PDA

View Full Version : EKSLUZIVE: Hashim Thaci pergadit atentate kunder Adem SALIHAJ , Gani GECI , Agim VELI


Pages : 1 2 3 [4] 5 6

Urata
05-12-09, 15:51
nigjo ti bacalokun fashtari franqez.po drejtsia e unmikut ka than se ky incident ka ndodhur ne vetmbrojtje. ti e din se kur njeri te sulmon n shpi ose ne automobil qe n ket rast numrohet shpi e jotja .nese sulmusi i qon komt ne kesi rasti ja pat hajrin pusis dhe parapegatitjes. se paramenduar me ba krimin. kjo osht ba ne vetmbrojtje. e kat pisat e tu kan vra me maska .mas shpine .naten.ne pabesi. kallxoma ti mue ni rast qe shiksat than na e vram ball per ball dej me qetash qe ju dul pej razi ky agjenti serbo-shikist.e more fshatar ju qaq te ligj qe jeni nuk po guxoni me pranue as udbasht qe i keni vra. kur te vrash njerin shqiptari e ka me tradit me t kallxue qe per qita te vrave. kto metoda te punes i keni marr pej shkive. edhe milloshi thojke jo un nuk kom vra. kur e ke ni ti milloshin tuj than se un e djega kroacin bosnen,kosoven kallxo.qellimi i juv osht me vra oponetat politik dhe me u ba si kurvat qe kishe nuk dini gja per kto sene.po kto nuk muni me i mshef se kosova osht nji ven qaq i vogel sa veq njerzt sakata siq jeni ju menoni se nuk zbulohen senet.tash qe zorrt ju dolen per fush tash veq kerkoni bira ka me u fut se kot e keni. kerkush nuk ka me jav fal vrasjet.


eshte shume e vertet kjo qe thue n'fund...! NUK FALET VRASJA pa asnje faj...!n'mos EULEXI, familjaret e viktimave nuk do falin!

Urata
05-12-09, 16:05
Demo ma avosh ore o vllai i atij qe kerkon pajtim me shki.Ju keni alergji ndaj te vertetave dhe kushdo qe ua thot te
ne fytyre ju e etiketoni si 'spiun' ose 'psikopat' , une te them se nuk kam lajthitur fare ne ate qe thash.Dhe kam goditur mu ne koke Demo(u)zin.Une nuk pres qe ju te deklaroheni se keni vra njerz ose keni martuar cuca xhaxhallaresh.. po keto marifete qe beni ju, i dijme ne se jeni te poshter dhe jetoni me poshtersi.


ja ju Europianet po zgjohi ma heret si zor me arrit me ju lexue t'gjitheve...!:wink:

Fshatari
05-12-09, 16:17
eshte shume e vertet kjo qe thue n'fund...! NUK FALET VRASJA pa asnje faj...!n'mos EULEXI, familjaret e viktimave nuk do falin!
E de! Edhe Sanija kete e thot: kam dasht me e vra vete kriminelin se familjaret nuk falin. Meqenese unmiku alias eulexi nuk e ka shqetesue kurre autorin e vrasjes se bashkekshortit te kesaj zonje, atehere zgjidhja me e mire e ketij rasti ndodhet tek autoritetet policore e juridike te Kosoves e askund tjeter.

NUK FALET VRASJA pa asnje faj...! Kjo eshte shume ne rregull po hakmarrja nuk lejohet me Kushtetuten e shtetit(po e perserise per te 10-ten here me te fuqishem e me juridik ne gjithe evropen e psh...)tė Kosoves: vetem me rruge legale duhen arrestue denoncuesit e rreme, punetoret e serbise/eulexit qe tentuen kot destabilizimin e fuqise shtetrore te Kosoves ne mes fushates zgjedhore.

PS: mem vet mue, i kisha que qatje ne Canada; i kish merdhi krejt acari i math qe mbreteron ne kete vend shume pitoresk qe e ka pas pranue si burrat shtetin e pavarur e sovran te Kosoves perkunder zerave te shemtuar te numrit shume te math servesh qe jetojne ne kete vend aq te bukur...!

BACALOKU
05-12-09, 16:18
T'gjithe fshatare varfnjak t'inkuadruar n'PKD/SHIK...! shihjauni ftyrat njehere t'gjitheve...! Ani ai erifi qysh i thote Batonit: per mue sjane kurgjo 150 mi euro!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

po fahredini dhe baba i tij jan kan fukare si sami lushtaku regjep selimi e azem syla po kta tan u pasurun njiher me fondin vendlindja vret po du me than thrret. e tani siq tha albin kurti e kolonizuen kosoven dhe moren ptk,trepqen pothujse tona firmat e madha t kosoves i moren. i moren tregtin me naft gani thaqi kosova petrol etj. qeshtu kta pisa veq tuj vjedh e tuj vra kan arrit ku jan po kjo djers e plaqkitur ktij populli t varfer dhe te shkret ka fillue me ju jet n fyt .dhe do u jet ne fyt edhe per shum gjenerata atyne qe perfituan nga gjaku dhe lufta e varfnjakut shqiptar.

panta_rhei
05-12-09, 16:40
Padi pėr Gani Gecin!
E pergatita nergut per uraten se eshte per ngut e s'ka kohe te lexoje gjat!
qe kush asht ai ganija e salihaj e bllaca yt!
__________________________________________________ ___
Nga Nebih Maxhuni mė 05.12.2009 nė ora 14:05
Gruaja e komandantit tė UĒK-sw, Abedin Rexhės me nofkėn Sandokani, Sanije Rexha ka ngritur padi nė Prokurorinė e EULEX-it kundėr deputetit tė LDD-sė, Gani Geci.
Padia ėshtė bėrė me 30.11.2009 nėn akuzėn se burri i saj, Abedini, ėshtė vrarė nga Gani Geci nė vitin 1998, gjatė luftės nė Kosovė.
“Unė kam bėrė njė padi nė EULEX kundėr kriminelit Gani Geci i cili ma ka vra burrin”.
E pyetur pse ka pritur deri nė kėtė kohė, Sanije Rexha ka thėnė se ka pasur pėr qėllim qė vet ta vras Gani Gecit.
Pėrndryshe, Sanije Rexha ėshtė motra e Sabit Gecit tė cilėt kanė lidhje familjare me Gani Gecin.
Kjo ėshtė njė dėshmi shumė e rėndėsishme, kjo zonja paska dalė vullnetare (ose e nxitur) qė tė deklarojė se CDja e nazim bllacės ia ka kallė b...arkun asaj edhe atyne qė e kanė shty me dalė bash nė kėtė moment... shumė e mirėseardhur kjo deklarata e saj pėr me i tregu popullit edhe EULEX-it se familjarisht ka qenė e ėshtė pjesė e makinerisė vrasėse tė drejtuar nga azem syla, sabit geci e shiksat tjerė.

Me tė vėrtetė tentim i dėshpėruar i shik-ut.

blertoni
05-12-09, 16:52
Kjo ėshtė njė dėshmi shumė e rėndėsishme, kjo zonja paska dalė vullnetare (ose e nxitur) qė tė deklarojė se CDja e nazim bllacės ia ka kallė b...arkun asaj edhe atyne qė e kanė shty me dalė bash nė kėtė moment... shumė e mirėseardhur kjo deklarata e saj pėr me i tregu popullit edhe EULEX-it se familjarisht ka qenė e ėshtė pjesė e makinerisė vrasėse tė drejtuar nga azem syla, sabit geci e shiksat tjerė.

Me tė vėrtetė tentim i dėshpėruar i shik-ut.eeeevvvvvv luje mac kryt e bullit ku do te del tash kjo punė . mir e pat Wiktor qe tha se ju zgidhė gryka nji thesi me turp dhe vertet nu din as kush se edh qfar do et dal me tej . populli thot nji fjal : prit e ban seri.

Tropojani30
05-12-09, 16:58
Vetmbrojtja nuk eshte veper penale kete e garantojne te gjitha konventat,ligjet

Urata
05-12-09, 17:08
E de! Edhe Sanija kete e thot: kam dasht me e vra vete kriminelin se familjaret nuk falin. Meqenese unmiku alias eulexi nuk e ka shqetesue kurre autorin e vrasjes se bashkekshortit te kesaj zonje, atehere zgjidhja me e mire e ketij rasti ndodhet tek autoritetet policore e juridike te Kosoves e askund tjeter.

NUK FALET VRASJA pa asnje faj...! Kjo eshte shume ne rregull po hakmarrja nuk lejohet me Kushtetuten e shtetit(po e perserise per te 10-ten here me te fuqishem e me juridik ne gjithe evropen e psh...)tė Kosoves: vetem me rruge legale duhen arrestue denoncuesit e rreme, punetoret e serbise/eulexit qe tentuen kot destabilizimin e fuqise shtetrore te Kosoves ne mes fushates zgjedhore.

PS: mem vet mue, i kisha que qatje ne Canada; i kish merdhi krejt acari i math qe mbreteron ne kete vend shume pitoresk qe e ka pas pranue si burrat shtetin e pavarur e sovran te Kosoves perkunder zerave te shemtuar te numrit shume te math servesh qe jetojne ne kete vend aq te bukur...!


Sanija, moter e kriminelit dhe grue e vrasesit...! Me vie keq per te, Ganiu eshte tregue me i shkathet( o Zoti e ka mbrojte Ganiun, se kush kish guxue me i nxjerr ne publik CD-jat e N.B.)...!

Nje "SANDOKAN" po e vajtoni( cfare pergaditje akademike/roli/zotesie pat "Sandokani"?!!!!) e sa e sa kokat u vrane gjate dhe mbas lufte....?!!! Nuk i dolen askujte ne prite, nuk mendonin t'vrisnin shqiptare e Kosove...!

Sa te lige/mjere/cmendur qe jeni.

NAZMI BLLACA "fajet" ...mos u kapni per Gani Gecin!

Fshatari
05-12-09, 17:13
eeeevvvvvv luje mac kryt e bullit ku do te del tash kjo punė . mir e pat Wiktor qe tha se ju zgidhė gryka nji thesi me turp dhe vertet nu din as kush se edh qfar do et dal me tej . populli thot nji fjal : prit e ban seri.
Kjo ? Nuk do te del kurkund hiē. Me pas qene pune e lehte e kish krye unmiku para eulexit.
Vellavrasjet mes shqiptareve nuk t'i zgjedh askush hiē. Po te ishte parimor dhe qellimmire, eulexi nuk do te detyronte bllacen te thote publikisht cd-ene e pergatitur ne kancellarite e gjykatesit (mafijashit) italjan. Sa dosje te krimeve serbe ne Kosove i zgjodhi eulexi ē'prej kur ndodhet ne Kosovė ?= asnjė.eulexi eshte deshtimi me i madh i unionit evrpjan dhe i tille do te perfundoje. Keshtu pra, maca eulex nuk ka asnje mundesi te luej kryet e bullit; i mbetet me prit e me ba seri.

Urata
05-12-09, 17:18
po fahredini dhe baba i tij jan kan fukare si sami lushtaku regjep selimi e azem syla po kta tan u pasurun njiher me fondin vendlindja vret po du me than thrret. e tani siq tha albin kurti e kolonizuen kosoven dhe moren ptk,trepqen pothujse tona firmat e madha t kosoves i moren. i moren tregtin me naft gani thaqi kosova petrol etj. qeshtu kta pisa veq tuj vjedh e tuj vra kan arrit ku jan po kjo djers e plaqkitur ktij populli t varfer dhe te shkret ka fillue me ju jet n fyt .dhe do u jet ne fyt edhe per shum gjenerata atyne qe perfituan nga gjaku dhe lufta e varfnjakut shqiptar.


paramendo njehere, gjaku i nje SANDOKANI, mbulojka GJAKUN e gati 40 te vrareve mbas lufte...! Sanija e Sandokanit, t'pakten i ka rrite femijet me bollek ...! e femijet e te tjerve jane rrite pa gjerat me elementare...!

Peja-Boy
05-12-09, 17:20
Aj thojke mi ka 150.000euro Borq ...po per mua sjan kurgja 150,000 mos te qojm ma gjate kete Muhabet !!!

Urata
05-12-09, 17:24
eeeevvvvvv luje mac kryt e bullit ku do te del tash kjo punė . mir e pat Wiktor qe tha se ju zgidhė gryka nji thesi me turp dhe vertet nu din as kush se edh qfar do et dal me tej . populli thot nji fjal : prit e ban seri.

mos deshte me thane se shqiptaret spaskan luftue kunder serbit po kunder shqiptarit....!:wink: thuaje haptas , qy...!:wink:

B.Burimi
05-12-09, 17:53
Ėshtė ligėsi kjo qė ka ndodhė e po ndodhė kėto ditė me Shqiptarėt e Kosoves, Bllaca dhe ata qė qėndrojnė pas kėsaj ligėsije i takojnė shkollės sė regjimit titist-millosheviqist qė edhe heronjtė e shqiptarėve mundohen ti njollosin me krimet e tyre.
Ditėve tė fundit, nga kjo fushatė e komenteve tė sinkronizuar tė orkestrės se bretkosave kundėr UĒK-ės po shihet qartė se tendencė e kanė ngjalljen e mitit serb pėr Kosoven. Mitin se Kosova funksionon vetem me ose nėn serbi...!
Provojeni kur tė doni, nėse mendoni se do ju del mirė. Pėrgjegjėsia bjen mbi ju, derisa pasojat do i vuan Kosova.
Pushteti mirret me punė, me autoritet, me respekt, me meritė.... por pushteti nuk mirret duke e prish shtetin.
Provojeni edhe kėt kur tė doni, nėse mendoni se ju del mirė.Pėrgjegjėsinė ju-pasojat populli.
Kėshtu si ja keni filluar sė shpejti do ta akuzoni UĒK edhe pėr vrasjen e ushtarve Shqiptarė qė shėrbenin ne APJ, edhe Rrahman Morinen e keni harruar (hulumtoni mos kishte dorė SHIK-u).
Kundėr kujt qenka dashur tė luftonte UĒK pėr tė heshtur kjo orkester e bretkosave tė shitura?, kundėr Shqipėris?!
Kosoven kanė tentuar ta pėrbuzin shumė krajli e mbretėri e pashalluke, por se arriten kurr ta gėzojnė, e pesuan keq.
Kush hamamin ėshtė Adem Salihi, Gani Geci e Nazim Bllaca pėr Kosoven? Kėta mund tė jenė vetem tre piuj serb dhe kaq. Dihet edhe si do pėrfundojn, e kanė jo vetem idol por edhe copy (yrrnek) Rrahman Morinen.

BACALOKU
05-12-09, 18:03
paramendo njehere, gjaku i nje SANDOKANI, mbulojka GJAKUN e gati 40 te vrareve mbas lufte...! Sanija e Sandokanit, t'pakten i ka rrite femijet me bollek ...! e femijet e te tjerve jane rrite pa gjerat me elementare...!


ky sandokani nuk asht kan kerkushi.baba i sandokanit ka qen kumar i petkut njefar qetniku serb. ndersa dy dajallaret e sandokanit jan te martuar me shkina. ket sandokanin e kan pague 40 mij Dm atkoh me vra Gani gecin. ket e ka thanun Sejdi Shala i cili osht vra ne rrethana shum enigmatike.sandokani ka qen mash e sabit gecit. kjo prapalica e e tij qe thot u munue me vra edhe her tjera kto jan rrena. ka qen nje rast kur qeky sandokani ja pat marr kerrin njerit me zor. dhe i quen fjal se ky duhet me ja kthye kerrin atyne .ky erifi per me i ba senet e madhja siq e kan zakon kta 'timat' e serbis. ne nje vend ne fshatin broj . ku u kan me saniejen. tuj u kthue nalet dhe ne rezervar te bencinit ja fut kallash e tani tha qe gati um vrajten shkit pat than ather . veq sa me ja rrit zanin vetes. e tash paska harrue sanija se athere e pate shkep at rrenen tjere e tash munohen me ja atribue ganis edhe rrenat tjera. kjo asht nje shpifje.abedin rexha e ka vra njerin nersy 6 thmijve t vet ne fshatin Runik ket e din krejt Runiku.e ka vra muhamet brecen nje berber tuj e akuzue per shpiunllak.e ka vra edhe Ali racin. kto sene nuk i permen sanija. per rastin e ali racit ka kallxue tahir desku dhe miftar fylli qe edhe jan denu per at rast si pjes marres ne vrasje. abedin osht dal me vra ganin komandanti kllodernices gani beka kallxon qysh sandokari ia ka marr automatikun dhe gjyksoren e me to i ka dal n prit. po ksaj radhe e vrau Zoti at pis.

Urata
05-12-09, 18:13
ky sandokani nuk asht kan kerkushi.baba i sandokanit ka qen kumar i petkut njefar qetniku serb. ndersa dy dajallaret e sandokanit jan te martuar me shkina. ket sandokanin e kan pague 40 mij Dm atkoh me vra Gani gecin. ket e ka thanun Sejdi Shala i cili osht vra ne rrethana shum enigmatike.sandokani ka qen mash e sabit gecit. kjo prapalica e e tij qe thot u munue me vra edhe her tjera kto jan rrena. ka qen nje rast kur qeky sandokani ja pat marr kerrin njerit me zor. dhe i quen fjal se ky duhet me ja kthye kerrin atyne .ky erifi per me i ba senet e madhja siq e kan zakon kta 'timat' e serbis. ne nje vend ne fshatin broj . ku u kan me saniejen. tuj u kthue nalet dhe ne rezervar te bencinit ja fut kallash e tani tha qe gati um vrajten shkit pat than ather . veq sa me ja rrit zanin vetes. e tash paska harrue sanija se athere e pate shkep at rrenen tjere e tash munohen me ja atribue ganis edhe rrenat tjera. kjo asht nje shpifje.abedin rexha e ka vra njerin nersy 6 thmijve t vet ne fshatin Runik ket e din krejt Runiku.e ka vra muhamet brecen nje berber tuj e akuzue per shpiunllak.e ka vra edhe Ali racin. kto sene nuk i permen sanija. per rastin e ali racit ka kallxue tahir desku dhe miftar fylli qe edhe jan denu per at rast si pjes marres ne vrasje. abedin osht dal me vra ganin komandanti kllodernices gani beka kallxon qysh sandokari ia ka marr automatikun dhe gjyksoren e me to i ka dal n prit. po ksaj radhe e vrau Zoti at pis.


BACALOK, kallxoj Fshatarit fracesk e pirro hashimit, jo mue...! une e di qe GANI GECI eshte hero per s'gjalli, edhe ate 2x...!

ps: Fshatar, Burim pirro ndaq edhe shfletuesi boni selam Sanijes me kete letren e BACALOKU...! ti po lyp me vra njerin qe u mbrojte nga burrit yt vrases, e cka thue ti per grate tjera qe ua jane vra burrat pa piken e fajit, pa i pas kujt borq e hak, qe nuk i kane dale askujt ne prite...!!!

BACALOKU
05-12-09, 18:36
BACALOK, kallxoj Fshatarit fracesk e pirro hashimit, jo mue...! une e di qe GANI GECI eshte hero per s'gjalli, edhe ate 2x...!

ps: Fshatar, Burim pirro ndaq edhe shfletuesi boni selam Sanijes me kete letren e BACALOKU...! ti po lyp me vra njerin qe u mbrojte nga burrit yt vrases, e cka thue ti per grate tjera qe ua jane vra burrat pa piken e fajit, pa i pas kujt borq e hak, qe nuk i kane dale askujt ne prite...!!!

Urata kta kto sene i din kta lahperat e shikut mir. po kta bahen qe nuk e din kto sene. veq thash t ua perkujtoi se kosoven e vogel dihen tona senet .kta po menojn se na jetojna ne nonje planet tjeter e kta jav grahin shpifjeve e rrenve qysh tu qohet. ky sandokani ka ba edhe sene ma t zeza bashk me sanijen po njiher nuk po ju thom se ktyne ju bjen pika. e po kom qejf deri sa te dalin ne gjyq e te dahen dhet e dhit.

pirro
05-12-09, 18:39
BACALOK, kallxoj Fshatarit fracesk e pirro hashimit, jo mue...! une e di qe GANI GECI eshte hero per s'gjalli, edhe ate 2x...!

ps: Fshatar, Burim pirro ndaq edhe shfletuesi boni selam Sanijes me kete letren e BACALOKU...! ti po lyp me vra njerin qe u mbrojte nga burrit yt vrases, e cka thue ti per grate tjera qe ua jane vra burrat pa piken e fajit, pa i pas kujt borq e hak, qe nuk i kane dale askujt ne prite...!!!


hahhahhaahahahhaaaa valla urate e "poshter je" hahahahaahahhaaaa.

E a bonem qe mos me fol qishtu ma heret kur folem haahhahahaaa

Urata
05-12-09, 18:45
hahhahhaahahahhaaaa valla urate e "poshter je" hahahahaahahhaaaa.

E a bonem qe mos me fol qishtu ma heret kur folem haahhahahaaa


kush foli me ty...? une me njerez t'SHIK-ut nuk flas, qy...!

ps: a t'shkun mysafiret pernime? cfare lajmesh kena sot...? Azem dajen qysh e kini...? e ai frajeri qe per te sjane kurgjo 150 mi ojro...? Po shpresim Uken qysh e pate...?


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....

Urata
05-12-09, 18:46
pirro, m'fal se harrova me t'vete po Nazimin qysh dhe pse e idhnuet...?

pirro
05-12-09, 18:47
kush foli me ty...? une me njerez t'SHIK-ut nuk flas, qy...!

ps: a t'shkun mysafiret pernime? cfare lajmesh kena sot...? Azem dajen qysh e kini...? e ai frajeri qe per te sjane kurgjo 150 mi ojro...? Po shpresim Uken qysh e pate...?


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....


hahhahahahah shih shih, qysh po doket don me na dal ti agjente e shikut me keto info. mos je spiune e tre fisht sigurimi atedheut, udb, kgb hahaahahahahahahahaaa

Guri i madh
05-12-09, 19:00
e ngreh nji kasht e dalin pes apo gjasht


esht e vertet qe shiku ka vra shqiptar pas luftes


po edhe gjat luftes AHMET KRASNIQIN E KA VRA SHIKU po edhe shishi FATOS KLOSI


edhe ALI UKA e ka pas te njejtin fat


tash dul se AZEM SYLA i paska dhan urdhėrat ,po mos te harrojm se krejt vrasjet gjat kohes se lufte JAKUP KRASNIQI ja ka lan AZEM SYLES


nese ju kujtohet deshmia e jakupit ne HAG kur e pyt prokurori se ju keni lshue shum deklarata ne TV edhe radio SHQIPTARE per vrasjen e kolaboracionistve

kush i vrajti kta njerz , JAKUPI u pergjigj se kta kolaboracionist i ka vra shtabi OPERATIV

pranveruesi
05-12-09, 22:37
e ngreh nji kasht e dalin pes apo gjasht


esht e vertet qe shiku ka vra shqiptar pas luftes


po edhe gjat luftes AHMET KRASNIQIN E KA VRA SHIKU po edhe shishi FATOS KLOSI


edhe ALI UKA e ka pas te njejtin fat


tash dul se AZEM SYLA i paska dhan urdhėrat ,po mos te harrojm se krejt vrasjet gjat kohes se lufte JAKUP KRASNIQI ja ka lan AZEM SYLES


nese ju kujtohet deshmia e jakupit ne HAG kur e pyt prokurori se ju keni lshue shum deklarata ne TV edhe radio SHQIPTARE per vrasjen e kolaboracionistve

kush i vrajti kta njerz , JAKUPI u pergjigj se kta kolaboracionist i ka vra shtabi OPERATIV

...se paske mendu se tradhetaret duhet me i dekurue aaa hajt se edhe ti e meriton nje dekorat apo nja 3 thas kompira, po nejse...


tungiii

shfletuesi_
05-12-09, 22:47
e ngreh nji kasht e dalin pes apo gjasht


esht e vertet qe shiku ka vra shqiptar pas luftes


po edhe gjat luftes AHMET KRASNIQIN E KA VRA SHIKU po edhe shishi FATOS KLOSI


edhe ALI UKA e ka pas te njejtin fat


tash dul se AZEM SYLA i paska dhan urdhėrat ,po mos te harrojm se krejt vrasjet gjat kohes se lufte JAKUP KRASNIQI ja ka lan AZEM SYLES


nese ju kujtohet deshmia e jakupit ne HAG kur e pyt prokurori se ju keni lshue shum deklarata ne TV edhe radio SHQIPTARE per vrasjen e kolaboracionistve

kush i vrajti kta njerz , JAKUPI u pergjigj se kta kolaboracionist i ka vra shtabi OPERATIV

Valla bre guri i madh spo du me te than kurgja se njerezzit jan vra e po dihet kush. por qekjo situat nuk eshte dashur te shfaqet ash por pas kohes se gjygjit ne hage... se me keto gjeste po del se shqiptaret kan qen ata qe kan ba terrorr mbi shqiptar jo ushtria serbe por UCK-ja edhe kjo eshte ne dem tanin. Une personalisht e denoj krimin qe e ka ba ky bllaca edhe ata njerezit qe e kan detyru. Por edhe me shume i denoj njerezit qe ruajten kete kohe kritike qe ti shfaqin keto gjera ne dem te shtetit.

Guri i madh
05-12-09, 22:56
Valla bre guri i madh spo du me te than kurgja se nzit jan vra e po dihet kush. por qekjo situat nuk eshte dashur te shfaqet ash por pas kohes se gjygjit ne hage... se me keto gjeste po del se shqiptaret kan qen ata qe kan ba terrorr mbi shqiptar jo ushtria serbe por UCK-ja edhe kjo eshte ne dem tanin. Une personalisht e denoj krimin qe e ka ba ky bllaca edhe ata njerezit qe e kan detyru. Por edhe me shume i denoj njerezit qe ruajten kete kohe kritike qe ti shfaqin keto gjera ne dem te shtetit.me pranverusin nuk e pash te arsyshme me diskutuepo me qfletusin po gjithsesi


nuk ka qen koha me u vra shefki popova pyte SAMI LUSHTAKUN E RRAHMAN RAMEN


po SHUM E SHUM TJER qe jan vra shtabi po dihet kush i ka ba kto vrasje veq dorvrasesit duhet te gjinden


ky gjykimi i hages zgjat edhe nji vit e me prit ata qe i kan humb ma te dashurit

vin zgjedhjet e prap me prit

vjen koha me u inkadrue ne nato prap me orit dy apo tri vjet


vjen koha me u inkuadrue ne bashkimin evropjan edhe ajo procedur zgjat e ata fmijt e perlotur prap mre prit e mos me akuzue kriminelinedhe kta antar te LDKes kur i ka vrae shiku situata rreth kosoves nuk ka qen e mir po kta i vrajten pas shpine qe nuk esht ne traditen shqiptare me vra pas shpine


po qka esht ma e keqja kta SHIKU thojshin se po i vran LDKja IBRAHIM RUGOVA asnji sekond nuk duhet me prit

Paradox_13
05-12-09, 23:02
Ėshtė ligėsi kjo qė ka ndodhė e po ndodhė kėto ditė me Shqiptarėt e Kosoves, Bllaca dhe ata qė qėndrojnė pas kėsaj ligėsije i takojnė shkollės sė regjimit titist-millosheviqist qė edhe heronjtė e shqiptarėve mundohen ti njollosin me krimet e tyre.
Ditėve tė fundit, nga kjo fushatė e komenteve tė sinkronizuar tė orkestrės se bretkosave kundėr UĒK-ės po shihet qartė se tendencė e kanė ngjalljen e mitit serb pėr Kosoven. Mitin se Kosova funksionon vetem me ose nėn serbi...!
Provojeni kur tė doni, nėse mendoni se do ju del mirė. Pėrgjegjėsia bjen mbi ju, derisa pasojat do i vuan Kosova.
Pushteti mirret me punė, me autoritet, me respekt, me meritė.... por pushteti nuk mirret duke e prish shtetin.
Provojeni edhe kėt kur tė doni, nėse mendoni se ju del mirė.Pėrgjegjėsinė ju-pasojat populli.
Kėshtu si ja keni filluar sė shpejti do ta akuzoni UĒK edhe pėr vrasjen e ushtarve Shqiptarė qė shėrbenin ne APJ, edhe Rrahman Morinen e keni harruar (hulumtoni mos kishte dorė SHIK-u).
Kundėr kujt qenka dashur tė luftonte UĒK pėr tė heshtur kjo orkester e bretkosave tė shitura?, kundėr Shqipėris?!
Kosoven kanė tentuar ta pėrbuzin shumė krajli e mbretėri e pashalluke, por se arriten kurr ta gėzojnė, e pesuan keq.
Kush hamamin ėshtė Adem Salihi, Gani Geci e Nazim Bllaca pėr Kosoven? Kėta mund tė jenė vetem tre piuj serb dhe kaq. Dihet edhe si do pėrfundojn, e kanė jo vetem idol por edhe copy (yrrnek) Rrahman Morinen.

Sjam fare analisti por sadopak i kuptoj levizjet ne tablon e shahut andaj paskam pas te drejte kure kta tre piujt tu i permblodha ne nje kali te sakrifikuar nga oficieret me koka te shmiknuara.Zokoinshte sipas rregullores pala ka te drejte qe njekohesishte ti nxjerr edhe dy kuajte ne hapje pore si duket ne munges ''taxhije''kan vendos te shkojn hap pas hapi....

Loja vazhdon.....

shfletuesi_
05-12-09, 23:04
me pranverusin nuk e pash se ja vlen me diskutuepo me qfletusin po gjithsesi


nuk ka qen koha me u vra shefki popova pyte SAMI LUSHTAKUN E RRAHMAN RAMEN


po SHUM E SHUM TJER qe jan vra shtabi po dihet kush i ka ba kto vrasje veq dorvrasesit duhet te gjinden


ky gjykimi i hages zgjat edhe nji vit e me prit ata qe i kan humb ma te dashurit

vin zgjedhjet e prap me prit

vjen koha me u inkadrue ne nato prap me orit dy apo tri vjet


vjen koha me u inkuadrue ne bashkimin evropjan edhe ajo procedur zgjat e ata fmijt e perlotur prap mre prit e mos me akuzue kriminelinedhe kta antar te LDKes kur i ka vrae shiku situata rreth kosoves nuk ka qen e mir po kta i vrajten pas shpine qe nuk esht ne traditen shqiptare me vra pas shpine


po qka esht ma e keqja kta SHIKU thojshin se po i vran LDKja IBRAHIM RUGOVA asnji sekond nuk duhet me prit


Une jam ne pritje te drejtesis inshAllah anon ne anen e drejt. Nuk kan than kot populli edhe therra e nxerr gjakun e viktimes. Spo hy me gjat me tregu kete lloj si barcolete por shume e vertete.

Shikova nje filem para 1 jave ne nje TV ne Arjgentine qe kan ndodhisa krime ndaj emigranteve italian pas 20 vjete u ndeshkuan njerezit e qebesa disa disa edhe ben vetvrasje. E shpresoj edhe ketu te denohen kryesit e krimit. Ah edhe 1 i fshatit tim hiq i urt ska qen veq po pres kur tja ngjesin per veshi

teutaA
05-12-09, 23:14
Valla bre guri i madh spo du me te than kurgja se njerezzit jan vra e po dihet kush. por qekjo situat nuk eshte dashur te shfaqet ash por pas kohes se gjygjit ne hage... se me keto gjeste po del se shqiptaret kan qen ata qe kan ba terrorr mbi shqiptar jo ushtria serbe por UCK-ja edhe kjo eshte ne dem tanin. Une personalisht e denoj krimin qe e ka ba ky bllaca edhe ata njerezit qe e kan detyru. Por edhe me shume i denoj njerezit qe ruajten kete kohe kritike qe ti shfaqin keto gjera ne dem te shtetit.

ashtu eshte shfletuesi veq edhe keta eshte dasht me mendu qe ne koh lufte ishim ne kjamet me ik prej shkieve e kur na e krishin ushtrija jon sdishim kah me shku eshte dasht me mendu edhe keta me heret se me gjendje kritike qe ka qen lufta se besoj qe eshte as ky rasti i hages

Guri i madh
05-12-09, 23:20
Une jam ne pritje te drejtesis inshAllah anon ne anen e drejt. Nuk kan than kot populli edhe therra e nxerr gjakun e viktimes. Spo hy me gjat me tregu kete lloj si barcolete por shume e vertete.

Shikova nje filem para 1 jave ne nje TV ne Arjgentine qe kan ndodhisa krime ndaj emigranteve italian pas 20 vjete u ndeshkuan njerezit e qebesa disa disa edhe ben vetvrasje. E shpresoj edhe ketu te denohen kryesit e krimit. Ah edhe 1 i fshatit tim hiq i urt ska qen veq po pres kur tja ngjesin per veshiqfletus nuk po replikoj po po diskutoj me juve po e shoh te arsyshme me diskutue


kta qeveria thaqi po thojn se tash edhe serrbia esht kyq do me than po gjen argumente kunder pavarsis ,do me than GANI GECI E ADEM SALIHU po bashkpunojn po i dhan informatapo serrbia i ka njerzit ne kryeministri serrbia e din qe jan vjedh 50 kilogram drog heroin e shum e shum pare


po jan zhduk edhe provat prej pas lufte deri ne prillin e 2009 at.here ma shum argumente serrbis po i jap qeveria e thaqit se kta qe po i kerkojn dorvrasesit e antarve te familjes

shfletuesi_
05-12-09, 23:22
ashtu eshte shfletuesi veq edhe keta eshte dasht me mendu qe ne koh lufte ishim ne kjamet me ik prej shkieve e kur na e krishin ushtrija jon sdishim kah me shku eshte dasht me mendu edhe keta me heret se me gjendje kritike qe ka qen lufta se besoj qe eshte as ky rasti i hages


Jo qysh nuk dishin ka me shku... Para ne ikshin edhe ne prej tyre mesonim qe do fillojn ofenzivat hahaha e me kete kuptonim qe ka pjestar qe punojn per serbin. Haj Zio i Mjer mos u ktheft ajo kohe me.

teutaA
05-12-09, 23:27
Jo qysh nuk dishin ka me shku... Para ne ikshin edhe ne prej tyre mesonim qe do fillojn ofenzivat hahaha e me kete kuptonim qe ka pjestar qe punojn per serbin. Haj Zio i Mjer mos u ktheft ajo kohe me.

hahaha jo neve na dorzun e bonen marveshjen me shkije gra e fmi na dorzun a vet nejten ne mal e i gjujshin shkijet qe na duelen neve ne prit hahah qfar lopsh po na ishim kolon e e madhe ne dor te shkieve ata i gjujshin prej mali

Urata
05-12-09, 23:29
Une jam ne pritje te drejtesis inshAllah anon ne anen e drejt. Nuk kan than kot populli edhe therra e nxerr gjakun e viktimes. Spo hy me gjat me tregu kete lloj si barcolete por shume e vertete.

Shikova nje filem para 1 jave ne nje TV ne Arjgentine qe kan ndodhisa krime ndaj emigranteve italian pas 20 vjete u ndeshkuan njerezit e qebesa disa disa edhe ben vetvrasje. E shpresoj edhe ketu te denohen kryesit e krimit. Ah edhe 1 i fshatit tim hiq i urt ska qen veq po pres kur tja ngjesin per veshi


O edhe na hiq me shume se ti nuk po duam o shfletues...! vetem te del ne pah njehere e pergjithemon e drejta...! pasha kryt e nanes ne varr, keto gjera qe po ndodhin n'Kosove tani me lufte se lufta...! Zot bone hajr...!

Gjaku i pafajshem t'zen ne mos sot nje dite tjeter...! E verteta eshte se jane bere vrasje te shumta e perhiq gje...! Shume kane vra shfletues, dhe per cka...!!!!!?? mu trishtue/tmerrue/tranue per zotin...!

Ishalla ua qon Zoti gajretin familjareve te te vrareve...! rivrasje.rivarrim.ridhimbje per ta....!

pranveruesi
05-12-09, 23:33
Une jam ne pritje te drejtesis inshAllah anon ne anen e drejt. Nuk kan than kot populli edhe therra e nxerr gjakun e viktimes. Spo hy me gjat me tregu kete lloj si barcolete por shume e vertete.

Shikova nje filem para 1 jave ne nje TV ne Arjgentine qe kan ndodhisa krime ndaj emigranteve italian pas 20 vjete u ndeshkuan njerezit e qebesa disa disa edhe ben vetvrasje. E shpresoj edhe ketu te denohen kryesit e krimit. Ah edhe 1 i fshatit tim hiq i urt ska qen veq po pres kur tja ngjesin per veshi


...shokit ne lufte me vra armiq edhe tradhetar nuk eshte krim perkundrazi obligim asnje lufte nuk eshte e mire dhe nuk eshte e lehte aq me pake Luftrat Clirimtare sic e ka bere UCK-ja, natyrishte se ne rrethana te tilla njerzit Ushtaret Trima te UCK-se kane mund te bejne gabime edhe ajo nuk mohohet se askushe nuk eshte perfekt e me se paku ne rrethana lufte...

...Tani e kemi te lehte te diskutojme sepse e kemi ngrohet ne banes edhe naj qaj e kaffe e bene edhe me te ngrohte logjiken, ama te ishe pjesmarres dhe antar i nje Ushtrie e cila Lindi dhe u rrite ne rrethan shume te komplikuar okupimi kriminal e terrorrist me nje pseudo president qe ishte ne nje apo menyre tjeter me dashje apo padashje vazal i kti okupimi dhe me nje popullsi qe mjerisht kishte filluar te adaptohet me masat okupues dhe pacifizmin politike "rri e mos bo zo se te mbyte serbia" ka qene teje mase e veshtir nga njeher ta dalloje tradhetarin dhe vazalin te keqin dhe te keqin pa sherre, gati po i bene nje dekat ajo kohe dhe koha kaloje shume shpejte por ata qe ishin pjesmarres te ketyre procesev e dine dhe nuk bene te harrojne te verteten sepse ata qe harrojne i ndeshkone historia...


...USHTAREVE TE LIRIS CDO PLUMBE QE E KANE SHKREP MBI ARMIQ DHE TRADHETAR JU BEFTE LULA DHE DRITE NE XHENET TE KRIJUESI YNE I DASHURE ALLAHU I SHPERBLEFTE ME GRADEN E SHEHIDIT...


tungiii

shfletuesi_
05-12-09, 23:34
qfletus nuk po replikoj po po diskutoj me juve po e shoh te arsyshme me diskutue


kta qeveria thaqi po thojn se tash edhe serrbia esht kyq do me than po gjen argumente kunder pavarsis ,do me than GANI GECI E ADEM SALIHU po bashkpunojn po i dhan informatapo serrbia i ka njerzit ne kryeministri serrbia e din qe jan vjedh 50 kilogram drog heroin e shum e shum pare


po jan zhduk edhe provat prej pas lufte deri ne prillin e 2009 at.here ma shum argumente serrbis po i jap qeveria e thaqit se kta qe po i kerkojn dorvrasesit e antarve te familjes


Guri i Madh kue ka pa Jeta ne Kosove kete jav me pelqeu me lajme qe kishin pergatit. Dmth ata 50 kg droge u kish gjind vendi dmth po u a rritshin pagat Policis haha. Valla spo kam qef mu nxe e mi dal ball kerkujt se pa pas diqka kerkush s'del me than qeky. Por nese ky rasti bllaca shkon per te miren e vendit duhet me shpall date historike diten kur ka dal para mediave.

teutaA
05-12-09, 23:37
...shokit ne lufte me vra armiq edhe tradhetar nuk eshte krim perkundrazi obligim asnje lufte nuk eshte e mire dhe nuk eshte e lehte aq me pake Luftrat Clirimtare sic e ka bere UCK-ja, natyrishte se ne rrethana te tilla njerzit Ushtaret Trima te UCK-se kane mund te bejne gabime edhe ajo nuk mohohet se askushe nuk eshte perfekt e me se paku ne rrethana lufte...

...Tani e kemi te lehte te diskutojme sepse e kemi ngrohet ne banes edhe naj qaj e kaffe e bene edhe me te ngrohte logjiken, ama te ishe pjesmarres dhe antar i nje Ushtrie e cila Lindi dhe u rrite ne rrethan shume te komplikuar okupimi kriminal e terrorrist me nje pseudo president qe ishte ne nje apo menyre tjeter me dashje apo padashje vazal i kti okupimi dhe me nje popullsi qe mjerisht kishte filluar te adaptohet me masat okupues dhe pacifizmin politike "rri e mos bo zo se te mbyte serbia" ka qene teje mase e veshtir nga njeher ta dalloje tradhetarin dhe vazalin te keqin dhe te keqin pa sherre, gati po i bene nje dekat ajo kohe dhe koha kaloje shume shpejte por ata qe ishin pjesmarres te ketyre procesev e dine dhe nuk bene te harrojne te verteten sepse ata qe harrojne i ndeshkone historia...


...USHTAREVE TE LIRIS CDO PLUMBE QE E KANE SHKREP MBI ARMIQ DHE TRADHETAR JU BEFTE LULA DHE DRITE NE XHENET TE KRIJUESI YNE I DASHURE ALLAHU I SHPERBLEFTE ME GRADEN E SHEHIDIT...


tungiii

ku i kan faktet qe kan qen tradhtar ?????????? edhe me duket qe denimi me vdekje ne kosove nuk ka

MemphiSx
05-12-09, 23:38
... shokit ne lufte me vra armiq edhe tradhetar nuk eshte krim pėrkundrazi obligim asnje lufte nuk eshte e mire dhe nuk eshte e lehte aq me pake luftrat Ēlirimtare sic e ka bere UCK-ja, natyrishte se ne rrethana te njerzit tilla ushtarėt Trima te UCK-se mund kanė tė bėjnė gabime edhe ajo nuk mohohet se askushe nuk eshte perfekt e me se paku ne rrethana lufte ...

... Tani e kemi te lehte te diskutojme sepse e kemi ne ngrohet shs edhe naj Kaffe e qaj e bene edhe me te ngrohtė logjiken, ama te ishe Pjesmarrės dhe antar i nje ushtrie e cila lindi dhe u rritė ne rrethan shume te komplikuar okupimi terrorrist kriminal e me nje pseudo president qe ishte ne nje mėnyrė apo tjeter me dashje apo padashje vazal i kti okupimi dhe me nje popullsi qe mjerisht kishte filluar te adaptohet me masat okupues dhe pacifizmin politike "rri e mos bo zo se te MByte serbia" ka masė qene teje e veshtir nga njeher ta dalloje tradhetarin dhe vazalin te keqin dhe te keqin pa sherre, gati po i bene nje dekat ajo kohe dhe kalojė koha shume shpejte nga ata qe ishin te ketyre Pjesmarrės procesev e shtroj dhe nuk bene te harrojne te vėrtetėn sepse ata qe harrojne i ndeshkone historia ...


... USHTAREVE TE LIRIS Cdo PLUMBE QE E KANE MBI SHKREP armiq TRADHETAR DHE JU BEFTE Lula DHE Drite ne Xhenet te Krijuesi YNE I DASHURE ALLAHU I SHPERBLEFTE ME GRADEN E SHEHIDIT ...

pranveruesi alias krijuesiii,ti me i pas edhe brinat,LOP t'kishin thirr...se ne jet tone kurr ski shkru diqka interesant...

pranveruesi
05-12-09, 23:44
ku i kan faktet qe kan qen tradhtar ?????????? edhe me duket qe denimi me vdekje ne kosove nuk ka


...kane pas fakte boll se lufta dhe okupimi nuk kane zgjate dy dite po 100 vjete qe qifti i mempfiks dhe i gurit te madhe munden me qene kopilat e tyne...

...a e dine ti qike sa njeri i Kosoves eshte vra dhe eshte mbajte ne burgjet e serbis 1/3 e Shqipetareve kane kaluar neper burgjet e serbise edhe kushe nuk ankohet ndersa ju do pseudo njerz vajtoni neper forume se eshte vra naj tradhetare lokal apo rajonal, sa keq per juve, veq vajtoni...

...per tradhetaret dhe kolaboristet e armiqet gjithmone ne Kosove do te kete denim me vdekje...


tungiii

Lapsi
05-12-09, 23:45
Pranverues me pelqeu ajo qe the :ama te ishe Pjesmarrės dhe antar i nje ushtrie e cila lindi dhe u rritė ne rrethan shume te komplikuar okupimi terrorrist kriminal e me nje pseudo president
Ne lufterat ballkanike te viteve 90-ta cdo kryetar shteti e veshi uniformen dhe i doli ne ndihme atdheut, kurse kjo ne Kosove mungoi. Nese pyesim pse? Pergjigje nuk kemi se edhe edhe, te dy ane te vdekur:P

Guri i madh
05-12-09, 23:46
Guri i Madh kue ka pa Jeta ne Kosove kete jav me pelqeu me lajme qe kishin pergatit. Dmth ata 50 kg droge u kish gjind vendi dmth po u a rritshin pagat Policis haha. Valla spo kam qef mu nxe e mi dal ball kerkujt se pa pas diqka kerkush s'del me than qeky. Por nese ky rasti bllaca shkon per te miren e vendit duhet me shpall date historike diten kur ka dal para mediave.ky bllaca me ka befasue , diskutova me nji mik nuk esht nga kosova esht si ka mujt ky njeri me dal me i pranue krimet ,kur ne ter boten kriminelt tentojn me u fshehaj me tha se tek ata njerz qe bejn krime tek ata qe ende nuk ju ka prish gjaku ndodh qe nuk bahen rehat pa e tregue te verteten pa i tregue krimet qe i ka bar ose ka qen adoleshent ose nen ndikime tjera i ka ber ato krime


po njeri gjak ftoft me bae plane e me u pergadit per nji krim te till aj as nuk ka ndjenja njerzore e as kombtare


tek ne shqiptart nuk ka qen tradit me e vra njerin pas shpine e pastaj edhe me e korit sikur e kan vra miqet e tij


me kujtohet vrasja e xhemajl mustafes e ne RTK ishin mysafir nekibe kelmendi fatmir lima e bujar dugolli , me kujtohen diskutimet e sjelljet e ktyre dy vagobandave sjellje jo njerzore


une te them te vertewten me mė pas ndodh naj vrasje e till me KANUN TE LEK DUKAGJINIT gjakun e kisha kerkue te HASHIM THAQI E JAKUP KRASNIQI

MemphiSx
05-12-09, 23:46
[quote = pranveruesi] ... kane pas fakte boll se lufta dhe okupimi nuk kane zgjate dy dite po 100 vjete qe qifti i mempfiks dhe i gurit te madhe tyne munden me qene kopilat e ...

... ae shtroj ti qike sa njeri i Kosoves eshte vra dhe eshte mbajte ne burgjet e serbis 1 / 3 e Shqipėtarėve kane kaluar neper burgjet e Serbisė edhe Kushe nuk ankohet ndersa ju do pseudo njerz neper Forume vajtoni se eshte vra naj lokal apo Tradhetare Rajonal, sa keq per juve, veq vajtoni ...


[tungiii / quote]Cypppp bre atjeee...mbi 100 vrasje politike kan ndodhe ne Kosove e ti mpermend tradhetar ktuuuu..

MemphiSx
05-12-09, 23:51
[quote = Lapsi] Pranverues me pelqeu ajo qe:ama te ishe Pjesmarrės dhe antar i nje ushtrie e cila lindi dhe u rritė ne rrethan shume te komplikuar okupimi terrorrist kriminal e me nje pseudo president
Ne lufterat ballkanike te viteve 90-ta cdo kryetar shteti e Veshi uniformen dhe i doli ne ndihme atdheut, kurse ne Kosove kjo mungoi. Nese pyesim pse? Pergjigje nuk kemi se edhe edhe, te dy ane te vdekur: P [/ quote]


Ooooo kukuku per KOSOVE n'kon osht met HISTORIA!!

Kroacia,Bosnja dhe Sllovenia kan qen shtetet,sa per informacion dhe ne keto SHtete KOMANDANT Suprem ka qen PRESIDENTI i vendit!!
Pseudo historianet si ti,mundohen t'ia nderrojn kahjen edhe HISTORIS..por e keni te pamundur!!

shfletuesi_
05-12-09, 23:51
ky bllaca me ka befasue , diskutova me nji mik nuk esht nga kosova esht si ka mujt ky njeri me dal me i pranue krimet ,kur ne ter boten kriminelt tentojn me u fshehaj me tha se tek ata njerz qe bejn krime tek ata qe ende nuk ju ka prish gjaku ndodh qe nuk bahen rehat pa e tregue te verteten pa i tregue krimet qe i ka bar ose ka qen adoleshent ose nen ndikime tjera i ka ber ato krime


po njeri gjak ftoft me bae plane e me u pergadit per nji krim te till aj as nuk ka ndjenja njerzore e as kombtare


tek ne shqiptart nuk ka qen tradit me e vra njerin pas shpine e pastaj edhe me e korit sikur e kan vra miqet e tij


me kujtohet vrasja e xhemajl mustafes e ne RTK ishin mysafir nekibe kelmendi fatmir lima e bujar dugolli , me kujtohen diskutimet e sjelljet e ktyre dy vagobandave sjellje jo njerzore


une te them te vertewten me mė pas ndodh naj vrasje e till me KANUN TE LEK DUKAGJINIT gjakun e kisha kerkue te HASHIM THAQI E JAKUP KRASNIQI


Se di qysh po i degjojm ne lajme ashtu po shkruajm edhe kam frike qe kurr e verteta si ka qen sdo dali ne shesh jo per diq ndoshta me von po por per shkak te ndonje lufte qytetare.

