PDA

View Full Version : “Super Hėna” sonte dominon qiellin


~AnnA~
19-03-11, 15:52
Agjencia Amerikane e Hapėsirės, NASA, ka njoftuar se sonte nė mbrėmje, nė qiell do tė dominojė “super Hėna” - njė fenomen ky astronomik tė cilin shumica e njerėzve mund ta shohin disa herė nė jetė.

Hėna do tė arrijė distancėn mė tė afėrt qė mund tė arrijė ndaj Tokės, 356 mijė e 577 kilometra, duke bėrė qė tė shihet mė e madhe se kurrė.

Pėr herė tė fundit “super Hėna” ėshtė regjistruar mė 28 mars tė vitit 1983.

http://info.kopp-verlag.de/data/image/andreas_v_retyi/2011-03/Super%20Vollmond/3.jpg

~AnnA~
19-03-11, 15:57
http://info.kopp-verlag.de/data/image/andreas_v_retyi/2011-03/Super%20Vollmond/1.jpg

http://info.kopp-verlag.de/data/image/andreas_v_retyi/2011-03/Super%20Vollmond/8.jpg

rastesishT
19-03-11, 20:00
Sa mire e punuar sikur te ishte reale. :)

~AnnA~
19-03-11, 20:29
Sa mire e punuar sikur te ishte reale. :)

Mbase eshte dhe reale :)))
Sa keq qe kendej nga une kohe me mjegulla e nuk shikoj gje!

Domira
19-03-11, 22:46
Sa bukur dukej, nje shkelqim i fuqishem me ngjyre argjendi.

premium
19-03-11, 22:53
Sa mirė ,, a thua mundem me shku me biēikletė mbasi hėna ėshtė afruar Tokės:)

Lapsi
19-03-11, 22:55
sa keq, nuk mund ta shohe, ka mjegulla

elvio
19-03-11, 22:58
sa keq, nuk mund ta shohe, ka mjegullado ta pershkruaj une Lapsi,se s'ka pak sec qe dola enkas,,,,,,,,,.

Syri im nje dallim te vogel tregon,edhe pse duken si male ne te gri

rastesishT
19-03-11, 23:04
Sa mirė ,, a thua mundem me shku me biēikletė mbasi hėna ėshtė afruar Tokės:)


Nese ke nevoje per ndonje shkalle mundem te ta ofroj dhe ngjitemi me leht. :)


Tash shume me leht per austronatutet sepse nuk do perdorin ato bocat e oksigjenit do shkojn ne hene pa to :D

Makresh
19-03-11, 23:07
Nuk mu duk me e madhe se herave tjera.
Bile, ka njeher duket me voluminoze se sonte, por jo edhe me e ndritshme.

rastesishT
19-03-11, 23:27
Po behet hena e plot me duket. Muaji qe po hyn do te bej i ftoht

Guri i madh
19-03-11, 23:29
Nuk mu duk me e madhe se herave tjera.
Bile, ka njeher duket me voluminoze se sonte, por jo edhe me e ndritshme.ne katolikt e kena vrejt se ka pas dallim nga ditet tjera

Makresh
19-03-11, 23:54
ne katolikt e kena vrejt se ka pas dallim nga ditet tjera

Ani shum mir, vec te para.

LuLjaa
20-03-11, 00:24
.. qanej ka Sojeva po doket ma drit, a te na jo terr si gjithe

PS. ej nime a u ngjit nalt Hana a hala posht eshte, se sen s'po marr vesh
nashta ma heret u kan kjo une se kam pa se qe 8 ore mrena jam kan

Guri i madh
20-03-11, 00:26
.. qanej ka Sojeva po doket ma drit, a te na jo terr si gjithe

PS. ej nime a u ngjit nalt Hana a hala posht eshte, se sen s'po marr vesh
nashta ma heret u kan kjo une se kam pa se qe 8 ore mrena jam kan


po te besoj qe se keni pa se mesiguri edhe rryma ju ka mungue :biggrin:

LuLjaa
20-03-11, 00:40
po te besoj qe se keni pa se mesiguri edhe rryma ju ka mungue :biggrin:

Jo, jo pernime une se kam pa, as s'di ēka u ba se n'pune jam kan deri n'ora 23
e aty mshel o tii ku me pa njeri,, rrym ka pas

