PDA

View Full Version : Pedofili , ministėr i kulturės franceze


Fshatari
08-10-09, 13:25
Ju kujtohet deklarata e famshme e ish kryetarit francez, Frnaēois Mitterrand:"Franca kurrė nuk do tė luftojė kundėr serbisė". Jemi nė vitet e ''90 tė shekullit tė kaluar.Jemi dėshmitarė tė gjenocidit serb mbi popuj jo-serb tė ballkanit. Jemi dėshmitarė tė ndėshkimit tė viktimave dhe mosndėshkimit tė kriminelve serbė. Kryetari francez Mitterrand ka qenė xhaxhai i kėtij pedofilit tė kulturės franceze. Keni dėgjuar tė thuhet se "francezėt janė popull shumė i kulturuar" nė vend qė tė thuhet troē : tė degjeneruar.
__________________________________________________ ________

Ministri francez i Kulturės akuzohet pėr “seks-turizėm”

Nga Express mė 08.10.2009 nė ora 12:18
Ministri francez i Kulturės, Frederic Mitterrand, u pėrball me thirrjet pėr dorėheqjen e tij, pėr shkak tė autobiografisė sė tij tė shkruar nė vitin 2005, nė tė cilėn ai kishte shkruar se kishte paguar pėr seks djelmosha tė ri, gjatė njė udhėtimi tė tij jashtė vendit.
Zbulimet nė librin e tij, “Jeta e Keqe”, kanė filluar ta ndjekin Mitterrandin, pasi qė ai doli nė mbrojtje tė regjisorit Roman Polanski, i cili pėrballet me mundėsinė e ekstradimit tė tij nga Zvicra nė SHBA, pėr shkak se nė vitin 1977 ka pasur marrėdhėnie seksuale me njė vajzė 13 vjeēare.
Politikanėt francezė kanė kritikuar nė vazhdimėsi Mitterrandin, pėr shkak tė sulmeve tė tij tė ashpra nė adresė tė SHBA-sė. Partia e djathtė, Fronti Kombėtarė, ka nxitur debatin nė Francė, pasi qė nxori nė sipėrfaqe detajet nga libri i Mitterrandit.
“Kam paguar pėr seks me djelmosha tė ri”, kishte shkruar Mitterrand nė librin e tij.
Zėvendėspresidentja e Frontit Kombėtar, Marine Le Pen, theksoi se Mitterrand duhet tė jep dorėheqje, pėr tė rivendosur integritetin moral tė Francės.
“Jep dorėheqje zoti Mitterrand, e ndoshta mė pas ne do tė jemi nė gjendje t’i japim leksione popujve tjerė”, deklaroi Le Pen.

Makresh
08-10-09, 15:22
Cfar hajvani, sikur ti thot te tjereve me dėnoni se kam ber krim te pa-moralshem ?!

Francezėt njihen si "gojė-madha" qe flasin shume, ketu siduket sun e paska majt gjuhen sa duhet !

E kur mendoj qe disa zagatar si Halil Matoshi qe bejn gjithcka per t'krijuar kombin kosovar duke u inspiruar nga vlerat evropjane dhe i len ato shqiptare, me ben vertet qe te vjell mbi te !

panta_rhei
08-10-09, 16:24
OK, "Poshtė Franca" - "Vdekje francezėve".

Nė kėtė rast mė bėn shumė pėrshtypje relativizmi i moralit tek njerėzit.
Roman Polanski, deri mė sot "mė i miri, mė gjeniali, mė i dashuri ndėr regjisorėt dhe artistėt botėrorė"... gjatė tėrė kėsaj kohe sa e deshtėm ne ky paska qenė pedofil.

Ajo qė mė intereson mua ėshtė "A ėshtė njeriu i moralshėm deri nė momentin qė bėn vepėr tė turpshme, apo deri nė momentin qė zbulohet se ka bėrė vepėr tė turpshme"??!!

Nėse nuk na tregonin se Polanski ka bėrė vepėr tė turpshme nė vitin 1977, pėr neve ky do tė vdiste me nder dhe i respektuar tej mase.

