Shiko Postimin Tek
Vjetėr 11-02-13, 23:58   #3276
lirik
 
Anėtarėsuar: 09-02-07
Postime: 13,326
lirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėmlirik i pazėvėndėsueshėm
Gabim Titulli: Vargje nga autori Xhelal Ferizi

Sytė e nje nate

autori xhelal ferizi

duke pa ata sy tė errėt
tė asaj nate
shikim qe nuk e pershkruaj dot
pa nji shekull fjalė
ethet shpirtrore
duke pa
ato re te zeza
tė qiellit
emociooni fliste me lot
neper mbrendi

errsisht si mėkate
vetmia ndjehej
qelizat e shpirtit dridheshin
ndjenjat donin te qanin
dridheshin ne,llahtarin e territ
diqka sikur po thehej

edhe te heshturat fjalė
pa u ndalė
neper heshtje
te errsires
donin te thonin diqka
per terrin-
athua kjo natė e zezė nė at pyllė
kishte sjellė erresiren
a thua kishte sjellė ngjyrat ma te zeza
te kohes
me re llahtare ne qiell

pylli nė errsirė llahtare
shtigjet e shpresave ishin mbyllė
kur shikoja heshtjen e pyllit
te zezen nate
sketerrė
ne te pakuptimten heshtje
ftoftesi tmerresh qiellore
q kohė turbullimė
kahdo qiell rrenqethes i huaj
si nji ferr
e un ne gji me vetminė
shekull i zi me plot sherr


re te zeza si bloza
e frikshme natė
me sy sulmues
as shspresen sa i shkendi
s' mund e ndezte
sa i tisht ky i zi ky terr nate


sytė i mbaja per dhe

me terrin gjithqka ishte i mbshtjellur
errsire me mister
as mnedjen e nates
s po mundesha me ble
e syte e saj
re ngethnin me shikim

ksaj pamje te ankthshme
un i mjerė
nuk dija si i thonė
ankth dritherim
nate e vone
trishtin
ne trupin tim
errsire

terr
dhe me thithte disi
ersira
ai shikim
e syte e errt te nates
trishtim

ne palce me hynte
errsira
me at pamje
sterrzezė
qfar heshtje
qe t mbjellte
zhgenjim
pendim
o zot ndoj yll
kund s ish ndezė
ne qiell
qfar nate
ne pyll

as drit nuk shihej
as qenje
mbi dhe
askund
re qe ma t zeza
askund s' jan pa

o sy te nates
errsire
qe dridhe
e shkundė
ne ethe
dridhe edhe shtatin
e malit
edhe detin
e vallet
me shkumbė

askund
nuk kam pa
ne shekulljetė
si syt e asaj nate

trishtim ma te hatashem
mbi dhe
as ne det
nuk gjen
as ersira
ne mes shtergate
ma e tmerrshme se ajo nuk vjen


te ftoftit
kishte tkurrė
dhe gurin
ishin strukė
te gjith drujt
dukej
sikur mbrendė
ne errsire
dikund kishin hy
ajo natė
ata sy
shekujt mi perthurin
sa nisjet
me fjale
e me fjali
kjo nate
mi kan thy
nata me te trishtueshmit sy


nuk i harroj kurr
syt e asaj nate
pa ndihmė isha un
shtegtari ethedridhur
nuk e harroj vetminė
ngjyren e zezė
te nates
e asaj trisht gjate
natė
me sy te derdhur errsire

me re
shllungzeza lidhur
dendur ngjeshur


o zot
si ishin pa ata sy
sa larg
ne nje dhe
te huaj
pa hėnė
gati ne qeliza
me kan thyer

ata sy
ta asaj nate
q vetmi
o trup krahthatė
askush nuk ishte me ty
ne udhen e errsires se gjatė
ne netet
me plot vuajteri


shkruar nga xhelal ferizi
lirik Nuk ėshtė nė linjė   Pėrgjigju Me Kuotė