PDA

View Full Version : Te paret qe shkelen ne Hene!


~AnnA~
14-05-11, 11:10
Nė korrik tė vitit 1969, Neil Armstrong, Buzz Aldrin dhe Michel Collins hynė nė modulin Kolumbia tė anijes Apollo 11, e cila ishte vendosur mbi raketėn gjigande Saturn-5. Gati njė milion njerėz u mblodhėn pėrgjatė plazheve dhe rrugėve nė bregdetin e Floridas pranė qendrės sė fluturimeve ku teknikėt bėnin pėrgatitjet e fundit.

Katėr ditė pas nisjes, mė 20 korrik , pa asnjė lidhje radiofonike me tokėn, anija Eagle u shkėput nga Apollo 11. Kur u sigurua pėrsėri kontakti me qendrėn e kontrollit nė Houston, Neil Armstrong konfirmoi se manovra ishte bėrė, duke thėnė, Eagle, Shqiponja ka krahė. Por duke zbritur nė Hėnė, ai pa se sistemi automatik i drejtimit po i ēonte ata drejt disa gurėve tė mėdhenj. Armstrong e drejtoi vetė anijen nė njė zonė tė sheshtė tė quajtur Deti i Qetėsisė.
Gjashtė orė e gjysėm mė pas, astronauti Neil Armstrong doli nga anija me emrin Eagle duke u bėrė njeriu i parė qė shkelte nė sipėrfaqen e Hėnės. Aldrin iu bashkua Armstron'ut dhe sė bashku mblodhėn copa shkėmbi dhe dheu. Gjatė ecjes pėr 2 orė e gjysmė nė Hėnė, ekuipazhi vendosi flamurin amerikan dhe mori njė telefonatė nga presidenti Richard Nixon i cili e quajti kėtė njė arritje tė madhe. 21 orė e gjysmė pas uljes, austronautėt nisėn raketat dhe u bashkuan me modulin Kolumbia me astronautin Michael Collins pėr t'u kthyer nė tokė.

Ulja e parė nė hėnė ishte kulminacioni i programit 8 vjeēar Apollo, njė demonstrim dramatik i aftėsisė inxhinierike tė Shteteve tė Bashkuara qė nisi nga presidenti John Kennedy nė njė fjalim tė vitit 1961 para kongresit. “Besoj se ky vend duhet tė angazhohet pėr tė arritur kėtė qėllim para fundit tė kėsaj dekade pėr tė dėrguar njeriun e parė nė Hėnė dhe kthimin e tij tė sigurt nė Tokė", tha nė atė kohė ai.

Nė kulmin e Luftės sė Ftohtė, kjo deklaratė e presidentit ishte njė pėrpjekje pėr tė nxjerrė nė pah superioritetin teknologjik amerikan ndaj atij sovjetik, i cili kishte nisur satelitin e parė nė orbitėn e Tokės dhe anijen e parė nė Hėnė, dhe sė shpejti mund tė mposhtėte Shtetet e Bashkuara pėrsėri me njeriun e parė nė orbitėn e Tokės.

"Arritja e rėndėsishme e Apollos ishte demonstrimi se njerėzimi nuk ėshtė i gozhduar pėrgjithmonė nė kėtė planet dhe se vizionet tona shkojnė mė tej se kaq. Mundėsitė janė tė pafundme", tha Armstrong.

Burimi: Zėri i Amerikės

http://p4.focus.de/img/gen/Q/t/HBQtZbbp_Pxgen_r_Ax169.jpg

Zero Cool
15-05-11, 15:26
Jam kurioz te dije, a ka njeri te 2te e te 3te qe arriti te shkele dheun e Henes?

~AnnA~
16-05-11, 10:27
Jam kurioz te dije, a ka njeri te 2te e te 3te qe arriti te shkele dheun e Henes?

PO Zero cool, ka pasur edhe te tjere pas Amstrong-ut qe arriten ne Hene.
Pat dhe perpara fluturime qe u nisen per ne Hene, mirepo nuk arriten deri atje....
Gjithesej jane 17 Apollo-Fluturime dhe e para anije qe arriti te ateroj (me astronaut) ishte Apollo 11 me 3 astronautet(Amstrong, Alldrin dhe Collin)...
Perpara Apollo 11 me 3 Astronaut u nis dhe Apollo 1, por per shkaqe teknike, ndizet kapsula e Anijes kozmike dhe digjen te tre shkenctaret...ma pas kan ateruar ne Hene (me sa me kujtohet) Apollo 2 deri ne Apollo 6, mirepo keto ishin pa Astronaute...
Apollo 15 ishte me 3 Astronaute an Bord ( Alan Shepard, Edgar Mitchell dhe nje qe s'me kujtohet per momentin), ateron me korrik te vitit 1971.
Pas ketyre pati dhe disa te tjere...
I fundit ka qene Apollo 17 qe per here te pare, pervec astronauteve, ka pasur dhe nje shkenctar, Gjeologun Harrison H. Schmitt(ishte mission per hulumtime shkencore)
Me kete anije mbaron dhe programi i Apollo-s per arsye finaciare dhe natyres politike....

