PDA

View Full Version : Sistemi diellor


~AnnA~
06-10-09, 18:10
http://www.raumfahrer.net/astronomie/sonnensystem/images/sonnensystem_uebersicht.jpg

Dielli ėshtė yll nė qėndėr tė sitemit tonė diellor. Toka dhe trupat e tjere qiellore tė sistemit tonė diellor (duke pėrfshirė planetet, asteroidet, meteoridet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit. Dielli pėrbėn 99% tė masės sė sistemit tonė diellor.

Energjia diellore mbėshtet pothuaj tė gjithė jetėn nė tokė nėpėrmes fotosintezės qė nga shfaqja e organizmit tė parė. Njerėzit e pėrdorin energjinė diellore pėr ndriēim, ngrohtėsi, rritjen e tė korrave dhe pėr shndėrrimin e fuqisė diellore nė energji elektrike. Nxehtėsia e krijuar nga dielli pėrcakton klimėn (moti) dhe ndėrrimin e stinėve nė tokė.

Shenja astronomike e diellit ėshtė ☉.

Rreth 73% e masės sė diellit ėshtė hidrogjen, 25% ėshtė helium, dhe pjesa tjetėr pėrbėhet nga sasi tė vogla elementesh tė rėnda. Mosha e diellit ėshtė rreth 4.6 miliardė vjet dhe ai ėshtė pothuajse nė gjysmėn e ciklit tė tij tė zhvillimit gjatė tė cilit ndodh proēesi kimik i shndėrrimit tė hidrogjenit nė helium. Gati 5 milionė ton lėndė diellore kthehet nė energji ēdo sekondė brenda bėrthamės sė diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetėsh dielli do tė shndėrrohet nė fillim nė njė gjigand tė kuq dhe pastaj nė njė xhuxh tė bardhė, duke krijuar njė mjegullnajė planetare.

~AnnA~
10-10-09, 18:56
Perse qielli eshte blu?

Drita qe vjen nga Dielli perbehet nga te gjitha llojet e ngjyrave, cdo njera nga te cilat ka nje gjatesi te caktuar vale. Atmosfera ndikon ne menyren se si cdo njera nga ato do te kaloje neper te, duke pasur parasysh se valet e drites do te kalojne "pengesa" si molekulat e ujit, copeza te pluhurit, etj. Ngjyra blu, mbizoteron dhe shperndahet rreth molekulave, duke bere qe qielli te duket ble. Ngjyra e kuqe ka gjatesi vale te madhe, keshtu qe nuk shperndahet shume. Psh, ne perendimin e Diellit, mbizoteron ngjyra e kuqe, sepse ne perendim, drita ka me shume "rruge" per te pershkuar, me shume atmosfere per te kaluar, keshtu qe vetem ngjyra e kuqe vjen deri tek ne.

http://www.prantl-it.de/res/default/blauer_himmel.jpg

http://view.stern.de/de/picture/1529059/Sonnenuntergang-roter-Himmel-Sonnenuntergang-Braun-Natur-510x510.jpg

Tomori
10-10-09, 21:15
10 aktivitetet mė tė ēuditshme tė hapėsirės
http://www.cdodite.com/fotografite/artikujt_foto410x/10_aktivitetet_me_te_cuditshme_te_hapesires.jpgHap ėsira ėshtė njė galaktikė e tėrė ēudirash. Ato variojnė qė nga vrimat e zeza nė miniaturė deri tek shtrembėrimet e strukturės sė hapėsirės dhe kohės, qė nga galaktikat qė konsumojnė njėra tjetrėn deri tek materia qė as shihet dhe as diktohet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė. "Newsweek" publikon 10 prej fakteve mė tė ēuditshme tė hapėsirės.

1.Quasars

Drita e kėtyre fenerėve tė shndritshėm na vjen nga kufijtė e universit tė dukshėm dhe i kujtojnė shkencėtarėve pėr foshnjėrinė kaotike tė universit. "Quasars"-ėt ēlirojnė mė shumė energji se qindra galaktika tė kombinuara. Supozohet se ato janė vrima tė zeza gjigande nė zemėr tė galaktikave tė largėta.