Si ka mundėsi qė ne nuk i dallojmė dot tė ndershmit nga tė pandershmit, deri sa nuk na tregon ndokush ose, derisa nuk na tregojnė vet (sikur ky rasti i kėtij ministrit)???

Pėrshembull, ne duhet tė presim e tė kėndojmė kėngė lavdie e krenarie 200 vjet me radhė pėr Ali Pashė Tepelenėn, derisa tė vjen dikush e tė na thotė se ky ka qenė homoseksual!!! E tash, ēka me bo na? Ēka me bo ata qė e dojnė shumė Ali Pashėn, por qė nuk i dojnė homoseksualėt???

Domethėnė. ne tė gjithė e adhurojmė shumė njė person tė caktuar. Pas 15 vjetėsh vjen dikush dhe me fakte na tregon qė ky person i cajtuar ėshtė ose ka qenė pedofil e homoseksual!
A po dalim ne qė qenkemi adhurues tė pedofilėve e tė homoseksualėve? Ose votues e pėrkrahės tė tyre?

Ose, ēka e bėn dallimin mes personit tė ndershėm dhe atij tė pandershėm?
Sjellja?
Jo.
Duket qartė qė dallimin e bėn vetėm momenti i zbulimit.
Pedofili e krimineli qė nuk zbulohet, sa pėr neve, lirisht vdes si hero dhe si i shenjtė.

A jemi ne me tė vėrtetė veēse tufa bagėtishė? "Adhurojeni filanin" - "Urrejeni tash, shajeni".

Makresh
09-10-09, 09:10
Ky eshte problem i idhujtareve, qe adhurojn gjithcka.

Polanski mbetet fajtor edhe po te ishte gjeni i lindur si mozarti ! Kjo s'ndryshon faktin qe ka shkaktuar nje viktim dhe ti falet vetem pse eshte "gjenial".

Kur Polanski u denua, Mitterani tha i shokuar nga friga qe shkakton "Nje Amerik e Tmerrshme", un qesha duke mos e kuptuar qe pisi kishte mizen pas veshi dhe qe se kishte gajlen e polanskit, por te veten !

Ligji eshte njesoj per te gjithe ! Edhe po ti falet 1'000 here nga viktima, ai duhet dėnuar !

panta_rhei
09-10-09, 12:54
Ky eshte problem i idhujtareve, qe adhurojn gjithcka.

Polanski mbetet fajtor edhe po te ishte gjeni i lindur si mozarti ! Kjo s'ndryshon faktin qe ka shkaktuar nje viktim dhe ti falet vetem pse eshte "gjenial".

Kur Polanski u denua, Mitterani tha i shokuar nga friga qe shkakton "Nje Amerik e Tmerrshme", un qesha duke mos e kuptuar qe pisi kishte mizen pas veshi dhe qe se kishte gajlen e polanskit, por te veten !

Ligji eshte njesoj per te gjithe ! Edhe po ti falet 1'000 here nga viktima, ai duhet dėnuar !
Ani kush po na jep leksione pėr pedofilinė?!

Hec bre Makresh pash familjen mos u bon dyftyrsh... qe, roman polanski paska bo seks me nje 13 vjeqare...
...bjer ti njiher shahadet edhe ki me e pėrmend e emrin e dikujt qė ka hy dhanderr me nje vajzė (fėmijė) edhe ma tė re bile.
Le mos ja kaj nanen... qikjo osht qajo qė thash ma heret po m pengon "relativizimi i moralit tek njerėzit". Pse nuk u dėnua Polanski nė vitin 1977? Bash qatehere kur e ka kry aktin e turpshėm ose krimin monstruoz... (ky krimin e ka bo ne vitin 77, prej ateher e deri sot "polanski shum i mir, e shum i talentuar", e sot menjiher "polanski kriminel, polanski pedofil". I njėjti person...
...nesėr me u qu dikush me tė thanė pėr babėn tan qė e ke dashtė e e ke respektu 40 vjet, ka qenė pedofil, ti menjiher nisja shaje (!!!???)... ēka u muar vesh nga krejt kjo pastaj??? Gjithė atė respekt, gjithė atė dashuri, gjithė ato kėshilla e edukatė... krejt kėto nga e pėr njė pedofil???). Gjithė atė respekt qė ia ka bo bota polanskit, gjithė ato nderime. gjithė ato ēmime e lavdata... gjithė atė kulturė e ato porosi qė i kemi marrė nga veprat e polanskit... ndaj kujt? Ndaj njė pedofili, e prej njė pedofili?
Kush e ka kriminalizu ma shumė viktimėn e pafajshme tė polanskit, atė 13 vjeqaren? Ne, apo polanski? Ne qė e nderuam e e ēmuam aq shumė dhunuesin e shkatėrruesin e jetės sė saj... apo polanski???
Na tash, a duhet me u idhnu me qata qe e kan dijt qė Polanski osht pedofil edhe e kan leju me na "knaq" neve tė gjithėve... apo me polanskin?

