PDA

View Full Version : Galaktikat e reja


Zero Cool
13-10-11, 10:58
Zbulohen galaktikat mė antike


Kanė lindur rreth 13 miliardė vite mė parė, atėherė kur universi ishte ende i ri dhe nė errėsirė totale. Bėhet fjalė pėr galaktikat mė antike qė nuk ishin parė asnjėherė. Zbulimi, i cili ėshtė publikuar nė revistėn "The Astrophysical Journal (http://en.wikipedia.org/wiki/The_Astrophysical_Journal)", i detyrohet teleskopit "Very Large Telescope" tė Vėzhguesit Evropian Perėndimor (ESO) dhe teleskopit hapėsinor Hubble. Gjithēka ėshtė arritur nė bazė tė njė projekti kėrkimi, i cili i pėrket grupit italian tė hulumtuesve tė drejtuar nga Instituti Kombėtar i Astrofizikės.http://www.vizionplus.tv/images/stories/10_TETOR_2011/galaktika.jpg

Galaktika

Zero Cool
02-11-11, 21:21
Zbulimi i ri ridefinon teorinė e krijimit tė galaktikavehttp://www.telegrafi.com/foto/shkence/f.1101114534800_210.jpgeleskopi hapėsinor Spitzer i NASAs ka dėshmuar se galaktikat “e holla” kanė vrimat e zaza masive nė qendėr, sikurse dhe galaktikat normale.
Mė herėt shkencėtarėt besonin se kėto galaktika tė rrafshėta nuk mund tė kenė vrimat e zeza nė qendrat e tyre, por Splitzer e zbuloi pikėrisht tė kundėrtėn.

Rrymimet nga qendrat e galaktikave tė cilat mund tė shihen nė ilustrimin nė foto, tė bėrė sipas tė dhėnave nga Spitzer, janė qitjet tė cilat vijnė nga vrimat e zeza nga vrimat e zeza supermasive.

Zbulimi ėshtė aq i rėndėsishėm sa qė fut ndryshim nė teorinė rreth krijimit tė galaktikave, duke sugjeruar se bėrthamat e galaktikave nė tė vėrtetė nuk caktojnė se nė to do tė ketė vrima tė zeza ose jo.

Neferta
04-02-12, 20:42
News for nasa NGC 1073 (http://www.google.com/search?q=nasa+NGC+1073&hl=en&gbv=2&rlz=1R2ADRA_en__458&prmd=ivnsu&source=univ&tbm=nws&tbo=u&sa=X&ei=hYktT53tD87Isgblv7nlDA&ved=0CBcQqAI)http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR4yAAXh2-J7Zp5LX4pJ-PS4NTfL7NCLw0QYUgFYVCxXkV8aJftg22jyg (http://www.google.com/imgres?imgurl=http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/files/2010/10/spitzermilkyway_sunscalebar.jpg&imgrefurl=http://blogs.discovermagazine.com/badastronomy/&usg=__QWht99qtel49sfVFrBCNp1-xB84=&h=338&w=300&sz=46&hl=en&start=7&zoom=1&tbnid=59EVDcsm647TdM:&tbnh=119&tbnw=106&ei=YIotT-aJGYPssgaxs-SVDQ&prev=/search%3Fq%3Dnasa%2BNGC%2B1073%26hl%3Den%26tbm%3Di sch&itbs=1)

Zbulim i galaktikes se re

Teleskopi hapėsinor, Hubble ofron njė tjetėr imazh tė mrekullueshėm nga universi. Hubble ka kapur njė galaktikė NGC 1073 me formėn e njė spiralje tė mbyllur, qė mund tė na ndihmojė tė kuptojmė mė mirė "Rrugėn e Qumėshtit". Ky trup qiellor eshte i njohur nga astronomet, qe e studiojne prej kohesh, pasi prania e kėsaj strukrure mund tė jetė njė e dhėnė nė pėrcaktimin e moshės sė galaksisė.
Sa mė e pėrqendruar tė jetė galaktika, aq mė e re ėshtė dhe sa mė e zbehtė tė jetė bėrthama e saj, aq mė e moshuar ėshtė. Shumica e galaktikave tė njohura deri mė sot nga shkenca futen nė kategorinė e "spiraleve tė mbylluara" dhe quhen kėshtu pėr shkak tė strukturės sė tyre. Vec NGC 1073, Hubble ka kapur edhe galaksi te tjera te largeta, thuajse te pashikueshme nga teleskopi. Fundja ka jo pak galaksi ne 13.7 miliard vite drite pergjate te gjithe hapesires.