Kaqanikasja
05-12-09, 23:52
Prej kur eshte Formu LDK-ja ka nis me u permend edhe SHIK-u pra dihet kush dhe qka ka pas ne SHIK veq se tash jane nda ne dyshe LDK-LDD

teutaA
05-12-09, 23:54
...kane pas fakte boll se lufta dhe okupimi nuk kane zgjate dy dite po 100 vjete qe qifti i mempfiks dhe i gurit te madhe munden me qene kopilat e tyne...

...a e dine ti qike sa njeri i Kosoves eshte vra dhe eshte mbajte ne burgjet e serbis 1/3 e Shqipetareve kane kaluar neper burgjet e serbise edhe kushe nuk ankohet ndersa ju do pseudo njerz vajtoni neper forume se eshte vra naj tradhetare lokal apo rajonal, sa keq per juve, veq vajtoni...

...per tradhetaret dhe kolaboristet e armiqet gjithmone ne Kosove do te kete denim me vdekje...


tungiii

ok dmth pdk paska vra njerz civil te pa armatosur gjat lufte edhe mas lufte edhe na tjeter spo bajna tash veq po ju akuzojm per qito vrasje qe i keni ba edhe me fakte te gjalla po ju bonu trima e mbroni kto vrasje e mos thoni si kemi ba

e ti pranveruesi nese i ke pa qita trimat e ushtris se kosoves vetem ne tv pash fd mos shkruj hiq ne keto tema

Lapsi
05-12-09, 23:54
[quote = Lapsi] Pranverues me pelqeu ajo qe:ama te ishe Pjesmarrės dhe antar i nje ushtrie e cila lindi dhe u rritė ne rrethan shume te komplikuar okupimi terrorrist kriminal e me nje pseudo president
Ne lufterat ballkanike te viteve 90-ta cdo kryetar shteti e Veshi uniformen dhe i doli ne ndihme atdheut, kurse ne Kosove kjo mungoi. Nese pyesim pse? Pergjigje nuk kemi se edhe edhe, te dy ane te vdekur: P [/ quote]


Ooooo kukuku per KOSOVE n'kon osht met HISTORIA!!

Kroacia,Bosnja dhe Sllovenia kan qen shtetet,sa per informacion dhe ne keto SHtete KOMANDANT Suprem ka qen PRESIDENTI i vendit!!
Pseudo historianet si ti,mundohen t'ia nderrojn kahjen edhe HISTORIS..por e keni te pamundur!! ore une vetem provokova e di se ne kete menyre do te shpretheni... tani u bera vertete historian, kuptova se Ibraim Rugova nuk paska qene kryetar i Kosoves ( deri me sot i holluat gishtat duke shkruar per PRESEDNIKIN RUGOVA)

panta_rhei
05-12-09, 23:55
Prej kur eshte Formu LDK-ja ka nis me u permend edhe SHIK-u pra dihet kush dhe qka ka pas ne SHIK veq se tash jane nda ne dyshe LDK-LDD
Paj me te kundershtu ty osht njisoj sikur me e rrehė nji sakat.
Gjynah.

teutaA
05-12-09, 23:56
Prej kur eshte Formu LDK-ja ka nis me u permend edhe SHIK-u pra dihet kush dhe qka ka pas ne SHIK veq se tash jane nda ne dyshe LDK-LDD

nuk eshte me rendesi kush e ka formu po kush ka vra njerz ne emer te shikut ketu eshte ka flitet per njerz civil te vrar e jo per parti politike

Guri i madh
05-12-09, 23:56
Prej kur eshte Formu LDK-ja ka nis me u permend edhe SHIK-u pra dihet kush dhe qka ka pas ne SHIK veq se tash jane nda ne dyshe LDK-LDD
nese ma jap pergjegj,jen kur esht formue LDKja dhe si esht qujt PDKja pas lufte kam me te shpall antri apo antarja ma simpatike e dites

MemphiSx
05-12-09, 23:58
[quote=MemphiSx] ore une vetem provokova e di se ne kete menyre do te shpretheni... tani u bera vertete historian, kuptova se Ibraim Rugova nuk paska qene kryetar i Kosoves ( deri me sot i holluat gishtat duke shkruar per PRESEDNIKIN RUGOVA)


I VOGEL je ti me ba PROVOKIME...ai i fundit je qe bon ksi lojera...per 10 vite jon kon do ma t'veshtir qe tash i kan ule veshte e spo ju ndihet zoni ;)

Qishtu histotiani i 1.30 centve :D

Kaqanikasja
06-12-09, 00:01
nuk eshte me rendesi kush e ka formu po kush ka vra njerz ne emer te shikut ketu eshte ka flitet per njerz civil te vrar e jo per parti politike


Po nqs e analizon kete shkrim mirre vesh se nuk ke fjala per formim te partive politike po per gjera tjera

Lapsi
06-12-09, 00:03
[quote=Lapsi]


I VOGEL je ti me ba PROVOKIME...ai i fundit je qe bon ksi lojera...per 10 vite jon kon do ma t'veshtir qe tash i kan ule veshte e spo ju ndihet zoni ;)

Qishtu histotiani i 1.30 centve :D ti nuk je ne gjendje te kuptosh. Emitimi i verbet, besimi ne muhabetet e kafiterive te pashallakut te beogradit nga shqipja te kane shnderruar ne hut te ballkanit

teutaA
06-12-09, 00:04
Po nqs e analizon kete shkrim mirre vesh se nuk ke fjala per formim te partive politike po per gjera tjera

nejse nejse ndoshta nuk e kuptova veq un mendova qe po thu qe ldd edhe ldk e kan formu dmth prej qe eshte ldk koka edhe shiku qushtu mu dok qe the e bash me erdht qudi qysh krejt vrasesit e shikut tash kokan hy ne pdk

Kaqanikasja
06-12-09, 00:06
nejse nejse ndoshta nuk e kuptova veq un mendova qe po thu qe ldd edhe ldk e kan formu dmth prej qe eshte ldk koka edhe shiku qushtu mu dok qe the e bash me erdht qudi qysh krejt vrasesit e shikut tash kokan hy ne pdk

keto provokime lej tjeter kujt ti se qata njerz te ldk-se qe jan vra jan vra nga vet te ldk-se pra nga njerzit e shik-ut te ldk-se okkkkkkkkkk

teutaA
06-12-09, 00:08
keto provokime lej tjeter kujt ti se qata njerz te ldk-se qe jan vra jan vra nga vet te ldk-se pra nga njerzit e shik-ut te ldk-se okkkkkkkkkk

qysh moj po mundesh me kan kaq e sigurt ncncnc nje vrases me denu ne amerik ti merr me vite te tera e ti kaq e sigurt qudi po me vjen ma bre qik se je e re me u marr me kto gjana kaq te mdha

pranveruesi
06-12-09, 00:09
ok dmth pdk paska vra njerz civil te pa armatosur gjat lufte edhe mas lufte edhe na tjeter spo bajna tash veq po ju akuzojm per qito vrasje qe i keni ba edhe me fakte te gjalla po ju bonu trima e mbroni kto vrasje e mos thoni si kemi ba

e ti pranveruesi nese i ke pa qita trimat e ushtris se kosoves vetem ne tv pash fd mos shkruj hiq ne keto tema


...i ka rregullat e veta edhe lufta edhe liria edhe paslufta edhe krejte i kane rregullat e veta 1 Ushtar i Liris Ka Vlera sa 1 miljon shpiunae tradhetare per ate skrahasohen gjerat ashtu me logjiken tende prej adoleshenteje...

...sa per info pdk eshte parti politike ne tu Kosove UCK-ja eshte Ushtri Clirimtare e Kosoves kane dallime...


tungiii

teutaA
06-12-09, 00:19
...i ka rregullat e veta edhe lufta edhe liria edhe paslufta edhe krejte i kane rregullat e veta 1 Ushtar i Liris Ka Vlera sa 1 miljon shpiunae tradhetare per ate skrahasohen gjerat ashtu me logjiken tende prej adoleshenteje...

...sa per info pdk eshte parti politike ne tu Kosove UCK-ja eshte Ushtri Clirimtare e Kosoves kane dallime...


tungiii

uqk tri shkronja me domethonje po fatkeqesisht sot perfaqesohen nga kriminelat e pdk-s ketu eshte dallimi

Shpati
06-12-09, 00:23
uqk tri shkronja me domethonje po fatkeqesisht sot perfaqesohen nga kriminelat e pdk-s ketu eshte dallimi

PDK esht parti e themeluar nga q'lirimtaret.
Njerz qe i dolen zote Popullit dhe Atedheut.

Lapsi
06-12-09, 00:23
uqk tri shkronja me domethonje po fatkeqesisht sot perfaqesohen nga kriminelat e pdk-s ketu eshte dallimi Teuta te lutem, pa keqkuptime.
UCk eshte ushtri mbarekombetare, ne rradhet e saja kishte nga te gjitha trojet etnike, mandej edhe ne shtabin e pergjithshem si Ali Ahmeti, Fazli Veliu, Gezim Ostreni, Nuri Bexheti nga maqedonia e gjeneral K.L nga shqiperia

murrizi
06-12-09, 00:24
uqk tri shkronja me domethonje po fatkeqesisht sot perfaqesohen nga kriminelat e pdk-s ketu eshte dallimi
Teut pasha hazreti Pavllen si UĒK-en mos s'lind NANA.

teutaA
06-12-09, 00:28
Teuta te lutem, pa keqkuptime.
UCk eshte ushtri mbarekombetare, ne rradhet e saja kishte nga te gjitha trojet etnike, mandej edhe ne shtabin e pergjithshem si Ali Ahmeti, Fazli Veliu, Gezim Ostreni, Nuri Bexheti nga maqedonia e gjeneral K.L nga shqiperia

pse more po garantoni ju qe uqk qe sot perfaqesohet nga pdk nuk kan vra njerz civil aaa shuni pash zotin se po me doket e paski pa luften vetem ne tv ju
un spo them qe ska pas nga te gjitha anet por po them se ka shum ushtar e komandanta qe e kan keqperdor uniformen

teutaA
06-12-09, 00:29
Teut pasha hazreti Pavllen si UĒK-en mos s'lind NANA.

fjala jote ne vesh te t'zotit:tongue:

Lapsi
06-12-09, 00:30
pse more po garantoni ju qe uqk qe sot perfaqesohet nga pdk nuk kan vra njerz civil aaa shuni pash zotin se po me doket e paski pa luften vetem ne tv ju
un spo them qe ska pas nga te gjitha anet por po them se ka shum ushtar e komandanta qe e kan keqperdor uniformen Jo Vallah nuk kam pa duke vra civil, nuk mundem me thene dicka qe nuk kam pa

Urata
06-12-09, 00:36
nuk eshte me rendesi kush e ka formu po kush ka vra njerz ne emer te shikut ketu eshte ka flitet per njerz civil te vrar e jo per parti politike

Go Kanadeze, Go...! kaq e re dhe kaq e khjellet per Zotin , je per lakmi...!

teutaA
06-12-09, 00:36
Jo Vallah nuk kam pa duke vra civil, nuk mundem me thene dicka qe nuk kam pa

ok lapsi pa keqkutim te lutna me mir me than nuk di nuk muj me garantu qe skan vra se nuk i kam pa se sa me ja humb vehtes personalitetin duke i mbrojt vrasesit kur te gjith e dim qfar mentaliteti kemi ne shqiptart vrahemi per megja vrahemi per femna e per nje fjal goje

teutaA
06-12-09, 00:40
teutaA, Go Kanadeze, Go...! kaq e re dhe kaq e khjellet per Zotin , je per lakmi...!

po moj leht eshte veq mos ti perziejn partit politika se ketu kemi te bajm me ligjin e me drejtsin qe fatkeqesisht nuk funksionon ne ks e jo me adhurues te estrades politike


hahah ani thojn sipas ligjit te luftes po bojka me vra njerz civil

Kaqanikasja
06-12-09, 00:43
qysh moj po mundesh me kan kaq e sigurt ncncnc nje vrases me denu ne amerik ti merr me vite te tera e ti kaq e sigurt qudi po me vjen ma bre qik se je e re me u marr me kto gjana kaq te mdha

Po nuk e di pse mua po mi thu keto fjal kur ti edhe ushtrine clirimtare po i bon vrasesa e sdi qysh po mundesh me fol keshtu per ushtrin tone nuk di ku jeton ti a jeton ne kkete bote a jo a ndoshta ske ndegu krisma gjate luftes ne kosove e nuk ke pa asnje send gjate luftes dhe flet keshtu po njerezve qe kan qene ushtare te ushtrise clirimatre te kosoves duhet me jau la kembet e me ja pi ujin se mos te ishin ata edhe ne sishim ketu.sdo te ekzistojke as kosova mo

Urata
06-12-09, 00:44
po moj leht eshte veq mos ti perziejn partit politika se ketu kemi te bajm me ligjin e me drejtsin qe fatkeqesisht nuk funksionon ne ks e jo me adhurues te estrades politike


hahah ani thojn sipas ligjit te luftes po bojka me vra njerz civil


spas ligjit alla SHIK-ass po qysh jo, akoma vrajne per ate pune...! interesant, si e morren pushtetin(karriken) ndaluen dhe vrasjet...!

Lapsi
06-12-09, 00:44
ok lapsi pa keqkutim te lutna me mir me than nuk di nuk muj me garantu qe skan vra se nuk i kam pa se sa me ja humb vehtes personalitetin duke i mbrojt vrasesit kur te gjith e dim qfar mentaliteti kemi ne shqiptart vrahemi per megja vrahemi per femna e per nje fjal goje Teuta, e di se ka pasur vrasje pas luftes, si ne Kosove po ashtu edhe ne maqedoni po ata vrasje nuk jane be per ideale kombetare por ber biznese

teutaA
06-12-09, 00:45
Po nuk e di pse mua po mi thu keto fjal kur ti edhe ushtrine clirimtare po i bon vrasesa e sdi qysh po mundesh me fol keshtu per ushtrin tone nuk di ku jeton ti a jeton ne kkete bote a jo a ndoshta ske ndegu krisma gjate luftes ne kosove e nuk ke pa asnje send gjate luftes dhe flet keshtu po njerezve qe kan qene ushtare te ushtrise clirimatre te kosoves duhet me jau la kembet e me ja pi ujin se mos te ishin ata edhe ne sishim ketu.sdo te ekzistojke as kosova mo

hahahahhahah aq din aq flet

Urata
06-12-09, 00:46
Po nuk e di pse mua po mi thu keto fjal kur ti edhe ushtrine clirimtare po i bon vrasesa e sdi qysh po mundesh me fol keshtu per ushtrin tone nuk di ku jeton ti a jeton ne kkete bote a jo a ndoshta ske ndegu krisma gjate luftes ne kosove e nuk ke pa asnje send gjate luftes dhe flet keshtu po njerezve qe kan qene ushtare te ushtrise clirimatre te kosoves duhet me jau la kembet e me ja pi ujin se mos te ishin ata edhe ne sishim ketu.sdo te ekzistojke as kosova mo

sipas Nazim Bllaces, ata kishin luftu kunder shqiptareve jo serbise...! degjoj CDit edhe njehere...!


ps: O rrnofte AMERIKA, se per ata "ushtare"(pdk-ashat/shik-ashat e sotem) sot kishe fol serbokroatisht...!

Kaqanikasja
06-12-09, 00:48
hahahahhahah aq din aq flet

po ashtu sikur sipas mendimit tend asgje skan bo ushtria jon a sikur os ta nisshi lusten keta ne ende nen sundimin e shkijeve ishim ....

Kaqanikasja
06-12-09, 00:49
sipas Nazim Bllaces, ata kishin luftu kunder shqiptareve jo serbise...! degjoj CDit edhe njehere...!


ps: O rrnofte AMERIKA, se per ata "ushtare"(pdk-ashat/shik-ashat e sotem) sot kishe fol serbokroatisht...!

Po per ty nazim bllaca ta paska qliru kosoven hahahahahahhahaha marreeeeeeeeee per ju

Lapsi
06-12-09, 00:50
Po per ty nazim bllaca ta paska qliru kosoven hahahahahahhahaha marreeeeeeeeee per ju milloradi e ka cliruar ahahhahahhahhahahahahahaha

teutaA
06-12-09, 00:51
Teuta, e di se ka pasur vrasje pas luftes, si ne Kosove po ashtu edhe ne maqedoni po ata vrasje nuk jane be per ideale kombetare por ber biznese

qe fatekeqesisht krejt biznismenat e ks jan politikan ne ket rast e edhe un qita e ceka qe edhe gjat lufte edhe mas lufte kta i kan shfrytezu pozitat per biznese te veta se nuk kan vra njerz per ideale kombetare

edhe pse eshte e kot krejt qka shkruajm ne ketu ne forum por se paku mos te jemi aq te vrazhd ne fjalor e te anojm politikish kur kemi te bojm me njerz te vdekur se eshte gjynaf se i vdekuri nuk flet por gjaku i ti ka me i zan heret a von do ju vi prej zotit se ne drejtsin e ks hiq nuk kam bes i duhen edhe 50 vite me funksionu ligji ne ate vend

Urata
06-12-09, 00:51
Po per ty nazim bllaca ta paska qliru kosoven hahahahahahhahaha marreeeeeeeeee per ju

Paj me te kundershtu ty osht njisoj sikur me e rrehė nji sakat.
Gjynah.

LONG LIVE UNITED STATES OF AMERICA...!

Guri i madh
06-12-09, 00:52
sipas Nazim Bllaces, ata kishin luftu kunder shqiptareve jo serbise...! degjoj CDit edhe njehere...!


ps: O rrnofte AMERIKA, se per ata "ushtare"(pdk-ashat/shik-ashat e sotem) sot kishe fol serbokroatisht...!


ehhh qka kan me dal se edhe do dhunime jan bae ehhhh ka dardha bisht kta mendojn se kan krijue frig te popullata e nuk guxojn me tregue realitetin


para se me dal kjo CD une ktu ju kam than se koha e TITOS edhe e ENVERIT KA kalue ata qe pretendojn me me krijue nji frig te till gabojn se populli nuk mundet me durue nji dhun ekonomike e politike e psikologjike nga kta HASHIMISTAT

teutaA
06-12-09, 00:52
milloradi e ka cliruar ahahhahahhahhahahahahahaha

ahhahahha po valla se ju lutshin milloradit me vra sa me shum civil qe me nderhy me shpejt natoja

Urata
06-12-09, 00:52
milloradi e ka cliruar ahahhahahhahhahahahahahaha

milloradi ju ka clirue juve...! Ju edhe sot me millorada...!

Urata
06-12-09, 01:23
hahahahhahah aq din aq flet

o ti je shume ma e re se Kaqanikasja...! E pashe tu kcy me ni koktej....!

Guri i madh
06-12-09, 01:24
ka qen mir qe kjo tem e hapur shum ma heret ti paraprij temes ne diskutim te bashkangjiten

MemphiSx
06-12-09, 01:30
ti nuk je ne gjendje te kuptosh. Emitimi i verbet, besimi ne muhabetet e kafiterive te pashallakut te beogradit nga shqipja te kane shnderruar ne hut te ballkanitAi qe skupton je ti!!

Ti veq shkrun qka t'shkon pershtati ty...kjo tregon se cfare personaliteti ki!!

Jom perball me keta pashallaret qe kan punu per beograd..i kom pas shum afer,andaj kam njohuri origjinale per ta,qe ne ket forum i kom plasu per 10 vite rresht!

Per qata thash se ti je i ri...e ske kapacitet me provoku dike!!

Guri i madh
06-12-09, 02:19
PDK pranon ekzistencen e sherbimit informativ ne Kosove (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=17247)

shfletuesi_
06-12-09, 07:16
Hajt hajt se shaZote hala s'kan dal ato te ZKZ-s se skishit guxu qety me shkru ma keq per shik :)

Artisti
06-12-09, 09:39
Ai qe skupton je ti!!

Ti veq shkrun qka t'shkon pershtati ty...kjo tregon se cfare personaliteti ki!!

Jom perball me keta pashallaret qe kan punu per beograd..i kom pas shum afer,andaj kam njohuri origjinale per ta,qe ne ket forum i kom plasu per 10 vite rresht!

Per qata thash se ti je i ri...e ske kapacitet me provoku dike!!D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.

B.Burimi
06-12-09, 11:20
me pranverusin nuk e pash te arsyshme me diskutuepo me qfletusin po gjithsesi


nuk ka qen koha me u vra shefki popova pyte SAMI LUSHTAKUN E RRAHMAN RAMEN


po SHUM E SHUM TJER qe jan vra shtabi po dihet kush i ka ba kto vrasje veq dorvrasesit duhet te gjinden


ky gjykimi i hages zgjat edhe nji vit e me prit ata qe i kan humb ma te dashurit

vin zgjedhjet e prap me prit

vjen koha me u inkadrue ne nato prap me orit dy apo tri vjet


vjen koha me u inkuadrue ne bashkimin evropjan edhe ajo procedur zgjat e ata fmijt e perlotur prap mre prit e mos me akuzue kriminelinedhe kta antar te LDKes kur i ka vrae shiku situata rreth kosoves nuk ka qen e mir po kta i vrajten pas shpine qe nuk esht ne traditen shqiptare me vra pas shpine


po qka esht ma e keqja kta SHIKU thojshin se po i vran LDKja IBRAHIM RUGOVA asnji sekond nuk duhet me prit
Oooo le te presin fėmijet e shpijuneve he n. ju kajsha, se kan prit FĖMIJĖT E PATRIOTĖVE qe 2000 vjet edhe kush su ka trokit nė derė.

Llapi
06-12-09, 12:17
Urata Bacaloku
e shum spiuj te ishe UDB-es qe ishi ketu antar te rregullt te keti forumi
si po e perjetoni ket marrveshje te nenshkruar ne mes te Vllaut te Komandant Drinit dhe Kryeministrit te Republikes se Kosoves z.Hashim Thaēit
e ju lus komentone sipas mendimit te juaj

------------------------------------------------------------------------


http://www.gazetaexpress.com/web/images/gexGallery/20348/cache/rexha-490x320.jpg


I besoj Thaēit


Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

Nga Bekim Greiēevci mė 06.12.2009 nė ora 8:02
Kryeministri Hashim Thaēi dhe Ramadan Muja garantojnė se programi im ekonomik pėr Prizrenin do tė realizohet. I kam thyer barrierat mes PDK’sė dhe LDK’sė nė Prizren. Fitorja e Ramadan Mujės dhe e imja ėshtė e sigurt. Duhet tė merremi me qytetarin dhe jo me CD tė ndryshme. Tė akuzohet PDK’ja pėr vrasjen e vėllait tim, Komandat Drinit, ėshtė marrja e Zotit. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Ruzhdi Rexha i LDD’sė flet pėr Express.

Express: z. Rexha, pse vendosėt tė pėrkrahni kandidatin e PDK’sė Ramadan Muja pėr kryetar tė Prizrenit?
Ruzhdi Rexha: Para se tė tregoj pse vendosa ta pėrkrah z. Ramadan Muja mė duhet tė sqaroj ēfarė pėrpjekjesh kam bėrė para se tė pėrkrahė z. Muja. Unė kam qenė kandidat pėr kryetar i “Koalicionit pėr Prizrenin” ku kanė bėrė pjesė shtatė subjekte politike: LDD, AKR, Balli Kombėtar, Partia Boshnjake pėr Aksion Demokratik, Unioni i Boshnjakėve tė Kosovės, Partia Ekologjike e Kosovės dhe Partia Demokratike e Ashkalinjve tė Kosovės. Ėshtė njė koalicion dinjitoz dhe nė garė kemi hyrė si koalicion.
Pas shpalljes sė rezultateve tė raundit tė parė, deklarata e parė ka qenė e pėrfaqėsuesit tė AKR’sė qė ka thėnė se “thjesht, Ruzhdi Rexha si kandidat e ka kryer punėn”. Mirėpo, unė si kandidat i kam marrė rreth 14 pėr qind tė votave, kurse subjektet politike tė koalicionit nga 4, 5, ose 1 pėr qind, e tė tjera. Dhe, kur kanė filluar negociatat pėr koalicione pėr balotazh, subjektet politike kanė bėrė negociata veē e veē me LDK’nė dhe PDK’nė duke anashkaluar koalicionin ekzistues. Thjesht kanė deklaruar, “Ruzhdiu e ka kryer punėn e vet, dhe pėr tė s’ka mė nevojė”. Gjatė bisedimeve qė kanė pasur ma kanė mohuar tė drejtėn se ku do tė shkojė mė tutje. Hapi i parė ka qenė koalicioni i LDD’sė me LDK’nė nė Prizren, ku LDD i ka marrė disa karrika ose disa poste. Nga ana tjetėr, AKR m’i ka ndaluar bisedimet e mėtutjeshme. Atėherė, nė momentin e nėnshkrimit tė koalicionit ndėrmjet LDK’sė dhe LDD’sė, kam marrė iniciativė, qė unė si ish-kandidat tė bėjė negociata me disa taborre, por para vetės gjithnjė e kam pasur programin tim, qė ėshtė program i zhvillimit ekonomik tė cilin ua kam ofruar qytetarėve tė Prizrenit. Ata qė i morėn karrikat, pėr tė mos thėnė postet, askush nuk e ka marrė me vete kėtė program. Unė kam biseduar me LDK’nė se ēka ėshtė puna me koalicionin pėr Prizrenin dhe kėtė program. Nuk ishte interesant pėr ta pėr arsye se unė nuk kam ulėse nė asamblenė komunale, sepse ulėset i kanė marrė partitė. Nuk kanė qenė tė interesuar pėr programin sa kanė qenė tė interesuar pėr mua si Ruzhdi Rexha. Nga ana tjetėr, po ashtu kam biseduar edhe me pėrfaqėsuesit e PDK’sė nė Prizren. Kam kėrkuar tė bisedoj edhe me Kryeministrin Hashim Thaēi. Ai e ka parė programin tim dhe m’i ka hapur dyert pėr tė pėrkrahur tė gjitha projektet tė cilat i kam prezantuar para qytetarėve tė Prizrenit. Ato projekte janė: rruga Prizren – Tetovė, ėshtė njė drejtori pėr zhvillim ekonomik dhe kujdesin ndaj biznesit, qė kam kėrkuar tė krijohet, drejtoria pėr turizėm, si dhe tė hartohet njė plan pėr rritjen e nivelit tė sigurisė nėpėr shkollat e komunės sė Prizrenit. Me kėtė ėshtė pajtuar edhe z.Ramadan Muja. Mirėpo, kam kėrkuar garanci qė unė tė marrė pjesė pėr zbatimin dhe mbikėqyrjen e kėtij projekti dhe mė ėshtė ofruar posti i nėnkryetarit tė Komunės. Pėr shkak tė respektit, tė hapjes sė dyerve dhe pranimit tė mirė tė projektit nga ana e z. Muja dhe z. Thaēi unė kam vendosur qė si kandidat i Koalicionit pėr Prizrenin, si Ruzhdi Rexha, tė bėj marrėveshje. Kam bėrė marrėveshje me z. Ramadan Muja nė prani tė Kryeministrit Hashim Thaēi dhe disa ministrave.

Express: Cili ka qenė ndikimi i liderit tė PDK’sė Hashim Thaēi pėr arritjen e kėsaj marrėveshje?
Ruzhdi Rexha: Ndikimi i Kryeministrit Thaēi ka qenė pėrmes pjesėmarrjes sė tij dhe garancisė sė tij se projekti do tė realizohet. Unė kam besim te z. Muja, por kam kėrkuar qė tė jetė prezent edhe z.Thaēi, qė ėshtė Kryeministėr i Kosovės. Ana tjetėr, pėrfaqėsuesit e LDK’sė, nuk i kanė pranuar kėrkesat e mia.

Express: Si ėshtė pritur vendimi juaj nė LDD? A keni kontaktuar me z. Daci?
Ruzhdi Rexha: Nė momentin e nėnshkrimit tė marrėveshjes mes LDD’sė dhe LDK’sė kam dashur tė shohė pėrmbajtjen e marrėveshjes. Qėndrimi i LDD’sė pėr marrėveshje me LDK’nė ėshtė pėrfaqėsuar nga gjashtė anėtarė. Mirėpo, 12 anėtarė tė tjerė kanė qenė pėr tė bėrė marrėveshje me PDK’nė. Thjesht nuk ėshtė respektuar mendimi i shumicės. Unė kam dashur tė bisedojė me kryesinė por kryetari i Degės sė LDD’sė nė Prizren pas nėnshkrimit ka shkuar jashtė Kosovės. Nuk kam pasur kohė ta presė dhe kam ndėrmarrė hapin tim. Nuk jam konsultuar as me qendrėn, pėrkatėsisht me z. Nexhat Daci. Por, mė vonė e kam njoftuar dhe kam kėrkuar falje sepse e kam bėrė pa njoftimin e qendrės. Por sot e kam njoftuar dhe e kam pėrkrahjen si Ruzhdi Rexha. Unė edhe publikisht kam thėnė se marrėveshjen e kam nėnshkruar nė emrin tim. Unė jam, dhe gjithnjė do tė jem anėtar i Lidhjes Demokratike tė Dardanisė. Jam anėtar i kryesisė sė degės sė LDD’sė nė Prizren.

Express: Por si ėshtė vlerėsuar vendimi juaj?
Ruzhdi Rexha: Kam edhe lėvdata, ka edhe kritika. Mirėpo, koha do ta tregoj tė vetėn. Ka komente tė mira sepse thjesht ėshtė thyer njė barrierė qė ka ekzistuar nė Prizren ndėrmjet dy taborreve tė mėdha (PDK dhe LDK). Tani duhet tė merremi me zhvillim ekonomik, me projekte konkrete pėr qytetarin, e jo me ēėshtje politike, me CD’ja tė ndryshme, e tė tjera.

Express: Meqenėse dega e LDD’sė ka bėrė koalicion me LDK’nė nė Prizren si do tė sillen votuesit? A prisni qė ata tash tė votojnė pėr kandidatin e PDK’sė Ramadan Mujėn apo pėr kundėrkandidatin e tij me tė cilin LDD ka bėrė koalicion?
Ruzhdi Rexha: Votuesit, momentalisht janė tė hutuar. Unė kam dhėnė intervista nė televizione lokale nė Prizren dhe kam dhėnė arsyetimet e mia. Ju po e pėrmendni PDK’nė, por unė po e pėrmendi Ramadan Mujėn dhe Kryeministrin Thaēi si garanci se do tė realizohet projekti. Unė kam pasur rreth 8,300 votues. Po shkoj me njė logjikė tė thjeshtė. LDD ka marrė rreth 3,000 vota. AKR rreth 2,000. Tė tjerėt, partitė e vogla, nuk kanė pasur mė shumė se 500 vota. Pra, 3,000 votues kanė votuar pėr Ruzhdi Rexhėn dhe programin tim. Votuesit janė shumė tė menēur. Aty ku ėshtė programi i zhvillimit ekonomik i Ruzhdi Rexhės, aty edhe do tė votojnė. Ata e dinė fort mirė ēka ėshtė LDK’ja dhe LDD’ja, por e dinė shumė mirė ēka ėshtė Ruzhdi Rexha.

Express: Do tė thotė gjatė kėsaj jave tė fushatės ju pritet tė dilni sė bashku me Ramadan Mujėn dhe t’u bėni thirrje votuesve tuaj qė tė votojnė kandidatin e PDK’sė?
Ruzhdi Rexha: Po, sigurisht. Kjo ėshtė pjesė e marrėveshjes. Aty ku ėshtė Ramadan Muja, aty ėshtė edhe Ruzhdi Rexha. Do t’u bėjė thirrje votuesve qė tė votojnė pėr Ramadan Mujėn dhe programin tim tė cilin e ka pranuar z. Muja. Unė do tė dalė nė fushatė me tė, ndoshta qė nga dita e sotme.

Express: Ēfarė rezultati prisni me 13 dhjetor?
Ruzhdi Rexha: Partia Demokratike e Kosovės, pėrkatėsisht z.Ramadan Muja e ka mbledhur njė spektėr tė subjekteve politike qė ėshtė karakteristikė pėr qytetin e Prizrenit. Aty janė turqit, boshnjakėt, Partia e Drejtėsisė, aty jam unė, me tė vėrtetė ėshtė edhe pjesė e shumetnicitetit, qė thjeshtė ėshtė karakteristikė e Prizrenit. Nga ana tjetėr e kemi LDK’nė, qė ka njė koalicion, mirėpo, aty ku pėrcaktohet Ruzhdiu, jam i sigurt qė edhe Partia Demokratike do tė fitojė. Me kėtė do tė fitojė sigurisht edhe qytetari i Prizrenit pėr shkak tė integrimit apo bashkimit tė projekteve tė Ramadan Mujės dhe Ruzhdi Rexhės. Jam i sigurt pėr fitore.

Llapi
06-12-09, 12:19
Express: Viteve tė fundit ka pasur spekulime se ju nuk keni raporte tė mira me PDK’nė pėr shkak tė vrasjes sė vėllait tuaj, Komandat Drinit?

Ruzhdi Rexha: Ato janė fjalė tė njerėzve qė thjesht deklarojnė “jo gjaku, jo gjaku”. Unė kam marrė pjesė nė gjykimin pėr vrasjen e vėllait tim, prej fillimit nė vitin 2001, deri nė pėrfundim, nė vitin 2006. Nė kuadėr tė kėtij gjykimi nuk ėshtė pėrmendur qė ndonjė subjekt politik ka vrarė vėllain tim. Janė pėrmendur saktėsisht emrat dhe mbiemrat e njerėzve qė janė dyshuar se kanė dorė nė vrasjen e vėllait tim. Askush nuk mund tė marrė tė drejtėn tė akuzojė njė subjekt politik, apo tė akuzojė njė pėrqindje tė madhe, 33 pėrqindėshin, se mė kanė vrarė vėllain e unė tash u jam bashkangjitur atyre. Kjo ėshtė me tė vėrtetė marrja e Zotit qė njerėzit tė bartin fjalė kėshtu. Unė jam ai qė e di saktėsisht se ēfarė ka ndodhur me vėllanė tim. Nuk ka kurrfarė lidhje kjo me vrasjen e vėllait tim. Nuk ėshtė e vėrtetė se nuk kam pasur marrėdhėnie tė mira me Partinė Demokratike tė Kosovės. Unė i kam miq, i kam shokė. Unė kam anėtarė tė familjes qė janė pjesė e PDK’sė. A do tė thotė se ajo e ka vrarė vėllain tim? Ajo qė flitet nė emėr tė PDK’sė ose LDK’sė, ose cilitdo subjekt tjetėr pėr vrasjen e vėllait tim, i kisha lutur qė nėse kanė informata le tė kallėzojnė emrin dhe mbiemrin e jo tė pėrfshijnė komplet masėn e njerėzve. Mua mė vjen keq qė njerėzit janė duke u marrė me vrasjen e Komandant Drinit lidhur me njė subjekt politik. E di qė po pėrmenden kohėve tė fundit edhe kėto CD’tė, e tė tjera. Pa marrė parasysh si do tė jetė, Ruzhdi Rexha nuk do tė akuzojė subjekte tė tėra. Unė e kam thyer njė barrierė qė gjithnjė ka ekzistuar, njėra anė ėshtė deklaruar “ta kanė vrarė vėllain”, e ana tjetėr qė heshtet dhe thotė “nuk ėshtė e vėrtetė”. Unė kam hyrė mes tyre pėr t’iu thėnė ejani tė shohim cila ėshtė e mira pėr qytetarėt, ejani t’i realizojmė kėto projekte. Me hapjen e rasteve le tė merret drejtėsia. Mos tė na mbajnė peng neve qytetarėve qė tė ndikojnė te votuesit.

Express: Ēfarė raportesh ka pasur Hashim Thaēi me Komandat Drinin?

Ruzhdi Rexha: Do t’i pėrsėris fjalėt e vėllait tim, Komandant Drinit – Ekrem Rexha, kur kam kontaktuar me tė nė vitin 1999. Pasi i kishte lindur djali nė muajin korrik, ka qenė nė Sarajevė, e kam pyetur kush janė kėta njerėz. Dhe kurrė nuk e harroj. Ka thėnė Hashim Thaēi ėshtė njė djalė shumė i mirė. Drini ka qenė mė i vjetėr se Thaēi. Hashim Thaēi e ka pasur bashkėpunėtor shumė tė ngushtė Drinin. Kėtė na e kanė thėnė edhe kolegėt, edhe bashkėluftėtarėt e Drinit. Hashim Thaēi ka fjetur gjatė luftės nė njė dhomė me Drinin, nė Devedak. Ashtu quhet ai fshati. Kanė pasur bashkėpunim shumė tė mirė. Pėr kėtė ju garantoj.

Kosovelli
06-12-09, 12:57
D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.

Por vrasjet ne krahun e "pacifist" i kan ber njerz qe thirren po ne ate krah. Sepse para ushtrise serbe kemi pasur UCKen. Por para sherbimeve serbe nuk kemi pasur asgje. SIA e Rame Mares , Adem Salihaj,Gani Gecit ka qen drejt i kordinuar me Stanishiqin, Markoviqin. SIA pra Sigurimi i Atdheut ka vrar komandanta te UCKse dhe veprimtar ne shqiperi si Ali Uka, Ilir Konushevci, Xhemal Fetahun etj... Njerzit qe ma von e krijuan SIA (Fadil SYleviqi) vran ne prit te Zahir Pajazitit, Edmond Hoxha, Hakif Zejnulla, Ukshin Hotin etj... SIA-u (SIGURIMI I ATDHUT) ka ber propagand kunder Adem Demaqit,Ramush Haradinaj. Plus asaj jan munduar ta vrasin Ramushin gjate lufte dhe pas lufte. SIA ka ber dosjet kunder krejt djemve te luftes per krime lufte bashk me Ram Maren e LDKse. Ushtaret e UCKse jane ne zorr prej shpiuneve te LDKse, te Serbis, te UNMIKut.Shumica djemve te perndjekur ne kohen e Serbise prap ishin te perndjekur pas lufte.Jan mbush burgjet me ushtar te UCK

Kosovelli
06-12-09, 12:58
Oooo le te presin fėmijet e shpijuneve he n. ju kajsha, se kan prit FĖMIJĖT E PATRIOTĖVE qe 2000 vjet edhe kush su ka trokit nė derė.

Kohet e fundit ka dale ne shitje nje album i ri i reperit psikopatik Nazim Bllaca. Autoret e tekstit jane Adem Salihaj dhe Gani Geci . Burime te sigurta bejne te ditur se teksti i Salihajt dhe Gecit eshte kopjuar fjale per fjale nga shefat e ish- UDB-es , BIA-s se sotme te Beogradit.
Incizimet teknike jane bere ne studion e Salihajt ne Ferizaj. Dirigjimet politike jane bere ne studiot e BIA-s serbe…
Sponsore jane Milloshevici ne ferr, ish- bosi i famshem i UDB-es Stanishic, Tadiqi, Koshtunica.
Albumi eshte falas per te gjithe naivet qe kane harruar se cfare eshte UDB-a dhe BIA- serbe. Askush ne Bote nuk i njeh ato me mire se shqiptaret e Kosoves.
Dhurata e hasmit eshte o helm o thike! Kjo dhurate kobzeze e Beogradit i ka brenda te dyja: edhe helmin edhe thiken!
Vigjilence vellezxer! Syceltesi!

Kosovelli
06-12-09, 13:00
D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.

Deri nje dit ku e pam me syt tona Rame Maren bashk me Gojart Kelmendin duke e takuar Fadil Syleviqin dhe nje her Adem Salihun ne Hotel Grand ne katin e dyt. Nga ajo dit e kuptuam qe dora e zeze e Serbise jan kokat. Tani hulumtuam me thell dhe dul: qe Ram Mara ishte koleg i Fadil Syleviqit dhe shok me Adem Salihajn me dekada. Jam i sigurt 99% qe Ram Mara ka dhen informacionet BIA-se se kush duhet te likfidohet ne LDK!!! Dhe anasjelltas BIA ka then listen djemve te UCKse Genc Kelmendit, Ram Mares.I kan kry punet ne Dukagjin neper mes Ramiz Moriqit, Musajt dhe ne Prishtin me njerz si Enver Sekiraqa etj... Ken tuj shti popullin ne luft civil.

Kosovelli
06-12-09, 13:03
D.m.th, nuk ke ndėrmarrė asgjė kundėr tyre, i lenė tė qetė tė punojnė dhe ndoshta edhe ju ndihmon.

A mos je anėtarė i SHIK-ut?

Qe sa vite njihemi kėtu nė Forum, tėrė kėto vite i ke pasė dy fjali:

" Kam informata pėr secilin politikan nė Kosovė"

" Krejt politikanat i njoh dhe kam fakte kundėr tyre"


MemphiSx = SHIK


.

Mirepo, dokumenti permban akuza te renda. Dite me heret, nje kopje te ketij
dokumenti e kishte siguruar edhe "Express", nga burime te UNMIK-ut. Dhe, meqe
ekzistimi i tij u konfirmua edhe nga administrata nderkombetare, "Express" do te
vazhdoje qe te publikoje pjese te caktuara te tij, ne pritje te ndricimit te
akuzave- te vertetesise ose te pavertetesise se tyre. Kesisoj, sic ishte shkruar
edhe me pare "Express", njera nder pjeset kryesore te ketij dokumenti perqendrohet
ne akuzimin e zv/ kryeministrit aktual te Kosoves, Adem Salihajn.

"...Ka shume te dhena se njeriu i pare i Sigurimit te Atdheut ne rajonin e Ferizajt
konsiderohet Adem Salihaj. Ai, strukturen organizative e ka pasur te shtrire ne
shume segmente: ne politike, ne organet e sigurise dhe ne ekonomi. Baze ekzekutive e
kesaj strukture ka qene dhe ende eshte grupi i truprojave te tij ne krye te te
cileve eshte N.SH., si dhe lidhjet e tija familjare me B.S.", thuhet ne nje pjese te
raportit per zv/ kryeministrin e Kosoves e cila shoqerohet edhe me nje fotografi.

Sipas autoreve te dokumentit- emri i te cileve nuk figuron- ne muajin maj 2003,
"Adem Salihaj ka marre pjese ne nje konflikt te armatosur ne fabriken e tij ne
Ferizaj, fabrike te cilen asnjehere nuk e ka deklaruar si prone te veten dhe te dy
ortakeve te tij". Tutje, shtohet se "ky konflikt ka ndodhur per shkak te
mosmarreveshjeve ne ndarjen e interesit, me c'rast Adem Salihaj tentoi disa here ta
godase me revole S. B. Konflikti eshte evituar vetem pas intervenimit te SHPK-se,
e cila ishte lajmeruar nga punetoret e fabrikes. Pas intervenimit, policia i kishte
shoqeruar deri ne stacionin e policise te tre ortaket e involvuar ne konflikt: Adem
Salihajn, G. M dhe S. B (keta dy te fundit ne lidhje familjare me njeri- tjetrin).
Policia e SHPK-se e kishte mbyllur kete rast dhe nuk e kishte bere publik. Eprori i
cili e ka mbyllur rastin eshte XH. XH".

Eprori i SHPK, sipas dokumentit, eshte shperblyer nga Adem Salihaj me punesim te
gruas se tij ne Kuvendin Komunal te Ferizajt dhe me ndarjen e nje parcele toke per
ndertim ne hyrje te qytetit te Ferizajt, me dokumente te falsifikuara.

"Me vone, gjate tentimit te eprorit te SHPK, XH. XH, per te investuar ne parcelen e
ndare nga KK i Ferizajt erdhi deri tek konflikti mes familjes se tij dhe familjes L.
e cila ishte pronare e vertete e parceles, si dhe mes kryeshefit te kesaj komune
Sahit Krasniqi i cili
tentonte me cdo kusht qe te realizohej premtimi i bere XH. XH-se. Konflikti i
familjes L. dhe Sahit Krasniqit u shnderrua ne nje konflikt fizik ne lokalet e
Kuvendit Komunal te Ferizajt. Mirepo, pas insistimit te vendosur te familjes L., e
cila kishte nje anetar te saj te punesuar si perkthyes ne policine e UNMIK-ut, XH.
XH hoqi dore nga ndjekja e rastit. Kjo ngjarje solli ne pah edhe falsifikimin e
dokumentit ne Drejtorine per Kadaster, Pronesi dhe Gjeodezi ne kete komune. A eshte
ne dijeni UNMIK-u per keto raste dhe a mundet qe ky person te jete zv/ Kryeminister
i vendit?", thuhet ne dokument.

Gjithnje sipas dokumentit, me daten 10.07.2003 nje njesit i "Sigurimit te Atdheut"
ne shtepine e SH.SH, ne rrugen "28 Nentori" ne Ferizaj ka organizuar bartjen e nje
sasie te armatimit.

"Aty kishte: eksploziv, mjete per aktivizim me teledirigjim, arme kallashnikov dhe
municion per
te. Ne kete aksion kane marre pjese N. SH., SH. SH., G. N., H. M., dhe nje person
nga Prishtina. Bartja e armatimit eshte organizuar me dy vetura: ne njeren ka qene i
vendosur armatimi, kurse ne tjetren kane qene disa persona qe vezhgonin rrugen nga
patrullat e policise. Aksioni ka perfunduar me sukses dhe kjo sasi e municionit ka
perfunduar ne fshatin Mramor te Prishtines, ne shtepine e M. G.", thuhet ne nje
pjese tjeter te dokumentit te shoqeruar me fotografi.

Sipas autoreve, pas bartjes se armatimit grupi ishte kthyer ne shtepine e Adem
Salihajt. Sipas pohimeve ne dokument, atij i ishte raportuar per rrjedhen e
aksionit. "Me 9 dhjetor 2003, pjesetare te "Sigurimit te Atdheut" me nje kombi te
bardhe, me mbishkrim te nje firme, kane bere bartjen e nje sasie te armatimit nga
lokalet e firmes 'F' ne rrugen 'E Recakut' ne Ferizaj, ne drejtim te Pejes. Kjo sasi
e armatimit eshte
derguar ne Peje. Vetura ishte ndalur ne oborrin e Kuvendit Komunal te Pejes. Aty,
veturen e kane pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet me tej se cka eshte bere me ato".

Dokument vazhdon duke dhene edhe shenime te tjera, gjithashtu tronditese. "Me 23
tetor 2003, ne oren 10:00, ne lagjen 'Velania' (Prishtine), ne shtepine (...) ne
katin e dyte, eshte mbajtur trajnimi ne te cilin kane marre pjese rreth 20 persona
nga pjese te ndryshme te Kosoves, ne mesin e te cileve ndodheshin edhe disa njerez
te afert te Adem Salihajt. Qellimi i ketij trajnimi ka qene pergatitja e personave
per te perdorur mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjeruesit kane qene
nga Shqiperia".

Per me teper, autoret e panjohur te ketij dokumenti pretendojne se dijne deri ne
detaje edhe per organizimin dhe ekzekutimin e shperthimit rrenqethes me auto- bombe
brenda qendres tregtare Ben- Af ne hyrje te
Ferizajt.

"Per sulmin terrorist ne 'Ben- af' ka informacione konkrete se ne organizimin e tij
kane marre pjese njerez qe kane lidhje direkte dhe indirekte me Adem Salihajn. Kemi
te dhena se sulmi eshte kryer nga nje grup personash te udhehequr nga L. G dhe B. S.
Vecanerisht diteve te fundit, pas sulmit kunder Kryetarit te Kosoves, jane shprehur
divergjenca mes grupit dhe llafosje mes tyre, nga shihet nje frike dhe pakenaqesi e
madhe mes njeri-tjetrit", vazhdon dokumenti.

Me tutje, ne kete dokument pohohet edhe per kercenime qe i jane bere pjesetareve te
LDK nga e ashtuquajtura Armate Kombetare Shqiptare (AKSH), e per te cilen autoret e
dokumentit pohojne se eshte e themeluar nga njerez te afert me LDK. Ne fund te
dokumentit fillon radhitja e qindra emrave per te cilet pohohet se jane pjesetare te
"Sigurimit te Atdheut". Emrat jane te ndare sipas rajoneve dhe komunave te
Kosoves. Sipas ketij dokumenti, vetem ne Peje ky organizim i sigurimit numeron rreth
30 persona. Shumica prej tyre kane edhe funksione te ndryshme publike, si ne polici,
ne kuvend komunal, ne media, etj.

Vetem ne Decan, dokumenti pohon se rrjeti numeron se paku 50 anetare; ketu
perfshihen edhe pjesetare te SHPK, punetore te arsimit, te kuvendit komunal e tjere
ndersa thekson se kjo organizate shtrihet edhe ne Burim (Istog), Viti, Gjilan,
Ferizaj, Kacanik, Prizren, Suhareke, Malisheve, Rahovec, Prishtine, Vushtrri,
Kastriot (Obiliq), Fushe Kosove, Gjakove, Mitrovice dhe Skenderaj.

Sa per anetaret e inkriminuar te kabinetit aktual te Qeverise se Kosoves, dokumenti
thekson emrat e Astrit Haracise (Minister i Kultures), Melihate Termkollit (Ministre
e Sherbimeve Publike), Agim Veliut (Minister i Arsimit) dhe Adem Salihajt (zv/
Kryeminister). Aty permenden edhe emrat e
financueseve te rrjetit, me gjithe fotografite e lokacioneve- shtepi private, motele
private- ku pohohet se zhvillohen te gjitha takimet e kesaj organizate.

