PDA

View Full Version : Zbulohet anti materia


Zero Cool
14-09-11, 22:47
Zbulohet anti materia


http://infoglobi.com/images/sized/images/uploads/files/anti_materia-550x360.jpg


Shkencėtarėt popohojnė se kanė zbuluar ekzistencėn e njė fashe tė hollė grimcash tė anti-materies qė mbėshtjell krejt planetin tonė.
Ata mendojnė se ky ėshtė njė zbulim i rėndėsishėm, pasi kėto anti-protone mund tė pėrdoren si lėndė djegėse pėr anijet kozmike tė sė ardhmes.

Zbulimi pėrshkruhet hollėsisht nė buletinin e “Astrofizikės”, revistė shkencore qė ka nisur tė botohet qė prej vitit 1895 dhe qė mbulon astronominė dhe astrofizikėn.

Nė kėndvėshtrimin e ekspertėve njė gjetje si kjo konfirmon punimet teorike se fusha magnetike e Tokės mund tė zinte anti-materien nė kurth.

Shkencėtarėt kanė vėrejtur se njė numėr i vogėl anti-protonesh qėndron ndėrmjet brezave Van Allen, i ngecur, sic thonė ata, mes materies normale.

Pėr kėrkuesit mė optimistė, njė sasi e tillė anti-protonesh ėshtė ndoshta e mjaftueshme pėr hartimin e skemave qė e pėrdorin anti-materien si lėndė djegėse pėr anijet hapėsinore tė sė ardhmes.

Fasha e anti-protoneve u diktua nga sateliti “Pamela” i lėshuar nė vitin 2006 pėr tė studiuar natyrėn e grimcave tė ngarkuara me energji nga dielli dhe nga pėrtej sistemit tonė diellor qė njihen ndryshe edhe si rreze kozmike. (TCh)

Zero Cool
14-09-11, 23:50
Molekula parahistorike ‘fajin’ pėr obezė


"Kjo ėshtė arsyeja pse perėndimorėt sot janė tė uritur pėr ushqime energjike nė muajt e dimrit",- deklaroi Alasdair McKenzie, autor i studimit.


http://infoglobi.com/images/sized/images/uploads/files/molekula-550x360.jpg


Pa njė molekulė nė tru, paraardhėsit e evropianėve modernė nuk do t’i kishin mbijetuar periudhės sė akullnajave, ndėrkohė qė ky gjen u identifikua nga hulumtuesit nė Universitetin e Aberdinit nė Skoci.
“Kjo ėshtė arsyeja pse perėndimorėt sot janė tė uritur pėr ushqime energjike nė muajt e dimrit”,- deklaroi Alasdair McKenzie, autor i studimit.
Truri ndikon nė zgjedhjen e ushqimeve tė shėndetshme tė tilla si produktet e qumėshtit dhe tė alkoolit dhe, nga frika se mos nuk i reziston klimės sė ashpėr, ėshtė programi gjenetik ai qė bėn pėrzgjedhjen.
Shkencėtarėt kanė zbuluar se nė radhėt e aziatikėve kjo formulė funksionon mė pak.
“Kjo ėshtė edhe arsyeja pse obeziteti nė radhėt e evropianėve ėshtė mė i pėrhapur, pėr shkak se truri ynė punon ende sikur ne do tė jetojmė deri nė 30-40 vjeē”,- ka shpjegua studiuesi.