PDA

View Full Version : Lind nje Ylle ne gjithesi


~AnnA~
18-11-10, 15:05
Momentin spektakolar tė formimit tė hershėm tė yllit mė tė ri nė gjithėsi kanė arritur ta kapin shkencėtarėt e universiteteve nė Yale dhe Harward me ndihmėn e teleskopit special tė NASA-s, transmetoi gazeta britanike “Telegrapf”.

Astronomėt amerikanė e kanė zbuluar yllin mė tė ri tė njohur nė galaktikėn Persey, rreth 800 vit drite larg galaktikės sonė Rruga e qumėshtit.

Shkencėtarė besojnė se e kanė zėnė momentin e saktė kur ylli i vogėl, i emėrtuar L1448-IRS2E, ka lindur.

“Ėshtė shumė e vėshtirė tė detektohen objektet nė fazėn e formimit tė hershėm tė yllit, sepse janė shumė afatshkurtėr dhe emetojnė pak dritė”, ka thėnė udhėheqėsi i studimit Xupeng Chen nga Yale.http://astronomicamentis.blogosfere.it/images/sistema_nanabianca_stellaneutroni.jpg

YanYan
19-11-10, 02:06
Sa interesante :smile:
Anna, nqs ke me shume foto, na i ven ti shofim. Jan nje mrekulli!

~AnnA~
19-11-10, 11:40
Sa interesante :smile:
Anna, nqs ke me shume foto, na i ven ti shofim. Jan nje mrekulli!
Ja nje foto edhepse jo shume e qarte...Ylli gjendet mes Fazes Pre - Pro (kjo e fundit eshte faza perfundimtare)...
Ndoshta do kete nje foto me te pastert dhe do vrehet me mire ylli kur te mbaroje ciklin e formimit, sepse me rritjen e mases rritet dhe emitimi i drites
http://www.sciencedaily.com/images/2010/06/100617132226.jpg

Yan, sic e lexojme edhe ne artikullin, se eshte shume e veshtire te detektohet nje objekt qe sapo ka filluar te linde (per shkak drites se dobet), per ate eshte shume e veshtire te arrish te besh nje foto te objektit.

Fotoja e marre nga: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/06/100617132226.htm

Fshatari
19-11-10, 14:37
Ja nje foto edhepse jo shume e qarte...Ylli gjendet mes Fazes Pre - Pro (kjo e fundit eshte faza perfundimtare)...
Ndoshta do kete nje foto me te pastert dhe do vrehet me mire ylli kur te mbaroje ciklin e formimit, sepse me rritjen e mases rritet dhe emitimi i drites
http://www.sciencedaily.com/images/2010/06/100617132226.jpg

Yan, sic e lexojme edhe ne artikullin, se eshte shume e veshtire te detektohet nje objekt qe sapo ka filluar te linde (per shkak drites se dobet), per ate eshte shume e veshtire te arrish te besh nje foto te objektit.

Fotoja e marre nga: http://www.sciencedaily.com/releases/2010/06/100617132226.htm

Perveē gjithesise dhe forumit, nuk di ku mund te lindin yjet!
Verejta se ky ylli i ri i gjithesise kishte drite te dobet, i mjeri! Shkelqesia e disa yjeve, ketu ne forum, m'i ka verbue dy syte, mua!lol!

~AnnA~
20-11-10, 11:04
Perveē gjithesise dhe forumit, nuk di ku mund te lindin yjet!
Verejta se ky ylli i ri i gjithesise kishte drite te dobet, i mjeri! Shkelqesia e disa yjeve, ketu ne forum, m'i ka verbue dy syte, mua!lol!

E kam dite qe yjet lindin vetem ne qiell :)
Qekur edhe ne forum?