"Express"-it dhe, mbase, te gjithe kosovareve i mbetet te presin qe ditet e ardhshme
ta deshmojne vertetesine apo pavertetesine e ketyre pohimeve. Tani, ne potez jane te
gjithe: administrata nderkombetare, pushteti vendor dhe drejtesia. Domosdoshmerisht,
prej tyre pritet ndricimi perfundimtar i ketyre akuzave te renda.

UNMIK

"Ne e kemi marre nje dokument nga PDK. Policia eshte duke e shikuar ate dhe do te
vazhdoje ta shikoje. Nese ka informacione shtese, atehere hetimet do te fillojne",
deklaroi zevendesshefi i UNMIK-ut, Larry Rossin. Rossin tha se policise i eshte
sugjeruar "te bejne ate qe duhet bere", dhe sipas tij, ata vec kane filluar
ekzaminimet per te pare nese ka dyshime. "Ne gjithmone i marrim
seriozisht ceshtjet e ngrituara nga faktoret politike, qofte nga pozita, qofte nga
opozita", tha Rossin, pas nje takimi qe zhvilloi me liderin e PDK-se, ne seline e
ketij te fundit.

PDK-Thaci

"Kerkova edhe nje here qe UNMIK te marre rolin e vet aktiv, te fuqishem, garantues
te funksionimit demokratik te institucioneve te Kosoves. Ato duhet te funksionojne
ne menyre te pergjegjshme, tranpspatrente", u shpreh Thaci.

LDK:

"Cdo dyshim duhet hetuar, ne menyre qe gjerat te argumentohen. Asnjehere nuk e kemi
kundershtuar kete", deklaroi per "Express", zedhenesi i LDK-se, Lulzim Zeneli.

Anetari i Kryesise se LDK-se dhe Ministri i Pushtetit Lokal, Lutfi Haziri:"Mendoj se
se pari do te duhej hetuar PDK per disa veprimtari, e pastaj edhe anetaret e
kabinetit qeveritar". Duke thene se nuk ka dijeni per te ashtquajturin "Sigurimi i
Atdheut", Haziri shtoi se per
kete organizate ka degjuar per here te pare nga PDK".

Kosovelli
06-12-09, 13:05
KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

Kosovelli
06-12-09, 13:07
Kujt i duhet Reshat Millaku nė gjyqėsinė e Kosovės?!


Nė Listėn e pretenduesve pėr gjyqtarė nė Gjykatėn Supreme tė Kosovės, dhe prokurorė nė Zyrėn e Prokurorisė Publike tė Kosovės dhe nė Zyrėn e Prokurorisė Speciale tė Kosovės, tė publikuar nė http://www.ijpc kos.org/sq/defaultdetails.asp?ID=23, e pashė edhe emrin e Reshat Millakut, ish–prokurorit dhe bashkėpunėtorit tė devotshėm tė UDB-ės, i cili, nė emėr tė Prokurorisė sė Qarkut tė Prishtinės, mė 14 qershor 1983, me Aktakuzėn PP.nr. 6/1983, mė akuzoi pėr vepėr penale: Bashkim pėr veprimtari armiqėsore nga neni 136 al.2 lidhur me nenin 114 tė LP tė RSFJ, aktakuzė ajo, tė cilėn e hartoi nė bashkėveprim dhe nė bashkėpunim me Milivoj Sllavkoviqin, Mehmet Lumin dhe me kuadra tė tjera tė UDB-ės dhe tė Shėrbimit Kontrainformativ ushtarak jugosllav.

Reshat Millaku, e bėri inskenimin e fakteve pėrmes pėrgatitjes sė “dėshmitarėve”, tė tipit tė Rexhep Maqedoncit, i cili, gjatė hetuesisė, por edhe mė vonė gjatė qėndrimit nė burg, bashkėpunoi intensivisht me UDB-ėn dhe KOS-in, por edhe tė ca “dėshmitarėve” tė tjerė, siē ishte rasti i vrasėsit tė familjes sė tij, – Behxhet Jasharit nga Kumanova, tė cilin ma sollėn nė qelinė u Burgut Hetues tė Shkupit pėr tė mė provokuar etj., – pra, Reshat Millaku, pėrmes akuzave tė mbėshtetura nė “dėshmitė” dhe nė konstruktimet e UDB-ės, arriti pėrmes dy gjyqtarėve bashkėveprues tė tij: Ymer Osajt dhe Ahmet Ahmetit, tė mė dėnojė me gjykim tė plotfuqishėm, me 10 vjet burgim tė rėndė dhe me ndalesė tė ushtrimit tė profesionit tė mėsimdhėnėsit dhe tė gazetarit pėr gjashtė vite pas vuajtjes sė dėnimit.

Reshat Millaku dhe shumė kolegė tė tij, gjatė dhjetė viteve tė shkuara, nuk dhanė pėrgjegjėsi pėr veprimet e tyre kriminale tė bėra gjatė viteve 1981– 1989 , por, pėr ēudi, duke e gėzuar pėrkrahjen e ca klaneve korrupte tė ndonjėrės prej partive politike, avancuan edhe mė shumė pėr ta sjellė gjyqėsinė e Kosovės nė prag tė falimentimit tė plotė dhe pėr ta bėrė jo funksional sistemin juridik tė shtetit tė Kosovės. Pėrkundėr kėsaj, nė shtetet e ish–bllokut socialist, kuadrat qė vepruan si Reshati, dhanė pėrgjegjėsi pėr krimet e bėra, ndėrkaq, nė Kosovė ndodh e kundėrta. Ato avancohen nė organet e drejtėsisė, nė polici etj.

Ekzistojnė argumente tė bollshme: disa mijėra aktakuza tė fabrikuara, aktvendime gjyqėsore, disa mijėra vite burgu tė mbajtura. Me dhjetėra shqiptarė tė vrarė gjatė hetuesisė. Dhe, nė pėrfundim: a mund tė hapin hetime “Reshatėt kundėr Reshatėve” ?! E, pra, krimet nuk vjetrohen, e madje ato as nga memoria nuk shlyhen.

Kosovelli
06-12-09, 13:08
Ridoli nė skenė shėrbimi fantom "Sigurimi i Atdheut". Kjo sajesė e stisur dy vjet mė parė nėpėr "banhofet" e Zvicrės nga oficerė e kalemxhinj tė dėshtuar, ka dėrguar herė pas herė nėpėr redaksi kumtesa gjoja nė mbrojtje tė LDK-sė dhe tė kryetarit tė Kosovės. Askush nuk e ka marrė seriozisht kėtė sajesė. Pėr mė tepėr LDK-ja dhe Zyra e z. Rugova kanė dalė me kumtesa qė dėnonin dhe distancoheshin prerazi nga dacibaot e "Sigurimit tė Atdheut".

Mirėpo leximi i fjalėpėrfjalshėm nė lajmet kryesore tė RTK-sė i njė kumtese tė tė ashtuquajturit "Sigurimi i Atdheut", mė 12 prill 2005 tregon pėrmasat e mėdha e tė rrezikshme qė ka marrė lufta e nėntokės politike nė Kosovė.

Kjo kumtesė kėrkon pėgjigje nė shumė pyetje:

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė shėrbimet serbe tė zbulimit nė mėnyrė qė ta shfrytėzojnė rastin dhe zjarrit tė pėrēarjeve nė Kosovė t’i japin dimension edhe mė tė madh?

- A mund ta kenė shkruar kėtė kumtesė analistėt e shikut tė PDK-sė, nė funksion tė mbėshtetjes sė tė dhėnave qė ia dorėzuan UNMIK-ut nė formė tė njė dosjeje prej 150 faqesh me fotografi e skema plotėsuese?

- A mund ta kenė shkruar analistėt e SIA-se tė LDK-sė?

Pėrgjigja duhet kėrkuar nė njė pyetje tjetėr: kush pėrfiton nga kjo kumtesė?

Logjika mė e thjeshtė thotė se, kėsaj radhe, prapa "Sigurimit tė Atdheut" qėndron ose kreu i shėrbimet serbe, ose njė klan i LDK-sė qė ka humbur luftėn pėr pushtet, ose njė i tretė nė spektrin e imtė politik kosovar qė mėton tė pėrfitojė nga rrėmuja. Pėrndryshe strukturat e mirėfillta tė LDK-sė gjithsesi jo, sepse kjo do tė ishte njė vetėvrasje para ekranit televiziv.

Nė kėtė rast detyra elementare e ēdo gazetari do tė ishte tė pyes zyrat e informacionit tė institucioneve tė Kosovės, zyrat e partive politike etj. Dhe vetėm atėherė tė japė njė informacion tė ekuilibruar, profesional.

Mjerisht, ky shembull dėshmon se nėntoka politike po e bėn ligjin edhe nė mediat e Kosovės.

Kosovelli
06-12-09, 13:08
SIGURIMI I ATDHEUT”: KEMI PLUMBA SA PĖR TA MBROJTUR ADEM SALIHAJNNė komunikatėn “Sigurimit tė Atėdheut”, e cila mban firmėn e kolonel R. Miftarit thuhet se pas njė serie shpifjesh kundėr zv. kryeministrit Adem Salihajt, nga matrapazėt e politikės kosovare i tėrhiqet vėrejtja pėr reflektim tė gjithė atyre qė janė pėrfshirė nė sulme kundėr Adem Salihajt, Jakup Krasniqit (PDK), Veton Surroit (Lista joqeveritare- Ora), Bujar Bukoshit (Fondi UFORK), Faik Graincės (anti-LDK).

Mė tej thuhet se pėrkundėr mosdashjes ata janė tė detyruar qė tė dalin me kėtė deklaratė publike qė edhe njė herė tė tėrheqin vėrejtjen “me mesazhin tonė tė qartė dhe tė rreptė”.

“Nėse dikush ka menduar ta degradoj Qeverinė e Pavarėsisė sė Kosovės, mu nė vitin vendimtar; “Sigurimi i Atdheut”, ėshtė i detyruar tė mendojė pėr fatin e jetės sė atyre qė po shpifin dosje tė rreme kundėr drejtuesve tė qeverisė. Adem Salihaj ėshtė i mbrojtur nga “Sigurimi i Atdheut”; shpifarėt po luajnė “Rolet me gjashtė fishekė”, “Provoni dhe dėrgoni dosje nė gjykatė apo kudo tjetėr, atėherė do tė merrni pėrgjigjen konkrete nga “SIA”, thuhet nė kėtė komunikatė.

Sipas kėsaj komunikate, nė Qeveri, tė drejtėn ligjore, morale dhe kombėtare, tė kėrkoj llogari apo tė ndėrhyj drejpėrdrejt e ka vetėm idhulli i tyre, Presidenti i Pavarėsisė sė Kosovės, Dr. Ibrahim Rugova.

Kushdo tjetėr qė mėsynė Salihajn, do tė mbetėt nė tentativė. “Sigurimi i Atdheut” ėshtė nė mbrojtje tė pavarėsisė sė Kosovės dhe frymės kombėtare qė mbėshtet atė nė krye me presidentin Dr. Ibrahim Rugovėn. “Sigurimi i Atdheut” nė kėtė komunikatė thotė se do tė godas nė tė gjitha format, pa paralajmėrim, tė gjithė kundėrshtarėt e pavarėsisė sė Kosovėės dhe tė Dr. Ibrahim Rugovės. Rjedhimisht, nė kėtė situatė me ēdo kusht do tė luftojė kundėrshtarėt e drejtuesit tė lartė tė qeverisė, z. Adem Salihaj. “Sigurimi i Atdheut” u bėnė me dije tė pėrfshirėve nė kėtė aferė, me sa vijon:

Jakup Krasniqit - i rikujtojmė se Qeveria e Kosovės nuk ėshtė “Republikė e Malishevės”, qė t’i jap llogarinė atij. Kjo ėshtė qeveri legjitime e zgjedhur nga vota e lirė e qytetarėve tė Kosovės dhe jo qeveri e kallashnikovėve tė Poliēanit.

Gjithashtu, tė njėjtit i rikujtojmė se Kosova e Pavarur, pas decentralizimit, mund tė mos i njohė pasaportat e Malishevės, prandaj pėr tė mė e mirė ėshtė heshtja ose pėrndryshe do t’i presim njė buletė njėdrejtimėshe pėr Holandė.

Veton Surroit - para se tė botojė nė gazeten e tij tė CIA-s sekrete tė qeverisė sė Kosovės etj., ėshtė mirė t’i bėjė tė njohura pėr lexuesin kosovar edhe sekretet e tij tė cilat kanė tė bėjnė me bashkėpunimin e tij me jugosllavėt.

Tė botojė marrėveshjet e veta tė fshehta qė ka me shėrbimet e huaja sekrete etj. Njė shoqatė joqeveritare nuk i takon tė merret me punė tė qeverisė. Me kėtė avaz, Veton Surroit ėshtė rrezik t’i ndalet “ORA” nė dorė.

Bujar Bukoshit - i rikujtojmė se nėse e gjithė bota ka tė drejtė tė kėrkojė llogari nė qeveri, ai vetė ėshtė njeriu me mė sė paku arsye nė kėtė botė pėr tė kėrkuar kėtė llogari. Askush nuk i ka faj atij se ėshtė larguar nga LDK-ja pse nuk i ka fituar votat. Ai, asnjėherė nuk ka dhėnė llogari pėr paratė e popullit, tė cilat i ka vjedhur nė emėr tė qeverisė sė Kosovės. Po ky Bujar Bukoshi, nė momentin kur ndodhet nė krizėn mė tė madhe me aferėn “Ben-af”, jo rastėsisht, pėr t’i ikur kėsaj pėrgjegjėsie dhe pėr t’u harruar nga mediat merret me shpifje kundėr zėvėndėskryeministrit Adem Salihaj.

Faik Graincės - , tė rebeluarit tė LDK-sė i rikujtojmė se enveristėt e kuq marksistė-leninistė, kanė realizuar qėllimin e tyre pėr tė krijuar thyerje tė brendshme kudo nė LDK, tė cilin “sukses” do ta bartė mbi kurriz vetė Grainca, dhe atėherė kur enveristėt nuk do t’i dalin nė ndihmė, sepse do jenė shtuar. Ėshtė mėkat qė njė person si Grainca, tė ketė ende librezen e LDK-sė. Kėtė mėkat do ta korrektojė shumė shpejtė “Sigurimi i Atdheut”. Kėshtu pra, njė nga njė, kėta katėr i kėrcėnon kjo farė SIA (“Sigurimi i Atdheut”) e Rame Mares

Kosovelli
06-12-09, 13:09
Nga dal por sigurtė pa emocione sepse boll kosova ka derdhė gjakė 300 ushtarė tė uēkės uvranė nė prita nga policia lokale e formuar gjatė lufte kundrejtė kosove dhe uēkės dhe nė vazhdimsi pasė lufte e sa plitikajė tė ldkės e tė spektritė tė gjėr njerz me namė dhe ende su zbulue asė kushė tash mė duketė se i erdhi funi ksaj katrahure kosovare.
Denoncimet jan ba por tash pritet hetimet si do shkojnė shpirti fletė edhe pse i vdekurė

Kosovelli
06-12-09, 13:10
Vritet i riu nė ferizaj para kafe internet nga banditet e sigurimit tė atdheutė edhe pse mė heret babait tijė i ėshtė marr parcella e tokes ku kanė menduar se ky i ka dhanė informatatė opozites pėr marifetet e adem salihajtė qė ai ika ba nė ferizaj.

Burgoset gazetari i expresit paulin pashku nga shpkėja pėr shkakė se e vetmja gazetė ditore eka marrė kopjen e akuzave tė opozites ndaj tė inkriminuarve nė krime dhe nė korupcionė.

burgoset dhe rrahet gazetari i rtkės nė vuqitern ku i mirret edhe inqizimet dhe kaseta e kameres nga shpkėja por nė te jan sigurimcat qė veprojn nėn atė uniformė sepse iban inqizimet e sigurimit te atdheut me kreret e udbes nė shkollen e policis nė vushtrri.

keshtu ndodhi ne vitin 2005 sa per kujtesen...

Kosovelli
06-12-09, 13:11
Shtabi i "Sigurimi i Atdhut" SIA : Ram Mara, Gani Geci, Agim Mehmeti, Shpend Shala, Nazif Ramabaja, Ramiz Muriqi, Sadik Musa, Ismet Ceku.........etj.


Ja disa "gjynahe" (Krime) te tyre :

Gani Geci, vrases i Abedin Rexhes "Sandokanit" , deshmitar i rrejshem ne burgosjen e Abit Hazirit ( qe akuzohej per gjoja vrasjen e Ekrem Rexhes, Komandant Drini - i cili ne fund te gjykimit lirohet si i pafajshem ) deshmitar i msheft ne burgosjen e Sabit Gecit... Gani Geci nuk guxon me sheteit i lire ne Kosove dhe Shqiperi...

Agim Mehmeti - zėvendės i Ahmet Krasniqit... pjesmarres ne planet per formomin e "Sigurimit te Atdhut" SIA.


Nazif Ramabaja, Shpend Shala... ish oficer te FARK-ut bashkpuntor te ngushte te Tahir Zemes dhe Ramiz Muriqit...


Remzi Shala dhe Bashkim Ndrecaj - deshmitar te rrejshem kunder Gjeneral Sali Veselit, Abit Hazirit... ne lidhje te ngushte me Gani Gecin j“u ka ndihmuar ta spiunojne Abit Hazirin i cili eshte poashtu nga Llausha (bashkvendas i Gani Gecit) ...


Fadil Syleviqi dhe Fatmir Sheholli... dy deshmitar te fsheht kunder Rrustem Mustafes "Remit"... Fadil Syleviqi ish polic i serrbis... edhe tash polic hetues pran UNMIK-ut Fatmir Sheholli .. (i biri i deputetit te SPS-sit Maliq Sheholli i likuiduar gjat Luftes si Kolaboracionist)drejton Radio Kontaktin nje Radio me Redaksi serrbe dhe si gazetar i TV Beogradit nga Prishtina...

Vesel Muriqi...deshmitari kryesor kunder Daut Haradinajt me shoke...eshte nip i shkive dhe ne Serrbi sa ishte "azilant" nenshkruhej edhe Vesel Todoroviq sipas mbiemrit te nenes dhe dajve te tij... jeton ne anonimitet dhe me identitet te ndrruar...ashtu si Ramiz Muriqi... bija e te cilit eshte truperoje e Ibrahim Rugoves...

Ismet Ceku ( Irzniq) dhe Sadik Musa (Strellc) jane nga banda e Deqanit... poashtu te implikuar ne deshmite kunder Daut Haradinajt me shoke....

Shumica e aktivisteve te "Sigurimit te Atdheut" nuk guxojne te shetisin te lire ne Shqiperi dhe Kosove (p“o s“ka gje se e kane memen Serrbi) per shkak te pjesmarrjes ne Krime dhe deshmi te rrejshme kunder Shqiptarve...

Duke jetuar ne gjendje te ketille ata edhe kane formuar organizaten ne fjale e cila eshte e mbeshtetur edhe nga Ibrahim Rugova... Ai ne stafin e afert te truprojeve ka vellaun e Gani Gecit dhe bijen e Ramiz Muriqit...

Kosovelli
06-12-09, 13:12
A e ka vrarė Ramė Maraj Tahir Zemajn? Rrethanat dhe interesat konfliktuoze tė tyre flasin se ai kishte mbetur armik kokėfortė i tij. Policia e EULEX-it e din dhe ka fakte tė bollshme se Ramė Maraj i ka miq personal ekzekutuesit e Tahir Zemajt, tė cilėt janė edhe nė strukturat udhėheqėse dhe operative tė organizatės kriminale “Sigurimit tė Atdheut”. A i ka vrarė Ramė Maraj policėt e SHPK-sė, Sebahate Tolajn dhe Isuf Haklajn? Faktet dhe dėshmitarėt tanimė nė duart e policisė sė EULEX-it flasin pėr jodashamirėsi ndaj unfiformės sė PK-sė

Kosovelli
06-12-09, 13:12
Pak fakte janė bėrė publike nga bastisja e shpejtė, pėrqendruese dhe me shumė predispozita pėr tė penguar pėrfundimisht goditjet e kėqija nga sjelljet, aktivitetit dhe qėllimet e njė suite – marionetė e stacionuar, mu nė zyrėn e kryetarit tė Kosovės. Zyrės sė kryetarit tė Kosovės, vetė kryetari i Kosovės i thotė “presidencė”. Mirėpo, kontrollimi disaditėsh i zyrės dhe lagjes “Velania” ku ėshtė e vendosur selia e kryetarit tė Kosovės, ka rezultuar qė ėshtė bėrė nga njėsi speciale tė policisė sė UNMIK-ut dhe tė SHPK-sė, e kėta tė fundit tani i shohim rregullisht nė dyer tė selisė. Kontrolli ka nxjerrė sheshit shumė spekulime dhe flitet pėr gjetje tė armėve, municion, para, por “spekuluesit seriozė thonė qė ka tė ngjarė qė nė zyrėn e kryetarit tė Kosovės, ose aty diku, tė jetė gjetur edhe drogė”. Organet e sigurisė, nuk kanė dhėnė detaje, gjė qė ishte dashur tė bėhej si gjithkund nė botėn e qeverisur mbi baza demokratike. Kur s’ka detaje, gjithmonė ka spekulime. Rreth misterit nė Velani, njė gjė tashmė ėshtė vėrtetuar: se nėpėr shkallėt e selisė dhe kthinave perandorake tė ndėrtesės, pėrskaj xhipeve dhe nė xhipet zyrtare tė suitės sė kryetarit, nė konferenca shtypi, aeroporteve e gjetiu nuk shihen djelmosha nė tė zeza qė shumė tė krekosur, pėrbėnin “gardėn” e kryetarit tonė. Nuk shihen kėta djelmosha qė jo vetėm ishin shumė (flitet pėr 40, 60 e ndoshta edhe deri nė 80 veta) mirėpo, ishin edhe arrogantė, tė pakulturuar dhe mjaft tė dyshimtė nė kuptim tė prejardhjes dhe biografisė pėr tė qenė tė denjė ta ruajnė me besnikėri njė kryetar. Pak na intereson prejardhja dhe biografia e tyre, sepse ka qenė ēėshtje e zyrtarėve pėr siguri tė kryetarit kjo punė, por nė anėn tjetėr nuk mund tė mos e shtrojmė pyetjen: ēka i duheshin kryetarit Rugova kaq shumė roje, dhe prej kujt ruhet kryetari Rugova kaq shumė?

Kosovelli
06-12-09, 13:13
Suita - marionetė, nuk ėshtė bėrė dje. Si njė shtab i krimit duket tė ketė qenė selia e kryetarit tė Kosovės. Ēka ėshtė synuar kėshtu…? Shefat e ndryshėm tė sigurisė sė kryetarit Rugova, kanė demonstruar duke mbledhur shumė djem me tė zeza rreth lagjes Velania “aftėsinė mbrojtėse”! Kanė demonstruar nė publik rejtingun e tyre me pretekst se “kryetari Rugova ėshtė shumė i rrezikuar”! Gjithashtu, shefat e sigurisė sė kryetarit Rugova kanė krijuar rrjetin e marrjes nėn kontroll tė selisė sė kryetarit tė Kosovės, dhe pėrdorimin e selisė dhe tė figurės sė kryetarit pėr nevoja tė ndryshme – tė gjithanshme. A e ka ditur pozicionin e tij dr. Rugova? Absolutisht. Ai ka qenė qė prej fillimit, para lufte dhe pas lufte i vetėdijshėm se krijimi i njė “garde” mbrojtėse qė reflekton “siguri dhe pompozitet nė sy tė publikut dhe qytetarėve”, qė kryen bile edhe punė tė tjera, qė ia ruan atij figurėn dhe ia forcon vazhdimisht prestigjin pa zgjedhur mjete, ėshtė njė diēka qė e kanė pėrdorur perandorėt, mbretėrit, diktatorėt etj. Kjo, i ka konvenuar vazhdimisht mentalitetit tė tij ballkanik!

Kosovelli
06-12-09, 13:13
Dy veprimet direkte, padyshim tė montuara (sulmi i 12 marsit tė vitit 2004, dhe sulmi i 15 marsit tė vitit 2005), kanė specifikėn e tyre, por kėto “driblingje” tė skenuara nė mėnyrė perfekte, mė nė fund e humbėn shijen. Sado qė nuk po flitet dhe nuk po tregohet se cila ishte shija e humbur, kryetari i Kosovės e ka pėrfunduar lojėn. Policėt zyrtarė qė e ruajnė tash e tutje nuk janė autsajderat e lozhave tė sigurisė, dhe skenarėt e ndodhur nėse jo sot, njė ditė do tė bėhen publikė. Nė sytė e qytetarėve dhe nė sytė e prokurorėve e tė gjykatave, misteri nga Velania nuk ėshtė fshirė. Dhe as nuk do tė fshihet! Projekti qė ka mundur tė shpėrthejė nė mėnyrėn mė tė keqe, po tė mos kishte qenė “dosja e PDK”-sė, ka mundur tė variojė sipas njė parashikimi tė zi: njė ditė, dr. Rugova tė mos i shpėtojė atentatit tė vetėprojektuar. Pra, qė imagjinimet e deritashme tė shefave tė sigurisė, tė pėrfundojnė me njė tė vėrtetė. Me apo, pa qėllim…

Tė gjithė do ta kishim tė qartė se ēfarė do tė ndodhte! Sė pari, “partia mėmė” dhe shefat e sigurisė sė dr. Rugovės me ndihmėn logjistike tė “Botės sot”, me ndihmėn e qarqeve politike dhe agjenturore jashtė Kosovės, por edhe me ndihmėn e mercenarėve nga Serbia e Maqedonia, do ta akuzonin apriori PDK-nė pėr atentat. Ashtu – kėshtu, pėr tė dy improvizimet e atentateve tė pėrmendura mė lart, tashmė ėshtė thėnė se ka gisht PDK. Atentati ndaj Rugovės do ta kishte synimin sa perfid nė njėrėn anė, po kaq tė qėllimshėm nė anėn tjetėr: shkaktimin e destabilizimit anarkik tė vendit. Ky skenar i errėt, sipas tė gjitha gjasave njė ditė ėshtė dashur tė bėhet i vėrtetė (njė nga rezervat e fundit tė fundėrrinave antikombėtare dhe proserbe pėr ta shpartalluar Kosovėn). Synimi pėr t’u likuiduar dr. Rugova njė ditė tė afėrt, do ta keqėsonte gjendjen. Acarimi do tė synohej pėr tė nxitur luftė civile.

Kosovelli
06-12-09, 13:14
Vrasjet e njėpasnjėshme pėr gjashtė vitet e fundit (pa iu kthyer kohės sė luftės kur ishte tentuar me ēdo kusht pėrēarja dhe konfrontimi i armatosur), vrasja e Xhemajl Mustafės, Tahir Zemajt etj., kanė pasur qėllime tė errėta pėr tė shkaktuar pėrplasje kombėtare. Skenari qė u bė nė lidhje me dėrgimin nė Hagė tė Ramush Haradinajt (kryesisht me ndihmėn e LDK-sė dhe tė shėrbėtorėve tė saj nė partitė e tjera, dhe nė AAK), kishte pėr qėllim shkaktimin e kaosit, por ky kaos u projektua qė tė eskalojė nė konflikt civil, me vrasjen e tė vėllait tė ish-kryeministrit Ramush Haradinaj. Shėrbimet agjenturore e provokuan edhe njė tjetėr gjė: goditjen e selive tė partisė ORA, dhe tė PSHDK-sė. Tri sulme serike (tentim-atentati kundėr kryetarit Rugova, vrasja e Enver Haradinajt dhe goditjet e selive tė partisė ORA dhe tė PSHDK-sė), ishin tė mjaftueshme pėr tė kuptuar (shėrbimet inteligjente tė KFOR-it dhe tė policisė sė UNMIK-ut) se suita – marionetė e instaluar nė Velani por e degėzuar nė gjithė Kosovėn, ishte gati tė dilte nga kontrolli i plotė. Ramė Maraj qė tashmė duket tė ketė qenė shpirti i agjenturės sė ish-UDB-sė (e konvertuar nė organizatėn “Sigurimi i Atdheut”), nė bashkėpunim me tė rekrutuarit e tij nė LDK dhe nė parti tė tjera, e kishte siguruar terrenin politik dhe institucional, dhe e kishte krejt tė lehtė ta dridhte Kosovėn, sa herė tė kishte nevojė. Dekonspirimi i z. Maraj dhe kontrolli nė Velani, janė dy ngjarje qė assesi nuk duhet tė marrin fund nė gazeta, kėtu ka punė policia dhe prokuroria. Kėto dy ngjarje, aktet dhe faktografia, terreni, gjendja e djeshme dhe e sotshme po tregojnė se nuk flitet pėr pushtet demokratik nė Kosovė. Institucionet e Kosovės janė tė mbushura me agjentė tė ish-UDB-sė dhe me rekrutė tė rinj, qė ish-stafet e vjetra tė kėtyre kategorive agjenturore (tė ish-Sigurimit Shtetėror Jugosllav, tė ish-Sigurimit tė Serbisė dhe tė Sigurimit tė Fshehtė ish-Jugosllavė e tė Sigurimit tė Fshehtė Serb tė sotshėm), i kanė instaluar nė pushtet nėpėr gjithė Kosovėn. Kosova ėshtė tip i qeverisjes gjysmė diktatoriale, me elemente tė sistemit policor – ushtarak. Shumė institucione tė Kosovės (Organet komunale, Organet qendrore, Kuvendi, Qeveria, policia e SHPK-sė, ndėrmarrjet e ndryshme publike, si PTK, pastaj bankat dhe bizneset e tjera private), janė tė mbushura me agjentė tė rekrutuar dhe tė udhėhequr nga organizatat ilegale, si “Sigurimi i Atdheut”, por edhe nga qendra tė tjera politike e parapolitike (kush do fakte, le tė urdhėrojė tė hetojė pak mė thellė institucionet e ndryshme tė Kosovės dhe do t’i gjejė tė dyshimtit). Kur ėshtė fjala pėr organizatėn “Sigurimi i Atdheut”, njė tip i tillė i organizatės edhe pse ėshtė dekonspiruar (sipas traditave sė veprimtarisė sė shėrbimeve), ka shemrėn e vet. Krejt nėn hije dhe larg prej syve tė opinionit e tė qytetarėve. Skenarėt e zinj antishqiptarė, por sidomos skenarėt kundėr Kosovės, nuk janė tė mbaruar.
VREJTJE: ky material eshte publikue ne vitin 2005 dhe behet fjal per ate kohe...

panta_rhei
06-12-09, 13:15
Kush ia qėllon, qiky ma nalt: a ka ikė prej spitalit a prej kopshtit zoologjik? - e fiton nji shpėrblim tė konsiderueshėm. :wink:

BACALOKU
06-12-09, 13:21
Kush ia qėllon, qiky ma nalt: a ka ikė prej spitalit a prej kopshtit zoologjik? - e fiton nji shpėrblim tė konsiderueshėm. :wink:

Ky osht tarasi i kosoves .de. e kan lshue pej bardovcit.ky pis ka ardh veq me sjell rrena e propaganda.

BACALOKU
06-12-09, 13:23
lus moderatoret qe te gjitha keto shkrime qe nuk kan te bajn me temen . te largohen. ket e ban ky faqezi me qellim me ia ndrue kahjen temave.ky e ka ba mut ne kosoven de tuj leh si kudra e tash ka ardh edhe ktu si kosovali m dezinformue.

panta_rhei
06-12-09, 13:25
Ky osht tarasi i kosoves .de. e kan lshue pej bardovcit.ky pis ka ardh veq me sjell rrena e propaganda.
Haj mazamakeq qe s'tek o mbet as per doktorr... lene le t'maron qef mos e ngucni se nuk e paska gat, e gjynah.

BACALOKU
06-12-09, 13:36
Haj mazamakeq qe s'tek o mbet as per doktorr... lene le t'maron qef mos e ngucni se nuk e paska gat, e gjynah.

pajtohna me ty i nerumi panta_rhei hahahah

pranveruesi
06-12-09, 14:31
lus moderatoret qe te gjitha keto shkrime qe nuk kan te bajn me temen . te largohen. ket e ban ky faqezi me qellim me ia ndrue kahjen temave.ky e ka ba mut ne kosoven de tuj leh si kudra e tash ka ardh edhe ktu si kosovali m dezinformue.

...si po jave qesin njerzit faktet dhe te verteten per lendine menjeher po shtirreni si viktima dhe po kerkon fshirje ju jeni si shkjet e keni marre shkollen e tyre qe per tu shfaqure viktim jeni ne gjendje cmos per te bere...


...kot e keni mos u lodhuni se nuk pshtoni dot eshte me e sinqerte dhe me e mire per juve te pendoheni e te kerkoni falje per krimete e renda dhe tradhetit qe i keni bere ndaj Popullite Shqipetare nen ambrrellen pacifizto ekstremiste me mite si ne kohen e mesjetes krishtare inkurzacion a si hamomi quhet ajo kohe...

tungiii

roadrunner
06-12-09, 14:59
Qe une po te tregoj kush eshte ky. Ktij ja kan rras vllaun ne burg i ka majt nja tri vjet, edhe apet hyn thot Thaqi Thaqi. Tash hyn e verteton edhe ai vete.


Kosovelli, hajde ungju qetu edhe kallzona pse je qart kaq shume e s'je ka e din ma as per qka flet :D

Kush ia qėllon, qiky ma nalt: a ka ikė prej spitalit a prej kopshtit zoologjik? - e fiton nji shpėrblim tė konsiderueshėm. :wink:

BACALOKU
06-12-09, 15:01
...si po jave qesin njerzit faktet dhe te verteten per lendine menjeher po shtirreni si viktima dhe po kerkon fshirje ju jeni si shkjet e keni marre shkollen e tyre qe per tu shfaqure viktim jeni ne gjendje cmos per te bere...


...kot e keni mos u lodhuni se nuk pshtoni dot eshte me e sinqerte dhe me e mire per juve te pendoheni e te kerkoni falje per krimete e renda dhe tradhetit qe i keni bere ndaj Popullite Shqipetare nen ambrrellen pacifizto ekstremiste me mite si ne kohen e mesjetes krishtare inkurzacion a si hamomi quhet ajo kohe...

tungiii

Ja faktet po i qetni ju se na nuk i dijm se ku jan se nuk kena ba vepra antikomtare kriminale si ju. bile veq ata qe jan te kriminalizuem i din faktet.andaj edhe po vin pej serbije. njeni pas tjetrit e po kallxojn. a pe sheh kjo vejushka mas 10 vjete e thirri azem syla e tash n ket koh po nxjerr telashe bashk me bllacen.ky bllaca tha qe osht i shikut edhe kjo vejushka tha qe e kom lyp me vra ganin. ktu po doket kush osht me serbi. dhe azem sylka n telefon po rrike veq me beligrad.krijus ato qe po sjell kosovalia taras qelne nji tem e sjellni. aty. po kjo tema asht se si hashim thaqi po i vret shqiptart. djali i fadil hogjes. po me thuaj a e shtit fadil hogjen n vorr ju shikasat?tash qka po vajton si ajo vejushka e serbis.

roadrunner
06-12-09, 15:04
ANI BURRA? Sa jeni te knaqt me keto rezultate :D...kukuuu qysh del more njeri para kejt popullit e thot S'E kam bo, e ne fund BAM. Kjo pra ishte epizoda e pare e SERIALIT ESMER te PRODHIMIT VENDOR...arrestimet me rend po priten, dej te ma i madhi...spreni mir dhomt se keni mu knaq tu i ngu lajmet per dit hahahaaa

roadrunner
06-12-09, 15:22
Llogarite ti qet send:
Boris Tadic, president i Serbise: ka ngre dolli shampanje ne stadion, pranon fajin dhe denohet.

Xhabir Zharku (s'ma nxe fleta me shkru qa ka bo), e Bajrush Xhemajli shkoj e myti njerin ne ditet ma te mira te rinise, tu nejt ne kolon si e ma mire, edhe qfare denimi kan marr keta?


Kadale po iu vje dite te tonve.


Prej kur eshte Formu LDK-ja ka nis me u permend edhe SHIK-u pra dihet kush dhe qka ka pas ne SHIK veq se tash jane nda ne dyshe LDK-LDD

roadrunner
06-12-09, 15:26
O ti duduk, qeti 30% ne liste jane mesues, qe kan kry shkollen e larte te edukimit. dhe me profesione tjera qe s'kan te bejne aspak me institucionet e drejtesise, kur i bone gjykatsa a? Mos ja fut kot allahile

KUSH ISHIN EKZEKUTUESIT E DENIMEVE TĖ MIJĖRA ATDHETARĖVE SHQIPTARĖ- GJATĖ VITEVE 1950-1990

Gjyqtarėt dhe prokurorėt qė vepruan me urdhėra tė UDB-sė dhe tė strukturave politike e shtetėrore tė kohės,ishin:

1.Arif Korapi-gjyqtar
2.Ali Abdullahu
3.Ismail Xhemaili
4.Bozhidar Zuloviq
5.Dragolub Neshiq
6.Rexhep Kryeziu
7.Abdyl Demė Hoxha
8.Branko Zhuiq
9.Radosllav Cerovqanin-prokuror
10.Vasilije Gjorgjeviq
11.Vidak Petroviq-gjyqtar
12.Isa Omeragiq
13.Pavle Armush
14.Mirko Spasiq
15.Shaqir Zogaj
16.Ratomir Paternogiq
17.Mustafė Hoxha
18.Vebi Memeti
19.Sefė Sherifi
20.Tuna Tomiq
21.Millorad Llazareviq-prokuror
22.Tahir Ibrani-gjyqtar
23.Ramo Vodopiq-prokuror
24.Zhivojin Cvejiq-gjyqtar
25.Sahit Meraku
26.Sherif Boshnjaku
27.Trajko Angjelkoviq
28.Osman Bytyqi
29.Sefedin Bakalli
30.Lubomir Veloviq
31.Zyhdi Sadiku
32.Minush Xėrxa
33.Hazir Haziri
34.Tefik Shala
35.Nebih Qena
36.Mirko Matoviq-prokuror
37.Nazmi Juniku-gjyqtar
38.Beqir Shehi
39.Mehmet Spanqaliu
40.Isak Nishevci
41.Durmish Koēinaj
42.Shefqet Bytyqi
43.Durak Jashari-gjykatės hetues
44.Mr.Halil Kelmendi-prokuror
45.Fehmi Gashi-gjyqtar
46.Hasan Berisha
47.Metush Sadiku
48.Azem Emini
49.Qazim Goxhufi
50.Maksimoviq Dojqin
51.Njazi Burgideva-prokuror
52.Riza Loci-gjyqtar
53.Orhan Basha
54.Bajram Blakaj
55.Orhan Rekathati
56.Ilaz Alija
57.Mentor Qoku
58.Verosllava Dimiq,
59.Reshat Millaku-prokuror
60.Ymer Osaj-gjyqtar
61.Sllobodan Zhivkoviq
62.Ukė Muēaj
63.Adem Gorani
64.Ibish Maraj
65.Kėrsto Radoviq
66.Tadej Rodiqi
67.Nikė Lumezi
68.Refik Halili
69.Sabit Sylaj
70.Sherif Selishta
71.Qerim Metaj
72.Ndue Selmanaj
73.Ismet Emra
74.Riza Fazlu
75.Metush Latifi
76.Xhevat Halili
77.Halil Halilaj
78.Miftar Jasiqi-prokuror
79.Qazim Tolaj-gjyqtar
80.Masar Pirana
81.Aqif Tuhina
82.Nekibe Kelmendi
83.Bujar Juniku
84.Aziz Rexha
85.Kapllan Baruti-prokuror
86.Ruzhdi Kozmaēi
87.Flamur Kelmendi
88.Hamit Gashi
89.Jakup Gurmani
90.Selman Ukaj
91.Xhemajlije Mustafa
92.Zeqir Bėrdynaj
93.Muharrem Skėnderi-gjyqtar
94.Jusuf Mejzini
95.Sylejman Limani
96.Ahmet Ahmeti
97.Bajrak Kadriu
98.Sali Duja
99.Safet Gorani
100.Pjetėr Pėrgjokaj
101.Skėnder Morina-gjykatės hetues
102.Nikollė Vazura-gjyqtar
103.Shefki Sylaj
104.Abdylselam Seladini
105.Mahmut Halimi
106.Kadri Sylaj
107.Shefki Sylaj
108.Nikollė Gegaj
109.Gani Rexha
110.Rifat Abdullahu
111.Sudan Gorani
112.Hilmi Zhitia
113.Shaban Berisha
114.Shyqri Qerimi
115.Bejtė Alidemaj
116.Qazim Goxhufi
117.Osman Sylejmani
118.Miftar Jasiqi,
119.Spasoje Zamfiroviq-prokuror
120.Ramadan Vraniqi......

..../..../..../...

Kjo listė nuk ėshtė e pėrkryer!

roadrunner
06-12-09, 15:30
Mos jon kon edhe keta UDB-a e shpijuna?

Nga dal por sigurtė pa emocione sepse boll kosova ka derdhė gjakė 300 ushtarė tė uēkės uvranė nė prita nga policia lokale e formuar gjatė lufte kundrejtė kosove dhe uēkės dhe nė vazhdimsi pasė lufte e sa plitikajė tė ldkės e tė spektritė tė gjėr njerz me namė dhe ende su zbulue asė kushė tash mė duketė se i erdhi funi ksaj katrahure kosovare.
Denoncimet jan ba por tash pritet hetimet si do shkojnė shpirti fletė edhe pse i vdekurė

Urata
06-12-09, 15:45
kuku keta krejt jane t'cmendun perndryshe nuk vrasin njerez te pafajshem...! ani po dojne me deshmue/arsyetue veten...!!!! keni pi gjake njerezish, e po ua zen frymen tani...! a thue si jeni duke e bere gjumin keto dite...?!!!


ka ZOT, ka...!

Peja-Boy
06-12-09, 15:46
A po fitojm a jo ??

Urata
06-12-09, 16:01
A po fitojm a jo ??


O po, po...!

roadrunner
06-12-09, 16:04
Sipas EULEX-it, than qe Nazimi e ka njet me i prit zgjedhjen e antarve dhe moderatorve te forumit ne shpi. Hahahaha...

Loja ja ka nis, tash veq po bojn bum cak bum cak. Njo ka njo kan mi qit kejt.

(Shkova me honger pite se jom musafir :P)

A po fitojm a jo ??

murrizi
06-12-09, 16:07
Qė disa nga "burrat2 bėjnė punėn e tyre kjo mė ėshtė mėse e qart, dhe thėnė tė drejtėn edhe i kuptoj plotsisht. Ajo qė unė nuk mund ta kuptoj, ėshtė pikėrisht sa populli imė ėshtė i painformuar mirė ,apo informuar dallash.

Urata
06-12-09, 16:44
Sipas EULEX-it, than qe Nazimi e ka njet me i prit zgjedhjen e antarve dhe moderatorve te forumit ne shpi. Hahahaha...

Loja ja ka nis, tash veq po bojn bum cak bum cak. Njo ka njo kan mi qit kejt.

(Shkova me honger pite se jom musafir :P)

o ty t'befte mire pitja...!dhe muurizit i tharbsh hundet kah t'sillet...:wink:

Arb
06-12-09, 16:51
'sha zoten na paskan ardh cetniket e SHIK-ut ne forum...

Peja-Boy
06-12-09, 16:52
Sipas EULEX-it, than qe Nazimi e ka njet me i prit zgjedhjen e antarve dhe moderatorve te forumit ne shpi. Hahahaha...

Loja ja ka nis, tash veq po bojn bum cak bum cak. Njo ka njo kan mi qit kejt.

(Shkova me honger pite se jom musafir :P)

More prit edhe pak se Pitja kerkund Gati nuk ish edhe une jam tu e prit !!

E kom dijt se kem me fitu !!!

murrizi
06-12-09, 16:52
'sha zoten na paskan ardh cetniket e SHIK-ut ne forum...
O arb oooooouuu, lufta ka maru ej. !
U kry Bac !
...dhe flej dathen lirisht se ska mo shkije n'kosovė !
pardon, paj jon met edhe do, veq ka pak shkije (sa ka n'kosovė) ka gjithkah nėpėr botė

Peja-Boy
06-12-09, 16:56
http://www.peshkupauje.com/files/imagecache/image_inpost/foto/bubi/Copia+di+Copia+di+1.jpeg

Etuta
06-12-09, 17:24
Shtypi boteror per ngjarjet ne Kosove
(vrasjet e Xhavit Halitit dhe Azem Syles):wink:

Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."

Ndėrsa pėr vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit po e njejta gazetė dhe nė tė njejtin artikull shkruante: "Ndėrsa tensionet rriteshin, Thaēi dhe autoritetet e Shqipėrisė vendosėn qė ta eliminonin zotin Ahmet Krasniqi, sipas ish-zyrtarėve shqiptarė tė intervistuar nė Tiranė. Kėta zyrtarė thonė se gjatė mesit tė muajit shtator 1998, Policia e Tiranės kishte ndaluar zotin Krasniqi dhe disa ndihmėsa tė tij dhe ua kishin konfiskuar armėt. Zyra e z.Krasniqi nė Tiranė ishte sulmuar prej rreth 50 policėsh dhe ishte zbrazur nga armėt dhe municionet.

Mė 21 shtator, nė orėn 21.11 minuta gjatė rrugės duke u kthyer nga njė rtestorant i Tiranės, z.Krasniqi u ndesh me njė polic tė pikės sė kontrollit qė ishte rreth 3 00 m larg zyrės sė tij nė Rrugėn e Durrėsit, kjo dėshmi sipas njė ish-komandanti tė UĒK-sė, qė ishte me zotin Krasniqi. Zoti Krasniqi dhe dy shoqėruesit e tij pėrsėri u kontrolluan pėr armė. Poashtu edhe automjeti i tyre. Tė dy makinat qė ishin me ndihmėsat e z.Krasniqi nuk i lejuan tė kalonin pikėn e kontrollit. Kur z.Krasniqi me dy rojet e tij dolėn prej <Jeep Opelit> tė tyre me ngjyrė gri, ata panė tre burra tė dilnin nga hijet, tė cilėt mbanin maska tė zeza mbi fytyrat e tyre.

"Cili ėshtė prej atyre?", pyeti njėri prej tė maskuarve, sipas njėrit prej rojeve tė Krasniqit, tė shtrirė mbi asfalt. "Ai nė mes", tha tjetri. "I maskuari tjetėr, qė e mbante revolverin njė centimetėr prej kokės sė z.Krasniqi, e shkrepi armėn. Pas goditjes tė parė, maska e zezė, qė mbante revolverin qėlloi edhe dy herė tė tjera nė kokėn e z.Krasniqi, i cili menjėherė u rrėzua mbi trotuar. Edhe zyrtarėt Amerikanė, gjithashtu kanė raporte tė ngjashme pėr vrasjen e z.Krasniqi. Pas vrasjes tė z.Krasniqi, ish-komandantėt e UĒK-sė tregojnė, se vrasjet, arrestimet, likuidimet u bėnė njė fenomen shumė i zakonshėm. Policė rebelė, tė veshur me kostume tė zeza, ndalnin dhe fusnin nė burg cilindo qė nuk i pėlqente Thaēit." (Ky material shumė mė i zgjėruar i gazetės amerikane "New York Times" ėshtė botuar edhe nė International Heralt Tribune dhe ėshtė transmetuar nė Zėri i Amerikės si dhe nė shumicėn e gazetave dhe mas-mediave tė SHBA-sė dhe tė Evropės).