Guri i madh
20-03-11, 00:46
Jo, jo pernime une se kam pa, as s'di ēka u ba se n'pune jam kan deri n'ora 23

e aty mshel o tii ku me pa njeri,, rrym ka pas


qka ne pun sot e shtune


e kafe dynja me pas qen gjall xhaxh Enver Hogja te kish dekorue si heronia e punes socialiste kishe pas te drejt nji liter vaj ulliri me ble ma shum se putort tjer :biggrin:

LuLjaa
20-03-11, 00:51
Hahahahahaaa jo qat vaj se kisha blee hiq po najsen tjeter qe um haet ma shume :D qyree ky thot e shtune sot, na edhe t'diellen punojm eej , 1 here ne jave pushim e kem e une e kam te ejten :D

.. lej keto sene ti, po kallxom najsen per Hėnėn ... nese ki pa diēka interesant ti

Skyfter
20-03-11, 00:52
"Wir sind wieder wer", ka thon ujku kur e ka pa henen e plote...........Jo un por Graffito ka thane :tongue:

premium
20-03-11, 10:54
... shpesh here shkoj te Hana ... burrin e saj i kam komshi :)

~AnnA~
20-03-11, 10:58
Kam qendruar mbreme jashta dhe e bera nijet, derisa te shoh Henen nuk hy mbrenda sikur dhe Tsunami te me vie:)
Dukej vertete mahnitese....

Oltiana1
20-03-11, 11:25
Sa kurioze isha me parė mbrėmė " Hėnėn" , por koha ishte aq e vranėt dhe nuk arrita me pa gjė :S

Guri i madh
20-03-11, 17:12
bente drit ma shum po edhe diktohej si ishte ma madhe


e qka u kan nata pram per smakiqt e obris

tipi engjellor
20-03-11, 22:51
ka pasur mjegulla e skemi mundur ta shofim

~AnnA~
21-03-11, 10:03
Mos merziteni se va sjelle ketu Henen :)

t70xcoUZPjg

rastesishT
21-03-11, 10:53
Aq mahnitese ishte edhe aq afer tokesh ishte sa qe mora nje Top tenisi dhe goditja henen me te :D :D E topi kthehej serish tek une une serish goditja henen deri sa iku prap u ngjit ne nivelin e duhur.

Zero Cool
21-05-12, 17:13
Shfaqet eklipsi unazor


xl-WdeqZW1w&feature=player_embeddedNė media e quajne Unaza e Zjarrte, sepse kete pershtypje krijoi eklipsi i vrojtuar ne te gjithe Paqesorin, nga Azia ne Perendim te Shteteve te Bashkuara.

Miliona njerez deshmuan fenomenin e veēante kur hena eshte ne piken e saj me te larget nga toka dhe nuk arrin ta bllokoje diellin plotesisht. Eklipsi unazor u pa shume qarte ne Tokio, ku njerezit dolen neper parqe, moren varka e madje kishin parashikuar dhe udhetime me avione private.Evente te ngjashme u organizuan edhe ne Kine e Tajvan.


http://top-channel.tv/foto/uploads/Image/21maj/unaza1.jpg


http://top-channel.tv/foto/uploads/Image/21maj/unaza2.jpg


Gjiganti japonez i elektronikes, 'Panasonic' organizoi nje ekspedite ne majen e malit Fuji, nga ku eklipsi u filmua me ndihmen e pajisjeve diellore. Qellimi yne ishte te transmetonim eklipsin me te bukur unazor nga mali me i larte i Japonise, sqaroi kompania.

Nuk ishin kaq me fat vezhguesit e qiellit ne Hong Kong. Qindra vete u mblodhen ne skelen Koėloon ku autoritetet kishin vendosur teleskope me filtra solare, por rete e dendura e penguan pamjen. Ne Shtetet e Bashkuara, eklipsi u pa me mire ne Nevada e Kaliforni. Fenomeni i rralle ishte i qarte ne nje fashe prej 240 deri ne 300 kilometra, ndersa pjeserisht eklipsi mund te shihej edhe ne pjesen me te madhe te Azise Lindore dhe Ameriken e Veriut.


http://top-channel.tv/foto/uploads/Image/21maj/unaza3.jpg


http://top-channel.tv/foto/uploads/Image/21maj/unaza4.jpg