PDA

View Full Version : Rrėfimi


Denim
14-05-12, 16:46
Lutje para rrėfimit


O Zot, tė falėnderoj pėr tė gjitha tė mirat qė mi ke bėrė, por sidomos qė mė ke krijuar, se ma ke falur fenė e shenjtė dhe se mė ke shpėrblyer me Gjakun e Jezu Krishtit tė mėshirshėm.
Tė lutem m’i fal tė gjitha mėkatet e mia dhe mė jep njė shpirt pendimi tė vėrtetė.
Shpirti i Shenjt qė shenjtėron zemrat, ma shndėrrit mendjen t’i kujtoj tė gjitha mėkatet e mia dhe mė dhashtė hir tė pendohem pėr to. Amen.


Rrėfimi


Rrėfimi ėshtė dhuratė e Shėlbuesit i cili i’a kthen njeriut qetėsin e shpirtit me hirin shenjtėrues, qė kemi humbur me mėkate tė rėnda ose mortare.

Rrėfimi ėshtė moment i takimit me Zotin dhe tė afėrmin.

Rrėfimi ėshtė moment kthimi dhe pranimi nga Zoti dhe bashkėsia.

Rrėfimi ėshtė moment pajtimi me Zotin dhe me tė afėrmin.

Pėr tė bėrė rrėfim tė mirė duhet tė prėgatitemi me njė pėrshpirtėri tė madhe e tė sinqertė.

Jezusi ka ardhur nė botė pėr tė na pajtuar me Zotin dhe me tė afėrmin, duke vdekur nė kryq dhe duke u Ringjallur.Punėt e nevojshme pėr t’u rrėfyer mirė janė pesė:


1. Kujto tė gjitha mėkatet qė i ke bėrė.
2. Pendohu pėr tė gjitha mėkatet qė i ke bėrė.
3. Jepia fjalėn Zotit se nuk do tė mėkatosh mė.
4. Kallxo rrėfyesit tė gjitha mėkatet pa rrena.
5. Bėje pendesėn qė ta jep rrėfyesi.


Kur mendojmė pėr mėkatet, vėrejmė se e kemi fyer Zotin dhe e kemi shkelur dashurinė e Tij, kjo gjė na sjell dhimbje, na vjen keq – pra duhet tė pendohemi pėr mėkate e ja japim Zotit fjalėn qė me ndihmen e Tij nuk do ti bėjmė mė.

Kėtė mund ta shprehim duke lutur puna e pendimit apo po i rrėfehem. Pastaj shkojmė te meshtari dhe bėjmėrrėfimin: Rrėfimi im i mbramė ka qenė para... prej rrėfimit tė mbramė i kam bėrė kėto mėkate....

Meshtari tė udhėzon se si do tė pėrmirėsohesh dhe ta jep pendesėn qė do ta bėsh pas rrėfimit.

Meshtari nė emėr tė Zotit, na zgjidh prej mėkateve me kėto fjalė: Unė po tė zgjidhi prej mėkateve tė tua nėemėr tė Atit e tė Birit e tė Shpirtit Shenjtė – Amen.

Kėshtu ti je pajtuar me Zotin dhe tė afėrmin.


Elementi kryesor ėshtė pendimi, pa tė cilėn nuk mund tė kemi faljen e mėkateve, nuk ka pendim tė vėrtetė pa premtim se do tė pėrmirėsohemi dhe do tė largohemi nga e keqja, mėkati.
Pendesa ėshtė shenjė e dukshme se dėshirojmė me mundimet e Krishtit ti japim lavdi Atit tonė.


Lutja pas rrėfimit


O Zot, tė falėnderoj pėr kėtė tė mirė kaq tė madhe qė mė ke bėrė duke mi falur mėkatet e mia.
Mė jep, po tė lutem, hiret e nevojshme tė qėndroj nė dashurinė tėnde dhe mos tė bie mė kurrė nė mėkate tė rėnda.

Rrėfehu shpesh nėse dėshiron qė tė kalosh njė jetė tė qetė, me njė pendim tė vėrtetė dhe me njė premtim tė fortė.