2. Energjia e vakumit

fizika kuantike na tregon se nė kundėrshtim me atė qė duket, hapėsira boshe ėshtė njė vatėr gurgulluese me pjesėza subatomike "virtuale", tė cilat krijohen dhe shkatėrrohen vazhdimisht. Pjesėzat qė largohen mbushin ēdo centimetėr kubik tė hapėsirės me energji qė, sipas teorisė sė relativitetit, prodhojnė njė forcė antigravitacionale qė e shtyn hapėsirėn. Askush s'e di ēfarė e shkakton zgjerimin e pėrshpejtuar tė universit.

3. Anti-materia

Pjesėzat qė pėrbėjnė materien normale kanė anė tė kundėrta si gjithēka tjetėr. Njė elektron mban anėn negative, por ekuivalenti i tij anti-materie, pozitroni, ėshtė pozitiv. Materia dhe anti-materia asgjėsojnė njėra-tjetrėn kur pėrplasen dhe masa e tyre kthehet nė energji tė pastėr sipas ekuacionit tė Ajnshtajnit "E=mc2".

4. Vrimat e zeza nė miniaturė

Nėse njė teori e re e gravitetit, "braneworld" ėshtė e saktė, atėherė tė shpėrndarė nė sistemin tonė diellor janė me qindra vrima tė zeza tė vogla, secila me masėn e njė bėrthame atomike. Ndryshe nga simotrat e mėdha, kėto vrima tė zeza nė miniaturė janė mbetjet e lashta tė "Big Bang"-ut dhe ndikojnė nė hapėsirė dhe kohė ndryshe, pėr shkak tė lidhjes sė ngushtė me dimensionin e pestė.

5. Sfondi i mikrovalėve kozmike

Tė njohura si "CMB"-tė, kėto rrezatime janė mbeturin nga Big Bang, prej sė cilit lindi universi. Nė fillim ėshtė diktuar gjatė viteve '60 si njė zhurmė radioje qė buronte nga ēdo vend nė hapėsirė. "CMB"-ja konsiderohet si njė prej provave mė tė mira tė teorisė sė "Big Bang"-ut.

6. Materia e zezė

Shkencėtarėt mendojnė se kjo pėrbėn materien e universit, por as mund tė shihet dhe as mund tė diktohet nė mėnyrė tė drejtpėrdrejtė duke pėrdorur teknologjitė e momentit. Kandidatėt variojnė qė nga neutrinot me peshė tė lehtė deri tek vrimat e zeza tė padukshme. Disa shkencėtarė tė tjerė e vėnė nė dyshim materien e zezė.

7. Eksoplanetet

Deri nė fillim tė viteve '90, tė vetmet planetė tė njohur nė univers ishin ato pranė sistemit tonė diellor. Astronomėt qė nga ajo ditė kanė identifikuar mė shumė se 190 planetė ekstrasolarė. Ata variojnė qė nga planetėt e gazit, masat e tė cilėve janė shumė tė vogla pėr tė qenė yje, deri tek planetėt shkėmborė. Kėrkimet pėr njė Tokė tė dytė deri nuk kanė nxjerrė gjė.

8. Valėt e gravitetit

Valėt e gravitetit janė shtrembėrime nė strukturėn e hapėsirės dhe kohės tė parashikuar nga teoria e Albert Ajnshajnit pėr relativitetin e pėrgjithshėm. Valėt udhėtojnė me shpejtėsinė e dritės, por janė kaq tė dobėta sa shkencėtarėt presin tė diktojnė vetėm ato tė krijuara nga ngjarjet kozmike kolosale.

9. Kanibalizmi galaktik

Ashtu si jeta nė Tokė, galaktikat mund "ta hanė" njėra-tjetrėn dhe tė evoluojnė me kohė. Fqinja e "Rrugės sė qumėshtit", Andromeda, pėr momentin po darkon me njė nga satelitėt e saj. Me qindra grumbullime yjore janė shpėrndarė pėrgjatė Andromeda-s, mbeturinat kozmike tė vakteve tė kaluara.

10. Neutrinot

Neutrinot elektrikisht janė neutrale, pjesėza elementare qė kalojnė pėrmes materies dhe nuk pėsojnė asgjė. Disa prej tyre po kalojnė dhe nė trupin tuaj ndėrsa lexoni kėtė. Kėto pjesėza "fantazmė" prodhohen nė zjarrin e brendshėm tė flakėve, yjeve tė shėndetshėm si dhe shpėrthimeve supernova tė yjeve qė vdesin.

