PDA

View Full Version : Rrymat e tingullit Bing-Beng tė galaktikės


~AnnA~
29-03-10, 19:01
Rrymat e tingullit Bing-Beng tė galaktikės
Rrymat e tingujve qė gjėmojnė nėpėr hapėsirė u ēelin shtegun studimeve tė reja nė kėtė lėmė. Dy skuadra duke hulumtuar universin zbuluan se galaktikat aktualisht janė tė grumbulluara bashkė, shpesh nė distanca prej 500 milionė vitesh-dritė. Nė pėrgjithėsi, distanca e galaktikave harmonizohet me rrymat e tingujve. “Triumfi ėshtė se sinjali ėshtė parė nė zonėn e parashikuar”, tha Riēard Elis, astronom. Zbulimi ėshtė i pėrmasave tė mėdha sepse grupe tė ndryshme kanė arritur nė tė njėjtin pėrfundim. Astronomėt e njė skuadre studiuan vendndodhjen e 221000 galaktikave nėpėrmjet njė teleskopi nė Australi. Skuadra tjetėr vėzhgoi 46000 galaktika brenda 6 bilionė vitesh-dritė me njė teleskop nė Nju-Meksiko, SHBA. Zbulimi pėrkon me parashikimet bėrė para 30 vjetėsh. Grupet gjurmuan strukturėn 500 milionė viteve-dritė nė momentet e para pas shpėrthimit tė universit dhe shndėrrimit tė tij nė 13,7 bilionė vjet mė parė, kur kuantumi misterioz luhatej nėpėr hapėsirė. Kjo ka krijuar xhepa tė dendėsive tė ndryshme nė njė mjegull tė tharė gazi tė jonizuar dhe fotone qė grumbullohen nė struktura si yjet dhe galaktikat. Por kur grumbujt e gazit u rritėn, fotonet nė mjegullėn e dendur u tendosėn nga presioni i jashtėm dhe kundėrvepruan. Kėto forca tė kundėrta lėshojnė presion apo tinguj, dallgė, qė lėkunden brenda mjegullės. Rrymat e tingullit kanė udhėtuar rreth 500000 vite-dritė kur tingėllima big bang ka ndaluar. Kjo rritje e rrymės sė tingullit e ka origjinėn nė tė gjitha pikat e universit. Lindja e galaktikave priret pėr t’u pėrsėritur nė skajet e gurgullimės, ku dendėsia ėshtė pak mė e vogėl dhe forca e tėrheqjes pak mė e madhe./Telegrafi/