Fshatari
06-12-09, 18:11
Kush eshte eulexi ?
Organizate serbo-evropjane qe perpiqet kot t'i nxjerre telashe shtetit kosovar.
Misioni me i madh i bashkimit evropjan per kinse drejtesi nuk paska avokat a?!
E shihni sa i perngjan "prokurorise" qe e pat gjykue e pushkatue ēiftin ēaushesku brenda 1 ore ne qender te bukureshtit, hiē pa avokat. Ju kujtohet juve kjo a jo.
Avokatet e Kosoves e kuptuan me ne fund se kjo sajese e trilluar e evropes se mplakur po perpiqet te shkaktoje gjakderdhje ne Kosove. Shkaktari kryesor eshte ai qe e kryeson kete mision te deshtuar antishqiptar, gjenerali i pensionuar freng, shef i mercenarve te vendit te vet, karmebeu.
Shkoni prap e ankohuni te shkiet e eulexit se ata ta bojne ma zi se bandat e ēetnikve serbe se edhe vete ēetnike jane.
Lexoje me vemendje dhe pyet: si eshte e mundur te funkcionoje nje gjykate pa avoketer ? Kesaj i vjen era diktature e paster.
__________________________________________________ _____________________________
Kush do ta mbrojė Nazim Bllacėn?
Pėrfaqėsues tė EULEX-it dhe ata tė strukturave tė avokatėve tė vendit nuk kanė dashur tė komentojnė se kush do tė jetė pėrgjegjės pėr caktimin e avokatit mbrojtės tė Nazim Bllacės. Ndėrkohė, Bllaca kishte paralajmėruar mundėsinė e angazhimit tė njė avokati ndėrkombėtar.
Ajo qė dihet ėshtė se Nazim Bllaca privatisht ende nuk ka caktuar avokat. Konform ligjit, gjyqtari ia kishte caktuar avokatin nė ditėn kur atij i ishte caktuar masa e arrestit shtėpiak. Avokati Haxhi Millaku, ndėrkohė, kishte deklaruar se nuk do tė jetė mė pjesė e kėtij rasti.
Kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, tha se caktimi i avokatit mbrojtės duhet tė bėhet nga autoriteti, i cili po e trajton rastin. “I vetmi qė ka autorizime pėr ta pėrcaktuar njė avokat, ėshtė autoriteti, i cili e zbaton procedurėn sipas ligjit”.
EULEX-i bėn tė ditur se, aktualisht, Prokuroria Speciale nė bashkėpunim me Policinė, po i zhvillojnė hetimet pėr kėtė rast. Mirėpo, caktimi i avokatit mbrojtės tė Bllacės, sipas zyrtarėve tė EULEX-it, nuk hyn nė kuadėr tė mandatit tė kėtij misioni.
Kryetarja e Asamblesė sė Gjykatėsve tė EULEX-it, Maria Giuliana Civinini, tha: “EULEX-i nuk ka avokatė ndėrkombėtarė qė ushtrojnė detyrėn e avokatit. Ne nuk mund tė caktojmė me kėshillin mbrojtės, njė mbrojtės pėr kėtė. Kjo ėshtė tėrėsisht jashtė mandatit tonė”.
Ndėrkohė, Nazim Bllaca kishte paralajmėruar se po i shqyrtonte mundėsitė pėr angazhimin e njė avokati ndėrkombėtar. Kėtė opsion, sipas kryetarit tė Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, nuk e pėrjashton ligji nė fuqi. “Kur kemi parasysh kėrkesat e tė pandehurit pėr njė avokat nga shteti tjetėr, ai mund ta realizojė kėtė kėrkesė”, u shpreh Dragusha.
Qė nga 1 dhjetori, Nazim Bllacės i ėshtė caktuar arresti shtėpiak prej 30 ditėsh – masė, tė cilėn ia kishte caktuar gjykatėsi i EULEX-it, Francesco Flori. /Radio Evropa e Lirė/

Urata
06-12-09, 19:03
Kush eshte eulexi ?
Organizate serbo-evropjane qe perpiqet kot t'i nxjerre telashe shtetit kosovar.
Misioni me i madh i bashkimit evropjan per kinse drejtesi nuk paska avokat a?!
E shihni sa i perngjan "prokurorise" qe e pat gjykue e pushkatue ēiftin ēaushesku brenda 1 ore ne qender te bukureshtit, hiē pa avokat. Ju kujtohet juve kjo a jo.
Avokatet e Kosoves e kuptuan me ne fund se kjo sajese e trilluar e evropes se mplakur po perpiqet te shkaktoje gjakderdhje ne Kosove. Shkaktari kryesor eshte ai qe e kryeson kete mision te deshtuar antishqiptar, gjenerali i pensionuar freng, shef i mercenarve te vendit te vet, karmebeu.
Shkoni prap e ankohuni te shkiet e eulexit se ata ta bojne ma zi se bandat e ēetnikve serbe se edhe vete ēetnike jane.
Lexoje me vemendje dhe pyet: si eshte e mundur te funkcionoje nje gjykate pa avoketer ? Kesaj i vjen era diktature e paster.
__________________________________________________ _____________________________
Kush do ta mbrojė Nazim Bllacėn?
Pėrfaqėsues tė EULEX-it dhe ata tė strukturave tė avokatėve tė vendit nuk kanė dashur tė komentojnė se kush do tė jetė pėrgjegjės pėr caktimin e avokatit mbrojtės tė Nazim Bllacės. Ndėrkohė, Bllaca kishte paralajmėruar mundėsinė e angazhimit tė njė avokati ndėrkombėtar.
Ajo qė dihet ėshtė se Nazim Bllaca privatisht ende nuk ka caktuar avokat. Konform ligjit, gjyqtari ia kishte caktuar avokatin nė ditėn kur atij i ishte caktuar masa e arrestit shtėpiak. Avokati Haxhi Millaku, ndėrkohė, kishte deklaruar se nuk do tė jetė mė pjesė e kėtij rasti.
Kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, tha se caktimi i avokatit mbrojtės duhet tė bėhet nga autoriteti, i cili po e trajton rastin. “I vetmi qė ka autorizime pėr ta pėrcaktuar njė avokat, ėshtė autoriteti, i cili e zbaton procedurėn sipas ligjit”.
EULEX-i bėn tė ditur se, aktualisht, Prokuroria Speciale nė bashkėpunim me Policinė, po i zhvillojnė hetimet pėr kėtė rast. Mirėpo, caktimi i avokatit mbrojtės tė Bllacės, sipas zyrtarėve tė EULEX-it, nuk hyn nė kuadėr tė mandatit tė kėtij misioni.
Kryetarja e Asamblesė sė Gjykatėsve tė EULEX-it, Maria Giuliana Civinini, tha: “EULEX-i nuk ka avokatė ndėrkombėtarė qė ushtrojnė detyrėn e avokatit. Ne nuk mund tė caktojmė me kėshillin mbrojtės, njė mbrojtės pėr kėtė. Kjo ėshtė tėrėsisht jashtė mandatit tonė”.
Ndėrkohė, Nazim Bllaca kishte paralajmėruar se po i shqyrtonte mundėsitė pėr angazhimin e njė avokati ndėrkombėtar. Kėtė opsion, sipas kryetarit tė Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, nuk e pėrjashton ligji nė fuqi. “Kur kemi parasysh kėrkesat e tė pandehurit pėr njė avokat nga shteti tjetėr, ai mund ta realizojė kėtė kėrkesė”, u shpreh Dragusha.
Qė nga 1 dhjetori, Nazim Bllacės i ėshtė caktuar arresti shtėpiak prej 30 ditėsh – masė, tė cilėn ia kishte caktuar gjykatėsi i EULEX-it, Francesco Flori. /Radio Evropa e Lirė/

EULEX-i kam bindjen se nuk do lejoj te deshtojne si UNMIK...! dhe shume e drejte qe Nazim Bllaces ti percaktohet nje advokat nderkombetar, jo per tjeter vetem se secilido advokat vendor do ti rrezikohet jeta e tij personale dhe familje nga SHIK-u...!

Keneri
06-12-09, 19:05
Ka ardhur koha te ndahet shapi prej sheqerit si thot populli.
Po mos ti fusim te gjith pdkistat dhe shikasit ne nje thes se ka te ndershem e qe kan kontribu si duhet.
Mos ja fusni kot pa argumente,ti etiketoni njerzit me thash e thame.

Urata
06-12-09, 19:08
Shtypi boteror per ngjarjet ne Kosove
(vrasjet e Xhavit Halitit dhe Azem Syles):wink:

Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."

Ndėrsa pėr vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit po e njejta gazetė dhe nė tė njejtin artikull shkruante: "Ndėrsa tensionet rriteshin, Thaēi dhe autoritetet e Shqipėrisė vendosėn qė ta eliminonin zotin Ahmet Krasniqi, sipas ish-zyrtarėve shqiptarė tė intervistuar nė Tiranė. Kėta zyrtarė thonė se gjatė mesit tė muajit shtator 1998, Policia e Tiranės kishte ndaluar zotin Krasniqi dhe disa ndihmėsa tė tij dhe ua kishin konfiskuar armėt. Zyra e z.Krasniqi nė Tiranė ishte sulmuar prej rreth 50 policėsh dhe ishte zbrazur nga armėt dhe municionet.

Mė 21 shtator, nė orėn 21.11 minuta gjatė rrugės duke u kthyer nga njė rtestorant i Tiranės, z.Krasniqi u ndesh me njė polic tė pikės sė kontrollit qė ishte rreth 3 00 m larg zyrės sė tij nė Rrugėn e Durrėsit, kjo dėshmi sipas njė ish-komandanti tė UĒK-sė, qė ishte me zotin Krasniqi. Zoti Krasniqi dhe dy shoqėruesit e tij pėrsėri u kontrolluan pėr armė. Poashtu edhe automjeti i tyre. Tė dy makinat qė ishin me ndihmėsat e z.Krasniqi nuk i lejuan tė kalonin pikėn e kontrollit. Kur z.Krasniqi me dy rojet e tij dolėn prej <Jeep Opelit> tė tyre me ngjyrė gri, ata panė tre burra tė dilnin nga hijet, tė cilėt mbanin maska tė zeza mbi fytyrat e tyre.

"Cili ėshtė prej atyre?", pyeti njėri prej tė maskuarve, sipas njėrit prej rojeve tė Krasniqit, tė shtrirė mbi asfalt. "Ai nė mes", tha tjetri. "I maskuari tjetėr, qė e mbante revolverin njė centimetėr prej kokės sė z.Krasniqi, e shkrepi armėn. Pas goditjes tė parė, maska e zezė, qė mbante revolverin qėlloi edhe dy herė tė tjera nė kokėn e z.Krasniqi, i cili menjėherė u rrėzua mbi trotuar. Edhe zyrtarėt Amerikanė, gjithashtu kanė raporte tė ngjashme pėr vrasjen e z.Krasniqi. Pas vrasjes tė z.Krasniqi, ish-komandantėt e UĒK-sė tregojnė, se vrasjet, arrestimet, likuidimet u bėnė njė fenomen shumė i zakonshėm. Policė rebelė, tė veshur me kostume tė zeza, ndalnin dhe fusnin nė burg cilindo qė nuk i pėlqente Thaēit." (Ky material shumė mė i zgjėruar i gazetės amerikane "New York Times" ėshtė botuar edhe nė International Heralt Tribune dhe ėshtė transmetuar nė Zėri i Amerikės si dhe nė shumicėn e gazetave dhe mas-mediave tė SHBA-sė dhe tė Evropės).


Sa mire e qarte dihen gjerat, biles edhe minuta e sekonda...! mjer Xhaviti e Azemi, gjaku i Ahmetit e te gjithe te tjereve po i zene...! te gjithe ato perfitime, gezime vendi/pushteti nuk u vlejne , merreni me mend si munde te ndihen tani kur ua vertetoi te gjitha publikisht punetori i tyre Nazim Bllaca...!

Sa keq/rende per gra e femije te tyre...burra/baballare vrases/kriminel...!

murrizi
06-12-09, 19:10
EULEX-i kam bindjen se nuk do lejoj te deshtojne si UNMIK...! dhe shume e drejte qe Nazim Bllaces ti percaktohet nje advokat nderkombetar, jo per tjeter vetem se secilido advokat vendor do ti rrezikohet jeta e tij personale dhe familje nga SHIK-u...!
.. e kam bidjen ...e kam bindjen...
shuj bre urat, shuj pash kuranin ma mir, e po kujtojm qe je e meqme.............

padon, se gati harrova me kesh
ha..hahahahahahaha...........................

panta_rhei
06-12-09, 19:30
Kush eshte eulexi ?
Organizate serbo-evropjane qe perpiqet kot t'i nxjerre telashe shtetit kosovar.
Misioni me i madh i bashkimit evropjan per kinse drejtesi nuk paska avokat a?!
E shihni sa i perngjan "prokurorise" qe e pat gjykue e pushkatue ēiftin ēaushesku brenda 1 ore ne qender te bukureshtit, hiē pa avokat. Ju kujtohet juve kjo a jo.
Avokatet e Kosoves e kuptuan me ne fund se kjo sajese e trilluar e evropes se mplakur po perpiqet te shkaktoje gjakderdhje ne Kosove. Shkaktari kryesor eshte ai qe e kryeson kete mision te deshtuar antishqiptar, gjenerali i pensionuar freng, shef i mercenarve te vendit te vet, karmebeu.
Shkoni prap e ankohuni te shkiet e eulexit se ata ta bojne ma zi se bandat e ēetnikve serbe se edhe vete ēetnike jane.
Lexoje me vemendje dhe pyet: si eshte e mundur te funkcionoje nje gjykate pa avoketer ? Kesaj i vjen era diktature e paster.
__________________________________________________ _____________________________
Kush do ta mbrojė Nazim Bllacėn?
Pėrfaqėsues tė EULEX-it dhe ata tė strukturave tė avokatėve tė vendit nuk kanė dashur tė komentojnė se kush do tė jetė pėrgjegjės pėr caktimin e avokatit mbrojtės tė Nazim Bllacės. Ndėrkohė, Bllaca kishte paralajmėruar mundėsinė e angazhimit tė njė avokati ndėrkombėtar.
Ajo qė dihet ėshtė se Nazim Bllaca privatisht ende nuk ka caktuar avokat. Konform ligjit, gjyqtari ia kishte caktuar avokatin nė ditėn kur atij i ishte caktuar masa e arrestit shtėpiak. Avokati Haxhi Millaku, ndėrkohė, kishte deklaruar se nuk do tė jetė mė pjesė e kėtij rasti.
Kryetari i Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, tha se caktimi i avokatit mbrojtės duhet tė bėhet nga autoriteti, i cili po e trajton rastin. “I vetmi qė ka autorizime pėr ta pėrcaktuar njė avokat, ėshtė autoriteti, i cili e zbaton procedurėn sipas ligjit”.
EULEX-i bėn tė ditur se, aktualisht, Prokuroria Speciale nė bashkėpunim me Policinė, po i zhvillojnė hetimet pėr kėtė rast. Mirėpo, caktimi i avokatit mbrojtės tė Bllacės, sipas zyrtarėve tė EULEX-it, nuk hyn nė kuadėr tė mandatit tė kėtij misioni.
Kryetarja e Asamblesė sė Gjykatėsve tė EULEX-it, Maria Giuliana Civinini, tha: “EULEX-i nuk ka avokatė ndėrkombėtarė qė ushtrojnė detyrėn e avokatit. Ne nuk mund tė caktojmė me kėshillin mbrojtės, njė mbrojtės pėr kėtė. Kjo ėshtė tėrėsisht jashtė mandatit tonė”.
Ndėrkohė, Nazim Bllaca kishte paralajmėruar se po i shqyrtonte mundėsitė pėr angazhimin e njė avokati ndėrkombėtar. Kėtė opsion, sipas kryetarit tė Odės sė Avokatėve tė Kosovės, Musa Dragusha, nuk e pėrjashton ligji nė fuqi. “Kur kemi parasysh kėrkesat e tė pandehurit pėr njė avokat nga shteti tjetėr, ai mund ta realizojė kėtė kėrkesė”, u shpreh Dragusha.
Qė nga 1 dhjetori, Nazim Bllacės i ėshtė caktuar arresti shtėpiak prej 30 ditėsh – masė, tė cilėn ia kishte caktuar gjykatėsi i EULEX-it, Francesco Flori. /Radio Evropa e Lirė/

Qysh e ki pavarėsinė prej Marti Ahtisaarit, qashtu e ki edhe EULEXin!
Bashkimi europian edhe SHBA e kanė kriju shtetin e Kosovės, edhe ata e dijnė qė pėr me pasė sukses ky shtet duhet me i zhdukė prej skenės lidhjet e politikės me krimin e organizuar, edhe duhet me i burgosė kriminelat qė janė pjesė e strukturave tė larta nė politikė. Jo peshqit e mėdhenjė tė politikės, por balenat e politikės qė kanė lidhje me krimin duhet me i neutralizu.
E ata e dijnė qė qit punė nuk mujnė me e ba skrajat edhe bubzhelat e prokurorėve e kryepolicve tė kohės sė milloshit e tė titės qė i ka sot Kosova. Kėtė do ta bėjė EULEXi, dhe vetėm EULEXi qė e ka bekimin e BE-sė dhe SHBA-ve, garantuesit kryesorė tė shtetėsisė sė Kosovės.
EULEXi ėshtė pjesė e planit Ahtisaari, qashtu qysh osht edhe shteti i Kosovės. PIKĖ!
Po ju jo qė nuk e doni eulexin, por as shtetin nuk e doni... se me e dashtė shtetin nuk i mbroni organizatat kriminale tė mafisė politike e ekonomike qė e kanė terrorizu popullin e e kanė qu buzė greminės qė 10 vjet.
Ju e doni veq shik-un, parajsėn e krimit, edhe njė shtet si Kolumbia.
Shteti i parafundit nė botė mė i izoluar ėshtė afganistani, qytetarėt e tij kanė tė drejtė me udhėtu pa viza vetėm nė 24 shtete tė botės.
Pas tij ėshtė Kosova, qytetarėt e saj kanė tė drejtė me udhėtu pa viza vetėm nė 4 shtete tė botės.
Pėr juve janė tepėr edhe 4 shtete, sepse ju e doni njė Kosovė si tė shqipėrisė nė kohėn e enver hoxhės, tė izoluar nga krejt bota edhe me ba me te dhe me popullin e saj ēka t'ju don pika e qejfit, me pre, me vjerrė, me pushkatu, me largu nga puna e me internu sa tė doni e kėnd tė doni, e krejt ata qė nuk mendojnė si ju.
Por...
...a e keni tė kjartė se sa larg arritjes sė kėtij qėllimi jeni??? Kushtimisht kėsaj, edhe sa tė dėshpėruar jeni???

Fshatari
06-12-09, 19:33
EULEX-i kam bindjen se nuk do lejoj te deshtojne si UNMIK...! dhe shume e drejte qe Nazim Bllaces ti percaktohet nje advokat nderkombetar, jo per tjeter vetem se secilido advokat vendor do ti rrezikohet jeta e tij personale dhe familje nga SHIK-u...!
Vendet e eulexit e perjashtuen shtetin e Kosoves bashke me Shqiperine nga ēdo lloj bisede e negociate. Ata qe na i mbyllen dyert duhet te largohen nga vendi yn te cilin po e plererojne per ēdo dite. Tek e fundit me zor duhet me i perzan keta majmuna.

Paradox_13
06-12-09, 19:42
...sa dam i madhe.....

Etnical
06-12-09, 22:08
Vendet e eulexit e perjashtuen shtetin e Kosoves bashke me Shqiperine nga ēdo lloj bisede e negociate. Ata qe na i mbyllen dyert duhet te largohen nga vendi yn te cilin po e plererojne per ēdo dite. Tek e fundit me zor duhet me i perzan keta majmuna.


Pse mor po fol palidhje,po mos mu kan EULEX-i e kta t'hujt,neve as qent nuk na hajn,ato dyr qe ata naj kan mbyll na vet duhet mi hap,kuptohet kur tpunojm qysh duhet...

Urata
06-12-09, 23:50
Vendet e eulexit e perjashtuen shtetin e Kosoves bashke me Shqiperine nga ēdo lloj bisede e negociate. Ata qe na i mbyllen dyert duhet te largohen nga vendi yn te cilin po e plererojne per ēdo dite. Tek e fundit me zor duhet me i perzan keta majmuna.

E cka mendove ti lum fshatari...! me kete qeveri vrastare kush t'pranon n'konak...! Jo ata nuk na i mbyllen dyet, dyert na i mbylli SHIK-u i Azem Syles, Xhavit Halitit, Fatmir Limes,Jakup Krasniqit, Hashim Thaqit, Fahredinit, Xhelilit e Shpresimit...!


Zoti e pafte Nazim Bllacen...!

Urata
07-12-09, 03:43
Kush janė shtet-ndėrtuesit e kush shtet-rrėnuesit e Kosovės?Publikuar mė 06 dhjetor, 2009 nė orėn 20:13 ( Para 7 orė e 22 minutave )Agim Vuniqi | Opinion (http://www.albaniapress.com/kategoria/2/Opinion/) | http://www.albaniapress.com/images/font_plus.jpg (http://www.albaniapress.com/indeksi?p=lexo_lajmin&id=10425#)http://www.albaniapress.com/images/font_min.jpg (http://www.albaniapress.com/indeksi?p=lexo_lajmin&id=10425#)Nuk ka nevojė pėr ndonjė investigim tė veēantė, vetėm shiqo si jetojnė politikbėrsit..., shiqo ekstravagancen dhe derdhjen e tepruar tė paras publike nėpėr tubimet elektortale, aty mund t'i gjesh kriminelėt e tė gjitha ngjyrave, ideologjive, aty ke orgjinė e estradistėve muzikorė, ke pronografinė politike-publike.


http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/dec_09/571rklama_2-490x320.jpg (http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/dec_09/571rklama_2-490x320.jpg)
Derisa shtetet pėrreth Kosovės janė nė pėrgatitje e sipėr qė qytetarėt e vet t'i pajisin me pasaporta tė reja biometrike, si njėrin ndėr kriteret KE-sė qė duhet plotėsuar patjetėr, pėr t'ua mundėsuar qytetarėve tė tyre lėvizjen e lirė pa viza; Kosova po pėrplitet nė valėt e turbullta tė krizės, e cila veq parandihej pas mbrėmjes sė 19 nėntorit, ditės sė ēlirimit tė Prishtinės nė kalendarin e ish sistemit social-komunist dhe tė mėngjesit tė hershėm tė 20 nėntorit kur udhėheqėsit politik tė PDK-sė tė pėrzier me kreun shtetėrorė tė Kosovės dolėn publikisht me skenar tė pėrgatitur pėr pėrmbysjen e koalicionit qeverisės, duke lėkundur balansin politik pėrbrenda koalicionit, duke shkaktuar njė dridhje politike tektonike, qė koincidentalisht shfaqej si njė tendencė pėr rrėzimin e sistemit kushtetues tė vendit, duke krijuar krizėn qeveritare mu para aktit historik tė mbrojtjes juridike tė shpalljes sė pavarėsisė nė GJND. Sigurisht qė njė verpim i tillė, i papeshuar politikisht, nuk ishte matur mirė, dhe nuk ishte menduar ashtu siē e dhash interpretimin unė, por efektet politike ishin tė tilla, politikisht tė paparashikuara.

Eksperimenti politik matematikor i kalkuluar me numrat e e deputetėve tė AKR-sė dhe LDD-sė u tregua si joreal dhe i dėmshėm pėr proceset e mėtejme politike, ishte kjo njė pėrpjekje disa orėshe qė rezultoi si disfatė politike dhe iu kėthye si bumerang PDK-sė, para opinionit vendor. Ky veprim i pamenduar mirė nga aspekti konstitucional dobėsoi dukėshėm pozitėn e kėtij subjekti politik nė sytė e qytetarėve, mos tė them qė shkaktoi edhe dėshprim. Kjo ishte vetėm uvertyrė nė krahasim me ngjarjet qė pasuan mė vonė, sė pari nė parlament, e pastaj edhe nė rrugė pėrballė parlamentit, ku mbante konferencė pėr shtyp qytetari Nazim Bllaca, i vetdeklaruar si anėtar i SHIK-ut dhe kryerės i veprave tė rėnda kriminele tė likuidimit fizik tė njė qytetari dhe pjesėnarrjes nė 17 tė tjera, tė gjitha tė kryera me porosi, ashtu siē jepte spjegimet i dyshimti, te i cili nuk vreheshin shenja pendimi, edhepse pėr kėto akte ai deklarohej publikisht, si i penduar.

I gjithė ky spektakėl medial tronditi shqiptarėt kudo nė botė, ngase ai njėherit akuzonte shumė njerėz, si tė involvuar, pėr tė cilėt qytetarėt e Kosovės kishin respekt pėr tė kaluarėn e tyre politike. Sigurisht qė askush nuk mund tė mohoj tė bėmat e tyre pėr rrugėtimn e suksesshėm tė Kosovės, por nėse vėrtetohen si tė sakta pohimet e qytetarit Nazim Bllaca si i dyshuar dhe dėshmitar i vetėm tash pėr tash, atėherė ata duhet tė japin llogari para gjyqėsisė, ngase kėshtu e thonė ligjet vendore dhe ndėrkombėtare, qė pėrputhen me normat e rendit demokratik dhe shtetėror tė Kosovės, e cila ėshtė deklaruar se do tė respektoj kėto parime tė vlefshme pėr tė gjitha shtetet demokratike.

Pse ka jetuar aq gjatė krimi pa u ndėshkuar nė vend, kanė qenė edhe interpretimet shpeshherė tė gabuara tė heshtjes si akt "kombėtarė", ngase shumė persona drejtpėrdrejt tė implikuar vegjetojnė nė pratitė politike si persona VIP. Inkriminimi i kaq shumė personave tė rėndėsishėm dhe afria e tyre me krimin ka sjellur vendin para njė krize morale, qė po i hap dyertė e kriminalizimit tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė. Tash po kuptohet mė qartė pse u viktimizua ajo dhe pse u pranua aq lehtė shpėrbėrja e saj pas luftės, duke e riformatizuar atė si njė forcė e zbehtė zjarrėfiksishė, apo thėnė troē si njė organizatė rezervistėsh tė luftės.

Nuk ėshtė hera e parė nė historinė e krijimit tė shteteve, pas luftės, kur bėhen gabime tė rėnda gjatė fazės kaluese nga lufta nė paqe, ngase "ēlirimtarėt" mund tė keqkuptojnė detyrat e reja dhe meritat e tyre ushtarake t'i personalizojnė duke i keqpėrdorur lidhjet gjatė luftės. Gabimet qė kanė shoqėruar luftėn, tė njė rivaliteti mė shumė politik sesa ushtarak nė mes tė FARK-ut dhe UĒK-sė, po rikthehen tash nė mėnyrė shumė tė egėr nė skenėn politike. Konfrontimi i hapur i linjės sė institucionalistėve, tė cilėt mbetėn mbrapa proceseve tė konsolidimit ushtarak, edhe pėr shkak tė mos prezencės sė tyre nė vend, krijoi diskrepancėn nė mes tė kėtyre dy faktorėve tė rėndėsishėm, qė lufta tė institucionalizohet, dhe pas lufta tė kuptohet si proces i rindėrtimit tė vendit. Por fatkeqėsisht ndodhi mė e keqja, njė pjesė e madhe e personave agresiv me tė kaluar tė dyshimtė falė angazhimeve ushtarake u pėrvodhėn nė institucionet e pasluftės, duke kryer vepra tė rėnda tė krimit tė organizuar, uzurpime tokash, falsfikim dokumentesh pronėsore, mashtrime gjatė shit-blerjeve, fshehje tė dokumenatcionit zyrtar pėr qėllim pėrfitimi, deri te implikimi i drejtpėrdrejt i avoketėrve, i prokurorive dhe i gjyqėsisė nė bashkėpunim me krimin e organizuar. Jo rrallė zyret e gjyqėsisė kosovare ishin vende ku tregėtohej pasuria e paluajtshme dhe zyrtarizoheshin dokumentet e falsifikuara, qė gjeti pėrkrahje edhe nė Policinė e Kosovės, mė pak, ngase kompetencat e saj ishin pak mė tė vogla nė krahasim me ato tė drejtėsisė, meqenėse SHPK ishte nus produkt i ndėrkombėtarėve.

Se nuk ėshtė hera e parė qė shėrbimi sekrat i ndėrtuar gjatė luftės tė abuzohet, tregoj edhe rasti i Kosovės. Mė e keqja ėshtė se SHIK-u i krijuar me sukses gjatė luftės, dėshtojė pas luftės, dėshtojė ngase institucionet kosovare u dorėzuan shumė heret nga uragani i presionit tė ndėrkombėtarėve, duke zhveshur pushtetin faktik, nga ai vendimarrės nė atė shėrbyes. Qė nga atėherė ishte vėshtirė tė kontrollohej SHIK-u, ngase influenca e shėrbimeve sekrete tė ndryshme qė ishin prezente nė Kosovė pėrmes UNMIK-ut, ishte e madhe. Kosova ishte bėrė terren i pėrshtatshėm i shit-blerjes sė informatave sekrete, ngase institucionet 'filizė" tė Kosovės nuk kishin ndonjė pėrvojė nė ndėrtimin e shtetit, shumica e tė punėsuarėve nėpėr ministri ishin tė papėrvojė, e vetmja gjė qė kishin mėsuar nga sistemi kriminel i Serbisė ishte krimi i oganizuar, reketimi, ryshfeti...duke krijuar binomin e kriminelėve vendorė dhe ndėrkombėtarė. Mė e keqja e gjithė kėsaj ishte se kjo e keqe qė po shtrihej gati nė tė gjitha institucionet vendore kishte si arsyetim bizar "patriotizmin".

Ndėrtimi i shtetit shiqohej nga prizmi partiak, dhe benefitet qė sillte angazhimi nė partitė politike, kėshtu jo qė ndėrtohej shteti, por ai parcializohej dhe dobėsohej dukshėm, pa tė drejtė. Partitė politike nė marshimin e tyre partiak krijuan shėrbimet sekrete partiake dhe loja politike dalėngadalė po sharronte nė lymin e krimit dhe luftėn e pashpallur tė shėrbimeve sekrete partiake, qė si qėllim parėsor kishte shtrirjen e ndikimit nė ndėrmarrjet publike, aty krijohej edhe pasurimi i pėrnjėhershėm i liderėve politikė, nuk mund tė thuhet qė ndonjėri nga udhėheqėsit partiak ishte imun nga kjo formė e pasurimit tė shpejtė.

Edhe insttitucioni i krijuar pėr privatzimin e ndėrmmarjeve si ai i AKM-sė- AKP-sė, pa ndonjė kornizė adekuate ligjore, ishte qendėr e mashtrimit dhe vjedhjes sė pasurisė kombėtare, ata janė pėrgjegjėsit kryesor tė dėshtimit dhe gjenaratorėt e shkallės sė lartė tė papunėsisė nė Kosovė. Aty adresohen edhe vjedhjet e shumėta tė pronės "shoqėrore"-publike; nuk ka sesi tė arsyetohen as sindikatat lokale dhe ato qendrore qė lejuan plaēkitjen e ndėrmarrjeve publike dhe largimin e dhunshėm tė punėtorėve nga uzinat, tė cilat i kishin ndėrtuar vetė me djersėn e tyre, por edhe me ndihmėn e taksa-paguesvė kosovaeė, tė cilėt padrejtėsisht u vodhėn, u vjedhė edhe pasuria e krijuar e pensionistėve kosovarė... Nuk ka nevojė pėr ndonjė investigim tė veēantė, vetėm shiqo si jetojnė politikbėrsit..., shiqo ekstravagancen dhe derdhjen e tepruar tė paras publike nėpėr tubimet elektortale, aty mund t'i gjesh kriminelėt e tė gjitha ngjyrave, ideologjive, aty ke orgjinė e estradistėve muzikorė, ke pronografinė politike-publike.

realisti64
07-12-09, 08:12
Shtypi boteror per ngjarjet ne Kosove
(vrasjet e Xhavit Halitit dhe Azem Syles):wink:

Gazeta prestixhioze amerikane "New York Time" e datės 25 qershor 1999, kėto vrasje ia ka ngarkuar Hashim Thaēit dhe dy prej bashkėpunėtorve tė tij tė ngushtė, Azem Sylės dhe Xhavit Halitit.

"Nė prillin e 1998, njė Komandant i UĒK-sė, i cili ishte marrė me transportimin e armėve, Ilir Konushevci, e akuzon Xhavit Halitin se kishte pėrftuar prej kėtij transporti. Kėtė e tregojnė disa komandantė-dėshmitarė qė kishin qėnė vetė tė pranishėm kur Ilir Konushevci e kishte akuzauar Xhavit Halitin. Dhe pas asaj ngjarje nuk kishin kaluar veēse disa ditė, kur Ilir Konushevcit iu ngrit pritė dhe u gjet i vrarė nė rrugėn pėr nė Tropojė nė Shqipėrinė Veriore. Konushevci e akuzonte Halitin se ēdo granatė e kishte blerė 2 dollarė. Ndėrsa ai kishte deklaruar se e kishte blerė 5 dollarė. Megjithėse rajoni ku u vra Iliri ishte territor shqiptar dhe kontrollohej prej UĒK-sė, pėr vrasjen e tij u ngarkuan serbėt."

Ndėrsa pėr vrasjen e kolonel Ahmet Krasniqit po e njejta gazetė dhe nė tė njejtin artikull shkruante: "Ndėrsa tensionet rriteshin, Thaēi dhe autoritetet e Shqipėrisė vendosėn qė ta eliminonin zotin Ahmet Krasniqi, sipas ish-zyrtarėve shqiptarė tė intervistuar nė Tiranė. Kėta zyrtarė thonė se gjatė mesit tė muajit shtator 1998, Policia e Tiranės kishte ndaluar zotin Krasniqi dhe disa ndihmėsa tė tij dhe ua kishin konfiskuar armėt. Zyra e z.Krasniqi nė Tiranė ishte sulmuar prej rreth 50 policėsh dhe ishte zbrazur nga armėt dhe municionet.

Mė 21 shtator, nė orėn 21.11 minuta gjatė rrugės duke u kthyer nga njė rtestorant i Tiranės, z.Krasniqi u ndesh me njė polic tė pikės sė kontrollit qė ishte rreth 3 00 m larg zyrės sė tij nė Rrugėn e Durrėsit, kjo dėshmi sipas njė ish-komandanti tė UĒK-sė, qė ishte me zotin Krasniqi. Zoti Krasniqi dhe dy shoqėruesit e tij pėrsėri u kontrolluan pėr armė. Poashtu edhe automjeti i tyre. Tė dy makinat qė ishin me ndihmėsat e z.Krasniqi nuk i lejuan tė kalonin pikėn e kontrollit. Kur z.Krasniqi me dy rojet e tij dolėn prej <Jeep Opelit> tė tyre me ngjyrė gri, ata panė tre burra tė dilnin nga hijet, tė cilėt mbanin maska tė zeza mbi fytyrat e tyre.

"Cili ėshtė prej atyre?", pyeti njėri prej tė maskuarve, sipas njėrit prej rojeve tė Krasniqit, tė shtrirė mbi asfalt. "Ai nė mes", tha tjetri. "I maskuari tjetėr, qė e mbante revolverin njė centimetėr prej kokės sė z.Krasniqi, e shkrepi armėn. Pas goditjes tė parė, maska e zezė, qė mbante revolverin qėlloi edhe dy herė tė tjera nė kokėn e z.Krasniqi, i cili menjėherė u rrėzua mbi trotuar. Edhe zyrtarėt Amerikanė, gjithashtu kanė raporte tė ngjashme pėr vrasjen e z.Krasniqi. Pas vrasjes tė z.Krasniqi, ish-komandantėt e UĒK-sė tregojnė, se vrasjet, arrestimet, likuidimet u bėnė njė fenomen shumė i zakonshėm. Policė rebelė, tė veshur me kostume tė zeza, ndalnin dhe fusnin nė burg cilindo qė nuk i pėlqente Thaēit." (Ky material shumė mė i zgjėruar i gazetės amerikane "New York Times" ėshtė botuar edhe nė International Heralt Tribune dhe ėshtė transmetuar nė Zėri i Amerikės si dhe nė shumicėn e gazetave dhe mas-mediave tė SHBA-sė dhe tė Evropės).

Oj fmiaqe,
jo vec New York Times, po edhe gazetat tjera te njohura mbeshteten mbi deklarimet e shqiptareve gjakprishur, spiunave te serbise e farkistave se a mos kane luftu me shkaun farkistat aaa??

Ne Gjermani psh me pare kishte shkrime kunder shqiptareve si psh. nga revista "Der Spiegel" te bazuara nga mediat serbe, e tash ju ka zgjidh goja shpijunave me fol shlir...

realisti64
07-12-09, 08:23
[quote=Urata]E cka mendove ti lum fshatari...! me kete qeveri vrastare kush t'pranon n'konak...! Jo ata nuk na i mbyllen dyet, dyert na i mbylli SHIK-u i Azem Syles, Xhavit Halitit, Fatmir Limes,Jakup Krasniqit, Hashim Thaqit, Fahredinit, Xhelilit e Shpresimit...!


Zoti e pafte Nazim Bllacen...![/Zoquote]


Shikojeni "vedosshmerine"e nje deshtakeje, ku ne nje vend tjeter thote;

veq n'dem t'gjitheve ka veprue...! Sikur edhe Nazim Bllaca s'pate kur me heret te dilte e tregonte te vertetat vetem tani...!

Kesaj i thojne shizofreni cka e di une, prano nje keshille prej meje e shko te psikologu!

roadrunner
07-12-09, 09:31
Ju nuk jeni te zot me kthy mitrovicen e po ma ktheni kosoven. Sot me dal amerika, ti ki me fol Serbisht si gjuh primare po mos belbo shume se ste ka hije se s'kokmi te humori po te politika.

Vendet e eulexit e perjashtuen shtetin e Kosoves bashke me Shqiperine nga ēdo lloj bisede e negociate. Ata qe na i mbyllen dyert duhet te largohen nga vendi yn te cilin po e plererojne per ēdo dite. Tek e fundit me zor duhet me i perzan keta majmuna.

Idila
07-12-09, 09:39
"Bllaca u intervistua nga Prokuroria Speciale.- KMDLNJ:
Nazim Bllaca ėshtė intervistuar sot sėrish nga prokurorėt e prokurorisė speciale nė lidhje me deklarimin e tij se ka kryer vrasje dhe vepra tė tjera kriminale sipas tij, tė gjitha me urdhėr tė SHIK-ut. Ndėrkohė, mėsohet se avokati i tij Haxhi Millaku ėshtė tėrhequr nga cilėsia e mbrojtėsit tė Nazim Bllacės, mirėpo nuk janė bėrė tė ditura arsyet e tėrheqjes sė tij. ...."

Sa bukur, gradualisht po zbardhet e vėrteta e po dalin nė shesh tė bėmat e zeza.
Dje dėgjova se avokatėt e mbarė Kosovės hezitojnė tė mbrojnė Nazim Bllacėn. Lind pyetja, a thua pse?

BACALOKU
07-12-09, 09:41
[quote=Urata]E cka mendove ti lum fshatari...! me kete qeveri vrastare kush t'pranon n'konak...! Jo ata nuk na i mbyllen dyet, dyert na i mbylli SHIK-u i Azem Syles, Xhavit Halitit, Fatmir Limes,Jakup Krasniqit, Hashim Thaqit, Fahredinit, Xhelilit e Shpresimit...!


Zoti e pafte Nazim Bllacen...![/Zoquote]


Shikojeni "vedosshmerine"e nje deshtakeje, ku ne nje vend tjeter thote;

veq n'dem t'gjitheve ka veprue...! Sikur edhe Nazim Bllaca s'pate kur me heret te dilte e tregonte te vertetat vetem tani...!

Kesaj i thojne shizofreni cka e di une, prano nje keshille prej meje e shko te psikologu!

Realist mir e ki.po as kjo vejushka nuk osht dasht me ba ket pun t madhe .para gjnd. kta te dyt si ky bllaca edhe kjo vejushka antar t shikut dhe t pdk. me siguri ky bllaca paska qen n serbi qe dy vjet edh kjo vejushka qe 10 vjet .po a nuk paten koh per kta dosja a veq qetash me i ba publike.Uh Zoti i vraft.

BACALOKU
07-12-09, 09:43
Sa bukur, gradualisht po zbardhet e vėrteta e po dalin nė shesh tė bėmat e zeza.
Dje dėgjova se avokatėt e mbarė Kosovės hezitojnė tė mbrojnė Nazim Bllacėn. Lind pyetja, a thua pse?


Jo qe hezitojn po tuten pej Shikut.

4peace
07-12-09, 10:42
***Rasti Bllaca po i bie fillimi i bashkėpunimit tė EULEX-it me qeverinė e Sėrbisė pėr bashkėpunim lidhje me luftimin e „krimit“ nė Kosovė, i cili u nėnshkrua para ca kohe. Shqiptarėt e mjerė, pėr fat tė keq, e gėlltitėn edhe njė herė, sikur shumicėn e herave tjera, gjellėn e pėrgatitur nga kuzhinat e Beogradit tė servuara nga EULESHI. Mė e keqja nė gjithė kėtė ėshtė krenaria shqiptare (e shumė shipecave kėtej)!!!

Bon Appetit!RKL: Pse dhe kush po e akuzon Azem Sylėn!
Fantomi i instruktuar nga regjimi serb, Nazim Bllaca, nė akuzat e tij publike, tė instruktuara paraprakisht nga qarku mafioz, Geci-Salihaj, fillimisht iu turr Azem Sylės duke e paraqitur si shef tė SHIK-ut dhe figurė qė po qėndruaka prapa krimeve nė Kosovė.(!)

Kjo bombė e kurdisur nė Beograd dhe e pėrgatitur pėr t’ u zbrazur mediatikisht nė qendėr tė Prishtinės, fillimisht ra si vetėtimė pėr sė kthjellti, por pak mė vonė u pa se ishte sikur flaka e kashtės qė merr zjarr shpejt, por shuhet pėrnjėherė.
Nazim Bllaca, pas pėrgatitjes sė skenarit me Adem Salihun e Gani Gecin, doli publikisht mė 27 nėntor dhe akuzoi nė radhė tė parė Azem Sylėn, tė burgosurin politik tė viteve 80, ish komandantin e Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė dhe anėtarin e Kryesisė Qendrore tė PDK-sė. Bllaca, me njė paraqitje psikopati, me telefon nė njėrėn dorė dhe me pėrgjigje konfuze e tė bezdishme para gazetarėve, shpalosi listėn e gjatė tė krimeve, qė thotė se ka kryer me disa tė tjerė, duke apostrofuar Azem Sylėn si kreun e tė gjithave.

Skenari ishte pėrgatitur nė mėnyrė tė neveritshme, meqė Bllaca me prepotencėn e tij prej krimineli, si duket i instruktuar edhe nga dy krerėt e lartė tė LDD-sė, ishte dresuar me qėllim, qė me fjalėn e parė ta trondiste opinionin dhe pastaj tė tjerat tė shkonin vetė, edhe po tė mos ēonin peshė.

Ky ėshtė vetėm preludi i njė skenari mė tė gjerė dhe mė gjithėpėrfshirės, qė ka pėrgatitur njė segment policor dhe politik i EULEX-it, me qėllim tė diskreditimit tė UĒK-sė, pasi shumica e pėrpjekjeve tė deritanishme tė UNMIK-ut dhe tė EULEX-it kanė shkuar huq, edhe pse mijėra ish luftėtarė-fitimtarė janė dėnuar dhe kanė vuajtur burgun padrejtėsisht, vetėm sepse kanė qenė luftėtarė tė lirisė sė Kosovės. Por, kur njė njeri si Nazim Bllaca del publikisht kundėr kreut tė luftės sė UĒK-sė, edhe pse pranon veprat e krimit, ai nuk burgoset nga EULEX-i, por lihet nė shtėpi dhe ruhet me kordone tė policisė.

Pėrpjekjet e pareshtura tė disa qarqeve evropiane nė EULEX, nė drejtim tė diskreditimit tė UĒK-sė, kanė pėr qėllim ta “pėrmirėsojnė” imazhin e keq dhe “ndėrgjegjen e tronditur” tė Evropės sė krishterė me rastin e bombardimit tė Serbisė, ndėrmarrje kjo qė ishte pėrgatitur dhe realizuar nga Amerika dhe Anglia, nė NATO, duke i tėrhequr nė valle, me hir apo pahir edhe shtetet aleate tė Evropės.

Tani kur kėto qarqe po bėjnė pėrpjekje tė ndreqin, aq sa mund tė ndreqet kjo miqėsi e tyre shekullore me Serbinė, ata kanė filluar ta rrisin shkallėn e pėrpjekjeve pėr ta degraduar luftėn e UĒK-sė, nė mėnyrė qė nė kohėn kur po zhvillohet debati pėr dhe kundėr pavarėsisė sė Kosovės, nė GJND, t’i tregojnė opinionit se Komandanti i UĒK-sė qenka kapoja i krimit nė Kosovė.
Dhe pėr kėto konstatime, pretendohet tė merret e bazuar deklarata e njė njeriu, qė pranon se ka bėrė, dhe ka marrė pjesė nė shumė krime, kėrcėnime e shantazhe nė tėrė periudhėn e pas luftės nė vendin tonė.

Dhe, kjo nuk ėshtė pak pėr propagandėn e Serbisė. Ky inskenim ėshtė edhe njė turp mė tepėr pėr Serbinė dhe pėrkrahėsit e saj, kur po shihet mirėfilli se gjithēka ishte kurdisur pėr tė shpėrthyer, por nga kjo pėrpjekje e madhe, e pėrgatitur me vite tė tėra nuk lindi asgjė mė shumė se njė monstrum i klonuar nė laboratorėt e shėrbimit sekret serb, nė bashkėveprim me bashkėmendimtarėt e tyre nė Kosovė. Njė psikopat qė para dite merr nėpėr gojė tėrė botėn e pas dite edhe vetveten.

Apostrofimi i Azem Sylės si njeri i lidhur me krimin, ėshtė krejtėsisht i paqėndrueshėm, jo vetėm pėr faktin se ai pas luftės ėshtė tėrhequr pothuajse nga tė gjitha funksionet, por edhe nga shkaku se qysh gjatė kohės sė luftės, me qėllim pėr ta ruajtur unitetin e krijuar nė luftė dhe nė arenėn diplomatike, njė pjesė e sė cilės po e pėrkrahte Kosovėn dhe luftėn tonė tė drejtė, ai u tėrhoq nga posti i komandantit tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė UĒK-sė, tė cilin e mori Sylejman Selimi. Azem Syla, po tė kishte ambicie pėr tė qenė nė krye, nuk do tė lėshonte pe dhe nuk do tė gjendej njeri qė do ta largonte nga posti.

Nga ana tjetėr, ai nuk ėshtė pajtuar me shumė zhvillime, tė cilat kanė ndodhur nė Kosovė dhe tė cilat e kanė dėmtuar rėndė statusin dhe ardhmėrinė e vendit tonė. Azem Syla ėshtė paraqitur kohė pas kohe nė opinion duke i shfaqur haptas mospajtimet e tij, sidomos lidhur me bisedimet e kota tė kreut politik tė Prishtinės me Beogradin, pastaj lidhur me ndarjen e Mitrovicės, zvarritjen e procesit tė shpalljes sė pavarėsisė. Ai ka reaguar sa e sa herė me rastin e burgosjeve e maltretimeve tė ish luftėtarėve tė lirisė, ka kėrkuar nga institucionet tė trajtojnė meritorisht familjet e dėshmorėve, invalidėt e veteranėt e tė tjera.

Kėto dhe shumė angazhime tė Azem Sylės, kurdoherė kanė qenė legale.
Po kėshtu dihet mirėfilli se Azem Syla nuk ka qenė madje as edhe anėtar i SHIK-ut, pėr tė cilin nuk ka dėshmi tė faktuara se ka kryer ndonjė veprim tė kundėrligjshėm. Po kėshtu dihet botėrisht se krahas SHIK-ut ka funksionuar edhe i ashtuquajturi “Shėrbimi i Atdheut”. Nėse SHIK-u paska qenė i PDK-sė atėherė askush nuk e mohon dot se “Sigurimi i Atdheut” ishte, mbase edhe ėshtė i LDK-sė.

Ēfarė faji mund t’i vishet Azem Sylės, nėse njė ilaka i tij mund tė ketė qenė nė ndonjė lidhje interesi, me ndonjė grup, apo me ndonjė person tė caktuar, lidhur me ndonjė pronė apo pėrfitim, nė kohėn kur nė Kosovė ka qindra e ndoshta edhe mijėra grupe tė tilla? Pėr “faje” tė tilla nuk mund tė pėrgjigjet as prindi pėr djalin, as vėllai pėr vėllanė, se jo mė miku pėr mikun.

Pretendimet pėr ta etiketuar Azem Sylėn janė pretendime me prapavijė tė rrezikshme politike dhe me tendencė tė hapur pėr ta kriminalizuar kreun e luftės sė UĒK-sė, por edhe trashėgiminė dhe vlerat e saj.

Nėnshkrimi i Protokollit tė EULEX-it me Qeverinė e Beogradit, nėnshkrim tė cilin e ka kundėrshtuar kreu politik dhe institucional i Kosovės, parasheh jo vetėm bashkėpunimin e ngushtė nė sferėn e policisė, por edhe tė drejtėsisė dhe hapjen e tė gjitha dosjeve tė Ministrisė serbe tė Drejtėsisė tė kohės sė regjimit tė Milosheviqit, ku janė pėrfshirė emrat e rreth 157 luftėtarėve dhe eprorė tė UĒK-sė, tė cilėt nga Beogradi zyrtar paditėn se kanė bėrė luftė kundėr shtetit serb.


