Dardania.de

Dardania.de (http://www.dardania.de/vb/upload/index.php)
-   Hapėsirė filozofike-psikologjike (http://www.dardania.de/vb/upload/forumdisplay.php?f=114)
-   -   Nese ndjehesh i palumtur..... (http://www.dardania.de/vb/upload/showthread.php?t=27908)

~AnnA~ 30-08-09 23:54

Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[B]Ka shume gjera ne kete jete qe mund t'jua vrasin syrin, por fare pak ndodh qe t'iu prekin zemren.[/B]
[B]Hidhni nje veshtrim perqark e ndihuni fatlume per gjithcka qe keni arritur ne kete jete transitore. Kemi shume me teper gjera sesa kemi nevoje. Le te mos ushqejme kete cikel te pafund konsumerizmi dhe imoraliteti ne te cilen kjo shoqeri moderne dhe e avancuar "harron" ne menyre te ndergjegjshme dy te tretat e njerezimit.[/B]


1. Nese mendon se je i palumtur, c'mund te thuash per ta....

[IMG]http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsAwqBZvwI/AAAAAAAAAU8/9tTW5KAIJqw/s1600/1.bmp[/IMG]

2. Ne mendon se rroga jote eshte e vogel.., po per kete vogelushe si eshte?
[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsBOjOqJRI/AAAAAAAAAVE/Fykk-D_w-ek/s400/2.bmp[/IMG]

3. Ne mendon se je i vetmuar, pa miq e shoke, shih foton me poshte dhe mendo dy here...

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsBtsvqbUI/AAAAAAAAAVM/eneWunSHjhI/s400/3.bmp[/IMG]

[URL="http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsBOjOqJRI/AAAAAAAAAVE/Fykk-D_w-ek/s1600-h/2.bmp"][/URL]


4. Nese ndonjehere te shkon ne mendje te dorezohesh, kujto kete njeri...

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsCTkdymII/AAAAAAAAAVU/KpEg5rIvKaQ/s400/4.bmp[/IMG]5. Nese je i bindur se jeta jote eshte e mbushur plot me vuajte, a mendon se vuan me shume se ai?

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsDGRtz2OI/AAAAAAAAAVc/nHXHDx2Afg4/s400/5.bmp[/IMG]


6. Ne mendon se sistemi shoqeror eshte i padrejte me ju, c'duhet menduar per te?

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4WM7-RI/AAAAAAAAAVs/SYn9dyO5Q4c/s400/7.bmp[/IMG]


7. Sa here qe ankoheni per sistemin e transportit, kujtoni keta njerez....

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4DIcNwI/AAAAAAAAAVk/pDgw7wX-uQ4/s400/6.bmp[/IMG]

~AnnA~ 30-08-09 23:57

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[IMG]http://4.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEgSdpWRI/AAAAAAAAAWM/3yXQgrGf5lQ/s400/11.bmp[/IMG]

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhOy8SCI/AAAAAAAAAWc/30CZpVx24oQ/s400/12.bmp[/IMG]

[IMG]http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4S8KuuI/AAAAAAAAAV0/kxCZZbeRvYU/s400/8.bmp[/IMG]

[IMG]http://3.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4mbznXI/AAAAAAAAAV8/J8EmW36zqSU/s400/9.bmp[/IMG]

[IMG]http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4_vE3aI/AAAAAAAAAWE/I6hKvqwI1XU/s400/10.bmp[/IMG]

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhSIv2yI/AAAAAAAAAWk/PSSfn3KAYCw/s400/13.bmp[/IMG]

[I]Burimi i Artikullit: BlogSpot[/I]

shfletuesi_ 31-08-09 00:00

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=~AnnA~][IMG]http://4.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEgSdpWRI/AAAAAAAAAWM/3yXQgrGf5lQ/s400/11.bmp[/IMG]

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhOy8SCI/AAAAAAAAAWc/30CZpVx24oQ/s400/12.bmp[/IMG]

[IMG]http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4S8KuuI/AAAAAAAAAV0/kxCZZbeRvYU/s400/8.bmp[/IMG]

[IMG]http://3.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4mbznXI/AAAAAAAAAV8/J8EmW36zqSU/s400/9.bmp[/IMG]

[IMG]http://1.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsD4_vE3aI/AAAAAAAAAWE/I6hKvqwI1XU/s400/10.bmp[/IMG]

[IMG]http://2.bp.blogspot.com/_j_INb90mVww/SNsEhSIv2yI/AAAAAAAAAWk/PSSfn3KAYCw/s400/13.bmp[/IMG]

[I]Burimi i Artikullit: BlogSpot[/I][/quote]

Me Rrenqethe Trupin.
Shpesh here kur ndjehem i palumtur vetem shikoj njerezit qe jan me keq se vetja ime dhe ngushellohem leht dhe me kalon.

Jana 31-08-09 00:16

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
Anna flm shum...sinqerish nganjeher nuk ja dijm vetit...dhe rehatis qe kemi....

4peace 31-08-09 00:29

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[FONT=Georgia][SIZE=3]*[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]Pershendetje...[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]Titulli mund te vendosej edhe me ndryshe:(s'eshte ndonje kritike por rast per cdonjerin nga ne per t'ia vene vetes gishtin ne koke).[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]"A mund ta ndjesh veten te lumtur ne nje bote ku ka aq shume vuajtje"?[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]apo[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]"A mund te quhemi njerez ne qe kemi bollek dhe (p.sh.) kur ne e hedhim ushqimin e tepert ne pleh, kurse te tjeret nuk kane cfare per te ngrene dhe vdesin urie.?"[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3][/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]*[/SIZE][/FONT]

Abetare 31-08-09 09:36

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...

shfletuesi_ 31-08-09 09:41

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=Abetare]Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...[/quote]

E kam dite qe je thesare ne mendje.

Makresh 31-08-09 11:32

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[QUOTE]Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
[/QUOTE]

Nuk mund ndjehem i lumtur para skenave te tilla :rolleyes:

LOJETARI 31-08-09 13:54

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=~AnnA~][B]Ka shume gjera ne kete jete qe mund t'jua vrasin syrin, por fare pak ndodh qe t'iu prekin zemren.[/B]
[B]Hidhni nje veshtrim perqark e ndihuni fatlume per gjithcka qe keni arritur ne kete jete transitore. Kemi shume me teper gjera sesa kemi nevoje. Le te mos ushqejme kete cikel te pafund konsumerizmi dhe imoraliteti ne te cilen kjo shoqeri moderne dhe e avancuar "harron" ne menyre te ndergjegjshme dy te tretat e njerezimit.[/B]
[/quote]

Lumturia nuk eshte e perheshme per askend .Ajo zgjat pak dhe kalon per t“i bere vendin lumturise tjeter e cila gjithashtu do te zgjase pak . Pasuria materiale nuk eshte kusht vendimtar per te perjetuar kete lumturi .Njeriu nuk eshte i predistenuar te jet perhere i lumtur .Ka raste kur njerezit lumturine me te madhe e kane perjetue ne lufte .Lumturia zakonisht vjen pas momenteve te mundishme .
Prandaj nuk jam i mendimit qe atyre qe jane te pakenaqur me jeten e tyre t“u perkujtohen raste edhe me te veshtira ekstreme ne menyre qe t“ua lehtesojme "vuajtjet shpirterore "

Kurre ne histori njeriu nuk ka qene me human se sot !!!

panta_rhei 31-08-09 16:11

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=shfletuesi_]Me Rrenqethe Trupin.
Shpesh here kur ndjehem i palumtur vetem shikoj njerezit qe jan me keq se vetja ime dhe ngushellohem leht dhe me kalon.[/quote]

Kur ndjehesh i palumtur... veē shikon njerzit qė janė mė keq se ti dhe... fillon e ndjehesh i lumtur!

Ti e ke thėnė fjalėn e parė dhe tė fundit nė lidhje me kėtė temė.

PS. nė lidhje me kėto sene, pėr mė detajisht, folni me zotėri Zotin.

Personalisht, mė vjen turp tė matem me tė dobėtit.
Qė tė jem i sinqertė: Kur shoh skena e raste tė tilla, tepėr tė mjerueshme, e "zbuloj" se sa i pavlefshėm dhe sa i pafuqishėm jam. I pezmatuar pyes veten "Po unė, ēfarė faji pata. Pse u dasht me i pa kėto? Pse u dasht me m'u ba zemra e shpirti copė e grimė, kur absolutisht jam i pafajshėm, nuk e meritova? Ok, qe po ua jap 100 euro, 1000 euro, aq sa kam mundėsi. A do tė kursehem tash nė tė ardhmen e tė mos shoh mė skena tė tilla qė ta ftofin krejt jetėn, edhe vullnetin pėr me jetu, pėr me punu e pėr me vazhdu?
Ose, mundem me vazhdu me jetu e me pėrparu nė jetė si njeri normal, nėse ia mbushi vetvetes mendjen se skenat e tilla tė mjerueshme janė krejt normale dhe se nuk kam nevojė me ia nxi vetvetes jetėn duke vuajtur e duke u depresionuar pėr shkak tė pafuqisė sime pėr t'a ndryshuar sistemin e botės, e cila mė kanė mėsuar se i takon Zotit.

Vazhdoj tė pėrkrahė mendimin qė, pėr skena tė tilla kanė nevojė tė madhe njerėzit e poshtėr. Janė skena dhe raste shumė tė pėrshtatshme pėr t'u treguar para tė tjerėve se sa tė "dhimbshėm, sa zemėrgjerė", dhe sa tė "mirė" janė. Fute dorėn nė xhep, shih nėse tė kanė qėlluar 10 ose 20 cent, hidhja lypėsit... dhe... kokėn lart... shpirti i ēliruar... nuk ka njeri mė tė mirė se ti... e din qė tė tjerėt nuk tė njohin dhe nuk ta dijnė qė je kaq i mirė por... "e din Ai lart".
Me kon qe kish dijt najsen Ai lart, ndryshe ish kon hesapi kėtu poshtė... po nejse... luje lojėn...

emine 31-08-09 17:18

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
kush ka perjetu dhembjen perndjekjen,semundjen,e gjitha te kqijat e ksaj bote,e sote eshte mire,i knaqet cdo sencondi qe jetone ne liri dhe ne harmoni me veten dhe njerzit qe rrethone,dhe nuke harrone te jau ngjet doren atyre qe kane nevoje,nga kush finazohen karitaset nga njerzit qe kane pare,andaj edhe ata behen te lumture diku i ndimu kta te mjer,po njerzit kane nevoje per me shume ndime,ndoshta dhe ate shpirterore andaj duhemi qe cdokujte tja japim sepaku shpresen qe nuke eshte vetem,sepaku ti degjojme hallet e tyre(dhe kjo eshte ndihme),,,apo te ndjehemi per disa qaste femije dhe kuptojme se me shume pak munde te jemi njerzit me te lumture ne bote,,,

GURI SYLAJ 31-08-09 17:47

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
Nese ndiehesh i palumtur atehere beje tri vizita;
-Vizito dikend ne spital
-vizito dikend ne burg
dhe- kalo kah varrezat!!!!

Skyfter 31-08-09 20:31

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=LOJETARI]Lumturia nuk eshte e perheshme per askend .Ajo zgjat pak dhe kalon per t“i bere vendin lumturise tjeter e cila gjithashtu do te zgjase pak . Pasuria materiale nuk eshte kusht vendimtar per te perjetuar kete lumturi .Njeriu nuk eshte i predistenuar te jet perhere i lumtur .Ka raste kur njerezit lumturine me te madhe e kane perjetue ne lufte .Lumturia zakonisht vjen pas momenteve te mundishme .
Prandaj nuk jam i mendimit qe atyre qe jane te pakenaqur me jeten e tyre t“u perkujtohen raste edhe me te veshtira ekstreme ne menyre qe t“ua lehtesojme "vuajtjet shpirterore "

Kurre ne histori njeriu nuk ka qene me human se sot !!![/quote]


E paske thon shum mir.

~AnnA~ 31-08-09 22:27

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=4peace][FONT=Georgia][SIZE=3]*[/SIZE][/FONT]

[FONT=Georgia][SIZE=3]Pershendetje...[/SIZE][/FONT]


[FONT=Georgia][SIZE=3]Titulli mund te vendosej edhe me ndryshe:(s'eshte ndonje kritike por rast per cdonjerin nga ne per t'ia vene vetes gishtin ne koke).[/SIZE][/FONT]

[FONT=Georgia][SIZE=3]"A mund ta ndjesh veten te lumtur ne nje bote ku ka aq shume vuajtje"?[/SIZE][/FONT]

[FONT=Georgia][SIZE=3]apo[/SIZE][/FONT]
[FONT=Georgia][SIZE=3]"A mund te quhemi njerez ne qe kemi bollek dhe (p.sh.) kur ne e hedhim ushqimin e tepert ne pleh, kurse te tjeret nuk kane cfare per te ngrene dhe vdesin urie.?"[/SIZE][/FONT]


[FONT=Georgia][SIZE=3]*[/SIZE][/FONT][/quote]

J'u permbajta origjinalitetit...
Ky ishte titulli origjinal, ndaj nuk ndryshova gje.

[quote=Abetare]Perkundraziii nuk mundė t'jemė e lumtur kur e di se dikush nė botė vuan , pa marrė parasysh se kush ... Jeta ime ėshtė disi e lidhur me botėn ... ndihem e lumtur vetėm n'castet kur shohė se dikush ka lumturi ..i bashkohem pastaj ...


P.S temė rrėnqethėse...[/quote]

Atehere, le te jemi te kenaqur me kete qe posedojme, perderisa ne bote vdesin mbi 18.000 femije nga uria dhe 800 milione njerez ne bote vuajn nga mungesa e ushqimit dhe e keqja e kesaj eshte, se kjo shifer vjen gjithnje duke u rritur...Mendoj: duhet marre seriozisht kjo drame, sepse ndoshta jemi mesuar t’i degjojme keto numra dhe te mos shkandullohemi.

shfletuesi_ 31-08-09 22:36

Titulli: Nese ndjehesh i palumtur.....
 
[quote=panta_rhei][B]Kur ndjehesh i palumtur... veē shikon njerzit qė janė mė keq se ti dhe... fillon e ndjehesh i lumtur![/B]

Ti e ke thėnė fjalėn e parė dhe tė fundit nė lidhje me kėtė temė.

PS. nė lidhje me kėto sene, pėr mė detajisht, folni me zotėri Zotin.

Personalisht, mė vjen turp tė matem me tė dobėtit.
Qė tė jem i sinqertė: Kur shoh skena e raste tė tilla, tepėr tė mjerueshme, e "zbuloj" se sa i pavlefshėm dhe sa i pafuqishėm jam. I pezmatuar pyes veten "Po unė, ēfarė faji pata. Pse u dasht me i pa kėto? Pse u dasht me m'u ba zemra e shpirti copė e grimė, kur absolutisht jam i pafajshėm, nuk e meritova? Ok, qe po ua jap 100 euro, 1000 euro, aq sa kam mundėsi. A do tė kursehem tash nė tė ardhmen e tė mos shoh mė skena tė tilla qė ta ftofin krejt jetėn, edhe vullnetin pėr me jetu, pėr me punu e pėr me vazhdu?
Ose, mundem me vazhdu me jetu e me pėrparu nė jetė si njeri normal, nėse ia mbushi vetvetes mendjen se skenat e tilla tė mjerueshme janė krejt normale dhe se nuk kam nevojė me ia nxi vetvetes jetėn duke vuajtur e duke u depresionuar pėr shkak tė pafuqisė sime pėr t'a ndryshuar sistemin e botės, e cila mė kanė mėsuar se i takon Zotit.

Vazhdoj tė pėrkrahė mendimin qė, pėr skena tė tilla kanė nevojė tė madhe njerėzit e poshtėr. Janė skena dhe raste shumė tė pėrshtatshme pėr t'u treguar para tė tjerėve se sa tė "dhimbshėm, sa zemėrgjerė", dhe sa tė "mirė" janė. Fute dorėn nė xhep, shih nėse tė kanė qėlluar 10 ose 20 cent, hidhja lypėsit... dhe... kokėn lart... shpirti i ēliruar... nuk ka njeri mė tė mirė se ti... e din qė tė tjerėt nuk tė njohin dhe nuk ta dijnė qė je kaq i mirė por... "e din Ai lart".
Me kon qe kish dijt najsen Ai lart, ndryshe ish kon hesapi kėtu poshtė... po nejse... luje lojėn...[/quote]

Sigurisht qe po kshtu me leht bej dallimin dhe mbetem i kenaqur me ato qe kam


Te gjitha kohėt janė nė GMT +1. Ora tani ėshtė 21:47.

Powered by vBulletin Version 3.8.7
Copyright ©2000 - 2019, Jelsoft Enterprises Ltd.