Skyfter
12-10-09, 11:51
http://www.raumfahrer.net/astronomie/sonnensystem/images/sonnensystem_uebersicht.jpg

Dielli ėshtė yll nė qėndėr tė sitemit tonė diellor. Toka dhe trupat e tjere qiellore tė sistemit tonė diellor (duke pėrfshirė planetet, asteroidet, meteoridet, kometat dhe pluhurin kozmik) rrotullohen rreth diellit. Dielli pėrbėn 99% tė masės sė sistemit tonė diellor.

Energjia diellore mbėshtet pothuaj tė gjithė jetėn nė tokė nėpėrmes fotosintezės qė nga shfaqja e organizmit tė parė. Njerėzit e pėrdorin energjinė diellore pėr ndriēim, ngrohtėsi, rritjen e tė korrave dhe pėr shndėrrimin e fuqisė diellore nė energji elektrike. Nxehtėsia e krijuar nga dielli pėrcakton klimėn (moti) dhe ndėrrimin e stinėve nė tokė.

Shenja astronomike e diellit ėshtė ☉.

Rreth 73% e masės sė diellit ėshtė hidrogjen, 25% ėshtė helium, dhe pjesa tjetėr pėrbėhet nga sasi tė vogla elementesh tė rėnda. Mosha e diellit ėshtė rreth 4.6 miliardė vjet dhe ai ėshtė pothuajse nė gjysmėn e ciklit tė tij tė zhvillimit gjatė tė cilit ndodh proēesi kimik i shndėrrimit tė hidrogjenit nė helium. Gati 5 milionė ton lėndė diellore kthehet nė energji ēdo sekondė brenda bėrthamės sė diellit, duke prodhuar neutrino dhe rrezatim diellor. Pas rreth 5 miliard vjetėsh dielli do tė shndėrrohet nė fillim nė njė gjigand tė kuq dhe pastaj nė njė xhuxh tė bardhė, duke krijuar njė mjegullnajė planetare.


Tem shum interesante Anna........

Nese ke koh dhe deshir te na spjegon pak me shum rreth Planeteve te Sistemit Diellor, nuk do ishte keq :smile: .....

Mu personalisht me interson te di, pse Pluto u hjek nga lista Planeteve dhe u fut ne list te Planeteve Xhuxh(zwerg) mbasi u zbulua Eris, dhe me intereson te di pak me shum per Planetin xhuxh Eris dhe henen e tij, Pse ket emer(Eris) dhe pse ket emer hena e tij(Dysnomia)?!:confused:

te pershendes ......

~AnnA~
12-10-09, 22:30
Tem shum interesante Anna........

Nese ke koh dhe deshir te na spjegon pak me shum rreth Planeteve te Sistemit Diellor, nuk do ishte keq :smile: .....

Mu personalisht me interson te di, pse Pluto u hjek nga lista Planeteve dhe u fut ne list te Planeteve Xhuxh(zwerg) mbasi u zbulua Eris, dhe me intereson te di pak me shum per Planetin xhuxh Eris dhe henen e tij, Pse ket emer(Eris) dhe pse ket emer hena e tij(Dysnomia)?!:confused:

te pershendes ......

Pershendetje Skyfter!
Plutoni nuk permban me emerin Planet nga dita qe u zbulua Eris. Arsyeja qe vendin e Plutonit e zuri Eris eshte shume e thjeshte: sepse Eris ka nje diameter prej 100 km me te madh se Plutoni dhe 27% me shume Mase. Kjo u vertetua me zbulimin e henes se Eris-it -Dysnomia. Pra, Dysnomia i ben nje qark ketij planeti per 16 dite dhe nga kjo del ne perfundim, qe Eris eshte me nje diameter me te madh se sa Plutoni. Edhe Eris ben pjese ne Planetet xhuxh, por ne kete kategori eshte ne vendin e pare(perpara Plutonit), e me pas vjen Sedna, Orcus dhe shume planete te tjere me te vogel...
Eris eshte 100 here me larg diellit se sa Toka. Me pare nuk eshte ditur fare per kete Planet(u zbulua ne vitin 2005) prandaj me pare Plutoni eshte numeruar ne Sistemin tone diellore si Planet.