***

4peace
07-12-09, 10:48
***

Vazhdimi:

Tani sapo ka filluar tė vihet nė jetė skenari i tillė, i cili nėse merr formėn e fushatės, me siguri se edhe kundėrpėrgjigja e shqiptarėve liridashės tė Kosovės do tė jetė meritore dhe shumė e vendosur, sepse ne nuk kemi ku tė shkojmė nga vendi ynė, ndėrsa ata qė kanė ardhur pėr tė vendosur rend e ligj, duhet tė japin shembull si vendoset rendi apo ligji, nė tė kundėrtėn mund tė ulin shalėt dhe tė nisin rrugėn e prapakthimit, tė shkojnė nė shtėpitė e tyre, meqė edhe ashtu kanė ardhur tė pa ftuar.
Qarqet antishqiptare nė EULEX, duhet ka kenė shumė tė qartė se po u prek ky veteranisimus i luftės dhe i angazhimeve shumėvjeēare ēlirimtare, reagimet nga radhėt e ish luftėtarėve tė lirisė, nuk do tė jenė spontane, por ato fare lehtė mund tė rezultojnė me revoltė zingjirore dhe me pasoja tė paparashikueshme, jo vetėm nė Drenicė, por nė tėrė Kosovės e mė gjerė.
Nuk do tė dėshironim qė EULEX-i ta pėrfundojė misionin e vet nė Kosovė ashtu sikur e ka pėrfunduar Serbia, nė qershor tė vitit 1999.
Por, nėse EULEX-i dhe qarqet antishqiptare kėmbėngulin me ēdo kusht tė na kthejė nėn sovranitetin e Serbisė, tė na pėrbuzin moralin dhe vlerat e luftės, atėherė rrjedha dialektike e zhvillimeve do tė rezultojė me krijimin e njė shteti unik shqiptar nė Ballkan, ashtu sikur tekefundit edhe e meriton ky popull i ndarė padrejtėsisht nė pesė shtete dhe i nėpėrkėmbur nė radhė tė parė nga segmente tė fuqishme tė politikės globaliste evropiane.
***

panta_rhei
07-12-09, 11:11
Ju flet "Rrospija e lirė" (mbesa e Azem Syloviqit), direkt nga qerdhja e krimit shik-ist RKL.

roadrunner
07-12-09, 11:28
Ju kisha lut juve qe po i qitni dhomt jasht e po bertitni PDK PDK, PDK e ka qlirue vendin, me i kap per veshi kejt qeta internacionallcat qe po naj prishin rendin e "qetsine" e po naj "vjedhin" shtetin, me i perzan kejt jasht njo ka njo, e me i kap PDK-ne e me i renit naper kufij, le te shkrepin pluma anej ka Serbia. Nese nuk keni fuqi me bo qat pune, ateher bile qat Mitrovic birnaj qeknej se naj keni lan si dele te zeze, e s'po keni vakt mu marr me to tuj marr me vrasje te vllaznive. E nese as qeto sun e boni, mshelne gojen.

Urata
07-12-09, 14:07
Ju kisha lut juve qe po i qitni dhomt jasht e po bertitni PDK PDK, PDK e ka qlirue vendin, me i kap per veshi kejt qeta internacionallcat qe po naj prishin rendin e "qetsine" e po naj "vjedhin" shtetin, me i perzan kejt jasht njo ka njo, e me i kap PDK-ne e me i renit naper kufij, le te shkrepin pluma anej ka Serbia. Nese nuk keni fuqi me bo qat pune, ateher bile qat Mitrovic birnaj qeknej se naj keni lan si dele te zeze, e s'po keni vakt mu marr me to tuj marr me vrasje te vllaznive. E nese as qeto sun e boni, mshelne gojen.


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaa...!


ps: O "realist" zeza, o per zotin terr tu ka bere para syvet...! O ju dulen "plluqat" (qysh thote SYNI) ...!

Prap po t'them: E pafte Zoti, Nazim Bllacen ashtu sikur dhe ty e ate grun e rrugaqit t'cofte qe donte t'vriste e skishte kaqik...!

Urata
07-12-09, 14:25
Kush janė shtet-ndėrtuesit e kush shtet-rrėnuesit e Kosovės?Publikuar mė 06 dhjetor, 2009 nė orėn 20:13 ( Para 7 orė e 22 minutave )Agim Vuniqi | Opinion (http://www.albaniapress.com/kategoria/2/Opinion/) | http://www.albaniapress.com/images/font_plus.jpg (http://www.albaniapress.com/indeksi?p=lexo_lajmin&id=10425#)http://www.albaniapress.com/images/font_min.jpg (http://www.albaniapress.com/indeksi?p=lexo_lajmin&id=10425#)Nuk ka nevojė pėr ndonjė investigim tė veēantė, vetėm shiqo si jetojnė politikbėrsit..., shiqo ekstravagancen dhe derdhjen e tepruar tė paras publike nėpėr tubimet elektortale, aty mund t'i gjesh kriminelėt e tė gjitha ngjyrave, ideologjive, aty ke orgjinė e estradistėve muzikorė, ke pronografinė politike-publike.


http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/dec_09/571rklama_2-490x320.jpg (http://www.albaniapress.com/fotot/lajme_foto/dec_09/571rklama_2-490x320.jpg)
Derisa shtetet pėrreth Kosovės janė nė pėrgatitje e sipėr qė qytetarėt e vet t'i pajisin me pasaporta tė reja biometrike, si njėrin ndėr kriteret KE-sė qė duhet plotėsuar patjetėr, pėr t'ua mundėsuar qytetarėve tė tyre lėvizjen e lirė pa viza; Kosova po pėrplitet nė valėt e turbullta tė krizės, e cila veq parandihej pas mbrėmjes sė 19 nėntorit, ditės sė ēlirimit tė Prishtinės nė kalendarin e ish sistemit social-komunist dhe tė mėngjesit tė hershėm tė 20 nėntorit kur udhėheqėsit politik tė PDK-sė tė pėrzier me kreun shtetėrorė tė Kosovės dolėn publikisht me skenar tė pėrgatitur pėr pėrmbysjen e koalicionit qeverisės, duke lėkundur balansin politik pėrbrenda koalicionit, duke shkaktuar njė dridhje politike tektonike, qė koincidentalisht shfaqej si njė tendencė pėr rrėzimin e sistemit kushtetues tė vendit, duke krijuar krizėn qeveritare mu para aktit historik tė mbrojtjes juridike tė shpalljes sė pavarėsisė nė GJND. Sigurisht qė njė verpim i tillė, i papeshuar politikisht, nuk ishte matur mirė, dhe nuk ishte menduar ashtu siē e dhash interpretimin unė, por efektet politike ishin tė tilla, politikisht tė paparashikuara.

Eksperimenti politik matematikor i kalkuluar me numrat e e deputetėve tė AKR-sė dhe LDD-sė u tregua si joreal dhe i dėmshėm pėr proceset e mėtejme politike, ishte kjo njė pėrpjekje disa orėshe qė rezultoi si disfatė politike dhe iu kėthye si bumerang PDK-sė, para opinionit vendor. Ky veprim i pamenduar mirė nga aspekti konstitucional dobėsoi dukėshėm pozitėn e kėtij subjekti politik nė sytė e qytetarėve, mos tė them qė shkaktoi edhe dėshprim. Kjo ishte vetėm uvertyrė nė krahasim me ngjarjet qė pasuan mė vonė, sė pari nė parlament, e pastaj edhe nė rrugė pėrballė parlamentit, ku mbante konferencė pėr shtyp qytetari Nazim Bllaca, i vetdeklaruar si anėtar i SHIK-ut dhe kryerės i veprave tė rėnda kriminele tė likuidimit fizik tė njė qytetari dhe pjesėnarrjes nė 17 tė tjera, tė gjitha tė kryera me porosi, ashtu siē jepte spjegimet i dyshimti, te i cili nuk vreheshin shenja pendimi, edhepse pėr kėto akte ai deklarohej publikisht, si i penduar.

I gjithė ky spektakėl medial tronditi shqiptarėt kudo nė botė, ngase ai njėherit akuzonte shumė njerėz, si tė involvuar, pėr tė cilėt qytetarėt e Kosovės kishin respekt pėr tė kaluarėn e tyre politike. Sigurisht qė askush nuk mund tė mohoj tė bėmat e tyre pėr rrugėtimn e suksesshėm tė Kosovės, por nėse vėrtetohen si tė sakta pohimet e qytetarit Nazim Bllaca si i dyshuar dhe dėshmitar i vetėm tash pėr tash, atėherė ata duhet tė japin llogari para gjyqėsisė, ngase kėshtu e thonė ligjet vendore dhe ndėrkombėtare, qė pėrputhen me normat e rendit demokratik dhe shtetėror tė Kosovės, e cila ėshtė deklaruar se do tė respektoj kėto parime tė vlefshme pėr tė gjitha shtetet demokratike.

Pse ka jetuar aq gjatė krimi pa u ndėshkuar nė vend, kanė qenė edhe interpretimet shpeshherė tė gabuara tė heshtjes si akt "kombėtarė", ngase shumė persona drejtpėrdrejt tė implikuar vegjetojnė nė pratitė politike si persona VIP. Inkriminimi i kaq shumė personave tė rėndėsishėm dhe afria e tyre me krimin ka sjellur vendin para njė krize morale, qė po i hap dyertė e kriminalizimit tė luftės ēlirimtare tė UĒK-sė. Tash po kuptohet mė qartė pse u viktimizua ajo dhe pse u pranua aq lehtė shpėrbėrja e saj pas luftės, duke e riformatizuar atė si njė forcė e zbehtė zjarrėfiksishė, apo thėnė troē si njė organizatė rezervistėsh tė luftės.

Nuk ėshtė hera e parė nė historinė e krijimit tė shteteve, pas luftės, kur bėhen gabime tė rėnda gjatė fazės kaluese nga lufta nė paqe, ngase "ēlirimtarėt" mund tė keqkuptojnė detyrat e reja dhe meritat e tyre ushtarake t'i personalizojnė duke i keqpėrdorur lidhjet gjatė luftės. Gabimet qė kanė shoqėruar luftėn, tė njė rivaliteti mė shumė politik sesa ushtarak nė mes tė FARK-ut dhe UĒK-sė, po rikthehen tash nė mėnyrė shumė tė egėr nė skenėn politike. Konfrontimi i hapur i linjės sė institucionalistėve, tė cilėt mbetėn mbrapa proceseve tė konsolidimit ushtarak, edhe pėr shkak tė mos prezencės sė tyre nė vend, krijoi diskrepancėn nė mes tė kėtyre dy faktorėve tė rėndėsishėm, qė lufta tė institucionalizohet, dhe pas lufta tė kuptohet si proces i rindėrtimit tė vendit. Por fatkeqėsisht ndodhi mė e keqja, njė pjesė e madhe e personave agresiv me tė kaluar tė dyshimtė falė angazhimeve ushtarake u pėrvodhėn nė institucionet e pasluftės, duke kryer vepra tė rėnda tė krimit tė organizuar, uzurpime tokash, falsfikim dokumentesh pronėsore, mashtrime gjatė shit-blerjeve, fshehje tė dokumenatcionit zyrtar pėr qėllim pėrfitimi, deri te implikimi i drejtpėrdrejt i avoketėrve, i prokurorive dhe i gjyqėsisė nė bashkėpunim me krimin e organizuar. Jo rrallė zyret e gjyqėsisė kosovare ishin vende ku tregėtohej pasuria e paluajtshme dhe zyrtarizoheshin dokumentet e falsifikuara, qė gjeti pėrkrahje edhe nė Policinė e Kosovės, mė pak, ngase kompetencat e saj ishin pak mė tė vogla nė krahasim me ato tė drejtėsisė, meqenėse SHPK ishte nus produkt i ndėrkombėtarėve.

Se nuk ėshtė hera e parė qė shėrbimi sekrat i ndėrtuar gjatė luftės tė abuzohet, tregoj edhe rasti i Kosovės. Mė e keqja ėshtė se SHIK-u i krijuar me sukses gjatė luftės, dėshtojė pas luftės, dėshtojė ngase institucionet kosovare u dorėzuan shumė heret nga uragani i presionit tė ndėrkombėtarėve, duke zhveshur pushtetin faktik, nga ai vendimarrės nė atė shėrbyes. Qė nga atėherė ishte vėshtirė tė kontrollohej SHIK-u, ngase influenca e shėrbimeve sekrete tė ndryshme qė ishin prezente nė Kosovė pėrmes UNMIK-ut, ishte e madhe. Kosova ishte bėrė terren i pėrshtatshėm i shit-blerjes sė informatave sekrete, ngase institucionet 'filizė" tė Kosovės nuk kishin ndonjė pėrvojė nė ndėrtimin e shtetit, shumica e tė punėsuarėve nėpėr ministri ishin tė papėrvojė, e vetmja gjė qė kishin mėsuar nga sistemi kriminel i Serbisė ishte krimi i oganizuar, reketimi, ryshfeti...duke krijuar binomin e kriminelėve vendorė dhe ndėrkombėtarė. Mė e keqja e gjithė kėsaj ishte se kjo e keqe qė po shtrihej gati nė tė gjitha institucionet vendore kishte si arsyetim bizar "patriotizmin".

Ndėrtimi i shtetit shiqohej nga prizmi partiak, dhe benefitet qė sillte angazhimi nė partitė politike, kėshtu jo qė ndėrtohej shteti, por ai parcializohej dhe dobėsohej dukshėm, pa tė drejtė. Partitė politike nė marshimin e tyre partiak krijuan shėrbimet sekrete partiake dhe loja politike dalėngadalė po sharronte nė lymin e krimit dhe luftėn e pashpallur tė shėrbimeve sekrete partiake, qė si qėllim parėsor kishte shtrirjen e ndikimit nė ndėrmarrjet publike, aty krijohej edhe pasurimi i pėrnjėhershėm i liderėve politikė, nuk mund tė thuhet qė ndonjėri nga udhėheqėsit partiak ishte imun nga kjo formė e pasurimit tė shpejtė.

Edhe insttitucioni i krijuar pėr privatzimin e ndėrmmarjeve si ai i AKM-sė- AKP-sė, pa ndonjė kornizė adekuate ligjore, ishte qendėr e mashtrimit dhe vjedhjes sė pasurisė kombėtare, ata janė pėrgjegjėsit kryesor tė dėshtimit dhe gjenaratorėt e shkallės sė lartė tė papunėsisė nė Kosovė. Aty adresohen edhe vjedhjet e shumėta tė pronės "shoqėrore"-publike; nuk ka sesi tė arsyetohen as sindikatat lokale dhe ato qendrore qė lejuan plaēkitjen e ndėrmarrjeve publike dhe largimin e dhunshėm tė punėtorėve nga uzinat, tė cilat i kishin ndėrtuar vetė me djersėn e tyre, por edhe me ndihmėn e taksa-paguesvė kosovaeė, tė cilėt padrejtėsisht u vodhėn, u vjedhė edhe pasuria e krijuar e pensionistėve kosovarė... Nuk ka nevojė pėr ndonjė investigim tė veēantė, vetėm shiqo si jetojnė politikbėrsit..., shiqo ekstravagancen dhe derdhjen e tepruar tė paras publike nėpėr tubimet elektortale, aty mund t'i gjesh kriminelėt e tė gjitha ngjyrave, ideologjive, aty ke orgjinė e estradistėve muzikorė, ke pronografinė politike-publike.

roadrunner
07-12-09, 19:19
Ani, qysh po ndihi tash se dul kaseta e Hysri Rames me kaparin qe e morr per me vra Nazimin ne KTV?

Fshatari
07-12-09, 19:27
Ani, qysh po ndihi tash se dul kaseta e Hysri Rames me kaparin qe e morr per me vra Nazimin ne KTV?
Tash po ndihmi se ende nuk e ke mesue siē duhet gjuhen shqipe. E veshtire eshte bolle, se eshte gjuhe e vjeter, plote nuanca sintaksikore e morfologjike, e te huejt nuk i pervehtesojne kollaj po me pune arrihen shume gjera. Qe psh une, i kam pervehtesue nja 5 gjuhe t'huaja: i flas, i shkruej per mrekulli(ma mire e di une frengjishten se b.kuchneri ose karembeu hamami...) e sa per gjuhen e mamit e te babit, po due me thane gjuhen me te vjeter evropjane, jam krejt perfekt.
Kaseta eshte argumenti ekstrem i mjerimit te qenieve njerezore! E lus te madhin zot t'ua fal mekatet!

roadrunner
07-12-09, 19:43
Jo, un po lutna, ja pruft ai i Madhi Zot, kurr dit bardh mos pafshin, se gjaku i deshmorve nuk ju le me fjet. Se per ta ma Zot nuk ka. Vetem Ai dhuron jete, dhe Vetem ai merr jete.


E sa i perket gjuhes, ma mir vdes belban e shurdhan memec, sakat, se kriminel i unt per pushtet. Un sdi me fol mire, veq shqip mezi i boj nja dy fjale, qysh ta merr menja un qashtu jam, analfabet, pastruse, po nje send e di, qe kurr ne jet tem kriminel nuk bona.


Edhe Milloshi u kon i ditshum, po qka i boni Ballkanit. :wink: i ditshum me niqin te zezaHajt

Tash po ndihmi se ende nuk e ke mesue siē duhet gjuhen shqipe. E veshtire eshte bolle, se eshte gjuhe e vjeter, plote nuanca sintaksikore e morfologjike, e te huejt nuk i pervehtesojne kollaj po me pune arrihen shume gjera. Qe psh une, i kam pervehtesue nja 5 gjuhe t'huaja: i flas, i shkruej per mrekulli(ma mire e di une frengjishten se b.kuchneri ose karembeu hamami...) e sa per gjuhen e mamit e te babit, po due me thane gjuhen me te vjeter evropjane, jam krejt perfekt.
Kaseta eshte argumenti ekstrem i mjerimit te qenieve njerezore! E lus te madhin zot t'ua fal mekatet!

Arb
07-12-09, 19:54
Tash po ndihmi se ende nuk e ke mesue siē duhet gjuhen shqipe. E veshtire eshte bolle, se eshte gjuhe e vjeter, plote nuanca sintaksikore e morfologjike, e te huejt nuk i pervehtesojne kollaj po me pune arrihen shume gjera. Qe psh une, i kam pervehtesue nja 5 gjuhe t'huaja: i flas, i shkruej per mrekulli(ma mire e di une frengjishten se b.kuchneri ose karembeu hamami...) e sa per gjuhen e mamit e te babit, po due me thane gjuhen me te vjeter evropjane, jam krejt perfekt.
Kaseta eshte argumenti ekstrem i mjerimit te qenieve njerezore! E lus te madhin zot t'ua fal mekatet!

Ti jarano ki probleme. Po kujt po i ha leshi se sa gjuhe din, e sa mire e njeh gjuhen amtare.

Cka ka te bej kjo pergjigjja jote, me pohimin e anetares me larte?

sherri
07-12-09, 23:00
Prishtinė, 7 dhjetor – Ish-polici i SHPK-sė, Hysri Rama, nė njė incizim qė ka siguruar “Koha Ditore”, pranon se ka marrė kapar mbi tre mijė euro nga Shaban Syla, pėr ta vrarė Nazim Bllacėn, i cili ėshtė deklaruar si ish-agjent i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), shėrbim ky i afėrt me Partinė Demokratike tė Kosovės. Nė kėtė incizim, transkriptin e tė cilit e boton “Koha Ditore” nė numrin e sė martės, i cili ėshtė bėrė mė 21 qershor tė kėtij viti nė shtėpinė e Hysri Ramės, nė fshatin Sankovc tė komunės sė Drenasit, ai e pranon se ėshtė paguar 100 mijė euro pėr ta vrarė Bllacėn.
Sipas familjes Bllaca pazari pėr vrasjen e Nazimit, ndėrmjet Hysri Ramės dhe Shaban Sylės – kushėri i afėrt i Azem Sylės, ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2007.

roadrunner
07-12-09, 23:08
http://www.youtube.com/watch?v=kFtNK7S45iU

illyria
07-12-09, 23:12
Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga realisti64
Dilni brohoritni per vllaznim-bashkimin se ka ardh dita e tina per juuu, fole e qyqeve e mos u ankoni si qyqet.

Merrni ofensive me prokurorine e serbise se aleatin e forte e kini.


Po tani mos u ankoni kur te shkoni ne lula si tradhtar mos u ankoni se s ka as serbi as sen qe ju pshton ...


realisti64 a u lodhe a muj dole ksajde?
Hajde ungju qitu, veq allahile hiqi syrmet e partis niher e tani folum shlir.

Qaty ku e nėnvizova me t'kaltėr deshta me t'than diqka.
Po a ėshtė Hashimi qė po lufton pėr vllaznim-bashkim veq tash po i thojn multietnicitet?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė pėr hatėr t'shkieve e nrroj flamurin Kuq e Zi
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po rrin te shkiet e po pin raki me ta?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po ju fal traktora shkieve?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė po shkon e po luen me top me shkiet e vogėl?
Po a ėshtė qiky Hashimi qė paguajti shqiptar pėr me i votue shkiet?
E ka edhe shuumė sene tjera......
E hajde kallxom ti qitash, a nuk pe sheh ti qė Hashimi me mish e me shpirt ėshtė kah munohet pėr vllaznim-bashkim, e ti po i akuzon tjert.
Ma ooo realisti64 se vallahi nuk ėshtė mir qishtu, ma se marre ėshtė.

Hajt me t'mira niher, veq allahile hiqni syrmet e partis kut t'shkrueni qitu, se pėrndryshe po shkrueni veq qysh po ju dirigjojn partit e jo qysh menoni ju vet, se partit ja u kan ndalue edhe me mendimin e lir e jo mo senet tjera (kjo vlen pėr tė gjith e jo veq pėr ty realisti64"

********
O shqiptarė tė mjerė, asnjė nga tė bėmat e Hashimit tė pėrshkruara mė lart nuk janė as edhe kundėrvajtje mė tė vogla nga ēfarėdo aspekti juridik.
Dalja nė shesh e dėshmitarit Bllaca qė duhet ti hapė sytė popullit tė Kosovės kundėr politikanėve mafiozė nga ish UĒK-ja po mundohet me u minimizue sepse mjeranat e Kosovės nuk e dojnė tė vėrtetėn e merren me traktorat dhe futbollin e njeriut qė drejtpėrdrejt planifikoi sė bashku me cubat e tijė likuidime masive tė kundėrshtarėve politik nė Kosovėn e pasluftės.
Dėshmitari shekullor Bllaca tha vetėm ate qė qe 10 vjet e din ēdo mjeran Kosovar, ēdo qyqar qė fatin e vet, tė familjes, tė fisit dhe mbarė popullit ia beson hajnave,kriminelėve,mashtruesve,vrasėsve qė po e qojnė Kosovėn nė fund tė humnerės.
Qyqarėt dhe mjeranat heshtin, vazhdojnė me paturpėsi ti nderojnė kriminelėt mafioz nė pushtet vetėm e vetėm qė edhe ata njė ditė tė mund ti mbledhin familjarėt e drejt Serbisė nė lumin Tisa tė ikin nė Botėn e lirė tė Evropės.
Dėshmitari shekullor Bllaca deshi mė nė fund tu hapė sytė mjeranave Kosovarė dhe ti kujtojė ata se njeriu ėshtė njeri vetėm nė dinjitet tė plotė dhe se mjerimi i Kosovės kurr nuk do tė ndalet nėse nuk u ndalet hovi kriminelėve mafiozė nė pushtet.
Hashim Thaqi ka tė drejtė tu falė traktora kujt tė don por Hashim Thaqi, Ramush Haradinaj dhe cubat e tyre nuk patėn tė drejtė tė vrajnė shqiptarė pas lufte vetėm pėr shkaqe politike personale, pėr shkaqe kriminogjene dhe pėr kėte duhet gjykuar dhe dėnuar maksimalisht.
Vrasja e kundėrshtarėve politik dhe nga hakmarrja personale ėshtė krimi i tyre e jo loja e futbollit me shkije tė vegjėl.
Pėrndryshe kėso arsyetimesh tragjikomike janė sindrome tė mjeranave qyqarė qė nė Kosovė fatin e lan nė duart e bosėve mafioz nė pushtet.

roadrunner
07-12-09, 23:15
Ka te bej me udhen qe e ka humb ne oborr. Kadal dale kejt po dalin ne shesh, e ja kan nis me u dridh shumet njeri.

Ti jarano ki probleme. Po kujt po i ha leshi se sa gjuhe din, e sa mire e njeh gjuhen amtare.

Cka ka te bej kjo pergjigjja jote, me pohimin e anetares me larte?

Murgesha
07-12-09, 23:18
http://www.youtube.com/watch?v=kFtNK7S45iU


Prite tash kur ta shpallin edhe kete te smut psiqik!!! :biggrin:

BACALOKU
07-12-09, 23:32
pirra na ka hup krejt jam tuj u tut se mos po del edhe ai najkun.a mos pe arrestojn se kogja i pshtillke komt me kta te beligradit.kjo cd nuk osht e funit ani tash qka kishin me dal hala sene t reja.jaa me qef kisha pas me mu gjue dilli mi kry se qeto sene te vrasjeve qysh po ja njerrin njeni tjetrit. ky tullaci qka do me than tash athue.le ti qet edhe ai deshmit se kush po dojke me vra azem sylen e xhavit halitin .po beligradi i run kta kriminela. nuk i vret. po kta bajn propagand per me u dok se jan patriota dhe viktima te serbis. po kto pollavra net jav shesin atyn voglushve tre vjet nese munen.u mor vesh se krejt kryet e pdk te ko i mykt dhe i mushun n krime.oh tmjert ju eh mozamakeq qe i murrt n qaf masshumti thmin e juve dhe familjet e juve.
Pirr jom ba marak se do dit nuk nau ke dok knenaj. hajt se kysmet pej Zotit kom me ardh me t pa n dubrav nese t shtin n burg se kogja djal i mir je kan n forum.

roadrunner
07-12-09, 23:34
Nazim Bllaca fitoi titullin Psikopat per rrefimet e tija te verteta te cilat i deshmoi vete me fakte te gjalla.

Azem Syla, Faruk (Faredin) Gashi dhe Hysri Rama, dolen ne shesh me nje mije deklarata shpifese, shumica e popullit i besonin.

Ata e kan dit shume mire se popullata jone i kan syt plot me hi dhe kan manipulu, e sot nuk del nje i Zoti te perkrah drejtesine dhe te luftoj krimin. Te gjithe ikin, te gjithe ia kane friken luftes kunder krimit. A thu po ju pelqen kjo loje vete qytetareve? Ata po e perkrahin krimin, pranojne te manipulohet me shtetin tone.Prite tash kur ta shpallin edhe kete te smut psiqik!!! :biggrin:

Etuta
07-12-09, 23:39
Edhe qekjo doli e vertete e mozomakqe. Fshatunari qysh i thue kesaj pune ti?

http://www.youtube.com/watch?v=1P5xl8Rq8wM

Etuta
07-12-09, 23:46
Ish-polici i SHPK-se, Hysri Rama, ne njė incizim qe ka siguruar Koha Ditore, pranon se ka marre kapar mbi tre mije euro nga Shaban Syla, per ta vrare Nazim Bllacėn, i cili eshte deklaruar si ish-agjent i Sherbimit Informativ tė Kosoves (SHIK), sherbim ky i afert me Partinė Demokratike tė Kosovės - PyDyKy. Ne kete incizim, transkriptin e te cilit e boton Koha Ditore ne numrin e se martes, i cili eshte bere me 21 qershor te ketij viti ne shtepine e Hysri Rames,

Hoha Ditore te une nuk vjen bre dreqi e marrte...

Oqeani
07-12-09, 23:46
Nazim Bllaca fitoi titullin Psikopat per rrefimet e tija te verteta te cilat i deshmoi vete me fakte te gjalla.

Azem Syla, Faruk (Faredin) Gashi dhe Hysri Rama, dolen ne shesh me nje mije deklarata shpifese, shumica e popullit i besonin.

Ata e kan dit shume mire se popullata jone i kan syt plot me hi dhe kan manipulu, e sot nuk del nje i Zoti te perkrah drejtesine dhe te luftoj krimin. Te gjithe ikin, te gjithe ia kane friken luftes kunder krimit. A thu po ju pelqen kjo loje vete qytetareve? Ata po e perkrahin krimin, pranojne te manipulohet me shtetin tone.


Para se me shkuar te theme : Ku mos me u fruguar moj, e ku me guxuar te luftjone krimin, qe iu shkon koka sikur gjelit !!!!

roadrunner
07-12-09, 23:47
Qe qysh i thojn, t'kallzon baba plak ahahahha diqaaaaa hahaha
http://www.youtube.com/watch?v=sSxDlJlXpJ8

Murgesha
07-12-09, 23:50
Nazim Bllaca fitoi titullin Psikopat per rrefimet e tija te verteta te cilat i deshmoi vete me fakte te gjalla.

Azem Syla, Faruk (Faredin) Gashi dhe Hysri Rama, dolen ne shesh me nje mije deklarata shpifese, shumica e popullit i besonin.

Ata e kan dit shume mire se popullata jone i kan syt plot me hi dhe kan manipulu, e sot nuk del nje i Zoti te perkrah drejtesine dhe te luftoj krimin. Te gjithe ikin, te gjithe ia kane friken luftes kunder krimit. A thu po ju pelqen kjo loje vete qytetareve? Ata po e perkrahin krimin, pranojne te manipulohet me shtetin tone.


Kjo vetem ne Kosoven e pasluftes ndodhė!

Kriminelat perkrahen, e ata qe e pranojn krimin shpallen e pranohen si te semur psiqik.

Dhe cka o me e keqja ne tere kete situate qe eshte krijuar te gjithe mbahen fort per karriket e tyre,

Ne shtetet demokratike per nje tragjedi trafiku japin doreheqje ministra, e kta tanet dojn me i vu bythes ngjites qe mos me mujt kush me i shkoqe prej karrigave!!!!!!

BACALOKU
07-12-09, 23:54
Nazim Bllaca fitoi titullin Psikopat per rrefimet e tija te verteta te cilat i deshmoi vete me fakte te gjalla.

Azem Syla, Faruk (Faredin) Gashi dhe Hysri Rama, dolen ne shesh me nje mije deklarata shpifese, shumica e popullit i besonin.

Ata e kan dit shume mire se popullata jone i kan syt plot me hi dhe kan manipulu, e sot nuk del nje i Zoti te perkrah drejtesine dhe te luftoj krimin. Te gjithe ikin, te gjithe ia kane friken luftes kunder krimit. A thu po ju pelqen kjo loje vete qytetareve? Ata po e perkrahin krimin, pranojne te manipulohet me shtetin tone.

edhe ket ne beograd e ka marr .sipas ktyne rrencave a ! rrenca ku jini dilni more jepne naj koment hahahah.jan hi birucave .nime kogja shum pej ktyne sylve ishin kan perzi n ket loj te flliqt.qeky bllaca krejt komt me nji kuner. ani po thojshin nuk e njohim hahahah.

sherri
07-12-09, 23:54
sSxDlJlXpJ8

hahahahahahahahahahhaahaha


DaU1Ubft40o

Tragjik-komedit me orgjinale,qe spontanisht dalin nga shpirti i popullit, qe ju dedikohen: ozurpatorve te vlerave te luftes,komandantve te vet-shpallur e te shitur(dores se zgjatur....)

panta_rhei
07-12-09, 23:56
Kjo vetem ne Kosoven e pasluftes ndodhė!

Kriminelat perkrahen, e ata qe e pranojn krimin shpallen e pranohen si te semur psiqik.

Dhe cka o me e keqja ne tere kete situate qe eshte krijuar te gjithe mbahen fort per karriket e tyre,

Ne shtetet demokratike per nje tragjedi trafiku japin doreheqje ministra, e kta tanet dojn me i vu bythes ngjites qe mos me mujt kush me i shkoqe prej karrigave!!!!!!

valla ksaj here po m'doket e kan ngatrru ngjitesin me benzin :tongue:

roadrunner
07-12-09, 23:57
Rri, se kan intervist ne eulex, jan te zont tasht hahahah....


edhe ket ne beograd e ka marr .sipas ktyne rrencave a ! rrenca ku jini dilni more jepne naj koment hahahah.jan hi birucave .nime kogja shum pej ktyne sylve ishin kan perzi n ket loj te flliqt.qeky bllaca krejt komt me nji kuner. ani po thojshin nuk e njohim hahahah.

BACALOKU
08-12-09, 00:00
sSxDlJlXpJ8

hahahahahahahahahahhaahaha


DaU1Ubft40o

Tragjik-komedit me orgjinale,qe spontanisht dalin nga shpirti i popullit, qe ju dedikohen: ozurpatorve te vlerave te luftes,komandantve te vet-shpallur e te shitur(dores se zgjatur....)

sherri po a nuk po t vjen gjynah pej ktyn pisave a hahahah edhe me vorre munohen me perfitue hemozamakeq qka e ka gjet ket popull.

BACALOKU
08-12-09, 00:03
Rri, se kan intervist ne eulex, jan te zont tasht hahahah....

roadrunner ma zi pejv bon se bllaca hahah.nime qka than fatmir limaj po dojke me dal me ni video intersante hahahahah

ku met pirra bre se jom ba marak

panta_rhei
08-12-09, 00:06
roadrunner ma zi pejv bon se bllaca hahah.nime qka than fatmir limaj po dojke me dal me ni video intersante hahahahah

ku met pirra bre se jom ba marak
pyrra, myrra edhe fadili ishin shkue edhe veq po jav lagshin peshkirat tu jav majt n krye se than qe kryesis ju kish ra krejtve t ballaist :tongue:

sherri
08-12-09, 00:08
roadrunner ma zi pejv bon se bllaca hahah.nime qka than fatmir limaj po dojke me dal me ni video intersante hahahahah

ku met pirra bre se jom ba marak
pirra ish mshel sot Bacalok!!:frown: mos u merzit banu i fort,veq nje intervist kish me dhane,per nifar firme qe e kishin bashk me nje shka te verit t'Mitrovices,e kishin nje ngatrres te vogel,let ka me pshtu nuk esht rrezik.........

BACALOKU
08-12-09, 01:03
pirra ish mshel sot Bacalok!!:frown: mos u merzit banu i fort,veq nje intervist kish me dhane,per nifar firme qe e kishin bashk me nje shka te verit t'Mitrovices,e kishin nje ngatrres te vogel,let ka me pshtu nuk esht rrezik.........

flm sherri se qetash ma hjeke krejt 'marakun' .masi koka bashk me at te fares t'vet .pe di qe po pshtojka.shum bre ishin kan t lidhun me shki. me dit e kom dit veq qe dalin kta ma shki s t beligradit kurr nuk kisha besue .po masi vet pe pranojn smuj ma me i kundershtue .

BACALOKU
08-12-09, 01:09
pyrra, myrra edhe fadili ishin shkue edhe veq po jav lagshin peshkirat tu jav majt n krye se than qe kryesis ju kish ra krejtve t ballaist :tongue:

po a nejse athue a i kishin peshkirat pej beligradit. se veq me serbi i kishin lidhjet.
po thon se edhe nji film i fatmjerit po dilke kto dit .ne kinema. qi ki nge panta_rhei
shkojm e kqyrim se kogja interesant po thojn ka me kan.qather meniher mas luftes nacionalqlirimtare te partizanve. e kishin pas gjirue. pomdoket se ky rezhisor ish qyky qyky regjisori i funit de.

Urata
08-12-09, 03:10
A e permendi kush Pirron, a veq mu duk'e mue...?!!!:wink:

ps: po m'duket eshte tu ba listen per antaret e forumit...! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
psps: na i kane shtie ethet n'bark keta te SHIK-ut...!

roadrunner
08-12-09, 08:04
Veq jam kah e pres gazeten express, a e ka njet me ja nis me fol, se edhe ajo ish met si qyqe, zoni spo ju nijke...


Zgjonu o te paftyr, zgjonu se gjaku i deshmorve ju ka met ne fyt. O pisa, ju ka nzan haki. S'keni pshtim jo.

Xuki
08-12-09, 08:24
http://www.botasot.info/mesme/hr-nb-.jpg
Hysri Rama pranon se i ka marrė para pėr ta vrarė Nazim Bllacėn

Nė njė inēezim manjetofonik (CD e tretė) tė emetuar nė mbrėmje tė ditės sė hėnė, dėgjohet komunikimi nė mes tė Nazim Ballacės, babait tė tij dhe Hysri Ramės, ish policit tė SHPK-sė.
Prishtinė 7 dhjetor
“Rasti Nazim Bllaca” tashmė ka filluar tė nxjerrė nė sipėrfaqe edhe shumė fakte tė tjera qė flasin pėr njė lidhje tė organizuar tė strukturave tė SHIK-ut qė kanė tė bėjnė jo vetėm me ekzekutime dhe shantazhe por edhe me forma tė tjera tė aktiviteteve kriminale. Kėshtu pas publikimit tė CD-sė sė parė nė tė cilėn vetė agjenti i SHIK-ut Nazim Bllaca flet pėr strukturėn e organizimit tė sektorit tė ekzekutimeve tė SHIK-ut, nė CD-nė e dytė dėgjohet inēezimi nė mes tė Nazmi Bllacės dhe Shpresim Ukės e Fahredin Ramės ndėrsa nė CD-nė e tretė dėgjohet biseda nė mes tė Nazim Bllacės, babait tė Nazimit e Hysri Ramės. Sipas kėtij inēezimi dėgjohet qartė biseda sipas sė cilės Ish-polici i SHPK-sė, Hysri Rama, e pranon se ka marrė kapar (paradhėnie) mbi tre mijė euro nga Shaban Syla, pėr ta vrarė Nazim Bllacėn, i cili ėshtė deklaruar si ish-agjent i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), shėrbim ky i afėrt me Partinė Demokratike tė Kosovės. Nė kėtė incizim, I cili ėshtė bėrė mė 21 qershor tė kėtij viti nė shtėpinė e Hysri Ramės, nė fshatin Sankovc tė komunės sė Drenasit, ai e pranon se ėshtė paguar 100 mijė euro pėr ta vrarė Bllacėn. Sipas familjes Bllaca pazari pėr vrasjen e Nazimit, ndėrmjet Hysri Ramės dhe Shaban Sylės – kushėri i afėrt i Azem Sylės, ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2007.
Ky audioinēezim do tė pos qė do tė shfrytėzohet si prove e re nė rastin e gjykimit tė agjentit tė SHIK-ut Nazim Bllaca, do tė nxjerrė nė dritė edhe shumė fakte tė tjera tė kėtij rrjeti kriminal. Prokurorėt e EULEX-it sigurisht se do tė shfrytėzojnė kėtė audioinēezim pėr tė zgjeruar rrjetin e pjesėmarrėsve tė dyshuar nė strukturat kriminale tė SHIK-ut.
Nazim Bllaca ėshtė nė arrest shtėpiak nėn mbikqyrje tė policisė sė EULEX-it ndėrsa fillimi I procesit gjyqėsor ndaj tij do tė jetė edhe njė ngjarje interesante pėr opinionin e gjerė por do tė shėnojė njė proces tė parė gjyqėsor ndaj njė agjenti tė SHIK-ut apo edhe tė bashkėpunėtorėve tė tjerė tė kėsaj strukture organizative qė ka vepruar pėr mė shumė se dhjetė vjet nė Kosovė.

roadrunner
08-12-09, 08:39
http://www.youtube.com/watch?v=kFtNK7S45iU

http://www.botasot.info/mesme/hr-nb-.jpg
Hysri Rama pranon se i ka marrė para pėr ta vrarė Nazim Bllacėn

Nė njė inēezim manjetofonik (CD e tretė) tė emetuar nė mbrėmje tė ditės sė hėnė, dėgjohet komunikimi nė mes tė Nazim Ballacės, babait tė tij dhe Hysri Ramės, ish policit tė SHPK-sė.
Prishtinė 7 dhjetor
“Rasti Nazim Bllaca” tashmė ka filluar tė nxjerrė nė sipėrfaqe edhe shumė fakte tė tjera qė flasin pėr njė lidhje tė organizuar tė strukturave tė SHIK-ut qė kanė tė bėjnė jo vetėm me ekzekutime dhe shantazhe por edhe me forma tė tjera tė aktiviteteve kriminale. Kėshtu pas publikimit tė CD-sė sė parė nė tė cilėn vetė agjenti i SHIK-ut Nazim Bllaca flet pėr strukturėn e organizimit tė sektorit tė ekzekutimeve tė SHIK-ut, nė CD-nė e dytė dėgjohet inēezimi nė mes tė Nazmi Bllacės dhe Shpresim Ukės e Fahredin Ramės ndėrsa nė CD-nė e tretė dėgjohet biseda nė mes tė Nazim Bllacės, babait tė Nazimit e Hysri Ramės. Sipas kėtij inēezimi dėgjohet qartė biseda sipas sė cilės Ish-polici i SHPK-sė, Hysri Rama, e pranon se ka marrė kapar (paradhėnie) mbi tre mijė euro nga Shaban Syla, pėr ta vrarė Nazim Bllacėn, i cili ėshtė deklaruar si ish-agjent i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), shėrbim ky i afėrt me Partinė Demokratike tė Kosovės. Nė kėtė incizim, I cili ėshtė bėrė mė 21 qershor tė kėtij viti nė shtėpinė e Hysri Ramės, nė fshatin Sankovc tė komunės sė Drenasit, ai e pranon se ėshtė paguar 100 mijė euro pėr ta vrarė Bllacėn. Sipas familjes Bllaca pazari pėr vrasjen e Nazimit, ndėrmjet Hysri Ramės dhe Shaban Sylės – kushėri i afėrt i Azem Sylės, ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2007.
Ky audioinēezim do tė pos qė do tė shfrytėzohet si prove e re nė rastin e gjykimit tė agjentit tė SHIK-ut Nazim Bllaca, do tė nxjerrė nė dritė edhe shumė fakte tė tjera tė kėtij rrjeti kriminal. Prokurorėt e EULEX-it sigurisht se do tė shfrytėzojnė kėtė audioinēezim pėr tė zgjeruar rrjetin e pjesėmarrėsve tė dyshuar nė strukturat kriminale tė SHIK-ut.
Nazim Bllaca ėshtė nė arrest shtėpiak nėn mbikqyrje tė policisė sė EULEX-it ndėrsa fillimi I procesit gjyqėsor ndaj tij do tė jetė edhe njė ngjarje interesante pėr opinionin e gjerė por do tė shėnojė njė proces tė parė gjyqėsor ndaj njė agjenti tė SHIK-ut apo edhe tė bashkėpunėtorėve tė tjerė tė kėsaj strukture organizative qė ka vepruar pėr mė shumė se dhjetė vjet nė Kosovė.

pirro
08-12-09, 08:48
A e permendi kush Pirron, a veq mu duk'e mue...?!!!:wink:

ps: po m'duket eshte tu ba listen per antaret e forumit...! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...
psps: na i kane shtie ethet n'bark keta te SHIK-ut...!

Si do qe te jete jeni shume simpatike ju qikat e forumit. Aq sa as me shkrujt spo mundemi, ju jeni ka i dini krejt senet.

Vet Daci tha qe shiku e ka mbrojt ne nje rast te caktuar duke i dhen nje info. apo .... po harrova kane qene individ te caktuar te shikut qe ja kane dhen infon.:wink:

shfletuesi_
08-12-09, 09:31
A thue mos me pas kan ky bllaca qka kishit diskutue...:tongue: Qy qka po u them egziston rreziku qe ti vihet kapaku keti rasti njehere. Edhe te mbeteni pa fjale :D

Shpati
08-12-09, 09:55
Anashkalimi i sistemit tė drejtėsisė - nxjerrja e “drejtėsisė” nė rrugėPublikuar mė 07 dhjetor, 2009 nė orėn 13:24 ( Para 20 orė e 28 minutave )Opinion (http://dardania.de/vb/upload/kategoria/2/Opinion/) | http://dardania.de/vb/upload/images/font_plus.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)http://dardania.de/vb/upload/images/font_min.jpg (http://dardania.de/vb/upload/#)Tash dhjetė vjet jemi mėsuar qė kur kemi tė bėjmė me zhvillime tė rėndėsishme pėr Kosovėn, nė momente tė caktuara vendimtare pėr fatet e vendit, tė shkaktohen apo tė simulohen ngjarje e fenomene, qė e dėmtojnė prestigjin e Kosovės.


http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/968drjtsia-ckici.jpg (http://dardania.de/vb/upload/fotot/lajme_foto/dec_09/968drjtsia-ckici.jpg)
Shkruan: Faton Mehmetaj

Kėsaj radhe, nė vigjilje tė fillimit tė ballafaqimit pėr pavarėsinė e Republikės sė Kosovės nė Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, dikujt iu mundėsua qėllimshėm tė ngjallė sensacione mediale, qė shkojnė kryekėput nė dėm tė shtetit. Dikujt iu mundėsua tė dalė para opinionit, madje duke iu drejtuar popullit me deklarata publike, nė dhe para institucionit mė tė lartė tė shtetit – Kuvendit tė Kosovės. Tė tillėve iu lanė nė dispozicion tė gjitha mjetet e informimit, ato tė shkruara, elektronike dhe radiotelevizionet, edhe pse ka pasur ankesa dhe raporte nga ndonjėri se censurohet skajshmėrisht fjala e lirė nė mediet e shkruara dhe ato elektronike nė Kosovė. Paraqitjet e tilla, siē ndodhi me rastin Bllaca, janė jashtė ēdo norme etike, morale dhe njerėzore, madje ato cenojnė dinjitetin e atyre qė apostrofohen dhe rrezikojnė jetėt e tyre. Nė kėtė kohė t’i mundėsohet dikujt, pėr tė bėrė ekzekutime mediatike, s’do mend se ka prapavijė tė thellė. T’i jepet njė personi hapėsirė kaq e madhe pėr tė njollosur dhe etiketuar njė strukturė njerėzish, shumica deputetė dhe zyrtarė tė lartė tė institucioneve tė Kosovės, ėshtė njė lloj vetėvrasje institucionale, ngase personi nė fjalė pėr akuzat qė i bėn, ėshtė dashur tė kalojė nėpėr filtrat e policisė dhe tė drejtėsisė, pėr t’u prononcuar mė pastaj para opinionit. Lejet e tilla duhet t’i japė policia, gjykata, prokuroria dhe komisionet e veēanta pėr siguri nė Parlamentin e Kosovės. Njė gjė e tillė, siē ndodhi me rastin Bllaca, nuk ndodhė as nė vendet mė tė prapambetura nė botė.
Secili prej nesh e di se gjer mė tani janė organizuar dhjetėra e dhjetėra gjyqe kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė, bazuar nė dėshmi tė dėshmitarėve tė kallėpit Bllaca, shumica prej tė cilėve ka rezultuar tė kenė qenė tė pėrpunuar nga BIA (Agjencia Informative e Serbisė), disa duke u servuar nė cilėsinė e dėshmitarėve “tė mbrojtur” e disa “tė pambrojtur”. Tė njėjtėt ishin edhe nė Tribunalin e Hagės. Tė njėjtėt ishin edhe nė shumicėn e proceseve tė organizuara nga UNMIK-u kundėr ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė. Tė njėjtėt ishin pjesė e “raporteve hulumtuese” pėr ”shtėpinė e verdhė”, tė cilat ishin nė shėrbim tė Beogradit dhe ish-kryeprokurores sė Tribunalit tė Hagės, Carla del Ponte, kinse ushtarėt e UĒK-sė e paskan keqpėrdorur uniformėn e UĒK-sė dhe paskan bėrė trafikime tė organeve tė serbėve. Hulumtimet e tilla rezultoi tė jenė tė nxitura dhe tė financuara nga Beogradi dhe strukturat parapolitike, pre e tė cilave ranė edhe disa gazetarė. Mirėpo, shpifjet dhe akuzat e pėrgatitura nė kuzhinat e Beogradit, tė publikuara edhe nė ndonjė “raport hulumtues”, unanimisht i hodhėn poshtė si tė pabaza dhe tendencioze presidenti Sejdiu, kryeministri Thaēi, qeveria dhe grupe tė ndryshme shkencore-hulumtuese. Por, se kėto akuza nuk ishin asgjė mė shumė se shpifje e dėshmoi qartė edhe arrestimi nė vepėr i tre agjentėve tė BIA-s nė Ēagllavicė, nė muajin qershor, qė po i binin kryq e tėrthor Kosovės pėr tė mbledhur me ēdo kusht dėshmi tė rrejshme, pėr rastin nė fjalė, qoftė me shantazhe, qoftė me pagesa tė majme.
Lajm i tillė “sensacional”, njė kohė ishte edhe publikimi i mėhershėm nė shtypin tonė i listės me mbi 150 emra tė ish-pjesėtarėve dhe drejtuesve tė UĒK-sė, me aktakuza tė ngritura qysh gjatė luftės dhe menjėherė pas saj nga Prokuroria e Serbisė, emra kėta qė vazhdojnė tė mbeten si persona tė kėrkuar nė qindra ueb-faqe tė internetit. Disa prej tyre, sipas aktakuzave tė Serbisė, ka ndodhur tė jenė arrestuar edhe nga Interpoli, njė pjesė e madhe prej tė cilėve janė liderė partish, deputetė, qeveritarė, njerėz me pozita tė larta nė shoqėrinė kosovare, por disa prej tyre ka disa vite qė kanė vdekur dhe vazhdojnė tė jenė nė listėn e pafreskuar tė Serbisė.