Deri me tani 12 njerez kan arritur te shkelin ne Hene...

Zero Cool
16-05-11, 15:48
Flm e nderuara ~AnnA~, nese ka mundesi te me tregosh kur ishte shkelja e fundit te njeriut ne Hene, pra viti ?

~AnnA~
16-05-11, 18:21
Flm e nderuara ~AnnA~, nese ka mundesi te me tregosh kur ishte shkelja e fundit te njeriut ne Hene, pra viti ?
Fluturimi i fundit ishte ne fund te vitit 1972

rastesishT
16-05-11, 18:38
AnnA, na thuaj diqka me shume per Henen te diteve te sotme se siē duke ti kan ndal kerkimet dhe jan me shume te interesuar tek planeti i Kuq pra Marsi. :)

Zero Cool
16-05-11, 21:08
Eh flm ~AnnA~, i bera nja 2-3 pytje sepse pata deshire te bejme pak dialog rrethe kesaj qeshtje.
Vertete jam skeptik rreth shkuarjes se njeriut ne Hene.
Jo qe jam skeptik por nuk e besoj fare kete.
Arsyjet jane nga me te ndryshmet, si psh:
* Mu si qe e ke ceke edhe ti, atehere ishte "lufta e ftofte" mes dy superfuqive dhe perderisa njera superfuqi arriti de dale e para ne vasione (jasht atmosferes, Jurij Gagarin), tjetra superfuqi e mori primatin qe e para te arrij ne Hene, me disa deshmi te dikutueshme (nuk po i numroj, veq po e ceki fotoaparatin e N.Armstrongut para 50 vitesh qe gati ishte ka ja kput qafen nga pesha).
** Ne kohen e teknologjise tani kure nje kompjuter(jo PC) i teri eshte aq i madh sa qe atehere ishte vetem procesori, nuk po ndermirret asgje per te vajtur atje, se paku per kuriozitet (pasiqe asgje te vlefshme nuk paska atje), ose per naj pune biznesi si psh nga gjithe keta miliarder te ndertohet nje "dugoje" per keta qe sja dine fundin lekeve, apo martesa mreterore apo thjesht bre me shku me pi nje HEINEKEN atje...

*** Pa shih pake, qe 40 vjete nuk shkeli kembe e njeriut me ???? A nuk eshte vetem kjo pake e pabesueshme duke e dite qe kurioziteti eshte nje nga vetite te lindura te gjallesave e sidomos njeriut dhe me me zhvillimin e tije veqsa rritet ?

Thjeshte me nje fjale (mendimi im ) a jam kon une ne Australi, aq jan kon kta ne Hene !

~AnnA~
17-05-11, 14:05
AnnA, na thuaj diqka me shume per Henen te diteve te sotme se siē duke ti kan ndal kerkimet dhe jan me shume te interesuar tek planeti i Kuq pra Marsi. :)
Se di cfare te them me shume rastesisht, pasi atje gati 40 vite nuk eshte hulumtuar sa duhet....ate qe mund te them per Henen eshte perberja e dheut: eshte i ngjashem me kete te tokes, pra perberje kimike te ngjashme edhe pse ne pamje dallojne shume....rera ne Hene ka perberje te njejte me Laven e Tokes, vetem se permban me pak Silicium dhe Alumin, por me shume Titan, Hekur dhe Magnez...per dallim nga Toka, Hena ndeshet me shume me metore, per ate shkak, sahere qe ka rene nje meteor ne hene, perberja e reres gjithmone eshte perzier dhe eshte grimcuar, per ate shkak siperfaqja e Henes duket si pluhur(shkenctarisht e quajtur si dheu Regolith).
Jan fotografuar deri me tani 30.000 kratere ne Hene.Me te medhenjt kane nje diamter prej 250 km, kurse me te vegjelit jan me nje diameter prej 400 metrash...(krateret jan formuar si shkak i kolozionit Hene-Meteor)

Tjeter nuk di cfare te intereson te dish per Henen
he se harrova te te shkruaj dhe sa peshon dhe sa e ka diametrin...
Ka nje diamter mbi 3000 km ne Ekuator(nese e krahasoj Henen me token, atehere hena ka madhesine e 5 Evropave...50 Hena te bashkuara njera me tjetren arrine madhesine e Tokes)
Pesha 7 x 10^22 (1/80 te mases se Tokes)
Ne Hene peshon gjithecka per 1/6 me pak se sa ne Toke...psh. nese peshon 60 kg ne Toke, do te peshoje vetem 10 kg ne Hene....

