PDA

View Full Version : Gaddafi kėrkon shpėrbėrjen e Zvicrės!


4peace
05-09-09, 22:43
Gaddafi kėrkon shpėrbėrjen e Zvicrės!

Presidenti i Libisė, Muammar Gaddafi, duket se edhe zyrtarisht ka paraqitur kėrkesėn para Asamblesė sė Pėrgjithshme tė OKB-sė pėr shpėrbėrjen e Zvicrės. Ai kėtė kėrkesė e ka bėrė qysh nė korrik, gjatė samitit tė shteteve anėtare tė grupit G8, i cili ėshtė zhvilluar nė Itali, ka njoftuar televizioni i Zvicrės.

“Sipas tij, territori shtetėror i Zvicrės duhet tė ndahet dhe t’u jepet shteteve fqinje”, citoi planet e Gaddafit deputetja dhe nėnkryetarja e Komisionit pėr Politikė tė Jashtme tė Kėshillit Kombėtar tė Zvicrės, Christa Markwalder. Gaddafi ka kėrkuar qė me kėtė ēėshtje tė merret Asambleja e Pėrgjithshme e OKB-sė, e cila fillon takimin e saj vjetor mė 15 shtator. Libia pėr njė vit do ta kryesojė Asamblenė e Pėrgjithshme tė OKB-sė.

Sipas gazetės zvicerane "20 Minuten", Gaddafi qysh para njė muaji e ka parashtruar kėtė kėrkesė. Por, Komiteti, i cili ėshtė pėrgjegjės pėr planifikimin e programit tė punės sė Asamblesė, ka hedhur menjėherė poshtė kėtė kėrkesė, me arsyetimin se ajo bie ndesh me parimet kryesore tė kartės sė OKB-sė, theksoi mė tutje gazeta, duke cituar zėdhėnėsin e OKB-sė, Farhan Haq.

“Asnjė shtet anėtar i OKB-sė nuk guxon tė kėrcėnojė ekzistencėn apo sovranitetin e shteteve tjera”, tha Haq i cili ėshtė zėdhėnės i sekretarit tė pėrgjithshėm tė OKB-sė, Ban Ki Moon. Pėr kėtė arsye, kėrkesa nuk ėshtė pranuar dhe nuk ėshtė vėnė nė qarkullim dhe nuk ėshtė publikuar si dokument i OKB-sė.

Nė anėn tjetėr, ambasadorja amerikane nė OKB, Susan Rice, ia ka tėrhequr vėrejtjen Gaddafit qė tė sillet si duhet gjatė punimeve tė Asamblesė sė Pėrgjithshme.

“Pas pritjes qė ia bėri Libia atentatorit tė Lokerbisė, Abdel Basset Al Megrahit, Gaddafi ėshtė duke ecur mbi akull tejet tė hollė”, theksoi Rice.

Nė anėn tjetėr, gazeta “Tages-Anzeiger” ka njoftuar se Gaddafi ka kėrkuar njė kaucion prej disa qindra mijėra dollarė pėr lirimin e dy biznesmenėve zviceranė, tė arrestuar nė Libi. Ata ka tashmė mbi njė vit qė po mbahen nėn arrest, nėn akuzat se kanė shkelur rregulloret pėr viza.

Vitin e kaluar, djali i Gaddafit, Hannibali dhe bashkėshortja e tij u detyruan tė paguajnė nė Zvicėr njė kaucion prej 330 mijė eurosh pėr t’u liruar nga burgu. Ata ishin arrestuar nėn akuzat se kishin abuzuar punėtorėt nė njė hotel nė Zvicėr.


???


.

murrizi
05-09-09, 23:03
???


.
Heee....eh kėshtu e ka kur qohet pesh njeriu (prej s'miri).

Gadafi kėtyre ditėve festoj edhe 40 vjetorin e tijė tė ardhjes nė pushtet, pėrveq mysafirėve si QAVEZI e disa FIDELA tė ngjashėm, aty nuk mungoi edhe nji burrė tjetėr, pra ishte presidenti serb Boris Tadiē qė iu pėrgjegjė me knaqėsi fteses sė ish nxėnsit tė Akademis Ushtarake tė Biligradit.

4peace
05-09-09, 23:10
*

Te them te drejten, mua m'u desht patjeter ta postoj artikullin origjinal. Mirepo, ajo qe me interesoi me shume me kete rast ishte idea per zhberjen e Zvicrres...

Sic dihet, Zvicrra eshte shtet i perzier. Ka Italiane, Gjermane, Franceze...dhe, ne rast se edhe ky shtet do te gjindej ne krize sic ishin me heret BRSS-ja, Ish-Jugosllavia...
...athua si do te perfundonte Zvicrra me kete rast???

Ra Gadaffi e ma solli idenė...


***

murrizi
05-09-09, 23:17
Zvicrra kufizohet me Shtete tė forta pėrrreth, dhe ato mė shumė e kan nė INTERES ta mbajn njė ZVICERR tė bashkuar, e tillė siq ėshtė, sa qė ta ndajn copa copa.

