PDA

View Full Version : SEKRETET E SERBISĖ SHITĖN NĖ INTERNET BEOGRAD - Sekretet e shtetit nė Serbi pėrfundo


lirik
25-10-09, 05:30
SEKRETET E SERBISĖ SHITĖN NĖ INTERNET (http://floart-press.blogspot.com/2008/11/sekretet-e-serbis-shitn-n-internet.html)

BEOGRAD - Sekretet e shtetit nė Serbi pėrfundojnė... nė internet! Media serbe njoftoi dje se transkripte tė bisedave tė fshehta tė ish-liderit famėkeq, Sllobodan Millosheviē janė ofruar pėr shitje nė njė ankand tė rrallė nė internet. Gazeta e pėrditshme serbe, “Danas” njoftoi dje se transkriptet janė nxjerrė pėr shitje nga faqja e internetit “Lumundo” me ēmimin fillestar prej vetėm gjashtė eurosh. Bisedat qė mendohet tė jenė zhvilluar mes viteve 1995-1997, pėrfshijnė ato tė ish-liderit jugosllav dhe njėkohėsisht president i Serbisė, me miqtė e tij, kolegėt, familjen, por edhe me njė numėr tė madh liderėsh botėrorė. Njė prej tyre ėshtė edhe biseda e zhvilluar me presidentin amerikan, Bill Klinton. Personi qė ka vendosur tė shesė dokumentet nuk ka dashur tė tregojė se si i ka marrė ato, por ai i ka thėnė gazetės sė bisedat janė origjinale dhe se ato janė tė transkriptuara nga shėrbimi sekret kroat. Sipas tij, tė gjitha bisedat janė regjistruar nga agjentėt sekrete tė kėtij shėrbimi nė kohėn kur Millosheviē ndodhej nė vilėn e tij nė Karagjorgjevo. Nė bisedat e tjera pėrfshihen edhe zėrat e liderėve tė pėrgjuar, si Milan Milutinoviē, Goran Milinoviē, Zoran Liliē, Urosh Suvakoviē, Momir Bulatoviē, Borislav Milosheviē. Ndėrkoohė, nė fletėt e transkriptuara janė edhe bisedat me bashkėshorten, Mira Markoviē, si dhe vajzėn, Marija dhe djalin, Marko Millosheviē. Shėrbimi Sekret i Serbisė dhe ai kroat nuk kanė bėrė deklarata nė lidhje me njoftimet e shtypit. Ndėrkohė, faqja e internetit nuk ka bėrė tė ditur se kur nis ankandi lidhur me bisedat e transkriptuara tė ish-liderit famėkeq serb, qė vdiq dy vjet mė parė nė burgun e Sheveningenit nė Hagė.

bert
25-10-09, 15:13
mua me intereson transkripti i Bulatovic me rugoven, sali berishen dhe milloshevicin. aty qendron e verteta e spiuneve berisha e rugova dhe urdhri per vrasjen e ukshim hotit e remzi hoxhes