Kaq, me shume nuk di per Henen :)

rastesishT
17-05-11, 14:10
Se di cfare te them me shume rastesisht, pasi atje gati 40 vite nuk eshte hulumtuar sa duhet....ate qe mund te them per Henen eshte perberja e dheut: eshte i ngjashem me kete te tokes, pra perberje kimike te ngjashme edhe pse ne pamje dallojne shume....rera ne Hene ka perberje te njejte me Laven e Tokes, vetem se permban me pak Silicium dhe Alumin, por me shume Titan, Hekur dhe Magnez...per dallim nga Toka, Hena ndeshet me shume me metore, per ate shkak, sahere qe ka rene nje meteor ne hene, perberja e reres gjithmone eshte perzier dhe eshte grimcuar, per ate shkak siperfaqja e Henes duket si pluhur(shkenctarisht e quajtur si dheu Regolith).
Jan fotografuar deri me tani 30.000 kratere ne Hene.Me te medhenjt kane nje diamter prej 250 km, kurse me te vegjelit jan me nje diameter prej 400 metrash...

Tjeter nuk di cfare te intereson te dish per Henen
he se harrova te te shkruaj dhe sa peshon dhe sa e ka diametrin...
Ka nje diamter mbi 3000 km ne Ekuator(nese e krahasoj Henen me token, atehere hena ka madhesine e 5 Evropave...50 Hena te bashkuara njera me tjetren arrine madhesine e Tokes)
Pesha 7 x 10^22 (1/80 te mases se Tokes)
Ne Hene peshon gjithecka per 1/6 me pak se sa ne Toke...psh. nese peshon 60 kg ne Toke, do te peshoje vetem 10 kg ne Hene....

Kaq, me shume nuk di per Henen :)


Me intereson shume te dij dhe mu shtua kurreshtja me qka e kan mate ? hahaha

~AnnA~
17-05-11, 14:23
Eh flm ~AnnA~, i bera nja 2-3 pytje sepse pata deshire te bejme pak dialog rrethe kesaj qeshtje.
Vertete jam skeptik rreth shkuarjes se njeriut ne Hene.
Jo qe jam skeptik por nuk e besoj fare kete.
Arsyjet jane nga me te ndryshmet, si psh:
* Mu si qe e ke ceke edhe ti, atehere ishte "lufta e ftofte" mes dy superfuqive dhe perderisa njera superfuqi arriti de dale e para ne vasione (jasht atmosferes, Jurij Gagarin), tjetra superfuqi e mori primatin qe e para te arrij ne Hene, me disa deshmi te dikutueshme (nuk po i numroj, veq po e ceki fotoaparatin e N.Armstrongut para 50 vitesh qe gati ishte ka ja kput qafen nga pesha).
** Ne kohen e teknologjise tani kure nje kompjuter(jo PC) i teri eshte aq i madh sa qe atehere ishte vetem procesori, nuk po ndermirret asgje per te vajtur atje, se paku per kuriozitet (pasiqe asgje te vlefshme nuk paska atje), ose per naj pune biznesi si psh nga gjithe keta miliarder te ndertohet nje "dugoje" per keta qe sja dine fundin lekeve, apo martesa mreterore apo thjesht bre me shku me pi nje HEINEKEN atje...

*** Pa shih pake, qe 40 vjete nuk shkeli kembe e njeriut me ???? A nuk eshte vetem kjo pake e pabesueshme duke e dite qe kurioziteti eshte nje nga vetite te lindura te gjallesave e sidomos njeriut dhe me me zhvillimin e tije veqsa rritet ?

Thjeshte me nje fjale (mendimi im ) a jam kon une ne Australi, aq jan kon kta ne Hene !

