PDA

View Full Version : Saturni


Tomori
28-07-09, 12:44
Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1248336406-saturni.jpgBehet gjithnje dhe me e besueshme hipoteza se ne siperfaqen e Encelados, nje nga henat e Saturnit, mund te fshihet nje oqean me uje ne gjendje te lengshme.Kerkuesit e “Southwest Research Institute”, ne Teksas, bejne te ditur se kane zbuluar, nje perberje qe perfaqeson disa lende tipike te oqeaneve tane. Substancat e zbuluara nga sonda “Cassini” jane hidrogjen i rende dhe amoniak i cili eshte edhe lenda kryesore qe con ne hipotezen e ujit ne gjendje te lengshme.

uck_aksh
29-07-09, 01:09
Hapesire, uje ne nje nga henat e Saturnit
http://www.shqiperia.com/fotoshqip/1248336406-saturni.jpgBehet gjithnje dhe me e besueshme hipoteza se ne siperfaqen e Encelados, nje nga henat e Saturnit, mund te fshihet nje oqean me uje ne gjendje te lengshme.Kerkuesit e “Southwest Research Institute”, ne Teksas, bejne te ditur se kane zbuluar, nje perberje qe perfaqeson disa lende tipike te oqeaneve tane. Substancat e zbuluara nga sonda “Cassini” jane hidrogjen i rende dhe amoniak i cili eshte edhe lenda kryesore qe con ne hipotezen e ujit ne gjendje te lengshme.


nese ne ket planet ka uj besoj se ka edhe jet apo me shkurt jeton dikush shpresoj se ne ket planet jetohet pa zot

>>{SpOnGeBoB}<<
31-07-09, 12:26
uqkash, si te jene qishtu, sha zoten shkova fill mi porositen gypat edhe me ta marren prej qatje nelte ujin, sha zoten masnej uje jo vetum per Rahavec, po ja kisha shiten edhe juve natan ka Prizereni edhe me ti kurdisen nja 50 hidrocentralla qatje.

~AnnA~
11-08-09, 21:01
Qemoti spekulohet,se Hena e akullt e Saturnit "Enceladus"(diku 240 000 km larg Planetit Saturn), eshte gjeologjikisht aktive.
Deri me tani ka qene e ditur,se vetem hena e Jupiterit "Io" dhe hena e Neptunit "Triton" posedojne nje Atmosfere.Enceladus numerohet si Trupi me i vogel qiellore gjeologjikisht aktiv...

~AnnA~
29-06-11, 10:18
Agjencia hapėsinore NASA ka zbuluar sė nė hėnėn e ngrirė tė Saturnit gjendet i fshehur nėnė tokė njė oqean i kripur, Enselado. Kjo gjė ėshtė mbėshtetur nga njė grup shkencėtarėsh tė cilėt kanė publikuar faktet nė revistėn shkencore “Natur”.

http://www.shekulli.com.al/shekulli/wp-content/uploads/2011/06/hena1.jpg

Pėr tė zbuluar pėrbėrjen e materies qė buron nga Enselado, kėrkuesit kanė ekzaminuar tė dhėnat qė janė transmetuar nga sonda “Kasini”, e cila ėshtė krijuar nga njė bashkėpunim mes Agjencisė Hapėsinore Italiane (ASI), NASA-s dhe Agjencisė Hapėsinore Evropiane(ESA).

Sipas kėrkuesve gajzerat e ajrit tė mbushura me akull pėrmbajnė dhe disa grimca kripe. Kėto grimca pėrbėjnė 99% tė masės. Mė parė ishin hedhur shumė hipoteza rreth prezencės ujit nė Enselado, por gjithnjė ishte menduar se avujt vinin si rrjedhojė e prezencės sė ujit.

Pas kėtij zbulimi mendohet se nė Enselado ekziston njė detė ose akoma mė mirė njė oqean nėntokėsor.Burimi: ShekulliAl

rastesishT
29-06-11, 10:46
Atehere paska UJ ne hane apo ?

Qudi se si rrin uji atje lart nuk bjen posht :D haha

~AnnA~
29-06-11, 10:48
Atehere paska UJ ne hane apo ?

