PDA

View Full Version : Udhėtime nė hapsirė


Zero Cool
20-09-11, 22:50
Pasaporta hapsinore, tashmė njė realitet!


Nė Amerikė pasaporta e parė hapsinore tashmė ėshtė bėrė realitet.http://www.lajmeshqip.com/wp-content/uploads/2011/09/pass.jpgNjė terminal futuristik dhe njė pistė rreth 3.2 km janė ndėrtuar nė Las Cruces tė New Mexicos, pėr aeroportin e parė hapsinor.
Nga kjo platformė lėshimi do tė mund tė nisen udhėtarėt drejt hapsirės pėr arsye pune, ose thjeshtė pėr disa momente qetėsie.
Kompania Virgin, e cila ėshtė e angazhuar nė njė sipėrmarrje tė tillė, referon qė projekti tashmė ėshtė i plotėsuar deri nė 90% tė tij.

Zero Cool
20-10-11, 15:52
Virgin Galactic zbulon kozmodromin e parė pėr fluturime nė kozmoshttp://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcTNweBKq0Yp4a8Ddv6dhj_bXZWAMkA0b 8Uj462eSxeSNGWKNiQ5eA


Fluturimet e para nė kozmos janė vetėm njė hap mė afėr njerėzve tė zakonshėm(tė paktėn pėr ato qė kanė xhepin e plotė) pasi qė Virgin Galactic zbuloi kozmodromin e parė. I stacionuar nė New Mexico, nė tė ardhmėn do tė ofrojė fluturime nė kozmos me anijet kozmike WhiteKnightTwo dhe SpaceShipTwo.

http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSLLzjE6S8dCFCj86Wz8swvGsBbomnKB lgC0rlfq5xCtxMlpeQo


“Ky ėshtė edhe njė veprim tjetėr i Virgin Galactic me tė cilėn do tė futemi nė histori. Kėtu jemi me njė grup njerzish tė shkėlqyeshėm tė cilėn na ndimojnė qė tė fillojmė me njėrėn nga degėt e industrisė mė tė rendėsishme tė shekullin 21″ – tha Sir Richard Branson nė hapjen e ndėrtesės sė terminalit.

Ndėrtesa kushton 209 milionė dollarė dhe nė tė do tė strehoen dy WithteKnightTwo dhe pesė SpaceShitpTwo, si dhe njė pjesė tjetėr pėr pėrgaditjen e astronautėve, kontrollė tė misioneve dhe njė pjesė tjetėr pėr vizitorėt.http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSGYnbpSndW7BZV4FMdBC-cFmljMEEqSw6kpoVKSx1p0mue5Tox


Deri tani janė shitur 250 bileta, ndėrsa njė fluturim kushton 200 mijė dollarė. Fluturimi nė kozmos do tė zgjat dy orė e gjysmė, ndėrsa pasagjerėt 5 minuta do tė kalojnė nė gjendjen e papeshė.

Nė afėrsi tė aeroportit ndodhet edhe White Sands Missile Range baza ushtarake amerikane, pretej sė cilės fluturimet janė tė kufizuara, qė do tė thotė nė atė pjesė nuk ka fluturime tė aviacioneve civile.http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRb6eNKlHGRD-wKxE61mBHPlZWE13QoPYQz-AGksCAg2F0sYBGnvw