Kam ndjekur nje Emision para pak ditesh ne lidhje me dyshimet qe shfaqen koheve te fundit, se askush deri me sot nuk ka shkelur ne Hene....
Ndohsta dhe kan te drejte, mirepo askush deri me sot nuk arriti te deshmoje te kunderten, pra qe e tera ishte e inscinuar....
Mendohet qe eshte filmuar diku ne ndoj shkretetire, mirepo reren qe solli Amstrong-u ne ate kohe nga Hena eshte e njejte me ate qe solli sateliti i Bashkimit Sovjetik para disa vitesh.E tani lind pyetja: nga e dinin astronautet amerikan cfare perberje ka dheu i Henes????
Nje fakt tjeter qe ben te dyshohet eshte se: ne momentin kur Amstrong vendos flamurin amerikan ne hene, flamuri valvitet....Ne Hene nuk ka atmosfere, keshtu qe nuk mund te kete as ere!!! E si mund te valvitet atehere flamuri????
Mirepo, Amstrong eshte i incizuar per aq kohe sa ai vendos flamurin dhe me pas e ndaluar...pra, flamuri luan nga shkaku se e luan Amstrongu...edhe kjo teori bie poshte sepse nuk mund ta deshmojne nese Flamuri edhe me tej luan, apo vetem per aq kohe sa e ka Amstrong ne dore....
Une mendoj, se nese do ishte nje skene e inscinuar, deri me tani i kishin rene ne fije ruset, por keto jane vetem propaganda te ruseve...

~AnnA~
17-05-11, 14:47
Me intereson shume te dij dhe mu shtua kurreshtja me qka e kan mate ? hahaha

Me mjet mates pra haha
Satelitet ate pune kan rastesisht....pastaj, Amstrongu edhe ai e tha, se kishte peshuar per 1/6 me pak :smile:
ja dhe nje deshmi, qe astronautet e amerikes kan zbritur ne Hene...tek pas shume vitesh deshmohet, se ne hene me te vertete nuk ka atmosfere...

rastesishT
17-05-11, 15:28
Me mjet mates pra haha
Satelitet ate pune kan rastesisht....pastaj, Amstrongu edhe ai e tha, se kishte peshuar per 1/6 me pak :smile:
ja dhe nje deshmi, qe astronautet e amerikes kan zbritur ne Hene...tek pas shume vitesh deshmohet, se ne hene me te vertete nuk ka atmosfere...


Amstrongu e paska pas marr formulen nga Nastradini.

E pyeten Nastradinin ku asht mjedisi i dynjas ( botes ) ai u pergjegj te kamt e Gomarit tem Kush nuk beson le ta mat.
Edhe amstrongu ka than ashtu po qysh me mat na se ? :D hahahaha

elvio
17-05-11, 22:09
Teksa lexova me kureshtje temen ,edhe komentet ne vijim aty qe u ndala ish postimi i Zero Cool,duke vene ne dyshim ate c'ka kisha menduar.

Kam pare e degjuar edhe emisione ne lidhje me destinacion Henen,por ajo c'ka me ngjason eshte si kontraditat e luftes se ftohte,edhe propaganda te ndryshme.

Isha une-Ruset
Ish Armnstrong!!!

Perderisa s'njoh me ate c'ka mirret Nasa me ngelet te them qe e shoh te mjregullt ate e te arriturit ne Hene.

Si libri''Mashtrimi i Madh,,me duket:smile: duke iu vertit akullnajave per nje mikrob metra nen akull,edhe duke u end neper ajsberg per te mbijetuar.

Zero Cool
18-05-11, 17:21
Ndohsta dhe kan te drejte, mirepo askush deri me sot nuk arriti te deshmoje te kunderten, pra qe e tera ishte e inscinuar....

A nuk duhet fillimisht ata te na bindin neve qe vertete kan shkele ne Hene ?
Si qe kam shkru ma heret , me ba bre thjesht nje udhetim tani ne kohen moderne 40 vjet pas "shkuarjes" se fundit atje dhe pasi qe teknologjia ka arrite ne kete nivel, edhe live me transmetu e nashta na bindin edhe neve skeptikeve.

~AnnA~
18-05-11, 17:49
A nuk duhet fillimisht ata te na bindin neve qe vertete kan shkele ne Hene ?
Si qe kam shkru ma heret , me ba bre thjesht nje udhetim tani ne kohen moderne 40 vjet pas "shkuarjes" se fundit atje dhe pasi qe teknologjia ka arrite ne kete nivel, edhe live me transmetu e nashta na bindin edhe neve skeptikeve.

Hulumtimet ne hene jane nderprere per shkaqe financiare ZC....nje udhetim deri ne hene kushton miljona € ($) per ate nuk ka qe 40 vjet program te NASA-se qe te dergoje njerez ne Hapsire...
Po, ne kohen kur Amstrong-u ka shkuar ne Hene, transmetimi eshte bere Live ku e kan percjelle 600 milion shikues(por jo une edhe ti :smile:) dhe perseri disa behen skeptike...
Ne linkun me poshte e ke transmetimin Live edhe pse nuk vrehet pastert, por teknika nuk ka qene ne ate kohe dhe aq e zhvilluar
http://www.br-online.de/das-erste/mondlandung-mond-erste-mondlandung-ID1211883335539.xml