Shpati
08-12-09, 09:57
Ēėshtja ėshtė edhe mė e ndėrlikuar se sa paraqitja bombastike mediale

Mbi bazėn e spekulimeve dhe lojėrave politike, siē po ndodh me rastin e CD-sė sė shumėpėrfolur dhe tė lejuar pėr t’u shfaqur pa kurrfarė censure, janė ngritur gjyqe nė Serbi e janė shkruar libra tė bardhė e tė zinj, pėrmes tė cilėve njolloset njė shtresė e caktuar e shoqėrisė shqiptare tė Kosovės.
Pas pėrfundimit tė dhjetėra proceseve gjyqėsore, tė cilat ka ndodhur tė kenė zgjatur me vite, shumėkujt iu ējerr maska, dhe prapa inskenimeve tė tilla doli tė jenė klane dhe kasta tė caktuara, tė cilat nė asnjė kohė nuk kanė qenė tė dobishme pėr shoqėrinė. “Dėshmi” tė tilla, filma tė tillė, CD tė tilla, jemi mėsuar tė shohim shpesh nė prag tė zgjedhjeve apo nė raste tė zhvillimeve tjera tė rėndėsishme.
Diēka ngjashėm pati ndodhur me rastin e vizitės sė pėrfaqėsuesit tė lartė tė Bashkimit Europian, Javier Solana, mė 15 mars 2005, nė Kosovė, ku persona tė “panjohur” e sulmuan eskortėn e presidentit tani tė ndjerė Rugova, duke i vėnė eksploziv nė rrugė, derisa ai po shkonte pėr t’u takuar me Solanėn pėr ēėshtjen e Kosovės dhe pėr krijimin e njė “qeverie teknike” gjithėpėrfshirėse. Ishte ajo ditė, kur pritej tė thelloheshin problemet e brendshme, apo fillimi i njė “lufte pėr pushtet”. A nuk ishte ky njė akt i shėmtuar para botės dhe vetvetes, qė kishte pėr qėllim destabilizimin e vendit?! Ju kujtohet fushata mediale e bėrė lidhur me kėtė rast kundėr njė shtrese tė caktuar, tė cilės ia mveshėn autorėsinė? Megjithatė, pos zhurmės mediale, hetimet nxorėn nė shesh tjetėr autorėsi.
Duhet pėrmendur kėtu edhe rastin e improvizimit tė njė krize politike nė vend, nė vitin 2004, tė cilėn UNMIK-u e kishte bėrė nė bashkėpunim me segmente tė caktuara brenda LDK-sė. Ata lansuan nė opinion njė deklaratė bombastike nė tė cilėn thuhej: “Po pėrgatiten vrasjet e tre liderėve tė LDK-sė! Nuk ėshtė fjala pėr kėrcėnime tė pabazuara, por pėr njė konspiracion tė organizuar. Cak i kėtij sulmi janė tre zyrtarė tė lartė tė LDK-sė”.
Kjo deklaratė ishte publikuar nė disa gazeta tė kohės dhe nė disa intervista tė dhėna nga zyrtarėt e policisė sė UNMIK-ut. Lidhur me kėtė aferė, gazetarėt kėrkonin tė dinin mė detalisht lidhur me rastin. Zyrtari i policisė sė UNMIK-ut nė njė intervistė (botuar nė “Bota Sot”, 11 shkurt 2004) mes tjerash kishte theksuar: “Policia ėshtė duke e hetuar kėtė rast, por duhet tė na kuptoni, se ne nuk mund tė japim mė shumė detaje pėr burimet e informimit...”. Natyrisht se nuk mund tė jepte detaje mė tė mėdha, sepse e tėra ishte gėnjeshtėr. Deklarata lidhur me vrasjen e mundshme tė tre zyrtarėve tė LDK-sė, ishte lajm qė mori dhenė, duke aktivizuar nė formė imediate njė zinxhir tė gjerė spekulimesh. Edhe pse ky ishte njė shantazh i rrezikshėm politik i policisė sė UNMIK-ut dhe segmenteve tė caktuara tė LDK-sė, “informatat” pėr vrasjen e tre zyrtarėve tė LDK-sė shpejt u demoduan, u dekonspiruan dhe dolėn tė jenė tė pavėrteta e improvizime tė bėra pėr konsum politik e mbledhje votash nė prag zgjedhjesh.
Vrasjet e pasqaruara tė dhjetėra ish-pjesėtarėve tė UĒK-sė dhe tė personaliteteve politike tė Kosovės dhe zhvillimet qė i kanė pėrcjellė ato, kohė pas kohe e kanė rrezikuar skajshmėrisht gjendjen e sigurisė, kanė reflektuar shumė nė stabilitetin politik dhe nė prishjen e imazhit tė Kosovės nė arenėn ndėrkombėtare. Kėto veprime domosdo ndėrlidhen me prezencėn e shėrbimeve sekrete serbe, me rrjetet e strukturave tė “Klanit tė Zemunit” dhe organizatave tjera (i)legale serbe qė operojnė nė Kosovė. Kėto vrasje, njė pjesė e politikanėve i ka pėrdorur pėr tė krijuar hasmėri, ndasi, vėllavrasje, urrejtje ndaj njėri-tjetri. Tė tillėt realisht nuk kanė bėrė asgjė pėr zbardhjen e tyre, pos qė janė kujtuar pėr ta, kur u janė nevojitur pėr tė mbledhur vota e pėr tė fituar pushtet nė kohė zgjedhjesh.
Nė shumicėn e rasteve, shumica e dėshmitarėve qė janė bėrė publikė gjatė dėshmive dhe gjykimeve tė ndryshme, ka rezultuar tė jenė njerėz me dosje kriminale dhe tė afėrt me struktura tė shėrbimeve sekrete serbe. Gjatė proceseve gjyqėsore, ka ndodhur qė disa dėshmitarė tė jenė vrarė pėr tė humbur gjurmėt e mekanizmave qė kanė qėndruar pas tyre. Me vrasjen e dėshmitarėve, nė njėrėn anė e mbulonin vetveten dhe nuk i pėrmbushnin premtimet e detyrimet ndaj tyre, kurse nė anėn tjetėr ua rėndonin barrėn edhe mė shumė dhe i riakuzonin tė akuzuarit nė proceset gjyqėsore qė rezultuan tė jenė tė montuara, tani edhe pėr vrasjen e dėshmitarėve.
Qeveria e Serbisė ėshtė e bindur se e vetmja rrugė pėr ta mbajtur Kosovėn nėn vėzhgim dhe nė njė dozė tė kontrollit ėshtė nėse ajo destabilizohet apo vietnamizohet – nėse shqiptarėt futen nė konflikt me vetveten dhe me bashkėsinė ndėrkombėtare.
Paraqitja e CD-sė Bllaca, nė momentin kur shteti ynė pritej tė dalė para gjyqit, ndoshta pa dashje, por korrespondon me gjėra tė qėllimshme e tejet tė dėmshme. Bota ėshtė drejtuar nė Hagė pėr tė pėrcjellė nga afėr rrjedhat e ngjarjes, kurse nė Kosovė qysh 2-3 ditė para fillimit tė gjyqit, top-temė ėshtė “dėshmitari” vrasės i vetdeklaruar, qė nė njė incizim amator, siē u tha, tė bėrė nga deputetė tė Kuvendit tė Kosovės, nė shtėpinė e njėrit prej deputetėve, para kamerės lexon “dėshmi” pėr vrasje dhe akte tjera tė periudhės sė pasluftės.
“Dėshmitari” Bllaca, siē ėshtė thėnė, i ka dorėzuar “dėshmitė” e tij dy muaj mė parė nė EULEX. Por, me EULEX-in, siē deklaroi ai, gjė qė e deklaruan edhe zyrtarėt e kėtij mekanizmi, del se ka raporte bashkėpunimi tash shtatė muaj (qė nga muaji maj), dhe ėshtė dėshmitar i EULEX-it me status special, lėnda e tė cilit trajtohet nga Prokuroria Speciale. Pėr tė mos pėrmendur se tė paktėn qė nga 2007-a ka kaluar sa nėpėr duart e hetuesve tė UNMIK-ut, sa tė atyre tė Tribunalit tė Hagės. Veē kėtyre, del se ka kaluar edhe nėpėr njė trajtim psikiatrik dhe njė kohė tė gjatė ėshtė marrė me shitblerjen e pronave tė serbėve nė Kosovė edhe me dokumente tė falsifikuara, pėr ēka nė dhjetor tė vitit 2008 nė Beograd janė arrestuar dhjetėra persona. Nėse ėshtė i saktė supozimi se dy vitet e fundit Bllaca bashkė me familjen e tij i ka kaluar nė Serbi, atėherė patjetėr ka kaluar edhe nėpėr procedurat e organeve tė shtetit fqinj. Pėrderisa bėhet e ditur se Prokuroria e Serbisė, para se Bllaca tė dalė publikisht me deklaratat e tij, i ka drejtuar njė letėr-kėrkesė zyrtare EULEX-it t’i sigurojė jetėn dhe mbrojtje tė veēantė Bllacės, rezulton se kjo ēėshtje ėshtė edhe mė e ndėrlikuar se sa paraqitja bombastike mediale e Bllacės, aq mė tepėr kur rasti Bllaca shpėrtheu nė prag tė fillimit tė procesit gjyqėsor nė Hagė, ndėrsa del se lėnda prej vitit 2007 ishte e deponuar nė organet e drejtėsisė.
Pa dashur tė spekulojmė pėr shkallėn e mosvėrtetėsisė apo vėrtetėsisė sė pohimeve kontradiktore tė Bllacės, kjo ēėshtje ėshtė hapur nė mėnyrė tė gabuar, nė momentin e gabuar. Si e tillė kjo lėndė dhe tė tjerat, ėshtė dashur tė trajtohen realisht pa ndikime politike nga organet kompetente tė drejtėsisė, pa e ngarkuar e terrorizuar pa nevojė popullatėn e stėrmunduar tė Kosovės. Nė realitet, shefi i Komisionit Parlamentar pėr mbikėqyrjen e Agjencisė Kosovare tė Inteligjencės (AKI), pa marrė parasysh ngjyrimet politike e emocionale, ka qenė dashur tė jetė i kursyer nga pėrzierja nė fushatat e tilla mediatike, sepse ky problem mori dimensione tė tjera dhe nė mėnyrėn se si iu servua publikut, nuk ka tė bėjė aspak me ēėshtje inteligjence, aq mė tepėr kur thuhet se kėta deputetė nuk e paskan ditur se kur fillon procesi gjyqėsor kundėr pavarėsisė sė Republikės sė Kosovės nė Hagė! Krahas pėrpjekjeve pėr dėmtimin e njė shtrese tė caktuar, me kėtė rast mė sė shumti u dėmtua kauza e pėrgjithshme e Kosovės.
Edhe pėrkundėr dėshirės dhe qėllimit tė mirė pėr zbardhjen e tė vėrtetės rreth krimeve tė bėra pas luftės ėshtė zgjedhur mėnyra e gabuar, sikurse qe zgjedhur mėnyra e gabuar nė kuvendin e LDK-sė nė tė cilin qenė shkaktuar pėrleshje fizike dhe qarje mes kėsaj partie, pasojat e tė cilave reflektohen herė pas here.

Shpati
08-12-09, 09:58
Drejtėsia po i kontribuohet nxitjes sė luftės vėllavrasėse

Jo rastėsisht nė programet e akademikėve serbė moto e tyre ishte qė “patriotėt shqiptarė tė cilėt vazhdojnė ta kėrkojnė lirinė duhet komprometuar nė masė, e pastaj duhet vrarė”. Kjo maksimė vazhdoi tė zbatohet gjatė Luftės sė Parė e tė Dytė Botėrore, pas vitit 1945 kur njė pjesė mendonin se janė ēliruar, ndodhi nė vitin 1981, ndodhi nė vitet ‘90-tė e po ndodhė edhe sot. Vrasjet e disa liderėve dhe aktivistėve tė LDK-sė si: Enver Maloku, Xhemajl Mustafa, Ahmet Krasniqi, Smajl Hajdaraj, Tahir Zemaj, Hasan Zemaj, Ukė Bytyēi, Shaban Manaj, Sebahate Tolaj, Isuf Haklaj, Haki Ymeri, Ismet Rraci etj., ndodhėn nė rrethana tė pasqaruara, pėr shumicėn prej tė cilėve nuk dihet as sot e kėsaj dite pėr vrasėsit dhe rrethanat e vrasjeve. Por njė gjė ėshtė e qartė se shumėkush ka pėrfituar politikisht nga kėto vrasje, shumėkujt iu ka lejuar qė tė bėjė marketing politik nė emėr tė vrarėve nė momente tė caktuara e fushata tė ndryshme apo pėr ta akuzuar dhe diskredituar dikė nė momente tė caktuara. Por nė anėn tjetėr, dikush harron se nė rrethana tė tilla, janė vrarė edhe dhjetėra ish-luftėrarė e eprorė tė lartė tė UĒK-sė, si: Ilir Konushefci – komandant “Mėrgimi” e Hazir Malaj, djemtė e atdhetarit tė njohur Sylė Mehmetit tė Rugovės - Brahim e Rexhep Nikēi, Besim Mala - Komandant "Murrizi", Skėnder Gashi, Ekrem Rexha – komandant “Drini”, Avni Elezaj me babanė e tij Smajlin, Avdi Mujaj nga Strellci i Deēanit, Enver Haradinaj, Isuf e Virgjil Elshani (babė e bir), Sadri Berisha, Ukė Krasniqi, Mahir Lajēi - komandant “Rugova“ e shumė tė tjerė, shumica e vrasjeve tė tė cilėve edhe mė tutje vazhdojnė tė mbeten tė pazbardhura.
Mosndriēimi i krimeve dhe lėnia e lirė e kriminelėve u shkon pėrshtati mė sė shumti atyre qė i kanė sponsorizuar krimet dhe kriminelėt dhe u lė hapėsirė njerėzve tė spekulojnė sikurse kanė spekuluar tash dhjetė vite me disa dėshmitarė laboratoresh e kancelarish, tė cilėt deklarohen se paskan qenė tė paguar ta vrasin kėtė apo atė. Pėrmes lojėrave me dėshmitarė janė etiketuar njerėzit e LDK-sė dhe tė UĒK-sė. Pėrmes kėtij mekanizmi janė futur pėrēarje dhe dilema se vrasjet e liderėve tė LDK-sė janė bėrė nga pjesėtarėt e UĒK-sė e kėta tė UĒK-sė janė vrarė nga klane tė caktuara tė LDK-sė nė shenjė hakmarrje.
Neglizhencės sė drejtėsisė lidhur me rastin Bllaca dhe paraqitjes sė CD-ve famoze nė kėtė moment kur Kosova po pėrballet me Gjykatėn Ndėrkombėtare tė Drejtėsisė nė Hagė, u kanė prirė paralajmėrimet e EULEX-it pėr arrestime tė strukturave tė larta institucionale (“peshqve tė mėdhenj”) pėr korrupsion dhe krim tė organizuar; problemet nė Shqipėri mu nė kėtė kohė; mbytja nė lumin Tisa e 19 qytetarėve tė Kosovės (gjysma prej tyre fėmijė) pėr shkak tė gjendjes sė rėndė ekonomike; deklarimet rreth prishjes sė koalicionit qeveritar, vrimat e zeza nė sistemin e drejtėsisė dhe veprimi i papengueshėm i strukturave paralele serbe nė Kosovė tash dhjetė vite.
Pėrmes spekulimeve tė tilla, pėrderisa nuk e thotė fjalėn e vet drejtėsia, po i kontribuohet nxitjes sė luftės vėllavrasėse. E, Serbia, pėrmes kėsaj devize, e ka mbajtur tė robėruar popullin tonė me vite tė tėra. Nė vazhdėn e kėtyre pėrpjekjeve pėr destabilizim tė brendshėm, dikush e ka tėrhequr edhe diagonalen e pėrēarjeve Drenicė-Dukagjin, e disa kanė shkuar edhe mė larg pėr ndarjen e Kosovės nė provinca e pashallėqe.
Megjithatė, askush nuk mund tė ketė imunitet ndaj krimeve. Ėshtė e patolerueshme tė nxiten procese tė tilla si nė rastin Bllaca, ku ėshtė anashkaluar sistemi i drejtėsisė, policia dhe mekanizmat tjerė tė sigurisė. Mendėsia politike nė Kosovė duhet tė ndryshojė. Tė zgjedhurit e popullit, pushtetin duhet ta shohin si pėrgjegjėsi e jo si privilegj e mjet pėrfitimi pėr t’i shantazhuar tė tjerėt.

roadrunner
08-12-09, 10:04
S'paska met kurgjo ketu, veq me kqyr mos ka najkush naj artikull te analistave hudum.

legjionari
08-12-09, 10:42
BACALOK, kallxoj Fshatarit fracesk e pirro hashimit, jo mue...! une e di qe GANI GECI eshte hero per s'gjalli, edhe ate 2x...!

ps: Fshatar, Burim pirro ndaq edhe shfletuesi boni selam Sanijes me kete letren e BACALOKU...! ti po lyp me vra njerin qe u mbrojte nga burrit yt vrases, e cka thue ti per grate tjera qe ua jane vra burrat pa piken e fajit, pa i pas kujt borq e hak, qe nuk i kane dale askujt ne prite...!!!


Urate

nuk te kam repliku ndonjeher po ne kete rast nuk mundem me ndejt pa shkru.
Nuk e di se prej nga je as se si arrine deri te informatat per me dhan nje mendim te tille, por une ta them me me pergjegjegjesi te plote se vrasja e Abedin Rexhes (SANDOKANI) ka qene nje prite e organizuar nga Gani Geci dhe per kete pune ka nje traktor deshmitar te cilet kan qene duke ike (refugjat) e nder ta ne kete shkembim zjarri ka pas te plagosur (nje grua dhe nje femij).

sa per kuriozitet:
Deklarimi i Gani Gecit se ka gjujt me kallashnikov nga dritarja e vetures qe e dha kete deklarat para medjave, nuk perputhet me shenimet e tij te mehershme kur thot se kam zbrit prej vetures edhe e kam gjujt. Bile bile nje fakt me interesant nese nuk e dini ju po ju a them se Abedin Rexha eshte vra pas shpine, qe tregon se ka qene kryekput nje pusi e llojit te keq qe edhe kanuni e ndalon.

Sa i perket heroizmave te Gani Gecit ju lutem lexon librin e tij qe e ka shkru vet dhe shiqoni se ku e ngrit vehten ai njeri e shum leht pastaj mund ta analizoni se me te veretet cfar njeriu duhet me qene per me e ngrite vehten aq lart.

me respekt
nga KOSOVA

filxhani
08-12-09, 11:10
"vėllau vrau motrėn!"ose ngjashėm ishte titulli i njė lajmi.Ta analizojmė si "analistė" politik,se secili u kualifikua si i tillė,drejtėsia e humanizmi vdiqėn.
Familja (dhe shqiptaria) humbi njė vajzė tė re;po pse tė humbė edhe njė djalė tash?Le tė bredhė i lirė "vėllau" se ashtu kėshtu pak jemi e po zvogėlohet numri ynė mė shumė.Mos tė dalė i ati tė dėshmojė se e ka gjak tė vetin,do e tradhtonte.Kush pėrfiton nga kjo?Vajza mė nuk ngjallet,le tė jetojė vrasėsi!A ėshtė kjo ajo ēka vlerėsojmė si guxim qytetar?Po pra,se nuk ėshtė lehtė tė vritet,ēfarė guximi se.A ėshtė kjo bujaria e burrėria(grarėria,s dua tė dal shovinist) shqiptare?Qoftė kjo shoqėria ideale pėr ne,popullin e Kanunit?!Po, atėherė ta ndėrrojmė kushtetutėn sa nuk ėshtė tharė ngjyra nė tė.Dėshmitar/tė shlyhet nga fjalori shqip,e tė ndėrlidhet me tradhtar.Vrasės/e, Gjak/e tė pėrdoren si emra tė pėrveēėm,se deri tash Liridon e sdon,Flamur e Atdhe,Bukuri e Bujare na u bėnė monoton.Ta dekorojmė tėrė hapėsirėn ku jetojmė me atė ēka na e do zemra e qė me kaq kėmbėngulje e mbrojmė me gjakun tonė;kush ta derdhė atė tash kur kemi shtet pos ne vet?!
Po derdhne trunin njėherė e shpėrlane nga interesi,regjionalizmi,partillaku e e keqja,se po tė funksiononte dynjaja kėshtu normalisht,sa herė ndėrrohet qeveria ndėrrohet edhe e drejta e vrasjes,e m/vjen,frigohem, rendi edhe mu mi hapė sytė kah havaja.
Ani sa Banesa lirohet,kur Dubrava tė rindėrtohet si objekt normal banimi,se na se dėshmojmė tė keqen qė e bėn shqiptari;sa lirohen patundshmėritė,prapė sa dera e pėrfitimit hapet.....Anarki si nė kėtė shkrim timin mbretėron nė Shtetmbajtjen tonė.Jo pse njė Qeveri /sje apo tjetra janė tė tilla po se ne si popull po tregohemi tė tillė.
Njeriut i qofshim falė,bota sillet kah ana tjetėr,e mira pak mė shumė peshon.Nėse do ishte i interesuar dikush me vėrtetu se ska gisht as bisht nė vrasje,janė do detektorė tė mirė,qe lidhen veē nė gisht;me tri pyetje do mbaronte puna e Bllacės.A quhesh Gozhdė Ēekani?A ke vra?A ke urdhėruar vrasje?Kush mė sdo kishte nevojė tė ngre zė pėr atė apo kėtė.Nėse kėtė sdo e bėjnė atėherė tė jetojnė duke qenė tė pėrfolur,mė mirė i pėrfolur se i pajetė!E sa Ligji e lejon kėtė nė baza vullnetare,pėrndryshe jo(edhepse te ne kjo sėshtė ndoshta aspak e shėnuar nėn ndonjė Nen) mbetet tė hetohet nė bazė dyshimi,dhe tė pritet qė edhe tjerėt qė vet nuk vranė po i panė tė dalin e tė hapin gojėn.Dėshmitari dėshmon,avokati i qėndron nė krah,prokurori bėn zhurmė,gjykatėsi vendosė e NE urojmė qė cdo e keqe tė dėnohet si e meriton,kushdo ta ketė bėrė dhe kushdo tė dėshmojė atė!As pdk as ldk as kjd as ubn skanė pse ndjejnė veten tė lėnduar,por nė fund tė kėtij rasti dikush po,e atėherė le tė qahet..

B.Burimi
08-12-09, 12:37
"vėllau vrau motrėn!"ose ngjashėm ishte titulli i njė lajmi.Ta analizojmė si "analistė" politik,se secili u kualifikua si i tillė,drejtėsia e humanizmi vdiqėn.
Familja (dhe shqiptaria) humbi njė vajzė tė re;po pse tė humbė edhe njė djalė tash?Le tė bredhė i lirė "vėllau" se ashtu kėshtu pak jemi e po zvogėlohet numri ynė mė shumė.Mos tė dalė i ati tė dėshmojė se e ka gjak tė vetin,do e tradhtonte.Kush pėrfiton nga kjo?Vajza mė nuk ngjallet,le tė jetojė vrasėsi!A ėshtė kjo ajo ēka vlerėsojmė si guxim qytetar?Po pra,se nuk ėshtė lehtė tė vritet,ēfarė guximi se.A ėshtė kjo bujaria e burrėria(grarėria,s dua tė dal shovinist) shqiptare?Qoftė kjo shoqėria ideale pėr ne,popullin e Kanunit?!Po, atėherė ta ndėrrojmė kushtetutėn sa nuk ėshtė tharė ngjyra nė tė.Dėshmitar/tė shlyhet nga fjalori shqip,e tė ndėrlidhet me tradhtar.Vrasės/e, Gjak/e tė pėrdoren si emra tė pėrveēėm,se deri tash Liridon e sdon,Flamur e Atdhe,Bukuri e Bujare na u bėnė monoton.Ta dekorojmė tėrė hapėsirėn ku jetojmė me atė ēka na e do zemra e qė me kaq kėmbėngulje e mbrojmė me gjakun tonė;kush ta derdhė atė tash kur kemi shtet pos ne vet?!
Po derdhne trunin njėherė e shpėrlane nga interesi,regjionalizmi,partillaku e e keqja,se po tė funksiononte dynjaja kėshtu normalisht,sa herė ndėrrohet qeveria ndėrrohet edhe e drejta e vrasjes,e m/vjen,frigohem, rendi edhe mu mi hapė sytė kah havaja.
Ani sa Banesa lirohet,kur Dubrava tė rindėrtohet si objekt normal banimi,se na se dėshmojmė tė keqen qė e bėn shqiptari;sa lirohen patundshmėritė,prapė sa dera e pėrfitimit hapet.....Anarki si nė kėtė shkrim timin mbretėron nė Shtetmbajtjen tonė.Jo pse njė Qeveri /sje apo tjetra janė tė tilla po se ne si popull po tregohemi tė tillė.
Njeriut i qofshim falė,bota sillet kah ana tjetėr,e mira pak mė shumė peshon.Nėse do ishte i interesuar dikush me vėrtetu se ska gisht as bisht nė vrasje,janė do detektorė tė mirė,qe lidhen veē nė gisht;me tri pyetje do mbaronte puna e Bllacės.A quhesh Gozhdė Ēekani?A ke vra?A ke urdhėruar vrasje?Kush mė sdo kishte nevojė tė ngre zė pėr atė apo kėtė.Nėse kėtė sdo e bėjnė atėherė tė jetojnė duke qenė tė pėrfolur,mė mirė i pėrfolur se i pajetė!E sa Ligji e lejon kėtė nė baza vullnetare,pėrndryshe jo(edhepse te ne kjo sėshtė ndoshta aspak e shėnuar nėn ndonjė Nen) mbetet tė hetohet nė bazė dyshimi,dhe tė pritet qė edhe tjerėt qė vet nuk vranė po i panė tė dalin e tė hapin gojėn.Dėshmitari dėshmon,avokati i qėndron nė krah,prokurori bėn zhurmė,gjykatėsi vendosė e NE urojmė qė cdo e keqe tė dėnohet si e meriton,kushdo ta ketė bėrė dhe kushdo tė dėshmojė atė!As pdk as ldk as kjd as ubn skanė pse ndjejnė veten tė lėnduar,por nė fund tė kėtij rasti dikush po,e atėherė le tė qahet..


Filxhan.
A din vlla ti me ba dallimin nė mes tė Ibush Kllokoqit, Selim Broshes,... nė njėrėn anė, dhe tė Abedin Rexhes nė anėn tjeter?
Nėse kėtė arrin ta kuptosh dhe ta bėsh drejt, atėhere ke me kuptuar prapaskenėn rreth dėshmitarėve.

legjionari
08-12-09, 13:15
Filxhan.
A din vlla ti me ba dallimin nė mes tė Ibush Kllokoqit, Selim Broshes,... nė njėrėn anė, dhe tė Abedin Rexhes nė anėn tjeter?
Nėse kėtė arrin ta kuptosh dhe ta bėsh drejt, atėhere ke me kuptuar prapaskenėn rreth dėshmitarėve.

Problem e kan disa ktu me ba dallime ne mes te ketyre kategorive. Edhe nuk ka rendesi per disa ktu se kush edhe pse e ka hanger plumbin kokes, me rendesi eshte se vrasja duhet me u cilsu politike se kshtu i permbushin detyrat e paracaktuara nga ata qe ju duhen kto skena, bile bile nuk lejojne as me i diskutu keto ngjarje ne detaje sepse e vertet do te qoj komplet ne nje drejtim shum te pa deshiruar per telallet e Rankovicit.

Fshatari
08-12-09, 13:46
Problem e kan disa ktu me ba dallime ne mes te ketyre kategorive. Edhe nuk ka rendesi per disa ktu se kush edhe pse e ka hanger plumbin kokes, me rendesi eshte se vrasja duhet me u cilsu politike se kshtu i permbushin detyrat e paracaktuara nga ata qe ju duhen kto skena, bile bile nuk lejojne as me i diskutu keto ngjarje ne detaje sepse e vertet do te qoj komplet ne nje drejtim shum te pa deshiruar per telallet e Rankovicit.

Ketyre telallve te ndyre serbo-eulexjan ua terhoqi verejtjen per heren e fundit sot ne Gjykatėn e Drejtėsisė sė Hagės Pėrfaqėsuesi i Shtetit amerikan, Harold Koh, me kėtė porosi shumė domethėnėse:

"Lėreni tė qetė pavarėsinė e Kosovės".
Lė tė meditojnė gjat peshėn e kėsaj porosie te gjithe matrapazet euroballkanik.

Urata
08-12-09, 14:21
Ketyre telallve te ndyre serbo-eulexjan ua terhoqi verejtjen per heren e fundit sot ne Gjykatėn e Drejtėsisė sė Hagės Pėrfaqėsuesi i Shtetit amerikan, Harold Koh, me kėtė porosi shumė domethėnėse:

"Lėreni tė qetė pavarėsinė e Kosovės".
Lė tė meditojnė gjat peshėn e kėsaj porosie te gjithe matrapazet euroballkanik.Pse "Lereni te qete pavaresine e Kosoves".... ma mire eshte dashte te thoshte" Lena te qete ne se kurre dhe askund me mire skem kalue"...!


ps. legjionari, si e krahason ti humbjen e Abedin Rexhes me humbjeen e Ahmet Krasniqit, Rexhep Lucit, Sebahates dhe Bekimit, etj,etj....?

AlbaSoft
08-12-09, 14:23
U perzi l.... krejt s`po dihet se cka esht ka zihet..

filxhani
08-12-09, 14:29
po vlla ,si nuk e di atė dallim.Po ēka tė shtyu me mendu qė jam duke i krahasuar mu ata ndėr veti?!Nė tė vėrtetė aludoja mė sė paku nė vrasjet e Kllokoqit e Co..,kanė korrė ēka kanė mbjellė!
Po,"tybe" do shqiptarė janė vra edhe pa faj,pėr politikė apo pėr ēkadoqoftė,pse mos me hetu e dėnu vrasėsin?
E pse nuk do vrasėsi tė zbulohet,e mė shumė pse arsyetohet moshetimi i rasteve tė vrasjeve ėshtė pėr tė shqetėsuar tė gjithė!?Kur bėj diēka edhe jam nė gjendje tė qėndroj prapa saj,se veē i kam llogaritė pasojat;pos nėse e kam bėrė pa tė drejtė atėherė turpėrohem,frigohem,fshihem,sabotoj,shantazhoj e ēka jo tjetėr qė fqiu mos ta marrė vesh me kėnd ka nda gardhin.E unė dua tė di kush mė udhėheqė,kush mė pren udhėn,kėnd e ēeras me birrė a koka/kollė,kush mė mėson fėmjėt,kujt ia mėsoj fėmijėt,kujt ia kthej shpinėn,kush mė shan e kush mė qan,kujt shpinėn e kujt ballin,kujt i besoj e kėnd e injoroj...e tė jem mė i mirė se dikush tjetėr nuk pretendoj,por tė jem i drejtė nė masėn qė pres tė jetė i drejtė tjetri ndaj meje po.
E fakt qė bot a nuk ėshtė bardh e zi,por e keqja ėshtė e zezė e e mira e bardhė,ndaje.Respekti *ja vodha fjalėn Kryemin.*ėshtė i bardhė ,fyerja ėshtė e zezė..pa marrė parasysh a ka tė bėjė me filxhanin,katunarin,ushtarin e francės a rrustėn.
Po nė njė pikė jemi tė gjithė tė njė mendimi si trajtojmė njėri tjetrin d.m.th. veten ashtu edhe na shohin tė tjerėt.

fadil
08-12-09, 14:29
Gani Geci doli ne kuvend dhe deklaroi se ka fakte se SHIK.u ka organizuar vrasje politike ne Kosove, ne mesin e njerzve qe eshte dashur te vriten sipas Gani Gecit kishin Qen Adem Salihaj dhe Agim Veliu, te gjithe qe e ndegjuam kete deklarat u gezuam, sepse menduam se me te vertet u zbuluan kush jan vrasesit dhe ata duhet te merrnin denimin e merituar.
Pas dy dite u kuptua se deshmi e ketij rrefimi te Gani Gecit kishte qeni Nazim Bllaca nga Lipjani i cili dy vitet e fundit sebashku me gruan dhe femijet e tije kishte jetuar diku ne Serbi dhe i njejti i kishte disa miliona euro borgje qytetarve te Kosoves e qe deklaroi se per nje kohe te caktuar kishte qen antar i SHIK.ut, dhe ne kete deshmi nuk kishte asgje perpos nje deklarate te tije e cila deklarat eshte refyer me qindra her nga gazeta Bota Sote.
Pyetja linde se pse Nazim Bllaca zgjodhi diten 30.11.2009 per te dale publikisht para mjeteve te informimit per tu rrefyer per krimet qe i kishte bere ai dhe bashkpuntoret e tije ne te kaluaren, pikerisht nje dite para se te fillonte shqyrtimi i ligjshmeris se Kosoves ne GJND? Une kam nje pergjigjje dhe kjo pergjigje ne baze te analizes sime eshte se Nazim Bllaca eshte stervitur dhe edukuar ne serbi per dy vite pikerisht per kete dite, sepse Nazim Bllaca dhe mesuesit e tije kane pritur qe pikerisht me date 01.12.2009 ne kosove do te fillojn protestat ndershqiptare, dhe po ne ket dite te fillojn vllavrasjet ne Kosove dhe Kosova do te shytej ne kaos edhe me te madh se ne marsin e vitit 2004 dhe kjo do te ishte nje fitore e jashtzakonshme e serbis, dhe nje argument poashtu i jashtzakonshem i saje ne Gjykaten Nderkombtare te Drejtesis per te deklaruar se shqiptaret nuk kan kapacitete per te ndertuar shtet demokratike.!
Pyetja tjeter qe une nuk kam pergjigjje eshte se kush ia mundesoj dhe per sa pare ate publicitet Nazim Bllaces neper mjetet i informimit ne Kosove, sepse ai u hite i mjeteve te informimit, pergjigjja ime eshte se ketu jan investuar miliona euro per te rrjedhur ne kete kjo ngjarje... por te gjitha keto gjera deshtuan te kene efektin e parashikuar nga Nazim Bllaca dhe mesuesit dhe perkrahesit e tije, sepse Lideret Kosovar duke Filluar nga President Fatmir Sejdiu, Kryeminiter Hashim Thaqi, Kryetari i Kuvendit Jakup Krasniqi, Partia Demokratike e Kosoves, Lidhja Demokratike e Kosoves, Aleanca per Ardhmerin e Kosoves dhe te gjithe lideret e tyre treguan pjekuri instutucionale dhe e kuptuan qellimin e Nazim Bllaces dhe bashkpuntorve te tije dhe i dhane perkrahje te parezerve drejtesis qe ta qoje deri ne funde kete raste dhe qe te gjithe kerkuan qe politika te rrije large kesaj sepse kjo eshte nje qeshtje ligjore e cila kerkon veprime ligjore me tere forcen e ligjit, dhe populli e ruajti identitetin e tije shtetformues dhe i dha nje goditje te papritur dhe jashtzakonisht te forte Nazim Bllaces, Mesuesve te tije (Sigurimit te fsheht serb) dhe bashkpuntorve te tije ne Kosove siq jan Adem Salihaj dhe Gani Geci.

Shpresoj se drejtesia do ta qoje kete raste deri ne funde.....


kam qel nje tem te re por moderatori e kish mshel, nen arsyetimin se nje tem e till eshte hap, por per mendimin time kjo tem nuk egziston, sepse ne temen time kam dashur ta trajtojm bashkpunimin e adem salihut,gani gecit dhe nazim bllaces

Urata
08-12-09, 14:33
Si do qe te jete jeni shume simpatike ju qikat e forumit. Aq sa as me shkrujt spo mundemi, ju jeni ka i dini krejt senet.

Vet Daci tha qe shiku e ka mbrojt ne nje rast te caktuar duke i dhen nje info. apo .... po harrova kane qene individ te caktuar te shikut qe ja kane dhen infon.:wink:

po mos t'shkruaja njashtu, ti djal me i miri i PDK-ese s'pate njet me shkrue ma ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa....!

ps. ske shpirte SHIK-assash ti...! Pirro, pa ty ska lezet ketu...!:wink:

gjini
08-12-09, 14:33
Kjo ? Nuk do te del kurkund hiē. Me pas qene pune e lehte e kish krye unmiku para eulexit.
Vellavrasjet mes shqiptareve nuk t'i zgjedh askush hiē. Po te ishte parimor dhe qellimmire, eulexi nuk do te detyronte bllacen te thote publikisht cd-ene e pergatitur ne kancellarite e gjykatesit (mafijashit) italjan. Sa dosje te krimeve serbe ne Kosove i zgjodhi eulexi ē'prej kur ndodhet ne Kosovė ?= asnjė.eulexi eshte deshtimi me i madh i unionit evrpjan dhe i tille do te perfundoje. Keshtu pra, maca eulex nuk ka asnje mundesi te luej kryet e bullit; i mbetet me prit e me ba seri.


me shtyni ky shkrim i fshatarit ti tham edhe une njo dy trio fjel si thon en gjakov.

Po more katunar pse se merr at thenjen e popullit tend qe thuhet pa e hek thiun tend nga dera nuk bahesh rehat se derrin e huaj e hekim pa telashe.
Pra keta derrat ton kan nevoj te izolohen dhe te futen qe te gjith ne vendin ku e kan ne thark te thive
Mos tju vjen keq askujt per ata qka kan ba me vetdije por mua me vjen keq per ata qe skan dijt se qka po bojn dhe kujna po i sherbejn,.

Po paret e mira jon kan ato te vendlindjes qe tani po vret dhe ato te fondit te bukoshit qe ka finanzuar me e likuidu vete ministrin e tij te mbrojtjes AHMET KRASNIQIN:

Pra, per kete vrasje duhet te dal Bukoshi ne kllupen e sudise e me e sudit me ligj te atij qe i ka sherbye ky fare si insani.

legjionari
08-12-09, 15:01
Pse "Lereni te qete pavaresine e Kosoves".... ma mire eshte dashte te thoshte" Lena te qete ne se kurre dhe askund me mire skem kalue"...!


ps. legjionari, si e krahason ti humbjen e Abedin Rexhes me humbjeen e Ahmet Krasniqit, Rexhep Lucit, Sebahates dhe Bekimit, etj,etj....?


nuk i krahasoj humbjen prej humbjes, secila humbje e ka peshen e vet e te gjitha bashk jan humbje shum e madhe per Kosoven.

Mirpo lirisht mund te them se Humbja e disa personave qe po cilsohet si politike ka nje prapavij shum me te gjat, e qe ne Forum nuk flitet per arsyet e ketyre ngjarjeve per shkak se nuk jan qeshtje forumesh, mirpo nuk mund te rrij e ti mbyll syte kur vlerat e njerzve shperfillen duk i njollos me te pa bera.

Nuk mendoj se Abedin Rexha ka pas vlera me shum se Ahmet Kransiqi apo anasjelltas, mirpo mendoj se dora vrasese e Xhemajl Mustafes eshte dora e sojit e sorollapit te Ibushav e Selimav e qe pastaj dikush po irendite ne listen e njejt te gjitha viktimat.

roadrunner
08-12-09, 15:17
Une kete tem ia lash EULEX-it. Qellimi ka qen me jau qel popullates syt, e tjerat i takojne drejtesise.

Kalofshi mire :D

Urata
08-12-09, 15:22
po mos t'shkruaja njashtu, ti djal me i miri i PDK-ese s'pate njet me shkrue ma ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaaaaaaaaaa....!

ps. ske shpirte SHIK-assash ti...! Pirro, pa ty ska lezet ketu...!:wink:

Pirro, sinqerishte te them se e kam teprue i cike me shakat ndaj teje, ama je njeri nder diskutuesit me t'matur n'dardani...! Pa marre parasysh ciles parti i takon ti apo ai/ajo dhe une...!


Prap po te them, pa ty s'ka lezet muhabeti ketu n'dardani...!

BACALOKU
08-12-09, 15:23
Pirr ku je bre se jom ba marak.pom shtin me shkue dej n euleks e me t lyp.

eh mozamakeq lexoni e tash kqyrne a ka rrejt h.rama .ne lidhje me 100 mije euro.shum pare kish qiky azem syla po ka i murr ky kta a dish kush me kallxue se ky u kan msues i kimis me rrog 200 euro.qysh munet me pague aq shum pare me vra njerz me nji rrog msuesi.kta nuk ma kap mue hiq truni........

I morėn parat pėr vrasjen e Bllacės, ja incizimi i zbardhur

“Shabani u munue me depertu tanė kohen nė mes meje edhe Nazimit. Unė prej 2004 jam keq me ta, prej rastit temė, gjithė kėta i kam pas si dyshim, po kėshtu me i kap saktė nuk kam mujt, nuk kam pas argument tash pėr me ia ngjit dikah s’kam pas. Ai ka menu gjithė me depėrtua ndėrmjet neve, edhe unė tash ja kam ba pak hapėsirė, ēka o t’u desht nėrmjet meje edhe ktina (Nazim Bllacės), mu ka afrua ai mue, m’ka thanė i ki qikaq pare Nazimin me krye punė, po atė ditė jo, dytėn ditė”, ia sqaron situatėn Rama babait tė Nazim Bllacės, nė incizim.
Prishtinė, 8 dhjetor – Ish – polici i SHPK-sė, Hysri Rama, nė njė incizim qė ka siguruar “Koha Vision”, pranon se ka marrė kapar mbi tre mijė euro nga Shaban Syla pėr tė vrarė Nazim Bllacėn, i cili ėshtė deklaruar si ish-agjent i Shėrbimit Informativ tė Kosovės (SHIK), shėrbim ky i afėrt me Partinė Demokratike tė Kosovės. Nė kėtė incizim, i cili thuhet tė jetė bėrė mė 21 qershor 2009, nė shtėpinė e Hysri Ramės, nė fshatin Sankoc tė komunės sė Drenasit, ai dėgjohet se e pranon se ėshtė paguar 100 mijė euro pėr ta vrarė Bllacėn.
“Mu m’i ka lėshuar, 100 mijė euro janė kanė pėr filim, pėr start me m’i dha, s’i kam marrė krejt ato, po dikun nja 3-4 mijė euro qashtu janė ka pėr fillim. Shabani m’i ka dhanė me dorė tė vetė. Unė e kam thirrė Nazimin e i kam thanė me ik prej ktuhit”, thotė Hysri Rama nė kėtė incizim mbi dyzet minuta. Sipas familjes Bllaca pazari pėr vrasjen e Nazimit ndėrmjet Hysri Ramės dhe Shaban Sulės – kushėriri i afėrt i Azem Sylės, ėshtė bėrė nė gusht tė vitit 2007.
I vetakuazuari pėr tė paktėn njė vrasje dhe 16 vepra tė tjera penale, Nazim Bllaca, nė prani tė babait tė tij dhe tė vėllezėrve, nė odėn e Hysri Ramės e pyet se ai i ka pasur borxh diēka Shaban Sylės. Ndėrkaq Rama mohon t’i ketė pasur ndonjė borxh.
“Absolut s’ka pas, kurrfarė obligimi s’ka pas Nazimi ndaj tina. Unė ēka jam i sigurt kush m’i ka dhanė paret, paret m’i ka dhanė Shaban Sula, as Fahredin Gashi”, thotė nė kėtė incizim Rama.
Gazeta, Koha ka kontaktuar tė hėnėn me Hysri Ramėn, por ai nuk ka dashur tė flasė. “Ik bre hiqmu se s’kam kohė, ik”, ka thėnė shkurt ai dhe e ka mbyllur telefonin. Ndėrkaq me Shaban Sylėn kontakti ka qenė i pamundur.
Familja Ballca ka konfirmuar gjithēka qė ėshtė biseduar nė atė takim. Njėri nga ta, Ibush Bllaca, ka treguar se incizimi ėshtė bėrė pa dijeninė e Hysri Ramės nė odėn e tij. Vėllai i Nazimit, Ibushi, ka thėnė se sė pari Hysri Rama i ka treguar Nazimit pėr planin e vrasjes, por pėr ta vėrtetuar pas disa ditėsh ka thėnė se kanė shkuar nė shtėpinė e Shaban Sylės nė Kizhnarekė tė Drenasit.
“Ky nihere e ka pranu gjatė bisedave me Nazimin, e ka pranue qė i ka marrė paret prej Shaban Sylės pėr me vra Nazimin. Mė 21 qershor, pėr me e vėrtetu mirė i kena hyp kerrin edhe kena shku tė Shaban Syla nė Kizhnarekė, e kena thirrė nuk u dalė ai, u dalė njė djalė i tij i ri kah 15 vjeē, i cili tha se nuk o ktu Shabani. Plaku ia la dy cigare edhe i ka thanė thuj Shabanit a tė kena borxh naj send rreth qisja pune edhe jemi kthy”, ka thėnė Bllaca pėr gazetėn. Ai ka thėnė se po tė njėjtėn ditė kanė shkuar edhe nė shtėpinė e Hysri Ramės nė Stankofc tė pajisur me pajisje pėrgjuese.
“Qatė ditė kemi shku te Hysi nė Stankofc, kemi hy nė shtėpi tina me pajisje pėr pėrgjim, Hysi edhe Nazimi nuk janė kanė aty, kanė ardhė ata Hysi me Nazimin ia kena leshu incizimin, jena pėrshėndet edhe ka fillu biseda. Ai e ka pranuar, se ka marrė pare me vra Nazimin. Ai nuk e ka ditė qė e kena incizu edhe ka thanė ku dush ta dėshmojė qė i kam marrė paret”, ka deklaruar Ibush Bllaca, pjesėmarrės nė takim.
Dėshmia e Nazim Bllacės pėr pėrfshirjen e tij nė 17 raste tė vrasjeve dhe nė tentativa tė vrasjeve ka bėrė qė individė tė ndryshėm tė reagojnė kundėr pėrfshirjes sė tyre nė kėto vepra penale, por edhe tė kėrkojnė nga drejtėsia qė tė zbardhė tė vėrtetėn. Nė dėshminė e tij rreth tridhjetėminutėshe Nazim Bllaca, nga Ribari i Madh, ka pėrmendur rreth 30 emra tė ndryshėm si bashkėpjesėmarrės nė vrasje, bashkėpunėtorė tė SHIK-ut (Shėrbimi Informativ i Kosovės) apo si viktima tė krimeve, ku vetė Bllaca ka pranuar se ka marrė pjesė.
Por, Hysri Rama para disa ditėsh ka mohuar kategorikisht akuzat e Bllacės. “kėtu kam dalė ta mbroj askėnd tjetėr veē dinjitetin tim dhe tė familjes time. Kėto janė trillime, shpifje sikur tė gjitha tė tjerat qė i ka bėrė ai. Nuk e di ku janė qėllimet e tij, por unė kam dalė pėr dinjitet temin”, pati thėnė Rama duke mohuar tė ketė qenė pjesėtar i SHIK-ut, por ka thėnė se ka dėgjuar nga Nazim Bllaca se ai e ka ndėrmend t’i vrasė disa njerėz.
“Ma ka bė njė telefonatė me njė numėr tė fshehtė prej Beogradit, dhe mė ka pyetur a kam vend me ardh te ti disa ditė. Unė pėr shkak tė rrethanave familjare dhe miqėsisė e kam pranu. Ai e ka pas njė mision tė qartė nė bazė tė bisedės, ai ka jetuar nja dy vjet nė Beograd dhe i ka pasė si pikėsynim figurat e mėdha. Te unė i ka pėrmend Xhavit Halitin, Kadri Veselin, Azem Sylėn. Mė ka thėnė se nėse mundem me i ekzekutua kėta baj pare me thes. Kėto janė fjalėt qė m’i ka thanė. Kjo ka ndodh nė muajin maj 2009”, pati shpjeguar Hysri Rama, duke shtuar se ka lidhje familjare ne Bllacėn.
Sidoqoftė, nė audioncizimin e siguruar sė fundmi nga “koha Ditore” sqarohen shumė gjėra, qė nga plagosja e Hysri Ramės nė vitin 2004 e deri tė marrėdhėniet e tij tė keqėsuar nė Shaban Sylėn, pėr shkak tė kėsaj plagosjeje.
Nė incizim Rama thotė se e kishte hetuar tendencėn e Shaban Sylės pėr tė hyrė ndėrmjet tij dhe Nazimit, por nuk e kishte pasur tė qartė se pse ishte kjo tendencė. Pas disa kohėsh ai i kishte dhėnė pak mundėsi Sylės qė tė “ēelej” ēka kishte bėrė qė edhe tė paguhej pėr vrasjen e Bllacės.
“Shabani u munue me depertu tanė kohen nė mes meje edhe Nazimit. Unė prej 2004 jam keq me ta, prej rastit temė, gjithė kėta i kam pas si dyshim, po kėshtu me i kap saktė nuk kam mujt, nuk kam pas argument tash pėr me ia ngjit dikah s’kam pas. Ai ka menu gjithė me depėrtua ndėrmjet neve, edhe unė tash ja kam ba pak hapėsirė, ēka o t’u desht nėrmjet meje edhe ktina (Nazim Bllacės), mu ka afrua ai mue, m’ka thanė i ki qikaq pare Nazimin me krye punė, po atė ditė jo, dytėn ditė”, ia sqaron situatėn Rama babait tė Nazim Bllacės, nė incizim.
“Mu nė dytėn ditė, tė tretėn mu ka lėshua kapari, si e kam marrė kaparin, unė qatė ditė djalin tonė e kam thirrė nė telefon i kam thanė, Nazim t’i duhet me u largu prej ktuhit”, thotė Hysri Rama, i cili para pak ditėsh ka mohuar tė ketė marrė para nga Shaban Syla pėr ta vrarė Bllacėn.
Ditė me parė gazeta ka publikuar edhe njė audioincizim, nė tė cilin flasin Nazim Bllaca dhe Shpresim Uka qė dėshmon se Bllaca ishte takuar me Azem Sylėn.
Shpresim Uka, njeriu qė sipas dėshmisė sė Bllacės ka qenė bashkėpjesėmarrės nė disa vrasje, dhe ka qenė eprori i parė i Nazimit nė strukturėn e SHIK-ut, ka mohuar gjithashtu implikimin. Ai ka pranuar se biseda qė ishte publikuar nė gazetė ishte zhvilluar mes tij dhe Nazim Bllacės, por sipas Ukės, ajo bisedė ishte montuar.
“Unė veē njė bisedė e kom pas me tė. Ajo bisedė qė qarkullon nėpėr media. Ajo bisedė ėshtė e montume dhe e rregullime nė atė mėnyrė qė unė nuk mund as ta imagjinoj. Aty kemi biseduar pėr disa borxhe, dhe i kam thėnė se ėshtė mirė qė t’i kthej borxhet. Unė jam shku me i nduhmu se kėtyre shokėve tė mi u ka borxh”, ka thėnė Uka.
Ai ka thėnė se nuk ka qenė pjesėtar i SHIK-ut dhe se e ka njohur Azem Sylėn.
“Unė nuk kam qenė pjesėtar i SHIK-ut dhe sė pari pėr SHIK-un kam dėgjuar nė media. Azem Sylėn, Nazimi e ka pa vetėm nė telefon.
Nazimi i ka borxh Shaban Sylės, kushėririt tė Azem Sylės. I ka diku rreth 80 mijė euro rreth njė toke. Unė e njoh Azem Sylėn”, ka thėnė Uka.
Ndonėse publikisht edhe Hysri Rama ka thėnė ditė mė parė se Nazim Bllaca ia ka 80 mijė euro borxh Shaban Sylės, nė audionin-cizimin e ri Rama thotė se Bllaca nuk i ka kurrfarė borxhi Shaban Sylės.
“Absolut s’ka pas kurrfarė obligimi s’ka pas Nazimi ndaj tina (Shaban Sylės). Unė njė ēka jam i sigurt kush m’i ka dhanė paret, paret m’i ka dhanė Shaban Syla, nuk m’i ka dhanė as Azem Syla, as Fahredin Gashi”, thotė Rama.

shfletuesi_
08-12-09, 16:19
A eshte gati me i dal ne fund kush a jo...

panta_rhei
08-12-09, 16:27
Pirro, sinqerishte te them se e kam teprue i cike me shakat ndaj teje, ama je njeri nder diskutuesit me t'matur n'dardani...! Pa marre parasysh ciles parti i takon ti apo ai/ajo dhe une...!