Pse ket emer(Eris) dhe pse ket emer hena e tij(Dysnomia)?!
Me duhet te hy pak ne Mitologji per te sqaruar me mire se pse ERIS!

Eris ka qene nje mbretereshe greke (perendesha e zenkave).
Ka nje histori te shkurter mbi kete perendeshe( bukur e cekur dhe ne Iliada- nese e ke lexuar).
Ne dasem te Thetis( vajza e mbretereshes se detit) me Peleus, Eris nuk thirret ne dasem. Nga zemerimi per te hap zenka mes dasmoreve, ajo hudh nje molle ne mes te turmes.
Aphrodita, Hera dhe nje e trete qe s'me kutohet emeri, duke menduar se eshte nje molle e shenjte fillojne te zihen mes veti se kush t'a marre. Te treja dergohen tek perandori per te vendos ai se ciles do i takoje Molla. Ai zgjedh Aphroditen dhe e shpalle si perendeshe te bukurise dhe dashurise...
Doja te dal ne ate, se edhe shkenctaret paten shume kundershtime dhe mospajtime mes veti. Dissa nuk pajtoheshin te hiqet Plutoni, disa thoshin qe, Plutoni eshte sa nje grimce rere ne det, te tille ka ndoshta me mijera planete tjere, keshtu qe duhet sistemi yne diellore te numeroje mijera planete....Por ne fund u vendos qe te hiqet Plutoni dhe vendin e tij te zej Eris(si me i madh).

Sa per Dysnomia, kjo ka qene vajza e Eris-it, ndaj hena e ketij Planeti eshte emeruar me kete emer.....

Skyfter
13-10-09, 19:02
Per Planetin Xhuxh Plutonin, thejsht dhe elegant e ke shpjeguar AnnA, faleminderit!


Pyetja ime pat tjeter qellim per emrin Eris dhe henen Dysnomia, gabimi im sorry....un mendova se pse ket emer(Eris-Mbretesha e zenkave dhe Dysnomia-Shejtonk:biggrin: Djall qe nuk i permbahet rregullave dhe ligjeve te natyres-gjithesise)


Ps. Aferdita, Athina dhe Hera................. Paris lidh kuror me Aferditen, ku me von del se kjo vec e martume ish kon ....me von Paris dashurohet ne Helena...e kshtu fillon lufta mes Greqise dhe Trojes.... po du me thon se sherri i Erisit u zhduk Troja! ...

Per sa koh-vite ben Eris nje rrotullim rreth Diellit?


te pershendes .......

~AnnA~
13-10-09, 19:25
Per Planetin Xhuxh Plutonin, thejsht dhe elegant e ke shpjeguar AnnA, faleminderit!


Pyetja ime pat tjeter qellim per emrin Eris dhe henen Dysnomia, gabimi im sorry....un mendova se pse ket emer(Eris-Mbretesha e zenkave dhe Dysnomia-Shejtonk:biggrin: Djall qe nuk i permbahet rregullave dhe ligjeve te natyres-gjithesise)


Ps. Aferdita, Athina dhe Hera................. Paris lidh kuror me Aferditen, ku me von del se kjo vec e martume ish kon ....me von Paris dashurohet ne Helena...e kshtu fillon lufta mes Greqise dhe Trojes.... po du me thon se sherri i Erisit u zhduk Troja! ...

Per sa koh-vite ben Eris nje rrotullim rreth Diellit?


te pershendes .......

Ti e ditke me mire se une historine e Trojes :smile:
Po Skifter, pikerisht per kete m'u desht me hy ne Mitologji, per te sqaruar- pse ERIS?!

Per sa koh-vite ben Eris nje rrotullim rreth Diellit?
Distanca Diell-Eris eshte 100 here me e madhe se ajo Diell-Toke( diku 15 miliarde km)
Nese rruga qe ben planeti Eris do te ishte nje "rreth" atehere Eris-it do i duhej 1000 vjet per te bere nje rrotullim rreth diellit.
Da die Bahn stark elliptisch ist(rruga qe bejne planetet eshte elipsoide), atehere i bien diku 600 vjet, nese nuk gaboj....!!!!

