PDA

View Full Version : Tmerr..nga vrasja e qindra delfinav ...


Diana007
12-02-10, 19:36
Danimarka duhet perkulur koken prej turpit! Deti eshte i kuq, por kjo nuk ka te bej asgje ndryshimet klimatike...


http://img130.imageshack.us/img130/6364/54831753.jpg

Kjo eshte per shkak te mizoris se qenieve njerzore (qenieve te civilizuara), te cilet vrasin me qindra delfin inteligjent dhe te njohur Calderon dolphins!!
Kjo ndodh cdo vit ne ishujt Faroe ne Danimark. Ne ket kasaphane protagonistet kryesor jane jan te rinjet.
PSE?
Per te treguar se ata jan te rritur dhe te pjekur!!!....


http://img130.imageshack.us/img130/5906/88236149.jpg

Eshte me rendesi te ceket se Delfini Calderon, si shum specie tjera te delfineve jane afer
zhdukjes, ata jan gjithmon te afert me njerezit per te lozur dhe shoqeruar. Ne nje menyr shume shoqerore...

http://img130.imageshack.us/img130/2720/77226181.jpg

Ata nuk vdesin shpejte, ata shpohen disa here me grepa te trashe, dhe ne ate qaste delfinet lshojne zera te tmershem qajne, shum ngjajshem me zerin e nje femiu te posalindur.

http://img130.imageshack.us/img130/8250/35352368.jpg

Vuajne shum gjate vdekjes dhe kjo munde te pershkruhet si "torture" dhe asnje nuk ka meshire deri sa keto qenie te embela vdesin ngadale ne gjakun e tyre...


http://img130.imageshack.us/img130/8884/96212837.jpg


Kjo eshte e teperte!
Ne do ta dergojme ket mail deri sa te arije ne duar te duhura ne nuk do ta lexojme vetem per vete, se kjo do t'na bej pjesemares...


http://img130.imageshack.us/img130/7490/77635258.jpg
http://img130.imageshack.us/img130/8292/11123466.jpg

http://img130.imageshack.us/img130/5874/33908017.jpg

bert
12-02-10, 20:41
rrace e ndyre danezet

uck_aksh
12-02-10, 22:00
ku esht zoti apo ndoshta zoti thot keshtu ju qe besoni ne te

shfletuesi_
12-02-10, 22:03
Zoti i denoft t'gjithe ata qe kan bere kete gje. Sdo ju shkoj larg ketyre njerezeve .

Albonita
13-02-10, 01:01
------------>:frown: :frown: :frown:

lirik
13-02-10, 11:50
sa me mir te jesh per njeriun me keq esht siq duket njeriut po i sherbejn te gjitha e ai i sherben egos se vet zoti e len njeriun te mbushet me mekate pastaj e gjykon njeriu qenje me instikt kafshrorė te llojit te veqant
keto vrasje deshmojn
se si evret njeriu delfinin mikun me te mir
ka shum njerz q ejan si delfini dhe duke dashur te deshmojn shpirtin
e tyre kan ra nen kthetrat e thikes e te sulmeve barbare e
mosmirnjohse viktima te shpirtit te bardhe siq e ka delfini
por ja se qka te pret te jesh i mire dhe i urte ndaj bishes njeri
shifeni fatin e delfinit delfini dhe njerzit shpirtbadrh duhet te ken mbrojtje
nga katilet te ndalohet ky krim i gjujtjes s e delfinve

GURI SYLAJ
13-02-10, 12:11
E po ky eshte NJERIU shtaza e fundit e Evolucionit!
Dikund vrasin me qindra delfin ,dikund tjeter me qindra Lisa ,dikund me qindra lepuj e dikund me qindra njerez!
Dhe shtrohet pyetja ???
A ka mundesi qe kjo qenje kaq mķzore te jete "Mrekullia " e Zotit!!

Uragani_99
13-02-10, 12:24
E po ky eshte NJERIU shtaza e fundit e Evolucionit!
Dikund vrasin me qindra delfin ,dikund tjeter me qindra Lisa ,dikund me qindra lepuj e dikund me qindra njerez!
Dhe shtrohet pyetja ???
A ka mundesi qe kjo qenje kaq mķzore te jete "Mrekullia " e Zotit!!

Koment shume i sakte ,domethenes dhe me vend.Suksese i nderuari Guri Sylaj......me nderime ....Uragani_99

Oltiana1
13-02-10, 12:45
Si nuk kanė frikė ore kėta njerėz qė veprojnė kėshtu , pa pikė ndėrgjegje janė tė tillėt :(

bert
13-02-10, 16:44
keta cdo emer mund ti quash vetem njerez jo. te masakrosh delfine si kto eshte krimi i shekullit. rrace e ndyre

lirik
13-02-10, 23:39
Sa mė i mirė tė jeshė per njeriun ma keq ėsht -
siq duket njeriut po i sherbejn te gjitha ,e ai i sherben egos se vet,
zoti e len njeriun te mbushet me mekate pastaj e gjykon,
njeriu qenje me instikt kafshrorė te llojit te veqant,
keto vrasje deshmojn ė
se si e vret njeriu delfinin mikun me te mir ė te njeriut ,

ka shum njerz q e jan si delfini, dhe duke dashur te deshmojn shpirtin
e tyre human paqsorė kan ra nen kthetrat e thikes mizore barbare
, e te sulmeve barbare te kriminelit njeri

qenja njeri po tregohet mosmirnjohse me delifin

delfini viktima e shpirtit te bardhė shpirte te bardhė siq e ka delfini


por ja se qka te pret pėsim masaker ktiminal

te jesh i mire dhe i urte ndaj bishes njeri

shifeni fatin e delfinit delfini shpirtbardhė paqsorė
qe deshiron te luaj me njeriun ai vjen per loje me njeriun i pa djallzuar
njeriu e masakron


njerzit shpirtbadhė por edhe delfinet
duhet te ken mbrojtje me ligj

nga katilet masakrues

te ndalohet ky krim i gjujtjes s e delfinve