilen nga pohimet e tyre, por rezultatet gjithmone ishin negative!!!

Einstein dhe shume shkenctare te medhej, per baze morren ate qe shkruan dhe ne librat fetar "Universi u krijua nga asgjeja dhe eshte gjithmone duke u zgjeruar"
Shkenca e vertetoi kete. Ato vrejten qe yjet po largohen nga njeri tjeteri dhe nga planeti Toke...Kjo eshte si rezultat i zgjerimit te gjithesise...atehere, po te kthehemi pas ne kohe ai do ishte me i vogel dhe nese shkojme akoma me shume shohim se cdogje do te mblidhej dhe do te konvergjonte ne nje pike te vetme.
Llogaritjet treguan se kjo pike e vetme duhet te kishte vellim zero.... Universi jone lindi si rezultat i shperthimit te kesaj pike, shperthim ky i cili quhet “Big Beng”.
Ne fakt, emertimi i kesaj pike shperthyese me vellim zero s’eshte gjė tjeter vecse nje shprehje teorike. Shprehja e vellimit zero thjesht tregon “asgjene”. Krejt universi u krijua pra nga “asgjeja”....
Pra, shkenca nuk e mohon, por perkrah ate qe eshte shkruar me pare..

Po, sigurisht... eshte me se e vertete.
Po t'i shikojme (lexojme) biografite e ca shkencetareve mesojme se ata tere jeten, pasurine, mundin...ia kane kushtuar shkences, hulumtimeve...Dhe gjithe kete nuk e kane bere per perfitime personale por, ne rend te pare, per te miren e shoqerise, njerezimit... Keta jane shkencetaret e mirefillte.

Kurse, nese ndonjeri prejt tyre ka hulumtuar gjat tere kohes dhe e ka lene nje thenie "cdo gje eshte relative", kjo don te thote se ai nuk e ka zbuluar te gjithen. Se ka zbuluar dicka por, pas asaj dickaje ka edhe dicka me te madhe. Pra, se pas nje te vertete fshihet edhe nje e vertete tjeter, me e madhe se kjo e para. Dhe, kur zbulohet kjo e fundit, serish duhet te jemi ne dijeni se ka dicka edhe me te madhe se kjo. E keshtu me radhe.

Ata shkencetare (dhe jo vetem shkencetaret...mund te jene edhe teologet) te cilet pohojne me ngulm se "keshtu eshte dhe pikė... s'ka ndryshe", ata as mund te quhen shkencetare.

T'i kthehemi edhe pak astronomise, 7 gjendjeve (dhe tri te njohurave deri sot nga shkenca) dhe ta ilustojme me shembullin e meposhtem:

Nje astronom mund ta kaloje tere jeten e vet ne nje observator duke shikuar drejt qiellit... ne kerkim te jetes, te ndonje planeti ku ka jete (ngjashem me Token) dhe, me ne fund asgje.

Ne anen tjeter, meqe as shkenca s'ka mjete per te pare "materiet" me fine e as njerezit (megjithese ka njerez te tille, s'ka dyshim) s'kane te pamur eterik...
...i bie, ne vend qe te shikoje para kembeve te veta, ai e kerkon te njejten diku thele e larg ne qiell/gjithesi.
Ne te vertete keshtu edhe eshte. Shume gjera qe i kerkojme larg/lart/thelle ne gjithesi i kemi fare prane.

Me kete rast, a nuk dalin qesharake keta astronomet...?

Kjo eshte ceshtja.


Nganjehere, gjerat jane fare te thjeshta ("Einfach genial - genial einfach" ka thene Einsteini).

Sic kam thene, them serish: Shkenca duhet te ecen para. Por, vetem ajo qe eshte shkence. Kurse kete sot e dallojne shume pak njerez. Sepse ajo eshte monopiliziuar. Njesoj sikur religjionet. Prandaj dhe te dyjat, ne te shumten e rasteve, kane vene kufinj me dogma e doktrina. Dhe, keshtu e kane perkufizuar veten.

Gjitha te mirat nga ana ime (edhe BE-LK-se)


***

Halili_10
15-09-09, 22:12
sa dot zgat kjo stuhi

BE LK
16-09-09, 10:11
sa dot zgat kjo stuhi
Nje dite e nje muaj !