Oqeani
09-10-09, 14:41
Panta ... mire thuani, edhe Mittrenani kur e ka shutur librin e tije, kishte qene ne rregull ēdo gje, e tani kritikohet se ka treguar realitetin, perndryshe ka shitur 110.000 ekzmplar !!!
Eshte zgjedhur, minister, e tani duhet te jape doreheqje per shkak paraqitjes se gjerave reale qe i ka perjetuar ...
Ku ishte Franca para tri vitesh qe nuk e gjykoi, apo si mund qe nje person i tille te jet minister!
Athua, pse Le Pain e kritikon, ai duhet te jape doreheqje, apo ishte dashur qe mos te marre kete post !

Sillu bote e biznesit te pedofilisė !

Makresh
09-10-09, 14:45
Shpifje ! Asgje me teper rrethem n'rreth dhe te them te drejten, sia vlen qe te bisedojm mbi nje tem qe eshte mbi-debatuar pa u vertetuar asgje !!

Sa per polanskin, ai su denua per nje arsye ne vitin 77, sepse e leshoi Ameriken dhe e la procesin e gjykates pa u mbaruar, me ardhjen e tij ne franc, ai deklaron qe "iku" nga drejtesia amerikane sepse kinse, gjykatesi, i kishte then qe do t'behem i famshem kur do te gjykoj un ty, apo dicka te ngjashme me kete ! Franca i dha nacionalitetin francez per imazh te saj, kurse ne filmin e pianistit, ne rolin kryesor disa analist thon qe kjo ka te bej edhe me personazhin polanskit i cili simbolizon nje personazh i cili eshte gjithnje ne ikje. Pse ik ky njeri, nga kush ? Nese pretendon qe eshte i pafajshem, atehere le ti dalin gjykates perpara, dhe nuk eshte vetem ēeshtja e nje vajze e cila eshte abuzuar dhe droguar, por ka te bej edhe me vdekjen misteriozre te gruas se tij, dikush duhet pergjigjur, se paku burri i saj ! Polanski i duhet Amerikes, sic thot fjala e urt : Ti kthehet Cezarit ajo ēka eshte e Cezarit !

Makresh
09-10-09, 14:52
Panta ... mire thuani, edhe Mittrenani kur e ka shutur librin e tije, kishte qene ne rregull ēdo gje, e tani kritikohet se ka treguar realitetin, perndryshe ka shitur 110.000 ekzmplar !!!
Eshte zgjedhur, minister, e tani duhet te jape doreheqje per shkak paraqitjes se gjerave reale qe i ka perjetuar ...
Ku ishte Franca para tri vitesh qe nuk e gjykoi, apo si mund qe nje person i tille te jet minister!
Athua, pse Le Pain e kritikon, ai duhet te jape doreheqje, apo ishte dashur qe mos te marre kete post !

Sillu bote e biznesit te pedofilisė !

Problemi eshte qe askujt si ka interesuar per Mitteranin, ai s'ka kurrfar talenti dhe pikerisht per kete gje librat e tij jan shitur ne numer shume te vogel ne krahasim me cfar shesin te tjeret, pikerisht edhe per kete u skuq para gazetares Ferrari kur ajo e pyeti direkt mbi qeshtjen e pedofilis, ai e mohoi ! He, ca i thua kesaj ??