PDA

View Full Version : Kush janė mė tė pasurit e kush mė tė varfurit nė Europė ?


Oqeani
21-06-10, 17:21
Kush janė mė tė pasurit e kush mė tė varfėrit nė Europė?


Sipas njė raporti tė shpallur nė Bruksel, listė kjo e cila krijohet nė bazė tė fuqisė blerėse ndėr popullatėn evropiane, Luksemburgasit janė qytetarėt mė tė pasur, kurse Bullgarėt janė mė tė varfėrit.

Duke marrė parasysh mesataren Europiane 100, Luksemburgu i cili jeton nga Bankat, i pari ėshtė nė listė me nivel 268% pėr vitin 2009.

Irlanda ėshtė e dyta me 131%, pastaj radhiten Holanda, Austria dhe Suedia. Franca gjendet diku ka mesi me 107%, ku para saj radhiten Gjermania me 116% dhe Belgjika me 115%.
Mė tė vartfėrat janė Bullgaria me 42 dhe Rumunėt me 45, qė janė edhe shtetet e fundit qė kanė hyrė nė bashkimin e Evropian nė vitin 2007.

Anketėn e ka bėrė agjensioni europian pėr statistikė EUROSTAT, ku ka llogaritur prodhimin e brendshėm bruto pėr kokė tė banorit nė 27 shtete evropiane.

premium
21-06-10, 18:25
Ndersa nėse krahasojmė pasuritė industriale , Kosova barazoet me shtetet e Afrikes jugore .