Skyfter
13-10-09, 19:38
Ti e ditke me mire se une historine e Trojes :smile:
Po Skifter, pikerisht per kete m'u desht me hy ne Mitologji, per te sqaruar- pse ERIS?!


Distanca Diell-Eris eshte 100 here me e madhe se ajo Diell-Toke( diku 15 miliarde km)
Nese rruga qe ben planeti Eris do te ishte nje "rreth" atehere Eris-it do i duhej 1000 vjet per te bere nje rrotullim rreth diellit.
Da die Bahn stark elliptisch ist(rruga qe bejne planetet eshte elipsoide), atehere i bien diku 600 vjet, nese nuk gaboj....!!!!

u skuqa pak :smile: ,faleminderit ........

Po pse moj Anna ausgerechnet Eris te quhet mbasi dihet qe Eris ka kerkuar vetem zenka dhe pse ausgerechnet Dysnomia mbasi dihet se Dysnomia=Shejtonk :biggrin: ...po du me thon se mos rrezikojn planetet tjera derisa "rrotullohen" rreth Diellit?

~AnnA~
13-10-09, 19:44
u skuqa pak :smile: ,faleminderit ........

Po pse moj Anna ausgerechnet Eris te quhet mbasi dihet qe Eris ka kerkuar vetem zenka dhe pse ausgerechnet Dysnomia mbasi dihet se Dysnomia=Shejtonk :biggrin: ...po du me thon se mos rrezikojn planetet tjera derisa "rrotullohen" rreth Diellit?

Tani mos me bej te riperseris :smile:
Epo Eris, sepse dhe ky planet u ka nxjerre shume telashe shkenctareve....
Ishte nje pjese qe nuk pajtoheshin te hiqet Plutoni, pjesa tjeter ishin per Eris...pra, dy vite me radhe nuk u vendos as per njerin e as per tjeterin, me pas llogariten rrotullimin e henes Dysnomia rreth ketij Planeti(e cila zgjati dy jave dite) dhe nga kjo dolen ne perfundim qe Eris eshte me i madh se Plutoni ne diameter dhe mase..
Tani, se si e llogariten as une nuk e di, por e di qe dy vite nuk u zgjodh ky problem
Dysnomia mesiguri eshte emeruar nga pala tjeter qe kan qene kunder heqjes se Plutonit :smile:
Shejton dhe i madh hena e Erisit, se hoqi Plutonin nga lista qe vite me radhe numerohej si planet :)

Skyfter
13-10-09, 20:16
Tani mos me bej te riperseris :smile:
Epo Eris, sepse dhe ky planet u ka nxjerre shume telashe shkenctareve....
Ishte nje pjese qe nuk pajtoheshin te hiqet Plutoni, pjesa tjeter ishin per Eris...pra, dy vite me radhe nuk u vendos as per njerin e as per tjeterin, me pas llogariten rrotullimin e henes Dysnomia rreth ketij Planeti(e cila zgjati dy jave dite) dhe nga kjo dolen ne perfundim qe Eris eshte me i madh se Plutoni ne diameter dhe mase..
Tani, se si e llogariten as une nuk e di, por e di qe dy vite nuk u zgjodh ky problem
Dysnomia mesiguri eshte emeruar nga pala tjeter qe kan qene kunder heqjes se Plutonit :smile:
Shejton dhe i madh hena e Erisit, se hoqi Plutonin nga lista qe vite me radhe numerohej si planet :)


Tash kuptova, faleminderit edhe njeher :smile: .......

huu cka ma hjeke nje gajle, pata mendu Eris eshte miti PlanetX apo Nibiru qe parashikon fundin e botes :biggrin:

Dashnorja
15-01-11, 09:46
Shum pytje interesante shum pergjegjje interesante*tem interesante ne pergjithsi me pelqeu shum*se pari anna ty te faliminderoj nga zemra qe po na jap mundesin te shpalosim informacionet me te reja rreth universit per historin e tij e keshtu me rradh..!
ky Irisi se paska pas historin e mir hiq koka katil ko mi shti mu rrok krejt
planetat tash mes veti ahahah...!
Tash nese rasisht del naj planet qe e mbron veten mir edhe familjen e vet reputacionin e vet
ajeni tpajtimit me ja lan emrin "Adem JAshari" hahahahah..!Pak humor!
Je e mrekullushme te pershendes nga zemra!
Nihemi