Shiko Postimin Tek
Vjetėr 29-01-08, 21:34   #99
LABI
Alone Ranger
 
Anėtarėsuar: 05-01-04
Vendndodhja: Kosove
Postime: 7,487
LABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėmLABI i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: A ka pengesa mosha ne Dashuri?

Citim:
Postimi origjinal ėshtė bėrė nga DEA
Lojtare perndryshe,loja parashikohet te humbas ende pa filluar mire.......

gjithe te martuarit kane mendimet e njejta pothuaja ne kete drejtim e ti Labi e Linka keni kohe qe te na bashkoneni me mendime
E nderuara Dea ketu jemi per t'diskutuar ... zgjidhja e saket ( e drejte ) jo gjithehere qendron ne anen e shumices . Jo gjithehere shumica e ka mire ... Shume te mira qe i shijone njerezimi - nuk jane produkt i ideve , bindjes , qendrimeve te masave (shumices) ... por pikerisht i idese, bindjes se individit ...

Madje , madje as ne sistemet-shoqerore-politike (kur eshte fjala per demokracine) nuk vendose shumica - por ELITA e zgjedhure nga shumica ... Jane elitat ata qe KRIJOJNE dhe ORJENTOJNE OPINIONIN (vetedijen kolektive)...


Dashuria - eshte nje gjendie ideale e njeriut... Dashuria nuk ka ekzistuar gjithehere .. Ajo ka lindur dhe eshte zhvilluare ne periudhen kur VETEDIJA , NDERGJEGJA e NJERIUT FILLONE TE LESHONE SHTATE ... Me crast BOTEKUPTIMIN , PERCEPTIMIN , BINDJEN dhe PERJETIMIN - ndaj VETE- VETES dhe LLOJIT te VETE (njeriut) - nuk e kerkon (e njef) me ne fillesat e QENIES- se vete si QENIE-REALE/MATERIALE <<res -send>> qe preket , shifet, shijohet..... POR, edhe nepermjet ...GJENDJES (realitetit) IDEALE--- si nje gjendie me e avancuare (e larte) , me e perbere - ne kraasim me imanencen (qenien tone materiale) ....


Eshte e vertete qe njerezit qe peraferohen ne keto dy realitete qofte materialen (ne moshe), cofte ne Idealen ( ne botekuptime, vlera te ndryshme per jeten, kulturen, arsimimin, edukimin ... dashurine, martesen, familjen) kane GJASA ME TE MEDHA TE BASHKOHEN , apo te hyjne ne nje mardhenie dashurie , lidhje romantike.

VINI RE :

Materia - eshte e konsumueshem , mplakset ... gjendja kondicionale e materies varet shume nga faktori KOHE , mirepo , ta kemi parasysh qe kjo varet dhe nga faktori RRETHANORE... ndersa

IDEALJA -nuk mplakese , e gjenerueshme , e pa-vdekshme .. Idealia (mendia) eshte shtytes - i te gjithe transcedences (ndryshimeve, transformimeve) materiale .... Ajo qe jemi (identiteti jone seksuale) , p referencat , shijet ,botekuptimet per seksin - varen shume nga idete (vlerat ideale) qe ne konsumojme si QENIE IDEALE...


NJE PERAFERIM NDERMJET TE INDIVIDEVE ME SEKSE TE NDRYSHME - SA ME SHUME QE SHTYHET NGA FAKTORI SEKSUALE -- ATY SHUME ME PAK KA TE BEJE ME IDEALEN (DASHURINE) .. POR ME SHUME ME PASIONIN-EPSHUALE, MOTIVIN SEKSUALE (riprodhues) , FIZIOLOGJINE ...

Ndersa e kunderta , nje peraferim qe shtyhet me shume nga vlerat <ideale> qe reflektojne ne njeri tjetrin dy individ eshte ajo qe nenekupton (per mua ) DASHURINE .. .

DASHURIA - eshte ideale , DASHURIA ESHTE E AMSHUESHME (faktori kohe nuk eshte i rendesishem per te) , DASHURIA - NUK MPLAKSET ; por KONSUMOHET ...
__________________
Ai e shikonte.... ajo JO.... Ai e adhuronte.... ajo JO... Ai e donte.... Ajo JO.. Erdhi nje ēast dhe ai e harroi.. Ajo JO !
----------------------------------------------------
Femra ideale eshte ajo femer , qe eshte e vetedijshme qe mashkulli ideal s'ekziston dhe anasjelltas....
----------------------------------
Njerzit e rendomte mendojne me mendime te gatshme , madje edhe ndjejne me ndjenja te gatshme !

Be yourself, everyone else is taken.

Herėn e fundit ėshtė Redaktuar nga LABI : 29-01-08 nė 21:39
LABI Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė