PDA

View Full Version : Felix Baumgart.Hidhen nga lartėsi 39 kilometera... Pėrsėri nė tokė


Zana_ch
15-10-12, 19:58
LpGy5Rcegv0

Kjo ishte njė mbrėmje dramatike.Koha ishte e mirė, Felix Baumgartner austriake me njė tullumbace tė veēantė tė ngrihet nė qiell, mė tė lartė dhe mė tė lartė - deri nė mė shumė se 39 kilometra. Nė fakt mė e lartė se sa pritej. Ndoshta shumė e lartė?Momenti i kėrcimit ekstreme atletė nga kapsulė tij tullumbace lė audiencėn kapur frymėn e tyre. Baumgartner do ta bėjė atė?

valiii
15-10-12, 20:08
40 kilometra lartesi i bie qe ka kercyer nga stratosfera... hallall i kofte!

Artisti
15-10-12, 21:15
40 kilometra lartesi i bie qe ka kercyer nga stratosfera... hallall i kofte!Shqip po i thonė, i lumtė.

Zot i njrezimit deri mė tash ky Felixi..

Guri i madh
15-10-12, 21:19
pra mos ngurroni pini red bulla

valiii
15-10-12, 22:42
Shqip po i thonė, i lumtė.

Zot i njrezimit deri mė tash ky Felixi..

Nese e ki me m'ba nervoz dije qe ki deshtu
Sa per gjuhen, e foli ashtu si une vet du
Ti smunesh me ma imponu mos u bo demagog
Se per ty jam ultra albanalog

Sa per Felixin edhe nihere hallall i kofte mundimi
Mundet me qen Zot i joti por jo i imi, apo i njerzimit
Zoti i njerzimit oshte 1-shi
Ai qe tetonve jau palon bishtin.

vjeshta
15-10-12, 23:11
Nese nuk gaboj ,rekordi i fundit ishte 31 km para 60 vjetesh .Dhe ,duke i marr parasysh teknologjin e atehershit me te sotmen dhe distancen prej 60 vjetesh , nuk eshte nje arritje aq e madhe .

elvio
15-10-12, 23:21
Nese nuk gaboj ,rekordi i fundit ishte 31 km para 60 vjetesh .Dhe ,duke i marr parasysh teknologjin e atehershit me te sotmen dhe distancen prej 60 vjetesh , nuk eshte nje arritje aq e madhe .Optimisti shpiku aeroplanin,edhe pesimisti parashuten:biggrin:

Pse se quan arritje te madhe vjeshta?
Ku ndryshon pozicioni,edhe lidhja me teknollogjine?
Mushkerite i benin si mushkerite e kalit te Skenderbeut:eek:

Arritje,edhe besoj qe deri sa te vdese ka per te ngel rekord.

vjeshta
15-10-12, 23:41
Optimisti shpiku aeroplanin,edhe pesimisti parashuten:biggrin:

Pse se quan arritje te madhe vjeshta?
-Se di bre ,mu s'ma mbushi synin fort .
Ku ndryshon pozicioni,edhe lidhja me teknollogjine?
-Ndryshon ,si mielli i kollomojt me te grurit .
Mushkerite i benin si mushkerite e kalit te Skenderbeut:eek:
-Per mushkerit me nxen ngusht ,s'kam qene prezent per te kalit te Skenderbeut .lol

Arritje,edhe besoj qe deri sa te vdese ka per te ngel rekord.
-Kete ,ta shohim ,kurrė mos thuaj kurrė !

Artisti
16-10-12, 11:35
Nese e ki me m'ba nervoz dije qe ki deshtu
Sa per gjuhen, e foli ashtu si une vet du
Ti smunesh me ma imponu mos u bo demagog
Se per ty jam ultra albanalog

Sa per Felixin edhe nihere hallall i kofte mundimi
Mundet me qen Zot i joti por jo i imi, apo i njerzimit
Zoti i njerzimit oshte 1-shi
Ai qe tetonve jau palon bishtin.Pėr fjalin e parė gėzohem qė mendon ashtu dhe je nė atė gjendje tė kontrollosh veten.

Fjalia e dytė, ishte njė kėshillė e sinqertė nga unė, nuk tė pėrzihem asnjėherė, fol si tė duash dhe kėnaq shpirtin por, dije qė gabim je, ėshtė vetėm njė kritik asgjė tjetėr.

Nuk mundohem tė tė imponoj asgjė, je larg personalitetit tė sinqertė, shumė larg.Mendimi yt ėshtė edhe mė tutje se kritika, nga kush do qoftė ėshtė sulm ndaj teje, gabim je.

Prapė po tė them se shqip po i thonė i lumtė.

Ky ėshtė edhe zoti yt dhe zoti i krejt njerėzimit, deri mė tash.

.

Artisti
16-10-12, 11:37
Nese nuk gaboj ,rekordi i fundit ishte 31 km para 60 vjetesh .Dhe ,duke i marr parasysh teknologjin e atehershit me te sotmen dhe distancen prej 60 vjetesh , nuk eshte nje arritje aq e madhe .
Paramendoje pas tri vitesh unė dhe ti me Mbishkrimin


Simpatiaaaaaaa


tė thyejmė kėtė rekord


:biggrin::biggrin:


.

valiii
16-10-12, 11:48
O artist bali, deri dje tkane shku qyrrat gyp e ki shetite me qizme t'llastikut neper lloēin e katundit e i ki thane dritares prozor e meniherit fill e tash je ba me ardhe ktu mem jap mu leksione. O ti i vetshpallur artist me artin je larg se lexohesh si revista pionir e shkolles fillore. Une i kam konceptet e gjona, jam shume i thelle per kapacitetin tend. Veshtire e ke te mi kuptosh shkrimet... Hallall fjalen e ka perdore baba e babgjyshi jem edhe une them hallall e ti thuj qysh dush.

Artisti
16-10-12, 11:54
O artist bali, deri dje tkane shku qyrrat gyp e ki shetite me qizme t'llastikut neper lloēin e katundit e i ki thane dritares prozor e meniherit fill e tash je ba me ardhe ktu mem jap mu leksione. O ti i vetshpallur artist me artin je larg se lexohesh si revista pionir e shkolles fillore. Une i kam konceptet e gjona, jam shume i thelle per kapacitetin tend. Veshtire e ke te mi kuptosh shkrimet... Hallall fjalen e ka perdore baba e babgjyshi jem edhe une them hallall e ti thuj qysh dush.


Tė lutem mos!

Mos fillo tash tė mė zhgėnjesh duke u nervozuar dhe ngritur tensioni.

Ndoshtaaaa, je mė i hapur se unė, ndoshta edhe mė i menqėm e ndoshta edhe mė i ngritur nė tė gjitha lėmit e jetės por, nė gjuhė je ende mbrapa, kėtė kėshillė,kritikė apo si tė duash merre, do tė ta jap gjithmonė.

Nėse baba e babgjyshi yt e kanė pėrdor atė fjalė, menquri ėshtė ta pėrqafosh edhe babėn e edhe babgjyshin e ti thuash, ju dy po e pėrdorni, por unė do ta pėrdori timen, jeni tė shkėlqyer qė mė keni ngritur deri kėtu, tash e tutje unė do ta pėrdori timen sepse e mėsova nga Artisti qė shqip po i thokan, tė lumtė.


.

AlbaSoft
17-10-12, 20:02
Eh Duhet te jesh vertet trim ose i krisur ne mendje ta besh ket .

Guri i madh
17-10-12, 22:08
pini redbull redbulli ju ben me krah

-----------------------------Red Bull, 6 miliardė dollarė fitim nga kėrcimi i Baumgartnerit
http://www.koha.net/repository/image.php?source=images/f2_17-fitim1350502966.jpg

Publikuar: 17.10.2012 - 21:42New York, 17 tetor - Kėrcimi i para disa ditėve i parashutistit austriak, Felix Baumgartner nga lartėsia prej 39 kilometra larg sipėrfaqes sė Tokės, i ka sjellė kompanisė amerikane Red Bull profit prej 6 miliardė dollarėve nga reklamat. Kėtė e konfirmoi themeluesi i Red Bullit, Dietrich Mateschitz, derisa analisti i brendeve tė mallrave Gerhard Hrebiczek bi tha gazetės austriake Oesterreich se 50 milionė dollarėt e investuar tė Red Bullit pėr kėtė kėrcim i kanė sjellė fitim 12 000 pėr qind.

Por shifrat mbresėlėnėse nuk pėrfundojnė me kaq. Brenda vetėm njė dite vlera e aksioneve tė kėsaj kompanie ėshtė shtuar nga 14 nė 17 miliardė euro.

Nė anėn tjetėr, vlerėsohet se akteri kryesor i misionit, Felix Baumgartner nuk e ka siguruar hyrjen nė shoqėrinė prestigjioze tė milionerėve. Ai e ka lidhur emrin e tij pakthyeshėm me vetėm njė brend, andaj ėshtė pothuaj e sigurt se kompanitė e tjera nuk do t’i ofrojnė kontrata sponsorimi, tha analisti i revistės Forbes, David Schwab.

Red Bull ėshtė kompani amerikane e blerė nga kompania austriake Red Bull GMBH.

vjeshta
17-10-12, 22:35
Paramendoje pas tri vitesh unė dhe ti me Mbishkrimin


Simpatiaaaaaaa


tė thyejmė kėtė rekord


:biggrin::biggrin:


.


Ti i ke punte mire me Zotin ,din diqka qe fole !:biggrin:

Simpati hiq s'ta prishi ,e thejme e thejme .lol

Per kafe ,a po interesohesh ti a une, ndalem rruges e pijme nga nje .:biggrin:

Zero Cool
19-10-12, 13:48
Thyhet rekordi pėr hedhjen mė tė ulėt


Pas hedhjes sė madhe tė Felix Baumgartner nga stratosfera, nė internet janė pėrhapur parodi tė shumta tė cilat tė bėjnė pėr tė qeshur. Ndėrkaq, nė emisionin televiziv tė Conan O'Brien ėshtė thyer rekordi pėr hedhjen mė tė ulėt.

E quajtur “hedhja e guximshme” ka thyer rekordin pėr kėrcim nga lartėsia prej 10 centimetrash.

Hedhja ka zgjatur 0.006 sekonda, ndėrsa ‘sportisti ekstrem’ me vonesė, arriti qė ta hapė parashutėn e tij.

Gjithsesi misionin e tij e pėrfundoi me sukses.


qBW59yz-_ZM

Makresh
22-10-12, 09:48
Kjo ishte njė mbrėmje dramatike.

Koha ishte e mirė,

Felix Baumgartner austriake me njė tullumbace tė veēantė tė ngrihet nė qiell,

mė tė lartė dhe mė tė lartė -

deri nė mė shumė se 39 kilometra. Nė fakt mė e lartė se sa pritej.

Ndoshta shumė e lartė ?

Momenti i kėrcimit ekstreme atletė nga kapsulė tij tullumbace lė audiencėn kapur frymėn e tyre.

Baumgartner do ta bėjė atė ?

Ēa ke dasht me than moj Zan ? Interesant, se si nuk i paska ra ne sy Artistit ky shkrim, se hor e d... te kishte be !