PDA

View Full Version : Solariumi rrit rrezikun e kancerit pėr 75% ...


Jana
01-08-09, 02:05
Solariumi rrit rrezikun e prekjes nga kanceri i lėkurės pėr 75% dhe, sipas hulumtimeve tė fundit, nė rend tė dytė ėshtė duhani kur ėshtė fjala pėr rrezikun e prekjes nga karcinoma.

Agjencia ndėrkombėtare pėr hulumtim tė kancerit ka publikuar se rrezatimi infra i kuq ėshtė shumė mė i rrezikshėm se qė ėshtė menduar mė parė. Rezultatet e hulumtimit tė cilat janė publikuar tregojnė se solariumi ėshtė mė i rrezikshėm pėr fėmijėt dhe tė rinjtė.

“Rreziku pėr melanomėn e lėkurėn rritet pėr 75% kur shfrytėzimi i pajisjeve pėr nxirjen e lėkurės fillon para moshės 30-vjeēare”, bėjnė tė ditur hulumtuesit e agjencisė sė mėsipėrme.

Po ashtu, shkencėtarėt kanė gjetur njė nivel tė rritur tė lidhshmėrisė sė ekspozimit nė rrezatim ultravjollcė dhe kancerit nė sy. Sipas shkencėtarėve, solariumi duhet tė definohet si ‘kancerogjen pėr njerėzit’.

Guri i madh
02-08-09, 12:41
po de ket pun e din llap e gallak se nuk duhet me u rrezit me sollar


une per ata gjith,her shkoj nė pus te HAMZES me u rrezit plot zhaba e berllog po pa rrezik