PDA

View Full Version : Planeti TrES-2b


Zero Cool
14-09-11, 23:04
Zbulohet planeti jashtėtokėsor !


Njė botė e errėt jashtėtokėsore, ėshtė lokalizuar nga astronomėt.


http://infoglobi.com/images/sized/images/uploads/files/exoplanet-550x360.jpg


Astronomėt kanė zbuluar planetin mė tė errėt jashtė Sistemi Diellor, i cili ėshtė mė i errėt se ēdo planet tjetėr ose hėna tė cilat ndodhen nė sistemin tonė. I njohur me emrin ‘TrES-2b’ ėshtė planet i madhėsisė sė Jupiterit, i gazt dhe reflekton mė pak se njė pėrqind tė dritės qė bie nė tė.

Ky planet bėn orbitė rreth yllit tė tij nė njė disatnc pėr vetėm 5 milion kilometra, ndėrsa teperatuar e tij supozohet tė jetė 1200 0C.


http://www.infoglobi.com/images/uploads/files/exoplanet1.jpg


Pėr arsye qė ėshtė shumė i nxehtė nuk mund tė suportojė retė reflektuese, sikur ato tė cilat kemi ne nė Sistemin tonė Diellor, mirėpo nuk ka asnjė sqarim pse ėshtė aq i errėt.

Emrin ‘TrES-2b’ e ka marrur sepse sė pari ishte gjetur nga studimi ‘Atlantic Exoplanet’ nė vitin 2006. dhe ndodhet rreth 750 vite dritė larg konselacionit Draco.

Ky planet gjason me hėnėn tonė, pasiqė njė anė e saj gjithnjė ėshtė ėshtė pėrballė me yllin. Sikurse hėna jonė, planeti shfaq fazat endryshme tė hėnės gjatė kohės kur bėn orbitėn rreth yllit. Kjo paraqet ndriqim total tė yllit plus krijon ndryshim tė pakt tė planetit.