PDA

View Full Version : Kerkoj IP e irc.dardania.de sepse dua ta lidhi me domain time...


lulikras
06-02-10, 18:59
Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de

shfletuesi_
06-02-10, 19:24
Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de


Pse ip.. fute aty vetem linkkun psh keshtu http://www.dardania.de/chat/


:) edhe kjo eshte zgjidhje

bIgEr
07-02-10, 12:08
Pershendetje me duhet IP e Chatit per ta lidhe faqen time me chat tuain permes MX Recorde...
Por me duhet IP e Chatit nese ka mundesi te me dergoni ne PM apo duke ju pergjigje postimit tim.

Do te thot : Kerkoj IP e Chatit apo SHELL qe ta lidhi chatin tim me irc.dardania.de

Pershendetje lulikras..

Se pari MX-Recorde jane per e-maila d.m.th ku lidhet mailserver..

Se dyti mundesh me lidh permes cname.. irc.chatiyt.com ne irc.dardania.de

Se treti hyn

START
RUN
cmd
nslookup irc.dardania.de

Ti qet ip-t :)

Hajde shnet e pare..

Per t'mire ;)

lulikras
07-02-10, 16:26
i nderuar une e di mire se qfare shte MX Record e Channel ka kohe te gjat qe punoj me rrjet hapsira...


Por pytja eshte se une dua ta lidhi chatin tuaj permes faqes time pershembull : http://ircchat.shqipe.be

Ju mundeni me pa e kam li dhe krejt po vetem nje problem me ka dal se sme del qka shkruajn ataret e chatit ne publike.Une kam lidhe me ket ip 97.74.144.146

ĘPor IRC chat mund te ken IP te ndryshme nga HTTP ose HTTPS qe keni ju .....;

Qe do te thot ju mund te keni nje apo me shume ip te chatit te cilat i percaktioni te kryen fuksione te chatit.


Ju pershendes ju faliminderit pa harruar te perserish te marr pergjigje nga ju...

Gjitha te mirat.

bIgEr
07-02-10, 18:18
i nderuar une e di mire se qfare shte MX Record e Channel ka kohe te gjat qe punoj me rrjet hapsira...


Por pytja eshte se une dua ta lidhi chatin tuaj permes faqes time pershembull : http://ircchat.shqipe.be

Ju mundeni me pa e kam li dhe krejt po vetem nje problem me ka dal se sme del qka shkruajn ataret e chatit ne publike.Une kam lidhe me ket ip 97.74.144.146

ĘPor IRC chat mund te ken IP te ndryshme nga HTTP ose HTTPS qe keni ju .....;

Qe do te thot ju mund te keni nje apo me shume ip te chatit te cilat i percaktioni te kryen fuksione te chatit.


Ju pershendes ju faliminderit pa harruar te perserish te marr pergjigje nga ju...

Gjitha te mirat.

Nuk po du me hy detajeve rreth qa jon MX-at pasi qe sun te bindi ty qe gabim e ke e ti vazhdon me tenden...

E kom cek me lart se si i mer ip-t e dardania.de t'irc-it

Start
run
cmd
ne dritaren e zez e shkrun nslookup irc.dardania.de ..

Perndryshe Irc Server n'java applet mundesh me perdor irc.dardania.de e nuk ke nevoj te cekesh ndonje ip..


P.S Lexo me shum rreth DNS Server ;) sepse paske mbetur mrapa

lulikras
07-02-10, 19:07
Te faliminderit rreth kesaj : nslookup irc.dardania.de

Sepse une ket se dia : nslookup sa i perket MX Recod ben shume e shume pune i nderuar dhe ben punen e konektimit ( lidhejve ),shembull : Rado, Irc , Voice etj etj ....

Por i nderuar une kam lexuar per ate te them pa te ber per tu ndir keq te ftoj ta lexosh ket :

http://faq.everybox.com/

Te pershendes dhe te ftoj ta vizitsh une po sa konektova Dardania chat ne faqen time : http://ircchat.shqipe.be

Per ndryshe tani mundesh te kyqesh dhe me mIRC shembull:
/server irc.shqipe.be
dhe direkt te lidhe me Dardanin emri i dhomes #Shqipe te lidhe me dhomen #Dardania.


Dhe nje her te faliminderit per comandet ne RUN : nslookup gjitha te mirat dhe rrespekt per ju i nderuar.

bIgEr
08-02-10, 15:35
Te faliminderit rreth kesaj : nslookup irc.dardania.de

Sepse une ket se dia : nslookup sa i perket MX Recod ben shume e shume pune i nderuar dhe ben punen e konektimit ( lidhejve ),shembull : Rado, Irc , Voice etj etj ....

Por i nderuar une kam lexuar per ate te them pa te ber per tu ndir keq te ftoj ta lexosh ket :

http://faq.everybox.com/

Te pershendes dhe te ftoj ta vizitsh une po sa konektova Dardania chat ne faqen time : http://ircchat.shqipe.be

Per ndryshe tani mundesh te kyqesh dhe me mIRC shembull:
/server irc.shqipe.be
dhe direkt te lidhe me Dardanin emri i dhomes #Shqipe te lidhe me dhomen #Dardania.


Dhe nje her te faliminderit per comandet ne RUN : nslookup gjitha te mirat dhe rrespekt per ju i nderuar.

Per gjerat qe ju tu fol ti jon DNS --
Ne DNS ka shume gjera
A Record
AAAA Record
CNAME
MX
etj etj ..

MX ka te beje me mail server..

MX = Mail Exchanger RECORD.. e cila specifikon MailServer i cili eshte pergjegjes per pranimin e mesazheve ne e-mail ne emer te Faqes tuaj..

Prap po e ceki lexo me shum rreth DNS ( Domain Name Server )

Per t'mire ;)