Shiko Postimin Tek
Vjetėr 30-04-05, 21:09   #8
Naki
Moderator
 
Avatari i Naki
 
Anėtarėsuar: 30-09-03
Vendndodhja: Nė Gjermani
Postime: 7,859
Naki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėmNaki i pazėvėndėsueshėm
Gabim

Pershendetje Laliloli :!:

Si mergimtare qe shijoje jeten ne atdhe te Huaje,Bashkeshorte dhe prind i dy femijeve Brenga ime me e madhe eshte rreziku potenciale qe Po troket qdo dite ne Pragun e Vendqendrimit time dhe te Anetaret tjere te familjes dhe shoqerise se gjere.
Kete e diskutojme ne ndeja dhe preventiva e vetme na mbetet ne venbanimet ,ne dhomat ku banojme te flitete me Femijet tone ,te komunikojme ne gjuhen shqipe,te ndegjojme dhe ndoshta te kendojme kenge shqipe,te shiqojme programet Tv shqiptare.
Te kemi ndeja dhe kontakte me bashkekombasit tone,ti motivojme femijet te bisedojme aktive ne gjuhen shqipe.
Se paku te ulem nje here ne dite ne tryezen e perbashket ne kohen e Ushqimit.
Te kemi Kontakt me vendlindjen,qe femijet tane te bisedojne me Familjaret edhe nese ne shikim te pare duket materialisht e shtrejt telefonimi i gjate, ose menyrat tjera te komunikimit-Interneti etj.

Ne si Prinde duhet te kemi nje strategji te planifikuar ,qe ajo te jete Ritual
Ne termine ose Orar ditore duke marre parasysh obligimet ditore te punes ,shkollimit etj.

Personalisht Duke ju Falimenderuar Dajes time qe jetone nje kohe te gjate ne Gyrbet jetoje ne nje rreth Familjare dhe shoqerore ne largesi max 40 km Ku te bashkuar jemi mbi 20 Familje.

Jane keto disa resurse Sociale qe na mbajne te kemi shprese qe gjate jetes dhe punes ne gyrbet te mos humbim gjuhen ,kulturen dhe traditat Shqiptare.

Dhashte Zoti qe nje dite te afert Memdheu te krijoje kushte punesimi.qe te fitojme buken ne kosoven e lire se fitimi me i madhe eshte pasardhesit tone te Ruajne,kultivojne perparojne kombin dhe tju ik potencialit qe po na kanoset ne degjenerim shpirterore,kulturore,Gjuhesore ne Dyerte e Mergimit.

Me nderime Naki
__________________
""""""""Nuk ka jetė pa vuajtje,
""""""""""""""nuk ka vuajtje pa shkak,
""""""""""""""""""""por nuk ka shkak qė nuk mund tė tejkalohet
Naki Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė