Dardania.de

Dardania.de (https://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Astronomia (https://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=180)
-   -   E pabesueshme: Astronomėt zbulojnė Vrimė tė Zezė fare pranė tokės (https://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=34218)

power8 06-05-20 21:41

E pabesueshme: Astronomėt zbulojnė Vrimė tė Zezė fare pranė tokės
 
1 Bashkangjit/je
[SIZE="3"]Astronomėt thonė se kanė zbuluar njė vrimė tė zezė tepėr afėr tokės, as 1 mijė vite dritė larg prej nesh.
Ajo u gjet nė njė sistem tė quajtur HR 61819, nė konstelacionin Teleskopium.
Sistemi u duk pėrmes njė teleskopi si njė yll i vetėm ndriēues, por mė herėt ishte kuptuar se nė fakt aty ishin dy yje prezente,
Tash ekspertėt po thonė se kanė analizuar tė dhėnat mė thellėsisht dhe kanė zbuluar se kishte njė tjetėr trup brenda sistemit: njė vrimė e zezė me njė masė katėr herė mė tė madhe se dielli ynė, dhe mė e afėrta me tokėn deri tash.
“E kuptuam se ajo qė po shihnim nuk mund tė shpjegohej me vetėm dy yje,” tha Dietrich Baade, njė astronom famoz nga Observatori i Evropės Jugore (ESO) dhe bashkėautor i studimit.
“Njėri prej yjeve lėviz periodikisht, me njė periudhė 40 vditėsh,” tha ai. “Dhe e vetmja formė pėr ta kuptuar atė periudhė dhe shpejtėsinė tepėr tė madhe prej 60 kilometrash pėr sekond me njė masė pesė herė mė tė madhe se ajo e diellit ishte tė konkludonim se aty kishte edhe njė tjetėr trup shumė masiv qė, megjithatė, nuk ishte i dukshėm.”
Me fjalė tė tjera, njė vrimė e zezė – njė objekt qė zakonisht formohet nga kolapsimi gravitacional i njė ylli gjigant.
Dhe pėr mė tepėr, kjo vrimė e zezė doli tė ishte e pazakontė. “Veēantia e kėsaj vrime tė zezė ėshtė qė ėshtė pėrnjėmend e zezė,” tha astronomi. “Gati tė gjitha vrimat e zeza qė janė zbuluar nė Rrugėn e Qumėshtit ndriēojnė nga rrezet X.”
Ky studim po cilėsohet si epokal nga shumė studiues tė njohur nė botė.
__________________________
[url]https://njekomb.org/e-pabesueshme-astronomet-zbulojne-vrime-te-zeze-fare-prane-tokes/[/url][/SIZE]


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 14:38.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2022, Jelsoft Enterprises Ltd.