Prap po te them, pa ty s'ka lezet muhabeti ketu n'dardani...!
Mos t'kapė rastėsisht sindroma e stokholmit ty ;)

p.s. e lexova edhe postimin e Bacalokut... sinqerisht ngjarjet e dy javėve tė fundit janė aq tė pabesueshme sa po mė duket vetja nėse jam nė ėndėrr.

Pavetėdijshėm me vjen nėpėr kokė pyetja: A ėshtė populli i Kosovės psiqikisht i pėrgatitur pėr tė vėrtetat e tilla???

Njerėzit pas kėtyre fakteve qė po dalin, do tė ndalen e t'ia shtrojnė vetes pyetjen fundamentale: A ėshtė e vėrtetė se kemi qenė tė ēliruar nė kėto 10 vjet?
Tekefundit, do tė pyesin: Po PSE?! A mendojnė kėta faqezinjė se nuk kanė vuajtur mjaft shqiptarėt e Kosovės???
Mė bėri shumė pėrshtypje njė artikull ku ndėr tė tjera thuhej: "... po pse tė lindėsh fėmijė nė njė Kosovė tė tillė tė cilėn e terrorizojnė kriminelėt pa komb e pa fe..., ... a ia vlenė tė lindėsh fėmijė nė njė mjerim tė tillė...?!

KUSH E DON KOSOVĖN???!!!
A KA DIKUSH NĖ KĖTĖ BOTĖ QĖ E DON KOSOVĖN ME ZEMĖR, ashtu siē e don shkau serbinė, greku greqinė e turku turqinė???!!!

Po krim e kriminela ka edhe serbia, po kriminelat e serbisė po ia kajnė nanen bosnjes, kosovės e Shqipėrisė... ama vendin e vet e ruajnė e e pėrparojnė e qojnė nė BE e ia heqin vizat, e shqiptarėve nuk ua lėshojnė asnjė metėr katror, asnjė cent, asnjė gjysė kishe ortodokse nė zemėr tė Deqanit. Po kriminelat shqiptarė??? E marrin qat trohė shpirtė qė i ka mbetė Kosovės, e ia grijnė, ia plasin, ia maskarojnė e ua qojnė shkijve ua servojnė nė pjatė nė veri tė Mitrovicės nė tokė tė Kosovės.

Personalisht, thellė thellė nė zemrėn time kam menduar se nė fund tė fundit shqiptarė janė edhe kėta qė po i akuzojmė pėr vrasje e krime... Po i akuzojmė sepse i duam qė tė jenė tė mirė e t'ua tėrhjekim vėrejtjen qė tė mbushen inat e tė mos ia plotėsojnė dėshirat armiqve tanė... thellė thellė mendoja se shqiptari nuk bėn tė tilla krime ndaj popullit e vendit tė vet... jam lutur dhe kam dashur tė besoj shumė se krejt kėto nuk janė tė vėrteta...

Tashmė... sinqerisht, nuk po dij ēka tė mendoj... do tė kisha pasė dėshirė qė tė mund tė mos mendoja asgjė!

Amerika e mbronė shtetin e shqiptarėve nė Hagė!? E mbronė, normal, sepse ia din vlerėn shtetit dhe lirisė. Beson nė to. E mbron lirinė Amerika, e mbron pėr hatėr tė Lirisė sė popujve, ashtu siq lufton dhe vritet pėr lirinė e popujve nė irak e afganistan pėr hir tė Lirisė, pėr hir tė bindjes qė ka pėr lirinė. Logjika e mendjes sė krimbur e tė fėlliqur nuk e kap dot kėtė lloj tė bindjes.
Dashtė Zoti, e neve, nėse jo si shqiptarė qė e duan atdheun tonė, tė paktėn tė na mbushet mendja e tė fillojmė tė dėshirojmė tė jemi Njerėz. Asgjė tjetėr s'na vyen pa kėtė.

Urata
08-12-09, 16:28
Jo panta, nuk vuej nga asnje Sindrom...!

Ky Nazimi, sikur t'ishte njeri taman nuk do involvohej n'grup per t'vrare njerez t'pafajshem...! Tani, une pyes: Perse Nazimi, nuk fliste me heret t'kursente jetera/njerez...? Kjo CD-ja e fundit, e demton Nazim vrasesin...! Ai i demtuar edhe ashtu, po nejse...!


E omel eshte jeta, kur e sheh vdekjen me sy...!


Ani tha: Ismail Berbatovci mik shpie, ate nate ka dale nga shpia jone e kane marre e kane que n'fshatin tjeter dhe e kane pushkatue....!!!! A ka ma ligesi e madhe se kjo, mikun e shtepise e n'xjerr n'kurthe/plumb....!!!!


Aq sa eshte i lige ky njeri ,po aq edhe Sanija, gruja e Sandokanit u tregue...!


Jam per zbardhjen e te gjitha vrasjeve te pafajshme dhe denimin e urdheradhensve dhe ekzekutuesve te ketyre urdherave...!

psps: Nazimi dhe Sanija, arsyetuan veprimet e serbve n'Kosove para botes...!

murrizi
08-12-09, 16:28
A eshte gati me i dal ne fund kush a jo...
vetem edhe Urata sa tė kaloj nė partin e progreseve, dhe ja dolem Shfletues...jemi paksa mangu pa uraten, pėr atė edhe diskutimi paksa i gjatė e i mėrzim besa diku diku..
e di ti pse e gjithė kjo "shamat" nga ana e disa antarėve kėtu ?
P.S.
Sepse kėta duan ti kullojn gjėrat njėherė e pėrgjithmonė, nė mėnyrė qė tė mos ngarendin prej vitit nė vitė, e nė parti tė ndryshme.

roadrunner
08-12-09, 16:33
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi

Urata
08-12-09, 16:35
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi


krejt si Dada jote...!:wink:

murrizi
08-12-09, 16:37
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi

Nuk osht nevoja me shku aq larg, mund ta ndrrosh venbanimin tėndė diku aty afėr Gjilanit, dhe e ndien vehten si me kon LIVE midis Serbije.

shfletuesi_
08-12-09, 16:38
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi


:smile: PDK eshte duke udheheq haha Jakup Krasniqi ju tha boll mire qysh folet veq tupanin me jav rreh , kujt si pelqen tha Kosova kshtu siq eshte mundet lirisht me lshu tu Kosoven. Pse spo e ben Bejeeeee

shfletuesi_
08-12-09, 16:39
krejt si Dada jote...!:wink:


Ti veq nu kthefsh nga Canada-ja e n'shkofsh ngjeti hahaha :smile:

murrizi
08-12-09, 16:41
Ti veq nu kthefsh nga Canada-ja e n'shkofsh ngjeti hahaha :smile:
Kush ėshtė n'Canada ?

Jo mik, n'Canada, n'Amerik, n'gjurmuni ....... jan shku ata qė qė se dijnė qė ka forum dardania.de

panta_rhei
08-12-09, 16:41
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi

hahahahaaa
unė shpesh nė mahi ju them shokėve dhe familjes, sot kujtoj qė jam nė gjendje tė mirė psiqike dhe fizike, nėse ndonjiher me shihni se jam bo wahabist me mjekrra e me pantolla treēereksh ose qe jom tuj e pėrkrahė pdk-nė, lirisht qomėni nė spital sepse me siguri jam tranu... :biggrin:

Urata
08-12-09, 16:42
Ti veq nu kthefsh nga Canada-ja e n'shkofsh ngjeti hahaha :smile:

n'Drenice a...?!!! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a...! me mire se ketu ska kerkund, gjeje nje t'ketuhit me letra ma mire ta qet...!:wink:


ps: shfletues, gjynah eshte ti me jetue aty...! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Urata
08-12-09, 16:44
Kush ėshtė n'Canada ?

Jo mik, n'Canada, n'Amerik, n'gjurmuni ....... jan shku ata qė qė se dijnė qė ka forum dardania.de


cka je kah thue ti shybeli njeri...!ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa aaaaaa...!

ps: a po e shihni se krejt t'SHIK-ut nga Drenica, sikur edhe PDK-istat...!

shfletuesi_
08-12-09, 16:44
n'Drenice a...?!!! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a...! me mire se ketu ska kerkund, gjeje nje t'ketuhit me letra ma mire ta qet...!:wink:


ps: shfletues, gjynah eshte ti me jetue aty...! ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaa...

Jo sepse une sdua te shtirem patriot me shkronja pastaj. :tongue: :tongue: :tongue: Ndoshta si dihet kurr mos thuaj kurr edhe pse askund nuk do gjej me mire , e kam fjalen per pune dhe kohe te lire qe kam teper. Por si dihet ndoshta edhe do vi andej thjesht per te ndrru ambient pak. :tongue: :tongue:

murrizi
08-12-09, 16:45
hahahahaaa
unė shpesh nė mahi ju them shokėve dhe familjes, sot kujtoj qė jam nė gjendje tė mirė psiqike dhe fizike, nėse ndonjiher me shihni se jam bo wahabist me mjekrra e me pantolla treēereksh ose qe jom tuj e pėrkrahė pdk-nė, lirisht qomėni nė spital sepse me siguri jam tranu... :biggrin:
E sheh, nė "MAHI".
Nigo Pupin ti, ooops pardon Murrizin ti.
Nuk o marre me u tranu, nuk o poashtu marre mos me pas pare, sa o marre mos me kon antar i Pdk-es, nejse nuk o patjeter mu bo antar, veq voten me ja dhon kur vje dita !

Oqeani
08-12-09, 16:45
Qat dit qe bona PDK, shkoj shperngulna ne Serbi

Ani te pres ne konak - se ne Kosove po thojne: edhe gjat luftes - konaku me evraaaaaaaaaaaaaaaahttp://www.dardania.de/vb/upload/images/icons/icon10.gif

shfletuesi_
08-12-09, 16:46
Kush ėshtė n'Canada ?

Jo mik, n'Canada, n'Amerik, n'gjurmuni ....... jan shku ata qė qė se dijnė qė ka forum dardania.dehahahahhaha

shfletuesi_
08-12-09, 16:47
E sheh, nė "MAHI".
Nigo Pupin ti, ooops pardon Murrizin ti.
Nuk o marre me u tranu, nuk o poashtu marre mos me pas pare, sa o marre mos me kon antar i Pdk-es, nejse nuk o patjeter mu bo antar, veq voten me ja dhon kur vje dita !


Eh une u pata antarsu ne AKR interesant vota me shkoj ne PDK hahahaha

Urata
08-12-09, 16:54
Jo sepse une sdua te shtirem patriot me shkronja pastaj. :tongue: :tongue: :tongue: Ndoshta si dihet kurr mos thuaj kurr edhe pse askund nuk do gjej me mire , e kam fjalen per pune dhe kohe te lire qe kam teper. Por si dihet ndoshta edhe do vi andej thjesht per te ndrru ambient pak. :tongue: :tongue:


ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....! qou e nisu cka po pret ma, qy...! O shihe jeten me sy se atje ku je ti veq per vrasje e likuidime po flitej/veprohej...!

shfletuesi_
08-12-09, 16:56
ha,ha,haaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa....! qou e nisu cka po pret ma, qy...!


Jooo se motra me thot eshte keq atje nuk ke kohe te qendrosh ne internet kaq gjate. Ate dite qe nuk e ndjej Kosoven si vend timin do e lshoj ketuhen menjehere - ahhahahahahahahhahaha-

BACALOKU
08-12-09, 17:51
Geci: Unė kam qenė ushtar i UĒK-sė e ju tash spiunoni njėri-tjetrin

Gani Geci
Llaushė, 8 dhjetor – Ish luftėtari i UĒK-sė Gani Geci, i cili sė bashku me familjen e tij ka qenė i rreshtuar nė anėn e forcave pro rugoviane edhe pas luftės, i kundėrpėrgjigjet me njė letėr tė hapur akuzave tė ngritura ndaj tij nga Muharrem Xhemajli. Mė poshtė po e botojmė tė plotė letrėn deputetit tė LDD-sė, Gani Geci, njėherazi kryetar i Komisionit kuvendar pėr inteligjencė, qė ka mandat tė mbikėqyrė funksionimin e Agjencisė sė Inteligjencės sė Kosovės.
“Do tė heshtja dhe nuk do t’i pėrgjigjesha askujt, po tė isha person “nėn hije”, njeri qė i frikėsohet tė vėrtetės ose qė fshihet prapa tė vėrtetave. Por unė jam dhe do tė jem
pjesė e shtetbėrjes, prandaj i pėrgjigjem secilit, madje edhe Muharrem Xhemajlit.
Ėshtė fakt publik dhe jo shpikje e nėnhijes, se zotėri Muharrem Xhemajli ėshtė pjesė e rrjetit dhe e strukturave tė SHIK-ut. Ai ka qenė i burgosur me disa shokė pėr njė vepėr penale. Madje pėr njė krim tė tillė ka qenė i dėnuar dhe ka bėrė burgim, por ai meqė e njeh bukur tekniken e hedhjes sė gurit pas shpine, ua hodhi tre shokėve tė tij tė fshatit Baicė, tė cilėt janė duke vuajtur dėnimin me shumė vjet burgim.
Me njėrin nga vėllezėrit e tyre jam takuar, para disa ditėsh, i cili aludonte se ata qė nuk ishin pjesė e SHIK-ut mbetėn nė burg, ndėrsa Muharrem Xhemajli u liria dhe gėzon privilegje tė cilat janė peshqeshe pėr veprimtarinė e tij nė kuadėr tė SHIK-ut. Ne e dimė se z.Muharrem Xhemajli doli nga burgu dhe u bė shofer poste dhe gjysma e familjes sė tij janė punėsuar nė PTK , dhe sipas lėvizjes “Vetėvendosja” del se rrjeti i SHIK-ut i ka shtrirė rrėnjėt nė tė gjitha institucionet e Kosovės dhe e instrumentalizon shoqėrinė me pėrkatėsinė partiake duke e instaluar nepotizmin nė ēdo mjedis tė shoqėrisė sonė.
Muharrem Xhemajli e di qė ne jemi takuar rastėsisht nė Prekaz gjatė luftės dhe me gjithė vardisjet e tij, nuk mund tė dėshmojė qenien e njė luftėtari siē pretendon tė jetė Muharremi, sepse nė Kosovėn tonė tė vogėl tė gjithė e njohin dhe e dinė se ēfarė luftėtari ka qenė Muharremi!
Unė kam qenė ushtar i orėve tė para qė i jam pėrgjigjur thirrjes sė atdheut, pjesė e institucioneve tė Republikės sė Kosovės. Unė mburrem qė kam qenė ushtar i komandantit Legjendar Adem Jashari. Dhe pas rėnies heroike tė tij kam qene pjesė e institucioneve tė Kosovės, kam njohur Kushtetutėn e Kaēanikut dhe institucionet e dala nga ajo Kushtetutė. Gjithashtu edhe tani i njoh tė gjitha institucionet e dala nga Kushtetuta e tanishme e Republikės sė Kosovės.
Unė nuk jam fajtor pse ju akuzoni dhe spiunoni njėri-tjetrin , pse ia hidhni pas shpine fajin njėri-tjetrit, pse dėrgoni njėri-tjetrin nėpėr gjyqe. Kėto janė marifete me tė cilat ju keni ndėrtuar mėnyrėn e tė jetuarit dhe ardhmėrinė tuaj.
Pėr fund po them se pajtohem me z.Xhemajli, i cili pati thėnė se vetėm shokėt tanė kanė qenė dėshmitarė nė Hagė, sepse vetėm shokėt e tuaj, zotėri Muharrem Xhemajli, i dinė tė mirat dhe tė ligat e veprimtarive tuaja, haraēin e tė cilave po e paguan ky popull i shumėvuajtur. Edhe njė herė po ta kujtoj se kur unė kam luftuar pėr Kosovėn t’i pushkės i ke thėnė “ka...”...

B.Burimi
08-12-09, 19:10
po vlla ,si nuk e di atė dallim.Po ēka tė shtyu me mendu qė jam duke i krahasuar mu ata ndėr veti?!Nė tė vėrtetė aludoja mė sė paku nė vrasjet e Kllokoqit e Co..,kanė korrė ēka kanė mbjellė!
Po,"tybe" do shqiptarė janė vra edhe pa faj,pėr politikė apo pėr ēkadoqoftė,pse mos me hetu e dėnu vrasėsin?
E pse nuk do vrasėsi tė zbulohet,e mė shumė pse arsyetohet moshetimi i rasteve tė vrasjeve ėshtė pėr tė shqetėsuar tė gjithė!?Kur bėj diēka edhe jam nė gjendje tė qėndroj prapa saj,se veē i kam llogaritė pasojat;pos nėse e kam bėrė pa tė drejtė atėherė turpėrohem,frigohem,fshihem,sabotoj,shantazhoj e ēka jo tjetėr qė fqiu mos ta marrė vesh me kėnd ka nda gardhin.E unė dua tė di kush mė udhėheqė,kush mė pren udhėn,kėnd e ēeras me birrė a koka/kollė,kush mė mėson fėmjėt,kujt ia mėsoj fėmijėt,kujt ia kthej shpinėn,kush mė shan e kush mė qan,kujt shpinėn e kujt ballin,kujt i besoj e kėnd e injoroj...e tė jem mė i mirė se dikush tjetėr nuk pretendoj,por tė jem i drejtė nė masėn qė pres tė jetė i drejtė tjetri ndaj meje po.
E fakt qė bot a nuk ėshtė bardh e zi,por e keqja ėshtė e zezė e e mira e bardhė,ndaje.Respekti *ja vodha fjalėn Kryemin.*ėshtė i bardhė ,fyerja ėshtė e zezė..pa marrė parasysh a ka tė bėjė me filxhanin,katunarin,ushtarin e francės a rrustėn.
Po nė njė pikė jemi tė gjithė tė njė mendimi si trajtojmė njėri tjetrin d.m.th. veten ashtu edhe na shohin tė tjerėt.


Krimi dhe krimineli nuk duhet mbrojtur nga askush, pėr kėte sėpaku pajtohemi shumica,kuptohet qė ka pėrjashtime psh ka kėtu njerėz qė vehten e quajn shqiptar dhe N. Bllacen e shpallin hero tė tyre! Shumica nga Ne besoj qė sėpaku njėhere nė jetė jemi bindur se jo tė gjithė Shqiptarėt janė Shqiptarė!
Jo vetem nėpėr forume por edhe nė Parlamentin e Kosoves ka njerėz qė pa fije turpi manipulojn, krahasojnė e barazojnė trillimin, faktin, tradhtarin, xhelatin, patriotin, viktimen.....!
Deputeti Salihi e Geci nė Parlament na thanė se e dinė kush e ka vra Xh.Mustafen,E.Malokun...., e verteta dul se ata kanė "ditur"(nga Bllaca) pėr Klokoqin,Broshen....! Shiqo ēfar manipulimi, ēfar Krahasimi! Po qysh mundet mu krahasu Xh.Mustafa me I.Kllokoqin apo E. Maloku me S.Broshen?!
Edhe une sikur Ti dhe shumica e Shqiptarėve, jam i piklluar pėr vrasjet politike para, gjatė dhe pas luftės, por kėtu kemi tė bėjmė me njė kriminel tė ēoroditur, tė njohur pėr policin, hetuesin, gjykaten.... me njė vrasės me pagesė, bredhacak nėpėr serbi e jo me njė Shqipėtar Kuq E Zi.
Kur tė fillojn zbardhjet e vrasjeve politike edhe une do jem nė anėn tuaj dhe tė gjithė atyre qė dojnė ta dėnojnė kriminelin e jo ta avancojn mandatin e vet me gjakun e viktimes. Aq mė pak me ata qė pėrqajnė Kombin dhe derdhin lotin pėr shėrbėtorėt e shkaut.

Ndoshta njė si "vrejtje" pėr disa forumist do ishte se: ta mbrosh sot kriminelin /e vetquajtur) Nazim Bllaca ėshtė sikur ta vrasesh pėrsėri Lirinė, Demokracinė, Shtetin dhe gjithė ato viktima tė gjetura e tė pagjetura, tė luftės e tė paqes, tė politikes e tė pushkes.


Ps£ reagova mė heret nė komentin tėnd sepse e kuptova qė nuk e ke nxjerr nga zorra e trashė (sikur e kanė traidė disa kėtu).

teutaA
08-12-09, 20:35
:smile: PDK eshte duke udheheq haha Jakup Krasniqi ju tha boll mire qysh folet veq tupanin me jav rreh , kujt si pelqen tha Kosova kshtu siq eshte mundet lirisht me lshu tu Kosoven. Pse spo e ben Bejeeeee

po e me ja lshu jakupit kosoven me i ba qef vetit me brain washed adhurues:smile:

by the way un e kam ngu jakupin hahahah moti

shfletuesi_
08-12-09, 21:16
po e me ja lshu jakupit kosoven me i ba qef vetit me brain washed adhurues:smile:

by the way un e kam ngu jakupin hahahah moti


hahaha eh atehere mos u ankoni ne tu Kosove ju bile qka jeni ne distance sju ka hije hiq te beni kritika... ne cka jemi brenda spo ankohemi po ju piiiiiiih hahahah

Kosovelli
08-12-09, 21:18
ME PARAQITJEN PUBLIKE TĖ ORGANIZATĖS „SIGURIMI I ATDHEUT“

PO I VIE FUNDI KRIMIT POLITIK DHE
KORRUPSIONIT NĖ KOSOVĖ?!

A ka detyrė mė tė shenjtė se sa tė dalėsh nė mbrojtje tė vullnetit tė lirė tė popullit tė tėnd tė shumėvuajtur; tė dalėsh nė mbrojtje tė inteligjencės sė pėrjashtuar nga rrjedhat normale tė jetės; tė mbrosh interesat e rinisė dhe tė studentėve tanė; tė luftosh kundėr krimit poolitik, korrupsionit, prostitucionit si dhe kundėr tė gjitha dukurive tjera negative qė nuk po e lėnė Kosovėn tė shohė dritėn e bardhė?! Kėto janė arsyet mė tė mėdha pėr tė formuar ndonjė organizatė kombėtare me njerėz tė pėrgaditur profesionalisht (qoftė ajo edhe ilegale), dhe jo tė dalim me emra bombastik tė organizatave qė shtrojnė kėrkesa politike jashtė konteksteve kohore dhe qė janė totalisht nė kundėrshtim me vullnetin e lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės.

Vrasjet e njėpasnjėshme politike nė Kosovė nga strukturat e organizuara kriminale antishqiptare e sidomos vrasja e kolonel Tahir Zemės nė Pejė dhe rreziku i mėtejmė pėr vrasjet tjera politike me qėllime tė errėta ndaj statusit tė ardhshėm tė Kosovės, siē po shihet nuk i ka lėnė indiferente disa forca profesionale ushtarake me orientim tė drejtė kombėtar, qė tė organizohen nė mbrojtje tė vlerave tė Lirisė dhe nė veprim konkret kundėr krimit politik dhe korrupsionit ekonomik, tė cilat pėrkundėr prezencės sė UNMIK-ut dhe KFOR-it nė Kosovė, kanė marrė hov tė madh. Nė Komunikatėn Nr.001 tė organizatės „Sigurimi i Atdheut“ dėrguar njėrit nga televizionet e Kosovės (RTV21), janė shprehur hapur qėllimet e formimit tė kėsaj organizate, e qė konsistojnė plotėsisht me situatėn e krijuar nė periudhėn e pasluftės nė Kosovė nga strukturat e organizuara politiko-ushtarake, gjė qė nėnkupton se kjo organizatė paraqitet mu nė momentin kur organet e sigurisė ndėrkombėtare dhe tė vendit e kanė humbur luftėn kundėr krimit politik dhe korrupsionit nė Kosovė. Se vėrtetė e kanė humbur luftėn kundėr krimit nė Kosovė flasin shumė fakte, e ndėr to flet edhe moszbulimi i asnjė vrasjeje politike tė pasluftės nga organet policore ndėrkombėtare dhe ato tė vendit.
Njė formė e tillė e organizimit sikurse qė ėshtė „Sigurimi i Atdheut“ do tė ishte vėrtetė i tepėrt poqėse organet policoro-ushtarako-gjyqėsore nė Kosovė do tė funksiononin efektivisht dhe nė bazė tė rregullativave tė parapara me norma pėrkatėse ligjore, e qė nėnkupton njėkohėsisht edhe veprimin nėn moton e njohur „Zero tolerancė krimit“. Mirėpo, shoqėria e Kosovės sė lirė, inteligjenca demokratike e Kosovės, personalitetet politike si dhe e gjithė ajo pjesė e shoqėrisė qė ndjehet e pėrafėrt me Lidhjen Demokratike tė Kosovės dhe me subjektet tjera politike aleate tė LDK-sė janė lėnė nėn mėshirėn e krimit politik dhe korrupsionit tė ashpėr, janė lėnė pa ndonjė pėrkrahje (as morale), e tė gjitha kėto qė vijnė drejtpėrdrejtė si pasojė e luftės sė grupeve kriminale pėr pushtet tė dhunshėm politiko-ekonomik nė Kosovė.
Prandaj, a ka detyrė mė tė shenjtė se sa tė dalėsh nė mbrojtje tė vullnetit tė lirė tė popullit tė tėnd tė shumėvuajtur; tė dalėsh nė mbrojtje tė inteligjencės sė pėrjashtuar nga rrjedhat normale tė jetės; tė mbrosh interesat e rinisė dhe tė studentėve tanė; tė luftosh kundėr krimit poolitik, korrupsionit, prostitucionit si dhe kundėr tė gjitha dukurive tjera negative qė nuk po e lėnė Kosovėn tė shohė dritėn e bardhė?! Kėto janė arsyet mė tė mėdha pėr tė formuar ndonjė organizatė kombėtare me njerėz tė pėrgaditur profesionalisht (qoftė ajo edhe ilegale), dhe jo tė dalim me emra bombastik tė organizatave qė shtrojnė kėrkesa politike jashtė konteksteve kohore dhe qė janė totalisht nė kundėrshtim me vullnetin e lirė tė popullit shqiptar tė Kosovės. Pėr kėtė arsye, organizata e oficerėve shqiptarė„Sigurimi i Atdheut“ duhet tė jetė plotėsisht e vetėdijshme pėr barrėn e madhe qė po e merr mbi vete, si dhe pėr pėrgjegjėsinė qė po ia ngarkon vetes, nė mėnyrė qė edhe veprimet e saj tė jenė nė pėrputhje me interesat e popullit shqiptar tė Kosovės. Bazuar nė Komunikatėn Nr.001 tė „Sigurimi i Atdheut“, synimet janė shumė tė drejta, kombėtare, tė qėlluara dhe konstruktive dhe janė tė papėrballueshme pėr strukturat e organizuara kriminale nė Kosovė. Pakėnaqėsia, pasiguria dhe mospajtimi i shoqėrisė sė Kosovės me vrasjet politike dhe korrupsionin kanė arritur kulminacionin e vet, e sidomos frika pėr tė lėvizur i lirė edhe nė orėt e mbrėmjes nė kohėn kur Kosova quhet e lirė ėshtė njė ndjenjė e papranueshme pėr qytetarėt e lirė, sikurse qė janė bėrė tė papranueshme moszbulimi dhe mosdėnimi i vrasėsve tė personaliteteve tė ēmuara politike e ushtarake tė Kosovės. Me formimin e organizatės „Sigurimi i Atdheut“ nė Kosovė shpresohet tė arrihen kthesa tė mėdha dhe pozitive nė sferėn e sigurisė sė intelektualėve, politikanėve, bartėsve tė pushtetit politik dhe tė popullit tė Kosovės nė pėrgjithėsi, si dhe nė vazhdimėsinė e proceseve tė nisura tė shtetėzimit dhe pavarėsimit tė Kosovės, padyshim duke llogaritur gjithnjė nė mbėshtetjen morale e juridike tė SHBA-sė, si aleate dhe mike e pėrhershme e shqiptarėve.

Kosovelli
08-12-09, 21:21
Me krijimin e njė shteti automatikisht formohen edhe mekanizmat e mbrojtjes pėr t’u mos lėnė hapėsirė forcave kėrcėnuese tė shteteve fqinje tė cilat kanė pretendime territoriale dhe ekonomike ndaj shtetit tė posakrijuar apo edhe ekzistues. Duke marrė parasysh pozitėn gjeografike dhe aneksimin e tokave shqiptare nga tė gjitha shtetet fqinje nuk ka asnjė dyshim se ato edhe janė tė interesuara qė Kosovės t’ia pengojnė rrugėn e saj drejt pavarėsisė. Shtetet qė kufizohen me territorin e Kosovės, tek ne kanė instaluar mekanizmin e spiunazhit dhe kundėrspiunazhit. Poqė se i referohemi njė dokumenti tė NATO-s, na del se dhjetėra-mijėra kosovarė punojnė pėr Shėrbimin Sekret tė Serbisė! Sipas tė njėjtit burim kėta agjentė tė Beogradit janė tė infiltruar nė Parti politike, nė mesin e gazetarėve dhe shkrimtarėve, nė institucione kyēe tė Qeverisė sė Kosovės dhe nė shumė shtresa tjera influencuese.
Ēdo shqiptar e di se Millosheviqi nuk ishte i vetmi serb antishqiptar por nė aksionet e tij kriminale iu bashkėngjitėn pjesa mė e madhe e popullsisė serbe dhe natyrisht veglat e tyre kosovare ia lehtėsonin operacionet nė Kosovė. Me largimin e forcave serbe, nė Kosovė mbetėn disa mbeturina dhe besnikė tė Shėrbimit Sekret Shtetėror tė Serbisė qė padroni i tyre do t’i aktivizojė nė moment dhe kohė tė duhur. Asnjė vrasje dhe tentim-vrasje nė Kosovė nuk ėshtė e rastėsishme. Ēdo vrasje ka prapavijėn ose politike ose qėrim hesapesh nė mes grupeve mafioze. Vrasjet dhe tentim-vrasjet politike kryesisht kryhen nė momentin kur personalitete tė larta vizitojnė Kosovėn. Kėto vrasje siē ishte rasti i fėmijėve shqiptarė nė Ēabėr, rasti i fėmijėve serbė nė fshatin Gorazhdec e shumė raste tjera, Serbia i bėn me qėllim qė opinionit botėror t’u thotė se shqiptarėt nuk e meritojnė lirinė.
Pikėrisht nė kėtė tollovi ngjarjesh nė skenėn publike na paraqitet “Sigurimi i Atdheut”. Dalja publike e “Sigurimit tė Atdheut” dhe kėrcėnimet e tyre kundėr personaliteteve tona legjitimon ēdo akt terrorist qė ndodh nė Kosovė. Paraqitja publike e “Sigurimit tė Atdheut”, para opinionit botėror zyrtarisht dokumenton tezėn e Beogradit se Kosova nuk e meriton pavarėsinė ngase shqiptarėt nuk i nėnshtrohen sistemit ligjor por traditave primitive. Madje shtrohet pyetja: kėnd e mbron sigurimi i atdheut? Flitet se anėtarėt e kėtij sigurimi janė oficerė tė lartė tė shkolluar nė ish-Jugosllavi. Nėse ishin aq tė shkolluar, pse aso kohe kėta nuk i zbrazėn plumbat e tyre kundėr armiqve serbė?! Koha mė ideale pėr tė siguruar Atdheun e pėr t’i zbrazur plumbat, ishte pikėrisht koha e luftės ku forcat serbe bėnin gjenocid mbi popullsinė e pafajshme shqiptare. Cili ėshtė Atdheu qė grupi i ashtuquajturi Sigurim i Atdheut pretendon se po e mbron?! Nėse dikush mendon se duke mbrojtur vetėm vilėn e zotit Rugova dhe Adem Salihajt mbrojnė tėrėsinė territoriale tė Kosovės, e kanė gabim. Nėse dikush mendon se vila nė Velani ėshtė Atdheu ynė, tė tillėt jo vetėm qė e kanė gabim, por janė edhe kundėr Atdheut, kundėr demokracisė dhe ardhmėrisė sė Kosovės. Si mendon dikush qė tė sigurojė Atdheun e nė anėn tjetėr tė lejojnė qė ndonjė ministėr i partisė se tyre tė zhvillojė aktivitete kriminale politike dhe ekonomike.
Bazuar ne deklaratat e kėtij sigurimi, haptazi del se kėtyre nuk u intereson aspak atdheu, por kėta janė mercenarė nė shėrbim tė interesave tė padronit tė tyre qoftė ai Kryetar i Shtetit apo ministėr e zv/ministėr. Nėse dikush pretendon ta mbrojė atdheun atėherė duhet qė tė kujdesėn kundėr ēdo lloji krimi tė organizuar politik e ekonomik. Duhet qė pėr dyshimet qė krijohen pėr personalitetet politike t’u krijohen kushte organeve gjyqėsore tė merren mė kėto raste. Nuk mund tė sigurohet atdheu kur dikush pengon procesin hetimor tė organeve kompetente kundėr ndonjė ministri vetėm pse ai i takon atij sigurimi. Tė tillėt dėshirojnė qė Kosova tė shndėrrohet nė sistem totalitar tė kontrolluar nga njė grup individėsh. E Kosova nuk i pėrket vetėm njė grupi tė caktuar apo njė kaste politike, por ėshtė e tėrė popullit.
Shefi i kėtij grupi individėsh harron se nė Kosovė nuk mund tė pėrdoret asnjė telefonatė e asnjė rrejt interneti pa e kontrolluar forcat ndėrkombėtare qė janė tė pajisura me mjete mė tė sofistikuara. Harrojnė ata se ēdo komunikatė qė lėshohet nga cilido kompjuter nė botė dhe qė shkon nė ndonjė redaksi dihet nga cili vend dhe cili kompjuter ėshtė lėshuar. Andaj, sigurimi i atdheut nuk mund tė jetė grup sekret por aktualisht ka pėrkrahjen e institucioneve mė tė larta kosovare, e qė nė fakt pasi nuk rrezikon forcat paqeruajtėse ndėrkombėtare tė instaluara nė Kosovė munden ende tė argėtohen me komunikatat e tyre kėrcėnuese. Nė momentin kur ky grup tė jetė i rrezikshėm pėr forcat paqeruajtėse, kėta individė asgjėsohen pėr pak kohė. Poqė se Kosova do tė ketė Ministrinė pėrkatėse, individė tė tillė nuk mund tė argėtohen me shantazhe dhe kėrcėnime tė tilla. Kjo gjendje pėrveē Serbisė edhe disave nė UNMIK po u shkon pėr shtati dhe kjo ėshtė arsyeja qė ata nuk marrin masa adekuate pėr asgjėsimin e grupeve tė tilla.
Asnjė personalitet e asnjė qytetar nuk mund tė jetė mbi ligjin. Ēdo tentim qė drejtėsia tė ndahet me forcė dhe me tradita primitive ėshtė kundėr pavarėsisė sė Kosovės.

Kosovelli
08-12-09, 21:24
“SIGURIMI I ATDHEUT”: NEXHAT DACI ISHTE DHUNUES I STUDENTEVE DHE PĖRDORUES DROGE
Prishtinė, 5 maj 2005- Organizata paramilitare “Sigurimi i Atdheut”, e “bekuar” nga kryetari i Kosovės, Ibrahim Rugova, pėrveē kundėrshtarėve politikė (PDK, AAK), ka vėzhguar edhe personalitete tė larta tė LDK-sė, siē ėshtė rasti me kryetarin e Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci, Ramush Tahirin dhe Ahmet Aliashanin. Kėshtu dėshmohet nė dokumentin rreth 500 faqesh tė hartuar nga “SIA”, i cili dokument nga PDK i ėshtė dorėzuar zyrės sė shefit tė UNMIK-ut, Soren Jessen Petersen.

burimi ka arritur ta sigurojė njė kopje tė dokumentit tė “Sigurimit...”, nga zyra e njėrit nga kėshilltarėt e Dacit, dhe nė kėtė numėr sjell nė origjinale dosjen e Dacit, Tahirit dhe Aliashanit, pėrveē emrave tė disa personave, tė cilėt paraqiten me nistore, pėr tė mos i dėmtuar qoftė ata si qytetarė tė Kosovės, qoftė procesin hetimor.

Dreni2
08-12-09, 21:24
Jep 500 euro pėr tė vrarė inspektorin


Nga Express mė 08.12.2009 nė ora 9:43

Policia nė Mitrovicė ka arrestuar dy persona tė cilėt kanė tentuar tė vrasin njė zyrtar komunal. Bėhet fjalė pėr tentim vrasje me pagesė ku E. Jahiri, 25-vjeēar, i nacionalitetit ashkali, dyshohet e ka marrė 500 euro dhe kallashnikovin nga S. Ahmeti, i nacionalitetit shqiptar, pėr tė ekzekutuar inspektorin fito-sanitar tė Komunės sė Mitrovicės.....

Ndoshta nuk ka te beje sen me temen por deshta me ju tregu se sa po kushtojka jeta ne kosove ... se ketu po flitet per 100 000 mije e 500 000 euro per nji vrasje .

E mjere ashte ajo Tok edhe aj Vend ku jeta nuk ka kurfar vlere. ( 500 euro)

Kosovelli
08-12-09, 21:26
Tė dhėnat operative mbi aktivitetin antikombėtar dhe imoral tė Nexhat Dacit dhe kėshilltarit tė tij Ramush TahiriPas disa interesimeve rreth figurės sė Nexhat Dacit, pėrmes lidhjeve tona tė fshehta operativa nė Tėrnovc, Bujanovc, e Prishtinė, vijmė deri tek disa tė dhėna interesante pėr personalitetin N. D dhe R.T.

N.D ėshtė i lindur nė fshatin Tėrnovc, K. e Bujanovcit. Biografia e tij familjare ėshtė e dyshimtė, ka tė dhėna se vėllai i N. D., R. D. ka qenė i zgjedhur nė organet vetėqeverisėse serbe dhe se ka qenė gjithnjė nė kontakt me sigurimin shtetėror.

Po ashtu pėr N. D. ka pasur sinjale tė tilla si i ri gjatė shkollimit nė Beograd. Nga burimi operativ S. E. qė ka njohuri familjare pėr tė, thotė se N. D. nė rini ka pėrdorė drogėn. Duke qenė nė shkollim nė Beograd ka tė dhėna se atje nė njė rast ėshtė zėnė me drogė. E ka arrestuar Njėsia e Sigurimit Publik tė Beogradit, duke e liruar shumė shpejt dhe sipas tė gjitha tė dhėnave Sigurimi Shtetėror i Beogradit e ka marrė nė bashkėpunimin.

Nexhat Daci, si mėsimdhėnės i UP-sė, dy herė ka qenė i lajmėruar pėr dhunime nga studentet e veta. Njėra prej tyre ka qenė D. N. (emri i njohur pėr redaksinė), nga Gjakova, studente e Kimisė dhe tjetra njė studente N. N nga Kqiqi i madh i Komunės sė Vushtrrisė (Vuqiterrnės). Por lidhjet e tij me Sigurimin Shtetėror Serb e kanė shpėtuar.Mendohet se Daci ka dhunuar shumė studente...Kėto kanė qenė rastet e vetme tė lajmėruara nga studentet, por mendohet se ka dhunuar edhe shumė studente tjera. Njėra prej tyre, 1983 S. T. nga Gjilani ka bėrė vetėvrasje pėr shkak tė dhunimit qė iu ka bėrė nga N. D, por burimi operativ qė e di kėtė rast, mendon se familja e vajzės reagon shumė keq dhe duhet pasur kujdes me dal kjo si e vėrtetė. Gjatė njė kohe tė gjatė tani pothuajse nė mėnyre tė hapur ka bashkėjetuar me A. N., tė cilės edhe ia jep titullin doktoreshė e shkencės. Nga Sigurimi Shtetėror Krahinor, njeriu qė e ka ditur kėtė problematikė mė sė miri ka qenė operativisti B. K, i cili aktualisht kemi njohuri se gjendet nė Turqi. Shefi mund tė gjendet pėrmes S. (emri i njohur pėr redaksinė), ta kontaktojė dhe ai mund tė pėrdoret pėr opinion, tė vėrtetojė tė lartpėrmendurat. B. K nė bazė tė njė burimi operativ qė gjatė ka punuar me tė, ka ikė nė Turqi i frikėsuar nga kriminelėt e krahut tė luftės tė AAK-sė dhe tė PDK-sė, edhe pse ėshtė treguar gjithherė patriot i vėrtetė.Veprimtaria e Tahirit gjatė Qeverisė sė Bukoshit ka qenė e dyshimtė, ėshtė implikuar nė shumė ngjarje nė KroaciRamush Tahiri ka prejardhje nga Ferizaj, ėshtė dhėndėr i A. A., e ky i fundit ka qenė dhe ėshtė bashkėpunėtor i Shėrbimit Serb, aktualisht i Shėrbimit Maqedon, i cili ka qenė dėshmitar kyē nė vitin 1956 kundėr Adem Demaēit dhe Zekeria Canės. Ėshtė mirė tė pyetet pėr kėtė profesor Cana.

Veprimtaria e R. T. gjatė Qeverisė sė Bukoshit ka qenė e dyshimtė, ėshtė implikuar nė shumė ngjarje nė Kroaci, dihet rasti i Gospiqit. Nė Tiranė ka tė dhėna nga burimet tona operative se sė bashku me Xhavit Halitin dhe Hashim Thaēin, kanė pėrgatitur eliminimin e gazetarit kombėtar Ali Ukaj.

Ka tė dhėna se kohėve tė fundit R.T. mban lidhje edhe me njerėz tė kriminalizuar tė ashtuquajtur krahu i luftės. Burimi ynė operativ A.T me shumė se njė herė e ka parė sė bashku nėpėr vendet e fshehta me disa nga udhėheqėsit e SHIK-ut. Mendojmė se ky njeri ėshtė shumė i rrezikshėm dhe mund t’i shkaktojė dėme tė rėnda LDK-sė. Mirė ėshtė tė veprohet kundėr tij.17.04.2002- B-130/ 25-1704002/Aliashani duhet tė japė sqarime pėr vrasjen e Ahmet KrasniqitAhmet Aliashani i lindur nė fshatin Tėrrnovc, komuna e Bujanovcit, i moshės diku 50 vjeēare, i martuar, tani me vendbanim nė Prishtinė.

Ahmet Aliashani, shkollėn e mesme e ka kryer nė Bujanovc, ku mė pas regjistron Akademinė Ushtarake nė Ish-APJ, Drejtimi i Kėmbėsorisė.

Pas kryerjes sė Akademisė Ushtarake tė ish APJ-sė, promovohet nė Gardėn e oficerit toger ku edhe caktohet tė shėrbejė nė Armatėn e V (e pestė), nė republikėn e Bosnjės dhe Hercegovinės, nė Garnizonin e Trebinjes, ku nė kėtė garnizon ka shėrbyer Njėsiti i Shėndetėsisė (sanitetit).

A. A ka punuar nė Trebinje (ku janė paraqitur pėr herė tė parė elementet ēetnike nė Trebinje tė udhėhequra nga kryetari i Kuvendit tė Trebinjes, ēetniku Bozhidar Vuēureviq, ku promovimin e ushtarėve e bėn me Kokardė Ēetnike, mu nė kazermėn ku ka shėrbyer dhe ku ka qenė prezent z. Ahmet Aliashani.

Pas shpėrthimit tė luftės nė Slloveni nė vitin 1991, mė pas nė Kroaci, edhe njėsiti ku ka shėrbyer z. Ahmet Aliashani, kur mbi 99 pėr qind tė eprorėve jo serbė nė veēanti shqiptarė braktisin ish- APJ, z. Ahmet Aliashani nuk e braktisė APJ-nė dhe iu bashkėngjitet UJ, ku dhe merr pjesė aktive nė luftė nė anėn e UJ (Serbisė). Entiteti serb nė Bosnje nėn komandėn e gjeneralit Ratko Mladiqit dhe kryetarit Radovan Karaxhiqit, ku Ahmet Aliashani ka marrė pjesė aktive nė luftė kundėr Armatės Kroate dhe popullatės kroate nė rajonin e Hercegovinės, Mostarė, Caplinė dhe nė rajonin e gjerė tė Dubrovnikut, ku Ahmet Aliashani nxihet rob nga Armata Kroate nė rajonin e Hercegovinės, dhe dėrgohet nė Burgun Ushtarak tė Armatės Kroate, ku nė atė kohė ka komanduar me njėsitet kroate gjenerali Janko Bobetko, veteran i luftės.

Kosovelli
08-12-09, 21:28
Ahmet Aliashani paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te RugovaGjeneralnėnkoloneli Aleksandėr Demitrieviq, gjeneralnėnkolonel Mile Babiq, gjeneralnėnkolonel Bane Millovanoviq (KOG), dhe shumė tė tjerė nga Beogradi dėrgohen pėr nė Shqipėri, ēka bie ndesh me tė gjitha veprimet e tė gjithė eprorėve tė Shqipėrisė, tė cilėt nė atė kohė vetėm sa e kishin braktisur APJ-nė mbi 99 pėr qind kishin kaluar nė perėndim (Gjermani, Zvicėr, Angli dhe vende tė tjera tė Evropės dhe kuptohet njė numėr i ėshtė bashkangjitur Armatės Kroate dhe Boshnjake nė luftė kundėr APJ-sė, dhe njė numėr shumė i vogėl, simbolik ishte nė Kosovė dhe asnjė oficer shqiptarė qė kishte braktisur APJ-nė nuk ka kaluar nė Shqipėri pėr tė kėrkuar vendstrehim, pėrveē Ahmet Aliashanit.

Mund tė ndodhė qė ndonjė oficer ka kaluar nėpėr Shqipėri pėr nė Itali apo vende tjera tė perėndimit, ku mė pas nė Shqipėri ndodhin shumė gjėra tė rėndėsishme (nė dėm tė popullit shqiptar tė Shqipėrisė, siē janė demonstratat e dhunshme tė vitit ’97, ku edhe hartohet njė plan nga ish-gjenerali i Armatės Shqiptare, Kiqo Nestaf, me prejardhje greke, i cili ka qėndruar nė Greqi dhe ka qenė nė kontakt tė rregullt me Shėrbimin Informativ Grek dhe Jugosllav, ku plani ėshtė bėrė pėr ndarjen e Shqipėrisė nė mes tė Greqisė dhe tė Serbisė. Vija e ndarjes ka qenė lumi Shkumbin. Ēka Ahmet Aliashani duhet tė jap sqarime rreth kėtij plani).

Vrasja e Ministrit tė Mbrojtjes sė Kosovės, z. Ahmet Krasniqit, ku gjithashtu Ahmet Aliashani duhet tė japė sqarime, ku ka qenė nė kontakte dhe lidhjet e tij. Ahmet Aliashani nė Qeverinė e Bujar Bukoshit ka qenė i ranguar nė postin e lartė, njėherit ushtrues i detyrės tė zėdhėnėsministrit tė Mbrojtjes, por asnjėherė nuk ka hyrė nė Kosovė gjersa kanė hyrė trupat e NATO-s.

Ahmet Aliashani nė Shqipėri ėshtė lidhur me Rr. I. nga fshati Tėrrnovc, Komuna e Bujanovcit, person i cili i takon grupeve mafioze qė janė tė organizuar nė Itali, Shqipėri dhe Serbi, ėshtė person i kyēur nė trafikun e organizuar tė drogės dhe tė prostitucionit si dhe njeri i cili kėrcėnon me likuidime.

Gjithashtu ėshtė i lidhur me personat e rrjetit tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave nga Ukraina, Rusia, Bullgaria dhe Shqipėria pėr nė Kosovė. Nė rajonin e Gjilanit dhe tė Kamenicės ka njė rrjet tė kriminelėve, tė cilėve u ka paguar rrogė pėr t’i shėrbyer Ahmet Aliashanit dhe Rr.I. si truprojė. Rrogat ua kanė dhėnė nė vlerė prej 400 marka gjermane.