Kjo spi uji kėrkund ZVICRRA ėshtė MIDISI I DYNJES :wink:

Mbase po don me hy telasheve, shiko neser n'mramje nė phonix pėr pjesen Baske tė Frances, ka sa t'duash vende tjera sa pėr ti ndar. Zvicrra ėshtė "mbaru" pėr merak, sa pėr ta prishur sėrisht.

4peace
05-09-09, 23:32
Zvicrra kufizohet me Shtete tė forta pėrrreth, dhe ato mė shumė e kan nė INTERES ta mbajn njė ZVICERR tė bashkuar, e tillė siq ėshtė, sa qė ta ndajn copa copa.

Kjo spi uji kėrkund ZVICRRA ėshtė MIDISI I DYNJES :wink:

Mbase po don me hy telasheve, shiko neser n'mramje nė phonix pėr pjesen Baske tė Frances, ka sa t'duash vende tjera sa pėr ti ndar. Zvicrra ėshtė "mbaru" pėr merak, sa pėr ta prishur sėrisht.

Une po e di si eshte Zvicrra sot.

Por, nese je edhe ti ne rrjedha, Zvicrra, bashke me ca (mini)shtete tjera njihet edhe si oazė per pastrimin e te hollave (tė pista). (p.sh) Te gjithe diktatoret dhe mafiozet boterore kane te deponuara shuma marramendese te hollash, sepse bankat zvicerrane sigurojne anonimitet te plote. Shkurt: Ne Zvicerr mund te deponoje te holla cdo kriminel i botes, pa u pyetur dot per prejardhjen (se si jane "fituar") e tyre.

Tash, ky lloj anonimiteti ka filluar te dobesohet. SHBA-te kerkuan nga banka UBS qe t'ua jape listen e deponuesve amerikane, ashtuqe ata amerikane (se pakut) t'i paguajne tatimet e duhura shtetit ku jetojne (SHBA-ve). Pas SHBA-ve, radhes iu kane bashkangjitur edhe shume shtete tjera...

Keshtuqe, nese nje dite, do t'i realizohen kerkesat te gjitha shteteve te botes... Zvicrra do te gjindet ne situate mjaft te veshtire financiare. Kjo, pra, s'eshte aq larg mendesh...

***

murrizi
05-09-09, 23:50
Une po e di si eshte Zvicrra sot.

Por, nese je edhe ti ne rrjedha, Zvicrra, bashke me ca (mini)shtete tjera njihet edhe si oazė per pastrimin e te hollave (tė pista). (p.sh) Te gjithe diktatoret dhe mafiozet boterore kane te deponuara shuma marramendese te hollash, sepse bankat zvicerrane sigurojne anonimitet te plote. Shkurt: Ne Zvicerr mund te deponoje te holla cdo kriminel i botes, pa u pyetur dot per prejardhjen (se si jane "fituar") e tyre.

Tash, ky lloj anonimiteti ka filluar te dobesohet. SHBA-te kerkuan nga banka UBS qe t'ua jape listen e deponuesve amerikane, ashtuqe ata amerikane (se pakut) t'i paguajne tatimet e duhura shtetit ku jetojne (SHBA-ve). Pas SHBA-ve, radhes iu kane bashkangjitur edhe shume shtete tjera...

Keshtuqe, nese nje dite, do t'i realizohen kerkesat te gjitha shteteve te botes... Zvicrra do te gjindet ne situate mjaft te veshtire financiare. Kjo, pra, s'eshte aq larg mendesh...

***

Dakord kjo ishte ajo IDEJA qė tė erdhi pas lexove Gadafin. Ooooo... Por unė nuk besoj qė z.Gadafi e ka aty "hallin", apo ?
Nuk e ka aty hallin, e besa ka mundėsi edhe ta ketė mu aty "hallin" !?

Tu kujtue, tu kujtue, (tu ja ditė historin deri diku) ka mundėsi qė pikėrisht kjo ėshtė edhe brenga e Gadafit, andaj edhe HAKMARRJA !
Aferat e fundit, me kaucione, me burgosje e qesi far masllahatesh ka mundėsi qė Mister Gadafin ta ken prekur personalisht.
Nė poziten e tijė ( si miliarder) ka mundėsi qė Gadaf aga tė ketė deponuar pikėrisht nė kėtė shtetė e qė ky tash ti ketė treguar syrin e maces duke ja bllokuar "deponimet".
Tash tė dalė haptazi me njė tė thėne tė tillė, do tė ishte fėmijnore, ēa bo Gadafi don mė e zhbė prej atllasit/globit:tongue: :tongue: :tongue:

Estella
06-09-09, 00:20
ky ish budall krejt e hiq se kisha pas dittttt :P

uck_aksh
06-09-09, 00:28
Problemi zvicerr-libi ka filluar para 3 viteve kur djali i Gadafit ka qen ne zvicerr me familjen e tij dhe ka qendruar ne nje hotel luksoz ne gjenev dhe aty ai ka rrahur nje sherbyes marokian edhe nje sherbyere nga tunizia

pastaj autoritetet zvicrrane kan prangosur djalin e gadafit dhe ka plasur sheri libi-zvicerr


