Tema: Lėkura
Shiko Postimin Tek
Vjetėr 25-02-11, 14:56   #3
rastesishT
Nothing to declare
 
Avatari i rastesishT
 
Anėtarėsuar: 01-12-05
Vendndodhja: Ne Horizont
Postime: 2,016
rastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėmrastesishT i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Lėkura

Nga cilat sėmundje preket mė shpesh lėkura?

Nga studimet qė kemi bėrė, del se sėmundjet kryesore tė lėkurės janė infeksionet e zakonshme, pjydermitet, qė prekin mė shumė moshat e vogla. Gjithashtu, edhe ekzemat janė sėmundje tė pėrhapura tė lėkurės, qė shfaqen nė mosha tė ndryshme.

Janė edhe sėmundjet mykotike qė shfaqen sidomos gjatė stinės sė verės nga djersa. Nė lėkurė janė tė pėrhapura edhe sėmundjet e moshave tė reja, qė janė aknet apo siē quhen ndryshe puērrat e rinisė. Pėr lėkurėn problematik ėshtė e skabesi (zgjebja), e cila nė periudha tė caktuara, si nė dimėr, nė kopshte dhe konvikte, pėrhapet nė kolektiv, pasi ėshtė sėmundje ngjitėse.

Ka edhe infeksione tė sėmundjeve seksualisht tė transmetueshme, qė janė mė tė pėrhapura tek tė rinjtė, por qė kjo moshė po zbret. Nėse para pak vitesh kėto sėmundje gjendeshin nė moshėn 17-18 vjeē, tashėm e gjen edhe tek 15-vjeēarėt.

Dua tė theksoj se edhe kjo tendenca e tė rinjve pėr pirsing apo tatuazhe, ėshtė shumė e gabuar, pasi mund tė jenė burim infeksionesh. Duke u shpuar lėkura, jepet mundėsinė pėr tė dėmtuar lėkurėn dhe shfaqur sėmundje. Edhe tatuazhet janė helme qė pėrdoren mbi lėkurėn.
__________________
Fjalė me vlerė, ku tė gjesh merr.
rastesishT Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė