Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Tema tė vjetra (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=134)
-   -   Ligji kundėr synetit (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=33320)

Bajlozi i Zi 29-06-12 21:35

Ligji kundėr synetit
 
Kėln, Gjermani. -Liria fetare dhe e drejta e ushtrimit tė fesė janė tė
garantuara nė kushtetutėn gjermane. Por ato hasin
nė limitet e veta aty, ku preken tė drejtat e tjera tė
njė rėndėsie tė konsiderueshme. Njė e drejtė shumė
e rėndėsishme e njeriut ėshtė "e drejta pėr
integritet fizik". Dhe sipas Gjykatės sė Kėlnit kjo e
drejtė shkelet pa dyshim nė rastin e... synetit. Njė i
rritur mund ta pranojė atė pa problem vullnetarisht,
por jo njė foshnjė.

[B]Me njė vendim tė tri ditėve mė
parė Gjykata e Kėlnit e konsideroi synetin si dėmtim
tė trupit dhe pėr kėtė arsye si vepėr penale.[/B]

Dhe
vendimi ka shkaktuar menjėherė shqetėsim si nė
radhėt e myslimanėve edhe tė hebrejve nė
Gjermani.
Rrethprerja e djemve ėshtė njė ritual i lashtė, apo
zakon fetar. Nė judaizėm procedura zhvillohet ditėn
e tetė pas lindjes dhe vulos "besėlidhjen me Zotin".
Edhe pėr muslimanėt bėrja synet ėshtė njė detyrė
fetare, ajo ose kryhet sa djemtė janė foshnja, ose mė
vonė nė fėmijėri, shpesh nė kuadėr tė njė feste tė
madhe familjare.
Debati qė hap vendimi pritet tė pėrqėndrohet nė
pyetjen: Tradita tė lashta fetare dhe kulturore duhet
tė gjykohen nga kuptuarit modern tė ligjit? Njė
zgjidhje do tė ishte p.sh. qė vendimi pėr bėrjen
synet tė shtyhet, derisa personi tė jetė i rritur sa
duhet, qė tė vendosė vetė?

Alima 29-06-12 21:53

Titulli: Ligji kundėr synetit
 
...

Rrnoft xharrahi!

.

premium 29-06-12 23:23

Titulli: Ligji kundėr synetit
 
Eshte vertetu edhe me mjeksi se femijet qe nuk behen synet kane shume gjasa te kene infeksion ne traktin urinar.

vjeshta 30-06-12 09:24

Titulli: Ligji kundėr synetit
 
Atehere e njejta gje duhet te vleje edhe per te ksrishteret qe i pagezojne femijet ne kishe si foshnje .


Duhet dhene te drejten edhe atyre qe te vendosin vete !

halla e madhe 30-06-12 11:39

Re: Titulli: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=premium;2227071]Eshte vertetu edhe me mjeksi se femijet qe nuk behen synet kane shume gjasa te kene infeksion ne traktin urinar.[/QUOTE]


..plotesisht korrekt!.. e gjithe ajo qe behet ne baza mjeksore asht OK!


(per mendimin tim zorra qorre dhe synetija nese ndermirren sa me heret aq me lehte do kalonin me vone pacientet,pavarsisht nga feja):cool:

Murgesha 30-06-12 12:24

Titulli: Ligji kundėr synetit
 
Nuk di cka ju intereson gjermaneve me pru ligje per nje gje qe se bejne vet? :biggrin:

Kalimero 30-06-12 14:29

Titulli: Ligji kundėr synetit
 
[B]Njė
zgjidhje do tė ishte p.sh. qė vendimi pėr bėrjen
synet tė shtyhet, derisa personi tė jetė i rritur sa
duhet, qė tė vendosė vetė?
[/B]

uu qiiqeeeeeee um ka karzu ni dost i jem tha, um vetshin ,apu don qikit ver mu bo sinet? jojo viq ere qikit ver,... oni be oni qe veren qete, opet opet !!!!, haaaj u rita th au bona 20 vjet, qiiqeeeee qiiiqeeee mus kofsha tha um bonen masi u fijovaaa,:eek: ere vishin ingjet e kujshive mum pa ere mi bishin do bakshisha e mi leshin tu dera se ju vike mare mum kshiren :eek: e um thojshin , ishadha gjali jem e kapurcen me kadhajdhak ere shiqir qi e ki heken gajle .


eh qa deshta me thonene qituqene, ma i vogel ma mir se gjina be tutet :biggrin: :biggrin:

premium 30-06-12 14:34

Titulli: Re: Titulli: Ligji kundėr synetit
 
Hallė
deshta me tė tregu diēka
A e din se medicina, biologjia, fizika,kimia, matematika , edukata etj kanė thelbin nė Kur'an .(janė nxjerrur nga Kur'ani fisnik).

Ti leje Bajloshin katran se qka thotė ai , po i pėrgjigje atij tė gjen tema kėshtu diqka , mbasi vet nuk ėshtė bėrė synet.
Mozamakeq, pasynetisė mundet edhe riqna me bo strokėll aty :)

halla e madhe 30-06-12 15:17

Re: Titulli: Re: Titulli: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=premium;2227112]Hallė
deshta me tė tregu diēka
A e din se medicina, biologjia, fizika,kimia, matematika , edukata etj kanė thelbin nė Kur'an .(janė nxjerrur nga Kur'ani fisnik).

Ti leje Bajloshin katran se qka thotė ai , po i pėrgjigje atij tė gjen tema kėshtu diqka , mbasi vet nuk ėshtė bėrė synet.
Mozamakeq, pasynetisė mundet edhe riqna me bo strokėll aty :)[/QUOTE]

Po,jam ne ngjarje prej se kam fillu te lexoj libra me te vlefshme se Picimulin,prandaj ndaj mendimin me ty!

Bajlozi i Zi 30-06-12 15:22

Re: Ligji kundėr synetit
 
Premium,
vete hallen e madhe a eshte e banne synet. Se kjo eshte ne ngjarje.

p.s.

popujt qe jetojne ma gjate e ma te shendetshem ne kete bote jane japonezet, holandezet. E keta nuk behen synet.

Kur Pitagora e Euklidi, e kur Kurani o premium?
Kur Hipokrati e Asklepi, e kur Kurani o premium?
Kur ari, argjendi e bakri, e kur Kurani?
Kur piramidat ne Egjipt, e kur Kurani?

Alima 30-06-12 15:47

Titulli: Re: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=Bajlozi i Zi;2227126]Premium,
vete hallen e madhe a eshte e banne synet. Se kjo eshte ne ngjarje.

p.s.

popujt qe jetojne ma gjate e ma te shendetshem ne kete bote jane japonezet, holandezet. E keta nuk behen synet.

Kur Pitagora e Euklidi, e kur Kurani o premium?
Kur Hipokrati e Asklepi, e kur Kurani o premium?
Kur ari, argjendi e bakri, e kur Kurani?
Kur piramidat ne Egjipt, e kur Kurani?[/QUOTE]

...

Ti nime ja je pernjemend budall, ja po shtihohesh!

Zebur ,Teurat , Ungjill ,Kuran = nje brum ,e mandej do kulaq i kan hanger ,ose ndrru formen .....o gjunah !
.

halla e madhe 30-06-12 15:48

Re: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=Bajlozi i Zi;2227126]Premium,
vete hallen e madhe a eshte e banne synet. Se kjo eshte ne ngjarje.

p.s.

popujt qe jetojne ma gjate e ma te shendetshem ne kete bote jane japonezet, holandezet. E keta nuk behen synet.

Kur Pitagora e Euklidi, e kur Kurani o premium?
Kur Hipokrati e Asklepi, e kur Kurani o premium?
Kur ari, argjendi e bakri, e kur Kurani?
Kur piramidat ne Egjipt, e kur Kurani?[/QUOTE]

Bajloz_mos ja tepro,po ja humb vetit edhe ate pak dije qe posedon!

Bajlozi i Zi 30-06-12 15:50

Re: Titulli: Re: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=Alima;2227131]...

Ti nime ja je pernjemend budall, ja po shtihohesh!

Zebur ,Teurat , Ungjill ,Kuran = nje brum ,e mandej do kulaq i kan hanger ,ose ndrru formen .....o gjunah !
.[/QUOTE]

ti, alima, a e ke pre mentorin hala?

Alima 30-06-12 15:57

Titulli: Re: Titulli: Re: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=Bajlozi i Zi;2227133]ti, alima, a e ke pre mentorin hala?[/QUOTE]

...

U prefsh i zi ti !


.

Bajlozi i Zi 30-06-12 16:47

Re: Ligji kundėr synetit
 
[QUOTE=halla e madhe;2227132]Bajloz_mos ja tepro,po ja humb vetit edhe ate pak dije qe posedon![/QUOTE]
halla,

Problemi i dijes eshte problem "llogarie". Perafersisht njejte sikur liqeni i hidrocentralit.
E matė miiiiirė sa prurje ke, edhe sa derdhje bėn. E kam fjalen per "llogaritjen e truve", sigurisht.

Psh, eshte mjaft evidente ne kete forum qe disa derdhin me shume tru sesa qe kane prurje prej jashte. E tani normal qe nje dite kaplloqja shterret krejt.

E atehere duhet me ia nisė prap nga fillimi: mbyllen digat, mbyllen krejt skutat, edhe lihet truri qe te mbushet sadopak.
Ka asi tipa qe jane te ngutshem: sapo t'iu kete shkuar mbushja deri tek kocka e kembes, i hapin digat prape.
Por, ndonje i rralle tek-tuk i mbyllė vrimat deri ne mbushje te plote dhe pastaj i hap digat kur s'ka kah me shku ma, ose e hap digen ose pelcet koka.
Ē'lidhje ka kjo me problemin e synetit, xhanem ti halla? Kurrfar lidhje. Une po flas gjithnje per dukurine e ashtuquajtur te Llomo Titjes se tipit "jam ne ngjarje".

Nė cilėn ngjarje bre?
Cilėn ngjarje?

Sa herė lexove bre ti qe filani vdiē ose u sėmur ose jetoi shkurt, veē pse nuk u ba synet???
A na tregon?

Sa vjet jeton muslimani, sa vjet jeton i krishteri?

Ēfarė niveli medicine ka muslimani, ēfare i krishteri?

Ne cilen ngjarje je?


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 06:28.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.