PDA

View Full Version : Nė front me kondom


Lapsi
20-05-10, 13:37
Kryerja e marrėdhėnieve seksuale mes ushtarėve gjatė misioneve ndėrkombėtare nuk ėshtė e lejueshme, por zbatimi nė praktikė i kėtij rregulli mbetet mjaft i vėshtirė. Kjo ėshtė arsyeja pse misionet e shumė ushtarakeve angleze pėrfundojnė parakohe. Sipas ministrisė sė Mbrojtjes britanike, tė dhėnat pėr ushtaraket femra tė cilat duhet tė braktisin misionet nė Irak dhe Afganistan pėr shkak tė shtatzėnisė janė gjithmonė e nė rritje. Pikėrisht pėr kėtė arsye ky dikaster ka ndėrmarrė njė fushatė publicitare ku kėrkohet mė shumė kujdes me raportet seksuale nė front.
“Raporti femėr-mashkull i trupave britanike nė mision ėshtė 1-50 dhe nė kėto kushte pėr njė femėr ėshtė mjaft e vėshtirė tė shmanget njė natė seks nė front”, thuhet nė fushatėn publicitare botuar nė revistėn ushtarake, “Soldier”.
Nė fakt ēėshtja nuk ėshtė e lidhur aq shumė me moralin se sa me faturėn financiare qė i kushton qeverisė britanike. Pėr drejtuesit e mbrojtjes britanike janė kostot e kthimit tė ushtarakeve tė mbėtura shtatzėna ato qė i shqetėsojnė mė shumė, pasi sipas ligjit nė momentin qė njė femėr ushtarake mėsohet se ka mbetur shtatzėnė nė front, ajo riatdhesohet menjėherė. I njėjti rregull vlen edhe pėr civilėt tė cilėt punojnė nė ushtri.
Sipas britanikes “Mail on Sunday” numri total i femrave tė riatdhesuara pasi kanė mbetur shtatzėnė nė Irak e Afganistan nga janari i 2003-it deri nė shkurt tė 2009-ės ėshtė 140.

Prishtina-racing
20-05-10, 13:44
Ju vyn mu shumu se edhe ashtu qdo dit po vrahen :P

Lapsi
20-05-10, 13:46
“Raporti femėr-mashkull i trupave britanike nė mision ėshtė 1-50 dhe nė kėto kushte pėr njė femėr ėshtė mjaft e vėshtirė tė shmanget njė natė seks nė front”, thuhet nė fushatėn publicitare botuar nė revistėn ushtarake, “Soldier”.
shume te forta, vigjilente ne vijen e kuqe