Gjithashtu nė bashkėveprim me njė person nga Kamenica, e ka dhunuar njė femėr. Rr. I. e ka detyruar atė femėr t’iu bėjė femra grupit tė tyre, ku gjendet edhe Ahmet Aliashani. Kėta persona janė: Z. Rr. nga Kamenica, i lindur 1961 apo 62, i afėrm me Shėrbimin Serb.

Sh. M., A. M. dhe Xh. K. tė afėrm me Shėrbimin Serb. Kėtyre personave Rr. u ka paguar rrogė 400 marka gjermane, si truprojė pėr veti dhe tė Ahmetit.

Rr. I. e ka keqpėrdorė vajzėn N. K. (emri i njohur pėr redaksinė), dhe tani kjo vajzė ka devijuar psikikisht, pikėrisht nga Rr.I. Gjithashtu janė tė lidhur me kėtė rrjet tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave: S. K nga fshati Dajkovcė, komuna e Kamenicės dhe tani jeton nė Ferizaj, F. R nga Kamenica, djali i axhės sė S., M. K. ka punuar deri mė 12 qershor tė ’99, nė sigurimin Shtetėror Serb dhe ende punon, tani gjendet nė Vranjė dhe kohė pas kohe kalon nė Leskovc. S. dajė e ka F. D. punėtor i Sigurimit Shtetėror Serb nė Gjilan dhe Kamenicė, ku gjithashtu ka punuar gjer mė 12 qershor tė ’99, kur edhe janė tėrhequr forcat jugosllave nga Kosova. Tani Rr. ėshtė i lidhur me kėta persona si dhe Ahmet Aliashani. Gjithashtu Ahmeti paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te Rugova dhe urdhėron njerėzit se kush duhet tė punėsohet nė komunėn e Kamenicės. Nė tėrėsi kryetari i Kuvendit Komunal tė Kamenicės, z. Sh. S., ka rėnė nėn ndikimin e Ahmet Aliashanit, ku Ahmeti dhe Rr. pa ndėrprerė bėjnė presion te strukturat komunale, pikėrisht qė personat e rrjeti tė tyre tė punėsohen.

15 prill, 2002 Prishtinė, me respekt B- 25 / 130 “Plaku”

Kosovelli
08-12-09, 21:29
Njėsiti special i SHPK-sė merr kontrollin mbi sigurimin e Presidencės sė Kosovės

“Orė policore”

Prishtinė- Shėrbimi Policor i Kosovės praktikisht qė nga e mėrkura rreth mesnatės ka marrė kontrollin mbi sigurimin e jashtėm tė Presidencės sė Kosovės. Rreth Presiencės sė Kosovės janė parė pjesėtarėt e Njėisė pėr Mbrojtje tė Afėrt tė SHPK-sė (CPU) tė cilėt gjatė njė operacioni spektakular kanė ēarmatosur rojet e sigurimit tė jashtėm tė Presidencės. Mė pas ata janė urdhėruar tė largohen menjėherė nga territori presidencial. Ndėrkohė qė, nė Presidencė kanė mbetur vetėm rojet e sigurisė sė brendshme.
Ekziston mundėsia qė aksioni pėr largimin e sigurimit tė deritashėm tė Rugovės nė kėtė mėnyrė ėshtė bėrė pas paralajmėrimeve tė fundit pėr inkriminimin e mundshėm tė njė kėshilltari pėr siguri tė presidentit (mediat nė Prishtinė zėnė nė gojė Ramė Marajn) nė aktivitete tė paligjshme si dhe kėrcėnimeve qė janė bėrė nga organizata ilegale “Sigurimi i Atdheut”. Arsye tjetėr mund tė ketė qenė edhe vendosja e mjeteve pėrgjuese-zbuluese brenda Presidencės nga shėrbime zbulimi, gjithnjė pa dijeninė e presidentit Rugova.
Burimi i gazetės thotė se presidenti ka kėrkuar masa shtesė tė sigurisė, tė cilat janė aprovuar edhe nga PSSP-ja, pasi qė edhe vetė Rugova ndihej i kėrcėnuar.
Pas hedhjes sė bombės ndaj Presidencės vitin e kaluar, sipas burimit tė gazetės Ramė Maraj kishte bėrė ristrukturimin e sigurimit tė presidentit duke punėsuar vetėm njerėzit qė i njihte nė mėnyrė qė gradualisht ta merrte kontrollin mbi Presidencėn pėr tė krijuar rrjetin e vet tė komunikimit. “Dhe kjo mund tė ketė shkaktuar frikė tė presidenti pėr marrje tė kontrollit nga Maraj. Ndoshta vetė presidenti ka kėrkuar sigurimin nga SHPK”, tha ky burim.
Tė enjten derisa presidenti ende nuk ishte rehatuar me sigurimin e ri, Maraj gjithnjė sipas burimit tė “Lajmit”, me njerėzit e tij mbante mbledhje nė “Grand”.
Mundėsinė e vendosjes sė mjeteve pėrgjuese nė Presidencė kishin filluar ta vėzhgonin edhe hetuesit ndėrkombėtarė. Afera pėlciti kur njė firmė kontraktuese akuzoi Presidencėn se nuk i kishte paguar paratė pėr aparaturėn e porositur tė zbulimit. Njė hetues ndėrkombėtar qė nuk don tė identifikohet thotė se kėto aparate pėrgjimi mund tė jenė tė porositura nga ndonjė shėrbim i huaj i fshehtė, dhe kjo sipas tij ėshtė njė delikt zyrtar qė mund t’i shkaktojė pasoja tė mėdha politike Presidencės. “Pėr kėtė ėshtė paraparė qė Presidencės t’i kontrollohet imuniteti”, tha ai.
Ndoshta aksioni i SHPK-sė mund tė lidhet edhe me intervistimin e Bujar Bukoshit tė martėn nga hetues policorė pėr shkak tė kėrcėnimeve nga “Sigurimi i Atdheut”. Bujar Bukoshi, ndėrkaq nuk e konfirmoi intervistimin nga hetuesia. “Nuk kam lidhje me kėtė punė. Nė Presidencė ka ndodh dhe mund tė ndodh gjithēka dhe mua aspak nuk me habit”, tha Bukoshi pėr “Lajm”.
Sipas burimit akti policor tregon mosbesimin brenda sigurimit tė Presidencės dhe nė njėfarė mėnyre ėshtė bėrė njė sterilizim i objektit nga mjetet pėrgjuese qė ishin instaluar nė Presidencė pa njohurinė e presidentit.
20 minuta para se tė ndodhte aksioni, Maraj kishte dalė nga Presidenca dhe faktikisht atij i janė kėputur tė gjitha lidhjet me Presidencėn.
Zėdhėnėsi i UNMIK-ut, Remi Dourlof tha se policia ka vendosur qė tė jetė mė vigjilente pas kėrcėnimeve dhe paralajmėrimeve tė fundit tė disa liderėve politik. “SHPK ka nevojė tė jetė mė vigjilente dhe kemi vendosur qė tė shtojmė masat e sigurisė te Presidenca pėr tė qenė mė vigjilentė se ēfarė po ndodh atje”, tha Dourlof.
Sipas shefit tė Departamentit tė Rendit Publik, Sheremet Ahmeti nėse SHPK ka marrė kontrollin mbi Presidencė duhet pyetur burimet qė “Lajm” i paska brenda Presidencės. “Unė nuk jam nė dijeni pėr kėtė.Shko veti burimet tua nė Presidencė”, th kolonel Ahmeti duke mbyllur receptorin e telefonit.
Tė njėjtėn e tha edhe kolonel Rrahman Sylejmani, shef i Departamentit tė Policisė Kriminale nė SHPK. “Nuk e di nėse SHPK ka marrė kontrollin pėr sigurimin e Presidencės . Nuk e di nėse ky aksion ėshėt pasojė e hetimeve qė po i bėn policia e UNMIK-ut nė lidhje me shkrimet e fundit nė gazeta. Kėto janė masa tė sigurisė, asgjė mė tepėr nuk mund tė them pėr kėtė”, tha Sylejmani.
Ndėrkohėzėdhėnėsi i Presidencės, Muhamet Hamiti tha se UNMIK-u dhe SHPK-ja kanė vlerėsuar se Presidenca ka nevojė pėr masa shtesė tė sigurisė dhe kėto masa sipas tij kanė filluar tė praktikohen qė natėn e sė mėrkurės. “Pjesėtarėt e Shėrbimit Policor tė Kosovės qė nga mbrėmė janė vendosur nė Presidencė pasi qė UNMIK-u dhe SHPK kanė vlerėsuar se duhet tė vendosen masa shtesė tė sigurisė nė Presidencė”, tha Hamiti.

Kosovelli
08-12-09, 21:32
JA KUSH ĖSHTĖ VRASĖSI I INTELEKTUALIT XHEMAJL MUSTAFASipas dosjes sė “Sigurimit tė Atdheut”
Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut” D. Zh., thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj

Kosovelli
08-12-09, 21:33
Dosja e “Sigurimit tė Atdheut” e dorėzuar ditė mė parė nė UNMIK, e titulluar si Dosja 2005/02/SIA, pėrveē qė paraqet tė dhėna shumė interesante dhe shqetėsuese pėr opinionin publik dhe vendin, nė njėrin nga raportet e spiunimit nga ana e punėtoreve operativė tė “Sigurimit tė Atdheut”, flet gati nė detaje edhe pėr zbulimin e vrasėsve tė intelektualit dhe bashkėpunėtorit tė Ibrahim Rugovės, Xhemajl Mustafės.

Raporti qė flet pėr vrasjen dhe vrasėsit e Xhemajl Mustafės mban datėn 18 tetor 2002. Raporti fillimisht pėrshkruan gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe mundėsinė e rebelimit gjithėqytetar, tė pėrgatitura nga grupe tė ndryshme anekėnd Kosovės. Pastaj, nga tė dhėnat e raportit tė datės 18 tetor 2002 jepet edhe emri i njė personi nga qyteti i Podujevės, pėr tė cilin thuhet se ka organizuar dhe vrarė Xhemajl Mustafėn nė hyrje tė banesės sė tij nė qendėr tė Prishtinės.

Personi D. Zh. Nga Podujeva ėshtė person i cili merret me akte kriminale (likuidime tė njerėzve nė Prishtinė dhe mė gjerė). D. Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi D. ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.

Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut”, D. Zh. thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj.

Pėr Ramė Marajn, ky kėshilltar i Ibrahim Rugovės, tashmė ka tė dhėna se qėndron pas rrėmbimit dhe pastaj karbonizimit tė patriotit Shaban Manaj, hedhjen e bombės nė oborrin e shtėpisė, krimit dhe haremit tė Ibrahim Rugovės. Sipas burimeve nga Klina, Ramė Maraj qėndron edhe pas vrasjes sė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Klinės, njeriut tė urtė, Ismet Rraci.

Maraj gjithashtu tanimė dihet nga tė gjithė vendorėt e ndėrkombėtarėt se ka organizuar edhe shpėrthimin me bombė teledirigjuese ndaj eskortės sė Ibrahim Rugovės mė datė 15 mars tė kėtij viti, nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrsa KFOR-i, UNMIK-u dhe SHPK-ja, duke pasur tė dhėna tė sigurta se nė shtėpinė e Rugovės nė Velani po pėrgatitej diēka e keqe pėr Kosovėn, reaguan. Njė burim ndėrkombėtar thekson se i inkriminuari Ramė Maraj “na ka shpėtuar pėr 20 minuta”.

Rama kishte ikur, por kishin mbetur armėt ilegale, bombat teledirigjuese, para nga punėt e pista, rreth njė milion euro, nė shtėpinė e pistė tė Ibrahim Rugovės.

A thua e ka kuptuar dhe ndien Ibrahim Rugova se themelet e perandorisė sė tij tė vogėl tė krimit kanė nisur fuqishėm tė dridhen.

KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, kėtė strehė tashmė jo tė sigurt pėr kriminelėt shumėngjyrėsh, duhet ta pastrojnė deri nė themel.

epoka e re

Kosovelli
08-12-09, 21:33
Dosja e “Sigurimit tė Atdheut” e dorėzuar ditė mė parė nė UNMIK, e titulluar si Dosja 2005/02/SIA, pėrveē qė paraqet tė dhėna shumė interesante dhe shqetėsuese pėr opinionin publik dhe vendin, nė njėrin nga raportet e spiunimit nga ana e punėtoreve operativė tė “Sigurimit tė Atdheut”, flet gati nė detaje edhe pėr zbulimin e vrasėsve tė intelektualit dhe bashkėpunėtorit tė Ibrahim Rugovės, Xhemajl Mustafės.

Raporti qė flet pėr vrasjen dhe vrasėsit e Xhemajl Mustafės mban datėn 18 tetor 2002. Raporti fillimisht pėrshkruan gjendjen e pėrgjithshme nė Kosovė dhe mundėsinė e rebelimit gjithėqytetar, tė pėrgatitura nga grupe tė ndryshme anekėnd Kosovės. Pastaj, nga tė dhėnat e raportit tė datės 18 tetor 2002 jepet edhe emri i njė personi nga qyteti i Podujevės, pėr tė cilin thuhet se ka organizuar dhe vrarė Xhemajl Mustafėn nė hyrje tė banesės sė tij nė qendėr tė Prishtinės.

Personi D. Zh. Nga Podujeva ėshtė person i cili merret me akte kriminale (likuidime tė njerėzve nė Prishtinė dhe mė gjerė). D. Zh. ka lidhje tė ngushta me oficerėt A. SH. dhe D. G. nga Shqipėria, njėri prej tė cilėve konsiderohet si shumė i rrezikshėm dhe tashmė i ėshtė ndaluar hyrja nė Shqipėri. Nė raport konkretisht thuhet se personi D. ZH. ka dorė nė vrasjen e Xhemajl Mustafės dhe ekipin e ka nė Shqipėri, pėr ku edhe udhėton shpesh.

Personi vrasės qė e jep “Sigurimi i Atdheut”, D. Zh. thuhet se ka lidhje shumė miqėsore me kėshilltarin pėr siguri tė Ibrahim Rugovės, tė dyshuarin me bazė tė fortė pėr organizimin e shumė vrasjeve politike tė pasluftės, Ramė Marajn. Opinionit i ėshtė i njohur fakti se Maraj u bė kėshilltar pėr siguri nė kabinetin e Ibrahim Rugovės vetėm pas vrasjes sė ish-shefit tė FARK-ut, Tahir Zemaj.

Pėr Ramė Marajn, ky kėshilltar i Ibrahim Rugovės, tashmė ka tė dhėna se qėndron pas rrėmbimit dhe pastaj karbonizimit tė patriotit Shaban Manaj, hedhjen e bombės nė oborrin e shtėpisė, krimit dhe haremit tė Ibrahim Rugovės. Sipas burimeve nga Klina, Ramė Maraj qėndron edhe pas vrasjes sė kryetarit tė Kuvendit Komunal tė Klinės, njeriut tė urtė, Ismet Rraci.

Maraj gjithashtu tanimė dihet nga tė gjithė vendorėt e ndėrkombėtarėt se ka organizuar edhe shpėrthimin me bombė teledirigjuese ndaj eskortės sė Ibrahim Rugovės mė datė 15 mars tė kėtij viti, nė qendėr tė Prishtinės.

Ndėrsa KFOR-i, UNMIK-u dhe SHPK-ja, duke pasur tė dhėna tė sigurta se nė shtėpinė e Rugovės nė Velani po pėrgatitej diēka e keqe pėr Kosovėn, reaguan. Njė burim ndėrkombėtar thekson se i inkriminuari Ramė Maraj “na ka shpėtuar pėr 20 minuta”.

Rama kishte ikur, por kishin mbetur armėt ilegale, bombat teledirigjuese, para nga punėt e pista, rreth njė milion euro, nė shtėpinė e pistė tė Ibrahim Rugovės.

A thua e ka kuptuar dhe ndien Ibrahim Rugova se themelet e perandorisė sė tij tė vogėl tė krimit kanė nisur fuqishėm tė dridhen.

KFOR-i, policia e UNMIK-ut dhe SHPK-ja, kėtė strehė tashmė jo tė sigurt pėr kriminelėt shumėngjyrėsh, duhet ta pastrojnė deri nė themel.

epoka e re

Kosovelli
08-12-09, 21:35
JA DISA AKTIVITETE KRIMINALE TE SALIHAJT
Prishtinė, 6 maj 2005 - Ka shumė tė dhėna se njeriu i parė i “Sigurimit tė Atdheut” nė regjionin e Ferizajt konsiderohet Adem Salihaj. Ai strukturėn e kėsaj organizate e ka pasur tė shtrirė nė shumė segmente si nė politikė, nė organet e sigurisė dhe nė ekonomi etj. Bazė ekzekutive e kėsaj strukture ka qenė dhe ende ėshtė grupi i truprojave tė tij, nė krye tė te cilėve ėshtė N. Sh., si dhe lidhjet e tij familjare, B. S. Nė kėtė kontekst do tė dėshironim tė ishim me tepėr tė sqaruar mbi disa implikime tė tij nė aktivitetet konfliktuoze dhe tė jashtėligjshme. Kėshtu thuhet nė fillim tė dokumentit tė parė prej 30 faqesh qė Partia Demokratike e Kosovės (PDK), ia ka dorėzuar para disa ditėve UNMIK-ut pėr hetim, tė cilin dokument gazeta ia ka dalė ta sigurojė nga njė burim ndėrkombėtar, por pėr tė mos i dėmtuar procesin hetimor, i cili besohet se ka filluar ndaj zv/kryeministrit Adem Salihaj dhe disa ministrave nė Qeverinė Kosumi, nė kėtė numėr do ta botojmė vetėm njė pjesė tė kėtij dokumenti.

Shumė nga aktet e dyshimeve pėr veprime jashtėligjore tė Adem Salihajt, edhe nė “Epokė...” i ka bėrė publike pėr opinion edhe kryetari i PReK-ut, Bujar Bukoshi, si dhe kryetari i KK tė Ferizajt, z. Faik Grainca.

Megjithatė, PDK-ja nė kėtė dokument ngrit edhe disa shqetėsime mbi probabilitetin e implikimit tė z. Salihajt edhe nė strukturat paraushtarake nė rajonin e Ferizajt, Kaēanikut, por edhe mė gjerė nė vend.Atentatet apo vetatentatet mbi Adem SalihajnNė dokumentin e hartuar nga PDK thuhet se mė 12.06.2000, duke shkuar nė shtėpi, pas manifestimit tė ditės sė hyrjes sė forcave tė NATO-s dhe tė UĒK-sė, Adem Salihaj raporton njė tentim atentati ndaj tij nė rrugėn “Astrit Bytyqi”, nė Ferizaj.

Sipas njė burimi (emri i njohur pėr redaksinė), nė kėtė rast Adem Salihaj ka gjuajtur me revole nė drejtim tė atentatorit.

“Revolen qė e mbante Adem Salihaj, e kishte pa leje. Shumė gjėra kanė mbetur tė pasqaruara deri mė sot, ka ekzistuar vėrtet diēka reale apo ishte diēka e trilluar nga z. Salihaj nė kėtė histori? Motivet se pse ishte ai i armatosur, ka pasur kėrcėnime mė herėt, paralajmėrime apo ėshtė pėrgatitur enkas pėr atė ditė? Aq mė tepėr kur kemi tė dhėna se po atė ditė, Adem Salihaj nuk kishte pranuar tė ishte pjesėmarrės i pėrbashkėt nė manifestimin qendror pėr tė festuar ditėn e ēlirimit tė vendit, por nė mėnyrė provokuese kishte organizuar nė baza partiake LDK paralelisht manifestim, duke shėtitur nėpėr rrugėt e qytetit, duke bėrė provokim tė hapur dhe duke tentuar tė fusė konfrontim mes qytetarėve. Nė manifestimin qendror merrnin pjesė mijėra veta, kurse nė manifestimin e Adem Salihajt merrnin pjesė afėr 100 veta”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė, ku dhe kėrkohet nga organet e hetuesisė sqarime pse ndodhėn tė gjitha kėto ngjarje nė tė njėjtėn ditė.

Arb
08-12-09, 21:35
Ky magjupi i SHIK-ut ia paska nis me na sjell shkrime te gazates magjupe Epoka e Re...

Kosovelli
08-12-09, 21:36
Vetėplagosja e Adem Salihajt?!Nė njė pjesė tė dokumentit tė PDK-sė thuhet se nė janar tė vitit 2001, Adem Salihaj nga pakujdesia e vet, me revole vetėplagoset nė shtėpinė e tij, me ē’rast lėndon kėmbėn e tij.

“Kishte spekulime edhe rreth kėtij rasti, qė as kurrė nuk e bėnė tė qartė pėr opinionin publik”.Tentim-vrasja e Adem Salihajt?!“Nė maj tė 2003, Adem Salihaj mori pjesė nė njė konflikt tė armatosur nė fabrikėn e tij tė stiroporit tė ashtuquajtur “Styrofer” nė Ferizaj, fabrikė tė cilėn asnjėherė nuk e ka deklaruar si pjesė tė tij pronėsore dhe tė dy ortakėve tė tjerė. Deri te ky konflikt erdhi pėr shkak tė mosmarrėveshjeve nė ndarjen e interesit, me ē’rast Adem Salihaj tenton disa herė ta godasė S. B. me revole dhe se konflikti ėshtė evituar vetėm pas intervenimit tė SHPK-sė, e cila ishte lajmėruar nga punėtorėt e fabrikės. Pas intervenimit policia e ka shoqėruar deri nė stacionin e policisė me tre ortakėt e pėrfshirė nė konflikt Adem Salihajn, G. M. dhe S. B. Policia e SHPK-sė e ka mbyllur kėtė rast dhe nuk e ka bėrė publike dhe se eprori i cili e ka mbyllur rastin ėshtė XH. XH.”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė.

Sipas kėtij dokumenti, pas kėsaj Xh. Xh. ėshtė shpėrblyer nga Adem Salihaj qė nė atė kohė ka qenė kryetar i KK nė Ferizaj, duke ia punėsuar gruan nė KK tė Ferizajt dhe duke ia ndarė njė parcelė pėr ndėrtim nė hyrjen e qytetit dhe atė me dokumente tė falsifikuara.

Mė vonė, thuhet nė dokument, gjatė tentimit tė Xh. Xh. pėr tė investuar nė parcelėn e ndarė nga KK, erdhi deri tė konflikti nė mes tė familjes L. e cila ishte pronare e vėrtetė e parcelės dhe kryeshefit komunal S. K., i cili tenton me ēdo kusht qė tė realizohej premtimi i bėrė Xh. Xh.

“Nė mes familjes L. dhe S. K. erdhi edhe njė konflikt fizik nė lokalet e KK tė Ferizajt. Mirėpo, pas insistimit tė vendosur tė familjes L. kjo nuk u realizua dhe pėr faktin se njė anėtar i kėsaj familjeje punonte si pėrkthyes nė policinė e UNMIK-ut, dhe se pėr kėtė i kishte njoftuar edhe shefat e tij, kėshtu qė Xh. Xh. nuk e kishte ndjekur mė gjerė kėtė ēėshtje. Kjo ngjarje solli nė pah edhe falsifikimin e dokumentit nė Drejtorinė pėr Kadastėr, Pronėsi dhe Gjeodezi nė KK tė Ferizajt. A ėshtė nė dijeni UNMIK-u pėr veprimet e tilla tė z. Salihajt, dhe a mund tė jetė i tillė zv/kryeministėr vendi?” pyet PDK, nėpėrmjet dokumentit.

Kosovelli
08-12-09, 21:37
Ky magjupi i SHIK-ut ia paska nis me na sjell shkrime te gazates magjupe Epoka e Re...
hahahhahahaaa
ti mundesh me shajt me thane qka te duesh
se fort po te dhembe keto jan fakte
hahahahaaa gajret durim durim durim

Kosovelli
08-12-09, 21:38
Bartja e armatimit nga “Sigurimi i Atdheut”Sipas dokumentit qė PDK i ka dorėzuar UNMIK-ut, ka tė dhėna se mė datėn 10.07.2003, njė njėsit i “ Sigurimit tė Atdheut” nga shtėpia e Sh. Sh. nė rrugėn 28 Nėntori nė Ferizaj, ka organizuar bartjen e njė sasie armatimi, armatim eksploziv, mjete pėr aktivizim me teledirigjim, armė Kallashnikovė dhe municion pėr tė.

Nė dokument thuhet se nė kėtė aksion kanė marrė pjesė N. Sh., Sh. Sh., G. N. (truproje tė zv/kryeministrit), H. M. dhe njė person i Prishtinės N.N.

“Bartja e armatimit ėshtė organizuar me dy vetura. Nė njėrėn veturė ka qenė armatimi i vendosur, kurse vetura tjetėr ka ecur para tij pėr tė vėzhguar rrugėn mos ka pika kontrolli apo polici. Aksioni ka pėrfunduar me sukses dhe kjo sasi e armatimit ka pėrfunduar nė fshatin Mramurė tė Komunės sė Prishtinės, nė shtėpinė e M. G. Pas lėnies sė armatimit grupi ėshtė kthyer nė shtėpinė e Adem Salihajt (tani zv/kryeministėr dhe i ka raportuar pėr rrjedhėn e aksionit)”, thuhet nė dokumentin e PDK-sė.

Po ashtu, nė kėtė dokument thuhet se mė datėn 9.12. 2003, pjesėtarėt e “Sigurimit tė Atdheut” me njė veturė kombi tė bardhė dhe me njė mbishkrim tė njė firme (e njohur pėr redaksinė), kanė bėrė bartjen e njė sasie tė armatimit nga lokalet e firmės “F...” nė rrugėn e “Reēakut”, nė drejtim tė Pejės.

“Kjo sasi e armatimit ėshtė dėrguar nė Pejė, vetura ėshtė ndalur nė oborrin e KK tė Pejės. Aty veturėn e ka pritur U. R. dhe M. G. Nuk dihet se ēfarė ėshtė bėrė me tej. Tė gjitha kėto veprime tė z. Adem Salihaj, a janė pjesė e ndonjė pėrgjegjėsie tė deklaruar para UNMIK-ut, apo ndonjė autoriteti vendor, institucional, qė arsyetojnė veprimet e tyre me karakter tė dyshimtė qėllimi dhe implikimi?”, thuhet nė vazhdim tė dokumentit.

Kosovelli
08-12-09, 21:39
Trajnimi diversiv i pjesėtarėve tė “Sigurimit....”, pse dhe kundėr kujt?Nė njė pjesė tė dokumentit tė PDK-sė, thuhet se mė datėn 23 .10. 2003, nė orėn 10.00, nė lagjen Velania, nė shtėpinė nė tė cilėn tani ndodhet dyqani “G-G”, nė katin e dytė ėshtė mbajtur njė trajnim nė tė cilin kanė marrė pjesė rreth 20 persona nga pjesė tė ndryshme tė Kosovės.

“Nė mesin e tyre kanė qenė edhe disa njerėz tė afėrt tė z. Adem Salihaj. Qėllimi i kėtij trajnimi ka qenė pėrgatitja e kėtyre personave qė tė pėrdorin mjete eksplozive mekanike dhe me teledirigjim. Ligjėruesit kanė qenė nga Shqipėria. Gjatė mbajtjes sė takimit masat e sigurisė kanė qenė jashtėzakonisht tė mėdha. A ėshtė bėrė kjo me dijeninė e Presidencės, KFOR-it, UNMIK-ut, apo ndonjė institucioni legjitim dhe legal kosovar apo ndėrkombėtar? Ēfarė fshihet prapa kėtyre qėllimesh dhe trajnimesh?”, thuhet ndėr tė tjera nė dokumentin e PDK-sė, qė tashmė gjendet nė UNMIK dhe besohet se organet e hetuesisė nė heshtje janė duke hetuar njė nga njė tė gjitha rastet e lartpėrmendura.

Arb
08-12-09, 21:39
hahahhahahaaa
ti mundesh me shajt me thane qka te duesh
se fort po te dhembe keto jan fakte
hahahahaaa gajret durim durim durim

Fakte? Cka jane faktet sipas teje?

Fjale Shqip qe dhunohen nga magjupi Muhamet Mavraj e magjupe te tjere, edhe krijojne dosje te imagjinume, nuk jane fakte. Edhe mos na e flliq forumin me shkrime te Epokes magjupe...

Kosovelli
08-12-09, 21:39
Prishtinė, 10 maj 2005 - Njėsitė speciale tė karabinierėve italianė dhe policė hetues tė UNMIK-ut, tė martėn nė lagjen “Bregu i Diellit” kanė bastisur zyret e Institutit pėr Hulumtime Politike Strategjike dhe tė Opinioneve (IHPSO), i cili udhėhiqet nga Ramė Maraj, ndėrsa cilėsohet nga opozita si bastion, pėrkatėsisht kokė e organizatės kriminale “Sigurimi i Atdheut” dhe shtab i dhunės e vrasjeve politike.

Ky i ashtuquajtur Institut, i udhėhequr nga Ramė Maraj, ėshtė regjistruar nė UNMIK si Organizatė Joqeveritare (OJQ), nė bazė tė rregullores 1999/ 22 mė 4 shkurt tė vitit 2000 dhe mban numrin e regjistrimit 5200018-1(shih faksimilin). Nė pikėpamje ligjore, instituti ka tė drejtė tė ushtrojė veprimtarinė, por nė kuadėr tė ligjit.

Ka kohė qė janė hedhur akuza kėmbėngulėse se kėto zyre nė fakt kanė shėrbyer si ēerdhe tė organizatės paramilitare “Sigurimi i Atdheut”, e cila kishte bekimin e kryetarit tė Kosovės, Ibrahim Rugova. Vetė Maraj, i cili sipas dosjes qė e inkriminon atė konsiderohet si bosi i krimit politik dhe ekonomik pas luftės nė Kosovė, ėshtė i emėruar nga Rugova kėshilltar i sigurisė, i ka shėrbyer deri dje dr.Rugovės, deklarohet qė nga vrasja e Zemajt se ėshtė kėshilltar i Rugovės pėr siguri (atė post e mbante Zemaj njė kohė tė gjatė dhe pritej qė tė formalizohej si zyrtar).

Burime tė besueshme tė policisė sė UNMIK-ut kanė bėrė tė ditur pėr “Epokėn e re” se gjatė bastisjes sė zyrave tė “Sigurimi tė Atdheut”, veē tjerash, janė konfiskuar kompjuterė dhe materiale tė shumta. Policia po heton gjurmė qė do tė pėrputheshin me tė dhėnat nė dosjen e SIA-s prej 500 faqeve, e cila, kryesisht pėrmban ‘spiunime’ kundėr disa figurave tė LDK-sė (“LDK kundėr LDK-sė”!), pėrfshirė spiunime e akuza tepėr tė rėnda kundėr Nexhat Dacit (deri nė dhunime e drogė) dhe tė gjithė kėshilltarėve dhe familjarėve tė rėndėsishėm tė tij (Ahmet Alushani, Ramush Tahiri...)

Tė njėjtat burime policore theksojnė se operacioni i policisė ka qenė shumė i fshehtė, madje, sipas tyre, shumė pak njerėz edhe brenda administratės sė UNMIK-ut kanė qenė nė dijeni pėr kėtė.

Pėrndryshe kjo ėshtė ndėrhyrja e dytė me radhė e policisė kundėr krimit tė organizuar nė Kosovė.

Paraprakisht, dhjetėra pjesėtarė tė Shėrbimit Policor tė Kosovės (SHPK), ditėn e mėrkurė, 21 prill, rreth orės 23.00 kanė “thyer” dyert e hekurta tė lagjes Velania nė Prishtinė, me ē’rast kanė marrė nėn kontroll “mbretėrinė” e kryetarit tė Kosovės, Ibrahim Rugova, duke larguar njė pjesė tė personelit qė ėshtė pėrkujdesur deri atė ditė pėr sigurinė e tij. Me kėtė rast, pėrpos arsenalit tė tėrė tė armatimit ilegal, nga shtėpia e Rugovės policia kishte marrė ne vete edhe afro 1 milionė euro, prejardhja e tė cilave nuk ėshtė sqaruar deri mė tani pėr opinionin, sikurse qė nuk ėshtė sqaruar shumė ēka tjetėr.

Kosovelli
08-12-09, 21:41
Fakte? Cka jane faktet sipas teje?

Fjale Shqip qe dhunohen nga magjupi Muhamet Mavraj e magjupe te tjere, edhe krijojne dosje te imagjinume, nuk jane fakte. Edhe mos na e flliq forumin me shkrime te Epokes magjupe...

hahahahahaaaa
mos brohorit per vllazerim bashkim
gajret bre burr
nashta nuk je ti personalisht SIA
mos i merr personale
lexoi nese don dhe kundershto diku

Kosovelli
08-12-09, 21:42
Nga Dokumentet e "Sigurimit tė Atdheut" ; vet dėshmojn pėr pėrfshirjen e Oficerve tė FARK-ut nė tentim Grushtshtetin e 14 shtatorit 1998 nė Tiranė !!!

Ahmet Aliashani paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te RugovaGjeneralnėnkoloneli Aleksandėr Demitrieviq, gjeneralnėnkolonel Mile Babiq, gjeneralnėnkolonel Bane Millovanoviq (KOG), dhe shumė tė tjerė nga Beogradi dėrgohen pėr nė Shqipėri, ēka bie ndesh me tė gjitha veprimet e tė gjithė eprorėve tė Shqipėrisė, tė cilėt nė atė kohė vetėm sa e kishin braktisur APJ-nė mbi 99 pėr qind kishin kaluar nė perėndim (Gjermani, Zvicėr, Angli dhe vende tė tjera tė Evropės dhe kuptohet njė numėr i ėshtė bashkangjitur Armatės Kroate dhe Boshnjake nė luftė kundėr APJ-sė, dhe njė numėr shumė i vogėl, simbolik ishte nė Kosovė dhe asnjė oficer shqiptarė qė kishte braktisur APJ-nė nuk ka kaluar nė Shqipėri pėr tė kėrkuar vendstrehim, pėrveē Ahmet Aliashanit.

Mund tė ndodhė qė ndonjė oficer ka kaluar nėpėr Shqipėri pėr nė Itali apo vende tjera tė perėndimit, ku mė pas nė Shqipėri ndodhin shumė gjėra tė rėndėsishme (nė dėm tė popullit shqiptar tė Shqipėrisė, siē janė demonstratat e dhunshme tė vitit ’97-98 , ku edhe hartohet njė plan nga ish-gjenerali i Armatės Shqiptare, Kiqo Nestaf, me prejardhje greke, i cili ka qėndruar nė Greqi dhe ka qenė nė kontakt tė rregullt me Shėrbimin Informativ Grek dhe Jugosllav, ku plani ėshtė bėrė pėr ndarjen e Shqipėrisė nė mes tė Greqisė dhe tė Serbisė. Vija e ndarjes ka qenė lumi Shkumbin. Ēka Ahmet Aliashani duhet tė jap sqarime rreth kėtij plani).

Vrasja e Ministrit tė Mbrojtjes sė Kosovės, z. Ahmet Krasniqit, ku gjithashtu Ahmet Aliashani duhet tė japė sqarime, ku ka qenė nė kontakte dhe lidhjet e tij. Ahmet Aliashani nė Qeverinė e Bujar Bukoshit ka qenė i ranguar nė postin e lartė, njėherit ushtrues i detyrės tė zėdhėnėsministrit tė Mbrojtjes, por asnjėherė nuk ka hyrė nė Kosovė gjersa kanė hyrė trupat e NATO-s.

Ahmet Aliashani nė Shqipėri ėshtė lidhur me Rr. I. nga fshati Tėrrnovc, Komuna e Bujanovcit, person i cili i takon grupeve mafioze qė janė tė organizuar nė Itali, Shqipėri dhe Serbi, ėshtė person i kyēur nė trafikun e organizuar tė drogės dhe tė prostitucionit si dhe njeri i cili kėrcėnon me likuidime.

Gjithashtu ėshtė i lidhur me personat e rrjetit tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave nga Ukraina, Rusia, Bullgaria dhe Shqipėria pėr nė Kosovė. Nė rajonin e Gjilanit dhe tė Kamenicės ka njė rrjet tė kriminelėve, tė cilėve u ka paguar rrogė pėr t’i shėrbyer Ahmet Aliashanit dhe Rr.I. si truprojė. Rrogat ua kanė dhėnė nė vlerė prej 400 marka gjermane.

Gjithashtu nė bashkėveprim me njė person nga Kamenica, e ka dhunuar njė femėr. Rr. I. e ka detyruar atė femėr t’iu bėjė femra grupit tė tyre, ku gjendet edhe Ahmet Aliashani. Kėta persona janė: Z. Rr. nga Kamenica, i lindur 1961 apo 62, i afėrm me Shėrbimin Serb.

Sh. M., A. M. dhe Xh. K. tė afėrm me Shėrbimin Serb. Kėtyre personave Rr. u ka paguar rrogė 400 marka gjermane, si truprojė pėr veti dhe tė Ahmetit.

Rr. I. e ka keqpėrdorė vajzėn N. K. (emri i njohur pėr redaksinė), dhe tani kjo vajzė ka devijuar psikikisht, pikėrisht nga Rr.I. Gjithashtu janė tė lidhur me kėtė rrjet tė organizuar tė trafikut tė drogės dhe tė femrave: S. K nga fshati Dajkovcė, komuna e Kamenicės dhe tani jeton nė Ferizaj, F. R nga Kamenica, djali i axhės sė S., M. K. ka punuar deri mė 12 qershor tė ’99, nė sigurimin Shtetėror Serb dhe ende punon, tani gjendet nė Vranjė dhe kohė pas kohe kalon nė Leskovc. S. dajė e ka F. D. punėtor i Sigurimit Shtetėror Serb nė Gjilan dhe Kamenicė, ku gjithashtu ka punuar gjer mė 12 qershor tė ’99, kur edhe janė tėrhequr forcat jugosllave nga Kosova. Tani Rr. ėshtė i lidhur me kėta persona si dhe Ahmet Aliashani. Gjithashtu Ahmeti paraqitet nė opinion se tani ėshtė njeriu i parė te Rugova dhe urdhėron njerėzit se kush duhet tė punėsohet nė komunėn e Kamenicės. Nė tėrėsi kryetari i Kuvendit Komunal tė Kamenicės, z. Sh. S., ka rėnė nėn ndikimin e Ahmet Aliashanit, ku Ahmeti dhe Rr. pa ndėrprerė bėjnė presion te strukturat komunale, pikėrisht qė personat e rrjeti tė tyre tė punėsohen.

Arb
08-12-09, 21:43
hahahahahaaaa
mos brohorit per vllazerim bashkim
gajret bre burr
nashta nuk je ti personalisht SIA
mos i merr personale
lexoi nese don dhe kundershto diku

Te lexohet e te besohen shkrimet e ER-se eshte sikur ti besohet gazetes si-moter centike Borba.

Kosovelli
08-12-09, 21:43
Fakte? Cka jane faktet sipas teje?

Fjale Shqip qe dhunohen nga magjupi Muhamet Mavraj e magjupe te tjere, edhe krijojne dosje te imagjinume, nuk jane fakte. Edhe mos na e flliq forumin me shkrime te Epokes magjupe...

pas si rrall po dukesh kendej kah ky forum po sigurisht se je i zanur me "ushtrime" qe po i kryeni me "sigurimin e atdheut"haaaaaaaaaaaaaaaaaa mos u tut de nuk ka shume fakte per ket qfar thash veq 500 pesqind faqe matrial e argumente me emra e mbiemra te kriminlve vrasve e grabitsetve e plaqkitstve te sigurimcave haaaaaaaa

Kosovelli
08-12-09, 21:44
Prishtinė, 21 qershor 2005 Time: 17 : 42

Organizata e ashtuquajtur “Sigurimi Atdheut” (SIA), ka kėrcėnuar me likuidim prof.dr. Mujė Rugovėn dhe familjen e tij. Rugova i ka thėnė Kosovapress-it se kėrcėnimi i fundit i SIA-s ka lidhmėni mė kėrcėnimin paraprak tė Ahmet Alishanit, kėshilltar pėr siguri i kryeparlamentarit Nexhat Daci.

Nė vazhdėn e shumė kėrcėnimeve qė kanė ndodhur kohėve tė fundit ndaj disa figurave tė larta politike, pėrmes njė letre ditė mė parė ėshtė kėrcėnuar me jetė edhe profesori i Fakultetit tė Kimisė, Mujė Rugova.

Komunikata qė mban numrin 101 ėshtė nėnshkruar nga majori, Agim Tropoja, nė emėr tė Shtabit tė pėrgjithshėm tė SIA-s dhe mban logon e kryetarit tė vendit, Ibrahim Rugova.

Tė dielėn rreth orės 13:00 profesor Rugova ka pasur dy telefonata nė telefonin e tij celular nga persona tė prezantuar si SIA. “Rreth orės 13 pėrmes telefonit jam kėrcėnuar me likuidim nga persona tė ashtuquajtur si Sigurimi i Atdheut”, i ka deklaruar Kosovapress-it prof. Mujė Rugova.

“Nė telefon mė ėshtė thėnė se ti dhe familja jeni nė listėn pėr likuidim fizik. Kėtė kėrcėnim nuk e mora aq seriozisht, megjithatė vendosa qė nė tė njėjtėn kohė t’i lajmėrojė organet policore tė vendit, ku edhe dhashė njė deklaratė”, bėri tė ditur Rugova.

E gjithė kjo nuk ka pėrfunduar vetėm pėrmes telefonit. Mujė Rugova ėshtė kėrcėnuar edhe me anė tė njė letre, tė cilėn e ka gjetur tė hėnėn nė kuvertė, nė zyrėn ku punon nė Fakultetin e Kimisė.

“Tė nesėrmėm meqė jam shef i Departamentit tė Kimisė, gjeta njė letėr nė kovertė dhe pash se kėrcėnohem me likuidim nga SIA . Komunikata qė mban numrin 101, ishte shkruar nga major Agim Tropoja, nė emėr tė Shtabit tė Pėrgjithshėm tė SIA-sė, por qė mbante logon e Presidentit. Pėr mua ėshtė e pakapshme se si kryetari i vendit lejon qė tė pėrdorėt apo (keqpėrdorėt) logoja e tij nė letra kėrcėnuese”, tha prof. Mujė Rugova.

Sipas tij, kėrcėnimet e tilla janė shqetėsuese jo vetėm pėr tė dhe familjen e tij, por pėr gjithė popullin e Kosovės, ngase siē tha ai, “populli duhet tė informohet se me kėnd ka punė”.

Rugova ka apeluar tek organet e policisė qė t’i ndėrmarrin tė gjitha masat dhe kjo organizatė terroriste qė vepron nė Kosovė tė ndėshkohet nga dora e ligjit.

Nė komunikatėn e SIA-s qė i dedikohet prof.dr. Mujė Rugovės me moton “RESPEKT PĖR MIKUN, PLUMBA PĖR ARMIKUN!”, thuhet se “nė bazė tė rrethanave tė krijuara jemi tė detyruar pas paralajmėrimit tė fundit me telefon, qė pėrmes kėsaj letre tė veprojmė duke iu bėrė me dije se keni vėrejtjen e fundit pėr sjelljen tuaj dhe dezinformatat publike qė bėni ndaj SIA-sė, LDK-sė dhe krerėve mė tė lartė tė tyre. Prandaj, pėrfundimisht jeni tė paralajmėruar se keni vėrejtjen e fundit pėr shpifje akuzash dhe dezinformata qė shprehni me euforinė tuaj nė vendet publike, kur kemi nė konsideratė se ju jeni njė hajn ordiner i fondeve, pėr tė cilat do tė jepni llogari dhe do tė shpaguani djersėn e popullit me kokė dhe familjen tuaj”, thuhet nė komunikatė.

Sipas kėsaj komunikate pėr tė gjitha kėto SIA ka dosje dhe ėshtė nė dijeni, prandaj do tė jepni llogari para Sigurimit tė Atdheut. “Personaliteti juaj ėshtė nėn pėrcjellje tė vazhdueshme dhe nėse nuk ju bindeni kėtyre urdhrave do tė veprojmė pa mėshirshėm”, potencohet nė fund tė komunikatės sė SIA -sė, qė kėrcėnon me jetė prof. Mujė Rugovėn.

Ndėrkohė, profesori i Fakultetit tė Kimisė, ka shprehur dyshimin se kėrcėnimi i fundit i SIA-s ka lidhmėni me kėrcėnimin e mėhershėm qė i ėshtė bėrė nga kėshilltari pėr siguri i kryeparlamentarit Nexhat Daci, Ahmet Alishani.

“Para tri javėsh, kėshilltari pėr siguri i kryeparlamentarit Nexhat Daci, Alishani, ka ardhur nė Fakultet dhe me ėshtė kėrcėnuar pėr ndalimin e pagės sė kryetarit tė Kuvendit tė Kosovės, Nexhat Daci”.

Sipas tij, Alishani ka pyetur se kush ėshtė duke ia ndalur pagėn kryeparlamentarit Daci. “Dua ta dij se kush nuk ia jap pagėn kryetarit”, ishte pyetja e Alishanit, “ndėrkohė qė e njoftova kėtė tė fundit se unė nuk ndajė paga, por organizojė mėsimin”, tha ai duke shtuar se mė pas ka biseduar me dakanatin e Fakultetit tė Kimisė, qė ėshtė kompetentė pėr kėtė ēėshtje.

Ai ka pohuar se kryeparlamentari Nexhat Daci pasi qė merr pagė nė Kuvend dhe nė Akademinė e Shkencave, nuk i takon paga e tretė me ligjet tė cilat i ka miratuar vet Kuvendi i Nexhat Dacit.

“Dyshojė se kėrcėnimi i Alishanit ka lidhmėni me kėrcėnimin e fundit tė SIA-s”, tha Mujė Rugova, profesor nė Fakuletin e Kimisė, i cili ka tėrhequr vėrejtjen se nuk ka tė bėjė asgjė as me SIA-nė dhe as me LDK-nė, edhe pse nuk pajtohet as me njėrėn dhe as me tjetrėn./

MemphiSx
08-12-09, 21:48
Ne deshmin e Nazim Bllaces,u tha edhe nje e vertet shum e rendesishme!! Ai tha se pas kthimit te Rugoves ne Kosove,SHIK-ut iu prish rahatia! SHIK filloi ti konsolidoj radhet e veta,dhe te filloj me misionin per eliminimin e krereve te LDK-s!!

SHIK-u e kishte rehabilitu QPK-n qe udhehiqej nga Hashimi,duke uzurpu,vjedh,plaqki,dhunu gjithqka qka kishte,mbet pa u shkaterru nga pushteti serb!

Ne AudioKaseten e re te publikuar mbrem,ish Polici e pranoj qe kishte marr parat per vrasjen e Bllaces,dhe po shihet se gjithe ata qe dulen para mediav dhe than qe nuk esht e vertet,se jan pjesmarres ne vrasje,po e pranojn kur po dalin perball Bllaces!!


Kure eshte dita,qe Hashimi t'bohet burr e ti pranon vrasjet???

filxhani
08-12-09, 22:10
Shefi i kėtij grupi individėsh harron se nė Kosovė nuk mund tė pėrdoret asnjė telefonatė e asnjė rrejt interneti pa e kontrolluar forcat ndėrkombėtare qė janė tė pajisura me mjete mė tė sofistikuara. Harrojnė ata se ēdo komunikatė qė lėshohet nga cilido kompjuter nė botė dhe qė shkon nė ndonjė redaksi dihet nga cili vend dhe cili kompjuter ėshtė lėshuar.
Lum gazetari qė e ka shkruar kėtė pasus paska harruar tė informohet nga ndokush qė merret me teknikė informative,se kėta dy rreshta janė veē sa me mbushė artikullin,e realiteti veē e kapėrceu jupiterin,shumė kohė para se tė shkruhet kjo.
Ato tjerat ti besojė kush do!Kemi dashtė liri tė tė shprehurit e popullkraci.

MemphiSx
08-12-09, 22:30
o Kosovelli,SIA-n e ka formu nofka Kompjuteri alias Kupa i KRASNIQIT,SIA as qe ekziston ,e mos u merr me ksi prralla qe kan deshtu,dhe qe rruga e ksaj organizate t'qon ne zyret e PDK-s,dhe t'SHIK-ut!!

Cili je ti bre?? Azemi,shpresimi,fahredini,a ndoshta edhe milaim zeka ahhahhahhah :P

pranveruesi
08-12-09, 22:36
...thote nje fjale e urte popullore: Bjene nje budalle dhe e gjuane gurin ne bunare 500 te mequme sune e nxjerrin ma...

...keshtu eshte puna me kete Bllace budallen mundohet me i shti njerzite me i qete fshetesit shteterore, po o malllkuar qofshin po ku tregohen fshehtesit e Shtetit dhe te Sherbimit Intelegjente te shtetit SHIK-ut...


...Une jame Krenare dhe do ta ndihmoj Inshalle kur nuk shuhet nje sherbim i till ne te mire te shtetit sic eshte SHIK-u se ashtue shuhet edhe shtetit, keta tradhetare e klushe te tyre qe lehine kendej e dina se ju dheme se kane kujtu me vra e me burgose Shqipetare sa te mujne ne kohen e serbis e kurr mos me jep llogari, po ska more ashtu...tungiii