Qudi se si rrin uji atje lart nuk bjen posht :D haha

Ne henen e Saturnit pra, jo ne Henen e Tokes :)
Ne henen e tokes ndodh te bie poshte ndaj ende nuk eshte gjetur Oqean i kripur, por vetem uje i njelmet eshte zbuluar :smile:

rastesishT
29-06-11, 10:51
Ne henen e Saturnit pra, jo ne Henen e Tokes :)
Ne henen e tokes ndodh te bie poshte ndaj ende nuk eshte gjetur Oqean i kripur, por vetem uje i njelmet eshte zbuluar :smile:


A nuk qenka nje hene e vetme apo qdo planet paska nga nje hene dhe nga nje diell...!

dmth paska mundesi jete ne henen e saturnit.

Flm per keto info nese marr pjese ne ndonje kuiz ndonjehere dhe me bien keto pyetje do e kem te sigurt pergjigjen. :)

~AnnA~
29-06-11, 11:01
A nuk qenka nje hene e vetme apo qdo planet paska nga nje hene dhe nga nje diell...!

dmth paska mundesi jete ne henen e saturnit.

Flm per keto info nese marr pjese ne ndonje kuiz ndonjehere dhe me bien keto pyetje do e kem te sigurt pergjigjen. :)

Vetem Venera dhe Merkuri nuk kan Hena, planetet tjere kan me se paku nga nje Hene...

Toka e ka vetem nje Hene (e quajtur si Lunae apo ne shqip e njohim te gjithe me Hena:) )

Marsi i ka dy Hena: Phobos dhe Deimos

Jupiteri ka 63 Hena (emerat nuk j'ua mbaj mend se jan shume, po shpresoj qe ne ndoj kuiz nuk te bien pyetja te thuash emerat :smile: I mbaj mend vetem disa hena...nje quhet JO, nje Europa, Calipso, Pandora....)

Urani ka 27

Plutoni ka 3 hena

Saturni ka 7 Hena dhe njeri nga to quhet Titan(ka qene njehere nje pyetje ne "Kush behet miljoner" :smile: )

rastesishT
29-06-11, 11:04
Vetem Venera dhe Merkuri nuk kan Hena, planetet tjere kan me se paku nga nje Hene...

Toka e ka vetem nje Hene (e quajtur si Lunae apo ne shqip e njohim te gjithe me Hena:) )

Marsi i ka dy Hena: Phobos dhe Deimos

Jupiteri ka 63 Hena (emerat nuk j'ua mbaj mend se jan shume, po shpresoj qe ne ndoj kuiz nuk te bien pyetja te thuash emerat :smile: I mbaj mend vetem disa hena...nje quhet JO, nje Europa, Calipso, Pandora....)

Urani ka 27

Plutoni ka 3 hena

Saturni ka 7 Hena dhe njeri nga to quhet Titan(ka qene njehere nje pyetje ne "Kush behet miljoner" :smile: )


Ehe me bere kureshtar te studjoj keto drejtime.
A din gje kush ua ka vendosur emrat ketyre henave apo ne baze te satelitave i kan marr dhe emrat ? :)

~AnnA~
29-06-11, 11:07
Ehe me bere kureshtar te studjoj keto drejtime.
A din gje kush ua ka vendosur emrat ketyre henave apo ne baze te satelitave i kan marr dhe emrat ? :)

Nje planet i ri qe u zbulua dhe kishte dy hena, ato u emeruan nga Astronautet, kurse Henat e planeteve te tjere jane shumica(jo te gjithe) te emeruar ne baze te satelitit qe e ka zbuluar...

rastesishT
29-06-11, 11:09
Nje planet i ri qe u zbulua dhe kishte dy hena, ato u emeruan nga Astronautet, kurse Henat e planeteve te tjere jane shumica(jo te gjithe) te emeruar ne baze te satelitit qe e ka zbuluar...


Te faleminderit dhe njehere per kohen dhe mos pritesen qe shfaqe te me mbash ligjerata nga astronomia. :)

Besoj qe shkenca ska te ndalur edhe do na sjellesh prap info te reja.

Zero Cool
30-04-13, 12:54
Stuhi mbresėlėnėse nė Saturnhttp://www.knninfo.com/repository/images/Stuhi.jpgNė shikim tė parė duket si njė trėndafil gjigant, i rrethuar me gjethe tė gjelbra. Nė fakt kjo ėshtė njė stuhi gjigante nė sipėrfaqen e Saturnit, e krijuar pėr vite tė tėra.

Nė fotografitė me rezolucion tė lartė dhe video, shkencėtarėt kanė thėnė se syri i stuhisė ishte i gjerė dy mijė kilometra, pothuajse 20 herė mė e gjerė sesa stuhitė qė ndodhin nė Tokė.GT4nTHhrtY0