Gaddafi son arrested for assault

http://i86.photobucket.com/albums/k107/uck_aksh/gadafi-1.jpg

Two of Mr Gaddafi's bodyguards were also detained after clashing with police
The youngest son of the Libyan leader, Muammar Gaddafi, has been released on bail in Switzerland after being charged with assaulting two of his servants.
Hannibal Gaddafi and his wife, who is heavily pregnant, were taken into custody on Tuesday after the alleged incident at a luxury hotel in Geneva.
The couple face charges of bodily harm, threatening behaviour and coercion. They have denied any wrongdoing.
In 2005, a French court convicted Mr Gaddafi of hitting his girlfriend.
He was given a four-month suspended jail sentence and fined $790.
A year earlier, two of Mr Gaddafi's bodyguards were taken into custody for attacking several French police officers after they stopped him for speeding on the Champs Elysees in Paris.
They were released after Libyan diplomats apologised. Mr Gaddafi was also detained, but was released because he had diplomatic immunity.
Exclusive hotel
It is still unclear whether Mr Gaddafi has immunity in Switzerland, where he and his wife had travelled for the birth of their child.
Earlier, one of his lawyers, Robert Assael, said that two of his staff, a Moroccan man and a Tunisian woman, had accused the couple of hitting them in their suite at the President Wilson Hotel.
They then showed a judge their injuries, which were confirmed by a medical certificate, he added.
Two of Mr Gaddafi's bodyguards were also detained after they clashed with police making the arrests, local media reported.
Mr Gaddafi was freed on a bail of 200,000 Swiss francs (124,000 euros), while his wife was freed on an additional bail of 300,000 francs (186,000 euros), officials said.

lirik
06-09-09, 06:46
Mendoj Se Bankat Botrore Duhet Te Vendosen Ne Trojet Shqiptare Dhe Deponimet E Parave Te Gjith Botes Duhet Te Vendosen Aty Sepse Kombi Shqiptarė Ka Nevojė Per Pasurim Ma Teper Se Askush Po Vuan Nga Varfria E Mjerimi

pirro
06-09-09, 09:25
Mendoj Se Bankat Botrore Duhet Te Vendosen Ne Trojet Shqiptare Dhe Deponimet E Parave Te Gjith Botes Duhet Te Vendosen Aty Sepse Kombi Shqiptarė Ka Nevojė Per Pasurim Ma Teper Se Askush Po Vuan Nga Varfria E Mjerimi

hahahaahhhahhahahhahhahhahhahahhhahaaaaa Po tybe boll mire e ki, bile ish kan mire me ardh gjermant ne kohen e vjeshtes edhe me na i qa drut per dimer. Qe kur dalim na me lyp puntor krahi me u marr dy gjerman.

murrizi
06-09-09, 09:43
Mendoj Se Bankat Botrore Duhet Te Vendosen Ne Trojet Shqiptare Dhe Deponimet E Parave Te Gjith Botes Duhet Te Vendosen Aty Sepse Kombi Shqiptarė Ka Nevojė Per Pasurim Ma Teper Se Askush Po Vuan Nga Varfria E Mjerimi
Tybe e treqind tybe edhe une jam i mendimit tand o Lirik, ku e ke mire e ke mire, sbon me ta prish njeri a !

shfletuesi_
06-09-09, 10:28
hahahaahhhahhahahhahhahhahhahahhhahaaaaa Po tybe boll mire e ki, bile ish kan mire me ardh gjermant ne kohen e vjeshtes edhe me na i qa drut per dimer. Qe kur dalim na me lyp puntor krahi me u marr dy gjerman.

Hahahhahahahahahahahahhahahahahahha - pirro- sa kam qesh Zoti e di

shfletuesi_
06-09-09, 10:29
Ky far Daffi a Gadaffi si po i thon ish me te meta psiqike tyben..

Makresh
06-09-09, 10:53
Zvicrra nuk mund te shperbehet sic ka then Gadaffi.

Shembulli i Zvicrres eshte Evropa.

Ne zvicerr ēdo kanton, fonksionon si shtet ne vete, pra mbrenda Zvicrres kem nje mini-Evrope me 26 shtete qe nuk mund te ndahet sipas perkatesis gjuhesore duke mar parasysh historin e trubullt qe kishte ky shtet.

Kurse sa i perket Gadaffit, no comment : Hajvan i klasės 1.

Shpati
06-09-09, 15:10
*

Te them te drejten, mua m'u desht patjeter ta postoj artikullin origjinal. Mirepo, ajo qe me interesoi me shume me kete rast ishte idea per zhberjen e Zvicrres...

Sic dihet, Zvicrra eshte shtet i perzier. Ka Italiane, Gjermane, Franceze...dhe, ne rast se edhe ky shtet do te gjindej ne krize sic ishin me heret BRSS-ja, Ish-Jugosllavia...
...athua si do te perfundonte Zvicrra me kete rast???

Ra Gadaffi e ma solli idenė...


***

Gadafit i ka ardhe ideja pasi Zvicrra ja ka burgos djalin e tij.
Djali i Gadafit esht burgos pasi ka perdor dhunen fizike ndaj personave te tjer- esht rreh me te tjer per ate eshr burgos.